24/05/2008 19:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο διαδίκτυο το www.zougla.gr

Κάθε καινούργια δουλειά στα ΜΜΕ είναι καλοδεχούμενη. Σημαίνει νέες θέσεις εργασίας, ενίσχυση του διαλόγου και της ενημέρωσης. Ευχόμαστε λοιπόν ολόψυχα καλή επιτυχία στη νέα προσπάθεια στο διαδίκτυο του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου. Ακολουθούν οι πρώτες παρατηρήσεις, έμπειρου συνεργάτη μας.

Το www.zougla.gr, όπως το είδα, είναι η προσπάθεια μεταφοράς ενός επιτυχημένου εμπορικά μοντέλου μιας τηλεοπτικής παραγωγής στο Διαδίκτυο και, μάλιστα, υπό μορφή portal. Πρώτα απ' όλα, αυτό εμπεριέχει ρίσκο από μόνο του, γιατί δεν έχει ξαναγίνει και δεν υπάρχουν χνάρια να ακολουθήσεις. Αν, επί πλέον, δεν γνωρίζεις και τον χώρο του Διαδικτύου, η αφέλεια υπερνικά τα εύσημα για την ανάληψη του ρίσκου. Οι εκπομπές του Μάκη Τ. απευθύνονται σε κοινό που η συντριπτική του πλειοψηφία δεν ξέρει καν τι είναι το Διαδίκτυο, ή δεν μπαίνει ποτέ στο Διαδίκτυο. Άρα, οι «πελάτες» (ποιητική αδεία) του Μάκη - οι συμπαθούντες τον λόγο και την αισθητική του - δεν θα τον ακολουθήσουν, νομοτελειακά, στην νέα του προσπάθεια. Αυτό μιας εξ αρχής κάνει αμφίβολη την εμπορική βιωσιμότητα του portal και το απώτερο μέλλον του αβέβαιο, αν δεν προσελκυστεί το ιντερνετικό κοινό. Για να γίνει αυτό, πρέπει να χρησιμοποιηθεί, φυσικά, η «γλώσσα» επικοινωνίας που χρησιμοποιεί αυτό το κοινό. Αυτή την γλώσσα ο Μάκης Τ. δεν την κατέχει. Το μόνο παρήγορο είναι ότι υπάρχει αρκετό χρήμα για να αγοράσει χρόνο και να την μάθει. Αν θα μάθει να επικοινωνεί, τότε, θα τσεκαριστεί και το αν αξίζει αυτό που θέλει να εκφράσει. Το Zougla.gr έχει όλα τα θετικά money can buy: γρήγορο, λειτουργικό, τεχνολογικές εφαρμογές. Μπράβο! Από κει και πέρα, όμως, τίποτα το αξιόλογο, ακόμα. Γιατί από κει και πέρα βρίσκονται όσα money can't buy, επειδή ο καθένας βγάζει, αποτυπώνει κι εκπέμπει στο μπλογκ- σάιτ- φόρουμ- πόρταλ του, τον πραγματικό εαυτό του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. διανας avatar
    διανας 24/05/2008 20:18:46

    έτσι είναι!

  2. Leontis avatar
    Leontis 24/05/2008 23:08:06

    Έχει ο Μάκης το cash από το θείο Γιώργο, και είπε να παίξει ο άνθρωπος με τις νέες τεχνολογίες. Πως να περάσει τη μέρα του;

  3. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 25/05/2008 01:11:14

    "Καραμανλής και ξερό ψωμί", λέει η "Φωνή της Εκάλης". Το νου σας! μην χάσουμε αυτό το καλό παιδί και άγιο άνθρωπο:

    «Η ακρίβεια, το διατροφικό σκάνδαλο με το ηλιέλαιο και όλα τα υπόλοιπα ζητήματα που ταλαιπωρούν την καθημερινότητα του Πολίτη αναγκάζουν τον πρωθυπουργό να αλλάξει τα σχέδια του για μακρές διακοπές..».

    Αυτό που είναι πολύ πονηρό, είναι η αντιμετώπιση που επιφυλάσσει στον Τσίπρα. Στην κατηγορία “LIFE STYLE”, δηλαδή, εκεί που και μόνο η παρουσία του ενισχύει την μομφή ότι είναι κατασκεύασμα των ΜΜΕ, αλλά, επίσης, εκεί που προσελκύονται κατά τεκμήριο οι πλέον απολιτίκ επισκέπτες, οπότε και οι εύκολα μεταβάλλοντες πολιτική άποψη, γράφει:

    «Δουλειά δεν είχε, δουλειά βρήκε η πολιτική βερσιόν της Καλομοίρας. Η "Καλομοίρα της Αριστεράς" (όπως τον αποκαλεί η Αλέκα Παπαρήγα)…».

    ***

    Έχοντας διαβάσει στο editorial του Μάκη Τ. ότι,

    «Η τεχνολογία επιβάλλει τον επαναπροσδιορισμό των ρόλων δημοσιογράφου-πομπού και αναγνώστη-δέκτη»,

    και διαπιστώνοντας ότι δεν υπάρχει στο Zouglα gr η αμφίδρομη και άμεση σχέση μεταξύ των "επισκεπτών" και του μπλογκ μέσω των σχολίων των αναγνωστών, πράγμα που εννοείται από την πρόταση κι έχουμε αποκτήσει την ...έξη του ΕΜΕΙΣ εδώ, αντιλαμβάνεσαι ότι οι άνθρωποι είναι μακριά νυχτωμένοι!

    Ή ότι το κάνουν από πολιτική άποψη και επιλογή των υποβολέων τους, οι οποίοι αντιθέτως με τους «ζούγκλες» γνωρίζουν πολύ καλά ποια είναι η "αχίλλειος πτέρνα" του Συστήματος στο Διαδίκτυο, ή ο ΑΣΤΑΘΜΗΤΟΣ παράγοντας Χ...

  4. nio avatar
    nio 25/05/2008 02:14:11

    Δουλεια δεν ειχε ο διαολος,
    γ..... τα παιδια του.

  5. ανθρακοκηνυγός avatar
    ανθρακοκηνυγός 25/05/2008 05:41:42

    δε λέει τίποτε.

    πολύς θόρυβος για το τίποτε.

    το site καταγγελιεσ_γρ π.χ. θα του πήγαινε γάντι.

    οπωσδήποτε επαναπροσδιορισμός... οι θεατές του μ. δεν είναι ίδιοι με του χρήστες του διαδικτύου.

    το site του εκτιμώ πως είναι για δικτυακά αφελείς-πωτάρηδες.

    τεχνολογικά δε συγκρίνεται με sites άλλων εφημερίων κλπ ειδησεογραφικών μέσων

    αισθητικά, σα να αντιγράφει - παραπέμπει στο σιτέ του πρώτου θέματος...


    τίποτε... δουλειά στο πόδι μου φαίνεται

  6. ανθρακοκυνηγός avatar
    ανθρακοκυνηγός 25/05/2008 05:42:19

    συγνώμη για το βαρύ ορθογραφικό λάθος... το γήρας γαρ...

  7. william avatar
    william 25/05/2008 09:58:20

    Μιά ηλεκτρονική εφημερίδα καί τίποτε άλλο.
    Από τη στιγμή που δεν μπορείς να εκφράσεις την άποψή σου , δεν λέει .Ισως η άλλη άποψη δεν αντέχεται .........

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/05/2008 10:14:31

    Καθένας δίνει ό,τι έχει.
    Ό,τι καλό ή κακό εμπεριέχει.

    Δεν μπορεί ένας τίμιος να φερθεί άτιμα.
    Δεν μπορεί ένας ανάγωγος να φερθεί πολιτισμένα.

    Δεν μπορεί ένας κιτρινιάρης να δώσει ποιότητα.

    Ο 30φυλλόπουλος είναι βρώμα και δυσωδία.
    Αναδείχθηκε "διάσημος" στην εμπορική σκουπιδοτηλεόραση.
    Όσοι θυμούνται την Ελλάδα προ ιδιωτικών καναλιών τον έχουν για το πέος.

    Αχυράνθρωπος τού Βαρδινοτάδε.
    Με παντελονιασμένα μερικά φράγκα από τον κυρ-Γιώργο είπε "να μπει στο νέο μέσο".
    Ούτε το γνωρίζει ούτε το αγαπάει ούτε το έχει βιώσει. Και φαίνεται.

    Τεχνογνωσία διαθέτει μόνο για κρυφές κάμερες και προειδοποιητικές εκπομπές που εξαργυρώνονται στη συνέχεια με σιωπή.

    Αυτή τη στιγμή είναι κάτω κι απ΄ τα πιο απλοϊκά ελληνικά portals. Και χωρίς ενεργοποιημένη δυνατότητα αμφίδρομου σχολιασμού δεν θα πάει μακριά.

    Πάντως δεν τον υποτιμώ. Έχει λεφτά, κι αν ρίξει, ενδέχεται "να μάθει".
    Δηλαδή να αποκτήσει καλύτερη εικόνα-σχεδιασμό-λειτουργία.

    Ιδεολογικοπολιτικά θα παραμείνει σκουπίδι.

  9. fantomas avatar
    fantomas 25/05/2008 22:20:09

    ΖΟΥΓΚΛΑ ΓΙΝΑΜΕ.....ΖΟΥΓΚΛΑ!!!

  10. vassilis avatar
    vassilis 28/05/2008 18:17:01

    πολυ δυναμικη εισοδο του μακη και πιστευω να συνεχειση το ιδιο

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 31/05/2008 00:05:11

    vassilis,

    πάρ' το αλλιώς! Θα βρεις

  12. ΚΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ avatar
    ΚΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 10/06/2008 17:39:08

    Αστους Μακη να λενε.Βγαζε τις βρωμιες,οσων μπορεις.Γι αυτους που ισως δεν μπορεις,υπαρχουν οι "απεναντι" σου,να τα πουν.Παντως εμεις απο ΠΑΝΤΟΥ μισες αληθειες θα ξερουμε.Και να σου πω και κατι.Ανεργη 10 χρονια,58 ετων (στα 60 αν παρω συνταξη),πτυχιουχος ΑΕΙ και ζωντας με τη βοηθεια απο φιλες και ψιλομεροκαματα,ποσως πια με απασχολει ποιος τα πηρε και ποιος βολευτηκε.

  13. ΚΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ avatar
    ΚΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 10/06/2008 17:56:22

    ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΑΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗ.ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΤΕΒΑΣΑΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ

  14. alex avatar
    alex 18/09/2008 23:21:00

    ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΒΓΑΛΤΟΥΣ ΤΙΣ ΒΡΟΜΙΕΣ ΣΤΗ ΦΟΡΑ.

  15. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 18/09/2008 23:23:49

    ΧΟΣΤΟΥΣ ΤΑ ΤΟΥΣ,ΟΛΟΙ ΣΚΑΡΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΒΟΥΝ ΟΛΟΙ.

  16. πωλινα avatar
    πωλινα 31/01/2009 20:26:55

    μακη συνεχισε