#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2010 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο άρμα της Γερμανίας και ο Καρατζαφέρης

 



Για τη νέα χθεσινή τηλεοπτική παρέμβαση του Μητσοτάκη υπέρ του σχηματισμού κυβέρνησης «έκτακτης ανάγκης» γράψαμε χθες εδώ: προπομπός των γερμανικών συμφερόντων ο Μητσοτάκης

Σήμερα, προσερχόμενος στη Βουλή ο Πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ. κ. Γ. Καρατζαφέρης ερωτηθείς σχετικά από δημοσιογράφους δήλωσε τα εξής:

«Είναι προφανές ότι η υπάρχουσα (κυβερνητική) σύνθεση δε μπορεί να ανταπεξέλθει στο βάρος των προβλημάτων που έχουν δημιουργηθεί από την κατάσταση στην οικονομία. Όσο πιο γρήγορα το αντιληφθεί ο Πρωθυπουργός, που έχει και την τελική ευθύνη, τόσο καλύτερα για τον τόπο. Υπάρχουν δυνάμεις μέσα στα πλαίσια του ΠΑΣΟΚ που θα μπορούσαν να βοηθήσουν, όπως ο έμπειρος πρώην πρωθυπουργός, όπως ο κ. Αλέκος Παπαδόπουλος, αλλά και άλλοι… Εδώ βλέπουμε το οικονομικό επιτελείο παλαιότερων κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ, Παπαδόπουλος, Παπαντωνίου και Χριστοδουλάκης να μη συμμετέχουν καν σε μία κομματική σύσκεψη. Πολύ φοβούμαι ότι οι αδύναμοι ώμοι δε θα μπορέσουν να διεκπεραιώσουν το βάρος των προβλημάτων που υπάρχουν. Όσον αφορά τώρα τις προσπάθειες υποβοηθήσεως του κ. Παπακωνσταντίνου, είναι θεμιτές και ανθρώπινες, αλλά δε νομίζω ότι εκεί είναι το θέμα».

 Δημοσιογράφος: Είχαμε χθες και μία παρέμβαση, εφ’ όλης της ύλης, του επίτιμου προέδρου της ΝΔ κ. Μητσοτάκη…
Γ. Καρατζαφέρης: «Έχω την αίσθηση ότι όλοι εμείς οι νεότεροι πρέπει να ακούμε τους πλέον έμπειρους. Τόσο ο πρώην πρωθυπουργός, κ. Μητσοτάκης, όσο και ο πρώην πρωθυπουργός, κ. Σημίτης, ανεξαρτήτως της οποιασδήποτε πολιτικής αντιπαλότητας που μπορεί να έχει ή να είχε κάποιος μαζί τους, είναι χρήσιμες μονάδες στον τόπο. Προτείνω να γίνει μια σύγκλιση των πολιτικών αρχηγών, όπως έγινε για τη διαφθορά, με την συμμετοχή των πρώην Πρωθυπουργών. Θα βγούμε όλοι πιο έμπειροι και χρήσιμοι για την επόμενη ημέρα».

Με άλλα λόγια σε μια στιγμή που η Γερμανία εντείνει με πρόσχημα την οικονομική κρίση τις ήδη ασφυκτικές πιέσεις της προς την Ελλάδα (με στόχο τον έλεγχο της πολιτικής σκηνής, αλλά και τις προμήθειες) ο πρωθιερέας των γερμανικών συμφερόντων ο Μητσοτάκης βγαίνει και ζητάει «κυβέρνηση έκτακτης ανάγκης» και ο γίγαντας Καρατζαφέρης ακολουθεί από κοντά.

Την ίδια στιγμή η ευρωβουλευτής της ΝΔ Μαριέττα Γιαννάκου διαφοροποιείται από την γραμμή Σαμαρά και δηλώνει ότι «δεν υπάρχει θέμα ακυβερνησίας» και ότι «καμία κυβέρνηση δεν προλαβαίνει στις πρώτες 100 ημέρες να κάνει πραγματικό έργο...»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thespieys avatar
    thespieys 15/01/2010 16:18:06

    E μην απορήσει αν "πατώσει" το κόμμα του στις δημοτικές και μεινει εκτός Βουλής στις επόμενες βουλευτικες εκλογές.

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ thespieys 15/01/2010 22:33:24

      Αν το γωγουλίνι επιμείνει στο μεταναστευτικό, 3ο κόμμα θα βγει ο Καρατζαφέρης. Και να σου πω κάτι; Καλά θα κάνει. Είναι το μόνο κόμμα που έχει μια επαφή με την πραγματικότητα.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ thespieys 15/01/2010 22:43:23

      Fitsula
      Λες Μ@κ@κιες. Μάλλον εσύ δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα.

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ thespieys 15/01/2010 22:48:05

      Το ότι τα κόμματα των "αιωνίων" και της αριστεράς διοικούνται από φυτά, είναι λάθος;

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 15/01/2010 16:23:39

    Άσχετο με το topic...Φάκτορα συγνώμη που βάζω link από άλλο site.
    Αλλά θαυμάστε τον Καρατζαφέρη της Αγγλίας (είναι και στην ίδια ομάδα στο Ευρωκοινοβούλιο)...χειμαρρώδης!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=8y2VrhjWj9E

  3. ataktos avatar
    ataktos 15/01/2010 16:33:30

    http://www.youtube.com/watch?v=Z3bGRYUagYg

  4. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 15/01/2010 16:35:41

    Και ο Καράογλου διαφοροποιήθηκε. Μην ξεχνάμε τον Καράογλου. Όχι γιατί έχει σημασία, αλλά επειδή δείχνει ότι εδώ υπάρχει ένα ευρύτερο σχέδιο.

  5. kwlotoumpas avatar
    kwlotoumpas 15/01/2010 16:38:13

    περιμένατε τίποτε άλλο από τον κ.Κωλοτούμπα?

    ΥΓ. Αγαπητέ Factor, τώρα που ο Καρατζαφύρερ μαζεύει υπογραφές για δημοψήφισμα και ζητά προ ημερησίας στη Βουλή για την ιθαγένεια έχεις την καλοσύνη να "σηκώσεις" την δήλωσή του στα Νέα στις 27-3-2007 να τον θαυμάσουν οι εκλεκτοί του οπαδοί και σχολιογράφοι εδώ?

  6. Sun Tsu avatar
    Sun Tsu 15/01/2010 17:20:31

    Να θυμάσθε ένα πράγμα: Οι πρώτες επιλογές του Σαμαρά θα είναι και οι πρώτες που θα καούν. Γράψτε και την ώρα που το είπα

  7. G R avatar
    G R 15/01/2010 17:41:44

    Nikola zografises.
    Nigel Farage for PRESIDENT.NOW(tssekarete ton,aksizei).

  8. thespieys avatar
    thespieys 15/01/2010 17:46:35

    Πολύ άγριο επεισόδιο μεταξύ του Γιώργου Καρατζαφέρη και του Μάκη Βορίδη διαδραματίστηκε χθες αργά το βράδυ κατά την συνεδρίαση της Εκτελεστικής Επιτροπής του ΛΑ.Ο.Σ. Σύμφωνα με πληροφορίες μας ο Μ. Βορίδης διαπληκτίστηκε λεκτικά με τον πρόεδρο του κόμματός του για τον... τρόπο που ξεκίνησε η διαδικασία συλλογής υπογραφών για το Μεταναστευτικό. "Δεν μπορεί να εξευτελιζόμαστε με κοριτσάκια που βγαίνουν στις πλατείες και μαζεύουν υπογραφές", είπε μέσα στη συνεδρίαση ο Βορίδης εκδηλώνοντας ανοιχτά την αντίθεσή του. Αμέσως τον διέκοψε ο Καρατζαφέρης ο οποίος με οργισμένο ύφος του απάντησε ότι εάν συνεχίσει αυτή την τακτική θα τον καταγγείλει στα ΜΜΕ πως τα έχει βρει με τη Νέα Δημοκρατία! Μόλις το είπε αυτό ο Καρατζαφέρης ο Βορίδης σηκώθηκε από την θέση του και κινήθηκε επιθετικά προς το μέρος που καθόταν ο πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ. Το επεισόδιο έληξε με την παρέμβαση των πιο ψύχραιμων. Ο Βορίδης όμως από χθες αποτελεί ξένο σώμα για τον ΛΑ.Ο.Σ.
    http://fimotro.blogspot.com/2010/01/blog-post_7465.html

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ thespieys 15/01/2010 22:45:57

      Η Φτώχεια (σε ψήφους) φέρνει γκρίνια!!!
      Παλιά ελληνική παροιμία!!!

    • thouthou avatar
      thouthou @ thespieys 16/01/2010 01:47:04

      Και πότε χτύπησε το ξυπνητήρι; Μην μας αφήνεις σε αγωνία.... 'Αντε βρε....

  9. άστεγος avatar
    άστεγος 15/01/2010 18:00:34

    Ο Καρατζαφύρερ βρίσκεται στον απόλυτο πανικό.
    Περίμενε να δείς τί έχει να γίνει μόλις αρχίσουν να του φεύγουν και τα πρόβατα από τη στάνη.

  10. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 15/01/2010 18:04:29

    @Νικόλας,
    Χωρίς νά είμαι μέ τό ΛΑΟΣ,συμφωνώ μέ τά όσα είπε ό Nigel Farage,μολονότι
    υπερόπτης όπως όλοι οί Αγγλοι.Κόλλησε στόν τοίχο καί τήν Ουγγαρέζα καί τόν Πολωνό.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Kὀριννα 15/01/2010 18:11:12

      Καλά το ότι η Ε.Ε είναι εντελώς αντιδημοκρατική το ξέρουμε όλοι.
      Τώρα με τη συνθήκη της Λισαβόνας δώσανε ακόμα μερικές λίγες εξουσίες στους Ευρωβουλευτές αλλά όχι κάτι αξιόλογο αφού δεν μπορούν να κάνουν πρόταση νόμου.
      Αυτά που λέει ο Farage για τους 2 άγνωστους που βάλανε ουρανοκατέβατους οι 27 αλήθειες είναι μέχρι και ο αηδιαστικός Baroso με το γέλιο του αυτό έδειχνε.

      Στις 19 Ιανουαρίου θα περάσει η Δαμανάκη από εξέταση από τους Ευρωβουλευτές. Μπορείτε να το δείτε live από εδώ:

      http://www.europarltv.europa.eu/ParliamentLive.aspx

  11. Y. avatar
    Y. 15/01/2010 18:32:22

    Αυτά να τα βλέπουν οι καθεστωτικοί ΝΔημοκράτες, και να μη τρώνε πρόλογο αλλά και κυρίως πιάτο από τους διάφορους κρυφοκαρατζαφυρερικούς Δούρειους Ίππους, που εμφανίζονται και μέσα στο Αντί, ως τάχαμ δήθεν παραταξιακοί σχολιαστές.
    Αποκαλύψτε τους!

  12. Άφατος avatar
    Άφατος 15/01/2010 18:59:23

    Η αλήθεια είναι ότι φάνηκε από το ύφος του ότι θέλησε να αβαντάρει την άποψη του Μητσοτάκη. Πολύ ειρωνικό το ύφος του επίσης όταν είπε με νόημα για τις ισορροπίες με καρμανλικούς και μητσοτακικούς ότι ο Σαμαράς "θα τα καταφέρει" σαν να του ρίχνει στάχτη στα μάτια για κάτι επέρχεται.

  13. bananiagr avatar
    bananiagr 15/01/2010 19:05:56

    Καρατζαφέρη, τώρα ο Μητσοτάκης και ο Σημίτης, έγιναν οι "έμπειροι";
    Η "εμπειρία" τους είναι που π*δηξε αυτόν τον τόπο...

    Α ρε Γιώργο. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά ΑΝ ήθελες θα μπορούσες κάτι καλύτερο να κάνεις σαν αντιπολιτευτική παρουσία. Ο ανταγωνισμός είναι καλό πράγμα. Αλλά έχεις γίνει πλεόν τόσο οπορτουνιστής που το κόμμα θα διαλυθεί πριν προλάβεις να ξαναμπείς στην ΝΔ μου φαίνεται...

  14. Βιλιάσκις avatar
    Βιλιάσκις 15/01/2010 19:15:45

    .
    .

    O Κωνσταντίνoς – άντε και στο Τατόι - μας έλλειπε!!!!

    ==Ποιάς κας, συζύγου Υπουργού, είναι συνεταίρος ο Philip Nielsen????

    """"Χάρηκα που σε γνώρισα Κωνσταντίνε – άντε και στο Τατόι...""""


    www.philipnielsen.gr/2009/10/3-39-52.htmlΤετάρτη, 21 Οκτωβρίου 2009

    ......................................................................................................................................................
    Υ.Γ.: όταν στη ζωή σου νομίζεις ότι είσαι μοναδικός κάνεις μεγάλο λάθος, όχι μόνο ήταν συμπαθητικός, όχι μόνο δουλεύει στην επικοινωνία, όχι μόνο είχε έρθει και αυτός οικογενειακώς με αυτοκινούμενο και iphone, αλλά είναι και πολύ καλός (καλύτερος) αθλητής. Χάρηκα που σε γνώρισα Κωνσταντίνε – άντε και στο Τατόι...

  15. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 15/01/2010 19:16:14

    Φαίνεται πώς ανεβαίνουν τά ποσοστά τού ΛΑΟΣ.

    • man8os avatar
      man8os @ Ορθολογιστής 15/01/2010 19:35:51

      Στο 6 ειναι, το πολυ...

  16. yangoolas avatar
    yangoolas 15/01/2010 19:17:12

    O Καρατζαφέρης φτιάχτηκε για να πάρει μια φέτα από την ΝΔ (Ίσως σας τον Τσοβόλα παλιότερα για το Πασόκ). Ο Καρατζαφέρης χρησιμοποιήθηκε σαν «διαμαρτυρία» Μητσοτακικών ενάντια στον Καραμανλή. Πρόκειται για ένα μάλλον φαιδρό άτομο. Το ότι έφτιαξε «δεξιό» ή «ακροδεξιό» πακέττο ήταν για την συσκευασία και το μαρκετινγκ. Τώρα δεν έχει λόγο ύπαρξης.

    Πάμε στον Βορίδη. Μπορεί ο Βορίδης στα νειάτα του να ήταν ακροέτσι ή ακροαλλιώς. Και εγώ στα νειάτα μου ήμουν ...κομμουνιστής. Ο Βορίδης έχει ένα συγκροτημένο μυαλό, συγκροτημένο λόγο και πάει χαμένος εκεί που είναι. Άκουσα ότι δεν παρατούσε τον Καρατζαφέρη από «υποχρέωση». Ότι δεν ήταν σωστό «να τον παρατήσει». Μάκη μου ο Καρατζαφέρης θα σε παρατούσε σαν αποτσίγαρο αν τον βόλευε ή αν είχε τέτοιες οδηγίες από τον μάστερ του. Φτύστον και μακάρι να τα βρεις με την ΝΔ.

    • thespieys avatar
      thespieys @ yangoolas 15/01/2010 20:03:18

      Yποψιν ότι ο Βορίδης εχει πολύ καλές σχέσεις με το Σαμαρά και τέτοια κίνηση-ματ θα σήμαινε πλήρη διεμβολισμό του ΛΑΟΣ. Μια απλή "μεταγραφή" θα σήμαινε το τέλος του οικοδομηματος Περιστέρη...εεεε...Καρατζαφέρη, εννοούσα.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ yangoolas 15/01/2010 20:10:46

      ναι σύντροφε, πειράζει; Ο μπαμπάς μου είχε χούντα και οι δικοί του γνώρισαν εμφύλιο («εμφύλιο» τον έλεγαν, όχι «συμμοριτοπόλεμο» που λέει και ο μακαρίτης ο Καραγάτσης). Έχω διαβάσει τους πάντες, μέχρι Μάο. Είχα και μια γκόμενα που με είχε σε μια παραλία και μου διάβαζε «ένα βήμα μπρος δύο βήματα πίσω» ( τι να σου πώ εκεί έγινα λίγο ρεβιζιονιστής... αντί για ρεβυζιονιστής). Αν τα σχόλια είχαν ήχο θα σου τραγουδούσα και την Διεθνή.

    • Κας avatar
      Κας @ yangoolas 15/01/2010 20:51:58

      Δεν είναι πλάκα, στη ΝΔ πλέον κάνουν κουμάντο οι πρώην κομμουνιστές, τροτσκιστές, μαοϊκοί κλπ.
      Δηλ. τη φωτογραφία με το τσεκούρι δεν θα την ξαναδούμε;

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ yangoolas 15/01/2010 21:04:15

      πως κάνετε έτσι; γεννιόμαστε και πεθαίνουμε σε κάποιο κόμμα; ή δεν εξελισόμαστε; ή δεν είμαστε όλοι αριστεροί μέχρι τα 18;

      Οι παραδοσιακές ταμπέλες και τα κόμματα έχουν ξεφτίσει. Ο κόσμος έχιε χωριστεί σε λαμόγια που παρασιτολογούν και ανθρωπους που παράγουν. Στην δεύτερη κατηγορία έχει και εργάτες και εργοδότες. Το ίδιο και στην πρώτη. Πως σου φαίνεται η προσέγισή μου;

  17. anonymous avatar
    anonymous 15/01/2010 19:34:55

    Όσο φτύνουν, εμπαίζουν και κάνουν κακό στο λαό ονομάζοντάς τον ακροδεξιό και φασίστα γιατί υπερασπίζεται τα αυτονόητα τόσο θα ανεβαίνουν τα ποσοστά Καρατζαφέρη και Χρυσής Αυγής.
    Να το βάλουν καλά στο μυαλό τους οι διάφοροι.

  18. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 15/01/2010 20:00:17

    Το ιδανικό για τη δημοκρατία θα ήταν να είναι ο Βορίδης στη θέση του Καρατζαφέρη και να λείπαν κανα-δυο άνευ επιπέδου που είναι τώρα στην κοινοβουλευτική του ΛΑΟΣ (π.χ. Βελόπουλος).

    Μπορεί κάποιοι να βγάζουν σπυριά μόνο στο άκουσμα του ΛΑΟΣ αλλά είτε το θέλουμε είτε όχι αποτελεί το αντίβαρο σε ΣΥΡΙΖΑ-ΚΚΕ που βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου.

  19. yangoolas avatar
    yangoolas 15/01/2010 21:21:26

    ποιόν έχεις σε ποιό άρμα;

  20. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar