#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/12/2010 09:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο τέλος θα καταρρεύσει και η Γερμανία και ίσως και η ΕΕ



Με την Ιταλία και την Ισπανία να κοντεύουν να βυθιστούν πλήρως στη κρίση χρεών που σπαράσσει και άλλες χώρες, η ΕΕ κινδυνεύει να καταρρεύσει στη προσπάθεια διάσωσής τους, που θα κοστίσει πάνω από 1 τρισεκατομμύριο ευρώ. Αυτή είναι η άποψη του Βρετανού πολιτικού Nigel Farage. «Φτάνεις σε ένα σημείο, όπου δεν υπάρχουν άλλα χρήματα για να χρησιμοποιηθούν σε διάσωση, και όπου το ευρώ, στη σημερινή του μορφή, θα πάψει να υπάρχει. Δεν ξέρω αν αυτό θα συμβεί στις επόμενες εβδομάδες, όμως είναι μια πιθανότητα».

Η Ιταλία, η τρίτη μεγαλύτερη οικονομία της ευρωζώνης, άρχισε ήδη να κατευθύνεται προς τα εκεί που από καιρό βρίσκονται η Ελλάδα και η Ιρλανδία, που μαζί εισέπραξαν 195 δισ. σε βοήθεια, για να γλιτώσουν τη χρεοκοπία. Στις αρχές της εβδομάδας, οι ανησυχίες των επενδυτών οδήγησαν τα σπρέντς της Ιταλίας και της Ισπανίας στα ύψη. Μια άλλη χώρα της οποίας απειλείται η δημοσιονομική σταθερότητα είναι και η Πορτογαλία.

Όμως οι οικονομικές διασώσεις μπορεί τελικά να μην αποτελούν τη λύση στα προβλήματα που μαστίζουν την ΕΕ. Όπως λέει ο Nigel Farage «Ας υποθέσουμε ότι η κρίση δεν μεταδίδεται πέρα από τη Πορτογαλία, και πως τα χρήματα του μηχανισμού διάσωσης δεν εξαντλούνται. Το πρόβλημα δεν θα εξαφανιστεί. Τώρα θα έχεις κράτη όπως η Ελλάδα, η Ιρλανδία, και μάλλον η Πορτογαλία, που είναι παγιδευμένα σε μια οικονομική φυλακή που ονομάζεται ευρώ, και  στην οποία δεν ταιριάζουν. Η πρόσφατη διάσωση της Ιρλανδίας δεν είναι το τέλος. Υπολογίζω πως η οικονομική κατάσταση της χώρας θα είναι σημαντικά χειρότερη σε δυο χρόνια από σήμερα…».

Ο  Farage επίσης προειδοποιεί πως τα κράτη που διασώθηκαν, έχουν ανταλλάξει την πολιτική και οικονομική τους κυριαρχία για την οικονομική επιβίωση, και τώρα κινδυνεύουν να βρεθούν αντιμέτωπα με εξτρεμιστικά πολιτικά κινήματα . «Αυτό που χρειάζεσαι σε μια ύφεση και σε μια παγκοσμιοποιημένη οικονομία είναι η προσαρμοστικότητα και η ελαστικότητα. Όταν μπεις στην ευρωζώνη, παραδίδεις σε άλλους τον έλεγχο των επιτοκίων σου. Και τώρα που διασώθηκαν, η Ελλάδα και η Ιρλανδία παρέδωσαν ακόμη και τον έλεγχο των προϋπολογισμών τους. Έγιναν δηλαδή, προτεκτοράτα της ΕΕ. Απώλεσαν τη δημοκρατικότητά τους, και την αυτοδιάθεσή τους. Για αυτό φοβάμαι πως τώρα θα αναδυθούν εξτρεμιστικά κινήματα».

Με τον φόβο ότι και η Ιταλία πλησιάζει στο γκρεμό, και το ευρώ να πέφτει, το κόστος της δανειοδότησης  της Ρώμης  προς χώρες που πνίγονται στα χρέη, αυξάνει δραματικά. Η Ισπανία, η Πορτογαλία, και το Βέλγιο κινδυνεύουν άμεσα να βυθιστούν στη κρίση. Και οι πρόσφατες διαδηλώσεις σε ολόκληρη την Ευρώπη γεννάνε αμφιβολίες όχι μόνο για το μέλλον του κοινού νομίσματος, αλλά και για αυτήν την ίδια την ΕΕ.

Ο οικονομικός αναλυτής Michael Mross, πιστεύει πως στο τέλος ακόμη και η Γερμανία θα πέσει θύμα του ευρώ. «Αν πέσει η περιφέρεια, η Γερμανία θα είναι ο τελευταίος όρθιος δανειστής, και στο τέλος θα πέσει και αυτή. Όλοι οι πολιτικοί τώρα, προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο, και αυτό σημαίνει πως η Γερμανία θα διασώσει όλες τις χώρες της Ευρώπης, μέχρι να καταρρεύσει και η ίδια. Θα έχει όμως κερδίσει χρόνο ώστε να παρατηρήσει τι ακριβώς γίνεται».

S.A.-RTcom

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 03/12/2010 09:59:11

    Θα το περιεγραφα διαφορετικα.
    Επεσε πανουκλα στην Ευρωπη. Ενα ενα τα κρατη πεθαινουν. Η Γερμανια παριστανει τον γιατρο. Και επειδη δεν εχει ιδεα τι να κανει, κανει πειραματα εδω κι εκει. Πρωτα ειχε την Ελλαδα, (η οποια ηθελε να πεθ ανει, την σκωτωσε η κυβερνηση). Μετα την Ιρλανδια. Τωρα κανει γιατροσοφια στην Ισπανια. Ενας ενας πεφτει η περιφερεια. Η Γερμανια ελπζει οτι ωσπου να φτασει η κριση στο κεντρο θα εχει βρει το σωστο ματζουνι.
    Δυστυχως ομως, ακομα και αν βρει το σστο ματζουνι, αν η σηψη στα πτωματα ειναι προχωρημενη, δεν θα εχει καμια επιδραση η θεραπεια ακομη και αν ειναι σωστη.
    Για αυτο χρειαζεται να βαλλουμε μπροστα την πρεσα.

    • loretta avatar
      loretta @ man8os 03/12/2010 13:46:23

      δηλ η γερμανια ειναι κατι σαν doctor mengele??

      .....περαστικα μας.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/12/2010 10:19:31

    Αν η εναντίωση στην υποδούλωση των παντοειδών μνημονίων είναι "εξτρεμιστικό κίνημα", τότε ναι, ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ "ΕΞΤΡΕΜΙΣΤΕΣ"!

  3. tsilivithras avatar
    tsilivithras 03/12/2010 10:26:04

    Η Γερμανο-κεντρική ΕΕ λειτουργεί ως ένα «ευρωπαϊκό δημόσιο» ρίχνοντας χρήμα στα προβληματικά του μέλη (το οποίο φυσικά περιμένει να εισπράξει πίσω με τόκο) αφού πρώτα τους έχει αφαιρέσει το δικαίωμα της «ιδιώτευσης», της δυνατότητας δλδ να ορίζουν και να επιλέγουν την πορεία τους.
    Όπως μια υπερ-προστατευτική οικογένεια αρνείται πεισματικά να αφήσει τα νέα μέλη της να απομακρυνθούν και να ευημερήσουν, τα κρατά δίπλα της ασφυκτικά δωροδοκώντας τα με οικονομικές ενέσεις.

    Το μόνο που μένει να δούμε είναι το κίνητρο.
    Αν η όλη ιστορία γίνεται εξ αιτίας της ιδεοληπτικής μονομανίας της ΕΕ που αρνείται να δει το οφθαλμοφανές ή αν όλο αυτό είναι προσχεδιασμένο ώστε τεχνητά να προκληθεί ευρωπαϊκή κρίση ταυτότητας και «κενό εξουσίας» προκειμένου να προωθηθούν ακόμα πιο σκοτεινά σχέδια για το μέλλον των εθνικών κρατών και των πολιτών τους.

    • man8os avatar
      man8os @ tsilivithras 03/12/2010 10:33:09

      Τσιλι,
      Παιζουν τον τρελο γιατρο.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ man8os 03/12/2010 10:37:50

        Εάν παίζουν τον "γιατρό" με άτομα σαν την Αγγελικούλα τότε είναι και κτηνοβάτες...

        • man8os avatar
          man8os @ tsilivithras 03/12/2010 10:39:31

          Η Αγγελικουλα κανει την μικρη νοσοκομα...
          Προσπαθει να πεισει τον Τρισε να μας μπηξει ενεση κορτιζονης.
          Αλλα αυτος θελει να δωσει αντιπυρετικα.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ man8os 03/12/2010 10:41:07

            Δεν νομίζω ότι ο εν λόγω κύριος μπορεί να "μπήξει" και πολλά πράγματα...

            Κανένα υπόθετο ίσως...

          • man8os avatar
            man8os @ man8os 03/12/2010 10:43:41

            Αυτος θελει να δωσει αντιπυρετικα. Αλλα η μικρη νοσοκομα πιστευει οτι με τις ενεσεις θα γινουμε καλα...
            Για αυτο λεω οτι κανει τον τρελο γιατρο...

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/12/2010 10:42:11

    Οι ευρωσκεπτικιστές Άγγλοι φαντασιώνονται ότι υπάρχει ακόμη απολύτως "αυτόνομο εθνικό κράτος" με "ανεξάρτητη οικονομία". Δεν υπάρχει πιά τέτοιο πράγμα. Ούτε κάν το Ηνωμένο Βασίλειο. Προπαντός αυτό, σε καμμιά περίπτωση! Χωρίς το διεθνοποιημένο τραπεζικό σύστημα (και τη διασύνδεση με ην ΕΕ), το UK θα ήταν χρεωκοπημένο από τα τελευταία χρόνια διακυβέρνησης της Θάτσερ (η ευθύνη για την καταστροφή της παραγωγικής δομής του, δική της είναι κυρίως),
    Η Κίνα; Μη λέμε τρέλλες: Τυπική περίπτωση συμβιωτικής σχέσης με τις ΗΠΑ: Είναι η περίπτωση του πλεονασματικού εμπόρου-εξαγωγέα που ως καλός τοκογλύφος, δανείζει τον πελάτη του για να αυξάνει τις πωλήσεις: Σαν τους μεγαλομπακάληδες του παλιού καλού καιρού .

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 03/12/2010 10:56:48

      Τρέλλες;;;; χαχαχα!!
      Και ποιός τελικά βρίσκεται σε θέση ισχύος στό φινάλε;;
      ο πλεονασματικός έμπορος-εξαγωγέας- καλός τοκογλύφος ,
      ή...
      ό πελάτης

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ παγωτατζής 03/12/2010 11:01:57

        Ακριβώς, όπως λέμε και στο ποδόσφαιρο "πελάτης" τους!

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ Ο Θείος 03/12/2010 11:35:04

          follow the money Θείοoo..
          Follow the REAL Μoney!!!!!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ παγωτατζής 03/12/2010 11:47:51

            Έτσι, καλά το διευκρινίζεις, the real !
            Production, commodities.
            Όσο για το άλλο, το virtual money, το είδαμε: Compressed air.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/12/2010 10:48:13

    Once, here was the cold war and there were two worlds: The free world and the communist world.
    There are two worlds now, too: The real world and the mental world.

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/12/2010 10:52:22

    ..and when the real world falls, then falls also the mental world.

    • man8os avatar
      man8os @ Ο Θείος 03/12/2010 10:53:41

      Καντο λιγο ταληρακια, γιατι ειμαι καθυστερημενος.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ man8os 03/12/2010 10:58:46

        O Θείος περιγράφει το συμβιωτικό δίπολο που ακολουθεί πορεία καρμικής καταστροφής.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ tsilivithras 03/12/2010 11:00:54

          Downwards spiral, δια το ακριβέστερον.
          Είπαμε, η γή θα γίνει κίτρινη. Σχιστομάτικη.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Ο Θείος 03/12/2010 11:03:35

            Gotcha.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 03/12/2010 11:01:32

      Ασε Θείο ...
      Θα μάθουμε mentally τί σημαίνει ΚΚΚ -Κομμουνιστικός Κινέζικος Καπιταλισμός- στήν πράξη.Τα μαθήματα έχουν αρχίσει...
      Για να μήν μπερδεύόμαστε με τό ΚΚΚ της Ατλάντα τού South.

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 03/12/2010 11:08:50

    Μα ο στόχος είναι ακριβώς η Γερμανία. Πρόβλεψή μου: Θα φτάσουν μέχρι την Ισπανία (αφού πρώτα "πάρουν" και την Πορτογαλία), αλλά δεν θα φτάσουν μέχρι την Ιταλία. Την Ισπανία την αντέχουν οριακά οι Γερμανοί, την Ιταλία δεν την αντέχουν και το ξέρουν οι της Νέας Τάξης, οπότε δεν θα τους δώσουν περισσότερο δηλητήριο από αυτό που αντέχουν, ώστε να τους κρατήσουν ζωντανούς μεν, αλλά αποδυναμωμένους.

    Η εξίσωση θα αλλάξει αν αλλάξουν τα πράγματα στην Ελλάδα και έρθει π.χ. κανένας Σαμαράς στην εξουσία. Όσο το σκέφτομαι τόσο πιστεύω ότι, σε αυτή τη φάση, η Μέρκελ είναι η φυσική σύμμαχος του Σαμαράς σε διεθνές επίπεδο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Επώνυμος 03/12/2010 11:15:12

      Η Μέρκελ, το ξέρει;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 03/12/2010 11:17:23

        'Οχι. Αυτή είναι η μεγάλη πλάκα.

    • sawas avatar
      sawas @ Επώνυμος 03/12/2010 11:23:21

      Αυτο το τελευταιο πρεπει να το διευκρινισεις.

      Να το ξαναπω. Η Μερκελ, ο Σακοζι, ο Καμερον η ο Ομπαμα ειναι συμμαχος μονο με τον αγοραστη του.

      Ο Σαμαρας τι θα υποσχεθει στην Μερκελ να αγορασει?

      Εκτος και αν εχουμε να πουλησουμε (οπως συμβαινει τωρα)..... εκδουλευση!!!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ sawas 03/12/2010 11:41:46

        Εννοώ, ότι, αν η Ανγκέλα θέλει να σώσει το ευρώ και ο Σαμαράς ανακόψει την "κατάρρευση" της Ελλάδας (το μόνο εύκολο, κατά τη γνώμη μου) και, συνακόλουθα, συμβάλλει στην ανακοπή της κατάρρευσης των υπολοίπων, το σχέδιο κατά του ευρώ (και, συνακόλουθα, της Γερμανίας) θα αποτύχει.

        Δεν είναι φυσική σύμμαχος του Σαμαρά η Ανγκέλα, αν ο στόχος της είναι να διαλύσει το ευρώ για να ξαναβρεί το μάρκο.

        Τα είχα πει αναλυτικά σε μια αναρτήση για το αν στόχος της Ανγκέλας είναι να διαλύσει το ευρώ, γι' αυτό δεν τα ανέλυσα παραπάνω εδώ.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Επώνυμος 03/12/2010 11:24:12

      Όταν έλθει στην εξουσία ο Σαμαράς, η Αγγελικούλα θα είναι προ πολλού ελεύθερη των βαρών της εξουσίας και θα κάνει μονίμως σάουνα παρέα με τις άλλες συνταξιούχες φίλες και συναδέλφους της. Σε κάποια "Ραφήνα" του επίσης παραθαλάσσιου Mecklenburg-Vorpommern.
      Ο Σαμαράς θα έχει τότε να κάνει με κανέναν καγκελλάριο Frank-Walter Steinmaier ή Sigmar Gabriel ή Jürgen Trittin ή Renate Künast και θα μπλέξει άσχημα: Όλοι αυτοί είναι σκληροί Ευρωπαιστές-φεντεραλιστές.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 03/12/2010 11:37:58

        A propos: Σάουνα έκανε με τις φίλες της και τη νύχτα που έπεσε το Τείχος. Και το πρώτο που σκέφτηκε, μια και ο δρόμος ήταν πιά ελεύθερος, ήταν να πάνε αμέσως για δείπνο στο Hotel Kempinski του (τότε) Δυτικού Βερολίνου.
        Μια ολόκληρη γενιά που τους έκαψε τα μυαλά ο σταλινισμός και η Στάζι.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Ο Θείος 03/12/2010 11:39:42

        Δυστυχώς έχεις μάλλον δίκιο...

      • sawas avatar
        sawas @ Ο Θείος 03/12/2010 12:13:26

        Θειο, μην υποτιμας την ιστορια της!!!!!
        Η γυναικα ειναι αχορταγος ανδροφαγος

        Helmut kohl
        Wolfgang Schäuble
        Christian Wulff
        Volker Rühe,
        Friedrich Merz
        Edmund Stoiber (CSU)
        Gerhard Schröder
        Joschka Fischer
        Franz Müntefering.
        Roland Koch
        Frank-Walter Steinmeier

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ sawas 03/12/2010 13:27:11

          Σωστό, όλους αυτούς τους έβγαλε νόκ άουτ η Αγγελική. Δια παντός
          Κάτι κακές γλώσσες στου Μπέρτολτ Μπρέχτ τη χώρα λένε ήδη ότι επόμενη καγκελλάριος θα είναι η Renate Künast. Και ο επόμενος άνδρας θ' αργήσει, ίσως μετά το 2020.
          Αλλά πρώτα, για να γίνει έτσι, η Άνγκελα πρέπει να "φάει" και τον δημοφιλή και ωραίο Karl-Theodor zu Guttenberg. Την έχω ικανή πάντως!

  8. tiramola avatar
    tiramola 03/12/2010 12:58:40

    Παρακολουθούμε την εφαρμογή μιάς βάναυσης πολιτικής λιτότητας σε όλη την ΕΕ.Ωστόσο οι αντιδράσεις των θιγόμενων πολιτών από αυτή τη βίαιη ανακατανομή του πλούτου υπέρ των εχόντων δεν είναι οι αναμενόμενες.
    Θα έλεγε κανείς ότι οι συνθήκες είναι ιδανικές για την Ευρωπαική Αριστερά λόγω του μεγέθους της καπιταλιστικής κρίσης.
    Παρόλα αυτά όταν έρχεται η ώρα της περιγραφής ενός "άλλου κόσμου που είναι εφικτός"από τις δυνάμεις της Αριστεράς που τον υπόσχονται είτε αδυνατούν να τον περιγράψουν αλλά και όταν δειλά το επιχειρούν η προβολή του δεν δείχνει ελκυστική στους πολίτες.
    Οι ιδεολογικές άμυνες των πολιτικών κομμάτων έγιναν σουρωτήρι.
    Οι ηγεσίες των κρατών μελών της ΕΕ ακολουθούν επακριβώς τις νεοφιλελεύθερες προσταγές με τις ίδιες ακριβώς συνταγές έχοντας όμως και τον φόβο μήπως η απελπισία των λαικών και μεσαίων στρωμάτων γίνει οργή που θα διαλύσει το υπάρχον πολιτικό σύστημα.
    Ας το πάρουν χαμπάρι έστω και αργά.Η διάλυση του "δαπανηρού" κοινωνικού κράτους που απαιτεί η οικονομική υπερεθνική ελίτ των δανειστών οξύνει τον κοινωνικό ανταγωνισμό και οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην ανομία και τον εξτρεμισμό.
    Πολλοί από αυτούς θα βρεθούν κρεμασμένοι σε κεντρικές πλατείες, ας το σκεφτούν καλύτερα...

    • κριτικόςλόγος avatar
      κριτικόςλόγος @ tiramola 03/12/2010 13:04:30

      ε;

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ κριτικόςλόγος 03/12/2010 13:41:30

        Τό ανωτέρω μήνυμα -κατεβατό ήρθε στό blackberry του Τιραμόλα από τό think tank τού Παναγιωτακόπουλου....
        Πρόσεχε Τιραμόλα..... 'εμαθα 'οτιπαρακολουθούνται οι επαφές τού τύπου αυτού!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 03/12/2010 13:06:53

      Τιραμολα σου εχω μια ερωτηση.
      Γιατι ο Σημιτης ο Νυχτας, το 2003 πουλησε 20 τονους χρυσου στα 258Δολ η Ουγγια?? Ποια ηταν η αναγκη?
      Να σου θυμισω τι ελεγαν τοτε??
      "ρευστοποιουμε" για να επενδυσουμε σε ασφαλη!! ομολογα αλλων κρατων !! Εχεις δει εσυ ποτε καμια αναλυση της επενδυσης?
      - “…αποφάσισε να αναβαθμίσει ποιοτικά αυτά τα χρυσά νομίσματα και πλακίδια που αγόραζε από το κοινό και να τα μετατρέψει σε ράβδους διεθνών προδιαγραφών που είναι εμπορεύσιμες”!!!!!!
      Μας ειπε ποτε ο Γκαργκανας της ΤτΕ τι εγινε? Εδωσε αναφορα στους μετοχους? Οι μετοχοι το γνωριζαν?? ΟΧΙ !! στο λεω εγω και αν κανω λαθος αποχωρω απο εδω μεσα!

      Ο Ααρον Αβουρης τον πουλησε τον Χρυσο αερα πατερα! Αν βγει το ΧρυσοLeaks του Σημιτη θα κλαις.. Ξερεις ποσα χασαμε σημερα? περι τα 400 εκ Ευρω, ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ !!!

      Μη μου αραδιασεις Πρασιναδες να μ δικαιολογησεις την πωληση-προδοσια. Επιχειρηματα.

      Εχεις να μου σχολιασεις κατι??

      ΠΠ

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/12/2010 13:15:23

        Κάτι έπαθε ο Tiramolas. Το φάγατε το παλικάρι και δε ξέρει τι γράφει. Ή μήπως "δαιμονίστηκε"... :D

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Maximilien 03/12/2010 14:21:48

          Δε δαιμονίστηκε. Μάλλον του ήρθε λάθος μήνυμα στο Blackberry. Αυτό το μήνυμα κανονικά προορίζεται για την καθοδήγηση στις κλαδικές και τις τοπικές, ώστε να κατασιγάζει τον επαναστατικό οίστρο των τελευταίων εναπομεινάντων παλαιοπασόκων που τους τσαμπουνάνε ότι δήθεν ο ΓΑΠ είναι ο νέος Τσε παγκοσμίου βεληνεκούς.

          Για το antinews, που ο κόσμος του δεν μασάει το κουτόχορτο που μασάνε οι θαμώνες των κλαδικοτοπικών, του στέλνουν συνήθως άλλα κείμενα να κάνει copy-paste.

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/12/2010 13:22:44

        Και τι θέλεις τώρα ρε ΠΠ?
        Να απολογηθώ εγώ για τις αμαρτίες Σημίτη όπως κάνει ο Επώνυμος για αντίστοιχες του Καραμανλή?
        Συμφωνείς με ότι έγραψα ή με στοχοποιείς ως πασόκο και άρα δεν δικαιούμαι να ομιλώ?
        Έλεος με το ποιός φταίει περισσότερο........

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 03/12/2010 13:31:56

          Δε σε στοχοποιω σε καμια περιπτωση!
          Απλα τη γνωμη σου.
          ο ΓΑΠ ειναι Θατσερικος ο δε Παπακωνσταντινου χειροτερος του Μανου. Εχεις αντιρρηση?

          ΠΠ

          • tiramola avatar
            tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/12/2010 13:43:02

            Ο ΓΑΠ θατσερικός?
            Σε καμία περίπτωση.
            Απλώς προσπαθεί να μην χρεωκοπήσουμε με συστημικό τρόπο κάτι που είναι εξαιρετικά αμφίβολο με τις δεδομένες συνθήκες.
            Πάντως οφείλεις να ομολογήσεις ότι τον αντιγράφουν όσοι από τους ηγέτες έκαναν μέχρι πρότινως το παγώνι, τώρα που το κλίσμα πλησιάζει στα οπίσθιά τους.
            Και πολλά από αυτά που πρότεινε για οίκους αξιολόγησης, ευρωομόλογα κλπ πέφτουν τώρα στο τραπέζι στις Βρυξέλλες.

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ tiramola 03/12/2010 13:42:35

          Δηλαδή όταν διαπράττουμε το έγκλημα και το καταδικάζουμε φραστικά, πάει, τελείωσε?
          Μας θεωρεί ντουγάνια ο Γαπ, μας θεωρείς κι εσύ...

          Που φάνηκε η διάθεση του Γαπ να αντιδράσει?
          Που φάνηκε η απειροελάχιστη προσπάθεια να υπερασπιστεί το "κοινωνικό κράτος"
          Που είδες να δίνει έστω και "για τα μάτια" το καλό παράδειγμα?

          Μόνο με παχιές πράσινες κουβέντες "αριστεροσύνη" δεν φτουράει πια. Άλλαξε ο κόσμος. Βαφτίζοντας το γουρουνάκι ραδίκι, ΔΕΝ γίνεται δίαιτα. Το ραδίκι πρέπει να το φας, όχι να το περιγράφεις.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 03/12/2010 14:21:25

          Προωθει τον εαυτο του πανω στο πτωμα της Χωρας που σκοτωσε.
          Μιλαει και στ Αγγλικα στις ομιλιες του !!...

          ΠΠ

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ tiramola 03/12/2010 14:22:42

          Τιραμόλα, δεν σε "στοχοποιεί" κανείς "ως Πασόκο". ΕΙΣΑΙ Πασόκος!

    • hope avatar
      hope @ tiramola 03/12/2010 13:28:59

      Η Αριστερά είναι νεκρή tiramola εδώ και χρόνια.

    • sawas avatar
      sawas @ tiramola 03/12/2010 13:46:36

      Tiramola
      Συμφωνω με αυτα που γραφεις αλλα....

      Τι σχεση εχουν αυτα που γραφεις με το ΠΑΣΟΚ?

      "Οι ιδεολογικές άμυνες των πολιτικών κομμάτων έγιναν σουρωτήρι." Αφορα και το ΠΑΣΟΚ?

      "Οι ηγεσίες των κρατών μελών της ΕΕ ακολουθούν επακριβώς τις νεοφιλελεύθερες προσταγές..." Αφορα και το ΠΑΣΟΚ?

      Μηπως μπερδευτηκες?

      • tiramola avatar
        tiramola @ sawas 03/12/2010 14:11:51

        σάουα τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά για την ΕΕ αν στην ηγεσία των ευρωπαικών χωρών βρίσκονταν πολιτικοί με τις αντιλήψεις και τη φιλοσοφία του ΓΑΠ που είναι η διάθεση αυτονομίας απέναντι σε μεγάλες εταιρείες και τράπεζες και έτοιμοι να αναλάβουν δράση όπως αυτός για την πολιτική ενοποίηση και την οικονομική διακυβέρνηση.
        Και ο Μπαρόζο και ο Ρομπάυ είναι έρμαια των διαθέσεων της ΕΚΤ που ούτε καν διανοούνται να πάνε κόντρα στα μεγάλα συμφέροντα.
        Και οι δύο επελέγησαν επειδή δεν είναι ενοχλητικοί και δυσκίνητοι.

        • Maximilien avatar
          Maximilien @ tiramola 03/12/2010 14:19:05

          και τη φιλοσοφία του ΓΑΠ που είναι η διάθεση αυτονομίας απέναντι σε μεγάλες εταιρείες και τράπεζες

          από που ακριβώς διαπίστωσες αυτή τη "διάθεση αυτονομίας" του ΓΑΠ;

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Maximilien 03/12/2010 14:21:27

            καλά είσαι σοβαρός;

            κάνεις καλόπιστο διάλογο με τον tiramola?

      • sawas avatar
        sawas @ sawas 03/12/2010 14:22:15

        Παλι απαντηση δεν πηρα.

        Τι σχεση εχει η φιλοσοφια του ΓΑΠ με την επι του πρακτεου πολιτικη του????

        Scripta manent φιλε μου.
        Kαι στην περιπτωση του ΓΑΠ
        "actus manent"

        Δεν ξερω αν το καταλαβες αλλα μολις τον αποκαλεσες αποτυχημενο!!!!!!

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ sawas 03/12/2010 15:20:45

          Μπαίνει, κουτσουλάει, και φεύγει φίλε μου.
          ΔΕΝ κάνει συζήτηση.

          Υποχρέωση το λένε...

  9. hope avatar
    hope 03/12/2010 13:25:51

    την χαλάει την Αγγλία ε?

  10. κριτικόςλόγος avatar
    κριτικόςλόγος 03/12/2010 13:27:46

    όπως και νάχει, μακάρι, ξαναλέω μακάρι, να ήταν όλοι οι πα-στόκοι σαν τον Τιραμόλα, που τουλάχιστον είναι συζητήσιμος και σκεπτικιστής. Αλλα εμείς άλλους ψηφίζουμε...

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ κριτικόςλόγος 03/12/2010 13:55:51

      Επειδή ακριβώς όλοι οι Πασόκοι είναι σαν τόν Τιραμόλα ,παθαίνεις ότι παθαίνεις..με τόν διαλλεκτικό σκεπτικισμό τους
      -Πετάει ό Γάιδαρος Τιραμόλα;
      Είναι χαμηλά, θα μπορούσε καλύτερα..
      -Ρε Τιραμόλα ,σοβαρά πετάει ο Γαιδαρος;;;;;;;;
      Ανπάρει ύψος ,με πορεία αριστερά θα μπορούσε....
      - Α ! τώρα μάλισταα...!

      • κριτικόςλόγος avatar
        κριτικόςλόγος @ παγωτατζής 03/12/2010 14:05:26

        :D πάντως για κανέναν δεν μπορούμε να μιλάμε με σιγουριά πλέον. χωρίς πρότυπα είμαστε.

      • tiramola avatar
        tiramola @ παγωτατζής 03/12/2010 14:18:48

        Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα ερωτήματα παγωτατζή.
        Θα μπορούσες και συ να απαντήσεις...

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ tiramola 03/12/2010 14:25:09

          Δεν έχω γάιδαρο εγώ Τιραμόλα...
          Εσύ προβληματίσου...
          Εμένα με απασχολούν τα βακτηρίδια πού παρέχουν μέσω μετάλλαξης δωρεάν.....ενέργεια!!

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/12/2010 13:56:39

    Φίλοι, τα περί παλαιο- και νεο-ΠΑΣΟΚ, Σημίτη, Καραμανλή κτλ είναι πιά Schnee von gestern, που λένε οι Γερμανοί, "χθεσινό χιόνι", περσινά ξινά σταφύλια. Τώρα, πράσινοι, μπλέ, κόκκινοι και κανελλί με βούλες, πρέπει να παίρνουμε όλοι το "φάρμακό" μας. Πικρό-ξεπικρό, πάει ακόμη και με Irish cofee.
    Εδώ τα βακτήρια τρέφονται με αγνό παρθένο αρσενικό, εμείς θα μασήσουμε;

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 03/12/2010 14:16:16

      Από επιλογή τους όμως ..
      ............Μετάλλαξη now!!!
      Τό σύνθημα για τίς πορείες τού 21ου αιώνα

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ παγωτατζής 03/12/2010 14:38:28

        Επιλογή; The Mother Nature!
        Η επιλογή ήταν το δικό μας αμάρτημα: Τόσα χρόνια Τσοβόλα θέλαμε, Γιάννο, Αλογό και τον Κώστα τον Μπαιρακτάρη. Τώρα, ανέλαβε ο φαρμακοποιός Ζάν Κλώντ.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 03/12/2010 15:35:08

          *Οι τράπεζες του εξωτερικού συμπεριλαμβάνονται μεταξύ των μεγαλύτερων χρηστών των έκτακτων προγραμμάτων χρηματοδότησης ύψους 3,3 τρισ. δολαρίων της Fed για την εκτόνωση της χρηματοοικονομικής κρίσης, σύμφωνα με στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η Ομοσπονδιακή Τράπεζα των ΗΠΑ. Αθροιστικά, ο μεγαλύτερος ξένος δανειολήπτης του προγράμματος Term
          Auction Facility ήταν η βρετανική τράπεζα Barclays, μετά την εξαγορά αμερικανικής χρηματιστηριακής της Lehman Brothers η οποία χρεοκόπησε το Σεπτέμβριο του 2008. Η Barclays δανείστηκε συνολικά 232 δισ. δολάρια.

          ΠΠ

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/12/2010 15:41:25

            Πήραν παχυλή κρατική χρηματοδότηση και οι MacDolalds. Και οι Harley Davidson!
            Ύστερα λέμε τους δικούς μας κρατικοδίαιτους!
            Μύθοι!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/12/2010 15:45:53

            Facility κ Αγιος Ο Θεος.

            ΠΠ

  12. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 03/12/2010 14:31:00

    Λες ό ΓΑΠ να είναι ό.....Τιραμόλα αυτοπροσώπως;;;;;;;;;!!!!!!!!!
    Ετσι εξηγείται τό κρέμασμα....Βασίζεται στην ελαστικότητά του να γλυστρίσει και να διαφύγει!

    • Πετρος Μ. avatar
      Πετρος Μ. @ παγωτατζής 03/12/2010 14:34:30

      Οχι είναι ο Βενιζέλος και το ''Τιραμόλα'' είναι για το ξεκάρφωμα.

      • man8os avatar
        man8os @ Πετρος Μ. 03/12/2010 15:52:02

        Ε οχι και Τιραμολα ο Beni. Ποπαι η κατι τετοιο θα εβαζε για ψευδονυμο.

        • κριτικόςλόγος avatar
          κριτικόςλόγος @ man8os 03/12/2010 16:04:26

          Μάνθο, αν είναι έτσι αναλογικά τα ψευδώνυμα, τον Τιραμόλα τον φαντάζομαι κάτι σαν Οβελίξ ή Benny αλλά τον Hill...

    • Maximilien avatar
      Maximilien @ παγωτατζής 03/12/2010 15:46:47

      χαχα, φαντάζεσαι.. και δίπλα ο Πεταλωτής να του υπαγορεύει;

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/12/2010 14:33:20

    Έννοια σου, και τύποι σαν τον τιραμόλα, μόνον ένα ρόλο έχουν στις πλατείες. Αυτόν του Αρτέμη Μάτσα.

    • Maximilien avatar
      Maximilien @ Αυριανιστής 03/12/2010 14:50:30

      Ρε παιδιά, τζάμπα τσαντίζεστε, το έχω ξαναπεί. Το πρόβλημα δεν το έχει ο Τιραμόλας. Αυτός έχει ήδη παγιωμένες και σταθερές αντιλήψεις. Γνωρίζει τη θέση του στην κοινωνία και ξέρει πολύ καλά το ταξικό του συμφέρον. Που σημαίνει ότι γνωρίζει από που τρώει ψωμί, ποιων τα συμφέροντα εξυπηρετούν τα δικά του και τι είναι αποφασισμένος να θυσιάσει προκειμένου να συμβεί αυτό που επιθυμεί. Γιατί σοκάρεστε με τις απόψεις του; Πρώτη φορά ακούτε τέτοιες θέσεις; Γιατί εγώ παρόμοιες άκουγα τα τελευταία 15 χρόνια τόσο από ΝΔατες όσο και ΠΑΣΟΚους. Γιατί εκπλήσσεστε με τον κυνισμό του; Αυτός ο κυνισμός δεν έθρεψε τον δικομματισμό τόσα χρόνια; Αυτός δεν έκανε βουλευτή τον Βαρβιτσιώτη, τον Κυριάκο, την Ράπτη, την Γκερέκου και όλα τα υπόλοιπα παράσιτα-γόνους πλουσίων οικογενειών; Παίδες, ο Τιραμόλα είναι η φωνή που θα θέλαμε να ξεχάσουμε, το byproduct μιας αποτυχημένης πολιτικής αντίδρασης που ονομάζουμε μεταπολίτευση. Εκπροσωπεί (όχι ο ίδιος αλλά η φιλοσοφία του γιατί πέρα από την πλάκα οι ad hominem επιθέσεις δεν έχουν και νόημα) ό,τι χειρότερο πολιτικά και φιλοσοφικά παρήγαγε αυτή εδώ η χώρα τα τελευταία 30 χρόνια. Ψευδαισθήσεις ρεαλισμού, κυνισμός ανακατωμένος με ψυχαναγκαστικές ουτοπίες, ευσεβείς πόθοι και πάνω από όλα χιουμοριστική ματιά. Κακώς ασχολείστε τόσο πολύ με τα λεγόμενα του Τιραμόλα. Με αυτούς που τον έκαναν έτσι πρέπει να ασχολείστε.

  14. Orestios avatar
    Orestios 03/12/2010 17:40:29

    H EE πλέον είναι δυνάστης. "Η Ευρώπη τω λαών" είναι απλά επικοινωνιακό κόλπο.
    Η ΕΕ δεν τραβάει πια. Καθημερινά αποκαλύπτεται πως η δομή αυτή είναι εχθρική για τα κράτη που αφελώς συνασπίστηκαν για να την δημιουργήσουν