#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/05/2010 21:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο φως η παραπληροφόρηση για τον «γαλάζιο υπουργό» και τον Χριστοφοράκο



«Σημείωμα φάντασμα» χαρακτηρίζει η ΝΔ το δήθεν ιδιόχειρο σημείωμα με το οποίο φέρεται ο Χριστοφοράκος να γράφει το 2008: «να στείλουμε το 50% των συμφωνηθέντων στον άνθρωπό μας του υπουργικού συμβουλίου».

«Επιχειρείται άκομψα συμψηφισμός από τον Σ. Βαλυράκη»  καταγγέλλει ο βουλευτής Κ. Τζαβάρας με μια νέα επιλεκτική διαρροή σε φιλοκυβερνητικές εφημερίδες.

Σύμφωνα με τον ίδιο πρόκειται για «σημείωμα φάντασμα, πλαστό έγγραφο, δεδομένου ότι ο Χριστοφοράκος είχε παραιτηθεί από τη θέση του τον Δεκέμβριο του 2007 και στην εταιρεία διεξήγαγε έλεγχο η Debevois. Δηλαδή, ήταν αδύνατο να έδινε εντολές για «πληρωμές» ο Χριστοφοράκος».

Όπως έγινε γνωστό ο κ. Τζαβάρας επισκέφθηκε τη Γραμματεία της επιτροπής και τους ζήτησε να του δώσουν το υποτιθέμενο έγγραφο. Του έδωσαν όμως μόνο τον φάκελο (!) και του είπαν ότι το έγγραφο που ήταν μέσα το έχει μαζί  του ο Πρόεδρος της Επιτροπής Σήφης Βαλυράκης ο οποίος απουσιάζει στην Ιταλία…!

Αντιδράσεις για το θέμα υπήρξαν και από το ΚΚΕ. Ο Αθανάσιος Παφίλης απόρησε πως ένα τόσο σημαντικό έγγραφο «κάνει βόλτα στο εξωτερικό»!

Αλλά το θέμα δεν σταμάτησε εδώ. Για να διορθώσει την πατάτα η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Β. Τσόνογλου, είπε ότι είδε το έγγραφο, αλλά δεν είναι …έγγραφο, παρά e-mail .

Έτσι το έγγραφο που έγραψε με τα χεράκια του ο Χριστοφοράκος έγινε τώρα e-mail  στο οποίο δεν φαίνεται να υπάρχει αναγραφόμενο το ποσό που είδε το φως της δημοσιότητας…!

Αποστολέας φέρεται να είναι κάποια εταιρεία NYdesigngroup@aol.com και παραλήπτης η διεύθυνση mariokatsikas@faran.gr που έχει να κάνει με φαρμακευτική εταιρεία στην Κηφισιά.

Πως ο Χριστοφοράκος έγινε NYdesigngroup…

Σχολιάζοντας τα «νέα δεδομένα» ο Κ. Τζαβάρας τόνισε πως «αποδεικνύεται πως το ΠΑΣΟΚ ανάλογα με τις αντιρρήσεις που προβάλλουμε αναλόγως διαμορφώνει και το περιεχόμενο ενός εγγράφου που παραμένει φάντασμα. Ο κ. Βαληράκης οφείλει να δώσει άμεσα εξηγήσεις για το πρόβλημα που ο ίδιος δημιούργησε με την αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά του» ο κ. Τζαβάρας δήλωσε: «Αποκαλύπτεται πως το αρχικό αναληθές κατασκεύασμα του κ. Βαληράκη παραχωρεί τώρα τη θέση του σε ένα ακόμα πιο αυταπόδεικτο ψεύδος και η εσχάτη πλάνη χείρων της πρώτης. Από το  Σάββατο μέχρι σήμερα ο Χριστοφοράκος έγινε NYdesigngroup. Το χειρόγραφο έγινε ηλεκτρονικό μήνυμα και ο άνθρωπος του Υπουργικού Συμβούλιο έγινε γαλάζιος Υπουργός. Είναι ύποπτη η προέλευση του συγκεκριμένου mail από τη στιγμή που δεν έχει εισαχθεί στην επιτροπή μέσω του αποδεικτικού υλικού που έχει συλλέξει είτε η Γερμανική Δικαιοσύνη, είτε η Debevoise, είτε η ελληνική δικαιοσύνη. Το έγγραφο αυτό δεν έχει το χαρακτηριστικό αριθμό ταυτότητας που φέρουν όλα τα έγγραφα της δικογραφίας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 31/05/2010 22:09:17

    Να ζητηθεί η παραίτηση του Βαλυράκη. Δεν μπορεί να προεδρεύει της Επιτροπής, πλέον. Να υποβληθεί και μήνυση και να ζητηθεί η άρση της βουλευτικής ασυλίας του.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 31/05/2010 22:26:33

      Που ήσουν εξαφανισμένος εσύ;

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 31/05/2010 22:12:32

    Το 1εκ σημερα εγινε 2.Αντε παιδια αυριο να φθασει στα 4.Σα δεν ντρεπεστε λασπολογοι.Εσεις που εχετε την κυρια ευθυνη για τα δεινα αυτου του τοπου.
    Που χαλαγατε τον κοσμο για τη COSCO και μετα την αγκαλιασατε.
    Που απειλουσατε για τη FINANCE και τωρα λετε ευτυχως για την Εθνικη που υπαρχει και αυτη.
    Που αναθεματιζατε για την εξαγορα του Γερμανου και τωρα λετε οτι ειναι το ατου του ομιλου.
    Φτου σας λαικιστες.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 31/05/2010 22:20:36

      Καλά κάνουν όταν με το τέλος της Ολυμπιάδας έπρεπε να καθαρίσει η ήρα από το σιτάρι κάποιοι κοιτούσαν το φεγγάρι...οπότε δεν μπορούν να μιλούν

      • ._ avatar
        ._ @ Ο Ιθαγενής 31/05/2010 22:37:39

        Ιθαγενή, σωστός.

  3. pikras avatar
    pikras 31/05/2010 22:18:20

    μόνο συκοφάντης δεν είσαι...να αλλάξεις παραυτα όνομα

  4. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 31/05/2010 22:30:55

    ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΕΠΙΦΑΝΗΣ ΒΑΡΔΟΣ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ

    Βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Β. Τσόνογλου: Αμφιβαλλω αν κατάλαβε και η ιδια τι ελεγε αποψε στο ΜΕGA!!!!!!!!!

  5. GreenHorses avatar
    GreenHorses 31/05/2010 22:33:33

    Σκληρό ροκ; ώρες είναι να δούμε και τίποτα φαντάσματα.

  6. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 31/05/2010 22:55:43

    ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΤΗ ΝΕΤ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ
    ΕΡΩΡΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ
    ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΡΙΘΜΟΣ 40!!! ΕΝΑΣ ΑΡΙΘΜΟΣ 65!!!
    ΟΙ ΖΩΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ...ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΜΕ ΑΝΕΞΙΤΗΛΟ ΜΕΛΑΝΙ;;;;;

    ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ

  7. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 31/05/2010 23:03:41

    Παιδιά, είναι πρωτοφανές το περιστατικό, με τα νέα μάλιστα δεδομένα μου προκαλεί μόνο τον οίκτο και την αηδία...που κατάντησαν ορισμένοι για να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες ΑΜΕΣΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟΥ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΥ.Κατάντια...

    • unknown avatar
      unknown @ Γιάννης Χριστόπουλος 31/05/2010 23:15:53

      Ρε σεις,βρήκα κάτι λεφτα στο λογαριασμό μου σήμερα, μπας και ξέρει κανείς κάτι?

  8. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 31/05/2010 23:45:38

    Το παιχνιδι χοντραινει.Αυτη την ωρα ο Τριαντ στο ΑΛΤΕΡ βγαζει θεμα με ρουσφετια(;) του Α.Σαμαρα....

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/06/2010 00:16:43

      ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ; Η ΟΛΟ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ..

      Η ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΜΟΥΦΑ

  9. Γιώργος avatar
    Γιώργος 01/06/2010 09:46:40

    Kαι ο Βαλυράκης παραμένει πρόεδρος της Επιτροπής;

  10. δρόμος avatar
    δρόμος 01/06/2010 10:53:53

    αλήθεια, Επώνυμε, έγινε αισθητή η απουσία σου... Καλό μήνα!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ δρόμος 01/06/2010 11:00:58