07/01/2009 21:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο «κοινωνικό πρόσωπο» επικεντρώνεται η κριτική

«Τι συνέβη και ο Κ. Καραμανλής δεν υλοποίησε το αρχικό του σχέδιο για σαρωτικό ανασχηματισμό;». «Γιατί παρέμειναν οι περισσότεροι υφυπουργοί στη θέση τους;»

Αυτά είναι δυο από το ερωτήματα που πλανώνται σήμερα στην κοινοβουλευτική ομάδα της Νέας Δημοκρατίας, καθώς το «αντάρτικο των δυσαρεστημένων» για το οποίο λέγαμε προηγουμένως αρχίζει να σιγοβράζει.

Πολύ ενδιαφέρον είναι και το ερώτημα «γιατί δεν έσπασε τελικά στα δυο το Οικονομίας;». Οι συνομιλητές μας διατείνονται ότι ο κ. Καραμανλής είχε αποφασίσει αρχικά να σπάσει το υπουργείο Οικονομίας σε δυο κομμάτια. Στο ένα, που θα ασχολείτο με τα δημοσιονομικά κυρίως, θα πήγαινε ο κ. Παπαθανασίου. Το άλλο, που θα είχε πιο διεθνή χαρακτήρα, είχε προταθεί σε εξωκοινοβουλευτικό παράγοντα με διεθνή πρωτοβουλία, ο οποίος όμως τελικά δεν δέχθηκε.

Άλλοι βουλευτές διαμαρτύρονται επειδή κανένας από τους βουλευτές της λεγόμενης λαϊκής δεξιάς δεν υπουργοποιήθηκε και υποστηρίζουν ότι «ο ανασχηματισμός δείχνει διαζύγιο με το κοινωνικό κομμάτι της παράταξης».  Αλλά ιδού μερικά από τα ερωτήματα που ακούσαμε:

«Γιατί έμειναν εκτός κυβερνητικού σχήματος οι Π. Παναγιωτόπουλος, Β. Πολύδωρας, Γ. Γιακουμάτος, Ι. Μανώλης, Ιορδ. Τζαμτζής, Κ. Παπακώστα, Κ. Αγοραστός;».

«Γιατί ο Καραμανλής δεν έκανε υφυπουργούς άλλους πέντε βουλευτές που είχε ακόμα στο μυαλό του» - πως το ήξεραν άραγε;

Που είναι το κοινωνικό προφίλ της κυβέρνησης; Με τον Χατζηδάκη στο Ανάπτυξης που είναι ο εκφραστής της σκληρής φιλελεύθερης ιδεολογίας, πως θα πείσει ο Καραμανλής ότι αλλάζει πολιτική;

«Θα αλλάξει ο Γιάννης Παπαθανασίου τους κολλητούς του Αλογοσκούφη Γενικούς Γραμματείς που έλυναν και έδεναν στο Υπουργείο, πολλές φορές εις βάρος της πολιτικής Καραμανλή;»

«Πότε θα αλλάξουν - αν θα αλλάξουν  - οι Πρόεδροι των Οργανισμών;»

Δεν λείπουν τέλος κι εκείνοι που χαρακτηρίζουν τις αλλαγές  ως «ανασχηματισμό της Ντόρας» ενώ άλλοι διερωτώνται αν  όντως της «δόθηκε το δαχτυλίδι της διαδοχής». Αν θέλετε πάντως τη γνώμη μας, έχουν δίκαιο ...αμφότερες οι πλευρές για τη Ντόρα. Θα τα πούμε όμως και στη συνέχεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 6-12-008 avatar
    6-12-008 07/01/2009 21:24:37

    χθες οι συγκεντρωμενοι αστυνομικοι μπροστα στον ερυθρο σταυρο( που μονο για συμπαρασταση στον διαμαντη δεν πηγαν...) εψαλαν μαζι με τους βουλευτες του λαος, αδωνη γεωργιαδη και θαναση πλευρη, τον εθνικο υμνο...






    για ενα δεν μπορεις να κατηγορησεις αυτο το σωμα...



    οτι δεν κρατα τις παραδοσεις.!!!
    Αναρτήθηκε από 11-12-008 στις 11:15 πμ 0 σχόλια

  2. μούτρο avatar
    μούτρο 07/01/2009 21:28:16

    τι δουλειά έχει αυτό με τον ανασχηματισμό ρε κολλημένε ,έ κολλημένε

  3. politisp avatar
    politisp 07/01/2009 21:33:18

    Τον Αλογοσκούφη τελικά φαίνεται πως όντως τον έφαγαν οι υποθέσεις με ΣΔΟΕ, με πλαστά τιμολόγια, με χαριστικές τέτοιες δοσοληψίες μέσα κι απο τις υπηρεσίες του υπουργείου, κι άλλα τέτοια "ωραία" και σκοτεινά (κι εκείνο το πρωτοσέλιδο της Αυριανής πριν λίγες μέρες, ήταν ...όλα τα λεφτά). Εκείνον δε τον Αβραμόπουλο, κανονικά για ...τιμωρία τον άφησε εκεί!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/01/2009 21:33:50

    o Παπαθανασίου είναι «καλό παιδί» πιο «φίλος στους βιομήχανους που τον ψήφισαν στο ΕΒΕΑ και λιγότερο «φίλος» στο τραπεζικό καρτέλ -- συγγνώμη -- εννούσα τις τράπεζες, μου ξέφυγε.

    τραπεζικός σε αλλοδαπή τράπεζα σχολίασε: Με την εμπειρία του ΕΒΕΑ ή του Ανάπτυξης θα πεναχρηματοδοτήσει το χρέος την Τρίτη και 13;

    Όλα τα spreads των ομολόγων της Ευρωζώνης έπεσαν. Και της Ελλάδας, στα 220 bp's, αλλά τα Ελληνικά μεγάλωσαν την αποστασή τους από τα αμέσως καλύτερα, τα Ιταλικά. Μετάφραση: Είμαι λίγο χειρότεροι στα PIGS (Portugal, Italy, (Ireland) Greece, Spain)

    Μην φοβάστε, δεν θα μας αποβάλουν, δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη, νομίζω... Αν χρειαστεί να πάρει το χαρτί μας κάποιοα εκδοχή της ΕΚΤ, θα πέσει πειθαρχία.

    Ο Αρις στο Παιδείας θα είναι το μοντέλλο ηθικής και συμπεριφοράς για τους εφήβους μας. Ο Βαρβιτσιώτης;... σας τον χαρίζω.

  5. Τάκης avatar
    Τάκης 07/01/2009 21:42:23

    To δαχτυλίδι θα παεί στον Αντώνη. Ότι και να γίνει.

  6. λαπ avatar
    λαπ 07/01/2009 21:53:47

    @Τάκης
    Γιατί; φεύγει ο Καραμανλής;

  7. politisp avatar
    politisp 07/01/2009 21:55:27

    Μια οι Ευρωεκλογές, συν μια οι Εθνικές (σαφώς πολύ πιθανό εντός του '09), συν άλλη μια Εθνικές "επαναληπτικές" αν δεν υπάρξει αυτοδυναμία,συν ένα πιθανό ενδεχόμενο για Εθνικές σε περίπου ένα χρόνο αν δε βγει Πρόεδρος, συν τις Νομαρχιακές και τις Δημοτικές τον Οκτώβριο του χρόνου, συν τις επαναληπτικές τους... Έχουμε καταλάβει πως διανύουμε μια ...πληρέστατη και ιδιαίτερα παρατεταμένη - είτε το θέλουμε είτε όχι -γενική προεκλογική περίοδο;
    Στην οποία έχουν ακόμα να γίνουν πολλά και διάφορα, με ακόμα πιο πολλές και διάφορες απρόβλεπτες ...καραμπόλες!Κι όλα αυτά, εν μέσω κρίσης, ολοένα και μεγαλύτερης διόγκωσης προβλημάτων, και τα λοιπά. Και τι ακριβώς θα βγει μέσα απο όλα αυτά; Αυτό όντως κανείς δεν το ξέρει. Και λίγοι υπολογισμοί μπορούν να γίνουν μέσα σε τόση ρευστότητα. Ακόμα κι απο ..."σχεδιαστές - αρχιτέκτονες"!

  8. t avatar
    t 07/01/2009 21:58:01

    @ archaeopteryx

    ATHENS, Jan 7 (Reuters) - Greece's Public Debt Management
    Agency (PDMA) on Wednesday announced the following bond issuance
    plan for 2009:
    AUCTION DATE ISSUE
    JAN 13 T-Bills 13-26-52-week
    PDMA said it would also issue 3-, 5-, and 10-year benchmark
    government bonds via syndication this year.

  9. anonymous avatar
    anonymous 07/01/2009 22:01:03

    @5 Τακης
    Μακάρι. Αλλά, μου αρέσει η βεβαιότητά σου. Αμα, αρχίσουν πάλι οι αντικειμενικοί δημοσιογράφοι, να παραλαμβάνουν φακέλλους από το Ιδρυμα, τα ξαναλέμε!

  10. λαος τιμωρος avatar
    λαος τιμωρος 07/01/2009 22:05:04

    αφου εγινε υπουργος και ο βλακας γυιος του βαρβιτσιωτη (μπαρμπι..) τοτε εχει ελπιδες να γινει πρωθυπουργος και ο πανηλιθιος γιωργακης...

    καληνυχτα κυριε καραμανλη, παιξατε και χασατε, δωσατε ρεβανς και ξαναχασατε , μαλλον δεν θελατε καν να κερδισετε , παρακαλω κλειστε την πορτα φευγοντας, και ας περασει ο επομενος κοπριτης.

  11. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 07/01/2009 22:11:39

    Όσο αφορά τον ανασχηματισμό:

    Δεν ξέρω πότε θα φύγει αν φύγει ο ΚΚ ο Β αλλά το παιχνίδι πλέον θα παιχτεί μεταξύ Ντόρας και Αντώνη.
    -Ο Αβραμόπουλος με την παραμονή στο Υγείας ...κάηκε, να και προσωπικά πιστεύω ότι ανέδειξε τις πραγματικές "ικανότητές" του...
    -Ονόματα που αναδύονται όπως πχ Στυλιανίδης, είναι ...ανέκδοτα.
    Η μια πλευρά έχει τους Μητσοτακικούς και η άλλη τους Αβερωφικούς.
    Ποιον λέτε να διαλέξουν οι Καραμανλικοί...

    Όσο αφορά τον πραγματικό κόσμο:

    το παιχνίδι θα παιχτεί εκεί που πραγματικά μετράει ...η ουσία, αν το ΥΠΟΙΟ βρίσκει χρήματα για να αναχρηματοδοτεί το Δημόσιο χρέος και αν υπάρξει έλεγχος της αγοράς από τον διάδοχο του κ Φώλια.
    Τα μετρητά του κράτους και η καθημερινότητα είναι ο τομέας που θα κρίνει τις εξελίξεις.
    Μην ξεχνάμε άλλωστε, όπως πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος politisp , ότι σε διάστημα 20 μηνών θα έχουμε σίγουρα τουλάχιστον 4 εκλογικές αναμετρήσεις ....
    Οπότε δυστυχώς μεταρρυθμίσεις αλλαγές "νοικοκύρεμα" δεν πρόκειται κανείς να κάνει καθώς το βλέμμα των 300 θα είναι στις ...δημοσκοπήσεις δυστυχώς

  12. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 07/01/2009 22:14:56

    ουπς με πρόλαβαν οι FT...

    :-)

  13. anonymous avatar
    anonymous 07/01/2009 22:17:43

    @12
    τι;

  14. Giannis Dimitriou avatar
    Giannis Dimitriou 07/01/2009 22:22:07

    Siga mhn ginei arxhgos to xazo-paidi o Antwnakis.
    Mporei na katafernei na bgainei bouleuths sthn Messhnia kanontas ola ta rousfetia ekei, alla
    to arxigiliki einai poly panw apo tis dynameis tou.

  15. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/01/2009 22:23:58

    Αν ρωταει ελληνας-και, απο την συμπαθητικη ταξη των νεοδημοκρατων-γιατι δεν μπηκε ο Γιακουματος,θελει ΞΥΛΟ!

  16. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 07/01/2009 22:28:51

    @14 Giannis Dimitriou

    Ανεξάρτητα αν συμφωνεί κάποιος μαζί του ή διαφωνεί, όχι μόνο έβλεπε την μπόρα από το 2003 (οικονομική κατάσταση) αλλά άρθρωνε και ένα διαφορετικό λόγο τεκμηριωμένο...
    Ισως είχε δίκαιο
    Ισως είχε άδικο
    Αλλά σίγουρα είχε άποψη και την τόλμη να την εκφράζει...
    Αν τώρα τον συγκρίνουμε με τις εναλλακτικές πολιτικές εφεδρείες της χώρας (Αλαβάνο, Τσίπρα, Καρατζαφέρη, Ντόρα, Αβραμόπουλο, Στυλιανίδη, ΓΑΠ), συγνώμη αλλά προσωπικά προτιμώ τον ...χαζό

  17. Orestios avatar
    Orestios 07/01/2009 22:42:48

    @ #14
    Αφού βγήκε το GAP αρχηγός κόμματος, ο κάθε Έλληνας μπορεί να ελπίζει. Αλήθεια, που είναι το GAP?

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/01/2009 22:57:17

    Περι τινος κοινωνικου προσωπου μιλατε αγαπητοι;Ετσι, για να παρουμε κι εμεις χαμπαρι.Γιατι το να μπει καποιος και να ανοιξει την πορτοφολα, δε γινεται ουτε με σφαιρες,γιατι απλως η πορτοφολα, ειναι αδεια.Αρα;

  19. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 07/01/2009 23:22:12

    +1

    No money No Honey

  20. thanos avatar
    thanos 08/01/2009 06:28:54

    17-Orestios
    January 7th, 2009 at 10:42 pm


    Να και ο Ορεστιος...αγωνιας φιλε μου που ειναι ο ΓΑΠ γιατι δεν ρωτας που ειναι ο Αλογομουτσουνος?

  21. Helmut avatar
    Helmut 08/01/2009 09:36:10

    Η γκρίνια που ακούγεται από τους βουλευτές της ΝΔ είναι μάλλον από όσους ήλπιζαν ότι θα άρπαζαν και καμία (υφ(υπουργική καρέκλα και έμειναν στα κρύα του λουτρού.

    Άκου απορία γιατί δεν έγιναν υφυπουργοί η Παπακώστα, ο Μανώλης ή ο Γιακουμάτος! Αυτοί δεν κάνουν ούτε για περιπτεράδες, θα σώσουν τη Κυβέρνηση Καραμανλή;

  22. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 08/01/2009 10:28:47

    ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΝΑΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΣΙΓΑ ΜΗ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΥΠΟΥΡΓΟ...