23/02/2009 12:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο αυτόφωρο και ο χειριστής


_________________________________________________________________________________________________
Στο αυτόφωρο του Πειραιά οδηγούνται σήμερα ο χειριστής του ελικοπτέρου και τρεις φύλακες των φυλακών Κορυδαλλού που κατηγορούνται για συμμετοχή στην απόδραση των Παλαιοκώστα - Ριζάι. Σύμφωνα με την ΥΠΑ, ο πιλότος του ελικοπτέρου κ. Θεοφιλόπουλος (πρώην χειριστής της Αεροπορίας Στρατού) δεν ειδοποίησε ότι είχε πέσει θύμα αεροπειρατείας, με τον ειδικό κωδικό που πληκτρολογούν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Στο μεταξύ τα ερωτήματα που θέτει σήμερα ο Τύπος στο σύνολό του δικαιώνουν τους ...αναγνώστες του http://www.antinews.gr/  που έθεταν χθες παρόμοια στο post  Εύλογες απορίες

1 Γιατί ο Παλαιοκώστας και ο Ριτζάι βρέθηκαν όχι απλά στο ίδιο προαύλιο της απομόνωσης, αλλά όπως φαίνεται προαυλίζονταν επί μέρες μαζί, χρόνος που στάθηκε αρκετός για να σχεδιάσουν και να εκτελέσουν με τους συνεργούς τους στην εντέλεια το σχέδιο της απόδρασης;\

2 Ποια ετοιμότητα επέδειξαν οι υπεύθυνοι των φυλακών στο ενδεχόμενο μιας νέας απόδρασης του «μαίτρ των αποδράσεων» ο οποίος μάλιστα όπως όλοι γνώριζαν είχε στην ..άκρη 6.000.000 από την απαγωγή Μυλωνά;

3 Γιατί οι φύλακες όχι μόνο δεν πυροβόλησαν αλλά ...κρύφτηκαν;

4 Πως συμβαίνει ο ...αυτοτραυματισθείς αστυνομικός των ΜΑΤ είναι ο ίδιος που είχε εκδώσει ταυτότητα στον γνωστό Βασίλη Στεφανάκο, που είχε κατηγορηθεί ότι χρηματοδότησε την προηγούμενη δραπέτευση των δυο; (!!!)
 

Αξίζει να σημειωθεί τέλος ότι ο πιλότος σηκώθηκε μόνος του από το Ελευθέριος Βενιζέλος για να παραλάβει από την Ιτέα τον «Τσίγκα» και την «Αλεξάνδροβα», η οποία ήταν ήδη γνωστή στην Ιnterjet σαν μια «αεράτη» μπίζνες γούμαν, αφού είχε νοικιάσει και άλλες φορές ελικόπτερο. Έτσι υποτίθεται κατάφερε να γίνει γνωστή στην εταιρεία και να παραγγείλει στη συνέχεια ...τηλεφωνικά την συγκεκριμένη πτήση. Στην διαδρομή από την Ιτέα στην Αθήνα υποτίθεται επίσης ότι έβαλε στο λαιμό του πιλότου μια χειροβομβίδα και τον ανάγκασε να πάει στον Κορυδαλλό κλπ κλπ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 23/02/2009 12:29:40

    Ελα ρε Φακτορα, ρωτάς κιόλας. Συμπτώσεις, απλώς συμπτώσεις, είναι.

    Ξέχωρα απο την πλάκα, πλέον δεν έχει μεινει θεσμικός πυλώνας σε αυτή τη χώρα που να μην καταρρέει (τις προάλλες η δημόσια τάξη, τώρα δικαιοσύνης και δ.τάξης, παλαιότερα παραδικαστικά, εκκλησιαστικά, πλήρες κουτσούρεμα της πολιτικής, ε. αν σωθεί ο στρατός ενδιαφέρον θα'χει). Νομίζω ότι η χτεσινή απόδραση δείχνει ότι ο Καραμανλής έχει κιόλας αποχωρήσει. Το σύστημα -τούτο δ, το αστικό αλα ελληνικά- πιά δεν μπορεί λειτουργήσει. Και δεν δουλεύει και διαβρωμένο απόλυτα είναι. Ούτε οι μικροαστοί πολίτες το θέλουν, ούτε και οι ελίτ της οικονομικοπολιτικης διαπλοκής το θέλουν.

  2. Kosta chosta avatar
    Kosta chosta 23/02/2009 12:34:08

    ΕΜΑΣ, ΠΌΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ?

  3. Le canard avatar
    Le canard 23/02/2009 12:36:00

    ...τον είχα και συμμαθητή στο σχολείο (μικρότερος) και ήταν το παιδί της σφαλιάρας.

  4. BORDELLO avatar
    BORDELLO 23/02/2009 12:36:01

    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ σε επίδοξους Μώλντερ:

    Ερώτηση 1:
    Γιατί θα λάδωσαν κανένα φουκαρά μεροκαματιάρη φύλακα ή απλά γιατί δεν θα το απαγορεύει ο κανονισμός της φυλακής ρητά αλλά με διφορούμενο τρόπο.

    Ερώτηση 2:
    Την Κυριακή έχει παιχνίδια στην τηλεόραση και γενικά είναι μια δύσκολη να περάσει μέρα για εργαζόμενους στο δημόσιο, ιδίως εργαζόμενους σαν αυτούς που κάνουν τη σκατοδουλειά του να φυλάνε κάθε καρυδιάς καρύδι στον Κορυδαλλό.

    Ερώτηση 3:
    Πυροβόλησαν για τα μάτια βέβαια. Τι τους περάσατε για μακάκες να ρίξουν κανένα ελικόπτερο και να τους περνάει γενεές δεκατέσσερεις ο κάθε εισαγγελάτος στα νυκτερινά δελτία;

    Ερώτηση 4:
    Απλά έτυχε για την κακή του μοίρα. Οπότε μάλλον θα σκέφτηκε: "γ...μω την τύχη μου" οπότε έριξε και μια στο εαυτό του μπας και τον λυπηθούν μεθαύριο στην ΕΔΕ...


    Επαναλαμβάνω για νιοστή φορά:

    Τα πράγματα είναι απλά. Έχουν διαλυθεί τα πάντα. Κανένας δεν κάνει τη δουλειά του πλέον στη χώρα (και γιατί να την κάνει άλλωστε). Το πολύ πολύ να λαδώθηκε κανένας δεσμοφύλακας για να πετύχουν οι χρονισμοί που ήθελαν για να την κάνουν και να μην ρίξει κανένας φύλακας στο ψαχνό.

  5. Le canard avatar
    Le canard 23/02/2009 12:38:00

    @BORDELLO

    Σωστός. Διαφθορά+διάλυση=Air Palaiokostaina.Το'να χέρι νίβει τ'αλλο και τα δυό ο πρόσωπο. 'Η μάθανε ότι γαμι... και πλάκωσαν κι'οι γύφτοι.

  6. Le canard avatar
    Le canard 23/02/2009 12:41:16

    Πού'σαι αθάνατο ΠΑΣΟΚ που έβγαζες όποιον ήθελες έξω από τον Κορυδαλλό, χωρίς να πάρει κανείς είδηση τίποτα. Αυτό είναι οργάνωση κράτους, βρε. Οχι τούτοι δώ που μόνο μπάντα δεν βάζουν για τις αποδράσεις Παλαιοκώστα!

  7. Le canard avatar
    Le canard 23/02/2009 12:48:40

    Λέει τώρα στο ραδιόφωνο του Αλφα ο Αραβαντινός: "Το θέμα είναι να μην φτάσει το ελικόπτερο πάνω από τον Κορυδαλλό. Και σήμερα αν πήγαινε ελικόπτερο, θα γίνονταν τα ίδια".

    Ρε τι είναι τούτοι δώ; Δηλαδή, αν πάει ελικόπτερο πάνω από το Μέγαρο Μαξίμου ή το Προεδρικό, θα μπορέσει να τα ισοπεδώσει; Εντάξει, ως έναν βαθμό έχει δίκιο, αλλά μην μας τρελάνει. Δηλαδή, αυτοί μέσα στις φυλακές, δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτε; Δεν μπορούσαν π.χ., να μην έχουν μαζί Παλαιοκώστα και Ριτζάϊ; Οταν προ ημερών βρήκαν σκοινί και ένα κινητό στους Ριτζάϊ Παλιοκώστα, και ένας σωφρονιστικός είπε ότι ετοιμάζουν απποδραση, δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτε; Ενα δίκτυ στα ευαίσθητα σημεία των φυλακών δεν θα μπορούσαν να βάλουν μετά την απόδραση του 2006; Και τέλος μην μας δουλέυουν. Ολοι ξέρουν ότι οι θέσεις φυλακισμένου στον Κορυδαλλο χρυσοπληρώνονταν και χρυσοπληρώνονται. Απαντες γνωρίζουν ότι εκεί θέλουν να βρεθούν όλοι οι εγκέφαλοι του υποκόσμου.

    Οσον αφορά το πως δεν θα μπορούσε να φτάσει το ελικόπτερο εκεί, γράφει σήμερα εφημερίδα: "Επανειλημμένες και επίμονες εισηγήσεις, ειδικά από αξιωματικούς της ΕΛ.ΑΣ. Το Φεβρουάριο του 2007, σε έκθεση αρμόδιων αξιωματικών προς την ηγεσία της, αναφερόταν, μεταξύ άλλων: «Το υπάρχον σχέδιο λειτουργίας της ΥΠΑ δεν είναι ικανό να αποτρέψει και να ελέγξει την πιθανότητα έκνομων-παράνομων πράξεων με ιπτάμενα μέσα. Ενα κλασικό παράδειγμα είναι η προ μηνών απόδραση κρατουμένων με ελικόπτερο από τις φυλακές Κορυδαλλού. H ΥΠΑ δεν έχει τη δυνατότητα αποτροπής τέτοιων ενεργειών και η ευθύνη αυτή ανήκει στην Ελληνική Αστυνομία». Και πρότειναν: Απαιτείται «έκδοση πάγιας και διαρκούς αεροναυτιλιακής οδηγίας για απαγόρευση των πτήσεων (εξαιρουμένων των κρατικών αεροσκαφών) εντός ζώνης διαμέτρου δέκα μιλίων στο κέντρο των Αθηνών».

  8. GreenPoint avatar
    GreenPoint 23/02/2009 12:52:31

    Ψαχνουν για εξιλαστηρια θυματα.Οπιλοτος φταιει και δεν φταιει το ξερο τους το κεφαλι???Τι διαολο πιτουρα εχει το μυαλο τους??Τι εκαναν απο την πρωτη αποδραση ???λογια -λογια και ενα σωρο μακακιες!Βαρεθηκαμε να σας ακουμε και να σας βλεπουμε!!αντε μαζευτετα και φυγετε χοντρομακακες!!!!

  9. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 23/02/2009 13:06:23

    Καλά δεν άκουσε κανείς γιατί δεν υπήρχε πλέγμα στο προαύλιο?Γιατί διαμαρτυρήθηκαν οι οργανώσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων.Τι σωφρονιστικοί και κουραφέξαλα...Το ψάρι τελικά πάντα βρωμάει απ'το κεφάλι.
    Μόνη λύση οι φυλακές να μεταφερθούν στα βουνά ,στη μέση του πουθενά (για να μην τις βρίσκουν οι πιλότοι)

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/02/2009 13:09:03

    @ Le canard
    Φυσικα και ένα ελικοπτερο με τρομοκρατες μπορει να καταστρεψει ολοκληρα οικοδομικα τετραγωνα αφου σε κατασταση ηρεμιας δεν υπαρχει τροπος αντιδρασης.Ο μονος λόγος που δε γινεται είναι γιατι δεν υπαρχει κανεις με διαθεση να το κανει.
    Αν απαγορευθουν οι πτησεις στι Λεκανοπεδιο απο την άλλη μερια τέλειωσαν οι εταιριες ελικοπτερων γιατι εδω είναι ολη η αγορα.
    Το θεμα ειναι αν πιστευουμε οτι στην Ελλάδα υπαρχει τρομοκρατικη απειλή οχι τύπου σεχτας αλλά Αλ- Καιντα.Αν υπαρχει το δευτερο πρέπει να απαγορευθουν τα ελικοπτερα στην Αθηνα.Αν οχι πρέπει να υπαρξει καλυτερη φυλαξη.
    Φυσικα η λυση για τις φυλακές ειναι άλλη : Ανοιχτες φυλακές σε ακατοικητα νησια.Αυτο όμως δεν θα τολμησει κανεις να το προτεινει γιατι είναι ένα άλλο ταμπου του παρελθοντος μαζι με το ασυλο.

  11. nikiplos avatar
    nikiplos 23/02/2009 13:09:07

    «έκδοση πάγιας και διαρκούς αεροναυτιλιακής οδηγίας για απαγόρευση των πτήσεων (εξαιρουμένων των κρατικών αεροσκαφών) εντός ζώνης διαμέτρου δέκα μιλίων στο κέντρο των Αθηνών»

    Αυτή είναι καθαρή ανοησία... κάτι σαν ... να κόψεις το χέρι σου επειδή δεν μπορείς ή δεν θέλεις να θεραπεύσεις μια ασθένειά του.

    Δεν φταίνε οι πτήσεις. Ούτε τα ελικόπτερα... Αν ήθελαν απέτρεπαν την απόδραση. Ούτε λόγος για κατάρριψη... είπαμε είναι πανηλίθιο σενάριο... Όμοια αυτό με τα "δίχτυα" κλπ. Δεν είμαστε στην εποχή του Ναπολέοντα. Αρκεί να παρακολουθούνταν οι επικοινωνίες του, ιδιαίτερος προαυλισμός για τους "υπότροπους" και αυξημένα μέτρα ασφαλείας. Πχ αντί για "ρίψεις σε ελικόπτερα" μπορούσαν κάλλιστα να ρίξουν στους ίδιους πριν ανέβουν την ανεμόσκαλα. έστω με ηλεκτρικό όπλο...

    Όσοι γνωρίζουν σχετικά με τις συγκεκριμένες φυλακές κατανοούν ότι δεν ήθελαν να αποτρέψουν την απόδραση...

    Τέλος για τον ειδικό κωδικό του πιλότου, αυτό το ξέρουν και οι ρέγγες... πατήστε εσείς καλύτερα τον κωδικό με το πιστόλι στον κρόταφο...

  12. Le canard avatar
    Le canard 23/02/2009 13:26:13

    @ψυχραιμια

    Οι ΠΑΣΟΚοι σιωπηρά προωθούσαν ιδιωτικές φυλακές ως "λύση" σε τέτοιου είδους προβλήματα διαφθοράς. Χοχοχο!

  13. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 23/02/2009 13:27:26

    Επιπλέον, έντονα απασχολεί τις Αρχές ο τρόπος με τον οποίο πετάχτηκε η ανεμόσκαλα, καθώς τώρα ερευνάται και το ενδεχόμενο η ανεμόσκαλα να πετάχτηκε από κάτω προς τα πάνω.
    Σε μια τέτοια περίπτωση θα διερευνηθεί εάν η ανεμόσκαλα κατασκευάστηκε μέσα από τη φυλακή ή αν παραδόθηκε στους δύο κακοποιούς από υπαλλήλους του σωφρονιστικού καταστήματος.

    Απο Ζουγκλα

  14. GreenPoint avatar
    GreenPoint 23/02/2009 13:37:44

    @canard Στην κοσμαρα σου, αλλα λογια να αγαπιομαστε.χοχοχο!!!

  15. Xase avatar
    Xase 23/02/2009 14:03:45

    Ολα τα ερωτηματα μπορει να τα απαντησει κανεις με την γνωστη φραση:
    Τα λεφτα ηταν πολλα Factor.

  16. Anonymous avatar
    Anonymous 23/02/2009 15:09:00

    Ειναι εντυπωσιακό πως μπαίνουμε στο λούκι των ειδικευμένων με απορίες, απαντήσεις, προτάσεις του στύλ, Πυροβολούμε το ελικόπτερο, βάζουμε δίχτυ, οι φρουροί έπρεπε, κ.λ.π.
    Το υπουργείο δικαιοσύνης που εποπτευει τις φυλακές είναι αρμόδιο να μεριμνήσει για ολα αυτά τα μέτρα και τους κανονισμούς που απαιτούνται για την ασφαλή λειτουργία. Δεν είμαστε ειδικοί και ούτε πρέπει με την γνωστή πολυπραγμοσύνη που χαρακτηρίζει τους Ελληνες να γινόμαστε σε μερικές ώρες. Τα ερωτήματα και οι απόψεις που εκφράζονται από τους μη ειδικούς μπορούν να αποτελέσουν άλλοθι για του υπεύθυνους.
    Απλά τα γεγονότα αυτά δεν είναι παραδεκτό να συμβαίνουν και κάποιοι πρέπει να πληρώσουν γι αυτο. Οχι απλά να αναλάβουν ευθύνες.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 15:17:30

    Γειά σου ψυχραιμία αλκατράζ εσύ.

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 15:22:57

    @15: Le Canard αυτό δείχνουν οι εξελίξεις ότι απαξιώνεται ή "απαξιώνεται", ιδιωτικοποιείται (παιδεία, υγεία, λιμάνια, ΟΑ, η χώρα όλη με δυο λόγια)

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 15:45:43

    @21 Δυστυχώς η ψυχοσύνθεση και τα κατάλοιπα του νεοέλληνα δεν τον αφήνουν να εργαστεί με φιλοτιμο και επαγγελματική ευσυνειδησία όταν είναι δημόσιος υπάλληλος. Συνεπώς έχω καταλήξει (δυστυχώς) στο συμπέρασμα ότι προτιμότερη η ιδιωτικοποίηση.Καλώς ή κακώς, ο φόβος της απόλυσης είναι ένα σοβαρό έρισμα για επαγγελματισμό.
    Τι να κάνουμε; Η φύση του ανθρώπου βλέπετε....

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 15:51:46

    Νομίζω ότι έχει βαθύτερα αίτια, ίσως από την απελευθέρωση το '21, την εξόντωση αυτών που πολέμησαν για την ανεξαρτησία και την δημιουργία του ελληνικού κράτους από τους Βαυαρούς, δηλαδή την ξένη δύναμη που πάντα ήταν παρούσα, όποια γλώσσα κι' αν μιλούσε.

  21. g.a. avatar
    g.a. 23/02/2009 15:55:11

    Από τη θητεία μου στο στρατό (ήμουν δόκιμος, 89-91) θυμάμαι χαμηλόβαθμους αξιωματικούς να συζητάνε τί ωραία που θα ήτανε να πάνε στην αεροπορία στρατού, να εκπαιδευτούν στα ελικόπτερα και μετά να την κοπανήσουνε από το στράτευμα και να δουλέψουνε χειριστές στον ιδιωτικό τομέα.... όπως είχανε κάνει ήδη ουκ ολίγοι, όπως λέγανε...
    Αχ πατρίδα μου καημένη!!!

  22. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 15:55:45

    Ο φόβος της απόλυσης και η απουσία συνδικαλισμού σήμερα οδήγησε στο τελείως αντίθετο άκρο, στα βιτριόλια. Στο διοικητικό συμβούλιο των εταιρειών σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη συμμετέχει υποχρεωτικά ο εκπρόσωπος των εργαζομενων (από ένα α' μέγεθος εταιρείας και πάνω).
    Οι εταιρείες έχουν κοινωνική ευθύνη, σκοπός δεν είναι μόνο το κέρδος.

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 15:57:04

    Και τους Βαυαρούς εμείς τους καλέσαμε μέσα στα πλαίσια της δουλικότητας που απέκτησε εγγενώς ο "Έλληνας" από τότε που η χώρα του έγινε μια ακόμη απλή επαρχία της Ρώμης.

  24. ataktos avatar
    ataktos 23/02/2009 15:58:41

    Καλά τόσα συστήματα προστασίας δεν λειτούργησε κανένα??? Εσσελον ,Τειρεσίας ,ΕΥΠ κλπ είναι δυνατόν???
    ο χειρίστης δεν λαμβάνει συντάξει από την Ο.Α. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ και αλλά (σωστός και κύριος!!!!) έχει υποχρεώσεις!!!

  25. stelios avatar
    stelios 23/02/2009 16:01:53

    23@
    Δηλαδη οτι τους ειχαν μαζι την ιδια ωρα εξω στην ιδια αυλη μονους τους,εχει τις ριζες στη φυλακιση του Κολοκοτρωνη και τη βασιλισσα Αμαλια?
    Οτι καθε ποινικος κρατουμενους γνωριζει οσους δεσμοφυλακες τα αρπαζουν και μπορει να τους εκβιασει εχει να κανει με τη δημιουργια του ελληνικου κρατους?Αυτα ξεκινησαν με την Αλλαγη και τους Γιαννοπουλους,Ασημακοπουλους και Σια,πριν το '81 ουτε μπορουσε κανεις να διαννοηθει αποδραση η εμποριο πρεζας μεσα στη φυλακη.

  26. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 16:04:11

    @28: απάντησα στον strange attractor για τις ιδιωτικοποιήσεις, όχι για το σενάριο της απόδρασης Παλαιοκώστα.

  27. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 16:08:02

    @26: άλλοι προσκυνούσαν, άλλοι δεν προσκυνούσαν. Όσοι δεν προσκυνούσαν διαχρονικά εξαφανίζονταν από το χάρτη και από προσώπου γης.

  28. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 16:14:19

    Παρακαλώ, μη πυροβολείτε τους πιανίστες.
    Αυτοί που υπηρετουν στο σωφρονιστικό σύστημα ή γενικά στα σώματα ασφαλείας, δεν είναι απλοί "δημόσιοι υπάλληλοι", "δασκαλάκοι" ή εφοριακοί, για να τους βάζουμε όλους μαζί στο ίδιο τσουβάλι και να πετάμε εύκολα τα ίδεολογήματά μας.
    Εδώ υπάρχει πρόβλημα με το λεγόμενο "σκληρό πυρήνα" της κρατικής εξουσίας.
    Υπήρχε και άλλοτε φυσικά, βλ. εποχή ληστοκρατίας, Γιαγκούλες, Σακαφλιάδες (ουπς, το είπα, πάλι κατά Άγραφα μερια) κτλ.
    Αλλά τώρα είμαστε στο 2009, όχι στη αυλή του Αλή Πασά με τους συνεργαζόμενους αντισουλτανικούς Κλέφτες. Ούτε στην εποχή του Μπαιρακτάρη (αυτού που έκοβε τα μανίκια του κάθε μάγκα, όχι του άλλου που κόβει το ...κρέας από το γύρο).
    Έχει βέβαια δίκιο και το αλλενάκι 23, αλλά μέχρις ενός ορίου.
    Και επανερχόμαστε πάλι σε κάτι που έχω ξαναγράψει: Πολλοί συνέλληνες γουστάρουμε πιό πολλή Μέση Ανατολή, Χαμάδες κατσαπλιάδες ή Νετανιάχου λαδωμένο Σβαρτσενέγκερ, και όχι τους Ευρωπαικούς συνοδοιπόρους. Στην Πράγα στη Βιέννη στο Παρίσι και στο Βερολίνο πάμε μόνον για ψώνια και τουρισμό, όχι για ιδέες σκέψη και αισθητική.
    Άν δεν μπορούμε τόσο βόρεια, άς μιμηθούμε έστω Ζάγκρεμπ, Βελιγράδι, Λιουμπλιάνα και Βουδαπέστη. Συμπαθείς βέβαια η Καμπούλ και η Βαγδάτη, αλλά πολύ δεν πάει και να τις φαντασιωνόμαστε και να τις κάνουμε "αντικείμενο του πόθου μας";

  29. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 16:23:49

    Στο αυτόφωρο του Πειραιά οδηγούνται σήμερα ο χειριστής του ελικοπτέρου και τρεις φύλακες των φυλακών Κορυδαλλού

    Αναρωτιέμαι αν θα σπεύσουν για νομική συμπαράσταση στους συλληφθέντες και οι συνηγορίνες της "Γκρικ Ντριμ Λιγκαλ Τιμ", αυτές ντε με τα ροζ κινητά που οι ΜΑΤατζήδες τις έσκισαν τα καλσόν....

  30. osaperas avatar
    osaperas 23/02/2009 16:28:11

    @31
    Ζάγκρεμπ και Λιουμπλάνα είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς. Σκόπια και Κόσοβο είναι μία "λογική" σύγκριση

  31. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 16:30:12

    @ 33
    I agree indeed.

  32. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 16:34:34

    @31: τα περί Καμπουλ, Βαγδάτης, Κολομβίας που εκφράζονται δήθεν χιουμοριστικά από τα ΜΜΕ τα θεωρώ ύπουλη γκεμπαιλική προπαγάνδα (πες πες κάτι θα μείνει) που προλειαίνει το έδαφος, για ποιο σκοπό δεν ξέρω. Με ενοχλεί πολύ όταν το ακούω. Ο κόσμος έχει αποστασιοποιηθεί από τις υπερβολές. Τα αστυνομικά τμήματα, τις πρεσβείες, τις τράπεζες κλπ. ας τις φυλάξουν καλύτερα, διότι τώρα είναι τελείως αφύλαχτα. Φόβο δεν διαπιστώνω πλέον, γιατί την κρυάδα την πήραμε.

  33. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 16:38:47

    Να τις φυλάξουν καλύτερα; Ποιοί; Θυμάσαι τον ψυχασθενή αστυφύλακα σκοπό του Πρέσβη των ΗΠΑ; Πάλι καλά που δεν πυροβόλησε τον ίδιο τον Πρέσβη. Θα μας βομβάρδιζαν ακόμη οι Αμερικανοί... Τι να πει κανείς;

  34. ataktos avatar
    ataktos 23/02/2009 16:39:23

    Λες αυτά να ξέρει και εννοεί πολύ καλά ο ΓΑΠ και χθες έστηνε κ…στην Μερκελ όπως ο παππούς του το 1947 …???.

  35. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 16:44:41

    "η οποία ήταν ήδη γνωστή στην Ιnterjet σαν μια «αεράτη» μπίζνες γούμαν, αφού είχε νοικιάσει και άλλες φορές ελικόπτερο."

    Το ότι πλήρωνε με μετρητά και μάλιστα με ολοκαίνουργια χαρτονομίσματα πεντακόσαρικα και χιλιάρικα! με συνεχόμενους αύξοντες αριθμούς, ουδόλως τους προβλημάτισε. Ήταν βλέπετε αεράτη Μπιζνες Γουμαν!!!! Α ναι, και η Πετρούλα είναι μετεωρολόγος...

  36. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 16:45:31

    @36: να ψάξεις να βρεις αν δεν το έχεις δει ένα ντοκυμανταίρ των Ρώσων στο κανάλι της Βουλής για τις έρευνες που έκαναν αυτοί για τον Κέννεντι.

  37. ataktos avatar
    ataktos 23/02/2009 17:18:56

    Strange Attractor- μην τα λες ολα. θα Ξυπνήσει ο Μπουλης μας στην Ραφήνα και θα πλακώσει στης συσκέψεις ..και ξέρεις όποιος δεν σκεφταίτε συσκέφτεται έλεγε ο μακαρίτης Χρήστος Κ .

  38. mavros avatar
    mavros 23/02/2009 18:30:01

    δεν ξέρω τι να πω είναι λεπτό το θέμα! Πάντως το θέμα των Βαυαρών δεν είναι νομίζω ακριβές (αλλενάκι-Str.Att)... Νομίζω ότι τους φέραμε εμείς αφού από το 21 μέχρι το 31 (νομίζω) δεν τα βρίσκαμε μεταξύ μας. Έτσι δεν μπορούσαν οι ξένοι v'αφήσουν και μια τουρκια καταρρέουσα και μια ελλάδα σε συνεχείς εμφυλιους και αναρχία, υπήρχαν και άλλοι που εποφθαλμιούσαν. Η λύση τις Βαυαρίας, πραγματικά νομίζω, φάνταζε η μονη λύση. Τώρα σήμερα όλα έχουν αλλάξει, ακόμα και η ίδια η αλλαγή... αφήστε το...δυσκολεύει το πράμα όσο πάει...

  39. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/02/2009 19:30:39

    Δηλαδη κατα την αποψη σου,επρεπε να ριξουν το ελικοπτερο,και να σκοτωσουν,και τον πιλοτο,που ηταν ασχετος με το κολπο,αλλα ακομα και τους ιδιους τους δραπετες,που το αδικημα τους, τεως και νυν,ΔΕΝ τιμωρειται βεβαια με θανατο,η λαθος νομιζω;

  40. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/02/2009 19:39:42

    Αφου ρε παιδια,το 21,τον περισσοτερο χρονο,πολεμαγαμε μεταξυ μας,και οχι με τους Τουρκους,και αν δε γινοταν η ναυμαχια του Ναυαρινου,ακομα τους τουρκους θα ειχαμε στο κεφαλι μας.Ας διαβασουν μερικοι και λιγη Ιστορια.
    Αρα,πως δεν θα ειχαμε και Βαυαρους και Αγγλους στο κεφαλι μας,αφου αυτοι μας ελευθερωσαν;

  41. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 20:53:48

    Αυτό λέμε Προβοκάτωρ.

  42. Orestios avatar
    Orestios 23/02/2009 21:07:31

    Τον βαυαρό Ότο επέβαλε ο Πάλμερστον στην Ελλάδα μετά τη δολοφονία Καποδίστρια για να συμμαζέψει το μπάχαλο που επικρατούσε. Το 1862, μετά την εκθρόνιση του Ότο, οι δικοί μας απευθύνθηκαν στο Βρετανικό Στέμα για να δωθούν τα Επτάνησα αλλά και να αναλάβει αυτό την εξουσία. Η Βικτώρια αρνήθηκε, για κάποιους λόγους, και μας πάσαρε τον Γουίλιαμ Χριστιανο των Σλέσβιχ Χολσταϊν Σοντερμπεργ Γκλυξμπουργ ως Γεώργιο Α'. Αυτά.

  43. res avatar
    res 24/02/2009 00:00:27

    Εγώ τώρα γιατί όταν ακούω ελικόπτερο σκέπτομαι... Παλαιοκώστας;