19/02/2009 12:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο κλαρί και ο Νικήτας

Απειλεί να  παραιτηθεί και κατηγορεί για «αναξιοπιστία» και «πραξικόπημα», εναντίον του ιδίου, κυβέρνηση και Μαξίμου ο πρόεδρος της Κεντρικής Ένωσης Δήμων και Κοινοτήτων Ελλάδας (ΚΕΔΚΕ) και Δήμαρχος Αθηναίων κ. Ν. Κακλαμάνης με αφορμή την πρόθεση του υπουργού Τουριστικής Ανάπτυξης κ. Κ. Μαρκόπουλου να μειώσει  του τέλος παρεπιδημούντων από το 2% στο 0,5%.

Η μείωση του τέλους παρεπιδημούντων σημαίνει και συρρίκνωση των εσόδων των δήμων κατά 120 και πλέον εκατ. ευρώ τον χρόνο. Τον συγκεκριμένο πόρο τον εισπράττουν οι ξενοδοχειακές επιχειρήσεις από τους πελάτες τους και τον αποδίδουν στους δήμους, που με τη σειρά τους τον ανταποδίδουν μέσω των παρεχομένων τουριστικών υπηρεσιών. Τα ποσά αυτά αντιστοιχούν σε ποσοστά που κυμαίνονται από 15% ως και 60%(!) των ετησίων εσόδων των δήμων, ιδίως των τουριστικών, ωθώντας τους δημάρχους σε ανήσυχες δηλώσεις, για «καίριο και μαζικό πλήγμα στα οικονομικά των ΟΤΑ».

Έτσι με χθεσινές δηλώσεις του ο κ. Κακλαμάνης σημείωσε με νόημα ότι «η αξιοπιστία στην πολιτική είναι κάτι που η κυβέρνηση οφείλει πάντα να ενθυμείτε», ενώ τόνισε ότι τη δική του προσωπική αξιοπιστία δεν πρόκειται να τους τη χαρίσει. «΄Η θα τηρηθούν τα συμφωνηθέντα ή ας αναζητήσουν άλλον πρόεδρο της ΚΕΔΚΕ για συνομιλητή τους» πρόσθεσε αναφερόμενος σε «συγκεκριμένες συντεχνίες εχόντων...» που πιέζουν την κυβέρνηση, μεγαλοξενοδόχους δηλαδή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daris avatar
    daris 19/02/2009 12:06:03

    "τη δική του προσωπική αξιοπιστία δεν πρόκειται να τους τη χαρίσει"
    Ποιος εχασε την αξιοπιστια για να την βρει ο Κακλαμανης?
    Μια απο τα ιδια απο τους καραγκιοζηδες που κυβερνανε την χωρα μας.
    Ειναι θλιβερο και αηδιαστικο που υποχρεονωμαστε να ασχολουμαστε μαζι τους επειδη δεν θελουμε να ειμαστε αδιαφοροι πολιτες....
    Φτυστε παντου, σταγονα δεν θα παει χαμενη με ολο αυτο τον συρφετο των ανικανων που μπλεξαμε!

  2. zapata avatar
    zapata 19/02/2009 12:15:17

    Σε παρακαλώ Κακλαμάνη, κάνε πράξη τις απειλές σου.

  3. Μπιν-ντές avatar
    Μπιν-ντές 19/02/2009 12:21:22

    Φακτορα , επιτηδες βαζεις αυτη τη φατσα να βλεπουμε και φτυνουμε ?

  4. daris avatar
    daris 19/02/2009 12:25:39

    Και να ξερουν οι κυριοι οτι η αξιοπιστια ειναι κατι που πολλοι σημερα δεν διαθετουν ισως και δικαιολογημενα λογω ρευστοτητας του παγκοσμιου σκηνικου(ακομα και σοβαροι πολιτικοι ηγετες) αλλα υπαρχει κατι σημαντικοτερο που λεγεται ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ και αυτο ειναι που απουσιαζει απο τα αστερια που ρυθμιζουν την τυχη της χωρας και την ζωη μας!!!
    ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ και ΚΑΤΑΚΑΘΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ειναι καιρος να εξαφανιστειτε πριν μας οδηγησετε στην καταστροφη!!!

  5. tiramola avatar
    tiramola 19/02/2009 12:32:08

    Σαν τον Μανώλη και αυτός...
    Ο σώζον εαυτώ σωθήτω...
    Ο άλλος ο...καταλληλότερος ετοιμάζει βαλίτσες για
    Tsftsssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 13:26:53

    τι σακάκι μουαρέ είναι αυτό ή πουλάκια κάνουν τα μάτια μου, τι γραβάτα φλούο αρτιστίκ ...

  7. anetos avatar
    anetos 19/02/2009 13:45:33

    Ο τύπος προσπαθεί να κάνει το ίδιο, όπως και όταν ήταν στο υπουργείο,
    Όταν κατάλαβε ότι είχε αποτύχει και λίγο πριν γίνει ρόμπα (όπως ο αντικαταστατής του) άρχισε να μιλάει για την δημαρχία .
    Τώρα προσπαθεί να βρει άλλοθι με τους παρεπιδημουντες (όχι ότι δεν είναι σοβαρό το θέμα) και μιλάει για αξιοπιστία .... ποιος μιλάει εεε !

  8. GreenPoint avatar
    GreenPoint 19/02/2009 16:10:18

    Aυτος ειναι υστερικος και υποτιθεται κατι παει να κανει. Το μονο που καταφερνει ειναι να κοψει δεντρα και στα δυσκολα δηθεν παραιτειται!!!Ασε που λεγεται οτι το παιζει για αρχηγος της ΝΔ. Να τον χαιρεστε οσοι τον ψηφισατε.!!!!

  9. Giannis avatar
    Giannis 19/02/2009 16:56:57

    Ο τύπος είναι για πολές κλωτσιές

  10. donaE avatar
    donaE 19/02/2009 17:17:16

    Προσωπικα,μου φαινονται ολοι τους σαν ενας θιασος που ξεμεινε σε ενα σταθμο,γιατι εχασε το τραινο.Αλλα ο καθενας εχει ακομα το κοστουμι του ρολου του.

  11. adbusters avatar
    adbusters 19/02/2009 18:46:16

    Δείτε στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ σήμερα τι ετοιμάζει να κάνει ο δήμιος Αθηναίων στο Γκάζι... Ούστ ρε.

  12. aris53m avatar
    aris53m 20/02/2009 13:55:04

    @12
    χιχιχιχι έξοχα!!!!

    Ε ας παραιτηθεί μπας και την γλυτώσει κανένα πευκάκι (μεγάλο ή μικρό, γιατί τον κατηγόρησαν αδίκως ότι έκοψε 12 μεγάλα πεύκα. Ο αξιότιμος Δήμαρχος μας διευκρίνισε ότι 3 ήταν τα μεγάλα (εθνικός αριθμός) και 9 τα μικρά).