#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/03/2012 19:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο σφυρί το κύπελλο του Σπύρου Λούη από τον εγγονό του!



Ο εγγονός του Σπύρου Λούη βγάζει σε δημοπρασία το κύπελλο που απονεμήθηκε στον Μέγα  Ολυμπιονίκη!

Η δημοπρασία θα γίνει στις 18 Απριλίου στο Λονδίνο.

Η δικαιολογία του: δεν μπορεί να ...μοιράσει το κύπελλο στα δυο παιδιά του.

Τότε, γιατί δεν το δώρησε σε κάποιο Μουσείο;

Προφανώς, το δέλεαρ των χρημάτων είναι μεγάλο.

Λυπάμαι, αλλά είναι ανάξιος να φέρει ένα τόσο βαρύ όνομα!

Ο Σπύρος Λούης είναι ένα από τα σύμβολα του νεώτερου Ελληνισμού.

Πρώτος Ολυμπιονίκης στον Μαραθώνιο.

Ο άνθρωπος που αψήφισε τον Χίτλερ στις δόξες του,

Θέλω να ελπίζω πως  είτε το επίσημο κράτος,  είτε κάποιος Ελληνας, δεν θα αφήσει το Κύπελλο του Σπύρου Λούη να πέσει σε ξένα χέρια.

Γιατί μπορεί να σηκωθεί από τον τάφο του ο Ολυμπιονίκης και δεν θα ξέρουμε που να κρυφτούμε...

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/03/2012 19:22:48

    Εδώ, Κώστα, μπουκάρουν κλέφτες και σηκώνουν Πικάσσο από την Εθνική Πινακοθήκη και αρχαία από την Ολυμπία, και κανενός δεν ιδρώνει το αφτί...

    Αλήθεια, μια και ο Σπύρος Λούης ήταν Μαρουσιώτης, τι σκέφτεται να κάνει ο πολυπράγμων -και... πολυφωτογραφώμενος με προσωπικό φωτογράφο όπου πάει- δήμαρχος Αμαρουσίου; Ή από τους πολλούς διορισμούς δεν έμειναν λεφτά για τέτοιες... ποταπές διεκδικήσεις σε δημοπρασίες;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 09/03/2012 14:47:02

      Τελικά, ο δήμαρχος Αμαρουσίου μάλλον διαβάζει... Antinews!

      Αποφάσισε να "κινητοποιηθεί" άμεσα, και τι νομίζετε ότι έκανε; Άνοιξε... λογαριασμό για συγκέντρωση χρημάτων και απευθύνθηκε "στον απανταχού Ελληνισμό" προκειμένου να συνεισφέρει για "να αποτραπεί το ξεπούλημα ενός εθνικού κειμηλίου"!

      Ειλικρινά απορώ: πόσο θα κοστίζει, δηλαδή, η διεκδίκηση του κυπέλλου στη δημοπρασία, ώστε ο δήμος δεν θα έχει καν τα χρήματα για να το αποκτήσει αυτόνομα, χωρίς να βγει στη ζητιανιά;

      Και δεν θα μπορούσε ο ίδιος ο δήμος να έρθει, έστω και τώρα, σε μια συνεννόηση με τον κληρονόμο, ώστε να ισορροπήσουν σε μια "μέση τιμή" και να μη βγει καν στη δημοπρασία το κύπελλο;

      • Αγνωστος Ψ avatar
        Αγνωστος Ψ @ Αυριανιστής 10/03/2012 15:36:36

        Απ'οσο ακουσα στο χαζοκουτι...απο 140,000ευρω μεχρι 190.000...ουτε 200 χιλιαρικα δλδ,την στιγμη που φανταζομαι τα ποσα που διαχειριζονται στους δημους και δη στον Αμαρουσιου που ειναι και μεγαλος.Εδω σε μικρους δημους και απο προχωπικη πειρα,(μακρινος συγγενης εβγαλε ενα σκασμο λεφτα οντας Αντιδημαρχος,εχτισε μονοκατοικια και πολλα αλλα...).Ντροπη και Αισχος! Παντως θα ελεγα πως σε μια τετοια περιπτωση θα επρεπε να κινητοποιηθει η Πολιτεια εξ ολοκληρου μεσω του αρμοδιου Υπουργειου 'η και ανεξαρτητως αρμοδιοτητας,αφορα τους παντες και οχι μονο το Μαρουσι...Τιμησε την Ελλαδα ολοκληρη ο Σπυρος Λουης

  2. tasos1 avatar
    tasos1 08/03/2012 19:31:54

    Λούης! ... Που λένε!

  3. liotsos avatar
    liotsos 08/03/2012 19:45:24

    Εκεινο το παλικαρι ο Γερουλανος που ειναι και ο αρμοδιος υπουργος, λεμε τωρα .... ,τι κανει ? Δεν τον αφορα το θεμα? Δεν θα επρεπε να το φερει στην Ελλαδα?

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ liotsos 08/03/2012 20:17:24

      Εδώ δεν ενδιαφέρεται ο ίδιος ο εγγονός, βγάζοντας στο σφυρί την δική του οικογενειακή ιστορία , θα ενδιαφερθεί το κράτος ; Καταντήσαμε σαν πρεζάκηδες , το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι η (χρηματική) δόση μας .....Που καιρός για ιστορία , σύμβολα , ανθρώπους..... Οτιδήποτε μας θυμίζει το παρελθόν και τη δύναμη που είχαμε να στεκόμαστε όρθιοι και να παλεύουμε ,το μισούμε , σκυφτοί , πεσμένοι κάτω εμείς , αδιάφοροι και βολεμένοι μέσα στην παρακμή μας.

      • greek avatar
        greek @ Diamond Angel 10/03/2012 15:39:36

        POSO DIKIO EXEIS...

  4. Βαγκούκος avatar
    Βαγκούκος 08/03/2012 19:55:57

    Μια ζωή υπερβολές για όλα τα θέματα ακόμα και για τον Λούη.
    Σαν λαός έχουμε γαλουχηθεί στην απάτη και στο Ελληναράδικο.
    Σύμβολο γιατί; Σαν τα σύμβολα της άρσης βαρών και της ντόπας;
    Ιστορικά η νίκη του αμφισβητείται θα έπρεπε να ξέρεις (κάποιοι από το Μηχανικό λένε ότι τον φορτώσανε σε άλογο μεσα από τα χωράφια και σε μια στροφή οι προπορευόμενοι τον βρήκαν μπροστά και ξεκούραστο).
    Αψήφισε τον Χίτλερ; Αυτό δεν προκύπτει τουλάχιστον απο το video που έχω δει. Δεν ξέρω όταν γύρισε στην Ελλάδα ή αφού είχε τελειώσει ο πόλεμος αν έκανε καμιά δήλωση εναντίον του Χίτλερ.

    Εδω μας λείπουν τα είδη διατροφής , θα πληρώσουμε για το σκουφάκι και το κύπελο κανένα μυθώδες ποσό.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Βαγκούκος 08/03/2012 20:25:50

      Α, μάλιστα. Για κοίτα, βρε παιδί μου, που εσείς οι "ευρωεκσυγχρονιστές" πήγατε ήδη ένα βήμα παραπέρα στην τρομολαγνεία και λέτε ότι ΗΔΗ μάς λείπει το φαγητό... Αλήθεια, δεν υποτίθεται ότι αυτό θα μας έλειπε μόνο αν λέγαμε "όχι" στους εκβιασμούς των ευρωναζί;

      Αλλά φυσικά, όταν πρόκειται να κάνουμε κάτι για να περισώσουμε την ιστορία μας, τότε -και μόνο τότε- ανακαλύπτουμε ότι μας λείπει φαγητό...

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Βαγκούκος 08/03/2012 20:59:47

      βαγκούκος,
      εσύ και τον Παρθενώνα θα έδινες στην κατάλληλη τιμή

    • juliet avatar
      juliet @ Βαγκούκος 08/03/2012 21:06:15

      Βρε ,Βαγκούκο
      διαφωνείς με το να δοθούνε χρήματα ,καλά κάνεις .Λάσπη γιατί ρίχνεις;
      Το θεωρείς αντρίκιο;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Βαγκούκος 08/03/2012 21:39:36

      Ἀκόμη καί ἒτσυ νά ἦταν,δέν θά 'πρεπε νά τά λέμε αὐτά τά πράγματα,πού ἀποσκοποῦμε! Ἂς ὑποστηρίξουμε καί μιά φορά τήν πατρίδα μας! Ἂς ἐφαρμόζουμε πού καί πού τήν σχετική παροιμία: τά ἐν οἲκω μή ἐν δήμω...,δέν θά μᾶς παρεξηγήσει κανείς! Μέ αὐτά πού λέω βέβαια,δέν ἀποδέχομαι ὃτι αὐτά πού λές πρέπει νά εἶναι καί σωστά...

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 09/03/2012 00:19:58

        μην εισαι και τοσο σιγουρος για την πατρίδα' του βαγκουκου.. την εχουμε πατήσει αρκετες φορές με Ελληνόφωνους...

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ rally monkey 09/03/2012 07:34:52

          Πάσο!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Βαγκούκος 09/03/2012 00:22:41

      υπαρχουν και αλλες μαρτυρίες που λένε ότι τον ειχαν δει σε vespa..

      • NEKK avatar
        NEKK @ rally monkey 09/03/2012 11:16:29

        Ναι...προσφατα ταυτοποιηθηκαν και οι ροδιες μεσα απο τα χωραφια...

        • juliet avatar
          juliet @ NEKK 09/03/2012 12:59:42

          με ή ανευ ροδιών;τα χωράφια ήτανε καλλιεργήσιμα ή οι ροδιές αλανιάρες;

  5. juliet avatar
    juliet 08/03/2012 20:30:38

    Οταν έκανε δυό παιδιά δεν ήξερε ότι δεν θα μπορούσε να το μοιράσει;Το κορώνα -γράμματα δεν το ξέρει; Τι φτηνός άνθρωπος ,πιο τίμιο δικό μου είναι ότι θέλω το κάνω ...

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/03/2012 21:34:36

    Μην τον προκαλείς, και θα βγει να μας ξαναρχίσει τα περί Τούρκων που βλέπει καθημερινά απέναντι από το παραθυρό του κ.λπ. (Χωρίς βέβαια να μας έχει διευκρινίσει μήπως τυχόν και τους βλέπει ως... λυτρωτές.)

  7. nikos 17 avatar
    nikos 17 08/03/2012 21:58:25

    απαράδεκτος εγγονός, απαράδεκτος έλληνας. Παρτε του το κύπελο και Δήμαρχε πάρτε του και το όνομα!!!

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/03/2012 22:46:36

    Τό κύπελο μπορεῖ νά τό δώσει,τή δόξα καί τήν τιμή τῆς νίκης τοῦ Σπύρου Λούη δέν μπορεῖ νά τά δώσει ὃμως,ἀνήκουν σ' ἐμᾶς τούς Ἒλληνες.
    Καί τό ὃνομα ἂς τό κρατήσει,γιά νά μᾶς θυμίζει πῶς εἶναι ὃταν ''τά στερνά δέν τιμοῦν τά πρῶτα''...

  9. voter avatar
    voter 08/03/2012 23:03:18

    Βαγκουκο ,
    Εχεις αποδειξεις γιά τις αρλούμπες που λες ? Αν ναι , παιρνω πίσω τον χαρακτηρισμο αρλούμπες .Αν οχι , βρες άλλο τρόπο για να προκαλέσεις.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ voter 08/03/2012 23:11:01

      Μπορεί να πει ότι ήταν θετικός στο anti-doping control...άρα το κύπελο δεν έχει αξία...

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 08/03/2012 23:43:10

    Άμα είναι τόσο πολύτιμο, ας το αγοράσει το Ελληνικό δημόσιο.

    • anonymous avatar
      anonymous @ εναςάσχετος 09/03/2012 01:24:36

      Αυτό είναι το θέμα, ότι όλα στην Ελλάδα τα θέλουμε δωρεάν και τσάμπα. Τους παρακαλούσε από το 1986 να το αγοράσουν και αγρόν ηγόραζαν. Τώρα βγαίνουμε και πετροβολούμε τον άνθρωπο.

      • juliet avatar
        juliet @ anonymous 09/03/2012 13:06:46

        Δεν τον πετροβολούμε ,αλλά σου αρέσει να σε κοροΐδευει; ότι δεν μπορεί να το χωρίσει; μαγκιά του ας το πουλήσει ,δεν θέλει να καταλάβουμε ότι το πουλά για το χρήμα ,δεν το καταλάβαμε.΄Λες από το 1986 τους παρακαλούσε ,έπρεπε να το εμπεδώσει το πασοκ δεν πληρώνει.Περίμενε ο ευλογημένος να πει ο Γιώργος λεφτά υπάρχουν για να ζητήσειΛεφτά δεν υπάρχουν .

  11. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 09/03/2012 14:41:23

    Να το αγοράσει ο Ισίδωρος Κούβελος και να το δωρήσει στην Πολιτεία !
    Μέλος της ΔΟΕ δεν είναι ;

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ Enjoy Capitalism 09/03/2012 16:18:20

      +100000000000

  12. SOTPAP avatar
    SOTPAP 09/03/2012 15:50:09

    ο Πατούλης θα κάνει το χρέος του και θα φέρει το Κύπελλο στο Μαρούσι

  13. Q-Nihilism avatar
    Q-Nihilism 09/03/2012 16:45:45

    Κατά την άποψή μου δεν μπορεί το κράτος να εκβιάζεται από τον καθένα που κατέχει ένα προσωπικό κειμήλιο, γιατί περί αυτού πρόκειται. Αν θέλει ας το δωρήσει, αν δε θέλει ας το πουλήσει και σε καή μεριά. Όλα τα άλλα είναι για εσωτερική κατανάλωση.

  14. ΣπύροςΚ avatar
    ΣπύροςΚ 09/03/2012 20:15:47

    Ντροπή στον εγγονό του !!! Η νοοτροπία του του νεοέλληνα . Η πολιτιστική μας κληρονομιά είναι ο αιμοδότης του έθνους , θα έπρεπε να το χαρίσει ο δήθεν καημένος κληρονόμος στο ολυμπιακό μουσείο, γιατί ανήκει σε όλο τον Ελληνικό λαό.

  15. Βασίλης avatar
    Βασίλης 09/03/2012 22:02:28

    Ο ΒΑΓΚΟΥΚΟΣ είναι ενημερωμένος παιδιά και πραγματικά απορώ πως ενώ έχετε πλήρη άγνοια για το θέμα θέλετε να έχετε και άποψη για το πόση κουβέντα έγινε κατά πόσο κίβδηλη ήταν η νίκη του Λούη. Φίλοι VOTER, JULIET, ΚΥΘΗΡΙΕ, RALLY MONKEY και NEKK πριν γράφετε τις (ανεύθυνες φοβάμαι) απόψεις σας καλύτερα να ενημερωθείτε πρώτα. Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω site και μετά περιμένω τις απόψεις σας.
    http://radar-gr.blogspot.com/2010/03/blog-post_2511.html

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Βασίλης 10/03/2012 13:42:19

      Νά μείνουμε καλύτερα στό ''γιά νά μή ζημιωθεῖ ὁ Ἐλληνικός ἀθλητισμός'' ;

  16. Βασίλης avatar
    Βασίλης 09/03/2012 22:09:44

    Και αυτό
    http://www.mani.org.gr/kzaharias/arthra2000/27_louis.htm

  17. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 10/03/2012 09:11:56

    Που ξέρετε ρε παιδιά τι προσωπικά προβλήματα μπορεί να περνάει ο άνθρωπος; Ας το αγοράσει το κράτος να τελειώνει η ιστορία αυτή.

  18. Βασίλης avatar
    Βασίλης 10/03/2012 22:03:26

    Ναι στο να μη ζημιωθεί ο Ελληνικός αθλητισμός, αλλά όχι στο να μπούμε στη διαδικασία να το πάρουμε πατριωτικά ως βλάχοι και δώσουμε ως Ελλάδα ή ελληνικός δήμος (βλέπε δήμος Αμαρούσιου) πολλές χιλιάδες ευρώ (150.000 -180.000) για να το αγοράσουμε και τα οικονομήσουν οι Άγγλοι του οίκου Κρίστη πουλώντας σε μας κάτι δικό μας (το οποίο θα μπορούσαμε να το είχαμε αγοράσει πολύ φθηνά αν δεν υπήρχε η μεσολάβηση του οίκου), γιατί πολύ απλά δεν αξίζει τα χρήματα αυτό το έπαθλο και εκτός αυτού η οικονομική κρίση δεν επιτρέπει τέτοιες περιττές σπατάλες.

    • voter avatar
      voter @ Βασίλης 11/03/2012 09:57:28

      @ Βασίλης ,
      θα μπορούσες να έχεις και δίκιο αλλά , όση αξία έχει γιά σένα η "έρευνα" που δημοσιεύεις απο τον συμπατριώτη του δευτερου Ολυμπιονίκη,άλλη τόση έχουν γιά μένα οι διηγήσεις των Μαρουσιωτών παππουδων μου (τρείς γεννιές Μαρουσιώτες εκτός εμου ) ,που μιλούσαν με συγκίνηση γιά τον "φτωχό νερουλά με την φουστανελλα"που δοξασε την Ελλάδα .Βεβαιως κριτές δεν υπήρχαν ,αλλά σε πολλά σημεία της διαδρομής είχε προστρέξει κόσμος με κάρα και με μουλάρια να στηρίξει τον συντοπίτη τους κι ο παππούς ήταν ένας απο αυτούς ."τον είδα με τα μάτια μου ..." , ελεγε όλο καμάρι .

      Χωρίς λοιπον επίσημα στοιχεία , ας μην γκρεμίζουμε τους θρύλους .Τιμή και δόξα στον Βασιλάκο , τιμή και στον Λουη.

      Αλλου είναι το θέμα .Στην εκποιηση του κειμηλίου απο την οικογένεια .

    • voter avatar
      voter @ Βασίλης 11/03/2012 10:12:02

      @ Βασίλης ,
      Και κάτι ακόμα . Ο πρόπαππος που είχε δει τον Λουη , διηγιόταν την ιστορία στον γιο του , τον παππου μου , που στην Μικρασιατική εκστρατεία σαν ταπεινός στρατιώτης , καμάρωνε γιατί είχε δώσει "νερό απο το παγούρι του να ξεδιψάσει ο βασιλιάς συμπολεμιστής του ".

      Τι να κάνουμε τώρα ? Να τα γκρεμίσουμε όλα και να θεωρούμε εαυτούς ένα έθνος απατεώνων όπως η πασοκολαίλαπα μας παρουσιάζει διεθνώς ?