#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2011 13:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο μηχανισμό έκτακτης παροχής ρευστότητας η Τράπεζα Πειραιώς



Στον Έκτακτο Μηχανισμό Ρευστότητας, γνωστό και ως ELA, προσέφυγε η τράπεζα Πειραιώς γεγονός  που αποδεικνύει ότι υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τη ρευστότητα. Παρά το ότι τραπεζικοί κύκλοι υποστηρίζουν ότι δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά μια απλή διαδικασία απεμπλοκής της τράπεζας από το μηχανισμό ρευστότητας μέσω της ΕΚΤ, η ουσία είναι αυτή που γράφουμε εδώ και πολλές ημέρες. Ότι όποια ελληνική τράπεζα αυτή τη στιγμή δεν προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα με συγχωνεύσεις, θα βρεθεί ένα βήμα πριν από την κρατικοποίηση.

Ο Έκτακτος Μηχανισμός Ρευστότητας, ELA, παρέχεται από την Κεντρική Τράπεζα, κάθε χώρας, με την έγκριση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.

Το κόστος  δανεισμού από τον ELA είναι μεγαλύτερο από τον αντίστοιχο της ΕΚΤ. Δηλαδή ο Προβόπουλος εγγυάται αυτή τη στιγμή τη ρευστότητα της Πειραιώς αλλά μευψηλότερο κόστος. Ο ELA είναι ο προθάλαμος για την κρατικοποίηση της τράπεζας, επιβεβαιώνοντας έτσι τα σενάρια ότι εντός των ημερών θα υπάρξει ανακοίνωση συγχώνευσης της τράπεζας Πειραιώς με την Εθνική, ως απάντηση στο dealAlpha– Eurobank.

Οι εξελίξεις αυτές δεν είναι τυχαίο ότι έριξαν σήμερα τον τραπεζικό δείκτη ακόμη και πάνω από 8%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. καποιος avatar
    καποιος 31/08/2011 13:17:46

    Δεν μας αναφερει το ρεπορταζ ποιος εγγυαται για τον ΕΛΑ και οτι τα ενεχυρα που δινει η τραπεζα ειναι 100% σαπακια (να φανταστω οτι εδωσε για εγγυηση επιχειρηματικα δανεια υψηλής ποιοτητας οπως αυτά του ΑΛΤΕΡ;)
    Για τον ELA απο οσο ξερω εγγυαται το Ελληνικο Δημόσιο δηλ εσυ και εγω και ενδιαμεσα εχουμε και το Σαλλα να το παιζει τραπεζιτης.

    • drider avatar
      drider @ καποιος 31/08/2011 14:08:59

      Εδώ είναι το ωραίο, δεν εγγυάται το δημόσιο, απλώς η ΤτΕ "τυπώνει" χρήμα! Το ΔΣ της ΕΚΤ μπορεί να προβάλλει βέτο σε μια τέτοια απόφαση με πλειοψηφία 2/3, εφόσον θεωρηθεί ότι μια τέτοια κίνηση προσβάλλει την νομισματική της πολιτική ή πλήττει την πολιτική της για περιορισμό του πληθωρισμού.

      Ρωτήστε γιατί οι Ιρλανδοί υποχρεώθηκαν κακήν κακώς από τους Ευρωπαίους να μπουν στον μηχανισμό στήριξης... Η κεντρική τους τράπεζα είχε "ξεσκίσει" τον ELA για να καλύψει τις μαύρες τρύπες στις Ιρλανδικές τράπεζες.

      • drider avatar
        drider @ drider 31/08/2011 16:11:46

        Και αν το παραπάνω σας φαίνεται παράλογο, π.χ. γιατί να μην τυπώσουμε χρήμα για να καλύψουμε μέρος των χρεών μας ή να χρηματοδοτήσουμε αναπτυξιακές πολιτικές κτλ., πρέπει να ξέρετε ότι η παρεχόμενη ρευστότητα μπορεί να αφορά μόνο τις τράπεζες και εμμέσως μόνο τη πραγματική οικονομία.

        Βλέπετε η ΤεΕ εκπροσωπεί (ρυθμίζει κατά άλλους) τις ελληνικές τράπεζες και η ΕΚΤ έχει φορτώσει ατελείωτα δις εγγυήσεων σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου για το δανεισμό των ελληνικών τραπεζών. Τι θα γίνει αν οι τράπεζες δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν τα δάνεια τους από την ΕΚΤ και καταπέσουν οι σχετικές εγγυήσεις;

        Βλέπετε τι ωραία που έρχονται και δένουν όλα;

  2. Tony avatar
    Tony 31/08/2011 13:23:09

    Εγ

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 31/08/2011 13:26:56

    Χμμμ, ποιος ξέρει πάλι τι παίζεται. Μαθαίνουμε δηλαδή ότι ως τώρα συνέβαινε, αλλά δεν το μαθαίναμε. Ξαφνικά το μαθαίνουμε και μάλιστα σχεδόν επίσημα. Τυχαίο; Μπαααα...

    Μετά την παράδοση της Eurobank στην Alpha, να περιμένουμε και δεύτερο ξεβράκωμα;

    Αν διαβάζουμε καλά πίσω από τις γραμμές τα σχετικά ρεπορτάζ, το πράγμα κολλάει στο ότι δεν δέχεται ο Βαρδινογιάννης να χάσει τα προνόμια που είχε μέχρι σήμερα ως μεγαλομέτοχος της Πειραιώς (ο μεγαλύτερος Έλληνας, αν δεν κάνω λάθος).

    Αν επιλέξουν να περιμένουν (τι;), έχουν να φοβούνται μια περαιτέρω απαξίωση στο μέλλον. Ίσως τώρα είναι η στιγμή να πάρουν ό,τι μπορούν και να φύγουν.

    Το ένστικτο αυτοσυντήρησης κατά πάσα πιθανότητα θα υπερισχύσει. Να αναμένουμε λοιπόν και άλλες εξελίξεις;

    Ίδωμεν...

    Πάντως, αδέλφια, νομίζω τελικά ότι αυτή η κρίση είναι έκφραση της οργής του Θεού εναντίον όλων μας.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Επώνυμος 31/08/2011 19:07:28

      Το είχα γράψει για τον ELA σε απάντηση στον αρχαίο εδώ και δεκαπέντε ημέρες, φίλε μου.

      Για να κάνω λοιπόν πάλι τον προφήτη (χωρίς να είμαι Προφήτης):

      Εθνική με Πειραιώς ...πρέπει να σώσουμε και τον κύριο Σάλλα και να μην ρίχνουμε τον άλλο πετρέλαια
      Οι δύο όμιλοι θα πάρουν προίκα μετρητό :ΤΤ και Παρακαταθηκών με την ΑΓΡΟΤΙΚΗ κερασάκι (τι ο καθένας εξαρτάται από την δύναμη...)
      Τα ΕΣΠΑ - οι ΜΚΟ - έργα -ΑΠΕ και τα λοιπά είναι η γαρνιτούρα ... η σαντιγί με το ζεστό χρήμα

      Ότι και να κάνουν όμως οι τίτλοι τέλους έχουν γραφτεί και το μόνο που μένει είναι πότε θα πέσουν στο πανί (ας διαβάσει κάποιος και την έκθεση του γραφείου Προϋπολογισμού του Κράτους για το επτάμηνο...)

      Η ουσία λοιπόν είναι οι θέσεις που προσπαθούν να πιάσουν στην σκακιέρα οι παίκτες για την μετά ...Βατερλό στιγμή.

  4. SOTPAP avatar
    SOTPAP 31/08/2011 14:16:22

    η ίδια τράπεζα δεν είναι που ήθελε να αγοράσει την Αγροτική και το Τ.Τ.;
    με τι λεφτά άραγε; με αυτά που δεν είχε;
    ο μεγαλομέτοχος που αναφέρει η ανάρτηση μετά τον Παναθηναικό, θα διαλύσει και την Πειραιώς; Α ρε τι κάνει ο Πειραιάς.........

    • anonymous avatar
      anonymous @ SOTPAP 31/08/2011 18:25:14

      Δεν την ενδιέφερε η αγορά ΑΤΕ και ΤΤ αλλά η συγχώνευση για να χαθούν τα ίχνη των ανοιγμάτων της Πειραιώς. Μετά επειδή η ΑΤΕ είχε τα χάλια της έκαναν πίσω και φυσικά κάποιοι που ήξεραν μπλόκαραν τη συγχώνευση με το ΤΤ διότι θα τους έχωναν μέσα.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ anonymous 31/08/2011 19:33:47

        Τα χάλια της η ΑΤΕ;
        Εχει στα χέρια της πέρα από βιομηχανίες όλη την καλλιεργήσιμη (ενυπόθηκη) γη της χώρας φίλε μου.

  5. GregoryPennyRobot avatar
    GregoryPennyRobot 31/08/2011 14:22:59

    Σας το ανέφερα εχθές για την Πειραιώς αλλά κανείς δεν συνειδητοποίησε την σημασία της πληροφορίας.

    1) Η δεύτερη τράπεζα είναι η "προσφάτως συγχωνευμένη".

    2) Τα ενέχυρα που έδωσαν οι δυο τράπεζες είναι όντως τιτλοποιημένα δάνεια υψηλής τεχνικά ποιότητας μικρομεσαίων επιχειρήσεων με πολύ καλή αξιολόγηση.

    3) Οι μεγαλομέτοχοι της Πειραιώς ψάχνουν απεγνωσμένα για κίνηση συγχώνευσης όπως έψαχνε και η "προσφάτως συγχωνευμένη" με όσο όσο αντίτιμο λόγω του φόβου περί κοινών κρατικών μετοχών του ΤΧΣ.

  6. Απορία avatar
    Απορία 31/08/2011 14:31:20

    Είχαμε φτάσει στο σημείο καθένας να ανοίγει κι από μία τράπεζα.

    Ακόμα θυμάμαι πριν χρόνια, όταν δημιουργόταν ο σημερινός στρατός των τραπεζών, μια ειδησούλα στα μέσα μιας εφημερίδας "ο όμιλος τάδε βλέπει μεγάλα κέρδη στον τραπεζικό τομέα τα επόμενα χρόνια γι'αυτό θα δραστηριοποιηθεί περισσότερο σε αυτόν". Στερνή μου γνώση να σ'ειχα πρώτα...

    Λύση μία.
    Λουκέτο και σκληρή φορολόγιση της περιουσίας των τραπεζιτών.

  7. ataktos avatar
    ataktos 31/08/2011 15:21:23

    χαρακτηριστική έκφραση του βαθέματος της κρίσης βιωσιμότητας που διαπερνά ολόκληρο το εγχώριο τραπεζικό σύστημα. Οι τράπεζες επιβιώνουν ήδη εδώ και καιρό στο «κόκκινο».

    • drider avatar
      drider @ ataktos 31/08/2011 15:59:57

      Ας μας πούνε πρώτα πόσα από τα υπερκέρδη τους των προηγούμενων χρόνων πήγαν σε παραγωγικές επενδύσεις και γιατί υπάρχει αυτή η διστακτικότητα να βάλουνε οι τραπεζίτες ιδία κεφάλαια...

      Τελικά το σημαντικό νέο είναι ότι τη ψήφο εμπιστοσύνης στην ελληνική οικονομία τη δίνουν οι διάφοροι ξένοι (ευρωπαίοι, καταριανοί κτλ) και όχι οι έλληνες κεφαλαιοκράτες (αυτοί ακόμα περιμένουν τσάμπα χρήμα)...

  8. Orestios avatar
    Orestios 31/08/2011 15:41:31

    Ήθελε να αγοράσει και το ΤΤ η Πειραιώς!!!!
    Πού πας ρε Καραμήτρο??????????????

  9. kakofonix avatar
    kakofonix 31/08/2011 16:48:16

    Το πρώτο βήμα είναι ο ELA.
    Το δεύτερο η κρατικοποίηση μέσω ΤΧΣ
    Το τρίτο η πώληση των θυγατρικών στα Βαλκάνια
    Το τέταρτο ο ξαφνικός θάνατος

    Είναι νωρίς ακόμα για πανηγύρια, αν και οποιαδήποτε εξέλιξη με το δημόσιο χρέος θα μπορούσε να επιταχύνει τις εξελίξεις.

    Το καρκίνωμα οδεύει στο τέλος του. Μετά την εξάλειψη του καρκινώματος, θα ξεκινήσει η πολυπόθητη ανάκαμψη.

  10. AZ avatar
    AZ 31/08/2011 19:42:48

    Καλα τοσα χρονια δεν εβγαζε λεφτα η Πειραιως? Γιατι δεν βαζουν λοιπον ιδια κεφαλαια οι καργκιοζηδες αλλά περιμενουν να τους σωσουν οι προθυμοι ηλιθιοι???

    ΑΖ

  11. kp8 avatar
    kp8 31/08/2011 19:59:12

    Κάτι χαζολεφτουδάκια που έχω στην Πειραιώς να τα πάρω ? Γιατί δεν είναι εποχές να χαθεί ούτε ένα 10ευρω.