#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2011 08:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο υπουργείο Οικονομικών ...χαζεύουν τα πολυτελή σκάφη



Λίστα με τους ιδιοκτήτες σκαφών που δεν έχουν πληρώσει φόρους για να τα νομιμοποιήσουν βρίσκεται στο υπουργείο Οικονομικών, αλλά προς το παρόν εξακολουθεί να μην έχει καμία χρησιμότητα πέρα από το να …χαζεύουν τα (εντυπωσιακά) ονόματα κάποια στελέχη του υπουργείου που έχουν πρόσβαση!

Το ακόμα εντυπωσιακότερο όμως (δηλαδή εξοργιστικότερο) είναι ότι η κυβέρνηση όχι μόνο δεν τολμάει να πάει να πάει να μαζέψει τους φόρους από τους επώνυμους ιδιοκτήτες των πολυτελών σκαφών που τα έχουν παράνομα , αλλά δεν έχει φτιάξει καν τις σχετικές διατάξεις για να το κάνει. Ο καθένας από αυτούς δηλαδή θα μπορούσε να κάνει και …καλαμπούρι, ισχυριζόμενος ότι θέλει να πληρώσει αλλά δεν τον αφήνει η κυβέρνηση αφού δεν υπάρχει η αντίστοιχη διάταξη που θα του το επιτρέψει. Βλέπετε ο Γ. Παπακωνσταντίνου είχε τόση δουλειά με τις διατάξεις που έπρεπε να φτιάξει για να κόψει κι άλλο τις συντάξεις και τους μισθούς που δεν πρόλαβε να ασχοληθεί με τους ιδιοκτήτες  των υπερπολυτελών σκαφών για να φορολογηθούν κι αυτοί. Κι απ’ ότι φαίνεται και ο Β.Βενιζέλος το ίδιο πολυάσχολος είναι. Μεταξύ των ονομάτων που ψιθυρίζονται στην Καραγιώργη Σερβίας, πάντως, είναι κι αυτό ενός μεγαλοτραπεζίτη. Αν βγει στη δημοσιότητα η λίστα και πόσα χρωστάει ο καθένας, θα γελάσει (ή θα κλάψει) πολύς κόσμος.

Aριστερόχειρ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 29/06/2011 09:11:12

    Τα παπόρια απ΄τη Περσία
    στη Καραγεώργη Σερβία

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 29/06/2011 09:26:44

    ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ. ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Η ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ!!

  3. kiki avatar
    kiki 29/06/2011 09:45:29

    Σιγα καλε να τους ταραξει, να τους χαλασει το καλοκαιρι.
    Ε και μεγαλοδημοσιογραφοι ειναι μεσα, με δηθεν εταιρειες εκμεταλευσης των σκαφων , σαν τουριστικες.

  4. Tabachaniotika avatar
    Tabachaniotika 29/06/2011 10:02:30

    Η εντολή που πήραν οι ...μεγάλοι πατριώτες από την τρόικα είναι : όχι μόνο να εισπράξουν αλλά να κατεβάσουν τους μισθούς και τα ημερομίσθια σε επίπεδο πρίν του 2000. Θέλουν φθηνά εργατικά χέρια για να επενδύσουν όλες τις ρυπογόνες και μη επιθυμητές από τους δικούς τους επιχειρήσεις και βρήκαν τους ..σοσιαλιστές να το πραγματοποιήσουν ! Τι να πεί κανείς; όλα θα τα ακούσωμε και θα τα δούμε σ'αυτόν τον θίασο!!
    Μην περιμένετε να κάνουν τίποτα στούς σκαφάτους είναι και ο Ψυχάρης ένας από αυτούς . Αυτοί με τις βαρκούλες των 6 και 8 μέτρων θα κληθούν να πληρώσουν.

  5. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 29/06/2011 10:23:39

    Να γιατί ξέμεινα με το 15μετρο. Το έδινα στο δημόσιο για το καλό της πατρίδας και δε ξέραν με τι διάταξη να το δεχθούν.

    Αηδιασμένος τους είπα: "Πάρτε τους μισθούς μου βρε ανεπρόκοποι, τους 2 τελευταίους". Αλλά για τους μισθούς βρίσκουν διατάξεις, έτσι δεν αρκούνται στο 13 & 14ο. Πως θα συντηρήσω το σκάφος ρε Βενιζέλε;

  6. Αίθρα avatar
    Αίθρα 29/06/2011 10:59:43

    Καλά και πώς θα κάνουν διακοπές οι άνθρωποι;

  7. Αρουρης avatar
    Αρουρης 29/06/2011 11:09:23

    Εδώ φαγανε τον Γεωργακόπουλο γιατι επεμενε να εφαρμοσει την λιστα και βαλανε αντικαταστατη του αυτον που έκρυβε τα λαμόγια εσεις ακομα για κοτεραδες ψαχνετε;
    Δυσκολη εποχή γαι τιμιους

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/06/2011 12:28:41

    Αυτό είναι τεράστιο σκάνδαλο και καλό είναι η ΝΔ να το προβάλει όπου χρειάζεται σε υψηλούς τόνους.

  9. GEODETIS avatar
    GEODETIS 29/06/2011 20:18:49

    του πεθερού (του Βενιζέλου) το πλωτό παλατάκι θα το αναρτήσω κάποια στιγμή ... και θα εξηγήσω αναλυτικά γιατί έχει σηκώσει ξένη σημαία ... θα αναφέρω επίσης ποιόν έλεγχο έπραξαν οι άνδρες (ή και ΡΑΜΠΟ χαχαχαχαααα... ) του ΣΔΟΕ στην Θεσσαλονίκη στην τοπική μαρίνα ... θα γελάτε επι μηνών ....