#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/05/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο δρόμο για τη νέα αρχιτεκτονική της χώρας


Η «θερινή ατζέντα» του πρωθυπουργού και προέδρου της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά είναι ήδη πλήρης και από αυτήν προκύπτει ότι ως το καλοκαίρι θα έχει στραμμένη την προσοχή του σε συγκεκριμένους τομείς.

Η προετοιμασία για την προεδρία της Ε.Ε. που αρχίζει σιγά-σιγά, η αναδιάταξη του πολιτικού συστήματος και άρα των κομματικών δυνάμεων και η διαμόρφωση ορατής αναπτυξιακής προοπτικής για τη χώρα είναι μερικές από τις προτεραιότητες που σημειώνει στο φάκελό του ο Πρωθυπουργός.

Σε αυτό το πλαίσιο δραστηριοτήτων θα επιδιώξει να διαμορφώσει μια νέα αρχιτεκτονική για τη χώρα, ώστε να…κατασκευαστεί στο πλαίσιο της Νέας Μεταπολίτευσης, ένα νέο πολιτικό, οικονομικό και κοινωνικό οικοδόμημα.

Ήδη, η κατάληξη της σύγκρουσης με τους εκπαιδευτικούς, υπέρ της κυβέρνησης, δίνει και άλλον αέρα στον Πρωθυπουργό, που επιτέλους, μετά από πολλά χρόνια, σπάει αυγά και συνθλίβει κατεστημένες αντιλήψεις, διαμορφώνοντας ένα νέο τοπίο στη χώρα.

Η προσπάθεια για την πλήρη αλλαγή του καθεστώτος

«Αυτή η προσπάθεια δεν είναι εύκολη και στην πράξη πρόκειται για τη συσπείρωση όλων των υγιών δυνάμεων της κοινωνίας, η αναβίωση των συζητήσεων για την ευρύτερη κεντροδεξιά με το προσκλητήριο από το βήμα του συνεδρίου σε δυνάμεις, μεταρρυθμιστικές και φιλελεύθερες, εκτός ΝΔ, η κατάρτιση, μέσω κοινωνικού διαλόγου, ενός ευρύτερου σχεδίου για την ανάπτυξη της χώρας, για τις αλλαγές σε θεσμικό επίπεδο, κ.α.

Σε αυτό το νέο πολιτικό περιβάλλον που διαμορφώνεται, ο Αντ. Σαμαράς σχεδιάζει αντιστοίχως «νέες δράσεις» βάσει ενός «μεσοπρόθεσμου σχεδιασμού», που επεξεργάζονται κατά τμήματα και εισηγούνται στον Πρωθυπουργό οι στενοί του συνεργάτες.

Ο σχεδιασμός αυτός φθάνει ως και το 2014, οπότε η νέα κεντροδεξιά που οραματίζεται ο Πρωθυπουργός, θα πρέπει να κινηθεί επιτυχώς σε δύο μέτωπα: στην προεδρία της Ε.Ε. και στις ευρωεκλογές.

Το 2014 χαρακτηρίζεται από τώρα «κρίσιμο» για τη ΝΔ και στο Μέγαρο Μαξίμου προβληματίζονται καθώς αντιλαμβάνονται ότι ο έγκαιρος σχεδιασμός δεν εξασφαλίζει απαραιτήτως και τις λύσεις για τα προβλήματα που θα κληθεί να αντιμετωπίσει η κυβέρνηση στο εξής.

Η διαμόρφωση του νέου πολιτικού χάρτη είναι ένα από αυτά τα προβλήματα και σύντομα αναμένεται ο ίδιος ο Αντ. Σαμαράς να ασχοληθεί προσωπικά με την πολιτική ανασυγκρότηση που πρέπει να υπάρξει στη χώρα, καθώς θα μπαίνουμε στην τελική ευθεία για το συνέδριο της ΝΔ στα τέλη Ιουνίου.

Ανεξάρτητα από τους εσωκομματικούς σχεδιασμούς και τις πολιτικές εξελίξεις στο εσωτερικό, ο Πρωθυπουργός προετοιμάζει ως το καλοκαίρι εντυπωσιακές κινήσεις στον διεθνή ­χώρο, ενώ θα ακολουθήσουν και εξορμήσεις στην περιφέρεια και θα αναδειχθεί το νέο αναπτυξιακό μοντέλο της χώρας στη μεταμνημονιακή περίοδο.

Μάρκος Αυρήλιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. B.Q avatar
    B.Q 17/05/2013 09:24:09

    Πόση αθωότητα και αισιόδοξη αφέλεια χρειάζεται, ενώ στεκόμαστε καταμεσίς του γκρίζου και ισοπεδωμένου απ΄τους βομβαρδισμούς των μνημονίων τοπίου μετρώντας θύματα, απώλειες και ήττες, κάποιοι -εκ του ασφαλούς- ακόμη να μεθούν γλυκά, πολυτελώς οραματιζόμενοι την προοπτική, κάποιου μελλοντικού προς ....ανέγερσιν Παραδείσου!!! Ωραία που είναι η...αφαιρετική θεώρηση της τραγικής πραγματικότητας! Δώσετε και σ΄εμάς τη συνταγή παρακαλώ.
    Πως είναι δυνατόν να συνυπάρχουμε στην ίδια χώρα;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ B.Q 17/05/2013 17:59:49

      Λες: "Πως είναι δυνατόν να συνυπάρχουμε στην ίδια χώρα;"

      Απαντώ: Έλα ντε! Η απαισιοδοξία και η μαυρίλα δε λύγισαν την ελληνική ψυχή ούτε το 1821, ούτε σε πολέμους, ούτε σε μικρασιατικές καταστροφές. Άρα;

      • B.Q avatar
        B.Q @ Γεώργιος Τ. 18/05/2013 10:08:12

        Ως '' απαισιοδοξία και η μαυρίλα'', χαρακτηρίζεται από τους ''βολεμένους'' η διαπίστωση της πραγματικότητας και των αδιεξόδων που εκ του ασφαλούς ...ξορκίζουν (εκ του προσωπικού τους ασφαλούς), με ενέσεις υπεραισιόδοξης πλάνης, τις οποίες επιμένουν να εφαρμόσουν επί των πληττόμενων.
        Η ...Ελληνική ψυχή, όταν σέρνεται και συμβιβάζεται και συνθηκολογεί, ούτε για ...1821 ούτε για 1940 είναι ικανή.
        Άσχετες συγκρίσεις λοιπόν επιχειρείτε.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ B.Q 18/05/2013 11:41:24

          Το ποιος είναι βολεμένος και ποιος όχι είναι αδύνατον να το ξέρεις. Άτοπο επιχείρημα λοιπόν. Το ποιος είναι απελπισμένος ή έστω καταθλιπτικός (ελαφριά ή βαριά δεν ξέρω) φαίνεται αμέσως στο γραπτό λόγο του.

  2. Αρχιμήδης avatar
    Αρχιμήδης 17/05/2013 09:46:18

    Πόσα εισέπραξε σπο τη λίστα Λαγκάρντ και πότε θα πάει φυλακή τουλάχιστο ο Παπακ? Η μήπως τα αυγά που σπάει είναι των αδυνάτων, ως συνήθως, και όχι των "ημετέρων"?

  3. πολιτης avatar
    πολιτης 17/05/2013 09:53:00

    καλη η καλιεργεια κλιματος αισιοδοξιας, πιθανως κι επιβεβλημενη. μπροστα μας ομως εχουμε την αδηριτη και ζοφερη πραγματικοτητα. ακομη δεν εχουμε πεισθει οτι μπηκε επιτελους ο περιφημος "πατος" στο βαρελι.
    επισης με λυπη διαπιστωνουμε την στασιμοτητα σε κρισιμα θεματα οπως η λιστα λαγκαρντ και λοιπες λιστες, γερμανικες αποζημιωσεις-κατοχικο δανειο, θεσπιση ΑΟΖ, λυση στο γορδιο δεσμο επιταχυνσης απονομης δικαιοσυνης, να μπει το χερι το κρατους στα ταμεια των μεγαλοεπιχειρηματιων που χρωστανε τα απειρα στο κρατος και στα ασφαλιστικα ταμεια δινοντας ετσι το τελος της εξαρτησης των πολιτικων και της προνομιακης μεταχειρισης των νταβατζηδων κ.α. πολλα και σημαντικα.
    γινονται θετικες ενεργειες απο ορισμενους (ορα μαυραγανης) αλλα με ρυθμους χελωνας και φωνη βοωντος στην ερημο της ατιμωρησιας, διλαπολκης και διαφθορας. παραλληλα βλεπουμε να εντεινονται οι "επιθεσεις" στους μικρομεσαιους και χαμηλοσυνταξιουχους, πληρης εξαθλιωση των ασφαλιστικων ταμειων και των υποχρωσεων τους στους ασφαλισμενους με τα παρτυ των προμηθειων και των υπερτιμολογησεων να εξακολουθουν.
    περεπι να γινει αντιληπτο οτι το θεμα της εσωτερικης υποτιμισης στη μισθωτη εργασια εχει τελειωσει. καθε περεταιρω προσπαθεια μειωσης σε αυτους τους τομεις εκτος απο ανηθικο ειναι και ολεθριο.
    ας ελπισουμε οτι επιτελους θα γειρει η πλαστιγγα προς την κατευθυνση της ορθης συνταγης με απτα αποτελεσματα και δεν θα μεινει κολλημενη στις διαχειριστικες, ατελεσφορες και εγκληματικες προσπαθειες του παρελθοντος.

    • Αρχιμήδης avatar
      Αρχιμήδης @ πολιτης 17/05/2013 10:06:30

      Τα είπες όλα αναλυτικά!!!!!!!!!!!!!!!!+++++++++++

  4. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 17/05/2013 10:27:53

    Νέα αρχιτεκτονική επέλεξε καί η κΑντζελίνα Ζολί.

  5. leak avatar
    leak 17/05/2013 11:47:39

    +++++

  6. EL CID avatar