10/07/2012 21:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο παρά 5´ αποφεύχθηκε και τέταρτη παραίτηση υφυπουργού

Φαίνεται ότι ο... ιός των υφυπουργός είναι πιο «θανατηφόρος» από τον ιό του Δυτικού Νείλου. Τρεις έχουν παραιτηθεί μέχρι σήμερα και πριν λίγες ώρες παραλίγο να είχαμε και τέταρτο, από εκεί που δεν το περιμέναμε.
Πρόκειται για την υφυπουργό Υγείας, Φωτεινή Σκοπούλη, επιλογή της ΔΗΜΑΡ για τη θέση της υφυπουργού Υγείας. Η κ. Σκοπούλη πήγε, λοιπόν το πρωί στη ΝΕΤ και αφού έκανε κριτική για τα αποσπασματικά μέτρα στην υγεία είπε: «Ήρθα εδώ γιατί δεν έχω τι να κάνω στο Υπουργείο, δεν έχω ακόμα αρμοδιότητες».
Σύμφωνα με πληροφορίες μας, η υφυπουργός απείλησε με παραίτηση εδώ και μερικές ημέρες και η ομολογία της στην τηλεόραση ήταν προκειμένου να πιέσει για να γίνει κάτι. Οι πληροφορίες λένε ότι τελικά θα της ανατεθεί ο τομέας της δημόσιας υγείας, προκειμένου να αποφευχθεί μια νέα παραίτηση που θα προκαλούσε επιπλέον πρόβλημα στην κυβέρνηση.
Δεν αμφισβητούμε το γεγονός ότι δεν είχε αρμοδιότητες η κ. Σκοπούλη, συμβαίνει και σ' άλλα υπουργεία. Γι' αυτό και θα πρέπει κάποιος στην κυβέρνηση να συντονίσει το σχήμα γιατί αλλιώς θα έχουμε κι άλλα παρατράγουδα. Αλλιώς αν δε θέλουν τους υφυπουργούς ας τους καταργήσουν να μειωθεί και το κόστος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 10/07/2012 21:35:17

    "Ήρθα εδώ γιατί δεν έχω τι να κάνω στο Υπουργείο, δεν έχω ακόμα αρμοδιότητες».

    Tελείως ασόβαρη δήλωση . Γνωστή και καταξιωμένη ιατρός, αλλά με καπρίτσια και πόζες δεν γίνεται πολιτική, δεν παράγεται αποτέλεσμα.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Κώστας ΜΠ 10/07/2012 22:08:37

      Συμφωνώ και επαυξάνω...
      αλλά τελικά πήρε αρμοδιότητες....τον πέτυχε τον ..."σκοπούλη" της :)

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ Κώστας ΜΠ 10/07/2012 23:16:16

      Δεν συμφωνώ,δουλειά ζήτησε να κάνει.Θα κριθεί απο το έργο της,όχι απο την απραξία της.Και όπως σωστά γράφουν,αν δεν χρειάζεται Υφυπουργός ας καταργηθεί.

  2. airman avatar
    airman 10/07/2012 22:17:39

    Η ανάθεση αρμοδιοτήτων σε Υφυπουργούς και Αναπληρωτές είχε πάντα τις παρενέργειές της. Το γεγονός ότι σε πολλούς τομείς παρατηρείται το φαινόμενο της ''επικάλυψης'' αρμοδιοτήτων μεταξύ διαφορετικών Υπουργείων ή ακόμα και μεταξύ φορέων του ίδιου Υπουργείου, δυσχεραίνει την προσπάθεια ανάθεσης ξεκάθαρων αρμοδιοτήτων. Όμως η καθυστέρηση, που οφείλεται και σε αυτό το λόγο, σε συνδυασμό με το γενικότερο κλίμα δημιουργεί πλέον εκνευρισμό και είναι σκόπιμο το θέμα να ''κλείσει'' άμεσα.

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ airman 10/07/2012 23:18:42

      Ο μεγαλύτερος καταμερισμός εργασίας,θα αναφέρει κάποτε το Βιβλίο Γκίνες,στον κόσμο παρουσιάζεται στα ελληνικά Υπουργεία.
      Τόση εξειδίκευση πια στο έργο τους;

  3. Στρυμών avatar
    Στρυμών 10/07/2012 23:05:36

    Να λοιπόν γιατί χρειάζεται ένα ολιγομελές και σφικτό κυβερνητικό σχήμα.
    Όταν προσπαθείς να κρατήσεις και ισορροπίες και δεν κοιτάς μόνο αποτελεσματικότητα αρχίζει ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του.

  4. Xristos avatar
    Xristos 10/07/2012 23:08:25

    Αγαπητέ factor, τελικά τι γίνεται με αυτή τη κυβέρνηση; Πληροφορήθηκες πιθανόν ότι στο πρώην Υπουργείο Πολιτισμού διατηρούνται τα ίδια ισόβια πρόσωπα (Γενική Γραμματέας, η Διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης και ο πρόεδρος του Μουσείου Ακροπόλεως). Τελικά αν λάβουμε υπόψιν και την επιλογή Στουρνάρα και άλλων προσώπων τι υπαγορεύει τελικά την επιλογή αυτή; Η ένδεια στελεχών της ΝΔ, το βαθύ σύστημα ΠΑΣΟΚ, η συνενοχή ΠΑΣΟΚ & ΝΔ στη Δημόσια Διοίκηση; Η ΝΔ είναι μοναδική βέβαια να ανασταίνει το βαθύ ΠΑΣΟΚ.
    Είναι πρόκληση να διατηρείς τους ίδιους ανθρώπους του βαθέος ΠΑΣΟΚ γενικούς γραμματείς, ως ισόβιους μονάρχες και βασιλείς. Πρωτοβουλίες προκλητικά κενές και άστοχες!

    • voter avatar
      voter @ Xristos 11/07/2012 08:08:48

      Και τα τρία άτομα που αναφέρετε στο υπουργείο Πολιτισμού , είναι άτομα καταξιωμένα στον χώρο τους και πολύ εργατικά , ανεξαρτήτως της πολιτικής τους τοποθέτησης .
      Ελεος πιά με αυτή την μικροκομματική αντίληψη που διέλυσε και τσάκισε την Ελλάδα τόσα χρόνια .
      Εξ'άλλου ο ίδιος ο Πρωθυπουργός γνωρίζει πολύ καλά το Υπουργείο Πολιτισμού . Ας του αναγνωρίσουμε τουλάχιστον τις επολογές της στελέχωσης του .

      • Εύα avatar
        Εύα @ voter 11/07/2012 17:44:03

        ...προφανώς πρέπει να διατηρηθούν όλα τα στελέχη του πασόκ για να μιλάμε για μη-μικροπολιτική αντίληψη..

  5. tpe avatar
    tpe 10/07/2012 23:32:06

    Και για να μην ξεχάσω:
    Ερώτηση 1η: Τι έγινε με την παραγγελία ΑΣ να είναι έτοιμες οι αρμοδιότητες από χθες;
    Ερώτηση 2η: Ποιος είπαμε πως συντονίζει την Κυβέρνηση; Α, ναι, ο πρωθυπουργός.
    Ερώτηση 3η: Αντί να βγαίνεις στα κανάλια υφυπουργέ μου, γιατί δεν έκανες ένα τηλέφωνο στο Μαξίμου, στον προϊστάμενό σου;

    • tak avatar
      tak @ tpe 11/07/2012 08:21:19

      Μη τα λέτε στην κυρία Σκοπούλη. Αυτή είναι σοβαρός άνθρωπος, σοβαρότατος. Ο Κώστας Καραμανλής την ήθελε στα ψηφοδέλτια της ΝΔ πριν ακόμα γίνει πρωθυπουργός, άσχετα αν δεν ευδοκίμησε η προσπάθεια. Ότι έχετε να πείτε, πείτε τα στον ... ιδιοκτήτη του υπουργείου, τον κ. Λυκουρέτζο... Αυτός ξέρει.

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 11/07/2012 00:02:25

    Τη δουλειά και τις αρμοδιότητες τα ζητά κανείς από τον Προϊστάμενό του και όχι από τα κανάλια.
    Όταν φτάνει κανείς στα κανάλια, εννοείται ότι έχει εξαντλήσει όλα τα περιθώρια και τις δυνατότητες συννενοήσεως με τους αρμόδιους (προϊστάμενο Υπουργό, Πρωθυπουργό, αργηγό κόμμματος, κτλ). Πότε προλαβε η Υφυπουργός σε 10 μέρες να εξαντλήσει κάθε άλλο τρόπο επίλυσης του θέματος των αρμοδιοτήτων ;
    Και από την άλλη, αφού στηρίζει μια κυβέρνηση τρικομματική, δεν στέκει μέσα στο πρώτο δεκαήμερο να βγαίνει και να την εκθέτει δημόσια..
    Εκτός αν ανήκει στη υποομάδα των γκρινιάρηδων της Δημαρ...φαντάζομαι θα έχουν και εκεί τα εσωκομματικά τους άγχη για το πολιτικό μέλλον εκάστου ενός...
    Σε κάθε περίπτωση ήταν ανώριμη συμπεριφορά

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ roadrunner 11/07/2012 00:10:46

      Οι αρμοδιότητες της έπρεπε να είναι ήδη στο γραφείο της την πρώτη μερα.Αυτές να περιμένουν την Υπουργό,όχι το αντίθετο.Αλλιώς γιατί την ορκίζεις;Εκτός εάν έπρεπε να βγαίνουν οι αναλογίες των τριών

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Iωάννης34 11/07/2012 01:50:09

        Περιγράφεις τον ιδανικό καταμερισμό αρμοδιοτήτων που θα έπρεπε να παραμένει αμετάβλητος ανεξαρτήτως κυβερνητικών εναλλαγών. Και θα συμφωνήσω ότι έτσι πρέπει να είναι ιδανικά.
        Μόνο που η πραγματικότητα απέχει.
        Αν θυμηθούμε ως πιο πρόσφατη κυβέρνηση, αυτή του Παπαδήμου (αν και ειδικού σκοπού), το Υπουργείο Υγείας μοίραζε αρμοδιότητες σε τρεις (3) υφυπουργούς επί υπουργείας Λοβέρδου.
        Δεν λογίζουμε την υπηρεσιακή του Πικραμμένου που δεν όρισε υφυπουργούς.
        Στην σημερινή κυβέρνηση Σαμαρά πρέπει να γίνει επανασχεδιασμός και κατανομή εξαρχής, γιατί οι τρεις υφυπουργοί αντικαθίστανται από μια, την περι ου ο λογος (συν τον αναπληρωτή υπουργό).
        Και όλα αυτά από τις 22/6 και έπειτα.
        Πρακτικά, ήταν αδύνατο λοιπόν να περιμένουν οι αρμοδιότητες τους υφυπουργούς άμα τη ορκωμοσία τους, όπως έγραψες.
        Και εφόσον αντικειμενικά απαιτούνταν χρόνος και υπευθυνότητα, επανερχόμαστε στα κίνητρα του να εκθέσει δημόσια η υφυπουργός την απαραίτητη προετοιμασία, ως δυσλειτουργία.
        Κίνηση υπερβολική , με πιθανά κίνητρα που πηγάζουν από τις εσωκομματικές τριβές που ήδη αναπτύσσονται εντός της ΔηΜΑρ. Ο σώζων εαυτώ σωθήτω δηλαδή..

    • anetos avatar
      anetos @ roadrunner 11/07/2012 07:28:24

      " Τη δουλειά και τις αρμοδιότητες τα ζητά κανείς από τον Προϊστάμενό του και όχι από τα κανάλια. " αρκει αυτος να ξερει ποιες ειναι ....

  7. noldor avatar
    noldor 11/07/2012 01:02:17

    Η άποψή μου πάντως είναι ότι όποιος θέλει να δουλέψει βρίσκει δουλειά να κάνει. Ακόμη και αν δεν μπορεί να βάλει υπογραφές θα μπορούσε π.χ. να πάρει σβάρνα τα νοσοκομεία.

  8. Φανή Κολλιάκου avatar
    Φανή Κολλιάκου 11/07/2012 08:53:29

    Η κυρία υφυπουργός,αν δεν έχει να κάνει κάτι στο υπουργείο,ας επισκεφτεί ένα προς ένα τα νοσοκομεία της χώρας για να αποκτήσει εικόνα για το τι συμβαίνει πραγματικά.Η Ελλάδα χρειάζεται αγωνιστές κ όχι καρεκλοκένταυρους.Ο κόσμος υποφέρει.Δεν επιτρέπεται να αχολούμαστε με τις προσωπικές ματαιοδοξίες κάποιων,οι οποίοι όπως αποδεικνύεται ,δεν μπορούν να διαχειριστούν ,τα δύσκολα.

  9. avanti avatar
    avanti 11/07/2012 09:37:04

    Καλά δεν μπορούν να κάνουν ένα υπουργικό συμβούλιο όλοι μαζί υπουργοί, υφυπουργοί, αναπληρωτές, γραμματείς και δεν ξέρω τι άλλο και να διαχωρίσουν - συμφωνήσουν επί των αρμοδιοτήτων? Τόσο δύσκολο είναι?
    Οτι και να λέγεται, καμία δικαιολογία δεν υπάρχει πιά, ξαναγράφουμε το όνομά μας στην ιστορία από την ανάποδη αυτή τη φορά, ως η χώρα που δεν μπορούσε να κυβερνηθεί ...... λόγω ανικανότητος

  10. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 11/07/2012 11:12:38

    Η κυρία αυτή αν δεν έχει δουλιά να κάνει ασ πάει στι ιατρείο της να γράφει σιροπάκια για τον βήχα. Αρκετά έχουμε πληρώσει όλους αυτούς τους καθηγητάδες.

  11. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 11/07/2012 14:18:30

    Δὲν καταργοῦμε τὸν θεσμὸ τῶν ὑφυπουργῶν καλύτερα; Ἂ μὰ πιά

  12. llila avatar
    llila 11/07/2012 14:59:16

    Allou fun park..........Οι νεροτσουλήθρες λείπουν μόνο.

  13. llila avatar
    llila 11/07/2012 15:10:02

    ΑΑ!! Προλαβαίνουν δεν προλαβαίνουν την παρέλαση, της 28ης ....της τουτουνής!

  14. GreekInLux avatar
    GreekInLux 11/07/2012 15:16:36

    έχει και τρίτο ή σώσατε;

    • llila avatar
      llila @ GreekInLux 11/07/2012 22:08:40

      Θα δείξει....εν καιρό.