07/02/2011 10:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο σκαµνί όποιος δεν πληρώνει

Στα δικαστήρια θα οδηγούνται σύντοµα οι επιβάτες των αστικών συγκοινωνιών της Αθήνας που θα επιβιβάζονται στα µέσα µαζικής µεταφοράς χωρίς να πληρώνουν εισιτήριο: Με τροπολογία που ετοιµάζεται να καταθέσει την Τετάρτη ο υπουργός Μεταφορών ∆ηµ. Ρέππας στο νοµοσχέδιο για την αναδιάρθρωση των αστικών συγκοινωνιών, η «εισιτηριο-αποφυγή» θα θεωρείται πλέον ποινικό αδίκηµα πληµµεληµατικού χαρακτήρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικος avatar
    Νικος 07/02/2011 10:49:27

    Πολυ φοβαμαι καποιος ελεγκτης θα την πληρωσει.
    Δεν φανταζομαι να αποσπασουν ολη τη δυναμη της αστυνομιας να τρεχει πισω απο καθε λεωφορειο..
    Ισως πισω απο καθε ελεγκτη?? Δεν αποκλειεται.
    Παντως αν γινει κανενα επεισοδιο σε κανενα λεωοφορειο ουτε ψυλλος στο κορφο του ελεγκτη δεν θαθελα ναμουν..

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/02/2011 11:01:10

    Η μεταβίβαση επικυρωμένου εισιτηρίου όμως (για τον υπόλοιπο χρόνο που απομένει), ακόμα κι αν ποινικοποιηθεί, είναι εντελώς ανεφάρμοστη και δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα γι' αυτή.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 07/02/2011 11:03:53

      Προτείνω μάλιστα, για το ενδεχόμενο να βάλουν... ασφαλίτες να παριστάνουν τους επιβάτες και να συλλαμβάνουν τον κόσμο που θα τους δίνει εισιτήρια, να μεταβιβάζουμε τα εισιτήριά μας χρησιμοποιώντας κωδικοποιημένες φράσεις οι οποίες ακόμα κι αν αναφερθούν σε δικαστήριο να μην εμπεριέχουν τίποτε κολάσιμο. Όπως: "Κάνεις συλλογή εισιτηρίων; Πάρε ένα."

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αυριανιστής 07/02/2011 12:17:03

        Μεταβίβαση εισιτηρίων να γίνεται. Αλλά να γίνεται εκεί που πρέπει, όχι να παρατούν οι δικοί μας "έξυπνοι" τα εισιτήρια στις σκάλες και να τα βουτάνε οι Πακιστανοί και οι Νιγηριανοί που μας κουβαλήθηκαν εδώ ακάλεστοι, στέλουν τα μαύρα λεφτά που βγάζουν στο Λάγκος και το Καράτσι, δεν πληρώνουν φόρους και το μόνο που αφήνουν στην Ελλάδα είναι τα σκ... τους.
        Να προτιμούμε ανθρώπους ηλικιωμένους και εργαζόμενους και εκεί να δίνουμε το εισιτήριό μας. Και αν είναι και καμιά όμορφη κοπέλλα, μπορεί να γίνει και το σχετικό conne μέσω του εισιτηρίου...

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ ΒΙΣ 07/02/2011 12:26:14

          Σε όμορφη νιγηριανή ή σε ηλικιωμένο πακιστανό μεταβιβάζουμε εισιτήριο ;

          • Murray avatar
            Murray @ Κάποιος 07/02/2011 18:30:49

            Όχι

  3. Έρεβος avatar
    Έρεβος 07/02/2011 11:04:29

    Και πες ότι σου ήρθε η περαίωση του Παπακωνσταντίνου, μπαίνεις στο λεωφορείο και από τη φούρια σου και το κακό σου ξεχνάς να το "χτυπήσεις" το εισιτήριο στο μηχάνημα ρε αδερφέ. Τι θα κάνουν θα σε τρέχουν μετά από 4 χρόνια στα δικαστήρια για να πληρώσεις τον δικηγορικό σύλλογο; Άσε που το εισιτήριο που θα κτύπαγες μπορεί να ήταν και από τα πλαστά που κυκλοφορούν στα περιπτερα.

    Επειδή ο κ.Ρέππας μάλλον είναι από άλλο πλανήτη να τον βοηθήσουμε λίγο και να του πούμε ότι το πρόβλημα των τσαμπατζίδων λυνεται με την βοήθεια τηε επιστήμης πλέον.

    Μετράς λοιπόν κ. Ρέππα ποσους ελεγκτές έχεις, μετράς τα δρομολόγια π.χ. των λεωφορείων που έχουν να ελέγξουν καθημερινώς, βλέπεις τα στατιστικά που σίγουρα έχεις κάπου στο υπουργείο σου σχετικά με την μέση χρήση του μέσου από το κοινό και υπολογίζεις την πιθανότητα που έχει ένας τσαμπατζής που κινείται με το εν λόγω μέσο να πιαστεί από τους ελεγκτές.

    Από την πιθανότητα αυτή βρίσκεις πόσες διαδρομές κατα μέσο όρο κάνει ο τσαμπατζής μέχρι να πιαστεί από τους ελεγκτές και βάζεις ένα πρόστιμο πολλαπλάσιο του κέρδους που έχει ο τσαμπατζής από το να μην πληρώνει εισιτήριο. Ούτε δικαστήρια, ούτε άρειοι πάγοι χρειάζονται.

    Το κατάλαβες κ. Ρέππα; Αλλά τι να καταλάβεις τώρα, έχεις τον "τροϊκανό" πάνω από το κεφάλι σου, τρεχάτε ποσδαράκια μου...

  4. Misha avatar
    Misha 07/02/2011 11:04:40

    Aστείες μέθοδοι αστυνομικού παρακράτους.
    Και τι θα κάνουν ; Θα έχουν από ένα μπάτσο σε κάθε τρόλλευ, λεωφορείο και βαγόνι μετρο-ησαπ ώστε να συλλαμβάνει τους «παραβάτες»;
    Ή θα φωνάζουν τα μηχανάκια της ΔΙΑΣ για τις συλλήψεις;
    Και τους εκατοντάδες χιλιάδες μετανάστες θα τους συλλαμβάνουν κι αυτούς ;
    Ή αυτό θα είναι προνόμιο μόνο της ελληνικής μειονότητας;

    ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΧΟΥΝΤΑ;

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Misha 07/02/2011 11:18:14

      Misha,
      πολύ σωστά το έθεσες. Η ποινικοποίηση θα αφορά μόνο τους Έλληνες.

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Bodinus1576 07/02/2011 11:38:59

        Εγώ πάντως αν με πιάσουν θα αρχίσω να μιλάω αφγανικά.

  5. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 07/02/2011 11:41:41

    Ευκαιρία να συλλάβουν όλους τους αλλοδαπούς που κανένας μα κανενας τους δεν πληρωνει εισιτηριο. Μόνο τα κορόιδα οι έλληνες.
    Στα σοβαρά όμως, πληρώνει πουθενα εισιτηριο ο Ρέπας ή οι άλλοι βολευτές; Θα μας τρελάνουν;

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 07/02/2011 12:02:32

    Μπορούν οι φωστήρες της κυβέρνησης να κάνουν κάτι απλό, όπως γίνεται σε κάθε λογική χώρα. Να βάλουν τον ειστηριοδέκτη ΜΟΝΟ μπροστά και δίπλα στον οδηγό και να ελέγχει ο οδηγός ποιος και αν πληρώνει. Όσο θα μπορεί ο κόσμος να μπαινοβγαίνει απο παντου είναι φυσικό το 30-40% να μην πληρώνει. Αυτό θα γινόταν σε όλο τον κόσμο. Είναι πασιφανής η έλλειψη στιβαρών ηγεσιών σε ΟΛΑ τα επίπεδα που με το παράδειγμά τους θα ΕΜΠΝΕΟΥΝ σεβασμο στον πολίτη. Αυτή είναι η πηγή των προβλημάτων της Ελλάδας.

    • WY avatar
      WY @ Νίκος 07/02/2011 14:06:55

      Αυτό πού πολλές χώρες έχουν θεσπίσει,είναι ή εφαρμογή τής ηλεκτρονικής θύρας εισόδου (μόνον μίας,όπως τότε μέ τούς εισπράκτορες).
      Δλδ ή μία είσοδος-άνοδος,θά προστατεύται από ήλεκτρονική μπάρα (θά ανοίγει μόνον μέ τό τσεκάρισμα τού εισιτήριου κατά τήν άνοδο κι όχι αντίστροφα,όπως στά γήπεδα δλδ) καί εισιτήρια όχι πολλαπλών διαδρομών (διά τήν παράνομη τράμπα)!!!!
      Οί κάρτες διαρκείας δέ, νά είναι κι αυτές ηλεκτρονικές,όπως τών ΑΤΜ καί νά χρησιμοποιούνται μέ τόν ίδιον ακριβώς τρόπο.
      Ή συγκεκριμένη θύρα ανόδου,δέν θά χρησιμοποιείται κι ώς έξοδος-καθόδος,παρά μόνον σέ περιπτώσεις έκτακτου κινδύνου (πυρκαιά κ.λ.π.)!!!!
      Μία θύρα,ώς είσοδος-άνοδος καί δύο ή τρείς, καθόδου-εξόδου!!!!!

      Τά διαφυγόντα κέρδη-εισπράξεις από τήν μή πληρωμή εισιτηρίων,ιδίως από τούς ΛΑΘΡΟ,πού δέν πληρώνει ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΟΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ,διά τά ΜΜΜ εισιτήριο,είναι ετησίως τεράστια!!!!!!!!!

    • lampros avatar
      lampros @ Νίκος 07/02/2011 14:30:07

      Μπορούν οι φωστήρες της κυβέρνησης να κάνουν κάτι απλό, όπως γίνεται σε κάθε λογική χώρα. Να βάλουν τον ειστηριοδέκτη ΜΟΝΟ μπροστά και δίπλα στον οδηγό και να ελέγχει ο οδηγός ποιος και αν πληρώνει.

      Αυτό μπορεί και εφαρμόζεται μόνο σε σοβαρές χώρες, όπου τα λεωφορεία δεν βάζουν μέσα 200 άτομα σαν τις σαρδέλες.

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 07/02/2011 12:21:18

    Χωρίς πλάκα: Άκουγα πριν από λίγα χρόνια διάλογο στο τρόλει. Ηταν ένας κοστουμαρισμένος τυπάκος που έλεγε σε φίλο του ότι η δουλειά του απαιτεί πολλά δρομολόγια μέσα στην Αθήνα κάθε μέρα. Κινείται μόνο με λεωφορείο και τρόλεϊ, δεν πληρώνει εισιτήριο και αν τον τσακώσουν πληρώνει αδιαμαρτύρητα το ποσό του προστίμου, που το έχει πάντοτε επάνω του. Εχει υπολογίσει ότι έχει κέρδος, γιατί το ποσό που θα πλήρωνε στα εισιτήρια ήταν πολύ μικρότερο από το πρόστιμο, με βάση τη συχνότητα ελέγχων (πολύ μικρή). Ο άνθρωπος αυτός δεν χρησιμοποιούσε το αμάξι του, δεν επιβάρυνε τους δρόμους ούτε το περιβάλλον, πληρωνε κανονικά το πρόστιμό του. Το βρήκα πολύ ευφυές.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 07/02/2011 12:24:03

      Διόρθωση: Το ποσό που θα πλήρωνε στα εισιτήρια θα ήταν πολύ μεγαλύτερο από το πρόστιμο.
      Νομιζω ότι με την κοινή λογική, έτσι όντως έχουν τα πράγματα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΒΙΣ 07/02/2011 13:55:20

      Δε συμφέρει κάτι τέτοιο. Η κάρτα είναι φτηνότερη από το πρόστιμο.

      • lampros avatar
        lampros @ anonymous 07/02/2011 14:31:15

        Η μια κάρτα μπορεί. Αν ο άνθρωπος έβγαζε κατά μέσο όρο 2 μήνες (= 2 κάρτες) χωρίς πρόστιμό όμως;

        Ή και παραπάνω.

  8. tsilivithras avatar
    tsilivithras 07/02/2011 12:54:29

    Το μόνο που θα καταφέρουν με όλη αυτή την "ποινικοποίηση" των αντιδράσεων ανυπακοής είναι να εξοργίσουν ακόμα περισσότερο τον κοσμάκη και να τον σπρώξουν ακόμα παραπέρα.

    Έχει πέσει και το τελευταίο φύλλο συκής ενός πολιτικού συστήματος απατεώνων που ζουν και νομοθετούν εις βάρος του πολίτη για πολλά χρόνια τώρα.

  9. LOKROS avatar
    LOKROS 07/02/2011 15:15:12

    Το συγχωροχάρτι στα κάθε είδους (λαμόγια ) προκαλεί και εντείνει το αίσθημα της αδικίας μεταξύ των πολιτών και ανακυκλώνει τα φαινόμενα της παραβατικότητας. Προτεινεται η κατ’ οίκον έκτισης της ποινής προβλέπεται ήδη για άτομα που έχουν καταδικασθεί σε ποινές φυλάκισης για οφειλές προς το Δημόσιο ή προς νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου και έχουν υπερβεί το 75ο έτος της ηλικίας τους.

  10. ertos avatar
    ertos 07/02/2011 15:28:50

    na bazoun ta kathikia ti dhmotiki astoinomia na pianou to kosmo to ftwxo dhmotiki astynomia tempelides xafiedes kynigane to planwdio mikropoliti

  11. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 07/02/2011 15:55:52

    Τα δικατορικά καθεστώτα έχουν πολλούς τρόπους να γελοιοποιούνται. Ενας από αυτούς είναι η αθρόα ποινικοποίηση τετριμμένων παραβατικών εκφάνσεων της καθημερινής κοινωνικής ζωής. Η μη πληρωμή εισητηρίου είναι αδύνατο - αλλά και αδιανόητο σε μία δημοκρατική κοινωνία - να αντιμετωπισθεί ποινικά. Πρώτα απ΄ όλα είναι απειράριθμες οι περιπτώσεις κυριολεκτικά κάθε μέρα (όπως σε όλες τις ευρωπαίκές μεγαλουπόλεις). Πρέπει να συσταθεί από ένα Πλημμελειοδικείο σε κάθε Σταθμό Μετρό και στάση Λεωφορείων. Δεύτερον, θα εφαρμόζεται το αυτόφωρο; Αν ναι, πόσοι αστυνομικοί θα χρειάζονται κάθε μέρα, γιά την σύλληψη, την βίαιη αποβίβαση από το τραίνο κ.λ.π , την προσαγωγή στο Τμήμα, την προετοιμασία της δικογραφίας, την συνοδεία στον Εισαγγελέα; και πόσα κρατητήρια γιά την κράτηση μέχρι την προσαγωγή στον Εισαγγελέα; Το τραίνο ή το τρόλλεϋ θα σταματάει μέχρι να ρθεί η περίπολος της αστυνομίας να συλλάβει τον δράστη, μιά και τον έλεγχο θα τον κάνει απλός ελεγκτής; Εκτός αν μας πούν, οτι θα ελέγχουν τα εισητήρια αστυνομικοί, ή ακόμα καλύτερα θα συλλαμβάνουν τους πολίτες οι ... ελεγκτές των λεωφορείων. Τα έξοδα του κράτους γιά όλη αυτή την διαδικασία θα υπερβαίνουν το όποιο έσοδο από ποινές κ.λ.π. Και το κυριότερο, με ποιά δικαιική λογική ποινικοποιείται μιά πράξη - προφανώς θα ποινικοποιηθεί η εκ δόλου μη πληρωμή - η απόδειξη του δόλου της οποίας είναι δυσχερέστατη έως αδύνατη; Εκτός αν θα σύρονται άνθρωποι στο εδώλιο του κατηγορουμένου και γιά ....... εξ αμελείας μη πληρωμή εισητηρίου, οπότε θα πρόκειται γιά ρύθμιση καθαρά φασιστικού καθεστώτος. Το Πασοκ στα δύσκολα αποκαλύπτει την πραγματική φύση του. Ας δούμε, τί θέση θα πάρουν τα Κόμματα και κυρίως η Αξιωματική Αντιπολίτευση.
    Δημήτρης Κοκκαλάκης
    Λαμία

  12. corfiot avatar
    corfiot 07/02/2011 19:04:19

    Τροπολογια για να σταματήσει το κίνημα «Κλέβω επί 3 γενεές και με λένε Έλληνα πολιτικό» ποτε θα καταθεσουν ;

  13. WY avatar
    WY 07/02/2011 19:07:13

    Φυσικά,ή πιό εύκολη κι αποδοτική λύση,είναι ή λειτουργία τών ΜΜΜ,μέ εισπράκτορα κι είσοδος ΜΟΝΟΝ από τήν πίσω θύρα,όπως πρίν Κολλά- εποχή,ενθυμούνται οί παλαιότεροι,εγένετο στά λεωφορεία κι επίσης έλεγχος εισιτηρίων,στούς σταθμούς αποβίβασης τού ΗΣΑΠ/Μετρό,από ελεκτές.
    Ακόμη κι οί πρόσληψη 5000 εισπρακτόρων είναι πιό συμφέρουσα,από τήν ακολουθουμένη σήμερα αντικοινωνική πράκτική τού ""τζάμπα-λάθρο""!!!
    π.χ. 50 Λαθρο-επιβάτες ,τό ελάχιστον, (δλδ 50 ευρώ σύνολον) ανά δρομολόγιο ,θά ''πλήρωναν"" τό μεροκάματο τού εισπράκτορα,όταν στά δρομολόγια (αιχμής) οί λαθρο-επιβάτες συνολικά υπερβαίνουν τό 80% στά ΜΜΜ σήμερα,πού είναι χωρίς εισπράκτορα!!!

  14. kouvari avatar
    kouvari 07/02/2011 19:07:55

    Ανοιξτε σιγα σιγα την Γυαρο και την Μακρονησο.....

  15. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/02/2011 19:37:12

    Πού τέτοια μπερεκέτια!

  16. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/02/2011 20:04:33

    Για να κάτσει στο σκαμνί πολιτικός που κλέβει θα ψηφίσεται κανένα νόμο ή μόνο για λαθραίους στα λεωφορεία;

  17. thanasis avatar
    thanasis 07/02/2011 20:32:22

    το κινημα δεν πληρωνω-δεν πληρωνω δεν τιθασευεται με
    δικαστικες αποφασεις αλλα με συμφωνια των κοινονικων εταιρων
    για μειωση των τιμων

  18. butcher avatar
    butcher 07/02/2011 21:40:33

    Και πως θα γινει αυτο?
    Θα δωσουν εξουσιες στους ελεγκτες? Η θα συνοδευονται απο αστυνομικο?

    Και αν γινουν 50 ας πουμε επεισοδια και κοντα σ αυτους συνδραμουν και οι επιβατες τι θα γινει? Θα τους πιασουν ολους??

    Μηπως θα αρχισει να πυροβολει ο αστυνομικος?
    Νομιζω ειναι η αρχη της πτωσης..

  19. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 07/02/2011 23:09:01

    "Το θράσος του τσαμπατζή Ρέππα χτύπησε κόκκινο"

    h++p://www.stopcartel.info/2011/02/07/%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%99%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97/%CE%A4%CE%BF_%CE%B8%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%AE_%CE%A1%CE%AD%CF%80%CF%80%CE%B1_%CF%87%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%B7%CF%83%CE%B5_%CE%BA%CF%8C%CE%BA%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%BF/5178.html

  20. δημης avatar