#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/07/2010 11:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο έλεος του ΔΝΤ οι επικουρικές συντάξεις



Εν αμφιβόλω τίθεται η δέσμευση της κυβέρνησης για την καταβολή των επικουρικών συντάξεων μετά την απαίτηση της τρόικας να περάσει από «κόσκινο» τα οικονομικά στοιχεία των επικουρικών ασφαλιστικών ταμείων. Οι ελεγκτές επιμένουν οι επικουρικές συντάξεις να διαμορφωθούν με βάση τις οικονομικές δυνατότητες των Ταμείων και να αποκλειστεί οποιαδήποτε «ανάμειξη» του κρατικού προϋπολογισμού στη χρηματοδότηση των συγκεκριμένων παροχών.

Το γεγονός αυτό, δηλαδή ο προϋπολογισμός να μην εγγυάται τις επικουρικές συντάξεις, είχε καταγραφεί στο αρχικό κείμενο του ασφαλιστικού νομοσχεδίου αλλά εξαιτίας των έντονων αντιδράσεων απαλείφθηκε και προστέθηκε μια ασαφής και γενική διατύπωση, σύμφωνα με την οποία «το Δημόσιο εγγυάται τη βιωσιμότητα του συνταξιοδοτικού συστήματος της χώρας με σκοπό τη διασφάλιση αξιοπρεπούς σύνταξης για κάθε δικαιούχο». Οπως γίνεται αντιληπτό η ρύθμιση αυτή, που τελικώς ψηφίστηκε από τη Βουλή, απέχει παρασάγγας από μια συγκεκριμένη και σαφή δέσμευση του κράτους απέναντι στο ασφαλιστικό σύστημα.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artId=345716&dt=28/07/2010#ixzz0uxkt8hcl

«Οι επικουρικές συντάξεις είναι απόλυτα διασφαλισμένες από όλα τα Ταμεία και για πολλά χρόνια. Αυτή είναι και η διαπίστωση των ελεγκτών μετά την επίσκεψη του κλιμακίου (Δ.Ν.Τ., Ε.Κ.Τ., Ε.Ε.) στα Επικουρικά Ταμεία».

Τα παραπάνω τονίζει σε ανακοίνωσή του το υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης χαρακτηρίζοντας απολύτως ανακριβή «όσα λέγονται ή γράφονται για συντάξεις που δήθεν κινδυνεύουν».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/07/2010 11:22:50

    Δεν εχει αδικο το ΔΝΤ !!! Το κρατος να εγγυαται τα παντα ολα και οταν χλωμιασουν οι χαλαροι υπηκοοι, να ζητουν πισω τα νταβατζιλικια??? ΟΧΙ.

    Το καθε επικουρικο να λειτουργει επιχειρηματικα και να ελεγχεται απο τους πελατες του στο ΔΣ και τη ΓΣ. Αν δεν μπορουν να εχει το δικαιωμα ο καθε ασφαλισμενος να επιλεγει με ευθυνη του την επενδυση μερους του μισθου του οπου νομιζει παγκοσμιως. Το σκυλο χορτατο να λιαζεται και την πιτα να την κερναμε στις κοτες δεν γινεται πια!! ΕΛΕΟΣ.

    ΠΠ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/07/2010 11:58:25

      Να δεις πώς θα εκλιπαρείς για έλεος όταν μείνεις με τη βασική σύνταξη των 360 ευρώ... Στα τέσσερα θα εκλιπαρείς!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 28/07/2010 12:04:42

        Δηλαδη γουσταρεις να εγγυασαι εσυ την επικουρικη των δημοσιογραφων της ΕΡΤ η των ταχυδρομων ( τυχαια ) ??? Εγω ΟΧΙ.

        ΠΠ

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 28/07/2010 12:19:11

        Αυτό που γουστάρω εγώ, είναι ένα κράτος πρόνοιας που θα λειτουργεί σωστά, τα Ταμεία του δεν θα τζογάρουν σε δομημένα τις εισφορές μου, και εν τέλει θα μου εξασφαλίζει μια καλή σύνταξη για τα γεράματά μου. Και, πάνω στην αρχή της αλληλεγγύης, ναι, θα εγγυώμαι την επικουρική του Χ και Ψ Ταμείου, όπως ο ασφαλισμένος στα Ταμεία αυτά θα εγγυάται και την επικουρική του δικού μου.

        Αλλά πού να την μάθετε την έννοια "αλληλεγγύη" οι νεοφιλελεύθεροι... ο Παπαδημητρίου να σας τη μάθει ή ο Πορτοσάλτε;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 28/07/2010 12:31:24

        Αυτο το κρατος δεν ειναι ΕΛληνικο και το γνωριζεις πολυ καλα. Τι συζηταμε τωρα? οτι προταση και να κανουμε οι κυβερνησεις θα μας κοιμισουν και θα κανουν το δικο τους με 1εκκατ δικαιολογιες τυπου ΔΝΤ κακο κλπ.

        Διαφωνεις οτι στο 80% των μετρων του ΔΝΤ για τα δανεια θα επρεπε να τα κανουμε μονοι μας σαν νοικοκυρηδες ως κρατος? Αν αμφιβαλεις.. ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ.

        ΠΠ

  2. κεφε τουρκ avatar
    κεφε τουρκ 28/07/2010 12:02:19

    @ PORTA PORTA,

    Ασε τα ΕΛΕΟΣ και τα υμαρτον, που ξεχειλησες εσυ και μονο εσύ απο τη σοφία του κόσμου!!!
    Εγω πλήρωνα στο ΤΣΜΕΔΕ περισσότερα για την επικουρική σύνταξη απ ότι για το σκέτο σύνταξη. Δηλαδή που βλέπεις το σωστό να μου τη φάει ένα κράτος που ΜΟΝΟ τα συμφεροντα των επιχειρηματιών υποστηριξε και που εκλεψε όλα τα ταμεία με τα ομολογα και όλα τα υπόλοιπα;

    Αντε συνελθε, και πηγαινε να μοιράσεις καμια πιτσα ΠΟΡΤΑ - ΠΟΡΤΑ!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ κεφε τουρκ 28/07/2010 12:36:21

      Εσυ που πληρωσες ΤΣΜΕΔΕ ποσο ασχοληθηκες με το ΤΣΜΕΔΕ και τα $$ σου?? Απλα πληρωνες.. ψηφησες ενα κομμα κ ενα ΔΣ ΤΣΕΜΔΕ και σημερα σε λουζουν ολοι μαζι. Θελεις να μου πεις οτι δεν προτιμας να ελεγχεις αυτον που διαχειριζεται τα $$ σου??? Τοτε γιατι ψηφιζεις?? Γιατι δουλευεις?
      Η αρρωστημενη νοοτροπια τυπου "εγω τα εδωσα και δεν ξερω τπτ για το φονο" την ειχαμε ολοι μας.. Τωρα εμ το πτωμα στο σαλονι θα συνεχισουμε να ζηταμε ευθυνες γυρω γυρω κ να μην κοιταμε τον καθρευτη μας??

      Αν σου πει το παιδι σου .. "μπαμπα τι εκανες?" τι θα πεις πλεον? Το κακο το κρατος και τα λαμογια του φταινε ? Ναι φταινε. Εσυ κ ΕΓΩ καθολου ???

      ΠΠ

      • κεφε τουρκ avatar
        κεφε τουρκ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/07/2010 14:00:35

        @ Πορτα - Πορτα,

        τρέξε να μοιράσεις καμιά πίτσα και άσε την φιλοσοφία.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/07/2010 12:28:18

    Οποιος εχει μαθει να μην ρισκαρει και να περνουν αλλοι ευθυνες γ αυτον θα εχει το τελος ολων ΜΑΣ !! Αυτο που λεω ειναι να τελειωνουμε με το Κρατος Εγγυητη των παντων, το οποιο ελεγχει Τραπεζες και Ταμεια και τις διοικησεις τους χωρις να με ρωτησει για το ποιος και πως διαχειριζεται τον ιδρωτα μου. Στην τελικη θελω να τον διαχειριστω μονος μου, δεν τους εμπιστευομαι. Συγχρονως δε θελω να εγγυηθω για το λαμογιο Προεδρο και ΔΣ επικουρικου διππλα πορτα με ενεχυρο το παιδι μου. Ξεκαθαρο.

    το Κρατος μπαμπας και μαμαμ και παππουγιαγια τελειωσε. ειδαμε τα χαλια τους και τα χαλια ΜΑΣ. Οποιος θελει να στηριξει τη διαιωνιση της υπαρχουσας καταστασης ας το κανει αλλα χωρις εμενα.

    Εσενα σε ρωτησαν οταν εγγυηθηκαν με τα λεφτα σου το λιγνιτη για τη ΔΕΗ? Γουσταρεις να πληρωνεις ΕΡΤ και τελωνιακους στη ΔΕΗ ? Τη βρισκεις με τις κρατικες εγγυησεις για τα δανεια των Δημων ?? κλπ κλπ

    ΕΓΩ ΟΧΙ.

    ΠΠ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/07/2010 12:44:36

      ΟΚ. Η νεοφιλελεύθερη εναλλακτική σου τότε, αφού θέλεις να τα διαχειριστείς εσύ, θα είναι να τα βάλεις σε (υπεράνω πάσης υποψίας) ασφαλιστικές τύπου "Ασπίς Πρόνοια". Γουστάρεις;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 28/07/2010 12:52:34

        Φιλε μου Αυριανιστη ( μ ανατριχιαζει το nick sou..) γιατι με βαφτιζεις μεσημεριατικο? Τον Ψωμιαδη το ΠΑΣΟΚ τον ανεθρεψε και το καθε κρατικο λαμογιο. Η εναλλακτικη μου ειναι να διαχειριζομαστε το κρατος σαν το σπιτι μας. Αν θελουμε μπουρδελο με νταβαδες παει καλως. Αν θελουμε εμεις να ειμαστε ο νταβας επισης. Θελουμε να το πουλησουμε και να νοικασουμε νταβα.. πασο..

        Ο καθενας να επιλεγει ΑΛΛΑ να εχει ευθυνη των επιλογων του και οχι να φοραει τα αφορετα στον διπλανο του επειδη δεν ηξερε ή δεν γνωριζε.

        τελος αν θελεις να συγκρινουμε τον καθε Ψωμιαδη με πχ εναν προεδρο ΔΕΚΟ το κανουμε ευκολα !!!! χαχαα

        ΠΠ

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 28/07/2010 14:04:14

        Πώς να έχει ο καθένας "την ευθύνη των επιλογών του", όταν οι "επιλογές" που έχει είναι να χάσει τις εισφορές του, είτε μέσω δομημένων (αν οι εισφορές πάνε σε κλαδικό Ταμείο), είτε μέσω... μην τον είδατε (αν οι εισφορές πάνε σε λύσεις τύπου "Ασπίς Πρόνοια");

        Μεγάλο πράμα ο νεοφιλελευθερισμός, ε; Σε αφήνει να επιλέξεις με ποιον τρόπο θα εξαθλιωθείς!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/07/2010 14:22:59

      Ο νεοφιλελευθερισμός απεβίωσε (θαμμένος στα ερείπια της Αμερικανικής αγοράς κατοικίας). Ο μονοπωλιακός κρατισμός είχε πεθάνει από το 1989. Αλλά η Ελληνική version "κρατικής υπερτροφίας", ήδη από τη δεκαετία το 1950, είναι άλλο πράγμα: Είναι μηχανισμός αναδιανομής μέσω του κράτους, προς όφελος επιλεγμένων, προνομιούχων ομάδων της κοινωνίας (κυρίως επιχειρηματικών και ελευθεροεπαγγελματικών, αλλά και "ευγενών" μισθωτών): Το κράτος, όχι υπηρέτης του συνόλου της κοινωνίας (όπως απαιτεί η ευνομία), αλλά εγγυητής των άνισων ευκαιριών. Δεν είναι τυχαίο (ούτε αφορά μόνον ένα κόμμα) το παλιό "εδώ ροκανίζουν εργολάβοι".
      Το παχύσαρκο κράτος αυτό των άνισων ευκαιριών, ένας ισχυρός "αφανής συνεταίρος" μεγάλων ιδιωτικών συμφερόντων, χρεωκόπησε. Κυριολεκτικά. Αλλά αυτό δεν είναι λόγος, ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ, να θεοποιούμε το αλήστου μνήμης "ελάχιστο" κράτος, Αμερικανικού τύπου, χωρίς οικονομικό-παρεμβατικό ρόλο. Προτιμώ το ρυθμιστικό και εξισορροπητικό της αγοράς κράτος, που σε κάποιο βαθμό αναγκάζεται να γίνει και "κράτος επιχειρηματίας". Αλλά το θέλω βιώσιμο υπεύθυνο, ισοσκελισμένο επιχειρηματία. Ούτε καβούρι στην τσέπη μου, ούτε μπαταχτσή.

  4. Μ.ΔΡΑΚΙΣ. avatar
    Μ.ΔΡΑΚΙΣ. 28/07/2010 12:53:58

    Αυτή η κοινωνία , η Ελληνική , είναι καταδικασμένη στην απόλυτη εξαθλίωση. Κι αυτό γιατί ο νεοέλληνας, δεν θέλει να αποκτήσει μια κατσίκα σαν αυτή που έχει ο γείτονάς του, για να πίνουν γάλα φρέσκο και καλό τα παιδιά του , όπως τα παιδιά του γείτονα , αλλά προσεύχεται να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.
    Έχουμε φτάσει στο στάδιο του απόλυτου κοινωνικού κανιβαλισμού.
    Όλοι εναντίων όλων.
    Δεν έχουμε καταλάβει ότι , ΟΛΟΙ ΜΑΣ θα έχουμε τελικά , ο ένας μετά τον άλλο την ίδια κακή μοίρα.
    Αλλά σε τέτοιους « κανίβαλους» αξίζουν τα όσα χειρότερα έρχονται.
    Αλλοίμονο στα παιδιά μας.....

  5. ανωνυμ avatar
    ανωνυμ 28/07/2010 13:38:28

    Ετσι και τολμήσουν οι αλήτες να πειράξουν το Επικουρικό θα τους πάρει ο διάολος τη μάνα και το πατέρα που τους έκανε και κόψτε τις εξυπνάδες .