11/08/2009 22:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο κόκκινο δάνεια 30 δισ ευρώ (!!!)



Βόμβα εξαπέλυσε ο πρόεδρος της Εθνικής τράπεζας για τα καθυστερούμενα δάνεια, επιβεβαιώνοντας ότι έρχεται μαύρος χειμώνας.

 Η πρόβλεψη ότι το ποσοστό των καθυστερούμενων δανείων θα διπλασιαστεί και θα φτάσει το 10% από 5% πέρυσι σημαίνει ότι περίπου 25 δισ ευρώ ίσως και 30 δισ θα βρίσκονται στο κόκκινο. Οι τράπεζες θα πιέζουν τους δανειολήπτες, επιχειρήσεις και ιδιώτες, οι τελευταίοι δεν θα μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις και... έρχονται λουκέτα, πλειστηριασμοί ακινήτων, προσωποκρατήσεις, υπαγωγές στο άρθρο 99 και πώληση επιχειρήσεων και ακίνητης περιουσίας... κοψοχρονιά.

Από τα καθυστερούμενα δάνεια ξεχωρίζουν τα στεγαστικά όπου το ποσοστό ξεπερνά το 6,5%, τα καταναλωτικά που είναι πάνω από 9,5% και τα επιχειρηματικά που είναι πάνω από 6%.

Ο συνδυασμός των ακάλυπτων επιταγών που έχουν κατακλύσει την αγορά και των δανείων στο κόκκινο αποτελεί βραδυφλεγή βόμβα για την οικονομία και την κοινωνική συνοχή. Ούτε η παραοικονομία δεν μπορεί να σώσει την κατάσταση και όπως όλα δείχνουν και το 2010 θα σφίξουν κι άλλο τα ζωνάρια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/08/2009 22:25:49

    καλοκαίρι είναι, για μπάνια έχεε πάει οι περισσότεροι, έτσι θα πάρω θάρρος και θα πω «το λέμε εδώ και 3 μήνες αυτό» μαζί με το την δήθεν ανάκαμψη του Απριλίου που πέρασε. Μόνο που το μαύρο το βλέπω από τον Οκτώβριο. Τα τοξικά προϊόντα στην Ελλάδα είναι η αδυναμία του κανονικού Έλληνα να ανταπεξέλθει, και του ηλιθίου κράτους που πιστεύει ότι η φορολόγηση είναι η λύση. Ο Αράπογλου το λέει τώρα, για τον ίδιο λόγο που εγώ κομπάζω τώρα. Είστε διακοπές και περί άλλων τυρβάζετε.

  2. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 11/08/2009 22:31:22

    Εδώ στην Κούβα δεν θα έχουν σε λίγο να σκουπιστούν:
    www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1041243&lngDtrID=245

  3. ataktos avatar
    ataktos 11/08/2009 22:35:27

    Όταν ο archaeopteryx τα έγραφε και τα έλεγε εδώ ο Αραπογλου έξυνε με το γριζομάκελον (κασμάς) τα α…. του ΚΚβ .Καληνύχτα τους .

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ataktos 11/08/2009 22:56:09

      μπα, δεν νομίζω άτακτε... απλά ο εκάστοτε Διοικητής της ΕΤΕ είναι δέσμιος πολιτικών σκοπιμοτήτων και δύσκολα ανοίγει το στόμα του χωρίς προηγούμενη «άδεια». Η είδηση είναι ότι τώρα πήρε την άδεια να πει αυτό που κάθε φουκαράς που ασχολείται με εισπράξεις και επιταγές σε κάθε λογιστήριο ξέρει εδώ και μήνες...

  4. Nick avatar
    Nick 11/08/2009 23:22:40

    Εκτιμά δε (ο Αράπογλου ντε!) ότι η κατάσταση είναι ελεγχόμενη.

    Ναι, σου λέω. Και τα συσσύτια της Εκκλησίας και του Στρατού θα κάνουν θραύση.

  5. OTC avatar
    OTC 11/08/2009 23:23:52

    Τουρκικές τράπεζες: Ελκυστικές οι αποτιμήσεις παρά το πρόσφατο ράλι
    13:50 - 03 Αύγουστος 2009
    Με μέσο P/E στο 7,5 για τα εκτιμώμενα κέρδη του 2010 διαπραγματεύονται οι τουρκικές τράπεζες στο Χρηματιστήριο της Κων/πολης, έναντι 10,4 που είναι ο μέσος όρος των τραπεζών στις αναδυόμενες οικονομίες. Το μέσο P/BV των τραπεζών της γείτονος για το 2010 διαμορφώνεται στο 1,2, όσο δηλαδή είναι ο μέσος όρος των χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων των αναδυόμενων αγορών. Ωστόσο, το μέσο ROE (Return on Equity) των τουρκικών τραπεζών αγγίζει το 16-17% έναντι 11% που είναι ο μέσος όρος στις αναδυόμενες. Παρά τις ελκυστικές αποτιμήσεις, οι τουρκικές μετοχές έχουν «γράψει» κέρδη πάνω από 67% με όρους δολαρίου, από τα χαμηλά της αγοράς, ενώ ο δείκτης των μη-εξηπηρετούμενων δανείων (NPLs) για τον κλάδο άγγιξε το 5% την περασμένη εβδομάδα, σημειώνοντας αύξηση κατά 24 μονάδες βάσης σε 15 ημέρες.

  6. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 11/08/2009 23:46:36

    Αυτο ισχυει στις ΗΠΑ.
    Εδω οι τραπεζες κυβερνανε για αυτο μην ελπιζεις

  7. ataktos avatar
    ataktos 12/08/2009 14:46:30

    Συμφωνία των Ευρωπαϊκών Κεντρικών Τραπεζών για περιορισμό των πωλήσεων χρυσού!!!!