#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/02/2010 00:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο παλμό των αποδείξεων


Μια φορά κι έναν καιρό, όχι πολύ πίσω στο χρόνο, υπήρχε ένα σλόγκαν (που κρίνοντας εκ του αποτελέσματος δεν «πολυέπιασε»): «Αγαπάς την Ελλάδα; Απόδειξη». Ελα όμως που η χώρα αποδείχτηκε ιδιαιτέρως απαιτητική και δεν την «τούμπαρες» με τίποτα φτηνο-αποδείξεις των μερικών χιλιάδων δραχμών (τότε), έτσι το «ειδύλλιο» δεν τελεσφόρησε. Επειδή όμως η Ελλάδα μάς γνωρίζει από «πρώτο χέρι», σκέφτηκε καλά και αποφάσισε αυτή τη φορά να μας «χτυπήσει» στην «αχίλλειο πτέρνα» μας, έτσι, για να μάθουμε άλλη φορά να είμαστε αισθηματίες χωρίς πιέσεις. Από την αρχή του χρόνου, λοιπόν, άλλαξε το σλόγκαν και μας ρωτά: «Αγαπάς το αφορολόγητο; Απόδειξη»…
Από τότε που μας έκανε ποδαρικό η καινούργια χρονιά τίποτα δεν είναι πλέον το ίδιο. Πεταμένες αποδείξεις στο δρόμο δεν θα βρει ούτε ειδικά εκπαιδευμένος σκύλος της αστυνομίας! Τα τετράδια έχουν σημειώσει αύξηση πωλήσεων αφού ο καθένας μας, σύμφωνα με τις ενημερωτικές πρωινές εκπομπές, θα πρέπει να καταγράφει την επωνυμία και τα στοιχεία της επιχείρησης καθώς και το ποσόν για το οποίο κόπηκε η απόδειξη. Ολοι πλέον επιστρέφουμε στα μαθητικά τα χρόνια και με τις γομολάστιχες και τα μολύβια φροντίζουμε να κάνουμε σωστά τις προσθέσεις, ενώ σε ντοσιέ πρέπει να φυλάμε τις αποδείξεις κάθε μήνα. Ομως πόσο εύκολο είναι να συγκεντρώνεις αποδείξεις από παντού;

Σε κάποιο γιατρό
- Ωστε, γιατρέ μου, να μην ανησυχώ, δεν χρειάζεται να κάνω εγχείριση σκωληκοειδίτιδας.
- Αμεσα, δεν χρειάζεται. Αλλά πρέπει να το ελέγχεις συνέχεια. Ελα ξανά έπειτα από δέκα ημέρες.- Δεν πειράζει, την επόμενη φορά θα πάω στο ΙΚΑ. Aπλώς επειδή με έπιασε αυτός ο αφόρητος πόνος σήμερα και πήρα τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού και μου είπαν ότι ο χειρουργός είχε κενό την Τρίτη του Πάσχα, είπα να έλθω και ας πληρώσω, βρε αδελφέ. Τι να κάνω;
- Και πολύ καλά έκανες. Πενήντα ευρώ, παρακαλώ.
- Αντε, και είναι και η πρώτη απόδειξη από γιατρό που θα πάρω αυτό το χρόνο.
- Από μένα βρήκες να ξεκινήσεις; Απόδειξη θα πάρεις μια και καλή όταν σου κάνω και την εγχείριση, με το καλό. Αλλά φρόντισε μη μου τη ζητήσεις πριν πιάσω το νυστέρι…

Σε κάποιον παπά
- Ηρέμησε τέκνο μου. Πρέπει πλέον να το ξεπεράσεις. Τέσσερα χρόνια πέρασαν από τότε που έχασες τον άνδρα σου.
- Δεν έχασα άνδρα εγώ, μάλαμα έχασα. Αλλά είμαι και άτυχη, παπά μου. Δεύτερη φορά χήρα έγινα. Γι' αυτό θέλω να του τα πεις όλα τα λόγια στο τρισάγιο.
- Μην ανησυχείς. Αν και έχω και εγώ βαρύ πρόγραμμα και με ξεβολεύεις, Παρασκευή πρωί που θέλεις να πάμε στο κοιμητήριο, αλλά για σένα θα κάνω μία εξαίρεση.
- Και με το συμπάθειο, πόσο θα στοιχίσει;
- Ο,τι έχεις ευχαρίστηση, δίνεις.
- Είκοσι ευρώ, καλά είναι;
- Αυξήσαν και τα διόδια και πρέπει να διανύσω και τη Βάρης-Κορωπίου.
- Πενήντα ευρώ θα σου δώσω, αλλά συγγνώμη θέλω και απόδειξη.
- Και τι με πέρασες; Ελεύθερο επαγγελματία για να έχω μπλοκ αποδείξεων. Πάντως εγώ, για να μην έχεις παράπονο, θα σου «διαβάσω» και τον πρώτο άντρα.

Σε κάποιον υδραυλικό
- Αμάν, ρε γυναίκα. Ακόμα τρέχει αυτή η βρύση; Γιατί δεν με αφήνεις τη φτιάξω;
- Αφού στο είπα. Αν δεν μαζευτούν διάφορες δουλειές δεν έρχεται ο κυρ-Γιώργος ο υδραυλικός να μας φτιάξει το πλυντήριο. Τον περιμένω από ώρα σε ώρα.
Υστερα από μισή ώρα...
- Σήμερα είναι η τυχερή μου μέρα, κυρ-Γιώργο. Να θυμηθώ να πάω να παίξω και κανένα Λόττο, αφού ήλθες επιτέλους.
- Υπερβολές. Απλώς ξέρεις πώς είναι οι δουλειές μας. Υπάρχουν μεσημέρια που δεν πάω ούτε στο σπίτι να φάω. Για πες μου, λοιπόν, τι συμβαίνει εδώ;
- Να, το πλυντήριο βγάζει νερά.
- Ναι, αλλά μου είπες και κάτι για μία βρύση, αν δεν κάνω λάθος.
- Φυσικά κυρ- Γιώργο μου, από εδώ.
- Πόσο θα στοιχίσουν;
- Μόνο 100 ευρώ γιατί χρειάζεται και πολλή δουλειά.
- Τώρα δεν ξέρω πώς να σου το πω… Ξέρεις, άλλη φορά δεν θα σου το ζητούσα, αλλά να, μπορείς να μου δώσεις μία απόδειξη;
- Απόδειξη; Τι θα τις κάνεις τόσες αποδείξεις; Στο τέλος να δεις πως δεν θα μετρήσουν. Ασε τι λένε τώρα…
- Ναι αλλά εγώ άκουσα το πρωί στο Γιώργο τον Αυτιά ότι μερικές αποδείξεις μετρούν ακόμα περισσότερο από τις άλλες. Και των υδραυλικών είναι από τις καλύτερες.
- Μα εγώ πρακτικός είμαι. Δεν τέλειωσα καμία σχολή υδραυλικών. Αρα, δεν μετρά από μένα η απόδειξη. Αλλού να τις ψάξεις. Δεν έχεις καμιά χαλασμένη πρίζα να φωνάξεις τον κυρ-Μανώλη απέναντι;

Kαι τώρα που το σκέφτομαι, η τραγική ειρωνεία της υπόθεσης είναι ότι αυτήν την περίοδο που είναι και τόσο επίκαιρες, δεν υπάρχουν στην τηλεόραση οι «Αποδείξεις» του Νίκου Ευαγγελάτου…

Γ.Μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 08/02/2010 00:28:48

    Κι ενώ ετοιμάζονται να περιορίσουν τα εισοδήματα ζητούν από τον κόσμο να κάνει έξοδα για να πιάσει τον μαγικό αριθμό που θα τους δώσει έκπτωση.
    Αντί να ενεργοποιήσουν τους μηχανισμούς απόδοσης του ΦΠΑ, εφαρμόζουν συνταγές του παρελθόντος εμπνεύσεως Στεφανου Μάνου.
    Και όπως μου έλεγε μια γριούλα:"πως να ξοδέψω αφού δεν έχω? Πως να μαζέψω αποδείξεις?". Καταλαβαίνουν τί συμβαίνει ή ζουν σε άλλη εποχή?

  2. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 08/02/2010 00:45:29

    - Με αγαπάς Βρασίδα; Θα έρθεις αύριο να με ζητήσεις από τον μπαμπά μου;
    - Αλοίμονο γλυκιά μου!
    - Τότε... προφυλακτικό!

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/02/2010 06:56:32

    Με χαμηλό φορολογικό συντελεστή, οι αποδείξεις, μπελαλίδικες όσο και να είναι, θα ήταν κίνητρο για την μείωση της φοροδοαφυγής. Με υψηλό φορολογικό συντελεστή, απλά δημιουργεί μια παράλληλη τιμολογιακή οικονομία. Όπως παλιά το δολάριο: το επίσημο και το ελεύθερο.

    Θα γίνεται arbitrage: Οσοι είναι σε χαμηλό συντελεστή θα τις πουλάνε σε όσους έχουν υψηλό (να market making χαχαχα)

  4. Titos avatar
    Titos 08/02/2010 08:12:59

    Ζητάνε από κάθε συνταξιούχο και χαμηλόμισθο εργαζόμενο να τηρήσει κάποιας μορφής «οικιακό λογιστήριο». Το λέω, γιατί σ’ αυτούς απευθύνεται το μέτρο. Αυτοί θα φυλάνε τις αποδείξεις σαν «κόρη οφθαλμού», γιατί βλέπουν το αφορολόγητο τους όριο από τα 12.000 Ευρώ να κατεβαίνει στα 6.000.
    Προσωπικά αμφιβάλω για την χρησιμότητα του μέτρου. Ούτε μπορώ να πω με σιγουριά την σκοπιμότητά του.
    Θα ήθελα όμως να ξέρω τι γίνεται σε άλλα κράτη της Ευρώπης και πως αντιμετωπίζεται η αναγκαία άλλα μη παραγωγική τάξη των συνταξιούχων, καθώς και οι ανειδίκευτοι χαμηλόμισθοι εργαζόμενοι.
    Γνωρίζει κανείς;

  5. Κρης avatar
    Κρης 08/02/2010 09:45:40

    Για το Nobel Οικονομιας ο κος Παπακωνσταντινου

    Διαβαζω
    Α )
    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=309465&dt=14/01/2010

    Μεταξύ άλλων, ο κ. Παπακωνσταντίνου είπε ότι από το 2011 (για τα εισοδήματα του 2010)
    θα είναι υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή των φορολογικών δηλώσεων.

    Β )
    http://www.makthes.gr/index.php?name=News&file=article&sid=49125

    Για τον έλεγχο των αποδείξεων, οι φορολογούμενοι σε καμία περίπτωση
    δεν θα χρειασθεί να “πάνε με σακούλες αποδείξεων στις εφορίες”,

    όπως τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Παπακωνσταντίνου.

    Απλώς θα κληθούν να καταχωρήσουν στις ηλεκτρονικές φορολογικές δηλώσεις
    που θα υποβάλουν το 2011 αναλυτικά στοιχεία για τις αποδείξεις που έλαβαν,
    όπως η αξία, ο ΑΦΜ του εκδότη επιτηδευματία και η ημερομηνία έκδοσης.

    Τι θα γινει δηλαδη ;
    Απλα.... οπως βαζαμε παλια στο Ε1 το 1,000,000 δραχμες σαν αφορολογητο
    με αποδειξεις και παιρναμε την αναλογη επτωση του φορου .

    Το συστημα αυτο δοκιμαστηκε και Απετυχε Παταγωδως

    Κατεληξε να γραφουν Ολοι στην φορολογικη δηλωση το 1,000,000 δρχ
    ( με την υποτιθεμενη ενεργεια της φυλαξης των αποδειξεων στο σπιτι ,
    και ποτε και πως αληθεια να ελεγθει η ακριβεια αυτου του ποσου , βοηθησε σε
    τιποτε στην παραξη της φοροδιαφυγης ; )

    Το ιδιο ακριβως θα γινεται και τωρα

    Ειδικα για τους χαμηλομισθους και χαμηλοσυνταξιουχους μεχρι τις 12,000 ευρω .
    Ολοι μα ολοι θα δηλωνουν το αφορολογητο με αποδειξεις ( που δεν θα τις εχουν ολες )
    και θα παιρνουν την αναλογη εκπτωση.

    Και αντε μετα τα τζιμανια του Υπουργειου να ελεγξουν μερικα εκατομμυρια
    μισθωτους και συνταξιουχους.

    Θα γινεται οτι γινοταν μεχρι τωρα .....
    βγαινει αποφαση-εγκυκλιος καθε χρονο απο το υπουργειο που λεει οτι
    ''δεχομαστε σαν ειλικρινεις'' τις δηλωσες Ολων που εχουν εισοδηματα μονο
    απο μισθους ή συνταξεις .

  6. popolaros avatar
    popolaros 08/02/2010 10:23:44

    Η κυβέρνηση-bollywood θεωρεί ότι θα προσλάβουμε γραμματέα μόνο για τις αποδείξεις.
    Αντί να ελέγχει το κράτος τους φοροφυγάδες, θα παριστάνουμε εμείς το ΣΔΟΕ.
    Φορολογική επανάσταση...να μην πληρώσει κανένας φόρους.
    Μπας και ξυπνήσουν και καταλάβουν ότι δεν είμαστε χαχόλοι.

  7. sotos avatar
    sotos 08/02/2010 10:43:41

    Χι χι χι....
    Ωραιο μετρο! 4500000 δηλωσεις, το 8% να ελεγχθουν δειγματοληπτικα χ 1 ωρα εργασιας των εφοριακων = 360000 ωρες υπερωριων χ ασ πουμε 15 Ε η ωρα = 5,4 μυρια ευρω στην υγεια μας!

  8. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 08/02/2010 10:57:24

    Eνώ στην Ελλάδα αρχίζει ο "πόλεμος" των αποδείξεων και της "φορορουφιανιάς"
    δείτε τι συμβαίνει στην γειτονική Αλβανία.
    Δείτε πως προσεγγίζουν το θέμα...
    "Άλλο Αλβανία και άλλο Ελλάδα..."

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/02/blog-post_08.html

    • ataktos avatar
      ataktos @ exomatiakaivlepo 08/02/2010 11:28:15

      Σωστά το ονόμασες “φορορουφιανιά”…. αυτό θα μείνει στο βιογραφικό του ΓΑΠ !!!!!!!!!χαχαχα

    • ataktos avatar
      ataktos @ exomatiakaivlepo 08/02/2010 11:48:10

      Η γείτονες μας όμως δεν παρέδωσαν όλο το σύστημα τηλεπικοινωνιών στους ξένους ….

  9. χρηστος avatar
    χρηστος 08/02/2010 12:55:45

    Ο εργοδότης (δημόσιο ή ιδιώτης), έχει υποχρέωση ακριβούς παρακράτησης (εκκαθάρισης) τού ΦΜΥ, από τόν μισθό ή τή σύνταξη, στή διάρκεια τού χρόνου.
    Κατεβάζοντας τό αφορολόγητο από τίς 12.000 στίς 6.000, θά προκύψει υποχρέωση παρακράτησης επί πλέον 600 ευρώ (μέ ένα συντελεστή 10%), δλδ μιά πρώτη μείωση τών καθαρών μισθών καί συντάξεων κατά 50 περίπου ευρώ τό μήνα.

  10. Νικόλας avatar
    Νικόλας 08/02/2010 13:43:08

    Ρε παιδιά επειδή εσείς είστε και πονηρεμένοι!
    Να μαζεύουμε τελικά;
    Εγώ τις μαζεύω σε ένα κουτί όπως μάζευα μικρός πέτρες από τη θάλασσα. Εδώ μία ξυριστική μηχανή παρήγγειλα από Αγγλία και μέσα στο κουτί δεν μου είχαν βάλει απόδειξη και μετά από e-mail που τους έστειλα μου έστειλαν. Τέτοια αποδειξομανεία με έχει πιάσει!!!

  11. Swell avatar
    Swell 08/02/2010 16:30:13

    Ο Παπακωνσταντίνου είπε αν μετά τις λαϊκές αγορές, θα μπουν ταμειακές μηχανές και στους οίκους ανοχής; Και ποιός από το προσωπικό θα τις χειρίζεται;

    • pikos avatar
      pikos @ Swell 08/02/2010 21:29:38

      μετα το περας της πράξης,απο το ιδιο σημείο θα πετάγεται και η απόδειξη μετα το χαρακτηριστικό ηχο :P

  12. Orestios avatar
    Orestios 08/02/2010 21:46:26

    Ένα online σύστημα ελέγχου των αποδείξεων το έχει ξεχάσει η κεβέρνηση του gadgetακια GAP? Δεν ήταν να μπεί σε εφαρμογή ή πάλι τα φάγαν τα λεφτά οι "άριστοι"? Ως και η Αλβανία έχει.
    Τί είδους εκμοντερνισμός είναι αυτός? Που είναι η "πράσινη ανάπτυξη"? Κοροϊδία.