#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/09/2012 13:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο στόχαστρο της Τρόικα πλήρης κατάργηση αφορολογήτου και φοροαπαλλαγών



(Ανανεωμένο) Τη δοκιμασμένη συνταγή των σκληρών φοροεισπρακτικών μέτρων επιστρατεύει πλέον το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης για να καλύψει τα «κενά» του πακέτου των δημοσιονομικών μέτρων της περιόδου 2013-2014 και να πείσει την Τρόικα ότι μπορεί να εφαρμόσει δημοσιονομικές παρεμβάσεις συνολικού ύψους άνω των 17 δισ. ευρώ, μέσω περικοπών ύψους τουλάχιστον 13,5 δισ. ευρώ στις δημόσιες δαπάνες και μέσω νέων αυξήσεων σε άμεσους και έμμεσους φόρους για την είσπραξη πρόσθετων εσόδων ύψους 3,5 δισ. ευρώ! Αφαιρουμένων των δυσμενών επιπτώσεων που θα έχουν τα μέτρα αυτά στην οικονομία (απώλειες σημαντικού ύψους φορολογικών εσόδων και ασφαλιστικών εισφορών λόγω της περαιτέρω συρρίκνωσης των εισοδημάτων, της ιδιωτικής κατανάλωσης και της οικονομικής δραστηριότητας, καθώς και πρόσθετες δαπάνες για την καταβολή κοινωνικών επιδομάτων λόγω της περαιτέρω αύξησης της ανεργίας), το καθαρό ποσό εξοικονόμησης το οποίο εκτιμάται ότι θα προκύψει ανέρχεται σε 13,5-14 δισ. ευρώ, εκ των οποίων 11,8 δισ. ευρώ θα προέλθουν από τις περικοπές των δαπανών και 1,7-2,2 δισ. ευρώ από την αύξηση των εσόδων.

Στο πλαίσιο αυτό, είναι πλέον πολύ πιθανό να καταργηθούν πλήρως το βασικό αφορολόγητο όριο εισοδήματος των 5.000 ευρώ, τα πρόσθετα αφορολόγητα όρια για τα προστατευόμενα τέκνα και όλες οι άλλες φοροαπαλλαγές που ισχύουν για τα εισοδήματα των φυσικών προσώπων. Συνέπεια των μέτρων αυτών θα είναι να φορολογηθούν για πρώτη φορά οι χαμηλοί μισθοί και οι χαμηλές συντάξεις κάτω των 360 ευρώ το μήνα, να εκτιναχθούν εκ νέου στα ύψη οι κρατήσεις φόρου εισοδήματος από τους μισθούς και τις συντάξεις άνω των 360 ευρώ το μήνα και, γενικότερα, να αυξηθούν περαιτέρω οι φορολογικές επιβαρύνσεις στα εισοδήματα όλων των φυσικών προσώπων.

Μέχρι στιγμής φαίνεται ότι έχουν συμφωνηθεί μέτρα από τα οποία εκτιμάται ότι θα διασφαλιστεί καθαρή εξοικονόμηση ύψους 7,5 δισ. ευρώ και απομένει πλέον να οριστικοποιηθεί η συμφωνία για τα υπόλοιπα 6 δισ. ευρώ.

Οι μαραθώνιες διαβουλεύσεις θα συνεχιστούν και ο στόχος των δύο πλευρών είναι η οριστικοποίηση των δημοσιονομικών μέτρων της διετίας 2013-2014 και η σύνταξη της έκθεσης των ελεγκτών της Τριμερούς να ολοκληρωθούν το συντομότερο δυνατό, ώστε να εκταμιευθεί η δόση των 31,5 δισ. ευρώ πριν από τον Νοέμβριο.

Πέραν των καταργήσεων των αφορολόγητων ορίων και των φοροαπαλλαγών, στα μέτρα που φαίνεται να συμφωνούν το οικονομικό επιτελείο και η Τρόικα περιλαμβάνονται:

-Οι καταργήσεις των επιδομάτων εορτών και αδείας των εργαζομένων στο στενό δημόσιο τομέα και όλων των συνταξιούχων.

-Η επιβολή κλιμακωτών μειώσεων στο άθροισμα κύριων και επικουρικών συντάξεων που υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο όριο κάθε μήνα.

-Οι περικοπές στις εφάπαξ παροχές δεκάδων ασφαλιστικών ταμείων.

-Η αύξηση του ελάχιστου ορίου ετών ασφάλισης για την κατοχύρωση του δικαιώματος λήψης της κατώτατης σύνταξης από τα 15 στα 20 ή στα 21 έτη.

-Η αύξηση του ορίου ηλικίας για τη χορήγηση του ΕΚΑΣ από τα 60 στα 65 έτη.

-Η αύξηση του βασικού ορίου ηλικίας συνταξιοδότησης από τα 65 στα 67 έτη.

-Η επιβολή νέων περικοπών στις αποδοχές των πολιτικών υπαλλήλων του Δημοσίου.

-Η κατάργηση των μισθολογικών προαγωγών για τους ενστόλους.

-Οι περικοπές στις αποδοχές όλων των δημόσιων λειτουργών που υπάγονται στα ειδικά μισθολόγια (στρατιωτικών, αστυνομικών, λιμενικών, πυροσβεστών, δικαστικών, ιατρών του ΕΣΥ, πανεπιστημιακών, καθηγητών ΤΕΙ, διπλωματών κ.ά.).

-Η επιβολή νέων περικοπών στις αποδοχές των εργαζομένων στις ΔΕΚΟ.

-Η επιβολή αυξήσεων 25% στα εισιτήρια των αστικών συγκοινωνιών και των σιδηροδρόμων.

(Από τον "Τύπο της Κυριακής"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nillionaire avatar
    nillionaire 14/09/2012 13:33:33

    "Γη και ύδωρ" για να σωθούν οι δημόσιοι υπάλληλοι !! Άμεσα !!!

    • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
      ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ nillionaire 15/09/2012 16:38:09

      Δεν έχεις καταλάβει τίποτε!! Περαστικά σου!!

      Ένας δημόσιος υπάλληλος.

      • George avatar
        George @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 15/09/2012 17:02:18

        Εγώ ξέρω ότι το ίδιο έργο πέντε φορές τουλάχιστον.

        Απολύσεις στο δημόσιο -> ΟΧΙ σκληρές διαπραγματεύσεις για ισοδύναμα -> πάρε οριζόντιες περικοπές και φόρους στο κεφάλι.

        Μας αρέσει δεν μας αρέσει το 80% του προυπολογισμού πάει για μισθούς και συντάξεις.

        Δεν μπορούμε να τους πληρώνουμε άλλο ΟΛΟΥΣ. ΤΕΛΟΣ

        Όταν βρείτε την φοροδιαφυγή ξαναπάρτε τους.

      • nillionaire avatar
        nillionaire @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 16/09/2012 11:14:47

        Φυσικά περαστικά μου ! Ενώ εσένα, με τις υγείες σου κ. δημόσιε υπάλληλε !

        • Stefanos avatar
          Stefanos @ nillionaire 16/09/2012 18:42:29

          Αχ ρε φοροφυγά μου ιδιώτη!!! Γιατί τόσο μίσος; Κάνε την αυτοκριτική σου επιτέλους!!!

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ nillionaire 16/09/2012 01:05:10

      Κάνεις λάθος δυστυχώς.Τα πράγματα στην οικονομία είναι όπως έλεγαν παλιά ένα κι ένα κάνουν δύο.Ποιοί πλήρωναν φόρους πάντα;
      Οι μισθωτοί δημόσιοι και ιδιωτικοί,συνταξιούχοι,και κάποιοι άλλοι φιλότιμοι επαγγελματίες.Οι φιλότιμοι λοιπόν έχασαν εισοδήματα επειδή μισθωτοί και συνταξιούχοι εδώ και δυόμιση χρόνια έχασαν και αυτοί τουλάχιστον 35% εισοδήματα.Αυτό τι σημαίνει;Λιγότερα δηλωμένα εισοδήματα.Δηλαδή λιγότερος φόρος εισοδήματος στα δημόσια ταμεία.Ναι αλλά τα μνημόνια λένε ότι το έλλειμμα πρέπει να μειωθεί.Πως θα καλύψουμε λοιπόν την τρύπα;Κατεβάζουμε το αφορολόγητο κόβουμε φοροαπαλλαγές και έτσι οι φόροι που εισπράττουμε είναι πάλι ίδιοι.Ένα και ένα δηλαδή ίσον δύο.

  2. Louisa avatar
    Louisa 14/09/2012 13:50:07

    Η έννοια του Δημοσίου Υπαλλήλου έχει πάρει μεταφυσικές διαστάσεις. Δεν τολμούν να αποφασίσουν ούτε την απόλυση των επίορκων υπαλλήλων, που το θέλουν και οι ίδιοι οι ΔΥ (πλην των επίορκων). Στη Βουλή ετοιμάζεται "κίνημα" για την απόλυση των επίορκων! Μιλάμε για μεγάλη κατάντια. Η κυβέρνηση, εκτός των περικοπών, φαίνεται να μην έχει καμμία αρμοδιότητα.

  3. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 14/09/2012 13:56:30

    Η κυβέρνηση για να μην δυσαρεστήσει 50000 δημοσίους υπαλλήλους προτιμάει να φερει σε κατάσταση νευρικής κρίσης 11.οοοο.οοοο Ελληνες, Ούτε τι τους συμφέρει πολιτικά δεν είναι σε θέση να καταλάβουν. Αισχος..........

  4. mavrotsoukalos avatar
    mavrotsoukalos 14/09/2012 14:22:48

    Έχετε μεγάλη εμπάθεια για τη ΧΑ. Τετοιο μίσος δεν έχετε ούτε για αυτούς που μας χρεοκόπησαν.
    Τα "δημοκρατικά" κόμματα προτιμάνε να μην απολύσουν τους αφισοκλλητές τους απο το δημόσιο, και ν ακαταργήσουν το αφορολόγηρο σε ΟΛΟΥΣ μας. Δεν βλέπω καμιά πρεμούρα..

  5. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 14/09/2012 14:41:53

    Θα κάνω μία τολμηρή πρόταση:
    Να φορολογηθούν από το πρωτο Ευρώ με 15% ολοι οι Δημ.Υπάλληλοι και υπάλληλοι ΔΕΚΟ με σίγουρο μισθό και όλοι συνταξιούχοι Δημοσίου και ΔΕΚΟ που ειναι κάτω των 65 ετών! Τα προνόμοια πρέπει να αντισταθμίζονται με παραπάνω συνεισφορά για να μπορούν όλοι αυτοί να κρατούν τη θεση τους και να συνταξιοδοτούνται και κάτων των 65.
    Αν δεν συμπληρώνεται το ισοδύναμο να μπεί ένας φόρος μόλις 3% από το 1 έως 5.000 Ευρώ για τους υπόλοιπους πολίτες.

    Υ.Γ. Ενα τέτοιο μέτρο θα αποφέρει 2,5-3 δις ετησίως στα ταμεία.

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ GreekinEurope 14/09/2012 16:05:57

      Και σένα θα σε πιάσουμε πόρτα για το χειμώνα μιας και δεν θα έχουμε πετρέλαιο να ζεσταθούμε.Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του!!!
      Πρίν τις εκλογές κανείς δεν μιλούσε ούτε για απολύσεις ούτε για αυξήσεις αφορολόγητου ούτε για νέες περικοπές.Που βρέθηκαν τώρα όλα αυτά;
      Οι δύο από τους τρείς συγκυβερνήτες ήταν και στην προηγούμενη κυβέρνηση δεν είχαν ιδέα τι επρόκειτο να δεχτούν;

      • Afroditi P. avatar
        Afroditi P. @ ano-kato 14/09/2012 18:43:44

        Οι δύο στους τρείς συγκυβερνήτες γνωρίζουν καλά το ρητό :
        '' κατόπιν απομακρύνσεως του ψηφοφόρου εκ της εκλογικής κάλπης, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται''

        Γι' αυτό και έκαναν το , γι' αυτούς, λογικό και αυτονόητο.

        Εδιναν υποσχέσεις, πρός τέρψιν και παραπλάνησιν του λαουτζίκου.

        Ο ένας μάλιστα έλεγε ( ποιός ήτανε , στην άκρη της γλώσσας μου το έχω....) :
        ''όχι οριζόντιες περικοπές, όχι άλλοι φόροι, ο λαός δεν αντέχει. Μόνο μέτρα ισοδύναμα''

        με τελικό σκοπό?

        Να σωθεί , έστω και προσωρινά, το αιώνιο και αδηφάγο στήριγμα του παρόντος πολιτικού συστήματος : το Δημόσιο .

        Μα, θέλετε να συγκρουστούν με το Δημόσιο υπαλληλο οι άνθρωποι?
        Ποιόν θα πλησιάσει ο τάδε πολιτικός να του πεί , ας πούμε, να δεί με καλό μάτι την αίτηση συγκεκριμένου επιχειρηματία για αναπτυξιακά κονδύλια?

        Η να δεί ευνοϊκά την αίτηση κάποιου ψηφοφόρου του για κάποιο επίδομα?

        Μα, τον αρμόδιο δημόσιο υπάλληλο φυσικά!

        Και, θα μου πείτε, τους ιδιωτικούς υπάλληλους, τους άνεργους, τους συνταξιούχους, δεν τους φοβούνται?

        Δεν φοβούνται την οργή, το πολιτικό κόστος από τους τελευταίους, που είναι και πολύ περισσότεροι?

        Ε, καλά τώρα, το γνωρίζουν καλά το παιχνίδι οι πολιτικοί αυτοί, και πως να πάρουν την ψήφο:

        Τώρα τελευταία ήταν ο μπαμπούλας της εξόδου από το ευρώ, στις επόμενες εκλογές θα είναι ο κίνδυνος της αναρχίας λόγω Συριζα-Χρυσής Αυγής, και αργότερα ... έχει ο Θεός...
        Αν δεν τους ψηφίσουμε, θα κατέβουν κακοί εξωγήινοι να μας καταλάβουν.

        Δόξα τω Θεο, είναι ειδικοί στην κατασκευή '' Μπαμπούλα'' για κάθε εποχή και κάθε περίπτωση.

      • Βασίλης avatar
        Βασίλης @ ano-kato 16/09/2012 03:40:42

        Το ότι οι προεκλογικές υποσχέσεις των πολιτικών κομμάτων δεν αξίζουν _απολύτως_ _τίποτα_ είναι γνωστό στην Ελλάδα εδώ και δεκαετίες. Είναι γνωστό σε όλους τους πολίτες, έχει γυριστεί ταινίες, έχει γίνει ανέκδοτο, όλοι το ξέρουν, όλοι μιλούσαν και μιλάνε γι αυτό κάθε μέρα.

        Κι όμως βλέπω πάρα πολλούς συμπολίτες μας, όπως εσύ, που φαίνεται να εκπλήσσονται από τα μέτρα που παίρνει η τρικομματική κυβέρνηση. Ενώ το δίλημμα των τελευταίων εκλογών ήταν καθαρό, και νομίζω ότι αυτή τη φορά τα κόμματα που κέρδισαν είπαν ειλικρινά (με τις γνωστές και απαραίτητες προεκλογικές ωραιοποιήσεις) τη γραμμή τους, δηλαδή "θα στηρίξουμε το μνημόνιο και θα κάνουμε ό,τι μας ζητάνε οι δανειστές μας, γιατι αλλιώς θα σταματήσουν να μας δανείζουν και τότε αναπόφευκτα θα πάμε στο διάολο".

        Σημειώστε ότι δεν εκφράζω θέση υπέρ ή εναντίον των μέτρων. Λέω όμως ότι όποιος ψήφισε την κυβέρνηση και δεν περίμενε αυτή την πολιτική, που ειναι εξάλλου η ίδια πολιτική εδώ και δύο χρόνια, αλλά περίμενε μια άλλη μαγική λύση για να βρεθούν τα δισεκατομμύρια που η κυβέρνηση προσπαθεί να μαζέψει, είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΦΕΛΗΣ.

  6. περιεργος avatar
    περιεργος 14/09/2012 15:32:29

    Τους εχει τρελλανει στην επαναδιαπραγματευση ο αντωνης!!!!

    • sawas avatar
      sawas @ περιεργος 15/09/2012 14:22:51

      Άσχετα με το τι ακούς, πετύχαμε πρόωρα την επιμήκυνση. Το 11,5 έγινε 13.5, έγινε 16 έγινε 20!!! Το λες και επιτυχία αυτό!

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ sawas 16/09/2012 15:25:12

        Αν θέλαμε επιμήκυνση κρατάγαμε και το Βενιζέλο. Εμείς φέραμε τον Αντώνη γιατί είπε ότι θα ελαφρύνει τα βάρη και θα μειώσει το ΦΠΑ, της εστίασης και τον γενικό, και θα επαναφέρει το αφορολόγητο. Δεν τον φέραμε για μια επιμήκυνση. Αυτά τα έκανε και ο Μπένυ.

  7. argouen avatar
    argouen 14/09/2012 15:55:43

    Να καταργησουν το αφορολόγητο ΜΟΝΟ από τους ΔΥ τότε...
    Αι στα διαλα δλδ !! ΑΡΚΕΤΑ!!

  8. kouvari avatar
    kouvari 14/09/2012 16:21:10

    Εχω εισοδημα τον χρονο 2.200 ευρω μικτα....Να ειναι σιγουροι οτι θα πληρωσω φορο....Μπορουν να με υπολογιζουν....χαχαχααχαχχ....
    Κλαιω απο τα γελια....!!!!

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 14/09/2012 17:11:39

    Τελικά σε αυτή την χώρα νομίζω ότι δεν έχουμε καταλάβει τίποτε.

    Η τακτική της Τρόικας είναι η κλασική τακτική των εκβιαστών τοκογλύφων.

    Σου λένε θέλω 11 δις.
    Τους τα δίνεις και σου λένε "α δεν φτάνουν θέλω και 50000 απολύσεις"
    Αν τους τις δώσεις θα πουν "α δεν φτάνουν θέλω και σύνταξη στα 68 "
    Αν πεις ναι και σε αυτό θα πουν "α δεν φτάνουν θέλω και κατάργηση του επιδόματος ανεργίας"
    Και όσο δίνεις αυτοί θα θέλουν και άλλα και άλλα.

    Γιατί αυτό που πραγματικά θέλουν είναι η περιουσία της χώρας Δημόσια και Ιδιωτική.
    Αυτό που κάνου πάντα σε όποια χώρα πατήσουν το πόδι τους.

    Και εμείς αντί κάποια στιγμή να θυμηθούμε ότι είμαστε Έλληνες και να πούμε ΦΤΑΝΕΙ καθώμαστε και τρώμε τα σωθικά μας αν φταίει πιο πολύ ο δάσκαλος η ο γιατρός η ο υδραυλικός και παει λέγοντας.

    Νομίζω ότι δεν έχουμε άλλα περιθώρια.
    Ωφείλουμε να ξυπνήσουμε.

    Το οφείλουμε στα Παιδιά μας και στην Πατρίδα.

    • George avatar
      George @ Νίκος 15/09/2012 17:05:07

      Αγαπητέ μου φίλε,

      Όλο αυτό το σκηνικό έχει γίνει γιατί δεν ήθελαν με κανένα τρόπο να διώξουν 100,000 ΔΥ με μέσο κόστος > 25000 ευρώ ετησίως (2,500,000,000). Είμαι σίγουρος ότι μπορούσαν να τους βρούν εύκολα σε όλες αυτές τις χρεωκοπημένες ΔΕΚΟ.

      Αντι αυτού κουρεύουν οριζόντια και βάζουν φόρους. Οπότε ...

      • Lampros avatar
        Lampros @ George 16/09/2012 00:34:35

        Θέλεις εσύ να απολυθούν δάσκαλοι, καθηγητές, γιατροί, νοσοκόμες και στρατιωτικοί; Γιατί οι περισσότεροι ΔΥ αυτοί είναι.

        Α, και σε 25% ανεργία, ξέρεις τι θα είναι π.χ. 100,000 απολύσεις; 100,000 απολύσεις = 100,000 οικογένειες, και θα γίνεις χαμός στην αγορά και την κοινωνία που δεν έχουμε δεί ακόμα τίποτα.

        Άντε να πουληθεί και η ΔΕΗ και να πληρώνεις το ρεύμα 30-40% πάνω σε κάποιον ιδιώτη που θα στο κόβει όποτε δεν πληρώσεις μισό μήνα, όπως μας κόβουν τώρα το κινητό και το σταθερό τηλέφωνο οι εταιρίες για ένα ή και μισό μήνα καθυστέρηση. Και περίμενε εσύ «υγιή ανταγωνισμό» και χαμηλότερες τιμές από τους ιδιώτες (να, όπως στο καρτέλ γάλακτος ένα πράγμα). Και αυτό θα το πληρώνεις στην Αθήνα, άντε και στις μεγάλες πόλεις. Στο χωριό σου ή στο νησί σου μη περιμένεις ρεύμα και ίντερνετ, θα είσαι ασύμφορος...

        Ένας ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ υπάλληλος με νονιό...

      • deldio avatar
        deldio @ George 16/09/2012 02:37:48

        Πότε φίλε μου τα είπε αυτά προεκλογικά ο Σαμαράς; Ή ο Βενιζέλος ή ο Κουβέλης; Με αυτές τις θέσεις πήρε 30% η ΝΔ;

  10. firiki2010 avatar
    firiki2010 14/09/2012 17:25:28

    "Στο μεταξύ, στην τελική ευθεία βρίσκεται η διαδικασία για τη διασύνδεση των ταμειακών μηχανών των επιχειρήσεων με το ηλεκτρονικό σύστημα TAXISnet του υπουργείου Οικονομικών. Τις επόμενες μέρες, αναμένεται να υπογραφούν σχετικές υπουργικές αποφάσεις από τον αρμόδιο υφυπουργό Γιώργο Μαυραγάνη. Με τη διασύνδεση, η καταβολή και η είσπραξη του ΦΠΑ θα γίνεται σε πραγματικό χρόνο και θα καταργηθούν οι περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ."
    Αυτή είναι Η είδηση ! Αντιλαμβανόμαστε την σημασία αυτής της αλλαγής;;;;;

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ firiki2010 14/09/2012 17:45:38

      Αν καταργήσουν και τον ΚΒΣ τότε μιλάμε για μικρή φορολογική επανάσταση.

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ firiki2010 15/09/2012 19:53:33

      Δεν κατανοώ τι σημαίνει οτι η είσπραξη θα γίνεται σε πραγματικο χρόνο.

      • Lampros avatar
        Lampros @ Jimakos 16/09/2012 00:35:52

        Σημαίνει ότι θα στο κρατάνε από το μισθό ΠΡΙΝ τον πάρεις, από το ταμείο της επιχείρησης που εργάζεσαι.

        Που να τρέχεις στην εφορία τώρα. Το πολύ πολύ να σου δίνουν και καμμιά επιστροφή μετά από μήνες αν αποδειχθεί ότι σου κράτησαν κάτι τις παραπάνω...

    • Tasos avatar
      Tasos @ firiki2010 15/09/2012 23:02:49

      Περιοδική ΦΠΑ κάνουν δε κάνουν μόνο έμποροι κ.α. που έχουν ταμειακές. Κάνουν ακόμα και ελ. επαγγελματίες μέχρι και οι ταλαίπωροι που έχουν ΔΠΥ (κοινώς "μπλοκάκι"). Δηλαδή θα υποχρεωθούν όλοι αυτοί να χουν ταμειακή? Και το θέμα είναι πως ένα μεγάλο κομμάτι μη πληρωμής ΦΠΑ γίνεται σε αυτό το κομμάτι κι όχι στις επιχειρήσεις που ήδη έχουν ταμειακές (πχ σουπερ μάρκετ).
      Χώρια δε που είναι κάπως σουρεαλιστικό που θα χεις ένα σωστό σύστημα για πληρωμές ΦΠΑ σε μια αγορά που δε θα χει να κόψει τιμολόγιο ούτε για το καθαρό ποσό.

    • noldor avatar
      noldor @ firiki2010 15/09/2012 23:38:22

      Εγώ βλέπω ότι ελάχιστοι χρησιμοποιούν την ταμειακή μηχανή όποτε και live να είναι και online να είναι ο ΦΠΑς μηδενικός θα είναι.

  11. πολίτης avatar
    πολίτης 14/09/2012 17:28:08

    Είναι δηλ. ισοδύναμο μέτρο το όφελος από την απόλυση των ΔΥ με την κατάργηση του αφορολόγητου για όλους τους Έλληνες;
    Αποκλείεται. Από την κατάργηση εισπράτονται πολλαπλάσια.
    Αυτό και μόνο καταδεικνύει τον μύθο για τα οφέλη από την απόλυση.
    Γιατί το ζητάνε λοιπόν; Σημειολογικό λένε είναι....εκεί φτάσαμε.
    Να δεχόμαστε τα βίτσια του καθενός και να τα υπερθεματίζουμε κιόλας.
    Αν δεν πάψουμε να τρώμε ο ένας τον άλλον, δεν έχουμε καμιά ελπίδα.
    Και αν νομίζετε ότι η απόλυση ακόμα και όλων όσων δουλεύουν στο δημόσιο θα απαλλάξει τον ιδιωτικό τομέα από τα δεινά που του επιφυλάσσονται, είστε βαθιά νυχτωμένοι. Φτηνό και αναλώσιμο εργάτη θέλουνε κι όποιος δεν το καταλαβαίνει....

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/09/2012 17:53:45

    @firiki

    Αν δεν κόβονται αποδείξεις, δεν πα' να διασυνδέσεις τις ταμειακές ακόμα και με το Εθνικό Θησαυροφυλάκιο απευθείας...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Αυριανιστής 14/09/2012 21:07:52

      Γιατί,ἔχουν ὅλοι ταμειακές μηχανές;

      • Lampros avatar
        Lampros @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/09/2012 00:36:59

        Ένας νόμος μακριά είναι, και τους αναγκάζουν όλους να έχουν. Εκεί θα κολλήσουν;

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/09/2012 18:03:58

    @πολιτης

    Το είπαν πεντακάθαρα: θέλουν ΟΛΗ την Ελλάδα μια απέραντη ΕΟΖ.

    Τελικά, δεν το κατάλαβα καλά. Επί 2+ χρόνια άκουγα να μου πιπιλάνε κάποιοι τα αφτιά για ΑΟΖ. Μάλλον βαριάκουγα. ΕΟΖ λέγανε....

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ Αυριανιστής 15/09/2012 14:33:31

      http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=8&artid=151415

    • cummulus avatar
      cummulus @ Αυριανιστής 15/09/2012 14:36:43

      Ὄτι μείνει ἀπ΄τήν Ἑλλάδα θέλεις νά πεῖς...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Αυριανιστής 15/09/2012 16:20:30

      Πάντως και που δεν έχεις προχωρήσει σε ανακήρυξη ΑΟΖ, προχωράς κανονικά στο θέμα της έρευνας στη νότια Κρήτη που υπάρχει θέμα. Να βλέπουμε και την ουσία λίγο...

  14. xp avatar
    xp 15/09/2012 14:05:43

    Φτιιαξανε το ΡSI ,,,,,χρεοκωπησαμε , και έχουμε την παγκοσμια πρωτοτυπία να έχουμε μετά από λίγο ,μη βιώσιμο χρέος !

  15. rollin avatar
    rollin 15/09/2012 14:20:37

    Μηπως οι Δ.Υ. ειναι τοσο πολυ παραγωγικοι κ αποφευγουμε την συγκρουση; Μηπως το μεγιστο προβλημα της νειολαιας κ των ανεργων ειναι η Χ.Α.; Μηπως να φορολογηθουν αναδρομικα απ το '81 ολοι οι ιδιωτικοι κ ανεργοι;

  16. αρέλεγος avatar
    αρέλεγος 15/09/2012 14:30:33

    Τα μέτρα είναι ανήθικα γιατί βγάζουν χιλιάδες οικογένειες εκτός ανθρώπινης διαβίωσης. Οικογένειες με όλους τους τύπους των εισοδημάτων: ιδιωτικο+δημόσιο , ιδιωτικό +άνεργος , δημόσιο +άνεργος , άνεργος+άνεργος , ιδιωτικό +ιδιωτικό , δημόσιο +δημόσιο ...κ.λ.π , ενώ οι έχοντες μένουν ουσιαστικά άθικτοι , κάνουν το τιμητή , δίνουν συμβουλές για τη ''σωτηρία μας"
    και μας βάζουν τους ταλαίπωρους να φαγωνόμαστε ....

  17. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 15/09/2012 14:39:22

    Ποιός μπορει να πει ΠΟΙΟΙ ΔΥ να απολυθούν ,ποιοί αγαπητοί κυρίες και κύριοι;Οι διεφθαρμένοι και οι μη έχοντες αντικείμενο εργασίας;Μακάρι!!Αλλά ΠΟΙΟ "αδιάφθορο" σύστημα θα τους αξιολογήσει-εξετάσει για να καταλήξει σε ασφαλή και δίκαια συμπεράσματα; Αυτό που άνοιξε τους λογαριασμούς στην Ελβετία και επιτέλους μάθαμε τα ονόματα των επίορκων;Όταν θέλεις να αποδόσεις δικαιοσύνη και αξιοκρατία πρώτα κοιτάς τη φάτσα σου στον καθρέπτη,κάνεις αυτοκριτική και καθαρίζεις ΠΡΩΤΑ τα του οίκου σου και στη συνέχεια κατεβαίνεις τη σκάλα της ιεραρχίας....Ας το δούμε αυτό πρώτα και μετά ας μιλήσουμε ...Υπάρχουν πολλοί διεφθαρμένοι και φοροδιαφεύγοντες σε όλους τους τομείς του Δημοσίου αλλά και του Ιδιωτικού βίου επομένως άστοχος και εκ του πονηρού θεμελιωμένος ο "πόλεμος " μεταξύ ΔΥ και Ιδιωτικών!!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μανιάτης 15/09/2012 16:22:35

      Άψογος! Χάσαμε την ουσία από την προπαγάνδα τόσα χρόνια. Όταν ο ΙΥ έπαιρνε τα διπλά, ειρωνέυονταν τους ΔΥ που κάθονται 7-8 ώρες και παίρνουν λίγα. Τώρα από φθόνο για έναν μικρό μισθό που έχουν, τους λένε κλέφτες, τεμπέληδες, διεφθαρμένους. Θα μας φάει η κακία μας. Τι να μας φάει δηλαδή. Μας έφαγε...

  18. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 15/09/2012 14:41:28

    Ὅσο προχωράει τὸ πρᾶμα, τόσο παρατραβάει ἡ ἱστορία μὲ τὸ ΑΘΙΚΤΟΝ τῶν ΔΥ... Δηλαδὴ πρέπει νὰ στενάξει ὅλη ἡ Ἑλλάδα γιὰ νὰ μὴ θιχτεῖ μιὰ χούφτα κομματόσιτοι;

    • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
      ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 15/09/2012 17:02:01

      Αν απολυθούν 50.000 δημόσιοι υπάλληλοι (στους οποίους ανήκω και εγώ γιατί πρέπει να ξέρεις ποιος σου απαντά) το όφελος από τους μισθούς, αν υποθέσουμε ότι πληρώνονται (που δεν πληρώνονται) με 20.000 € τον χρόνο, θα είναι ΜΟΝΟ ΕΝΑ (ναι ένα) δισεκατομμύριο €. Τόσα είπαν ότι μας λείπουν από τα 11,5 δις; Δεν το νομίζω.
      Σκέψου επίσης ότι αυτοί οι 50.000 θα παίρνουν για έναν χρόνο ταμείο ανεργίας, άρα το "κέρδος" του ενός δις μειώνεται. Επίσης, από τους μισθούς αυτών των ΔΥ ένα μεγάλο μέρος (αν εξαιρέσουμε τους φόρους, τα χαράτσια κλπ) πήγαινε στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ (για τα βασικά και απαραίτητα). Αυτά όμως με τις απολύσεις θα μειωθούν. Συμπέρασμα; Βγάλτο μόνος σου!!
      Η όλη ιστορία είναι ένα ΠΑΡΑΜΥΘΙ ότι δήθεν θυσιάζονται οι Ιδιωτικοί για να σωθούν οι Δημόσιοι. ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ!! ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ. Το παρουσιάζουν έτσι σε εμάς τους πολίτες και εσείς τσιμπάτε και θέλετε να εξαφανιστούν οι δημόσιοι υπάλληλοι. Αλλά ακόμη και αν γίνει έτσι ποιοι να απολυθούν; Ποιοι; Οι στρατιωτικοί, οι αστυνομικοί, οι πυροσβέστες, οι δικαστικοί, οι εκπαιδευτικοί, οι γιατροί, οι νοσηλευτές, ποιοι;; Όλοι αυτοί ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ και όχι για το κράτος. Προσφέρουν ασφάλεια, υγεία και παιδεία.
      Να απολυθούν οι υπάλληλοι των υπουργείων και της εφορίας;; Χα, χα αυτοί είναι οι τελευταίοι που θα φύγουν γιατί με αυτούς λειτουργεί ο κρατικός μηχανισμός και εισπράττονται έσοδα.
      Άρα τι συζητάτε εδώ και οι μισοί κατηγορείτε και φτύνετε τους ΔΥ; Όλοι είμαστε μέσα στο καζάνι και βράζουμε και αυτοί που γυρνάνε την κουτάλα μας βάζουν να ρίχνουμε το φταίξιμο ο ένας στον άλλον.
      Ασχοληθείτε με τα λάθη και τα εγκλήματα των πολιτικών από το χαμηλότερο αξίωμα (τον πρόεδρο της Τοπικής, ή το μέλος της συνδικαλιστικής σας οργάνωσης, ή τον δημοτικό σας σύμβουλο) έως το υψηλότερο και μη τους χαρίζετε τίποτε. Κανένας δεν τους έβαλε το πιστόλι στο κεφάλι να τους πει "Ρε, κερατά, θα γίνεις βουλευτής θες δεν θες". Κανένα ελαφρυντικό και καμία ανοχή στην ΚΑΚΟΔΙΟΙΚΗΣΗ και στις λοβιτούρες τους!!

      • λαλακης avatar
        λαλακης @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 15/09/2012 18:13:49

        Δε πρεπει απλα να απολυθουν 50.000 αλλα 150.000
        για να υπαρχει κερδος 3 δισ σε μονιμη ετησια βαση.
        Και φυσικα πρεπει να απολυθουν πρωτα γραφειαδες
        που κολλανε σφραγιδες.
        Οσο για τα εσοδα απο την καταργηση του αφορολογητου
        θα ειναι πολυ λιγα καθως θα υπαρχει εκρηξη μαυρης αδηλωτης εργασιας ωστε να αποφευχθει η δηλωση εισοδηματος.

        • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
          ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ λαλακης 15/09/2012 22:20:49

          Τελικά ο καθένας, Λαλάκη, από ότι και να διαβάσει, μόνο ότι τον συμφέρει προσέχει και καταλαβαίνει. Παράδειγμα εσύ.

        • Lampros avatar
          Lampros @ λαλακης 16/09/2012 00:50:27

          Δε πρεπει απλα να απολυθουν 50.000 αλλα 150.000 για να υπαρχει κερδος 3 δισ σε μονιμη ετησια βαση.

          Χαχαχαχαχα.... 150,000 θα σου δώσουν κέρδος 3 δις;

          Έστω €20,000 το χρόνο ο καθένας από αυτούς (που παίρνει λιγότερα, αλλά λέμε τώρα). 150,000 * 20,000 = 3 δις. Έτσι έκανες τον υπολογισμό;

          Λοιπόν:

          1) Από τα €20,000 ένα κομμάτι πήγαινε φόρος πίσω στο κράτος. Αυτό δεν κερδίζεται πίσω με την απόλυση. Άρα αυτόματα τα 3 δις γίνονται 2.3 δις καθαρό κέρδος.

          Τα υπόλοιπα πήγαιναν σχεδόν όλα σε αγορές τροφίμων, αγαθών, κλπ. Και στηρίζονταν η αγορά, αλλά και ένα 19% πήγαινε στο ΦΠΑ. Να πούμε ότι το 60% του μισθού πήγαινε σε τέτοιες αγορές; Ασφαλώς ένας ΔΥ που βγάζει 1200 - 1400 το μήνα δεν το πάει στην ...Ελβετία, ούτε αγοράζει αβέρτα σπίτια. Πάει και αυτό. Άρα τα 2.3 δις γίνονται αυτομάτως 2.2 - 2.1 δις.

          Οι έμποροι που έβγαζαν κέρδος από αυτά τα 0.6 * 2.3 δις πλήρωναν και φόρο. Πάει και αυτός. Πάνε και οι έμποροι (150,000 = 150,000 οικογένειες = 500,000 άτομα τουλάχιστον επηρεάζονται οικονομικά).

          Να βάλω και το επίδομα ανεργείας που θα πάρουν αυτοί για ένα χρόνο τουλάχιστον; Πάει άλλο 1 δις εδώ.

          Αυτοί οι 150,000 να μην έχουν και καμμιά κάρτα, δάνειο στεγαστικό κλπ; Πάνε και οι τράπεζες.

          Οπότε, στο τέλος, το κράτος θα έχει ώφελος κάνα 1.5 δις το χρόνο με 150,000 απολύσεις.

          Απλά η αγορά θα έχει καταρρεύσει και άλλο, 300,000 - 500,000 άτομα θα τρώνε ρίζες, οι τράπεζες θα πάρουν τα @@ μου.

          Και αυτό θα καλύψει το 1/11 με 1/10 των μέτρων που θέλει η Τρόικα, και το 1/200 του συνολικού χρέους. Σωθήκαμε δηλαδή.

          Α, και το κράτος θα πρέπει να λειτουργήσει με 150,000 άτομα λιγότερα.

          • TasosC avatar
            TasosC @ Lampros 16/09/2012 13:36:52

            Πάτε καλά; Με τον Λαλάκη ασχολείστε;
            Προχθες σε άλλο σχόλιο ( http://www.antinews.gr/2012/09/14/179545/#comment-1048426 ) ζητούσε 300 χιλ απολύσεις ΔΥ. Αύριο θα ζητάει 450 χιλ. Έχει σοβαρό πρόβλημα το΄χουμε ξαναπεί.
            Αν τα στοιχεία της προσωπικότητάς του είναι αληθινά (δλδ γιός 2 ΔΥ, πρώην ΠΑΣΟΚΟΣ, πρώην Μη Μόνιμος ΔΥ) , τότε έχει πολλή πλάκα η όλη κατάσταση του.

  19. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 15/09/2012 15:12:24

    Για όλα φταίει η Χρυσή Αυγή...και τα νέα μέτρα που θα επιβάλλει ο Σαχλαμαρας σας πάλι η Χρυσή Αυγή θα φταίει!Προβατα

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Καλλιπολίτης 15/09/2012 16:23:38

      Τράβα να ρωτήσεις τον αρχηγό της ΧΑ πόσα έχει φάει όσο συνεργάζεται με την ΕΥΠ-ΚΥΠ τόσα χρόνια και άσε το στυλάκι του υπεράνω...

  20. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/09/2012 16:10:02

    Εχει πλακα στη φωτο γιατι αυτος που πεταει το αντικειμενο εχει παρει σταση σα να σουταρει τριποντο. Τα ποδια δεν πατανε στη γη και εχει γυρει ελαφρα μπροστα . Ενα φωτομονταζ με μια μπαλα στα χερια θα ειχε πλακα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/09/2012 16:23:56

      Μα φωτομοντάζ είναι...

  21. NSP avatar
    NSP 15/09/2012 16:39:17

    1984

  22. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 15/09/2012 16:55:59

    Και ολη η Ελλαδα θα πανηγυρισει με τη μειωση μονον των μισθων εαν μεινει (προς το παρον) το αφορολογητο στις €5000.

  23. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/09/2012 17:02:59

    We drinked him..

    • kitsos avatar
      kitsos @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/09/2012 08:33:40

      like !!!! :) :)

  24. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 15/09/2012 17:17:28

    Κοριέ, διάβασε λίγο παραπάνω την απάντησή μου στος Καυσοκαλυβίτη. Εκεί μιλώ και για τους 50.000 υπαλλήλους που όπως νομίζεις φταίνε που την πληρώνετε όλοι.
    Βάλτε τη λογική σας κάτω να εργαστεί και όχι τον συναισθηματισμό σας, πάρτε και ένα χαρτί με ένα μολύβι και κάντε και κανέναν λογαριασμό για να δείτε ΠΟΣΑ ΨΕΜΜΑΤΑ μας πουλάνε και μας βάζουν να τρωγόμαστε μεταξύ μας Ιδιωτικοί με τους Δημόσιους υπαλλήλους.

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 15/09/2012 18:17:18

      Παλιότερα ήταν ο συνάδελφός σου ο καιροσκόπος τώρα εσύ ο Γεωμέτρης. Δεν μας αφήνεται επιτέλους στον πόνο μας εμάς του ιδιωτικού τομέα εσείς οι δημόσιοι!
      Αν από την πρώτη στιγμή απολύονταν Δ.Υ. δεν θα φθάναμε σε αυτό το χάλι - ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ -

      • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
        ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ Εμμανουήλ Πρόιος 15/09/2012 22:25:15

        Εντάξει. Θα σας αφήσουμε ήσυχους.

      • kouvari avatar
        kouvari @ Εμμανουήλ Πρόιος 15/09/2012 22:25:54

        Εγω δεν μπορω να καταλαβω ποιοι ειναι αυτοι οι Δ.Υ που πρεπει να απολυθουν....?
        Πως τους λενε...?
        Ειναι ο Κωστας....ειναι ο Αντρεας...η Μαρια....πως τους λενε....?
        Τι εννοειται οταν λετε Δ.Υ....?
        Μηπως εννοειται να απολυθουν αστυνομικοι,πυροσβεστες,γιατροι,καθηγητες,δασκαλοι,στρατιωτικοι,δικαστικοι....?
        Ποιοι ειναι αυτοι οι Δ.Υ που πρεπει να απολυθουν....?

        • panos avatar
          panos @ kouvari 15/09/2012 23:01:37

          Ολοι τους ξερουμε φιλε μου οπως ξερουμε τους επιορκους πολιτικους, τους νταβαντζηδες των ΜΜΕ, τους φοροφυγαδες, τους κρατικοδιαιτους επιχειρηματιες και ολα τα καλα παιδια που ευθυνονται για τα χαλια μας.Μηπως ειναι καιρος να τους γραφουμε με τα ονοματεπωνυμα τους?

  25. Tsol avatar
    Tsol 15/09/2012 17:18:15

    Γιωργάκη άσε τα χάρβαρντ και γύρνα πίσω να μας σώσεις από τον σαμαρά και τον στουρνάρα. Αφού θα μας κόψουν κι άλλο τους μισθούς ετσι για να μην έχουμε παράπονο θα μας πάρουν και το αφορολόγητο πεντοχίλιαρο. Εγω παντως ειδα στις ειδήσεις τον στουρνάρα να λέει ότι δεν τίθεται θέμα για το αφορολόγητο των 5000 για τα φυσικά πρόσωπα.

  26. ANORFOGRAFOS avatar
    ANORFOGRAFOS 15/09/2012 17:25:47

    το ξεσπασμα θα ειναι ξαφνικο και βιαιο,εξαρτατε απο το ποσο βιαιο ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΡΦΗ ΘΑ ΕΧΕΙ βλεπω αστυνομικες ευρωπαικες να δινουνε τεχνογνωσια και να δανειζουνε αντρες σε ενδειξει αλληλεγγυεις.αρε Ελλαδα που σε καταντησαν

  27. Θέμις avatar
    Θέμις 15/09/2012 17:25:56

    Είναι συγκινητική η προσήλωση των 3 κομμάτων του κυβερνητικού συνασπισμού στις προεκλογικές τους δεσμεύσεις!

  28. panos avatar
    panos 15/09/2012 19:52:41

    Οι απολυσεις στο δημοσιο δεν ειναι για εκδικηση αλλα ειναι ζητημα ηθικης ταξηςκαι ενα μηνυμα οτι οποιος δεν αποδιδει παει σπιτι του η αμειβεται αναλογα. Τη γραφειοκρατια και τη μειωμεμενη αποδοση(επισης το κλεψιμο) δεν τη λυνεις με οριζοντιες περικοπες (ιδε alpha bank) αλλα με κινητρα στους σωστους Δ.Υ. και αντικινητρα στους παρασιτικους(παρα πολλοι). Δυστυχως το πελατειακο κρατος τοσα χρονια ξοδευει περισσοτερα απο οσα εισπρατει με αποτελεσμα ο πλουτος της χωρας να ειναι εναντια στη κοινωνια και ανισομερης.Η υγεια η παιδεια με τα φακελακια και τα φροντιστηρια (μαυρα τα πιο πολλα) ειναι αποτελεσμα της κακης λειτουργειας της δημ. διοικησης και αν γραψω και αλλα παραδειγματα θα γραφω δυο ημερες. Αρα οι απολυσεις ειναι μονοδρομος για να σπασει το πελατειακο κρατος και να λειτουργησει και παραδειγματικα στη κοινωνια και σαν αντικινητρο και για αλλα πραγματα οπως διαφθορα φοροδιαφυγη κ.λ.π. και το κυριοτερο να αναζητηθουν ευθυνες απο ολους τους ΦΑΥΛΟΥΣ που ρημαξαν τη χωρα και μας εξευτελησαν διεθνως.

  29. ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ avatar
    ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ 15/09/2012 21:50:26

    Αγαπητοί συμπολεμιστές (γιατι στον οικονομικό πόλεμο που ζούμε, όλοι συμπολεμιστές είμαστε) μην τσιμπάτε σε ενα από τα βασικά όπλα του εχθρού : Το κλασσικό διείρει και βασίλευε. Μας στρέφουν την μία ομάδα ενάντια στην άλλη με προφανή στόχο την επιβεβαιώση του δόγματος οτι μια οργανωμένη μειοψηφία επιβάλλεται σε μια άναρχη και διαιρεμένη πλειοψηφία. Ασφαλώς και να γίνει αναδιοργάνση του Δημόσιου τομέα αλλά όχι στο πόδι με κρτήρια εκδίκησης. Το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να έχουμε ακόμα χειρότερο αποτέλεσμα διότι το πιθανότερο είναι να επιβιώσουν οι κομματικοί άχρηστοι και να την πληρώσουν αθώοι. Αλήθεια εάν φύγουν 150.000 το λύσαμε το θέμα? Για σκεφθείτε, θα αλλάξουμε νοοτροπία, θα κρίνουμε τους πολιτικούς μας βάση προσόντων και όχι βάση ονόματος, θα αποκτήσουμε παιδεία και υγεία, θα οργανώσουμε τις πόλεις μας, θα θυμηθούμε τα χωριά μας και γενικότερα θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι?
    Αυτά που παιρνάμε είναι αυτά που μας αξίζουν γιατί τους έχουμε επιτρέψει να μας θεωρούν ηλίθια πρόβατα έτοιμα να ακολουθήσουν τον κάθε φύλαρχο που θα τους υποσχεθεί τα πιο αστραφτερά καθρεπτάκια.
    Αλήθεια π.χ. ο Σταικούρας τι προσόν έχει πλην της οικογένειάς του? Οι Μπακογιάννηδες? Οι Μητσοτάκηδες? Οι Παπανδρέου? Φοβηθήκαμε οτι με τον Τσίπρα θα κοπούν οι συντάξεις και δεν θα έχουμε καύσιμα και φάρμακα. Τώρα θα μας τα πάρουν με την φορολόγηση, φάρμακα δεν υπάρχουν για όλους, και με την βενζίνη και το πετρέλαιο σε τέτοιες τιμές......Μας υπόσχονται νέα καθρεπτάκια οτι θα τα καταργησουν εάν κυβερνήσουν. Μην πιστεύετε τίποτε από όλα αυτά και ζητήστε πλέον αποδείξεις από όποιον υπόσχεται. Να αποδείξει οτι πρώτα ο ίδιος είναι έντιμος και όχι να το υπόσχεται οτι θα είναι έντιμος.
    Βγάλτε τον γραικό από μέσα σας και σηκωθείτε. Σκεφθείτε ελεύθερα και μην φοβάστε. Αυτό είναι που φοβούνται. Αρχίστε να απαιτείτε στην καθημερινότητά σας οτιδήποτε θα θέλατε να σας προσφέρει το κράτος που ανήκετε.Αρνηθήτε να συμμετέχετε σε διαφθορά και μην φοβάστε να ζητήσετε το δίκιο σας. Τα υπόλοιπα θα έλθουν μόνα τους.

  30. Tasos avatar
    Tasos 15/09/2012 23:09:57

    Για μένα όταν η κουβέντα για τις απολύσεις ΔΥ μένει στο οικονομικό σκέλος τότε είναι χωρίς ουσία. Αν υπάρχει οικονομικό όφελος είναι μικρό εώς μηδενικό (έχει αναλυθεί από άλλους πολλές φορές).
    Το ουσιαστικό είναι πως είναι ΑΝΗΘΙΚΟ κάποιοι να έχουν μονιμότητα και μισθό (όσος κι αν είναι) και άλλοι - οι περισσότεροι - να μην έχουν ούτε μονιμότητα (αν δουλεύουν) ούτε μισθό (αν δεν δουλεύουν) και μάλιστα να μην έχουν κανένα τρόπο να προστατευτουν αφού τα μόνα συνδικάτα που συνήθως εκβιάζουν αποτελεσματικά δεν είναι ποτέ για ΙΥ. Άρα αυτοί ως τελευταίο καταφύγιο έχουν την διεφθαρμένη και πανάκριβη δικαιοσύνη. Ε, δε μπορεί να συνεχιστεί τέτοιο χάσμα.

    • Lampros avatar
      Lampros @ Tasos 16/09/2012 00:52:34

      Το ουσιαστικό είναι πως είναι ΑΝΗΘΙΚΟ κάποιοι να έχουν μονιμότητα και μισθό (όσος κι αν είναι) και άλλοι – οι περισσότεροι – να μην έχουν ούτε μονιμότητα (αν δουλεύουν) ούτε μισθό (αν δεν δουλεύουν) και μάλιστα να μην έχουν κανένα τρόπο να προστατευτουν αφού τα μόνα συνδικάτα που συνήθως εκβιάζουν αποτελεσματικά δεν είναι ποτέ για ΙΥ. Άρα αυτοί ως τελευταίο καταφύγιο έχουν την διεφθαρμένη και πανάκριβη δικαιοσύνη. Ε, δε μπορεί να συνεχιστεί τέτοιο χάσμα.

      Οπότε το συμπέρασμα είναι να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα;

      • Tasos avatar
        Tasos @ Lampros 16/09/2012 13:05:28

        Ειμαι σαφής. Η άδικη κατάσταση πρέπει να σταματήσει. Θέλεις να μη σταματήσει? Αν όχι τότε γιατί υποθέτεις τί εννοώ αφού αυτό που λέω είναι συγκεκριμένο και σαφές.
        Οχι δε θα ψοφησει η κατσίκα του γείτονα. Θα αδυνατήσει όμως η κατσίκα του όποιου ανάξιου γείτονα για να πάρουμε το γάλα να φάει και ο άλλος γείτονας που δεν του παραχωρήθηκε καταχρηστικά μια άλλη κατσίκα. Αντιληπτόν?

  31. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 16/09/2012 00:08:22

    Δεν ξέρω πόσοι απο εσάς έχετε πάει στην Κωνσταντινούπολη αλλά εκεί τα καταστήματα οχι μόνο δεν εχουν ταμειακές μηχανές αλλά ούτε καν χειρόγραφες αποδείξεις.
    Ψωνίζεις πληρώνεις και τέλος.
    Το κράτος όμως μαζεύει έσοδα- κι απο οτι φαίνεται απο την οικονομία τους, πολλά!
    Πως τα καταφέρνει;
    Προφανώς έχει βρει αλλες μεθόδους,
    Αρα δεν θέλει κόπο αλλά απλώς τον σωστό τρόπο

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Χμμμμ 16/09/2012 01:01:15

      Δεν ξέρω σε τι καταστήματα ψώνισες εσύ, αλλά εγώ πέρυσι είδα ότι η κατάσταση είναι περίπου σαν κι εμάς (μη σου πω και προς το νομοταγέστερο κιόλας). Τα καταστήματα, στους βασικούς εμπορικούς δρόμους τουλάχιστον, κόβουν αποδείξεις κανονικότατα και οι μόνοι που δεν κόβουν είναι οι πλανόδιοι και (ίσως) κάποια πολύ μικρά καταστήματα, τα οποία δεν αποτελούν τις συνήθεις εμπειρίες για έναν ξένο επισκέπτη.

  32. Enzo avatar
    Enzo 16/09/2012 01:15:24

    Και όλο το δημόσιο να έκλεινε δεν με χαλαγε.
    Να πλήρωνα μόνο για τα σώματα ασφαλείας και στρατο . Τίποτα άλλο .
    Με τις εισφορές μου ;
    Τα καλύτερα ιδιωτικά θα είχα , υγεία , σύνταξη κτλ.

    • ηο avatar
      ηο @ Enzo 16/09/2012 12:23:04

      Τραπεζίτης είσαι;

      • Enzo avatar
        Enzo @ ηο 16/09/2012 12:54:08

        οχι, υψηλομισθος του ΙΤ που πληρωνει ενα καρο λεφτα στις εισφορες και στα χαρατσια τον χρονο.
        απο τους καλυτερους πελατες του κρατους που εχει υψηλες απαιτησεις.
        capito?

  33. λαλακης avatar
    λαλακης 16/09/2012 02:32:25

    Eγω λεω να ψηφισουμε Συριζα και να παμε δραχμη, ειστε μεσα;
    Ακυρωση μνημονιου δραχμουλα και υποτιμηση 80%
    Ποσοι ομως ειναι ΚΟΤΕΣ !!!!
    Τρεμουν μην χασουν το ευρω και δε μπορουν να καταναλωσουν οτι καταναλωναν με δανεικα της Μερκελ!!
    Τζαμπα μαγκες οι ελληναραδες ΔΥ , τα κανουν πανω τους αν ακουσουν για δραχμη.
    Παραδεχομαι μονο οσους ψηφιζουν ΚΚΕ ,Συριζα και ΧΑ

  34. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 16/09/2012 09:19:57

    Το φοβερό μας κρατιδιστάν είναι καταπληκτικό...Εφευρίσκει ένα σωρό δικαιολογίες και τρόπους.
    1. Να μην διώξει όσους σιτίζονται ακόπως και ασκόπως απο τα πρυτανεία του δημοσίου.
    2. Να συντηρήσει την μαύρη παραοικονομία στις κύριες δαπάνες των πολλών.
    Μια σελίδα νόμου αρκεί.
    Εσοδα-έξοδα ,για όλες τις δαπάνες των ελλήνων, ηλεκτρονικά τιμολόγια,διασύνδεση της πληρωμής με τραπεζικές κινήσεις.
    Καύσιμα, αγροτικά προιόντα,εστίαση...
    Αν όλα αυτά πληρώνονται μέσω τραπεζικών λογαριασμών με απόδοση ΦΠΑ την ώρα της κίνησης, μιλάμε για την πρωτογενή πώληση των αγροτικών προιόντων, τις βενζίνης απο τα διυληστήρια κλπ ούτε δηλώσεις θα χρειαζόταν να κάνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι...
    Ομως θα ξεσηκωθούν οι πονηροί, δικαιολογημένα, και οι χρήσιμοι ηλίθιοι ,απαραίτητα, για να δικαιολογήσουν με αγώνες ακόμη αν χρειαστεί ,γιατί δεν πρέπει να γίνει τίποτε.
    Το τι 666 θα ακούσουμε, το τι ταλαιπωρία των καυμένων των αγροτών, το τι δυσκολίες για μηχανές και ον λάιν, όταν όλοι είναι στο ιντερνέτ ολημερής δεν μπορεί να περιγραφεί.
    ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΡΑΤΟΣ.

    Οπως οι μουσουλμάνοι δεν μπορούν να ανεχτούν βρισιές για τον μωάμεθ, εμείς δεν θέλουμε να ακούσουμε την λέξη απόλυση ενός δημοσίου υπαλλήλου.
    Βρίζουν όλοι τον λόρδο μπάυρον ,τον τραγάκι κλπ αλλά κανείς δεν τολμά να φωνάξει...Να φύγουν όλοι αυτοί απο την βουλή...Να απολυθούν.
    Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η φράση αυτή.
    Να πληρώνουμε λοιπόν εσαεί του αργόσχολους του οργανισμού διεκδίκησης ολυμπιακών αγώνων του 2004 ,επειδή δεν μπορούμε να βρούμε ποιούς πρέπει να διώξουμε...ΜΑ να διώξουμε δασκάλους? Οχι,φυσικά,άρα δεν φεύγει κανείς...Ούτε και ο υπάλληλος για αποξήρανση της λίμνης κάρλας..Το σοφό μας κράτος ,ξέρει, η λίμνη θα ξαναγεμίσει άρα θα χρειαστεί ο οργανισμός...Αγώνες θα ξανακάνουμε το 2100...
    Να πληρώνουμε τους θρασείς που μας κοροιδεύουν στις λαικές ,στα σούπερ μάρκετ, παριστάνωντας τους παραγωγούς πουλώντας λεμόνια χιλής και σκόρδα αιγύπτου.
    .
    ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ, να κλείσουν τα άχρηστα στρατόπεδα,να συνενωθουν νοσοκομεία και κλινικές, να οργανωθούν τα σχολεία ανα πόλη αντί ανά διευθυντή,να κλείσουν εφορίες που βολεύουν μόνο φοροφυγάδες, να κλείσουν ενα σωρό άχρηστες δημοτικές επιχειρήσεις (πχ ραδιοτηλεοπτικές),να σταματήσουν να πληρώνονται ένα σωρό άχρηστοι αντιδήμαρχοι ,βουλευτές και παρατρεχάμενοι, να φύγουν απο το δημόσιο όσοι μπήκαν χωρίς ΑΣΕΠ απο κλειδαρότρυπες ,να καταργήσουν όλες τις δήθεν προστατευτικές διατάξεις των καταναλωτών-προβάτων γιατί μονο τους λύκους προστατεύουν...
    Απειρα που πρέπει να γίνουν και δεν γίνονται γιατό ξεβοελύονται πάρα μα πάρα πολλοί και πρέπει να στρωθούμε στην δουλειά και όχι να φυτεύουμε φωτοβολταικά και να ανοίγουμε περίπτερα και ταβέρνες με επιδότηση του κράτους.
    Μόνο στην ελλάδα γίνονται αυτά,γιατί προφανώς εμείς είμαστε γεννημένοι έξυπνοι, δώσαμε τα φώτα,έχουμε ντι εν έι ηρωικό κλπ...

  35. T.V avatar
    T.V 16/09/2012 11:27:17

    Αν και Ιδιωτικος Υπαλληλος ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω την διαφοροποιηση του "καλου" Ιδιωτικου τομεα και του "κακου" Δημοσιου τομεα που μερικοι προσπαθουν να επιβαλλουν εδω μεσα. Για ποιον Ιδιωτικο τομεα ρε παιδια μιλατε; Παραγουμε τιποτα; Βγαζουμε ενα αυτοκινητο; Βγαζουμε κανενα Λεβητα; καμμια βιδα; Ολοι αυτοι οι μεγαλοεπιχειρηματιες πως εγιναν τοσο τρανοι; Μεσω του δημοσιου δεν εγιναν; Φτιαχνουν δρομους, το δημοσιο πληρωνει, φτιαχνουν προγραμματα για υπουργεια το δημοσιο πληρωνει παλι. Αεριτζιδικα λεφτα παιρνει και ο Ιδιωτικος τομεας απο το Δημοσιο. Εχουμε καθαρα κρατικοδιαιτο ιδιωτικο τομεα, οι υπολοιποι μικροι ιδιωτες μια ζωη στην φοροδιαφυγη ηταν και εξακολουθουν να ειναι. Τωρα που σφιξαν τα ζωναρια και για τους δυο μας τους βολευει να αλληλοσπαραζομαστε μεταξυ μας.

  36. ηο avatar
    ηο 16/09/2012 16:47:20

    Τα παραπονα σου στον Προβόπουλο που τα έκανε ομόλογα και μετά τα κούρεψε.