#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/07/2008 17:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο τραπέζι και η συνεργασία ΝΔ - ΠΑΣΟΚ

Η υπόθεση Ζήμενς απαιτεί δυο (κόμματα) γράφαμε στις 13/7 αναφερόμενοι στα ανοίγματα του Γιώργου προς τον Κώστα που μόνο «νιάου νιάου στα κεραμίδια» δεν έκαναν. Καλώντας τον πρωθυπουργό για «να ανατρέψουμε μαζί πρακτικές και λειτουργίες» και προειδοποιώντας τον ταυτόχρονα με την γνωστή επιστολή του (βλέπε εδώ) ότι «ή θα παλέψουμε μαζί, ή θα φύγουμε μαζί» ο Γιώργος Παπανδρέου άνοιγε ουσιαστικά ένα πολύ δύσκολο κεφάλαιο, με τίτλο «Κυβέρνηση Μεγάλου Συνασπισμού». Η απάντηση από την κυβερνητική παράταξη φαίνεται να ήρθε με την χθεσινή δήλωση του Γ. Αλογοσκούφη που είπε στην «Ε»: «Η μόνη περίπτωση που θα είχε κάποια αξία μια συνεργασία μεταξύ κομμάτων, θα ήταν μεταξύ των δυο μεγαλύτερων εάν μπορούσαν να συμφωνήσουν στην προώθηση κάποιων πολύ δύσκολων μεταρρυθμίσεων που κανένα κόμμα δεν μπορεί να αναλάβει το κόστος να προωθήσει από μόνο του». «Κατηγορηματικά και ρητά 'όχι' σε αυτό το βολικό, για τον κ. Αλογοσκούφη, παιχνίδι», ήταν η αντίδραση της Χαριλάου Τρικούπη, ενώ σαφείς αποστάσεις από τις θέσεις του υπουργού Οικονομίας πήρε και ο γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής της Ν.Δ., Λευτέρης Ζαγορίτης. Την ίδια ώρα, η βουλευτής ΠΑΣΟΚ, Μαρία Δαμανάκη, σε συνέντευξή της στο ΑΠΕ εκτιμά ότι μία κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ – ΣΥΝ θα κέρδιζε την πλειοψηφία των πολιτών και προτείνει δημόσιο, ανοικτό προγραμματικό διάλογο μεταξύ των δύο κομμάτων.

Πέρα από τις διαψεύσεις, στην πραγματικότητα, μια κυβερνητική συνεργασία ΠΑΣΟΚ – ΝΔ για την άρση του αδιεξόδου και της κρίσης παίζει (και πολύ μάλιστα) στα παρασκήνια. Και την προωθούν κυρίως συγκεκριμένα μεγάλα συμφέροντα που έχουν ισχυρές διασυνδέσεις και στα δύο κόμματα εξουσίας. Που θεωρούν ότι το τεράστιο θέμα της Ζήμενς (με το οποίο είναι φανερό πλέον ότι επιχειρείται η αναδιάταξη του πολιτικού σκηνικού) δεν μπορεί να αντιμετωπισθεί μόνο από το ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα. Χρειάζονται και τα δυο.  Πως μπορεί να γίνει αυτό στην πράξη; Το έχουμε ξαναγράψει: Μέσω μια μεταβατικής κυβέρνησης συνεργασίας, που θα έχει την υποστήριξη και των δυο μεγάλων κομμάτων. Για τα υπόλοιπα βλέπουμε. Εμπειρία υπάρχει ήδη αρκετή από την οικουμενική κυβέρνηση Ζολώτα (1989- 1990) που εγκαθιδρύθηκε κάτω από ανάλογες συνθήκες.

Πως θα προκύψει αυτή η κυβέρνηση συνεργασίας; Με την προκήρυξη πρόωρων εκλογών, από τις οποίες δεν θα προκύψει, μετά βεβαιότητος , αυτοδυναμία. Στη συνέχεια θα αρχίσουν οι διερευνητικές εντολές και θα σχηματιστεί μια κυβέρνηση συνεργασίας, ΝΔ – ΠΑΣΟΚ καταρχήν, για να αντιμετωπίσει το θέμα της Ζήμενς και «άλλες μεγάλες υποθέσεις». Που είναι φυσικά οι κρατικές προμήθειες και η αντικατάσταση του συστήματος διαπλοκής που κυριαρχεί σε αυτές την τελευταία δεκαπενταετία.Παράλληλα με τις πρόωρες εκλογές και ο κ. Καραμανλής και ο κ. Παπανδρέου προλαβαίνουν την δημιουργία νέου κόμματος, το οποίο όλοι πλέον περιμένουν. Έτσι, βοηθούμενοι από τη λίστα (με την οποία θα διεξαχθούν οι πρόωρες εκλογές) ελπίζουν ότι θα κυριαρχήσουν στο μεταβατικό πολιτικό σκηνικό που διαμορφώνεται και θα ελέγξουν τους 180 βουλευτές που θα βγάζουν Πρόεδρο της Δημοκρατίας το 2010, τότε δηλαδή που θα παιχθεί το μεγάλο παιχνίδι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 28/07/2008 17:12:00

    ψιθυριστα ανιχνευουν αντιδρασεις...

    Η Απαντηση ειναι μονο μια,και δυστυχως δεν θα την δωσει κανεις...

    Ακομα και ο αισχρος (για οσους εναπομειναντες που τους πιστευει)συμβιβασμος τους δεν εχει μελλον...

    Το αν ο τοπος-που βαλλεται απο παντου,και εκ των εσω-εχει μελλον και ποιο ειναι ενα καλο ερωτημα!

  2. panos avatar
    panos 28/07/2008 17:34:03

    Κάποτε ένας φίλος έλεγε -και ήταν και δεξιός- "ρε συ αυτοί είναι ίδιοι και πολλοί, γι αυτό έφτιαξαν δύο κόμματα".

    Σε λίγο, θα σερβιριστεί, η "αισχρή" ένωσή τους, με τέτοιον τρόπο, ώστε όλοι θα χάσκουμε, μπροστά στις τηλεοπτικές οθόνες. Αλλοι από το θράσος τους, κι άλλοι από την "σωτήρια" κίνηση.

    Δεν παίζονται, λέμε...

  3. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 28/07/2008 17:42:28

    Το παιχνίδι του δικομματισμού θέλει απαραίτητα και τους δύο. Εάν το ΠΑΣΟΚ διαλυθεί, θα προκαλέσει μεγαλύτερη ζημιά στην Ν.Δ. παρά στο ίδιο. Σε ποιόν θα ρίχνει το φταίξιμο μετά η Ν.Δ. για την κατάσταση σήψης ? στον πάπα της Ρώμης ?. Θα είμαστε θεατές στο έργο « ο βασιλιάς είναι γυμνός ».
    Για τον λόγο αυτό μηχανεύονται μετά τις αναπόφευκτες εκλογές κάποιον « αρραβώνα », για ένα εύλογο χρονικό διάστημα όμως ( έως το 2010 ? για να βγάλουν από κοινού Πρόεδρο της Δημοκρατίας ), ευελπιστώντας ότι μέχρι τότε θα έχουν ηρεμήσει τα πνεύματα. Πρέπει να έχουν ήδη συμφωνήσει και ποια στελέχη « θα θυσιάσουν » από κοινού στον βωμό της κάθαρσης.
    Στην πορεία, και πριν τον « γάμο » θα διαπιστώσουν ότι δεν ταιριάζουν « ιδεολογικά » και θα χωρίσουν λόγω ασυμφωνίας χαρακτήρων, έτσι απλά.
    Η δολοπλοκία σε όλο της το μεγαλείο.

  4. Ποιός Θανάσης; avatar
    Ποιός Θανάσης; 28/07/2008 17:47:53

    Αυτή είναι και η καλύτερη λύση. Μόνο μια συνεργασία ΝΔ-ΠΑΣΟΚ θα εξασφαλίσει σταθερότητα και μακρόπνοες αντιδημοφιλείς πλην αναγκαίες τομές. Ιδιωτικοποιήσεις, λιγότερο κράτος, μείωση μισθών και συντάξεων, 45ωρο εργασίας και αύξηση ηλικίας συνταξιοδότησης.
    Η συνεργασία ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει νόημα. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι εξτρεμιστικό αριστερό κόμμα με μεγάλη δόση κοσμοπολιτισμού-διεθνισμού και το ΠΑΣΟΚ πατριωτικό κόμμα του Κέντρου που φραστικά μόνο παριστάνει το αριστερό.

  5. power2 avatar
    power2 28/07/2008 17:59:27

    Δεν υπαρχει περιπτωση τετοιας συνεργασιας. Το Πασοκ θα ηθελε να συνεργαστει με το Συριζα. Κακως βεβαια γιατι το Συριζα δεν ειναι κομμα. Ειναι συνασπισμος και δεν βγαζουν ακρη μεταξυ τους. Δεν ειναι για συνεργασιες αυτοι.

    Ο Αλογοσκουφης την εχει δει αφεντικο. Ομως εχει μπροστα του δυσκολα. Οτι αρνητικο εχει γινει, ειναι μεσα ο Αλογοσκουφης.

    Η νδ ειναι καμενο χαρτι και αυτη τη στιγμη καιγεται και ο Καραμανλης.

    Κατα τη γνωμη μου το Συριζα σε εκλογες δεν παιρνει πανω απο 7%.

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 28/07/2008 18:02:21

    Επειδή η διεθνής πολιτική είναι πλέον αναγκαστικά αντιλαϊκή από μια τέτοια συνεργασία θα ζημιωθεί το σοσιαλδημοκρατικό κόμμα. Αυτό στη θεωρία και με βάση ευρωπαϊκές δομές.

    Επειδή όμως στην Ελλάδα δεν έχουμε ευρωπαϊκες δομές αλλά κοτζαμπάσικες που λειτουργούν στη βάση της συναλλαγής θα γίνει το εξής: Θα συνεργαστούν τα 2 κόμματα και θα αποκοπούν από αυτά το δεξιό κομμάτι της ΝΔ και το αριστερό του ΠΑΣΟΚ. Απομένει δηλ. το κέντρο ή άλλως το σύστημα της διαπλοκής. Μας προκύπτει ένα δεξιό κόμμα και δυναμώνει λίγο ο ΣΥΝ ή ο διάδοχο σχήμα του. Και τα δύο θα εμφανιστούν στις εκλογές ως ''καθαρά''. Και πάλι τα ίδια μάνα με κλέφτες και μη κλέφτες που μόλις έρχονται στην εξουσία καλύπτουν τους κλέφτες και θα ζήσει στο σύστημα για 50 χρόνια μέχρι να ψοφήσουμε.

  7. Xase avatar
    Xase 28/07/2008 18:22:29

    ΝΤΡΟΠΗ. Αυτες ειναι πολιτικες του κωλου. Σου λεει ο Αλογοσκουφης, ε φαγατε εσεις, μετα φαγαμε εμεις, τωρα δεν θα ηταν καλυτερα να τρωμε παρεα;; Και ασε τους μαλακες να ψαχνωνται. Με αλλα λογια η δημοκρατια θα ξανακερδισει! Και μεις θα ειμαστε παντα στην εξουσια με τα κοτερα, τις βιλες και ολα τα καλουδια και ο κασμακης θα περναει καλα, αφου εμεις οι εξυπνοι θα αποφασιζουμε γιαυτον.

  8. Πατριώτης avatar
    Πατριώτης 28/07/2008 18:27:38

    Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα πάρει τα ποσοστά που του δίνουν τα galooup. Ο κόσμος θα ρεγουλαριστεί με τα ΜΜΕ. Δεν θα πάρει βέβαια μόνο 7% που λέει ο φίλος power 2. Θα κηνηθεί στο 10-12 κι αυτό λόγω νεολαίας και με τα θεατρικά του για μετανάστες και αναξιοπαθούντες. Οι παλιοί δεν εγκαταλείπουν την κοματική στρούνγκα. Το ΚΚΕ θα κρατήσει τη δίναμή του και θα ανέβει ο Λαός, που κατά την γνώμη μου είναι ένα γνίσιο πατριωτικό κόμα.

  9. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 28/07/2008 18:35:28

    Να το πάμε και λίγο πιο προσωπικά ?

    Ας το δούμε , δηλαδή , και από τη σκοπιά των προσωπικών συμφερόντων :

    Καραμανλής : οικογένεια με μοναδικό παρελθόν την παραγωγή πολιτικών .

    Παπανδρέου : οικογένεια με μοναδικό παρελθόν την παραγωγή πολιτικών .

    Μητσοτάκης : οικογένεια με μοναδικό παρελθόν την παραγωγή πολιτικών .

    Πως λοιπόν μπορούν , αυτές οι οικογένειες , να εξασφαλίσουν το μέλλον και των υπολοίπων μελών της "δυναστείας" ?

    Οι σημερινή πραγματικότητα , βλ. δημοψηφική πτώση δικομματισμού , αποφυγή πόλωσης (που ανεβάζει και κατεβάζει) από όλα τα mass media με εντολή-συμφωνία , Siemens-D&P να καραδοκεί για "διόρθωση" αποκαλύψεων και όλα τα φετινά και παλιότερα καμώματα , έχουν φέρει το εκλογικό σώμα σε κατάσταση εγκεφαλικού .

    Το εγκεφαλικό όμως αγαπητοί φίλοι δεν θα εξαφανιστεί , θα επανεμφανιστεί όταν υπάρξει καινούργια αφορμή .

    Αυτό είναι που το σενάριο της "εθνικής κυβέρνησης" προσπαθεί να διορθώσει . Διότι αν γίνει η "εθνική κυβέρνηση" μετά θα υπάρχουν οι προυποθέσεις για μια καινούργια αρχή και των τριών οικογενειών , του στυλ "εμείς προσπαθήσαμε τώρα όμως που δεν τα βρίσκουμε , καλέ ελληνικέ λαέ , πρέπει να διαλέξετε έναν"

    Παιδιαρίσματα για έναν κοινό νου ...

    Το ζήτημα είναι ποια είναι η εναλλακτική λύση , που απ΄ότι φαίνεται δεν υπάρχει καν , οπότε όταν γίνουν όλα αυτά μην αρχίσετε πάλι να λέτε για τα Σοράκια που λυμαίνονται τη χώρα με εξωτερικούς κατασκόπους .

  10. ataktos avatar
    ataktos 28/07/2008 18:43:45

    afou ehoun mazi to 80% (shetika prosfata) ti alo fantazeste na gini .Oute akibernisia oute tipota alo o psiharis klp pali tha ine sta pragmata tha mas poulan ta kolohartatous me tis "ideologikes" analisis
    ospou i evropi me ta diafora sistimata na tous petaksi se kanena keli pou ehtisan me lefta tous (itan eki diikitis diorismenos apo ton sosialisti Pangalo).
    Tha pigenoume ke emiss i touristes ke tha tous blepoume olous opos ston zoologiko kipo .
    Den sas aresi avto to senario kante pio eksipno. Mono min mas prizete me diafora perierga tilefonimata nihtiatika .

  11. Eλληνίδα avatar
    Eλληνίδα 28/07/2008 18:50:16

    όποια λύση είναι καλύτερη από το σενάριο ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ του Mr. Sorros

  12. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 28/07/2008 18:55:29

    Όταν λέω δεν υπάρχουν λύσεις εννοώ :

    1.Νδ , 2.Πασόκ , 3.Σύριζα , 4.ΚΚΕ , 5.Λάος , 6.Πασόκ-Νδ , 7.Πασόκ-Σύριζα , 8.Νδ- Λάος και ότι άλλο συνδυασμό μπορεί το μικροαστικό και σε αδιέξοδο μυαλουδάκι μας να βγάλει .

  13. ataktos avatar
    ataktos 28/07/2008 18:59:50

    greekpoliticalreview -esi to hava sou .

  14. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 28/07/2008 19:14:32

    Εγώ , ναι το χαβά μου .

    Κι οι άλλοι όμως το δικό τους : βίλες , σκάφη , μερ-τσ-έντες κλτ .

    Κάτσε άτακτε να αντιπολιτεύεσαι εμένα ...

  15. ataktos avatar
    ataktos 28/07/2008 19:16:07

    ελληνιδα -esi pistevis oti o Soros kseri pou pefti i ellada ,tora an ta korakia tou εδο etsi ton lene esi ta vazis sto stoma tou .Ksero ke go ?.
    Mipos ομοσ simetohe stin televtea sinaksi ton Athinon ke o factorxx den mas enimerose .Ευχαρηστω

  16. Έλληνας -Λονδίνο avatar
    Έλληνας -Λονδίνο 28/07/2008 19:20:21

    Τι μλκς είναι αυτές για Σόρος και ΣΥΡΙΖΑ; Σενάρια συνωμοσίας. Ο ΣΥΡΙΖΑ θα έλθει δεύτερο κόμμα στις εκλογές. Στο Λονδίνο πάντως μεταξύ των μεταπτυχιακών φοιτητών σαρώνει. Και ψηφίζουμε στις ευρωεκλογές χωρίς να κατέβουμε Ελλάδα.

  17. ataktos avatar
    ataktos 28/07/2008 19:26:12

    greekpoliticalreview-sory !!!

  18. Factorx avatar
    Factorx 28/07/2008 19:30:11

    @Έλληνας -Λονδίνο. και τα golden boys της ΝΔ μεταπτυχιακά στο Λονδίνο δεν έκαναν;

  19. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 28/07/2008 19:34:14

    Τι έγινε ατακτούλη ?
    Βαριόμαστε και ψάχνουμε διάλογο ...real time????
    (τράβα σε chat-room , αν έχεις φίλους και το msn κάνει!!)

    @ Έλληνα-Λονδίνο :

    Τα "Σοράκια" είναι ένας καινούργιος όρος που τον έμαθα κι εγώ από αυτό το site όπως και πολλούς άλλους . Γενικά μη μασάτε οι του Σύριζα . Τουλάχιστον , οι περισσότεροι από εσάς τους ψηφοφόρους , έχετε καλές προθέσεις . Τα στελέχη έχουν το πρόβλημα . Κι εγώ Σύριζα ψηφίζω αλλά για εντελώς διαφορετικούς λόγους (διασπορά βουλευτικών δυνάμεων και καλύτερος κοινοβουλευτικός έλεγχος) .

    Τα τσιτάτα όμως περί καινούργιας κυβερνητικής δυναμικής και κοινωνικού προγράμματος που ΘΑ βγει , περί νέου πολιτικού συνασπισμού με meta-show και anti-show (βλ. anti-eurovision) μην τα πουλάτε και πολύ ... δεν αγοράζει κανείς .

  20. Χαράκτης avatar
    Χαράκτης 28/07/2008 19:44:13

    @ Έλληνας -Λονδίνο

    Φυσικά και σαρώνει μεταξύ των μεταπτυχιακών ο ΣΥΡΙΖΑ αφού είναι τα περισσότερα κολεγιόπαιδα των οποίων τα δίδακτρα πληρώθηκαν με τις μίζες των γονιών τους. Μόλις πήξει λίγο το μυαλό τους θα γίνουν πιο συντηρητικοί και συνεπώς ΠΑΣΟΚ αλλά μέχρι τότε μπορούν να μείνουν επαναστάτες. Άλλωστε ο ΣΥΡΙΖΑ επιβεβαιώνει την τρικυμία εν κρανίω που έχουν.

    Και ναι τα golden boys της ΝΔ μεταπτυχιακά στο Λονδίνο ή στο Αμέρικα έκαναν και ήταν της τότε ανανεωτικής αριστεράς. Ήρθαν στο Ελλάντα και αμέσως έπεσαν στην μάσα μόλις το επέτρεψαν οι συνθήκες γιατί απλά δεν είχαν ούτε αρχές ούτε αναστολές ούτε ιδεολογία.

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/07/2008 20:07:07

    Αλέξης Παπαχελάς : Κολλέγιο Αθηνών + Β΄Πανελλαδική = Επανάσταση
    Χαχαχαχαχαχα

    Το ίδιο και τα καλόπαιδα του Λονδίνου, που τρώνε τις μίζες των πατεράδων τους, για να γίνουν αύριο χλιδάνεργοι.

  22. Theodore avatar
    Theodore 28/07/2008 20:12:40

    Γιατι ρε σεις, προτρεχετε;
    Που το ξερετε, οτι αν ηταν να γινει καποιος συμβιβασμος, αυτος σωνει και καλα, θα ηταν αισχρος;
    Εκτος και αν θεωρειτε τα κομματα, γκομενες και δε θελετε να σας πουλησουν και να πανε με αλλον.
    Μα τα κομματα, ειναι σχηματισμοι, για να λυνουν προβλημτα και οχι για να φανατιζομαστε εμεις μ αυτα, για να κονομανε οι πολιτικοι.
    Θα μπορουσε να γινει κολλεγια και να κερδισουμε.(Λεω εγω τωρα).
    Και σεις που φωναζετε εισαστε ευχαριστημενοι, με την κατασταση που επικρατει τα τελευταια 35 χρονια, με τις αμιγεις κυβερνησεις;
    Για να σας ακουσω λαλιστατοι κατα τα αλλα.

  23. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 28/07/2008 20:42:19

    Φίλε theodore ,

    Αν είχαμε ένα πολιτικό σύστημα στο οποίο θα υπήρχε ανακύκλωση :

    1.ηγετών (και όχι οικογενειοκρατίας)

    2.στελεχών (και όχι αιώνιοι βουλευτές μιζοεισπράκτορες)

    και βέβαια , για να μην τα ρίχνουμε όλα μόνο στους πολιτικούς :

    3.λαό με κριτική σκέψη που να αντιδρά βάση των (ο θεός να τις κάνει) πολιτικών αποφάσεων και όχι βάση ποδοσφαιρικού αγώνα .

    Τότε ίσως να μπορούσα να πιστέψω τα :
    περί κοινού αγώνα κατά της διαφθοράς (ο Αλογοσκούφης το είπε πιο sic) και
    τις προγραμματικές συγκλήσεις (ενώ είναι το ίδιο και το αυτό)που ψαρεύουν τα δυο μεγάλα κόμματα .

    Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα ζούμε και τα πολιτικά τζάκια , τόσο καιρό , νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με τράγους κι όχι με ανθρώπους οπότε καταλλήλως φτιάχνουν και σχέδια .

  24. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 28/07/2008 21:50:44

    Για μερικούς ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι as left as they can go, για να μπορούν εύκολα να επιστρέψουν στην πατροπαράδοτη δεξιά και να μην δημιουργήσουν και σοβαρό πρόβλημα στην οικογένεια.

  25. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 28/07/2008 21:53:11

    Οι Μπιλντερμπέργκιοι βγάζουν τα καλά τους χαρτιά αυτήν την εβδομάδα. Ο Γιώργος μίλησε, για να δούμε και τη συνέντευξη της Άννας στα "Νέα".

  26. Aline avatar
    Aline 28/07/2008 22:27:06

    Politika tzakia den uparxoun sthn Ellada opos eseis ta enoeite.
    Tha lete politika tsanthria me guftous tsantiriotes xevrakotous

  27. σασκα avatar
    σασκα 28/07/2008 23:08:54

    Πριν απο λίγο σε τοπικό σταθμό της κρήτης Βουλευτής του Πασοκ αποκάλεσε τον Αλαβάνο α,,,,, κατα λέξη.

  28. pessimist avatar
    pessimist 28/07/2008 23:13:43

    Η οικονομική ύφεση που έρχεται, ίσως σαρώσει όλα αυτά τα σενάρια που στηρίζονται στην προυπόθεση ότι θα συνεχίσουμε να είμαστε, όπως και τώρα, το κράτος των εργολάβων, εφοπλιστών και πετρελαιάδων.
    Δεν εννοώ ότι θα μας κυβερνήσει ο ΣΥΡΙΖΑ, αλλά ίσως, από καπιταλισμός ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΑΖΙΝΟ χρειαστεί να υιοθετήσουμε και κάποια ελαφρώς σκανδιναβικά πρότυπα: Καπιταλιστικά βεβαίως αλλά: Με λίγο καλύτερο κράτος πρόνοιας, λίγο καλύτερη παιδεία, λίγο πιό σκληρή φορολογία στην κατανάλωση πολυτελείας και κάπως λιγότερη φορολογία σε ότι επενδύεται και άλλα τέτοια.
    Υπό την επίβλεψη και το ΑΓΡΥΠΝΟ μάτι κάποιων που γνωρίζουν το αντικείμενο, βέβαια. Και μή μας σοκάρει, μόνον καλό θα μας κάνει.
    Ζητούνται πολιτικοί που μπορούν να παίξουν στο παιχνίδι αυτό. Ξέρουμε κάποιους; Μη ξαναφλερτάρουμε μόνον πάλι με μπετατζήδες και θαμώνες του Μπαιρακτάρη.

  29. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/07/2008 23:29:21

    @pessimist, πες μου που θα γίνουν αυτά να πάω. Εγώ βλέπω να κάνουν διαρήξεις σε διαμερίσματα και να παίρνουν τα πατώματα και τις καρέκλες για καυσόξυλα, έτσι που πάμε. Μόνη ελπίδα (για την ύφεση εννοώ) είναι κάποια επιστροφή στην επαρχία.

    Είμαι πολύ μα πολύ περίεργος να δω αν είναι εφικτός ο «προγραμματικός διάλογος» μεταξύ δύο κομμάτων. Εδω δεν γίνεται μέσα σε ένα κόμμα...

  30. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 29/07/2008 00:21:54

    Η Πολιτικη ειναι αναιμακτος πολεμος,και ο πολεμος ειναι ματωμενη πολιτικη.
    ΜΑΟ ΤΣΕ ΤΟΥΝΓΚ

  31. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/07/2008 00:24:44

    @Aline , έχεις απόλυτο δίκιο , μόνο που στα τσαντίρια υπάρχει και ο λεγόμενος άγραφος νόμος που έχει να κάνει με την "ανδρική τιμή" κάτι που στα τζακοτσάντηρα τα πολιτικά το ψάχνεις κάτω από τα παχιά χαλιά και ούτε εκεί δεν υπάρχει .

    Λίγο σεβασμός στους γύφτους...

  32. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 29/07/2008 00:42:53

    @ Aline

    Μακαρι να υπηρχαν πολιτικα τζακια να τους πεταγαμε ολους μεσα να καουν!

  33. Σπύρος avatar
    Σπύρος 29/07/2008 02:47:29

    http://www.google.gr/search?hl=el&q=C.D.R.S.E.E&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+Google&meta=&aq=f

    Ωστε ο Σόρος δεν ξερει που πέφτει η Ελλάδα έ??
    Πατε στο επίσημο site τού C.D.R.S.E.E.και ίσως το μάθετε...
    Οχι οτι δεν το ξερετε δηλαδή αλλά παριστανετε οτι πάλι μερικοί μιλάνε για συνωμοσίες...
    Εχει και Χριστίνα Κουλούρη και Μαριλένα Κοπά και Γεωργιάδη(απο ΝΔ.Κερκυρας)και Παύλο Τσιμα να συντονίζει στρογγυλά τραπέζια...
    Και έχουν ενδιαφέρον και τά funds τού C.D.R.S.E.E.

  34. Σπύρος avatar
    Σπύρος 29/07/2008 02:50:52

    Kαι γιά πιό χαλαρά γιά να μην το πολυψάχνετε

    http://www.cdsee.org/
    Σόρος πακέτο με τον Αμερικανικο Ιμπεριαλισμό..
    Αλλά μερικοί ΄προοδευτικοί΄υιοθετούν πιό in συνθηματα πιά και αποστρέφονται τά παλιά και μπανάλ.

  35. Σπύρος avatar
    Σπύρος 29/07/2008 02:57:00

    Επίσης ο Σόρος δεν ξερει κάν που πέφτει και η Σερβία....
    http://www.soros.org/about/foundations/serbia

    Βρέ τούς άπιστους Θωμάδες............

  36. Σπύρος avatar
    Σπύρος 29/07/2008 03:00:27

    http://www.soros.org/about/foundations/serbia

    Αρθρο Αμερικανού για τον Schifter τον Πρόεδρα τού cdrsee............

  37. Σπύρος avatar
    Σπύρος 29/07/2008 03:01:50

    http://www.wrmea.com/backissues/0694/94006018.htm

    Αναλυτικότερα εδώ για τον Πρόεδρα τού C.D.R.S.E.E πού θέλει το ΄καλό΄των Βαλκανίων...........

  38. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/07/2008 03:42:40

    ΠΑΙΔΕΣ,

    «η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία», (Ισοκράτης).

    "ΜΕΛΕΤΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ! ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ"!- ("Κανείς")

    Ει μη τι άλλον, "Η Παιδεία είναι παρηγοριά για τους άτυχους ("δυσ-τυχείς") και κόσμημα για τους τυχερούς ("ευ-τυχείς")", (Δημόκριτος)

    Κι αν έχετε Ελληνάκια, εκπαιδεύστε τα ελληνικά, ώστε να αποκτήσουν ΚΡΙΤΙΚΗ σκέψη και να λύσουν τα προβλήματα που τους κληρονομούμε. Τίποτα άλλο καλύτερο γι' αυτά δεν μπορούμε να κάνουμε, πλέον. Η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη για μας και παίζεται ΑΝ δεν είναι και γι' αυτά. Όμως, μπορεί να είναι... Παλαίψτε το! "Ο μόνος χαμένος αγώνας είναι αυτός που δεν δόθηκε", γιά!

    "ΦΤΟΥ! ΞΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ", (Τοίχος)


    ΥΓ. Τα παιδιά μας είναι οι επενδύσεις μας στην Αιωνιότητα...

  39. Σάυρους Βανς avatar
    Σάυρους Βανς 29/07/2008 04:24:11

    >Μητσοτάκης : οικογένεια με μοναδικό παρελθόν την παραγωγή πολιτικών

    ποιους πολιτικούς παρήγαγε;
    αν εννοείς τον κυριάκο, χέ_ε μέσα
    αν εννοείς τη ντόρα, ούτε με το μιλοσόσκι είναι ικανή να τα βγάλει πέρα.
    με το πρώτο φύσημα τυ αερα, θα την πάρει ο αέρας,...

    δημιούργημα εφημεριδάδων είναι.

  40. Σάυρους Βανς avatar
    Σάυρους Βανς 29/07/2008 04:25:19

    ντρέπομαι σαν ψηφοφόρος με πολιτικούς σαν τη ντόρα και τον κυριάκο.

    απαξιώνεται η κάλπη, ο θεσμός της εκλογής!

  41. ataktos avatar
    ataktos 29/07/2008 09:16:54

    greekpoliticalreview -oti pis megale -les ke o hronos mou ine na diabazo mono esena pou ehis perisoterous filous .Iremise ke to sory mou arhizo na to perno piso mias ke to pires sto kranio

  42. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/07/2008 10:55:52

    Οκ , μεγάλε !

    Υ.Γ : Δεν ξέω για το χρόνο σου , πάντως με σχόλια τύπου : "εσύ το χαβά σου" , ειρωνικά sorry κτλ μάλλον έχεις αρκετό .

    Αν τώρα , το εννοούσες τι να πω ? Kλασσικός καχύποπτος Νεοέλληνας ο greekpoliticalreview .
    Σκοπός μου δεν ήταν να σε προσβάλλω πάντως , αλλά να σου δείξω ότι διάλογος επιχειρημάτων με "χαβάδες" δεν γίνεται .

  43. ataktos avatar
    ataktos 29/07/2008 10:59:13

    greekpoliticalreview-avta katalaves avta les as mas krinoun ke i triti .

  44. salmonellas avatar
    salmonellas 29/07/2008 15:38:13

    Φανταστειτε να κατεβουν μαζυ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και να μην πιασουν αυτοδυναμια. Θα φαει η μυγα σιδερο και το ποντικι ατσαλι.

  45. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/07/2008 16:12:29

    Αγαπητέ άτακτε ,

    οι χώροι σχολιασμού είναι χώροι ανταλλαγής απόψεων και ιδεών , όπως παντού έτσι κι εδώ μέσα κρινόμαστε για τις τεκμηριωμένες ή όχι απόψεις μας .

    Προτιμώ λοιπόν να κριθώ για τις απόψεις μου και όχι για έναν ανόητο μικρο-διαξιφισμό .

    Από εσένα πρώτο μάλιστα που , ακόμη κι αν ειρωνεύτηκες και δεν δικαιολόγησες , δείχνεις να διαφωνείς .

  46. salmonellas avatar
    salmonellas 29/07/2008 16:25:39

    British Airways and Iberia in merger talks

  47. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/07/2008 16:43:18

    Και η Lufthansa σε ..απεργίες και συζητήσεις για Alitalia και Ολυμπιακή ? Λες να μείνουμε με δυο στο τέλος ?

    Α ρε Λασκαρίδη την έκανες πάλι τη μπιζνα σου .

  48. salmonellas avatar
    salmonellas 29/07/2008 17:36:29

    O Βασιλακης την εκανε, ο Λασκαριδης κανει αλλα.

  49. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/07/2008 18:11:15

    Ο 49 .

  50. nas avatar
    nas 29/07/2008 18:12:06

    Νομίζω πως η προσέγγιση της ρήσης του ΓΑΠ που έλεγε ότι «ή θα παλέψουμε μαζί, ή θα φύγουμε μαζί» άνοιγε ουσιαστικά ένα πολύ δύσκολο κεφάλαιο, με τίτλο «Κυβέρνηση Μεγάλου Συνασπισμού», είναι η μία πλευρά του φεγγαριού.
    Πράγματι αυτή την πλευρά τη βλέπει και ο Αλογοσκούφης όταν λέει πως «Η μόνη περίπτωση που θα είχε κάποια αξία μια συνεργασία μεταξύ κομμάτων, θα ήταν μεταξύ των δυο μεγαλύτερων εάν μπορούσαν να συμφωνήσουν στην προώθηση κάποιων πολύ δύσκολων μεταρρυθμίσεων που κανένα κόμμα δεν μπορεί να αναλάβει το κόστος να προωθήσει από μόνο του».
    Όμως για όσους θυμούνται αυτή η συνεργασία παίχτηκε το 1989-1990 με την Κυβέρνηση Ζολώτα, που οδήγησε στην παραχώρηση ΠΛΟΥΤΟΥ στους βαρώνους των ΜουΜουΕ, με τις τηλεοπτικές αδειοδοτήσεις, την ανάθεση στη ΖΗΜΕΝΣ συμβάσεων του ΟΤΕ και τα λοιπά…τουτέστιν εγκαθίδρυσε νέο και πιο…εύρωστο σύστημα διαπλοκής από αυτό που ονειρεύονταν ο Κοσκωτάς…
    Θα είχε βέβαια ενδιαφέρον να μάθουμε εκ των προτέρων ποιες είναι οι «πολύ δύσκολες μεταρρυθμίσεις» που θα κληθούν τα δύο κόμματα να αντιμετωπίσουν, για να δούμε εάν πράγματι κανένα κόμμα (ούτε κι ο ΣΥΡΙΖΑ ή το ΚΚΕ;) από μόνο του δεν μπορεί να αναλάβει το κόστος. Τότε θα μπορούσαμε να κρίνουμε εάν έρχεται η ώρα μιάς σοβαρής προσπάθειας που μπορεί να αντιμετωπίσει με ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ και ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ το θέμα με τις κρατικές προμήθειες και την αντικατάσταση του συστήματος διαπλοκής που κυριαρχεί σε αυτές την τελευταία δεκαπενταετία.
    Θεωρώ λοιπόν πως ο Παπανδρέου, με την επιστολή του δεν καλούσε μονοσήμαντα τον Καραμανλή για μια «συγκυβέρνηση» αλλά για υπέρβαση της κρίσης μέσα στο κοινοβούλιο, όταν έλεγε πως «η Βουλή των Ελλήνων πρέπει να δράσει αποφασιστικά. Να αντιμετωπίσει τα τεράστια και διαρκώς επιδεινούμενα σκάνδαλα διαφθοράς που πλήττουν το πολιτικό σύστημα και τους πολιτειακούς θεσμούς. Η Βουλή, παράλληλα με την δικαστική έρευνα, θα μπορέσει, άμεσα, εδώ και τώρα να συμβάλλει καθοριστικά στο να φωτιστούν όλες οι πτυχές αυτής της υπόθεσης. Να συμβάλλει ώστε να υποχρεωθούν όλοι σε λογοδοσία. Να θωρακίσει τώρα την πολιτεία μας με ένα πλήρες θεσμικό πλαίσιο διαφάνειας και καταπολέμησης της διαφθοράς»
    Δηλαδή, έλα στη Βουλή να περάσουμε ΜΑΖΙ, (αλλά όχι και ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΣ κυβερνητικούς θώκους), νόμους που να περιορίζουν τους «νταβατζήδες», που να ελέγχουν τους αργυρώνητους δικαστικούς και κρατικούς υπαλλήλους…
    Τέλος, επιμένω πως όσοι μιλούν για εκλογές με λίστα, έχουν στο μυαλό τους την Α’ και την Β΄ Αθηνών, άντε και τα περίχωρα Πειραιά και Θεσσαλονίκης.
    Σε όλες τις άλλες περιφέρειες τα σοβαρά πολιτικά στελέχη είτε δεν θα συμμετέχουν σε μια λίστα που θα τους καθηλώνει σε θέσεις μη εκλογής, (ή θα τους «αναθέτει» την βουλευτική έδρα), είτε αν συμμετέχουν στη λίστα δεν θα συμμετέχουν ενεργά στον προεκλογικό αγώνα, δημιουργώντας συνθήκες «Ευρωεκλογών» και στις Εθνικές εκλογές.