18/12/2008 17:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο ανακριτή η βαλλιστική

(Ανανεωμένο). Παραδόθηκε στον ανακριτή το πόρισμα της βαλλιστικής για τη δολοφονία του 15χρονου Αλέξανδρου. Σε δηλώσεις της η συνήγορος πολιτικής αγωγής κ. Σεργάκη, αφήνοντας σαφώς να εννοηθεί ότι δεν είναι ικανοποιημένη από το συμπέρασμα, δήλωσε: «Χωρίς τη βλητική εξέταση του χώρου, όπως έχουν ζητήσει και οι τεχνικοί σύμβουλοι, λόγω πιθανών αλλοιώσεων, δεν μπορούμε να οδηγηθούμε σε ασφαλή συμπεράσματα». Η άποψη της πολιτικής αγωγής ότι πρόκειται περί ανθρωποκτονίας από πρόθεση, δεν αλλάζει -τόνισε η κ. Σεργάκη- από τη στιγμή που σωρεία αυτόπτων μαρτύρων έχουν καταθέσει ότι ο αστυνομικός στόχευσε κατευθείαν προς το σημείο που βρισκόταν το θύμα και η παρέα του.

Δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι σύμφωνα με έκθεση τα στοιχεία που βρέθηκαν επάνω στη σφαίρα δείχνουν ότι εξοστρακίστηκε ύστερα από πρόσκρουση σε σκληρή επιφάνεια. Δεν καταλήγει όμως σε συμπέρασμα για τον αν η σφαίρα εποστρακίστηκε σε επιφάνεια εκτός του σώματος του παθόντα, ή εάν η παραμόρφωση - επιπεδοποίηση της σχετίζεται με τη διέλευση - πορεία της εντός του σώματός του,

Σύμφωνα με άλλες πληροφορίες  η βολή ερρίφθη σε χαμηλό ύψος από το έδαφος, στοιχείο που δικαιώνει τους αυτόπτες μάρτυρες, οι οποίοι κάνουν λόγο για ευθεία βολή. Καταρρίπτεται έτσι ο ισχυρισμός του κατηγορουμένου, ότι πυροβόλησε στον αέρα προειδοποιητικά. Άλλες πληροφορίες αναφέρουν ότι στην βολίδα βρέθηκε οξείδιο του πυριτίου, μία ουσία η οποία απαντάται σε μεταλλικές επιφάνειες ή σε τοιχοποιία. Η ερμηνεία που δίνεται είναι ότι η μοιραία σφαίρα πριν πλήξει τον Αλέξανδρο βρήκε στην αριστερή της πλευρά σε κάποια επιφάνεια, η οποία όμως είναι πολύ χαμηλά στο έδαφος.

Ο ανακριτής κάλεσε τους δικηγόρους των 2 πλευρών να τους ενημερώσει στο γραφείο του για το αποτέλεσμα της βαλλιστικής και θα προχωρήσει σε βλητική και αυτοψία στον τόπο της τραγωδίας με τη βοήθεια ιατροδικαστή και παρουσία των τεχνικών συμβούλων της οικογένειας, προκειμένου να διαπιστωθεί η πορεία της σφαίρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 18/12/2008 17:54:18

    η ΕΛΑΣ καίγεται και αυτοί το έχουν ως «άκρως απόρρητο»

  2. KRIMA avatar
    KRIMA 18/12/2008 18:12:06

    ->> Τελικά υπάρχει και η άλλη
    >> πλευρά...
    >>
    >>
    >>
    >> Χθες έσβησε ο αστυνομικός που
    >> είχε δεχθεί επίθεση από
    >> κουκουλοφόρους σε συναυλία στο
    >> Ελληνικό το καλοκαίρι του 2007. Όλο
    >> αυτό το διάστημα ήταν ουσιαστικά
    >> ζωντανός-νεκρός. Δεν ήταν αρκετά
    >> νέος,ήταν ήδη 24 ετών. Δεν ανήκε
    >> στη γενιά των 700 ευρώ, γιατί
    >> έβγαζε 750. Δεν είχε όνειρα για τη
    >> ζωή του, είχε όπλο, κι ας μην το
    >> τράβηξε ποτέ για να σωθεί. Δεν
    >> είχε μάνα να τον κλάψει,γιατί
    >> ήταν ένας μπάτσος, ένα γουρούνι,
    >> ένας δολοφόνος. Κάποιοι θάνατοι
    >> δεν πουλάνε το ίδιο, αλλά
    >> μαντέψτε...πονάνε το ίδιο. Eνας
    >> νεος αστυνομικος ο οποιος ειχε
    >> ξυλοκοπηθει πριν ενα
    >> χρονο....προτιμησε να μην
    >> πυροβολησει...ελαφρυ το χωμα.
    >>
    >> Στην περ'ιπτωση αυτή οπως και
    >> στα Ζωνιανά δεν υπάρχουν
    >> δημοκρατικοί αυτόπτες μάρτυρες.
    >> Ουτε συλλαλητήρια δημοκρατικών
    >> πολίτών. Ουτε συλλαλητήρια απο
    >> οργισμένους νέους......

  3. J.E.L avatar
    J.E.L 18/12/2008 18:14:22

    Eχουν περασει 12 ημερες απο τον εν ψυχρω πυροβολισμο και τελικα τον θανατο του Αλεξη και ακομη μαγειρευουν τα αποτελεσματα της!!Επιτελους ας παραδεχθουν το λαθος τους εστω και αργα κατα τις...συνηθειες τους!!

  4. ataktos avatar
    ataktos 18/12/2008 18:14:37

    τον κακο τους τον καιρο
    http://www.genop.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=512&Itemid=1

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/12/2008 18:38:42

    Γι αυτα που γραφει ο "κριμας" ομως τσιμουδια,ε;
    Εκεινα ειναι συκα και κολλανε,ενω τα αλλα, ειναι καρυδια και σπανε.
    Δε γαμιομαστε λεω γω ν ασπρισουμε.Αντε γιατι αυτη η περιρρεουσα κομμουνιστικοειδης και μετεμφυλιακη ατμοσφαιρα, μας παει κατα διαολου.
    Δηλαδη, πανε να παρουν εκδικηση απο τον εμφυλιο, η να προκαλεσουν καινουριο;
    Φαινεται οτι δεν καταλαβαινουν, οτι η θα παραιτηθουν ομαδικα ολοι οι αστυνομικοι, η αμα τους στριμωξουν πολυ, θα βγαλουν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ τα κουμπουρια, και θα ξαπλωσουν κατω, οχι ενα,ουτε δυο, αλλα εκατονταδες κορμια, για να τελειωνει αυτη η ιστορια,και αντε μετα, να τους ζητησετε τα ρεστα.
    Και αν σας φαινονται, πολυ προβοκατορικα αυτα που γραφω, αναλογιστειτε τι θα κανατε εσεις,αν το καθε κωλοπαιδο, χωρις να σας ξερει, σας φωναζε πρωτα ο,τι του κατεβαζε η γκλαβα, και μετα αφου σας πεταγε φωτια να σας καψει, σας εκλεινε και την πορτα του αυτοκινητου, για να μη μπορειτε να βγειτε εξω, ωστε να καειτε ζωντανοι, οπως ακριβως εγινε χθες με την κλουβα στην οδο Μιχαλακοπουλου.

  6. ataktos avatar
    ataktos 18/12/2008 18:45:50

    Προβοκατωρ-λες "θα παραιτηθουν ομαδικα ολοι οι αστυνομικοι, η αμα τους στριμωξουν πολυ, θα βγαλουν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ τα κουμπουρια, και θα ξαπλωσουν κατω".... αιντε... τοτε και τον προυπολογισμο περνανε ομωφωνα στη Βουλη !!

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/12/2008 18:59:21

    @KRIMA + Προβοκατωρ: είπαμε τόσες φορές, ότι είναι ΨΕΜΑΤΑ αυτή η είδηση. Το παιδί είναι καλά.

  8. piropliktos ilios avatar
    piropliktos ilios 18/12/2008 19:44:42

    στο ραδιοφωνο city άκουσα ότι η παραπάνω πληροφορία (krima) δεν ισχύει, και ο αστυνομικός τις επόμενες μέρες θα γυρίσει στην υπηρεσία του μάλιστα αναφέρθηκε πως την συγκεκριμένη είδηση την παρουσίασε για πρώτη φορά ο Κος Κούγιας στο υπόμνημα για την αποφυλάκιση του αστυνομικού που κατηγορείται για τον φόνο του 15χρόνου μαθητή

  9. antonis avatar
    antonis 18/12/2008 20:00:16

    File KRIMA,

    estw ki an i upo8esi ali8euei, ta pragmata einai apla: NA MIN GINOTAN MPATSOS!

    toses douleies uparxoun na kanei. opoios 8elei na ginei mpatsos, autoi einai oi kindunoi tou epaggelmatos!!

  10. Naruto avatar
    Naruto 18/12/2008 20:51:23

    @2 και εγω διαβασα οτι δεν ισχυει αυτο και οτι ηταν γκαφα του Κουγια.

    Η αστυνομια, οπως και πολυ αλλοι κλαδοι του δημοσιου τομεα, εχουν ξεχασει τον ρολο τους η εχουν λαθος ρολο προδιαγεγραμμενο απο τους λαμπρους πολιτικους μας.
    Πρωτα πρεπει να καταλαβουν αυτοι τον ρολο τους σε αυτο που αποκαλουν οι πολιτικοι κοινωνια και να πειθαρχισουν στον ρολο τους αυτον και μετα θα πειθαρχισουν οι πολιτες.
    Δυστυχως ο ρολος τους οριζεται απο τους ανικανους πολιτικους μας, οι οποιοι με την σειρα τους εκλεγονται απο εμας με αμφιβολου ποιοτητας κριτιρια, αλλα δεν εχουμε και πολλες επιλογες.

    Wellcome to Chaos.

    Και μια το πιασαμε το θεμα.
    Ανεξαρτητο δημοσιο το οποιο κανονιζει μονο του τις προσληψεις βαση προυπολογισμου, θα ηταν πιστευω ενα καλο βημα.
    Κομματικες νεολαιες γιοκ. Αν δεν συμφωνουν με τον Τσιπρα οτι τα 15χρονα πρεπει να ψηφιζουν ή οτι καποιοι χειραγωγουν την νεολαια τοτε ειναι απλα υποκρισια να "διατηρουν" κομματικες νεολαιες.

  11. fantomas avatar
    fantomas 18/12/2008 20:53:31

    J.E.L και ακομη μαγειρευουν τα αποτελεσματα της!!

    ΠΟΙΟΣ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ? ΝΟΜΙΖΩ Η ΣΦΑΙΡΑ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ, ΚΑΙ ΒΓΕΙΚΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΝΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ.

    Antonis

    ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΟΥ ΝΤΑΛΟΥ!!!

    ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΜΕ ΑΚΟΥΣ?

    ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ!!!

    ΑΡΑ ΛΟΓΙΚΟ!!

  12. popolaros avatar
    popolaros 18/12/2008 21:17:50

    Τελικά είμαστε η χώρα του neverland ή του Alekosland,Sorosland.

    Πριν λέγανε ότι σημάδεψε το παιδί και εν-ψυχρώ πυροβόλησε.
    Τώρα που η σφαίρα βρήκε τοίχο και εξοστρακίστηκε, πάλι τα ίδια.
    Εν ψυχρώ δολοφόνος ντε και καλά.

    Και πάνω που βγήκε το πόρισμα, χτυπήθηκε και άλλος 16χρονος στο περιστέρι...και άλλο λάδι στη φωτιά.

    Βρε τι συμπτώσεις είναι αυτές!!
    Βρε ποιός είναι ο σκηνοθέτης να του δώσουμε Oscar.

    Πάντως η προπαγάνδα των Μ.Μ.Ε εναντίον της 'φασιστικής' αστυνομίας, έχει πιάσει.
    Ελπίζω μόνο στους καναπεδάκιδες.
    'Πολίτες με τα παιδιά τους, γιούχαραν τα ματ, στην ερμού.'

  13. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 18/12/2008 21:20:16

    Σήμερα το πρωϊ ΚΡΙΜΑ διέρρευσε η είδηση ότι, ο πατέρας του αστυνομικού έκανε ολόκληρη ιστορία με την διεύθυνση της Αστυνομίας και με κάποια ΜΜΕ επειδή έμαθε απο τα τελευταία τον ... θάνατο του γυιού του, ο οποίος όμως ζεί, όπως λεει.

    Ο factorX ίσως διαθέτει αξιόπιστες πληροφορίες, γιατί στην Ελλάδα μας η παραπληροφόρηση εχει κάνει Σχολή.

    ΠΕΛΙΑΣ

  14. Suhoi avatar
    Suhoi 18/12/2008 22:26:16

    Naruto Says:και εγω διαβασα οτι δεν ισχυει αυτο και οτι ηταν γκαφα του Κουγια.


    Πράγματι, ο Κούγιας το έχει γράψει αυτό στην αίτηση αποφυλάκισης του Κορκονέα. Καλά, με τέτοια υπεράσπιση, δεν τον βλέπω να δεί το φώς του ήλιου ποτέ.

  15. J.E.L avatar
    J.E.L 19/12/2008 01:28:57

    Παλι μιλουν για εξοστρακισμο!!οι μετα τον Κουγια.τους απανταμε΄΄΄΄Οταν εξοστρακιζεται η λογικη ,δολοφονειται η ελπιδα!!!Αυτοι ετσι που μας τα λενε δολοφονουν και τον κοινο νου!!ΑΜΑΝ

  16. Naruto avatar
    Naruto 19/12/2008 08:35:24

    @ JEL "τους απανταμε..." ποσοι ησαστε?

  17. popolaros avatar
    popolaros 19/12/2008 09:46:36

    "17. Anonymous Says:
    Ξαναλέω, η σφαίρα, το πολύ, άλλαξε ΕΛΑΦΡΑ πορεία. Χοντρικά πήγε εκεί που σημάδευε ο γουρούνος, όπως είπαν και όλοι οι μάρτυρες."

    Κουράστικα να διαβάζω 'χοντρικές' ανοησίες, από κάποιους που προσπαθούν ντε και καλά, να αποδείξουν τα πιο κουφά.
    Μάλλον δεν τους ενδιαφέρει η αλήθεια.

    Η σφαίρα φιλαράκο πάει πάντα εκεί που σημαδεύεις.
    'Έξυπνες' σφαίρες που κάνουν κολοτούμπες και παίρνουν κλειστές στροφές μέχρι να βρούν το στόχο, δεν έχω υπόψη μου.

    Ο φρουρός μπορεί να είναι μακάκας...αλλά η σφαίρα εξοστρακίστηκε, είτε βολεύει κάποιους είτε όχι.
    Τελεία.

  18. mesas avatar
    mesas 19/12/2008 11:31:24

    εγώ λέω να φωνάξουμε ΞΕΝΟΥΣ εμπειρογνώμονες...
    πως θέλουν κάποιοι να φέρουμε ξένους διαιτητές στο ποδόσφαιρο;
    αυτοί μόνο θα μας διαφωτίσουν!

    εάν απλά κάποιος δει σήμερα πως είναι η σφαίρα θα καταλάβει μια χαρά τι γίνεται...
    θα διαρρεύσει και η φώτο;

  19. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/12/2008 11:46:04

    De λεω γι αυτο.Για τον οδηγο της κλουβας λεω, που υποχρεωθηκε να μεινει μεσα στ αυτοκινητο, ενω του ειχαν βαλει φωτια και κινδυνευσε να καει.
    Καταλαβες τωρα τι λεω;
    Καποια στιγμη, οταν στριμωχτει καποιος χωροφυλακας, η θα τραβηξει την πιστολα και θα πουλησει ακριβα το τομαρι του, η αν ειναι αναιμικος, θα κατσει και θα τον σκοτωσουν οι αλλοι.
    (Κατα τυχη δεν εχει γινει αυτο μεχρι τωρα).
    Τριτο τι, δεν υπαρχει.
    Αυτο θελετε δηλαδη καποιοι εδω μεσα,η κατι αλλο;
    Αν εχετε κατι στο μυαλο σας, πειτε το να παει στο διαολο, μπας και συννενοηθουμε.
    Δεν εχουμε αλλο χρονο,δεν το καταλαβαινετε;
    Θα παμε απατοι, και γι αυτο, καποιοι τριβουν τα χερια τους.