#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2011 13:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο ΠΑΣΟΚ αρχίζουν να προετοιμάζονται για τη μεταπαπανδρεική εποχή






Έντονη (υπόγεια) κινητικότητα στο ΠΑΣΟΚ. Έχουν αρχίσει ήδη να συγκροτούνται ομάδες και συμμαχίες, οι οποίες είναι ακόμα στα σπάργανα. Όλοι τους θεωρούν τον Γ.Παπανδρέου καμένο χαρτί  που θα προσπαθήσει να κερδίσει όσο περισσότερο χρόνο μπορεί από την τετραετή του θητεία, καθώς δεν πρόκειται να ξαναδεί άλλη.

Ακόμα και κάποιοι από τους «κηπουρούς» του,   (έτσι τους αποκαλούν τελευταία μετά την ατάκα του Γ. Φλωρίδη) που γλυκάθηκαν από την εξουσία και θέλουν να παραμείνουν στην πολιτική και στη μεταπαπανδρεική εποχή, σπεύδουν να συμμαχήσουν ακόμα και με τον (εσωκομματικό) εχθρό.

Πιο ζωηροί απ’ όλους είναι οι ανανεωμένοι εκσυγχρονιστές οι οποίοι τελευταία οργανώνουν δείπνα και μυστικές συναντήσεις. Πρόκειται για σκληροπυρηνική ομάδα εκσυγχρονιστών, με νεοφιλελεύθερες επιρροές που θαυμάζουν τον Κώστα Σημίτη και τον Αλέκο Παπαδόπουλο, με τους οποίους ορισμένοι διατηρούν επαφή.  Ως φυσικός ηγέτης της ομάδας –που είναι απαλλαγμένη από πολλά εκσυγχρονιστικά βαρίδια του παρελθόντος- φέρεται (σύμφωνα με φήμες) ο Γ. Φλωρίδης. Στην κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ εδώ και λίγες μέρες είναι ένα από τα θέματα συζητήσεων και ψιθύρων.

Η προηγούμενη τάση είναι η πιο οργανωμένη και συγκροτημένη. Υπάρχει και μια άλλη τάση, η οποία αναζητεί απεγνωσμένα έναν .... "αντιμνημονιακό" ηγέτη. Κάποιον δηλαδή που να έχει ηγετικό ανάστημα και να μην έχει εκτεθεί ανεπανόρθωτα με το Μνημόνιο και την Τρόικα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 28/05/2011 13:18:43

    Αντιμνημονιακο , ναι που θα τον βρουν.
    εκτος αν ξαναμαζεψουν αυτους που εχουν διαγραψει.
    Αλλα μονο στο ακουσμα της λεξης ΠΑΣΟΚ, δεν μας αναβουν τα γλομπακια.
    Σας παρεσυρε το ρεμα,
    μανα μου δεν ειναι ψεμα.
    ΩΩΩΩΩΩ.

    • τάσος avatar
      τάσος @ kiki 28/05/2011 13:27:09

      κώστας λαλιώτης

      • kiki avatar
        kiki @ τάσος 28/05/2011 16:35:36

        Ναι ας ερθει το καλοπαιδο Τασο κατα δω, μπορει να τον ξανααναστησουν, ο Ελ Σιντ του Πασοκ, και τοτε Τασο μου εχουν να βγουν στην φορα, πραγματα και θαματα
        και αυτην την φορα χωρις ικτο.
        με την ιδια μεθοδολογια την δικη τους, πετα λασπη και ας την, καπου θα κολησει.

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ kiki 28/05/2011 13:57:51

      υπάρχουν πολλοί τέτοιοι στο ΠΑΣΟΚ. Συν ότι μπορούν να ξαναμαζέψουν τον Μάνο και τον Ανδριανόπουλο. Για να μη προχωρήσουμε στο τραβηγμένο σενάριο σε πέντε χρόνια να συναντήσουμε την Θεοδώρα Μητσοτάκη στο εθνικό συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ κι έτσι να διεκδικήσει μέχρι την αρχηγία του κόμματος.

      • τάσος avatar
        τάσος @ http://chomatery.blogspot.com 28/05/2011 15:00:38

        στο δρόμο που είναι το σπίτι μου σε κάθε κολώνα φωτισμού και στύλο της δεή έχουν βάλει αφίσες του εδώ και 15 χρόνια πεθαμένου ανδρέα παπανδρέου. αυτά θα καταγραφούν στη σύγχρονη ιστορία. κάπου θα υπάρχει και η επισήμανση πως "ακόμη και είκοσι χρόνια μετά το θάνατό του κολλούσαν αφίσες του στους τοίχους". δεν μπορείτε να καταλάβετε τί είναι το πασόκ.

        • O Saligaras avatar
          O Saligaras @ τάσος 28/05/2011 17:36:05

          "Οι άνθρωποι θα ξεχάσουν τι τους είπατε,
          θα ξεχάσουν τι τους κάνατε,
          αλλά δεν θα ξεχάσουν ποτέ
          πώς τους κάνατε να αισθανθούν
          εστω και με δανεικά".
          ----ΑΓΠ

  2. kiki avatar
    kiki 28/05/2011 13:19:52

    Επισης συγκροτημενη ομαδα στο ΠΑΣΟΚ,
    θα σας παρουνε τα κυμματα ,
    οι ανεμοι ...
    Βρε ουστ ξανα.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 13:25:43

    Στο σημα του ΠΑΣΟΚ, δεν ειναι Ηλιος ειναι Ατομικη Βομβα !
    απ το 81 και λιγο πριν απ το ΠΑΚ και τους βομβιστες της στρακαστρουκας τυπου Δρακου... και ολα τα σακουλοπαιδα σε Γερμανιες !!! να "εκπαιδευονται" να ερθουν να μας "παιδεψουν" οπως και εγινε !
    Το Ολον ΠΑΣΟΚ εχει καει και οχι το χαρτι-ΓΑΠ-Παπανδρεου. Θελεις δια 5 δια 3, θα ανταγωνιζονται τη Θοδωρα να μπουν στη Βουλη να παρουν την επιχορηγηση για να δικαιολογησουν τα $$... Πολιτικο Ξεπλυμα το λεω.
    Ολα αυατ τα καϊναρια θελουν να τους ξαναπληρωνει ο Ελληνας. μισθους, αποζημιωσεις,εξοδα και συνταξεις !! γιατι εχουν εντολη απ τον Πρασινο Θεο να μας σωσουν !! χαχαχαχαχαχαχ
    Καηκε η βατος Καηκαν και οι Πρασινες εντολες ! ΤΕΛΟΣ !!
    Στην αντιπολιτευση για παντα.... οταν μιλανε θα πεφτει πολιτικη φαπα ! πλεον....
    τελειωσαν, το γνωριζουν και σπαρταρανε! εχουν χασει καθε λογικη και καθε οριο!

    οσο για οσους/ες δε μιλανε .... αυτοι θα φανε τις περισσοτερες φαπες... διοτι δεν εριξαν το ΓΑΠ και συνυπεγραψαν τα Δανεια... Λυτρωση??? η Πολιτικη Σπιναλογκα και το ΠΑΣΟΚΟντουλαπο της Νεωτερης Ιστοριας.

    i4sense many slaps and kicks in the butts

    ΠΠ

  4. DNT-TNT avatar
    DNT-TNT 28/05/2011 13:32:49

    Καλυτερα να ετοιμαζονται για την μετα-ΠΑΣΟΚ εποχη.

    το κομμα που κατεστρεψε την χωρα.

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/05/2011 13:38:53

    Δεν είναι έντονα αμερικανόφατσες όλα τα παιδάκια;

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Επώνυμος 28/05/2011 16:50:54

      Ναι! Ειδικά το κοριτσάκι και ο Τζέφφρυς.
      Άσε που το κοριτσάκι μου φέρνει σαν κάπως προβληματικό
      Και πρόλαβες κι έγραψες την σκέψη μου. Τηλεπαθητικοί καταντήσαμε με τα αντινεα...

  6. armagedon avatar
    armagedon 28/05/2011 14:10:44

    ΠΑΠΠΟΥΣ-ΓΙΟΣ-ΕΓΓΟΝΟΣ...Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ-ΥΠΕΡΔΑΝΕΙΣΜΟΣ-ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ.ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΣΤΕ

  7. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 28/05/2011 14:18:32

    εις υγείαν του ΠΑΠΑΤΖΗ

  8. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 28/05/2011 14:19:12

    ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΗΝ δημοκρατια ΟΤΙ Ο ΚΟΥΡΟΥΠΛΗΣ ΩΣ ΝΕΟΣ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΣ,ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΘΑ ΑΝΑΖΗΤΗΘΕΙ ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΤΗΝ ΔΕΔΗΛΩΜΕΝΗ !!!!

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 14:21:34

    κυριε Γιουνκερ, πρωθυπουργε του Λουξεμβουργου,
    ΠΟΣΕΣ offshore εχουν στησει οι ΠΑΣΟΚΟΙ στη Χωρα σου??
    Ποσα κεφαλαια εχουν στις Τραπεζες σου?
    Τι φορολογικους συντελεστες εχεις???
    Ποσα Δικηγορικα Γραφεια εχεις να στηνουν Εταιριες Φαντασματα, Μετόχους Ελληνικων Εταιριων?

    Κυριε Γιουνκερ, επειδη εγω ξερω !!! θελω να μας δωσεις μια λιστα ολων οσων εχουν τα $$ τους στο Λουξεμβουργο και τα Ονοματα των offshore. Τα ζητω διοτι μας εχει τρελλανει στη θεωρια και τις Treuhand και τα παρε δωσε, ΚΑΤΗΓΟΡΟΝΤΑΣ τη ΧΩρα μου οτι δεν ειναι αξιοπιστος εταιρος!

    Σου λεω λοιπον οτι η Χωρα σου ειναι Αξιπιστη Εταιρα και ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΣΟΚΟΥΣ ΤΑ ΦΑΓΑΤΕ !!!! και εισαι πολυ τυχερος που δε με εχεις απεναντι σου σε δημοσιο διαλογο, διοτι θα πρωθυπουργευες σπιτι σου και σε περιορισμο!

    Νομιμα και Ηθικα κανω κ εγω μπιζνες.. Χαμηλη Φορολογια και Παραδεισους ξερω κ εγω να κανω... ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΜΕΝΑ???
    ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΜΑΓΚΑΣ ΕΣΥ????....

    Γιουνκερ δωσε τις λιστες και ασε τους Ληστές....

    ΠΠ αντε γτ τα χω παρει

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 14:45:30

      Κ Γιουνκερ,
      πρωθυπουργευεις σε μια χωρα με πληθυσμο <1 εκ και εχεις 170 Τραπεζες !! οχι υποκαταστηματα !! Τραπεζες !! ΓΙΑΤΙ????????????????
      ΓΙΑΤΙ εσυ να εχεις υποκαταστημα πχ της Bank of China και της Nomura/Japan και ΟΙ ΕΓΩ ??? ΓΙΑΤΙ ??? εχεις χαμηλη φορολογια?? ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ εχεις εσυ 55 δις ΑΕΠ απο που?? τι παραγεις στα βουνα? μεσα σε 2.500 χλμ^2 !!!

      Τι μαγαζι εχει στησει εκει στα βουνα και ερχεσαι και μας τη λες τωρα??? Δικα σου/του κρατους λεφτα δανειζεις?? χαχαχαχ Που τα βρηκες ρε μαγκα!! πες μας κ εμας που δεν ξερουμε ! Ανοιξε μας τα ματια !!

      Με ποιους συνορευεις?? με Γαλλια/Γερμανια και Βελγιο... θα εχεις και βαρυ στρατο καημενε... το νου σου.. μη στην πεσουν τα τυρια απ αριστερα, τα λουκανικα απο δεξια και τα Στρουμφακια απο κατω ! σε νιωθω !!

      Καποιος ΠΑΣΟΚΟΣ μ ειπε οτι παραγεις ατσαλι !!χαχαχαχαχ αυτα λετε μεταξυ σας??...

      Παρακατω.. δε γλιτωνεις σημερα .... θα σας ανοιξω τα ματια !!

      Κ Γιουνκερ εχεις πχ τα κεντρικα γραφεια των Skype & eBay ΓΙΑΤΙ ??? μιλαμε για πολλα $$ σε χαμηλη φορολογια !!! εισαι μεγαλος μαγκας ! εγω μεγαλυτερος !

      Κ Γιουνκερ γνωριζεις οτι πχ ο Kim Jong-Il's εχει $4bn σε μυστικους λογαριασμους σε Τραεπζικα σου Ιδρυματα ?? ΝΑ στο πω εγω οτι εχει και σας εχουν βγαλει στο καλρι και κανετε τις παπιες !!! ( Μιλαω για το φιλο σας της Βορειου Κορεας !!! ).. τι στησατε εκει στα βουνα.. πλυντηρια με θέα ???

      Πως γινατε το #2 Παγκοσμιως Κεντρο Επενδυτικων Κεφαλαιων? ειδαν φως και μπηκαν?
      Πως γινατε η ισχυροτεο κεντρο Private Banking και Εταιριων Αντασφαλίσεων !!!!!!!!!!!!! στην Ευρωζωνη? προσφερετε και φραπεδιες ??

      Συντροφοι γνωριζετε τι σημαινει Αντασφαλιζω??? CDS στην καλυτερη !! και Φυσικες Καταστροφες στη Χειροτερη κλπ κλπ το πω απλα....

      κ Γιουνκερ εγω ο ταπεινος ΠΠ εχω πει οτι "με ξενο κ γινομαι κ εγω φουστης"
      και να συμπληρωσω το εξης, τσαμπα μαγκας ειναι οποιος εχει πλατες και καλυψη στη λερωμενη φωλια του !!

      κοιταμε στα ματια λοιπον κ εξηγησου ! ( μεχρι εκει !! χαχαχαχαχ )

      ΠΠ γουσταρετε???

      • sawas avatar
        sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 16:10:45

        ......πλυντηρια με θέα ???......Θεος!!!!!

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sawas 28/05/2011 17:54:15

          ερχεται.... υπομονη !! αχχα

          ΠΠ

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sawas 28/05/2011 17:59:20

          εμεις ρε Sawas θα τους δινουμε και τσαμπα νερο Αιγαιου για το ντηριο... και απο Θέα?????? Θεά !!!
          και λιγο ρακι/ουζο να ερχονται να ισιωνουν!! θα παρακαλανε για Ελληνικη Ιθαγενεια!!! θα παντρευτουν και τα κοριτσα μας !! χαχαχαχαχαααααααααα

          ΠΠ

          • sawas avatar
            sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 23:57:31

            512.000 κατοικοι
            1,892,000,000,000 χρεος

            to small!!!!!! to fail......!!!!!!

            ξερει ο Γιουγκερ απο το καλο χρεος!!!!!
            h**ps://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2079rank.html

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 17:50:27

        ΠΠ
        Δεν αμφιβάλω καθόλου γι' αυτά που αναφέρεις.
        Οι Σοσιαλιστές πάντα πρώτη στην Απάτη.
        Μια ελιτ που είναι πρόβλημα για το 95% του πλανήτη.

  10. sauraki avatar
    sauraki 28/05/2011 14:23:11

    Ποια μεταπαπανδρεική εποχή!?! Όλο και κάποιον υιό θα έχει ο Γιώργος!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ sauraki 28/05/2011 14:49:30

      Μαγιάτικα όνειρα!

      Ακούω ρότορες πολλούς, ακούω και στροφεία...
      Τι νάναι αυτό που γίνεται, ποιος γράφει ιστορία;
      Ο Παπανδρέου έφυγε, ο Παπανδρέου πάει,
      κι όλη η Ελλάδα σύσσωμη του λέει μπάι μπάι!
      Γειάσου μεγάλε αρχηγέ, καλό ταξίδι νάχεις,
      και μόνο μεσ τον ύπνο σου Ελλάδα πια θα άρχεις.

  11. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 28/05/2011 14:27:16

    πρέπει τα παιδιά που διαδηλώνουν στην πλατεία να καταλάβουν ότι κάνουν λάθος.Οι συγκεντρώσεις αυτές έπρεπε να γίνονται στους χώρους του ΣΚΑΙ - ΜΕΓΚΑ- ΔΟΛ- ΠΗΓΑΣΟΣ.Εκεί βρίσκονται οι πραγματικοί ένοχοι.Οι Πασόκοι είναι απλώς υπαλληλίσκοι τους.

  12. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 28/05/2011 14:28:56

    Η μοιρα του ΠΑΣΟΚ ειναι προδιαγεγραμμενη, παει για φουντο. Γι' αυτο οι διαφοροι ποντικοι ψαχνουν καποιες σανιδες για να σωθουν. Κατα τα αλλα,
    υπαρχει απο χρονια ενα κλασσικο ανεκδοτο που εξηγει τι σημαινουν τα αρχικα του κομματος : Πατερα Αναπασου Συνεχιζω Ολοκληρωτικη Καταστροφη !
    οπου αντι για "Πατερα", ταιριαζει επισης και το "Παππου", χωρις να χανεται
    το νοημα !

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Μ.Γ 28/05/2011 17:48:15

      Μάλλον ὁλοκληρώνεται!!!

  13. Απορία avatar
    Απορία 28/05/2011 14:37:12

    Το ΠΑΣΟΚ αποτελεί εστία μόλυνσης της πολιτικής ζωής του τόπου, χρειάζεται άμεσα διάλυση.

    Σε ό,τι και να μεταλαχθεί πάλι τα ίδια θα κάνει και πάλι σε παρόμοιες με τη σημερινή χούντα τελικά θα μετατρέπεται.

    Οι ρίζες του από την αρχή της ζωής και της διακυβέρνησης του το '74 και το '81 ήταν φασιστικές. Βασικά είναι το μόνο μεταπολιτευτικό κόμμα που είναι βασισμένο κατά πολύ στην φασιστική ιδεολογία.

    Αυτό εξέθρεψε και μεγάλωσε την διαπλοκή, τον λαϊκισμό, τους σταμουλοκολλάδες και τους φωτόπουλους.

    Αυτό είναι που ανάγκασε εκ των πραγμάτων και την ΝΔ να στραφεί στο να συνεχίζει αυτό το καθεστώς γιατί δεν μπορούσε να πράξει και διαφορετικά με το σύστημα ΠΑΣΟΚ να την "περιμένει στη γωνία".

    Βάλτε πλάτη όλα τα κόμματα να διαλυθεί μην μπας και εξυγιανθεί πλέον ο έρμος ο τόπος.

  14. akis avatar
    akis 28/05/2011 14:37:56

    εβαλε ο Μανωλιος τα ρουχα του αλλιως...

  15. αγαπω πορτα πορτα avatar
    αγαπω πορτα πορτα 28/05/2011 16:56:05

    ππ γουσταρουμε

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αγαπω πορτα πορτα 28/05/2011 17:56:21

      χαρα μου!! εχω παρει εργολαβια το ξεβρακωμα της καθε λαλιστατης και βολεμενης μαριονετας τι να κανω???
      αλλος δε γραφει!! εννοω ΜΜΕ/Τυπος... ολοι πα πα πα
      Ο ΦΞ Πρωθυπουργος !!! χαχαχαα

      ΠΠ

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2011 17:57:13

    και λιγα γραφω !!!!..

    ΠΠ

  17. remali avatar
    remali 28/05/2011 18:09:18

    και σεις αρχίστε να ψάχνετε για την μετά-καραμανλικη εποχή.

  18. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 28/05/2011 19:34:27

    Εγώ προτείνω : ΜΠΑΜΠΗ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
    Μπάμπης -Μπάμπης !!!!

  19. NONOS avatar
    NONOS 29/05/2011 00:58:38

    Αληθεια τι δουλεια ειχε ο Δρουτσας να ενημερωσει τους πολτικους αρχηγους ,τι ειδους ενημερωση εγινε ,τι κατεγραφη στα πρακτικα και ποτε αν ποτέ θα δημοσιευθουν τα καταγραφεντα, μηπως στη συσκεψη ειπωθηκαν και αλλα πλην των οικονομικών θέμματα, λεω εγω τωρα ο ανυποψίαστος πεινασμενος Ελληνας............