#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2012 19:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο μηχανισμό στήριξης και η Κύπρος μετά την Ισπανία



Χοντραίνει ακόμη περισσότερο το παιχνίδι στην Ευρώπη καθώς μετά την Ισπανία και η Κύπρος υπέβαλε αίτηση προς τις χώρες-μέλη της ζώνης του ευρώ για οικονομική στήριξη από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας/Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Σταθερότητας (ΕΤΧΣ/ΕΜΣ).

Σκοπός του αιτήματος, αναφέρει σχετική ανακοίνωση, είναι ο περιορισμός των κινδύνων που αντιμετωπίζει η κυπριακή οικονομία, «ιδιαίτερα των αρνητικών επιπτώσεων που προέρχονται από τον τραπεζικό τομέα, λόγω της μεγάλης έκθεσής του στην ελληνική οικονομία».

Οπως όλα δείχνουν, δεν καρποφόρησαν οι προσπάθειες για εξεύρεση δανείου, τουλάχιστον 2 δισ. ευρώ από τη Ρωσία ή αλλού κι έτσι η μόνη λύση για την κυβέρνηση Χριστόφια ήταν η προσφυγή στα κράτη μέλη της ΕΕ.

Μένει τώρα να δούμε πόσα χρήματα θα χρειαστεί η Κύπρος και ποιοι θα είναι οι όροι που θα βάλει η Κομισιόν. Πάντως, η διπλή προσφυγή Ισπανίας και Κύπρου σε συνδυασμό με την αβεβαιότητα στην Ελλάδα, οδήγησε σε κατάρρευση τα χρηματιστήρια αλλά και το ευρώ που έπεσε ακόμη και κάτω από το 1,25 δολάρια.

Η ευρωπαϊκή κρίση είναι εδώ και απειλεί να διαλύσει τα πάντα αφού η Κύπρος είναι η 5η χώρα της ευρωζώνης που προσφεύγει και βοήθεια κι έπεται συνέχεια. Από που θα βρεθούν όμως 100 δισ. για την Ισπανία κι από 2 έως 5 δισ. για την Κύπρο; Και μάλιστα με το να ακολουθεί μέχρι το Σεπτέμβριο και η Ιταλία;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tpe avatar
    tpe 25/06/2012 20:21:36

    Την Κύπρο την πήραμε εμείς μαζί μας...
    Η Ισπανία δεν χρειάστηκε τη δική μας βοήθεια. Αν όμως η Ιταλία μπει στο μηχανισμό, 2 πράγματα θα γίνουν:
    Είτε θα ξυπνήσει η ΕΚΤ είτε...

  2. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 25/06/2012 20:39:33

    Υποθετω οτι και οι πλεον αφελεις συνειδητοποιουν πλεον οτι η καταρρευση του συστηματος εχει ξεκινησει. Επαναλαμβανεται σε παραλλαγη αυτο που ειχε συμβει πριν απο τον 2ο παγκοσμιο πολεμο. Η Γερμανια μπηκε στη Ρηνανια και οι "ευρωπαιοι ηγετες" εκαναν την παπια. Μετα προσαρτησε την Αυστρια και παλι οι "ευρωπαιοι ηγετες" εκαναν την παπια. Υστερα εισεβαλλε στην Τσεχοσλοβακια και παλι οι "ευρωπαιοι ηγετες" εκαναν την παπια. Μετα ακολουθησε η Πολωνια και τοτε "ξυπνησαν" και ξεσπασε ο πολεμος. Τωρα δεν μενει παρα να δουμε τι θα συμβει στην Ισπανια και στην Ιταλια. Ειναι φανερο οτι η χρηματοπιστωτικη φουσκα δεν μπορει να μπαλωθει. Κι οπως συμβαινει παντοτε, οταν τα πραγματα οδηγουνται σε αδιεξοδο, ερχεται ενας πολεμος για να διευκολυνει το ξαναμοιρασμα της πιττας (απο τους ιδιους ανθρωπους). Ιδου λοιπον τωρα και η Συρια και το Ιραν. Φοβαμαι οτι η εξελιξη ειναι προδιαγεγραμμενη.

  3. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 25/06/2012 21:11:45

    Που είναι τώρα οι βλαμένοι που χαρακτήριζαν "δοσίλογους" τους δικούς μας επειδή δεν πήραν δάνειο...απο τον Πούτιν (και τους Κινέζους)?

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΣΤΕΛΙΟΣ 25/06/2012 21:16:04

      Το ότι εμείς εδώ αποκαλούμε δοσίλογους τον ΓΑΠ και τους κηπουρούς του, που μας "έδωσαν" στο ΔΝΤ, δεν σημαίνει πως είναι οι μοναδικοί δοσίλογοι στον κόσμο.
      Πιστεύεις ότι αν ήταν στη θέση του Χριστόφια, ο αείμνηστος Τάσσος Παπαδόπουλος θα είχαμε την ίδια δυσμενή εξέλιξη με την Κύπρο;

    • Ιωαννης Τ avatar
      Ιωαννης Τ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 25/06/2012 21:20:13

      το οτι η κυπρος δεν πηρε αυτη την φορα δανειο απο την Ρωσια δεν σημαινει οτι ο Γαπ δεν ηταν δοσιλογος!!! αυτη την φορα καποιο λακκο εχει η φαβα. μηπως η υποβαθμηση της Κυπρου απο την fitch fucking ratings εκανε την δουλεια της?

    • kiwi avatar
      kiwi @ ΣΤΕΛΙΟΣ 25/06/2012 21:23:46

      Δηλαδή, ήταν ηλίθιοι οι Κύπριοι που προσπάθησαν; Αυτό πες μας, να τρελαθούμε κιόλας.

      Οι Κύπριοι πήραν ήδη ένα δάνειο από τους Ρώσους, προσπάθησαν για το δεύτερο, αλλά το παιχνίδι ήταν "στημένο", σφύριξε πέναλτυ η Fitch ...

      Aλλά, πες μας πως έκαναν βλακεία που προσπάθησαν (και μάλιστα για δεύτερη φορά!). Και πες κι ένα μπράβο στο Γιωργάκη Παπανδρέου που δεν τόλμησε καν να το σκεφτεί!!! Και να το συζητήσει, έστω για διαπραγματευτικούς λόγους ...

      Τρέλανέ μας ....

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ kiwi 25/06/2012 22:56:53

        Διευκρίνιση προς όλους ,δεν πάω να δικαιολογήσω τον ΓΑΠ! Οσοι με ξέρουν και ξέρουν την παθολογική απέχθεια που έχω για την οικογένεια ΠΑΠ, θα γελούσαν!

        Απλά πιστέυω πως εκει που είχαμε φτάσει ,ή μαλλον που μας είχαν φτάσει,το Μνημόνιο ήταν αναγκαίο κακό. Και νομίζω πως,για τον ίδιο λόγο, κάποιοι έλεγαν μέχρι πρόσφατα δοσίλογο τον Αντώνη Σαμαρά...

        Αν η Κύπρος ,με τους (περίεργους) δεσμούς που έχει με τη Ρωσία δεν μπορεσε να πάρει δάνειο 2-3 δίς ,θα μας έδιναν εμάς 300 δίς?

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ ΣΤΕΛΙΟΣ 25/06/2012 23:10:42

          Το μνημόνιο το επεδίωξαν! Ο Καραμανλής με τις κινήσεις με Κίνα και Ρωσία προσπάθησε να το αποφύγει. Τον έριξαν και ανέβασαν αυτόν που είχε υπογράψει από πριν. Τι δεν καταλαβαίνεις; Και είναι δεδομένο πως ο Πούτιν θα έριχνε χρήμα στην Ελλάδα. Ο ΓΑΠ είχε άλλη αποστολή όμως. Τόσο απλό!

    • Μάκης avatar
      Μάκης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 26/06/2012 10:39:27

      Στέλιο, οι Ρώσσοι και οι Κινέζοι θα έδιναν δάνειο και στην Ελλάδα και στην Κύπρο, εφόσον Ελλάδα και Κύπρος ΕΒΓΑΙΝΑΝ από την Ευρωζώνη.
      Με τις δύο ελληνικές χώρες ΜΕΣΑ στην Ευρωζώνη, τι λόγο έχουν οι δύο υπερδυνάμεις να πληρώνουν τα γ@μησιάτικα των Βρυξελλών και του Βερολίνου;

  4. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 25/06/2012 21:17:23

    στο τελος ολες οι ευρωπαικες χωρες θα γινουν προτεκτορατα της γερμανιας αν παμε ετσι!!! αλλα μαλλον δεν θα παμε ετσι!!! θα διαλυθει η ευρωζωνη και καθε μια χωρα θα κοιταξει το εθνικο της συμφερον!!!

  5. Δαναός avatar
    Δαναός 25/06/2012 21:34:26

    Κύριοι, Τσίπρα και Καμμένε τι λέτε τώρα; Και αριστερός πρόεδρος και χαρακτηρισμένη ΑΟΖ και φυσικό αέριο. Λαλείστε επιτέλους να σας ακούσουμε!!!

    • Μάκης avatar
      Μάκης @ Δαναός 26/06/2012 10:43:08

      Για ποιο λόγο Κίνα και Ρωσσία να συγκινηθούν για δυο αποικίες των Βρυξελλών και της Γερμανίας; Αν τολμούσαμε να κάνουμε τη ρήξη και να διεκδικήσουμε την εθνική μας ανεξαρτησία και κυριαρχία, τότε θα μας βοηθούσαν. Τώρα όμως, που με την ψήφο μας αποδείξαμε ότι σκύβουμε το κεφάλι σαν πρόβατα επί σφαγή, τι λόγο έχουν οι Ρώσσοι και οι Κινέζοι να μας βοηθήσουν; Να μας δώσουν τα ωραία τους λεφτά για να ταΐσουμε με αυτά τις φαλιρισμένες γερμανικές τράπεζες; Να μας υποστηρίξουν να ανακηρύξουμε ΑΟΖ για να πάρει τα πετρέλαιά μας η Γερμανία; Το γεγονός ότι Κίνα και Ρωσσία δεν μας δανείζουν είναι ενδεικτικό ότι με την απόφασή μας να μείνουμε εντός της Ευρωζώνης, οδεύουμε ολοταχώς προς την πτώχευση.

  6. Spirit avatar
    Spirit 25/06/2012 21:48:13

    Που είναι ο Παναής ωρές να καθαρίσει με Κινέζους και Ρώσους;

    Φέρτε να ρούβλια ρεεεεεεεεεεεεεεεεε.....

  7. patreas avatar
    patreas 25/06/2012 21:58:05

    Για τους λοιδορούντες τον Παναή και επευφημούντες τον Άδωνι (ο οποίος προβάλλει μόνον τις conspiracy theories που τον βολεύουν):

    "Οι παρασκηνιακές διαβουλεύσεις για την Κύπρο τρέχουν με μεγαλύτερη
    ταχύτητα από τα δημοσιεύματα του Τυπου για τη διάσωση των κυπριακώντραπεζών.
    Η Κύπρος έχει υποβάλει αίτημα βοήθειας από την Ρωσία, για δεύτερη
    φορά σε λίγους μήνες. Το πρώτο ήταν αμέσως μετά τη φονική έκρηξη στο
    Μαρί, ύψους 2,5 δις. Τώρα έρχεται η ανακεφαλαιοποίηση της Λαϊκής με 1,8 δις.
    Η σημερινή υποβάθμιση της Κύπρου από τον οίκο Fitch στην ουσία,
    “χαλάει” τα σχέδια της Λευκωσίας για να προχωρήσει το αίτημα προς τη
    Ρωσία.
    Τα ομόλογα της Κύπρου είναι πλέον σε καθεστώς “junk” (σκουπίδια) και ο δανεισμός με αυτή την αξιολόγηση είναι μάλλον αρνητικός.
    Φυσικά, η φημολογία ότι το αίτημα της Ρωσίας “κρύβει” και
    ανταλλάγματα ήταν αυτό που έκανε τον μηχανισμό να κινηθεί άμεσα. Η Μόσχα φέρεται να ζητά βάση στην Κύπρο, την ώρα που κλιμακώνεται η ένταση στη Συρία, αλλά “βράζει” και το μέτωπο του Ιράν ή να προωθηθεί μια συμφωνία για την κυπριακή ΑΟΖ.
    Η ΕΕ – στο προσκήνιο – κρατά χαμηλούς τόνους, ωστόσο παρασκηνιακά
    θέτει ακόμα και διπλωματικό θέμα, αφού η Κύπρος από την 1η Ιουλίου
    αναλαμβάνει την Προεδρία της ΕΕ. Συνεπώς, δεν γίνεται η προεδρεύουσα χώρα να λαμβάνει δάνειο από χώρα εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και κυρίως από τη Ρωσία. Γι’ αυτό και τώρα η Κυπρος δηλώνει οτι είναι έτοιμη να ζητήσει επίσημη βοήθεια από την Ευρώπη εντός των επόμενων ωρών, αν και μέχρι πριν λίγες μέρες έλεγε οτι είναι κοντά στο να κλείσει η συμφωνία
    με τη Μόσχα!
    Δεν είναι τυχαίο που για αύριο το απόγευμα ο Πρόεδρος Χριστόφιας
    συγκάλεσε έκτακτη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών. Στην ουσία η Fitch τους έστειλε μήνυμα να ακυρώσουν τη συμφωνία με τη Ρωσία ύψους 5 δις ευρώ.
    Η ΕΕ προσφέρει το διπλάσιο ποσό, αν και η Κύπρος δεν αντιμετωπίζει
    ούτε σοβαρό πρόβλημα χρέους όπως πολλές άλλες χώρες της Ευρωζώνης ούτε τεράστιο δημοσιονομικό εκτροχιασμό.
    Το δημόσιο χρέος της Κύπρου αναρριχήθηκε για πρώτη φορά το πρώτο
    τρίμηνο του 2012 στα €13,2 δισ. έναντι €8,4 δισ. που ήταν στο τέλος του
    2008, πλησιάζοντας το 75% του ΑΕΠ από 48% που ήταν πριν λίγα χρόνια.
    Αυτή η αύξηση έχει καταστήσει δυσκολότερη την επίτευξη των
    δημοσιονομικών στόχων για τη μείωση του ελλείμματος. Για φέτος η Κύπρος χρειάζεται κοντά στα 2,6 δια ευρώ συν 500 εκατ. λόγω της μαύρης τρύπας και για το 2013 επιπλέον 2,3 δις ευρώ, ενώ χρειάζονται παρεμβάσεις για να επιτευχθεί ο στόχος για μείωση του ελλείμματος στο 2,5% του ΑΕΠ φέτος και 0,5% του ΑΕΠ το επόμενο έτος, όταν στην Ελλάδα είναι πάνω από το 9%
    με στάση πληρωμών.
    Το όριο της συνθήκης του Μάαστριχτ είναι στο 3% του ΑΕΠ, εκει δηλαδή πρέπει να πάνε όλες οι χώρες της Ευρωζώνης εώς το 2016.
    Ωστόσο, η αλήθεια για την Κύπρο κρύβεται κάπου αλλού: στη φορολογία.
    Η χώρα θεωρείται ένας από τους φορολογικούς παραδείσους της Ευρώπης και της Ευρωζώνης, αφού οι χαμηλοί φορολογικοί
    συντελεστές προσελκύουν κεφάλαια, επενδύσεις και επιχειρήσεις. Λέτε αυτό να το θέλει ο σκληρός πυρήνας της Ευρώπης; "

    Η Κύπρος έχει υποβάλει αίτημα βοήθειας από την Ρωσία, για δεύτερη
    φορά σε λίγους μήνες. Το πρώτο ήταν αμέσως μετά τη φονική έκρηξη στο
    Μαρί, ύψους 2,5 δις. Τώρα έρχεται η ανακεφαλαιοποίηση της Λαϊκής με 1,8
    δις.
    Η σημερινή υποβάθμιση της Κύπρου από τον οίκο Fitch στην ουσία,
    “χαλάει” τα σχέδια της Λευκωσίας για να προχωρήσει το αίτημα προς τη
    Ρωσία.
    Τα ομόλογα της Κύπρου είναι πλέον σε καθεστώς “junk” (σκουπίδια) και ο δανεισμός με αυτή την αξιολόγηση είναι μάλλον αρνητικός.
    Φυσικά, η φημολογία ότι το αίτημα της Ρωσίας “κρύβει” και
    ανταλλάγματα ήταν αυτό που έκανε τον μηχανισμό να κινηθεί άμεσα. Η Μόσχα
    φέρεται να ζητά βάση στην Κύπρο, την ώρα που κλιμακώνεται η ένταση στη
    Συρία, αλλά “βράζει” και το μέτωπο του Ιράν ή να προωθηθεί μια συμφωνία
    για την κυπριακή ΑΟΖ.
    Η ΕΕ – στο προσκήνιο – κρατά χαμηλούς τόνους, ωστόσο παρασκηνιακά
    θέτει ακόμα και διπλωματικό θέμα, αφού η Κύπρος από την 1η Ιουλίου
    αναλαμβάνει την Προεδρία της ΕΕ. Συνεπώς, δεν γίνεται η προεδρεύουσα
    χώρα να λαμβάνει δάνειο από χώρα εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και κυρίως
    από τη Ρωσία. Γι’ αυτό και τώρα η Κυπρος δηλώνει οτι είναι έτοιμη να
    ζητήσει επίσημη βοήθεια από την Ευρώπη εντός των επόμενων ωρών, αν και
    μέχρι πριν λίγες μέρες έλεγε οτι είναι κοντά στο να κλείσει η συμφωνία
    με τη Μόσχα!
    Δεν είναι τυχαίο που για αύριο το απόγευμα ο Πρόεδρος Χριστόφιας
    συγκάλεσε έκτακτη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών. Στην ουσία η Fitch τους
    έστειλε μήνυμα να ακυρώσουν τη συμφωνία με τη Ρωσία ύψους 5 δις ευρώ.
    Η ΕΕ προσφέρει το διπλάσιο ποσό, αν και η Κύπρος δεν αντιμετωπίζει
    ούτε σοβαρό πρόβλημα χρέους όπως πολλές άλλες χώρες της Ευρωζώνης ούτε
    τεράστιο δημοσιονομικό εκτροχιασμό.
    Το δημόσιο χρέος της Κύπρου αναρριχήθηκε για πρώτη φορά το πρώτο
    τρίμηνο του 2012 στα €13,2 δισ. έναντι €8,4 δισ. που ήταν στο τέλος του
    2008, πλησιάζοντας το 75% του ΑΕΠ από 48% που ήταν πριν λίγα χρόνια.
    Αυτή η αύξηση έχει καταστήσει δυσκολότερη την επίτευξη των
    δημοσιονομικών στόχων για τη μείωση του ελλείμματος. Για φέτος η Κύπρος
    χρειάζεται κοντά στα 2,6 δια ευρώ συν 500 εκατ. λόγω της μαύρης τρύπας
    και για το 2013 επιπλέον 2,3 δις ευρώ, ενώ χρειάζονται παρεμβάσεις για
    να επιτευχθεί ο στόχος για μείωση του ελλείμματος στο 2,5% του ΑΕΠ φέτος
    και 0,5% του ΑΕΠ το επόμενο έτος, όταν στην Ελλάδα είναι πάνω από το 9%
    με στάση πληρωμών.
    Το όριο της συνθήκης του Μάαστριχτ είναι στο 3% του ΑΕΠ, εκει δηλαδή πρέπει να πάνε όλες οι χώρες της Ευρωζώνης εώς το 2016.
    Ωστόσο, η αλήθεια για την Κύπρο κρύβεται κάπου αλλού: στη φορολογία.
    Η χώρα θεωρείται ένας από τους φορολογικούς
    παραδείσους της Ευρώπης και της Ευρωζώνης, αφού οι χαμηλοί φορολογικοί
    συντελεστές προσελκύουν κεφάλαια, επενδύσεις και επιχειρήσεις. Λέτε αυτό
    να το θέλει ο σκληρός πυρήνας της Ευρώπης;"

    • franc avatar
      franc @ patreas 26/06/2012 11:52:23

      Δηλαδή ο σκληρός πυρήνας της Ευρώπης δεν θέλει την Κύπρο Φορολογικό Παράδεισο αλλά έχει το Λουξεμβούργο, το Μονακό, το Σαν Μαρίνο, το Μόντε Κάρλο, την Ελβετία, το Λιχτενστάιν, την Ανδόρρα,το Σίτυ του Λονδίνου και όλο το σύμπλεγμα των Νησιών της τέως Βρεττανικής Αυτοκρατορίας, Κέυμαν κλπ.? Και τελικά ποιός αποφασίζει επ' αυτού? Κι αν η Ρωσία ασκήσει βέτο?

  8. NTUA avatar
    NTUA 25/06/2012 22:04:02

    Απορώ πώς δεν βλέπετε την κύρια αιτία του κυπριακού (οικονομικού) δράματος. Δεν την πήρε η Ελλάδα στο λαιμό της, αντίθετα πολλά από τα ευρώ που εξήχθησαν τα τελευταία δύο χρόνια από τη χώρα μας κατευθύνθηκαν στην Κύπρο. Τα προβλήματα της Κύπρου, με την πλέον ανθούσα οικονομία, άρχισαν από την ώρα που έγινε μέλος της ευρωζώνης! (Αυτό σε καμμία περίπτωση δεν συχετίζεται με το πρόβλημα της Ελλάδας).

    • GUS avatar
      GUS @ NTUA 27/06/2012 14:36:08

      Καμμια σχεση...εκανε χαζομαρε ο Χριστοφιας... αυξησε το δημοσιο τομεα της κυπρου καιε δινε παροχες..... αν δεν ξερετε μην γραφετε οτι ναναι

  9. αγθ avatar
    αγθ 26/06/2012 05:25:10

    Οι όμορφες ευρω-χώρες, όμορφα καίγονται... η ευρωζώνη θα φαει τελικά όλα τα παιδιά της, σαν ένας σύγχρονος Κρόνος... Ρέα, ακούς;

  10. undercover gpr avatar
    undercover gpr 26/06/2012 08:18:44

    τόσο βλάκας είσαι.
    Μετά τα 2 δις που έβαλαν στη Κύπρο με 4% μπλόκαραν και δεν έδωσαν άλλα.Αλλά για εμάς με τα 140 που χρειαζόμασταν τοτε θα έκανε τη καρδιά του πέτρα ο Βλαντι και θα τα έδινε.

    • kiwi avatar
      kiwi @ undercover gpr 26/06/2012 14:21:16

      Mε το μαλακό μεγάλε, μην τρελαίνεσαι! Σιγά μην μπλόκαραν. Η Ρωσία είναι η μόνη χώρα που έχει πλεόνασμα τεράστιο αυτή τη στιγμή.

      ΑΠλά, τα χρήματα δεν δίνονται δίκην τραπεζικού δανείου. Υπάρχουν γεωπολιτικές σκοπιμότητες, τις οποίες προφανώς αυτή τη στιγμή αδυνατούσε η Κύπρος να εγγυηθεί. Τα 5 δις που θα έδινε τώρα η Ρωσία ήταν ΠΟΛΥ μικρότερης σημασίας από το βέτο που έβαλε στο συμβούλιο ασφαλείας όταν η Αμερική έβαλε το θέμα εγγυήσεων για το σχέδιο Αναν. Θυμάσαι; Προφανώς τώρα, ήταν άλλοι οι λόγοι και ίσως σχετίζονται με τις καταιγιστικές εξελίξεις στη Συρία.

      Όσο για εμάς, υπάρχει τεκμηριωμένη μαρτυρία πως υπήρχει πρόθεση από μεριάς Πούτιν, όταν πήγε ο ΓΑΠ στη Ρωσία, να συζητηθεί δάνειο 25 δις με ευνοϊκούς ορους. Προσεξε: πρόθεση, ΟΧΙ απόφαση. Επειδή όμως, όπως καταλάβαμε και από την περίοδο Καραμανλή (καί όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!) αυτά είναι παιχνίδια που εμπεριέχουν κινδύνους, ο ΓΑΠ υπήρξε απόλυτα ανεπαρκής όχι γιατί δεν πήρε αυτό το δάνειο, αλλα γιατί δεν τόλμησε καν να το συζητήσει!! (αναζήτησε τις σχετικές συνεντεύξεις Σαββίδη). Έστω, σαν διαπραγματευτικό όπλο!

      Αντίθετα, (επίσης βρες το σε επώνυμα άρθρα στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ), ανέχθηκε να τον τραβάει από το μανίκι ο Ρουμπινί στο Νταβός, ενώπιον άλλων(!), ρωτώντας τον επιτακτικά αν θα δανειστεί από τη Ρωσία (ή, νομίζω, και τα ΕΜιράτα!).

      Κανείς λοιπόν δεν σου δίνει κάτι χωρίς αντάλλαγμα και τα ρίσκα είναι μεγάλα. Αλλά, όταν σκύβεις το κεφάλι και υπογράφεις αυτά που σου φέρνουν είσαι δοσίλογος. ΑΠλά. Οποιαδήποτε αντίσταση μπορεί να σε οδηγήσει στην ταπεινωτική ήττα και την εκμηδένιση, αλλά μόνο μεσα από τους αγώνες στέκεσαι όρθιος μακροπρόθεσμα.

      Αλλιώς, κάνεις από την αρχή μία κυβέρνηση Τσολάκογλου και δεν ανθίστασαι ούτε στην Αλβανία ούτε στα οχυρά της Γραμμής Μεταξά. Μπορεί να γλυτώσεις τον πόλεμο, αλλά η ταπείνωση και η υποταγή θα σε οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στην εξαφάνιση.

  11. franc avatar
    franc 26/06/2012 11:01:31

    Αν μεθαύριο η Μέρκελ δεν συμφωνήσει για τα Ευρωομόλογα,τη Δευτέρα θα μπεί στο μηχανισμό η Ιταλία και οσονούπω ακολουθεί το Βέλγιο και οι υπόλοιποι μέχρι να πεί τελικά το ΝΑΙ η Γερμανία, ή να βγεί μόνη της απ' το Ευρώ. Εμείς ως τότε κατενάτσιο και αναρρωτικές, άλλωστε δεν μας παίρνει να κάνουμε και τίποτε μέσα στο τσουνάμι...

    • kiwi avatar
      kiwi @ franc 26/06/2012 14:24:28

      Μάλλον έχεις δίκιο μεγάλε ....
      ίσως κάποτε, κάτι να μπορούσαμε. Τώρα, άμυνα.

      Το χάνι της Γραβιάς! Όλοι από τη σέντρα και κάτω και η μπάλα στην εξέδρα. Δεν βλέπω κάτι άλλο, απλά πάει τόσο αργά το πράγμα που θα καταρρεύσουμε εσωτερικά πριν κινηθεί κάτι σε ευρωπαϊκο επίπεδο.

      • franc avatar
        franc @ kiwi 26/06/2012 14:35:26

        Μη στενοχωριέσαι φίλε kiwi.
        To είπε και ο προπονητής της Γερμανίας. Είμαστε τέρατα επιβίωσης. Ακόμα κι αν μας διώξουν απ' τη στεριά μπαίνουμε στα καράβια. Ο Ελληνικός στόλος είναι πρώτος στον κόσμο απο την Ναυμαχία της Σαλαμίνας μέχρι σήμερα. Ακόμα και επι Οθωμανικής αυτοκρατορίας Ο Καπουδάν Πασάς ήταν Λεριός...