#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2010 21:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο "κόκκινο" το έλλειμμα και η πολιτική αντιπαράθεση



Την Πέμπτη ή το αργότερο την Παρασκευή ανακοινώνεται, εκτός απροόπτου το ύψος  του ελλείμματος για το 2009 το οποίο, σύμφωνα με πληροφορίες ίσως ξεφύγει και  πάνω από το 15,5%, ίσως στο 15,6% - 15,7%. Δηλαδή μια μονάδα πάνω από το αρχικό σενάριο, ή 2,5 δισ. ευρώ που θα χρειαστούν να βρεθούν μέχρι το τέλος του έτους.

Η ένταξη στο έλλειμμα των ζημιών των ΔΕΚΟ και των ασφαλιστικών ταμείων αναμένεται να οδηγήσει τη Eurostat στην ανακοίνωση ποσοστού – μαμούθ το οποίο θα εκτινάσσει και τη μαύρη τρύπα, επομένως και τα νέα μέτρα κάλυψης της τρύπας αυτής.

Το γεγονός αυτός θα πυροδοτήσει αφενός νέο γύρο αντιπαράθεσης μεταξύ κυβέρνησης και ΝΔ και αφετέρου θα φέρει στο τραπέζι τη συζήτηση για νέα μέτρα. Η μεν κυβέρνηση θα επιχειρήσει να ρίξει όλο το βάρος για την εκτίναξη του ελλείμματος στη Νέα Δημοκρατία έτσι ώστε να δικαιολογήσει τις περικοπές που θα κάνει λέγοντας ότι βρέθηκε προ εκπλήξεων και δεν μπορεί να γίνει τίποτε άλλο. Η δε Νέα Δημοκρατία θα εξαπολύσει επίθεση κατά της κυβέρνησης λέγοντας αφενός ότι η πολιτική του Μνημονίου φέρνει μεγαλύτερη δυστυχία και κατηγορώντας την κυβέρνηση ότι δεν δανείστηκε πέρυσι τον Οκτώβριο από τις αγορές όταν τα επιτόκια ήταν χαμηλά.

Κάπως έτσι θα πάμε στις εκλογές και σίγουρα δεν πρόκειται να ακουστούν αυτοδιοικητικά επιχειρήματα, αλλά η συζήτηση θα αφορά το Μνημόνιο, το έλλειμμα και τα νέα μέτρα – περικοπές.

Και σίγουρα η στροφή σ' αυτό το πεδίο συζήτησης πιστώνεται θετικά στον Α. Σαμαρά ο οποίος επέμεινε πρώτος στην αντιμνημονιακή πολιτική.

Τον τόνο των πολιτικών αντιπαραθέσεων που θα ακολουθήσουν έδωσε η σημερινή πολιτική κόντρα Παπανδρέου - Σαμαρά με τους δύο ηγέτες να ανταλλάσσουν σκληρές εκφράσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. AYTAPKEIA avatar
    AYTAPKEIA 17/10/2010 21:52:53

    ΡΑΓΔΑΙΑ ΑΥΞΗΣΗ των ΠΑΓΩΝ στους ΠΟΛΟΥΣ, λόγω "υπερθέρμανσης" προφανώς!...
    http://www.youtube.com/v/pu4qvTcCLi8

    http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/S_timeseries.png

    Για τις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ για πολλοστή συνεχή χρονιά και στα 2 ημισφαίρια -
    http://gr.snow-forecast.com/maps/dynamic/globalrot

    - Επιλέξτε Χάρτη Καιρού Βάσης: Accumulated Snowfall.
    http://www.youtube.com/watch?v=u8e2dsV9eZ0

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ AYTAPKEIA 18/10/2010 04:42:45

      Θυμάσαι τα ρεπορτάζ με τις καημένες τις πολικές αρκούδες που θα ψοφούσαν;

  2. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 17/10/2010 22:09:11

    Τον ακούσατε σήμερα τον ΓΑΠ τί απάντησε στην μομφή γιατί δεν δανείστηκε όταν ήταν χαμηλά τα σπρεντς; Τον ακούσατε τί απάντησε; Πως δεν πρέπει να κοροϊδεύουμε άλλο τους δανειστές! Ναι!
    ....και το ΔΝΤ να δανείζει το ΦΥΡΟΜ με 1% και εμάς με 5%.
    Θα περίμενα έστω το Αντινιούζ να έβλεπα μια επίθεση άνευ προηγουμένου προς τον ΓΑΠ . Τίποτα.
    Ο κόσμος είναι μόνος του. στο έλεος του ΠΑΣΟΚ.

    • bromoskylo avatar
      bromoskylo @ Β.Κ.Σ. 17/10/2010 22:13:29

      πρέπει να κυκλοφορήσει το αντίστοιχο βίντεο

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ bromoskylo 18/10/2010 02:51:49

        Υπάρχει;

    • Φυγόκεντρος avatar
      Φυγόκεντρος @ Β.Κ.Σ. 17/10/2010 23:24:58

      Το ηθικό ανάστημα του ανδρός είναι δυσθεώρητο για τα θνητά μας μάτια.

      Ακόμη κι αυτούς που γυρνούσε όλο τον κόσμο για να κατηγορήσει ως τρισάθλιους κερδοσκόπους που πρέπει να εκλείψουν γιατί καταστρέφουν κράτη, δεν είναι στις αρχές του να τους αφήσει με παραπλανητικές εντυπώσεις.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Β.Κ.Σ. 18/10/2010 00:21:10

      μπα, ένα κλικ πίσω είσαι, λείπεις καιρό τώρα - η κατάσταση έχει κιόλας αντιστραφεί - τώρα το ΠΑΣΟΚ είναι στο έλεος των αριθμών.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Β.Κ.Σ. 18/10/2010 04:47:02

      Κοίτα, Βασιλική μου, αν υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να τον πιστέψουν σ'αυτο, κανένα antinews δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Κατά τη γνώμη μου, γελοιοποιείται. Στον κόσμο όμως που ακόμα είναι 'πετάει ο γάιδαρος - πετάει' δεν υπάρχει τρόπος να του περάσεις ο,τιδήποτε ως επιχείρημα.

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ Επώνυμος 18/10/2010 14:26:55

        Αγαπητοί μου φίλοι, Επώνυμε και Δρόμε, είμαι στην επαρχία και μεταφέρω την αχλύ του κόσμου πέρα από το σχιζοφρενικό κέντρο, αθήνα και θεσσαλονίκη. Κανείς, μα κανείς δεν τεκμηριώνει πως το πασοκ όχι μόνον δεν έχει σχέδιο, όχι μόνον δεν θα βάλει σε τάξη τα δημόσια οικονομικά, αλλά συνεχίζει ακάθεκτο αυτό που ήξερε πάντα να κάνει, κι ήταν το μόνο που ήξερε -να μοιράζει απλώς την πίτα. Πού είναι η κριτική για το κόστος του Καλλικράτη; που είναι οι καταγγελίες για τη διασπάθιση του δημοσίου χρήματος που συνεχίζεται εν χορδαίς και οργάνοις! πού; Το Πασοκ έχει καταφέρει να πείσει πως ήρθε για να ορθοποδήσει ο τόπος και ένα χρόνο μετά συνεχίζει να πείθει. Είναι τραγικό. Δυστυχώς τα στελέχη της Νέας Δημοκρατίας συνεχίζουν να δείχνουν πως είναι στην κοσμάρα τους, περιμένουν απλώς να κάνει τον κύκλο του το πασοκ για να ξαναπιάσουν την κουτάλα. Δεν υπάρχει επαφή με την πραγματικότητα, ούτε από τους μεν, ούτε από τους δε, ουαί κι αλίμονο απ΄ το λαουτζίκο με τα πεντακόσια ευρώ σύνταξη και τους ανέργους που δεν πρόκειται να δουλέψουν ποτέ ξανά.

  3. tony avatar
    tony 17/10/2010 22:14:17

    Αυτά δεν είναι τα σπουδαία μαντάτα.
    Τώρα να έρθουν και τα νέα από το Αμερικα μετά να δείτε.
    Σκεφτείτε ότι το μέλλον των ΗΠΑ βρίσκετε στα χέρια του Γιωργου.
    110 δισ, του δώσανε, τώρα περιμένουν να τα πάρουν πίσω να φάνε.
    χα χα χα.

  4. πελ avatar
    πελ 17/10/2010 22:18:58

    Apo pou kai ws pou 8a baloun tis DEKO sto elleima afou den tis eixan toso kairo??

    Ekpesan oi eggyhseis twn daneiwn poy eixan parei kai epishma????

    Sthmeno to paixnidi kai apo tin troika.
    Kai an to erwthma einai texniko den shmainei oti den exei shmasia.

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ πελ 17/10/2010 23:33:40

      ειναι όντως στημένο το παιχνίδι κυβέρνησης-ΔΝΤ-ΕΕ.
      και πληρώνει ο λαος τα @α@ισιατικά τους.
      Ενα χρόνο μετά κατάλαβαν τις άσπρες τρύπες;
      ΔΕΚΟ,Νοσοκομεία,Εγγυήσεις!!!!!!
      Κάθε φορά που θα θέλουν να περάσουν αντιλαικά μέτρα θα βγάζουν και σκελετούς, μόνο που οι σκελετοί είναι πράσινοι.
      Το έλλειμμα θα το πάνε μετά από συμφωνία με την τροικα στο 20%!
      Ε ρε τι κράξιμο θέλει η Eurostat και η τροικα!
      Ποιος πολιτικός, ποιό κόμμα θα καταγγείλει τις συμπαιγνίες κυβέρνησης με ΕΕ;;;;;
      Η αντι-μνημονειακή πολιτική θα πρέπει να στοχεύει και τα παιχνιδάκια αυτά εις βάρος της χώρας!

  5. aggelos avatar
    aggelos 17/10/2010 22:27:45

    Για τα ελλειμματικά μυαλά τους θα μιλήσει άραγε κανείς; Εδώ και ένα χρόνο έχουν την πολυτέλεια να λένε ό,τι θέλουν και να μην υπάρχει αντίλογος. Ανατρέξτε λίγο στην ελληνική ιστορία και βρείτε άλλον πρωθυπουργό με τα χαρακτηριστικά του ΓΑΠ. Κανείς! Ακόμη και ο Τρικούπης παρά την πτώχευση έβαλε τη χώρα σε μια τροχιά ανοικοδόμησης. Αυτοί το μόνο που ξέρουν είναι η αποδόμηση των πάντων. Στον Καραμανλή ούρλιαζε ότι η κρίση βρίσκεται στο μυαλό του και ότι ο ίδιος έχει σχέδιο. Σήμερα χρησιμοποιούν την κρίση ως διακιολογία για τα πάντα. Σε άλλη χώρα θα τους είχαν πάρει με τις ντομάτες για όλα όσα λένε κι εμείς εδώ ασχολούμαστε πόσες περιφέρειες θα κερδίσει το ΠΑΣΟΚ. Η λογική λέει ότι δεν πρέπει να κερδίσει καμία. Κι όμως υπάρχει περίπτωση να πάρει την Αττική. Άρα γουστάρουμε! Εμείς του δίνουμε τον αέρα να λέει και να κάνει ό,τι του καπνίσει. Έχει καταλάβει ότι κυβερνά μια χώρα με ΜΜΕ βουτηγμένα στη λάσπη και πολύ εύκολα παίζει το επικοινωνιακό του παιχνίδι. Στην αρχή θεωρήσα ότι ήταν μια παρέα αφελών που απλά ήθελε την εξουσία και προκειμένου να την κατακτήσουν είπαν και έταξαν τα πάντα. Σήμερα θεωρώ ότι είναι η πιο επικίνδυνη παρέα στη νεότερη ιστορία. Ο Κουτσόγιωργας μοιάζει με αρσακειάδα μπροστά στο Ραγκούση και την παρέα του.

  6. kapios avatar
    kapios 17/10/2010 23:14:17

    kala giaiti danizonte oi genius tis kivernisis 100 dis, edo i pragamtiki ikonomias mas ine mikroteri. ne giati to ΑΕΠ μπορει να ειναι 300 ποσο αλλα ειναι φτιαγμενο πανω σε κοπανιστο αερα.

  7. tony avatar
    tony 17/10/2010 23:24:28

    ….και το ΔΝΤ να δανείζει το ΦΥΡΟΜ με 1% και εμάς με 5%.......................
    ε και δεν πάει να μας δανείσει και με 65%
    τι μας νοιάζει θα τα πληρώσουμε μήπως?

  8. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 18/10/2010 01:25:40

    Η αλήθεια είναι ότι το ΔΝΤ μαε δανείζει με πολύ χαμηλότερο επιτόκιο από την ΕΕ. Είναι κάπου 1.25% για κάποιο όριο, νομίζω περίπου στα 3.5 δισ δολ. Και περίπου 3.3% για τα υπόλοιπα. Το πακέτο charges+interest rates για το τριετές είναι σίγουρα αρκετά κάτω του 4%. Μεταξύ των δύο, ΔΝΤ και Ε.Ε, το ΔΝΤ παίζει τον ρόλο του καλού μπάτσου, και η ΕΕ (δηλ. η Μέρκελ) του κακού. Τα παράπονά σας στην Μέρκελ που μας έβαλε τιμωρία 5% γιατί είμαστε διεφθαρμένοι και τα φάγαμε μαζί με τον Πάγκαλο.

  9. Count Cagliostro avatar
    Count Cagliostro 18/10/2010 02:11:19

    Τόσο καιρό από το antinews λέτε πως το ΠΑΣΟΚ φούσκωσε το έλλειμμα με τεχνητό τρόπο. Ομολογώ κιόλας πως ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η ανάλυση σας.

    Τώρα που η Eurostat αναμένεται να το αυξήσει κι άλλο το έλλειμμα τι σημαίνει?
    Φουσκώνει ολόκληρη ευρωπαική υπηρεσία με ψεύδη την ήδη φουσκωμένη φούσκα του ελλείμματος του ΠΑΣΟΚ?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Count Cagliostro 18/10/2010 04:37:04

      Αυτο που συμβαίνει τώρα είναι ότι πάνε να βάλουν τις μεταφορικές κυρίως ΔΕΚΟ στο έλλειμμα της γενικής κυβέρνησης. Βασίζονται σε έναν κανόνα που λέει ότι οι ΔΕΚΟ συνυπολογίζονται αν καλύπτει το κράτος πάνω από 50% των λειτουργικών δαπανών τους. Αν και στην Ελλάδα πάντοτε έτσι ήταν, πάντα δηλαδή οι επιδοτήσεις του κράτους κάλυπταν πάνω από 50% των λειτουργικών δαπανών τους, ωστόσο η Ευρώπη είχε συμφωνήσει ότι δεν μπαίνουν αυτούσιες αυτές οι ΔΕΚΟ στη Γενική Κυβέρνηση (εκτός βέβαια από τις επιδοτήσεις τους, που ήταν καθαρή κρατική δαπάνη), επειδή πουθενά αλλού στην Ευρώπη δεν μπαίνουν, για λόγους ίσης μεταχείρισης της Ελλάδας. Τώρα έρχονται αυτοί εδώ και σε συνεργασία με την Ευρώπη αλλάζουν τους κανόνες του παιχνιδιού για να αφήνουν να αιωρείται επικοινωνιακά η εντύπωση ότι τάχα δίναμε 'ψεύδη στοιχεία', ενώ τίποτε το ψευδές δεν υπήρχε σε αυτή την ιστορία, αφού στη μη ένταξη των μεταφορικών ΔΕΚΟ είχε συμφωνήσει εν γνώσει της η Ευρώπη.

      Διαλύουν δηλαδή την εικόνα των ελληνικών αριθμών μόνο και μόνο για να συντηρήσουν το μύθο των 'ψευδών στατιστικών στοιχείων'. Η Ευρώπη δεν έχει λόγο να τηρήσει την παλιότερη συμφωνία ότι δεν μπαίνουν οι μεταφορικές ΔΕΚΟ, επειδή αυτο ήταν κάτι που είχε ζητήσει η Ελλάδα. Τώρα που η ίδια η Ελλάδα δεν θέλει την τήρηση εκείνου που είχε ζητήσει, τι ζόρι τραβάει η Ευρώπη να επιμείνει στην τήρησή του;

      • pikras57 avatar
        pikras57 @ Επώνυμος 18/10/2010 08:48:29

        Επώνυμε
        οι ΔΕΚΟ τελικά είναι οι...γαλάζιοι σκελετοί;
        Οι ΔΕΚΟ ξεκίνησαν να λειτουργούν το 2007;
        Οι άλλες Ευρωπαικές χώρες Γερμανία, Δανία, Ιταλία .... περνάνε στο έλλειμμα νοσοκομεία και ΔΕΚΟ;(Ο Χριστοδουλάκης κατήγγειλε την ΕΕ για τις μαμουνιές)
        Τελικά το θέμα των ΔΕΚΟ ποιός το ανακίνησε;
        Η ΕΛΣΤΑΤ και η κυβέρνηση ή η Eurostat όπως δήλωσε ο Παπανδρέου;
        Στα στοιχεία που η σημερινή κυβέρνηση έδινε στην Eurostat μέχρι σήμερα έβαζε τις ΔΕΚΟ; Ή σήμερα ανακάλυψαν τα ελλείμματά τους;
        Αν κάτι χρειάζεται διερέυνηση είναι ο ύποπτος ρόλος του GAP και του οικονομικού επιτελείου στο παιχνίδι τους με την τροικα και τις Αγορές(!)

  10. Count Cagliostro avatar
    Count Cagliostro 18/10/2010 14:16:08

    Boundary of “General Government”
    * Contains Central Government, State Government, Local Government, Social Security Funds
    * Includes “off-budget” funds and bodies
    * Does NOT cover public corporations <------------------ ΔΕΚΟ!!!

    http://www.oecd.org/dataoecd/15/12/41339576.ppt