#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/09/2012 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο ΠΑΣΟΚ ονειρεύονται σενάρια αντικατάστασης του Σαμαρά



Άκουσον, άκουσον. Ο κ. Βενιζέλος, ο αποτυχημένος υπουργός Οικονομικών, αντιπρόεδρος και εθνικός διαπραγματευτής, θέλει να επιβάλει τους δικούς του πολιτικούς όρους. Κι εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε από τους Πασόκους, αν και δεν έχουν μείνει πολλοί.

Πριν μερικές ημέρες, γνωστή «εκσυγχρονίστρια» δημοσιογράφος, που είναι στα πράσινα πράγματα είτε βρίσκεται ο ΓΑΠ στο τιμόνι του ΠΑΣΟΚ είτε ο Β. Βενιζέλος, ανέφερε ένα σενάριο. Αυτό της αλλαγής πρωθυπουργού όταν τα μέτρα δεν θα βγαίνουν και η κοινωνία θα έχει ανεβεί στα κάγκελα. Δηλαδή, κάποιοι στη χρεοκοπημένη (πολιτικά και οικονομικά) Ιπποκράτους, απεργάζονται σχέδια αντικατάστασης του Αντώνη Σαμαρά, προφανώς βάζοντας το δίλημμα της αποχώρησής τους από την κυβέρνηση που θα οδηγήσει σε χρεοκοπία.

Τότε το σενάριο μας φάνηκε αστείο, αν και άξιο προσοχής διότι το ανέφερε μια σκληρή Πασόκα που έχει κάνει καριέρα γι’ αυτό ακριβώς το λόγο.

Ήρθε, όμως, ο στενός συνεργάτης του Β. Βενιζέλου, ο Γιάννης Δατσέρης, προκειμένου να επιβεβαιώσει ότι το ΠΑΣΟΚ απεργάζεται διάφορα σενάρια. Είπε λοιπόν χθες στον Real FM:

«Αυτή η κυβερνητική συνεργασία πρέπει να είναι μακράς πνοής και πρέπει να σταθεροποιήσει την χώρα. Το τι θα συμβεί στην κυβερνητική πλειοψηφία είναι ό,τι προβλέπει το Σύνταγμα και αναλόγως των αναγκών της συγκυρίας. Μπορεί στο μέλλον να μετάσχουν και οι 3 αρχηγοί μπορεί να συμμετέχει μόνο ένα κόμμα και να το στηρίζουν τα υπόλοιπα μπορεί να κάνει δομικό ανασχηματισμό μπορεί να αλλάξει πρωθυπουργό, ό,τι λέει το Σύνταγμα».

Μάλιστα συνέδεσε τις όποιες εξελίξεις με το αποτέλεσμα των διαπραγματεύσεων με την τρόικα και την απόφαση για τη δόση, θέματα που θα έχουν κλείσει μέχρι το Νοέμβριο.

Κάποιοι εξέλαβαν τη δήλωση αυτή ως διακαή πόθο του κ. Βενιζέλου να υπάρξει ανασχηματισμός και να μπει και αυτός στην κυβέρνηση, προφανώς ως αντιπρόεδρος. Είναι, όμως, έτσι ή μήπως στο θολωμένο μυαλό του ΠΑΣΟΚ κάποιοι δεν αποκλείουν να... διώξουν το Σαμαρά και να βρουν άλλο πρωθυπουργό.

Και ρωτάμε εμείς: Από που θα τον διώξουν; Μπορεί το κόμμα του 11%, που στις δημοσκοπήσεις παλεύει για την τρίτη θέση με τη... Χρυσή Αυγή, να βγαίνει και να καλλιεργεί τέτοια σενάρια;

Καλά, να τα σκέφτεται στις κλειστές πόρτες της Ιπποκράτους, αλλά πώς τολμά να θέτει και δημοσίως;

Πιστεύουν άραγε ότι ο Αντ. Σαμαράς είναι... Γ. Παπανδρέου και θα τα παρατήσει προκειμένου να έρθει ένας Παπαδήμος;

Είναι προφανές, με την παρέμβαση Δατσέρη, ότι κάποιοι επιθυμούν να δώσουν στο ΠΑΣΟΚ ένα ρόλο που δεν τον δικαιούται. Ένα κόμμα που έχει καταδικαστεί στη συνείδηση του ελληνικού λαού, δεν μπορεί να ομιλεί, ούτε μπορεί να χαράσσει πολιτικές. Πολλώ δε μάλλον δε μπορεί να διακινεί σενάρια αντικατάστασης του πρωθυπουργού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. drider avatar
    drider 04/09/2012 09:05:56

    Αφήστε με να κάνω μια παρατήρηση... πιθανότερο είναι τον Σαμαρά να τον κράξει ο κόσμος της λαϊκής δεξιάς παρά να απειληθεί από οποιοδήποτε σχέδιο - σενάριο που απεργάζονται στο πασοκ.

  2. Wolf avatar
    Wolf 04/09/2012 09:35:42

    Αυτός ο τύπος, ο Δριτσέρης, ψάχνει τα 15' λεπτά δημοσιότητας που θεωρεί ότι του αναλογούν? Μάλλον είναι στην κατηγορία αυτών για τους οποίους λέει ο σοφός λαός: δεν τον ξέρει ούτε ...η μάνα του!!!

  3. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 04/09/2012 10:04:47

    Αποτυχημένος υπουργός Οικονομικών , αντιπρόεδρος και εθνικός; διαπραγματευτής, θέλει και μπορει να επιβάλει τους δικούς του πολιτικούς όρους,μιας και η παραμονη στην εξουσια προυποθετει τη στηριξη του ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει στη ΝΔ.Η ανακολουθεια υποσχεσεων και πραξης εχει κανει επιτακτηκη την αναγκη τη στηριξη απ'οπου κι αν προερχεται,ακομα κι απο το ΠΑΣΟΚ.

  4. Παύλος avatar
    Παύλος 04/09/2012 10:10:40

    Αυτό που χαρακτηρίζει το ΠΑΣΟΚ διαχρονικά, δεν είναι η φαυλότητα καθ εαυτή, αλλά το απύθμενο θράσος του !

  5. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 04/09/2012 10:52:14

    Φταίει αυτός που δέν τους έχει στείλει ακόμη στο Ειδικό Δικαστήριο.
    Υπάρχουν βέβαια μερικές "τεχνικές δυσκολίες" αλλά θά πρέπει κάποιος να τους μαζέψει.
    Πράγματι, όπως γράφει ο "Παύλος" πιό πάνω, έχουν απύθμενο θράσος.
    Αντί να κάνουν "την πάπια" και να κοιτάξουν πώς θα βοηθήσουν, ασχολούνται με .....κίες. ΄Αρχισαν, όπως γράφει το κύριο άρθρο, να λένε οτι μπορεί να... αντικαταστήσουν τον Πρωθυπουργό.! Μα είναι καλά οι άνθρωποι; Αλλά λέει ο λαός, "Δώσε θάρρος στον χωριάτη, να σ' ανέβει στο κρεββάτι".

  6. Κάτων avatar
    Κάτων 04/09/2012 13:05:37

    Ο κος. Δατσερης, ειναι συζυγος της Συλβανα Ραπτη, ιατρος! Ο δυστυχης προσπαθει εναγωνια να καταλαβει μια υψηλη θεση στο υπουργειο υγειας, ελεω Βενιζελου!!!
    παρακαλαει για το ΚΕΣΥ!!!!!!!!!!!"

  7. TasosC avatar
    TasosC 04/09/2012 14:06:21

    Και ποιος έδωσε τη δυνατότητα στους ηττημένους να χλευάζουν τον νικητή;

  8. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 04/09/2012 14:35:11

    Το κακόμοιρο το ΠΑΣΟΚ θέλει λίγο χρόνο για να συνηδητοποιήσει πως είναι πολιτικά νεκρό. Πτώμα. Έχει σβήσει. Σε μία το πολύ δυό εκλογικές αναμετρήσεις δεν θα κατέβει κόμμα με το όνομα ΠΑΣΟΚ.
    Μετά το τέλος της τρέχουσας δεκαετίας μόνο οι ιστορικοί θα ασχολούνται με το ΠΑΣΟΚ. Ο δε Βενιζέλος είναι εκτός από αρχιαποτυχημένος, εκτός από το κορόιδο των Φινλανδών, εκτός από φαφλατάς , είναι ένας Ζίγδης με κόμμα-σφραγίδα. Χρειάζεται κατανόηση.

  9. nikos avatar
    nikos 04/09/2012 15:32:49

    Μην ξεχναται οτι ελεω ΠΑΣΟΚ εγινε κυβερνηση. Χωρις ΠΑΣΟΚ και τα φιλικα του Media, δεν θα ειχε Αντωνη πρωθυπουργο. Τους "συνεργατες" του τους επιλεγει κανεις, αυτη ειναι η αληθεια.
    Δυο δρομοι υπαρχουν. Η' κανει κανεις τα στραβα ματια και λεει "οτι πεις- οτι πεις" γιατι χωρις τον "συνεργατη" δεν γινεται, η' κοβει τη συνεργασια . Το δευτερο θελει και κοτσια.

  10. Γ.Σ. avatar
    Γ.Σ. 04/09/2012 15:36:39

    Κανένα από τα υπάρχοντα κόμματα δεν έχει ρεαλιστική και φιλολαική πρόταση, αλλά και το 90% των βουλευτών δεν κάνει γι αυτή τη δουλειά.
    Από τους καναπέδες, όμως, τίποτα δεν αλλάζει...