#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/01/2013 14:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο... ψυγείο με τα σάπια και η λίστα Λαγκάρντ;



Τελικά σ' αυτή τη χώρα δε βάζουμε μυαλό, και δυστυχώς έχουμε κοντή μνήμη.

Πόσες φορές έχουμε ακούσει να λένε ότι «το μαχαίρι θα φτάσει στο κόκκαλο». Πόσες φορές έχουμε ακούσει βαρύγδουπες υποσχέσεις ότι θα αποκαλυφθούν τα σκάνδαλα, οι ένοχοι θα πάνε φυλακή, όλα θα βγουν στο φως. Πολιτικοί, δικαστικοί, δημοσιογράφοι εδώ και 20 τουλάχιστον χρόνια υπόσχονται ότι θα επέλθει η κάθαρση σε μια σειρά από υποθέσεις.

Αλλά κάθε φορά η ίδια απογοήτευση για τον ελληνικό λαό που περιμένει τουλάχιστον να δει αποτελέσματα. Να δει να μετατρέπεται η Ελλάδα σε κράτος ευρωπαϊκό, κράτος δικαίου όπου οι νόμοι είναι ίδιοι για όλους, δε γίνονται εξαιρέσεις και πολύ περισσότερο τα «μεγάλα ψάρια» δεν είναι μονίμως αυτά που τη γλιτώνουν.

Ανήκουμε εδώ και χρόνια στην Ευρωπαϊκή Ένωση, έχουμε το ευρώ, συμμετέχουμε στα ευρωπαϊκά πεπραγμένα αλλά τελικά δεν... ανήκουμε στη Δύση. Είμαστε πιο πολύ ανατολίτες, κουκουλώνουμε σκάνδαλα, κάνουμε έρευνες με... τουρκικό αραμπά, γενικά φοράμε ευρωπαϊκό κοστούμι αλλά έχουμε τριτοκοσμικό μυαλό.

Και ίσως αυτό είναι το πρόβλημα της χώρας. Πότε επιτέλους θα γίνει ένα κράτος όπου το δίκαιο, η τάξη και η ηθική θα επικρατήσουν της ατιμωρησίας, της ρεμούλας, της συγκάλυψης.

Και τα λέμε όλα αυτά διότι βλέπουμε ότι η υπόθεση με τη λίστα Λαγκάρντ οδηγείται με μαθηματική ακρίβεια εκεί που οδηγήθηκαν άλλα μεγαλύτερα σκάνδαλα. Στο... ψυγείο με τα σάπια.

Τι να πρωτοθυμηθούμε. Το σκάνδαλο των υποκλοπών. Πλήρης συγκάλυψη και ο μόνος που την πλήρωσε ήταν ο Τσαλικίδης που αυτοκτόνησε ή τον αυτοκτόνησαν.

Πήγε κανένας φυλακή, μάθαμε ποτέ ποιοι παρακολουθούσαν τα τηλέφωνα, ακόμη και του τότε πρωθυπουργού, μάθαμε αν ήταν οι Αμερικανοί πίσω από το κόλπο μαζί με ελληνικές εταιρείες; Κάτι πρόστιμα επέβαλαν στη Vodafone, τα πήραν πίσω και πριν μερικές ημέρες ξαναεπιβλήθηκαν 50 εκατ. αλλά άγνωστο είναι αν θα εισπραχθούν. Οι πρωταγωνιστές του μεγαλύτερου πολιτικού σκανδάλου με κατασκοπευτικές και άλλες προεκτάσεις δεν αγγίχτηκαν ποτέ. Γιατί; Διότι έπεσε σκόπιμα ένας αχταρμάς από ειδήσεις, πληροφορίες, αναλύσεις, μπερδεύτηκε το πράγμα και τελικά κανείς δεν την πλήρωσε.

Μάθαμε ποτέ τι έγινε με την υπόθεση Ζαχόπουλου; Αν υπήρξαν εκβιασμοί, αν κινήθηκε μαύρο χρήμα, αν πληρώθηκαν δημοσιογράφοι, αν εκτός από το ερωτικό καυγαδάκι του Ζαχόπουλου υπήρξε και πολιτική διάσταση; Απολύτως τίποτε. Τόνοι μελάνης και χιλιάδες εργατοώρες σπαταλήθηκαν για να μη βγει τίποτε.

Μάθαμε ποτέ για το σκάνδαλο των ομολόγων; Ποιοι έφαγαν τις μίζες, πόσα λεφτά έχασαν τα ταμεία, ποιοι έδωσαν τις εντολές για να φτιαχτούν τα δομημένα. Χιλιάδες δημοσιεύματα και αποκαλυπτικά ρεπορτάζ για να μη βγει στο τέλος ζουμί. Πολιτικο-οικονομικός αχταρμάς αλλά από ουσία μηδέν; Μάθαμε αν υπήρξε μαύρο πολιτικό χρήμα, αν τα τσέπωσαν πολιτικοί και συνεργάτες τους, αν κρύβεται τίποτε άλλο πίσω από όλη αυτή την ιστορία; Η ίδια κατάληξη.

Θα μπορούσαμε να αναφέρουμε δεκάδες παραδείγματα, σκανδαλάρες και σκανδαλάκια που τα ξεπέταξαν αλλά κανείς δεν πλήρωσε.

Έτσι και σήμερα βλέπουμε να δίνονται δεκάδες πληροφορίες, αναλύσεις, τεχνικά χαρακτηριστικά. USB από εδώ, USB από εκεί, άλλα λένε οι οικονομικοί εισαγγελείς, άλλα ο Σφακιανάκης του Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, άλλα ο Άρειος Πάγος. Τη μια ένοχος ο Παπακωνσταντίνου, την άλλη αθώος. Τη μια στο κάδρο ο Βενιζέλος, την άλλη απ' έξω.

Κι έτσι, μια ακόμη υπόθεση θα «φθίνει» σταδιακά, θα απαξιωθεί, κανείς δε θα πληρώσει και κυρίως αυτοί που πρέπει πραγματικά να πληρώσουν. Διότι αν είναι να σκοτώσουμε την Ιφιγένεια, καλύτερα να μην το κάνουμε. Κι αν είναι να αποπροσανατολιστεί η κοινή γνώμη για άλλη μια φορά, ας το ξέρουμε να μην τρέφουμε ελπίδες ότι κάτι θα γίνει.

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/01/2013 14:44:12

    Καλύτερα γι αυτούς, δικαστές και κυβερνώντες, να μην τολμήσουν ν' ανοίξουν την "πόρτα του ψυγείου".
    Άν τυχόν το κάνουν, ίσως θα είναι η τελευταία τους κίνηση ως εξουσία.
    Άν το κάνουν, θα τους άξιζε, αυτό να είναι το οριστικό τέλος αυτής της εγχώριας πολιτικής τάξης.
    Sorry, προτιμώ τελικά βρίζοντας "προτεκτοράτο" του Γιουνκέρ, παρά να έχω να κάνω με τον "λίσταρχο Νταβέλη", τον κρυμμένο στη "Βυζαντινή σπηλιά" του Ελληνικού πολιτικού σκηνικού, με τον "κυνηγημένο" από τον Φαλσιανί "Φώτη Γιαγκούλα" και με τον "Πάνο Μπαμπάνη" - που φοβάται μόνον την Κριστίν και κανέναν άλλο...
    Έλεος, να τελειώνουμε.

    • σκουντζούλι avatar
      σκουντζούλι @ Ο Θείος 13/01/2013 03:06:26

      όσο πάει κατεβαίνει το θέμα. ΤΟ έφαγε η επικαιρότητα κι αυτό, ο καταιγισμός των γεγονότων είναι απίστευτος.

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 11/01/2013 14:47:16

    Μά,δέν περιμέναμε ὅτι θά γίνει καί τίποτα,τό ἀντίθετο μάλιστα,εἴμαστε ἀπολύτως βέβαιοι ὅτι κι αὐτό τό θέμα θά πνιγεῖ καί θά ξεχαστεῖ...
    Ἐδῶ,ὅπως λέτε,θάφτηκαν ἄλλα πιό κραυγαλέα σκάνδαλα,σ' αὐτό θά γινόταν ἐξαίρεση;
    Νά 'χε τουλάχιστον καί κάνα σεξουαλικό παράπλευρο,νά εἶχε καί κάποιο σασπένς...

  3. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 11/01/2013 15:01:10

    Α ρε Α.Ψ Τα ‘χουμε πει, ξαναπεί, μάλιασε η γλώσσα μας. Ξέρεις που εντοπίζω το λάθος? Βιαζόμαστε. Αν και σωστά βιαζόμαστε, στην Ελλάδα, τα πράματα κυλούν με ταχύτητα αραμπά. Αραμπάδες πολλούς όμως, αριστερά, δεξιά, στους παραδρόμους, όπου κοιτάξει το μάτι σου, με αποκοιμισμένους οδηγούς (..λόγω ταχύτητας προφανώς). Και μάλιστα σε ένα περιβάλλον που βλέπει τους αραμπάδες να περνούν, και κάθεται στο παγκάκι να τους χαζέψει όπως περνούν

  4. vangelis ... avatar
    vangelis ... 11/01/2013 15:07:07

    ..Ναι αλλά ρε παιδιά εμεις εδω μέσα δεν ευαγγελιζόμαστε συνεχώς οτι η παράταξη μας διαφέρει τουλαχιστον απο τις πρακτικές που εφάρμοζε επι προηγούμενης διακυβέρνησης της, και η τωρινή της ηγεσία είναι αν μη τι αλλο οχι φθηνό αντίγραφο των προηγούμενων;

    Εχει αλλάξει κάτι και δεν το γνωρίζουμε;

  5. Playstation avatar
    Playstation 11/01/2013 15:39:06

    Ευχεσαι κουκουλωμα αρθρογραφε?
    Συγγενης σου ειναι ο παπακωσταντινου?
    Το αρθρο σου ειναι ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ , τιποτα αλλο

    • Νίκος Δραγασιώτης avatar
      Νίκος Δραγασιώτης @ Playstation 11/01/2013 16:11:21

      Δὲν εὔχεται κουκούλωμα ὁ ἄνθρωπος. Ἐρωτήματα θέτει καὶ ἀνησυχίες διατυπώνει. Δὲν βλέπω κάτι μεμπτὸ ἢ κάποιο ψέμα στὸ ἄρθρο. Ἂς μὴν τὸν ἀποπαίρνουμε!

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ Playstation 11/01/2013 16:38:39

      από το ψευδώνυμο που χρησιμοποιείς κ. playstation φαίνεται ότι έχεις κάψει... λαμπάκια από το πολύ παιχνίδι. Αυτό καταλαβαίνεις εσύ από το άρθρο; Δεν καταλαβαίνεις ότι είναι ερωτήματα που θέτει ο κάθε νουνεχής πολίτης; και δεν καταλαβαίνεις ότι τα γράφουμε μπας και ξυπνήσουμε την πολιτική και τη δικαστική εξουσία για να βάλει και κανέναν φυλακή; Τη γλιτώνουν τόσα χρόνια γιατί υπάρχει μια περίεργη ομερτά. Ας μην τη γλιτώσουν και τώρα. Αυτός είναι ο στόχος του άρθρου.

    • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
      Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ Playstation 12/01/2013 08:00:31

      Ξαναδιαβάστε το άρθρο.
      Ο άνθρωπος τους σφάζει βασισμένος στην εμπειρία μας από τα προηγούμενα σκάνδαλα.

  6. Re, ti ginetai! avatar
    Re, ti ginetai! 11/01/2013 15:39:58

    Δηλώνω φανατικός οπαδός του "Αριστερού Ψάλτη"!
    Για άλλη μια φορά: ΜΠΡΑΒΟ!!!

  7. roadrunner avatar
    roadrunner 11/01/2013 16:20:57

    Το αν πάει και η Λίστα Λαγκάρντ για κουκούλωμα, θα φανεί από το πώς θα γίνει το στήσιμο στις κάλπες. Οι φήμες για τα στικάκια, έτσι όπως βγαίνουν κάθε μέρα και από λίγο, μπορεί να δίνουν την εντύπωση (σε εμάς που είμαστε απ' εξω), ότι η υπόθεση είναι δυσεπίλυτη, αλλά δεν παύει να είναι μονο εντύπωση, πιθανά σκόπιμη. Δεν αποδυναμώνουν το σκάνδαλο.

  8. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 11/01/2013 17:13:02

    Ούτε ένα εξιλαστήριο θύμα??
    Ετσι για τα μάτια του κόσμου.
    Δε λέει.

    • σκουντζούλι avatar
      σκουντζούλι @ Κατερίνα 13/01/2013 03:08:12

      είναι λίγοι και ξέρουν πολλά, (για τους υπόλοιπους), γι αυτό!

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/01/2013 18:20:46

    Στην Γαλλια, που δεν ειναι δα και η πλεον ασπιλη χωρα σε λαμογιες, ο νυν (!!!) υπουργος Καυζακ τελει υπο εισαγγελικη ερευνα για το αν εχει λογαριασμο στην Ελβετικη Τραπεζα U.B.S. με αφετηρια σαφως μικροτερες αποχρωσες ενδειξεις απο οτι οι κανακαρηδες μας...

  10. Karenin avatar
    Karenin 11/01/2013 18:28:47

    Στην αρχή βόμβες κρότου λάμψης και μετά καπνού. Καταγέλαστη προσπάθεια για πολιτικές ευθυνες με τις οποιες ο αρχηγός παραμένει κατάλληλος και χρήσιμος για αρχηγός. Αχ ρε Βενιζέλο με το υψηλό αικιού πως τα καταφέρνεις ακόμη....

  11. Κώστας Τουρίστας avatar
    Κώστας Τουρίστας 11/01/2013 18:39:50

    Αγαπητέ Αριστερέ Ψάλτη,
    Καλά κάνεις και τα γράφεις αυτά. (και πολύ ωραία τα γράφεις). Είναι μηνύματα που πρέπει να τα επαναλαμβάνετε κάθε μέρα και ίσως πολλές φορές ημερησίως (κάτι σάν χάπι να πούμε). Και να ξέρεις, που το ξέρεις, οτι οι φωνές μας διαμαρτυρίας ενώνονται με την δική σου. Τί θα γίνει επιτέλους; Ο Σαμαράς θα είναι "ο διαφορετικός " όπως ελπίζουμε (ακόμη), ή θα υποκύψει στους εκβιασμούς και τα διλήματα;
    Είμαστε στα όρια της απογοήτευσης και της απελπισίας. Λίγο θέλουμε και " θα την κάνουμε".
    Πώς να βρούμε έναν τρόπο να εκφραστεί το μέγεθος της διαμαρτυρίας μας;
    Αρκούν τα γραφτά μας;
    Να περιμένουμε να δούμε τί θα γίνει και με αυτή την υπόθεση και μετά........
    Πάντως να ξέρεις οτι μας απογοήτευσε το άρθρο σου, επειδή μας έβαλες αμφιβολίες όχι τίποτε άλλο, και ελπίζουμε οτι θα διαψευσθεί, ως προς τα ερωτηματικά περί ατιμωρησίας.
    Με εκτίμηση!

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Κώστας Τουρίστας 11/01/2013 19:45:16

      Αγαπητέ Α.Ψ. , δικαιολογημένη η κάποια αγανάκτησή σου για τον ρυθμό των εργασιών και την πορεία τους προς απόδοση δικαιοσύνης σ 'αυτή την έρμη τη Χώρα μας.
      Αναλογίσου όμως, ότι εδώ δεν μπόρεσε ένας πρωθυπουργός με αυτοδυναμία 47%, να βάλλει στη φυλακή έναν "οικονομικό εγκληματία", που κουβαλούσε το ¨΄έγκλημα" με τα pampers, (τον ..."εξι-εφτάρη" ντε), περιμένουμε να το κάνει τώρα ένας άλλος, όταν το έγκλημα μεταφέρεται με στικάκια και όταν αυτός ηγείται μιας τόσο ετοιμόρροπης Κυβέρνησης;; Δεν είναι ολοφάνερο πως , αν υποθέσουμε ότι κατηγορείται και καταδικάζεται ο Μπένυ, φερ' ειπείν, την ίδια στιγμή καταρρέει η Κυβέρνηση ;;;
      Και μην μου πεις: ας γίνει η κάθαρση, κι ας καταρρεύσει η Κυβέρνηση, γιατί τότε θα πάνε όλα στράφι ! Τσάμπα όλες οι θυσίες και σίγουρη χρεοκοπία !
      Μην ξεχνάμε δε, ότι η διαπλοκή, όχι απλώς δεν ξηλώθηκε, όπως ελπίζουν πολλοί, αλλά μαίνεται και καγχάζει με σαρδώνειο γέλωτα !

  12. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 11/01/2013 19:38:28

    Αν θαφτεί η υπόθεση λογικά "θα πέσουν τα τσιμέντα", η κοινωνική έκρηξη δεν θα αργήσει.
    Κακά τα ψέματα...
    Περνάει όσα περνάει η ελληνική κοινωνία, αυτός ο εμπαιγμός θα είναι γροθιά στο στομάχι!
    Τι να λέμε τώρα;

  13. Παύλος avatar
    Παύλος 11/01/2013 20:04:30

    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είμαστε .

  14. panos avatar
    panos 11/01/2013 20:11:05

    Λογικα θα θαφτουν πολλα σκανδαλα ιδιως του Πασοκ που ειναι μανουλα αχορταγη σε αυτα, γιατι αλλιως πεφτει η κυβερνηση και επερχεται ΧΑΟΣ. Μακαρι να ειχε ο Σαμαρας 40% και να μην ειχε αναγκη ολλα τα βρωμερα αρπαχτικα κλεφτρονια των σοσιαΛΗΣΤΩΝ, αλλα.............ας προσεχαν μερικοι που εριξαν ψηφο σε ΑΝΕΛ και Χ.Α. Βεβαια εχουμε και εμεις καποιους κλεφτοκοταδες που ο Αντωνης τους ξερει ποιοι ειναι και τι θα τους εκανε σε περιπτωση αυτοδυναμιας. Ας μην πουμε ονοματα..........

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ panos 13/01/2013 02:02:45

      παυλο και πανο σας βγαζω το καπελο. έχετε βάλει σκοπό να σιχαθούμε τη ν.δ με αυτά που γράφετε?
      φανταστική η λογική σας : αφήστε τους κλέφτες και τα λαμόγια να αλωνίζουν γιατί αλλιώς θα πέσει η κυβέρνηση. χιλιες φορές να πέσει κύριοι και με νέες εκλογές να ξαναβγει ο σαμαράς μπροστα παρά να αθωωνουμε την σαπίλα του πασοκ και να πορευόμαστε μαζί με τα λαμόγια μεχρι να μας σιχαθεί τελείως η κοινωνία.
      αγαπητοί κυριοι λιγο διάστημα συγκυβέρνησης με τουσ πασοκους ακόμα και στις επομενες εκλογες ( οποτε και αν γίνουν) το 19% θα μοιαζει παραδεισενιο. θα δείτε τσίπρα με ποσοστα σανταμ χουσειν και θα απορείτε
      και δεν θα φταέι ο λαος. το στραβό μας το κεφάλι θα φταίει

  15. Playstation avatar
    Playstation 11/01/2013 21:00:11

    Η εφημεριδα Ελλαδα Αυριο , δημοσιευει δημοσκοπηση κολαφο για τις ευθυνες ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΓΑΠ - ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ απο την κοινη γνωμη

  16. U LIONE INCAZZATU avatar