#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2010 17:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο… Θεό εναποθέτει τις ελπίδες της η κ. Διαμαντοπούλου



Χωρίς αποτέλεσμα ολοκληρώθηκε η συνάντηση που είχε αργά το μεσημέρι το προεδρείο της ΟΛΜΕ με το γενικό γραμματέα του υπουργείου Οικονομικών κ. Πλασκοβίτη για τη μη περικοπή των αμοιβών όσων εκπαιδευτικών εμπλέκονται στη διαδικασία των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Υπενθυμίζεται πως η ΟΛΜΕ έχει αποφασίσει τη συνέχιση της αποχής των βαθμολογητών μέχρι και την επόμενη Τρίτη.

Έτσι, η υπουργός Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου απηύθυνε, σε έκτακτη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε το απόγευμα, έκκληση στους καθηγητές να «κατανοήσουν και να σεβαστούν ότι δεν μπορούν να είναι σε ομηρία 90.000 παιδιά και οι οικογένειές τους»

Ερωτηθείσα εάν αύριο η ΟΛΜΕ αποφασίσει αποχή διαρκείας η οποία θα συμπεριλάβει και τις πανελλήνιες εξετάσεις στα ειδικά μαθήματα που αρχίζουν 24 Ιουνίου, απάντησε χαρακτηριστικά: «Αύριο είναι άλλη ημέρα».

Πλήρης μοιρολατρία δηλαδή στην κυβέρνηση. Εναποθέτουν τις ελπίδες στον θεό. Να είμαστε και ευχαριστημένοι που δεν είχε βγήκε ακόμα κανείς πολυπολιτισμικός από την κυβέρνηση να μας πει «In ša Allah».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 16/06/2010 19:16:26

    Και με τους μαθητες τι θα γινει? Ποτε θα δηλωθουν μηχανογραφικα? Ποτε θα ανακοινωθουν οι βασεις?

  2. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 16/06/2010 20:27:04

    Τους παίρνει και τα κάνουν.
    Κύριε Υπουργέ Παιδείας ξέρω μερικούς άνεργους καθηγητές, άρχισε να απολύεις.

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ ποσα απιδια βανει ο σακος 16/06/2010 20:30:29

      ΚΑΙ ο αλλοδαπός να πριμοδοτείται με 3 και 4 βαθμούς στο κεφάλι έναντι του Έλληνα.

      Πως λέμε Ελλάς Νιγηρία 0-2?
      Κάπως έτσι...

      Ο πιο αλλοδαπός ο μαθητής..
      είμουν εγω στη τάξη..
      ποτέ μου δεν επάταγα..
      και σ'ολα είχα δεκάξι..

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/06/2010 23:09:51

    να την δει ο μπόμπος την Υπουργό, νομίζω ότι θα σχολιάσει...

  4. donaE avatar
    donaE 16/06/2010 23:38:04

    "άυριο ειναι μια αλλη μερα";
    Να και Σκαρλετ Ο΄Χαρα.Ο Ρέττ Μπάτλερ φταιει για ολα,παντα αυτος.

  5. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/06/2010 23:51:16

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΑΝ Η ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΗΤΑΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ.ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΜΑΙΟΥ Ο κ. ΠΑΝΑΡΕΤΟΣ ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΞΕ ΜΙΑ ΚΥΑ ΠΟΥ ΠΡΟΕΒΛΕΠΕ ΑΛΛΑ...ΚΑΙ ΣΤΙΣ 8 ΙΟΥΝΙΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΗΤΑΝ ΑΛΛΕΣ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΕΩΣ ΚΑΙ 64%
    Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑΣ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΤΑΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ.
    Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΟΝΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ.

  6. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 17/06/2010 00:21:11

    Μονό έντονο προβληματισμό μπορεί να προκαλέσει του υπουργείου αλλά και η στάση των συνδικαλιστικών οργάνων ! που απέχουν για τις μειώσεις των αμοιβών των εκπαιδευτικών που εμπλέκονται με οποιοδήποτε τρόπο στις πανελλαδικές εξετάσεις ( δευτερεύων , ελλάσσον ζήτημα) και δεν διαμαρτύρονται για τις μεγάλες περικοπές στους διορισμούς, στις προσλήψεις, στους μισθούς, σε ασφαλιστικά δικαιώματα κ.α

    Στο τέλος η κυβέρνηση θα ικανοποιήσει το αίτημα για διατήρηση των αμοιβών, όπως αυτές προβλέπονταν στη σχετική απόφαση του 2006 και το μήνυμα που θα περάσει στην κοινή γνώμη θα είναι ότι το μοναδικό θέμα που απασχολεί την εκπαιδευτική κοινότητα ήταν οι αμοιβές των βαθμολογητών… που ικανοποιήθηκαν!!

    • αθανασιος Ι. avatar
      αθανασιος Ι. @ o βουνίσιος 17/06/2010 00:50:59

      βουνίσιε- Μα είσαι σοβαρός φίλε ..τι σχέση έχουν οι καθηγητές λυκείου ,γυμνασίου με της πανελλαδικές εξετάσεις για τα ΑΕΙ ,ΤΕΙ ..ποιος είναι ο λόγος που δεν της διεξάγουν οι καλοπληρωμένοι καθηγητές ΑΕΙ ,ΤΕΙ ...τους έφαγε η δουλεία η το δούλεμα

  7. man8os avatar
    man8os 17/06/2010 00:28:50

    Γιατι παιζουν με το μελλον των παιδιων?

  8. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 17/06/2010 00:40:37

    εσύ πιστεύεις ότι δεν θα βγουν τα αποτελέσματα
    ή ότι η διαδικασία διεξάγεται επί ίσοις όροις;

  9. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 17/06/2010 00:44:20

    Η «κυρία» Ραουλιδου ..παίζει ακόμα με τους κομματικούς μηχανισμούς της ..αυτό έχω δει σήμερα τουλάχιστον εδώ που μένω ..αίσχος

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 17/06/2010 10:47:27

    Φιλτατοι ΠαραγοντεςΧ, ο πολυπολιτισμος ειναι για μας το λαουτζικο. Για την Αλητ ειναι εργαλειο. Απλα πραγματα...

  11. Κωστας Ρ. avatar
    Κωστας Ρ. 17/06/2010 13:53:20

    Μπραβο στους καθηγητες και στους συνδικαλιστες-ΠΛΗΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΩΝ- που αποφασισαν να συνεχισουν την αποχη,ως μονη απαντηση στους AΠΟΦΑΣΙΖΟΜΕΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΣΣΟΜΕΝ του υπουργειου της........πεdias.Eκβιασμος στους εκ-"βιαστες" των συνειδησεων των παιδιων μας.Ειναι η μονη "γλωσσα" που καταλαβαινουν...

  12. petros avatar
    petros 17/06/2010 21:31:18

    Στη διαρκεια της σχολικης χρονιας δεν σας αρεσει να απεργουμε ,στις εξετασεις δεν σας αρεσει,στη περιοδο διορθωσης των γραπτων ουτε,μπορειτε να μας πειτε ποτε θα απεργουμε!

    • Κώστας, Χανιά avatar
      Κώστας, Χανιά @ petros 18/06/2010 00:04:15

      Το καλοκαίρι!!! Και ειδικά τον Αύγουστο που κλείνουν όλες οι επιχειρήσεις, δημόσιες υπηρεσίες, δικαστήρια, γήπεδα, ψιλικατζίδικα, ...

  13. Κώστας, Χανιά avatar
    Κώστας, Χανιά 18/06/2010 00:05:21

    Μπα; Πιστεύει και σε Θεό η Διαμάντω; Σε ποιον άραγε;;;

  14. petros avatar
    petros 18/06/2010 19:34:00

    Κωστας..χανια...Ο Μητσοτακης εισαι?