#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/04/2012 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο «κελί 33» το τελευταίο ζεϊμπέκικο του Άκη



της effie B.

Ίσως τελικά η οδυνηρή μετα-μεταπολιτευτική περίοδος να αρχίζει με τη σύλληψη και προφυλάκιση του πάλαι ποτέ Νο 2 του ΠΑΣΟΚ, Άκη Τσοχατζόπουλου.

Οι πρόωρες εκλογές της 6ης Μαιου θα βάλουν επίσημα και τη σφραγίδα. Και λέω οδυνηρή γιατί ήρθε φαίνεται η ώρα που πρέπει να ανοίξουμε και να κλείσουμε πολλά κρυφά κιτάπια που θα κοστίσουν σε πολλούς, να κάνουμε οδυνηρές παραδοχές, να πάρουμε αποφάσεις και τελικά να κινήσουμε γι’ αλλού. Να αφήσουμε πίσω μας πρόσωπα, καταστάσεις, ψευτοοράματα, ψευτοδιλλήματα, ψευτοτσαμπουκάδες, και ...ψευτοζεμπεκιές.

Γιατί δεν ξέρω αν έκανε κάτι καλά ο Άκης Τσοχατζόπουλος στην πολιτική του πορεία των τριάντα και πλέον χρόνων, -μάλλον δεν έκανε αν κρίνω από την κατάληξη του-, σ’ εκείνο που όντως ήταν άψογος ήταν η ... αρχοντοζεμπεκιά συνοδευμένη με πολύ τσαμπουκά, που χόρευε εις υγείαν των ιθαγενών κορόιδων και συνεπικουρούμενος και ενθαρυνόμενος απο τα παλαμάκια φίλων συντρόφων. Δεν γνωρίζω αν όλες οι ζεμπεκιές που χόρευε ήταν ...παραγγελιά. Ήταν όμως όλες σε αρχοντικό βαρύ ρυθμό 9/8 συνοδευόμενο από τα συναισθήματα της μοναξιάς, της θλίψης, και της μελαγχολίας της κομματικής κορυφής! Άλλωστε οι ... κομματάρχοντες μόνο τέτοιες χορεύουν!!

Νάταν άραγε και ο Βενιζέλος και ο Λοβέρδος εκεί; Να χτυπούσαν και αυτοί παλαμάκια; Ρωτώ, γιατί ο αρχηγός πλέον του ΠΑΣΟΚ και υποψήφιος για την πρωθυπουργία της χώρας (αλλοιμονό μας!!) στις 11 Ιανουαρίου του 2005 ομού και μαζί με το σημερινό Νο 2 του ΠΑΣΟΚ (αλλοιμονό μας!!), αυτού του νέου ΠΑΣΟΚ, του «Αρχίζουμε », απεφάνθησαν ότι:

«Δεν προκύπτει κανένα στοιχείο πιθανής τέλεσης ποινικού αδικήματος από τους πρώην υπουργούς Εθνικής Άμυνας κ.κ. Απόστολο-Αθανάσιο Τσοχατζόπουλο και Γιάννο Παπαντωνίου και τα στελέχη της πολιτικής και στρατιωτικής ηγεσίας του υπουργείου».

Αυτά βέβαια τα προσυπόγραψαν και άλλοι γνωστοί και μη εξαιρετέοι που καλό θα είναι να τους θυμηθούν οι ψηφοφόροι την «φοβερή» ώρα της κρίσεως και να τους «σταυρώσουν»!

Άρα αθώος ο κατηγορούμενος από έτους 2005 με πολιτική βούλα των υψηλοτέρων προδιαγραφών! Όταν όλη η Ελλάδα τόχε τούμπανο και τα πανάκριβα ακίνητα φώναζαν και κραύγαζαν μαύρο πολιτικό χρήμα, για τον «οραματιστή» Βενιζέλο, για τον ηγέτη που σήμερα βλέπει το αυριο της Ελλαδας με τον δικό του «μοναδικό» τρόπο, δεν προέκυπτε κανένα στοιχείο. Όλα καλά! Όλα αθώα!

Ο «αρχίζουμε ξανά» κ. Βενιζέλος και οι συνοδοιπόροι του Άκη στο Κίνημα δεν συγκινήθηκαν όλα αυτα τα χρόνια απο την κραυγαλέα σπατάλη, την ασυδοσία, το σκόρπισμα χρήματος, προιόν μίζας και ασύστολου χρηματισμού του συντρόφου τους! Δεν ενοχλήθηκαν ποσώς από την φαυλότητα, την αμετροέπεια και το διεφθαρμένο του συντρόφου τους! Σε μια «συνομωσία» σιωπής έμειναν μόνο να χτυπούν ρυθμικά παλαμάκια!

Εκατομύρια από δω, δισεκατομύρια από κει, καταληστεμένα από το αύριο ανόητων πολιτών που χειροκροτούσαν και επικροτούσαν ψηφίζοντας τον επί σειρά ετών. Σίγουρα θα επιβραβεύεται και με βουλευτική αποζημίωση!

Εδώ λίγο έλλειψε να μας τον φορτώσουν και για πρωθυπουργό!

Πόση ντροπή!

Αυτό είναι όμως το σύστημα ΠΑΣΟΚ. Καταλήστεψε το μέλλον ενός λαού και σήμερα επιθυμεί να «αρχίσει» ξανά! Τι άραγε;

Ακόμη και σήμερα ο νέος αρχηγός του καμώνεται πως τάχα δεν γνώριζε! Αυτός που πέρασε από το ίδιο ακριβώς υπουργείο με τον ...άρχοντα Άκη! Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει αν επιθυμούσε να «αρχίσει» κάποτε, ήταν ένας απλός έλεγχος στα πεπραγμένα του πρώην συντρόφου. «Έγερναν» όμως όλα!

Πόση υποκρισία!

Και απορεί ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ που δεν μπορεί να σταυρώσει υποψήφιο για την κατάρτιση των ψηφοδέλτιων του άλλοτε κραταιού κινήματος! Τέλος τα πρόβατα! Έπαψαν βλέπετε απο καιρό να υπάρχουν εθελοντές απολογητές των πεπραγμένων του Άκη, του Βενιζέλου και των συν αυτώ!

Και όπως έγραψε πρόσφατα και η όψιμη συντρόφισσα και επίσης οραματίστρια Άννα Νταλάρα, με τα ουκ έστι αριθμός ακίνητα, μετοχές και καταθέσεις, και δεν είναι λαικισμός όταν θυμάται κανείς τις διαμεσολαβίσεις Πανταγιά, «Αναγνωρίσαμε τα λάθη, τις αστοχίες, τις ευθύνες μας…”!

Απαντούμε: καιρός τώρα να πληρώσετε γι’ αυτές!

Και ο σύντροφος Ακης;

Κραδαίνοντας το δίκαιο της παραγραφής των αδικημάτων του και όχι το δίκαιο της αθωότητας του, αποδεικνύοντας περίτρανα για μία ακόμη φορά την αμετροέπεια της πολυετούς άσκησης της εξουσίας και της προσωπικής του αφασίας, κατηφής, απογοητευμένος, ένα σωστό ράκος που σε τίποτε δεν θυμίζει τον άλλοτε γόη της Αλλαγής, οδηγήθηκε στον Κορυδαλλό.

Ίσως στο «κελί 33» να χορέψει το τελευταίο του ζειμπέικικο... έτσι όπως και τότε. Τα χρόνια της παντοδυναμίας του. Συνοδευόμενο όμως αυτή τη φορά απο τα συναισθήματα της μοναξιάς, της θλίψης, και της μελαγχολίας της κομματικής ζούγκλας!

Παιχνίδια που παίζει η μοίρα καμμιά φορά!

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΚ avatar
    ΙΚ 18/04/2012 13:13:37

    Εξαιρετικό άρθρο.

    Την θυμάμαι αυτή την φωτο... Τους είχε διδάξει καλά ο Αντρέας... Δίπλα είναι ο Καρχιμάκης;

  2. Κατερινα avatar
    Κατερινα 18/04/2012 13:20:02

    όποιος και να είναι όλοι ήξεραν και κανείς δεν ομολογούσε!!
    ένοχη σιωπή...

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ Κατερινα 18/04/2012 20:20:51

      η σιωπή των ενόχων

      • Κατερινα avatar
        Κατερινα @ sofia or8h 18/04/2012 20:25:21

        αυτό ακόμα πιο σωστό!!!

  3. juliet avatar
    juliet 18/04/2012 13:22:55

    Εφη,
    Χριστός Ανέστη!
    Τελικά το ζεμπέκικο είναι για τα παληκάρια.....εξ ου και τα σίδερα της φυλακής είναι για τους λεβέντες!ακόμη και τους όψιμους.

  4. monson avatar
    monson 18/04/2012 13:42:13

    effie εξαιρετικο....μηπως να πιασεις και το υπολοιπο επιτελειο και να τους βαλεις στο καδρο?

    εξαλλου ζεμπεκιες..εριχνε και ο γιωργακης που τον λουστηκαμε για πρωθυπουργο...αυτο που το πας?

    Ο Μπενυ τεχνικως αδυνατον να ριξει ζεμπεκιες εξου και επελεξε να γινει o καθιστος βουδας μεσα σε ενα αβγο!!

    • effie B. avatar
      effie B. @ monson 18/04/2012 14:11:29

      αν εχεις διαβάσει Ηλία Πετρόπουλο θα διαπιστώσεις τη διαφορά των ζειμπέκικων! Δείχνουν σε μεγάλο βαθμό την ιδιοσυγκρασία του ατόμου!
      ο Άκης ...κομματάρχοντας χόρευε βαρύ, ασήκωτο!
      ο Γιωργος πάλι light, (καθόσον light ο ιδιος), ελαφρολαικό και πηδηχτό!
      Οι άλλοι δεν έχουν σημασία: είναι μόνο για ...παλαμάκια!
      Όσο για τον Βενιζέλο, είναι απαγορευτικό και λόγω αισθητικής του κοινού!!!

      • monson avatar
        monson @ effie B. 18/04/2012 14:12:59

        σωστηηηηηη!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ effie B. 18/04/2012 14:57:25

        ...Όσο για τον Βενιζέλο, είναι απαγορευτικό και λόγω αισθητικής του κοινού!!!...
        Αυτός ή από πέσιμο ή από χ.....ο θα πάει!

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ effie B. 18/04/2012 16:41:06

        Χρόνια πολλά Εφη! Ο ΓΑΠ , όντως χόρευε ελαφρύ με πολλές και περιττές κινήσεις ,μη μπορώντας να ελέγξει το σώμα του και έχοντας και ένα ανόητο χαμόγελο (άσχετο με τη φιλοσοφία του χορού ,την οποία αγνοούσε) την ώρα που χόρευε. Ο Τσοχατζόπουλος χόρευε πιό δεμένα ,αλλά όχι βαρύ κι ασήκωτο ,γιατί ο ίδιος ,ούτε βαρύς ,ούτε ασήκωτος ήταν. Ενας επιδειξιομανής, χωρίς βάθος και ουσία , επιφανειακός, καιροσκόπος ,που χρησιμοποιούσε ανθρώπους και καταστάσεις για να βγει από την αφάνεια και την κοινωνική μειονεξία που χαρακτήριζε τη νεότητά του. Η μοναξιά , το βάθος και ο πόνος που σηματοδοτούν το ζεϊμπέκικο , αυτά ήταν άγνωστα για τον αμετροεπή Ακη. Οσο για τον Βενιζέλο, τον είδα να προσπαθεί να χορέψει! Εγκλημα κατά της αισθητικής και της ψυχικής μας ηρεμίας!

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ effie B. 19/04/2012 09:31:05

        Έφη, Χριστός Ανέστη! Βενιζέλιος χορός ή, ακόμα γλαφυρότερα, μπαλλέτο, θα ήταν σαν προσυνουσιακός χορός ιπποποτάμων σε οίστρο, μέσα σε βαλτόνερα, ξέρεις, εκεί όπου παρεπιδημούν εδώ και 30 χρόνια.

  5. blue nile avatar
    blue nile 18/04/2012 13:46:55

    Ο Τζοχατζο μάλλον δεν έχει καταλάβει ακόμα τι συμβαίνει... Απορεί γιατί ξέρει πως δεν μπορούν να του συμπεριφερθούν και πολύ άσχημα. Στο κάτω κάτω της γραφής αν δει ότι του την έχουν πραγματικά στημένη και τον πηγαίνουν για φυλακή μπορεί να ανοίξει το στοματάκι του και να κάψει μια για πάντα το ΠΑΣΟΚ.
    Εκτός αν για την περιπέτεια του έχει ήδη λάβει διαβεβαιώσεις ότι δεν θα συνεχιστεί μετά τις εκλογές...

    • Theo avatar
      Theo @ blue nile 18/04/2012 14:00:37

      δυστυχώς για κείνον ευτυχώς για μας τέλειωσαν οι εποχές τις ασυδοσίας!
      καποιοι θα καούν για να προχωρήσει το κάρο!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ blue nile 18/04/2012 14:59:54

      μπορεί να ανοίξει το στοματάκι του και να κάψει μια για πάντα το ΠΑΣΟΚ.

      Το ΠΑΣΟΚ είναι ο κόσμος του και η μεγάλη πλειοψηφία την έχει κάνει για αλλού. Οι λίγοι που θα μείνουν υπό αυτή την κομματική σημαία θα απορροφηθούν από τα άλλα, υπάρχοντα ή μελλοντικά, σχήματα. Συνεπώς μιλήσει δε μιλήσει ο Άκης είναι αδιάφορο για τους ΠΑΣΟΚους. Θα καούν μερικά στελέχη αλλά κι αυτά είναι αναλώσιμα.

      • Theo avatar
        Theo @ anonymous 18/04/2012 15:13:55

        συμφωνώ!

  6. avanti avatar
    avanti 18/04/2012 14:08:36

    Αλήθεια ποιός πιστεύει ότι ο ΄Ακης θα μείνει στην φυλακή μετά τις εκλογές? Ποιός πιστεύει ότι τυχαία εισηγήθηκε το φιλαράκι του ο μπένι τον νόμο περί μη ευθύνης υπουργών που όλοι καταχειροκρότησαν & πανηγυρικά ψήφισαν στην Βουλή? Εδώ δεν πατάει σήμερα ο ΄Ακης συν την εξεταστική επιτροπή του 05 που τον έβγαλε λάδι?
    Δεν υπάρχουν λέξεις να περιγράψει κανείς την πολιτική τους απατεωνιά και ως τέτοιους μπορούμε να τους αντιμετωπίσουμε.

    • Μαιρη Παπαχ. avatar
      Μαιρη Παπαχ. @ avanti 18/04/2012 14:47:29

      οι καιροί άλλαξαν!

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/04/2012 18:13:36

    Ορμώμενη από τη φωτό, ας μου επιτραπεί παράφραση ενός αγαπημένου λαϊκού τραγουδιού:
    ''Άσπρο πουκάμισο φορώ
    και μαύρο θα το βάψω
    ''μαύρα'' είν' τα φράγκα π' αγαπώ
    γι' αυτά κοντεύω να χαθώ...''

    • Franklin S. avatar
      Franklin S. @ ΕΥΑ 18/04/2012 18:32:20

      πολύ καλό!!!!!!!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΕΥΑ 18/04/2012 18:43:54

      ......γι'αυτά πολύ θα κλάψω. !!!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΥΑ 18/04/2012 19:18:21

      Thanks παιδιά..με τον Άκη σε πιάνει ένας ποιητικός οίστρος! DA, σε βλέπω κι εσένα επηρεασμένη!

  8. isovios avatar
    isovios 18/04/2012 18:38:42

    Πως σας φαίνεται κυρία Μπακογιάννη που το Υπουργείο Εξωτερικών εφαρμόζει τώρα τις αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατείας τις οποίες εσείς δεν εφαρμόζατε όταν είσασταν Υπουργός Εξωτερικών;

    Πως σας φαίνεται κυρία Μπακογιάννη που τώρα θα μείνετε εκτός Βουλής και τη Βουλή θα τη βλέπετε μόνο στα όνειρά σας; Τι λένε οι φίλοι σας οι διπλωμάτες;

    • Heaven avatar