01/09/2010 19:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο Γ. Α. Παπανδρέου το κοινωνικό και πολιτικό βραβείο της ... Γερμανίας, "Quadriga"


Στον πρωθυπουργό Γ. Α. Παπανδρέου θα απονεμηθεί φέτος το πολιτικό και κοινωνικό βραβείο της Γερμανίας “Quadriga”, για την κοινωνική του προσφορά, την αναδιάρθρωση της δημοσιονομικής πολιτικής της Ελλάδας και την αποτροπή πτώχευσης της χώρας.

Η απονομή θα γίνει στο Βερολίνο στις 3 Οκτωβρίου, ημέρα εορτασμού της 20ης επετείου από την επανένωση της Γερμανίας.

Όπως μεταδίδουν ξένα πρακτορεία, ο επικεφαλής της Ντόιτσε Μπανκ, Γιόζεφ Άκερμαν θα εκφωνήσει πανηγυρικό λόγο και θα μιλήσει για την προσωπικότητα του πρωθυπουργού.

Το βραβείο “Quadriga”, το οποίο απονέμεται από το 2003 σε προσωπικότητες από το χώρο της πολιτικής, της οικονομίας και του πολιτισμού για την προσφορά τους στην καλύτερη διασφάλιση του μέλλοντος της κοινωνίας, έχει απονεμηθεί έως τώρα, μεταξύ άλλων, στους πρώην Καγκελάριους Χέλμουτ Κολ και Γκέρχαρντ Σρέντερ, τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζ. Μ. Μπαρόζο, τον πρόεδρο του Ισραήλ Σιμόν Πέρες και τη Βασίλισσα Σίλβια της Σουηδίας.

«Ιδιαίτερα τιμητική» χαρακτήρισε τη βράβευση ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Ο κ. Πεταλωτής επισήμανε ότι η βράβευση αυτή «καταδεικνύει την επανόρθωση της εικόνας αξιοπιστίας της χώρας μας στο εξωτερικό και επιβραβεύει τη συνολική προσπάθεια που καταβάλλει ο ελληνικός λαός».


ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 01/09/2010 19:24:40

    "Ου! να χαθής, κηφηναριό… στων μελισσών το σμήνος

    εσύ ζηλεύεις μοναχά την θέσιν του κηφήνος,

    και θέλεις πάντα χάρισμα να τρώγης στην κυψέλην,

    οπόταν είσαι μάλιστα γιγαντομάχος Έλλην."

    ~Γιώργιος Σουρής: Ρωμηός

  2. Orestios avatar
    Orestios 01/09/2010 19:38:22

    Καταλάβατε τώρα πως το κόλπο με την Αφροδίτη ήταν στημένο?
    Τάχα για να φανεί το GAP μαχητής.
    Μόνο που συνέχισε την εξαπάτηση και μετά τις εκλογές.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Orestios 01/09/2010 19:50:58

      Βραβείο και συγχαρητήριος δάκτυλος Focus

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 01/09/2010 20:15:08

        Mineiko-Bilderberg + Γιώργος Τσολάκογλου = Βίοι Παράλληλοι

        Η Ελληνική Ιστορία ανεξίτηλα στιγματίσε και τους δυό, γιά την "Ανευ Ορων" τραγωδία παράδοσης της Ελλάδας στις κατοχικές δυνάμεις.

  3. ammos-mpaliagaios avatar
    ammos-mpaliagaios 01/09/2010 19:48:17

    Πράγματι ιδιαίτερα τιμητικό το βραβείο που θα πάρει ο ΓΑΠ εσωσε την Γερμανία και την Γαλλία και βούλιαξε την Ελλάδα στον κλαυθμό και την πενία

    • Orestios avatar
      Orestios @ ammos-mpaliagaios 01/09/2010 19:52:10

      Βραβεύτηκε ο εθνικός ευεργέτης της Γερμανίας.

  4. Orestios avatar
    Orestios 01/09/2010 19:53:40

    Σε λίγο θα πάρει και βραβείο Όσκαρ για την καλύτερη ερμηνεία στον ρόλο του Τσολάκογλου.

  5. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 01/09/2010 19:58:05

    "... για την κοινωνική του προσφορά, την αναδιάρθρωση της δημοσιονομικής πολιτικής της Ελλάδας και την αποτροπή πτώχευσης της χώρας"

    και μεταφράζω:
    ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΑΛΥΨΗΣ ΤΩΝ ΣΚΑΝΔΑΛΩΝ MIESENS - ΜΑΝ - FERROSTAΑL, ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΤΟΥ Π.Ν. & ΤΗΝ ΕΚΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΝΑΥΠΗΓΙΚΗΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΙΝΗΤΩΝ & ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΩΝ ΑΡΜΑΤΩΝ ΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΝΑΘΕΣΗ, ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ ΤΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ, ΓΙΑ ΤΗ ΜΗ ΔΙΕΚΔΙΚΙΣΗ (πάλι) ΤΩΝ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΣΩΣΗ ΤΗΣ ΕΚΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΟΤΕ ΣΤΗ DEUTSCHE TELECOM ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ (που συνέβησαν, συμβαίνουν ή προβλέπονται στο Μνημόνιο) !

    ΑΦΕΡΙΜ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ GRAEKUS 01/09/2010 19:59:27

      Μα είναι δυνατόν να γίνονται τέτοια πράγματα από μια σοσιαλιστική κυβέρνηση? Πέφτω από τα σύννεφα! χιχιχιχιχι

    • crocodile avatar
      crocodile @ GRAEKUS 01/09/2010 20:43:52

      Σωστός!

  6. BlueSky avatar
    BlueSky 01/09/2010 20:15:06

    Τα μάθατε τα νέα; Το παιντί ετοιμάζει τα πραγματά του, για τις διακοπές του Φθινοπώρου. Θα λείπει περίπου 20 ημέρες με ένα διάλλειμμα 1 ημέρας. Ευρώπη ετοιμάσου, έρχεται ο μεγαλύτερος έλληνας τουρίστας όλων των εποχών. Πόσα χρήματα άραγε θα φάει σ' αυτές τις διακοπές;

  7. Κομοτηνη avatar
    Κομοτηνη 01/09/2010 20:24:46

    Και την προσφορά του στους Σκοπιανούς.
    Ακόμα να κατεβει απο κυβερνητική ιστοσελίδα ο χάρτης που τα παρουσιάζει ως "Μακεδονία"

    δειτε
    http://www.illegalsigns.gov.gr/

  8. dimitris avatar
    dimitris 01/09/2010 20:35:22

    Πολύ χρήσιμο "δώρο" εν όψει δημοτικών εκλογών

  9. Jack avatar
    Jack 01/09/2010 20:48:30

    Eντυπωσιακο οσο εντυπωσιακη η βραβευση Ομπαμα με το Νομπελ Ειρηνης μολις μερικους μηνες μετα την εκλογη του...
    P.R. makes the world go round! Give me fireworks!! ;P

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Jack 01/09/2010 20:53:02

      Τα ξαναείπαμε...όλοι οι χρήσιμοι ηλίθιοι βραβεύονται με θέση ή τρόπαιο μόλις εξυπηρετηθούν τα συμφέροντα της Τάξης.

      Του Τζέφρυ είναι και ευθεία πρόκληση απέναντι στους Έλληνες που ενώ αυτοί παλεύουν με τα κύμματα ο καθ'ύλην υπεύθυνος βραβεύεται για την καταστροφή της χώρας του.

  10. ataktos avatar
    ataktos 01/09/2010 20:57:04

    αφού δεσμεύτηκε για τοποθέτηση στην ελληνική επικράτεια
    8000 MW (!!!!!!) ανεμογεννητριών με τον Νόμο 3851/2010 ..
    εεεεε .....δεν πρέπει να ευχαριστήσουν δημόσια το παιδάκι μας με το μουστάκι .... χιχχι

    • Orestios avatar
      Orestios @ ataktos 01/09/2010 21:02:50

      Αυτό το ξεχάσαμε.
      Πράγματι, έδωσε δουλειά στους Γερμανούς και στους Έλληνες εξασφάλισε ανεργεία και εξαθλίωση.
      Ένα μεγάλο μπράβο για αυτόν τον πατριώτη, τον GAP.

      • ataktos avatar
        ataktos @ Orestios 01/09/2010 21:09:59

        Orestie - το πατριώτη ..... γράψε το με μεγάλα γράμματα να μείνει στην ιστορία ...χιχχι

      • ataktos avatar
        ataktos @ Orestios 01/09/2010 21:12:11

        ο παππούς "πατέρας της δημοκρατίας" ..το εγγονάκι "πατέρας του πατριωτισμού" χιχχι

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 01/09/2010 23:07:30

        Σωστά άτακτε. ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ το GAP, που πάλι την κοπάνησε ο τουρίστας αν δεν το προσέξατε. Δεν αντέχει με τίποτα την Ελλάδα εκτός κι αν είναι διακοπές.
        Το weekend μήπως ήταν Σουηδία?

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 01/09/2010 21:32:27

    Σύμφωνα με το elnews, σήμερα 1/9/2010 ο ιπτάμενος έκανε ταξείδι-αστραπή στα Σκόπια. Πέταξε γιά τα εγκαίνια της νέας αλυσίδας Bερόπουλου στα Σκόπια!!!

    Θα προμοτάρει και τα μεταλλαγμένα του Μπαρόζο, άραγε εκεί;;

    Υπενθύμιση ότι "σύμβουλος" του Mineiko-Bilderberg είναι ο άθλιος (κι ΑΥΤΟΝ τον πληρώνουμε!!) Βαλλιανάτος: "Oι συμπολίτες μας Μακεδόνες έχουν δικαίωμα να ονομάζονται έτσι".

    Ο Mineiko-Bilderberg δικαιολογημένα αισθάνεται ανασφαλής στην Ελλάδα. Γι'αυτό, φροντίζει πάντα να είναι εκτός Ελλάδος, κάθε που η κατάσταση μυρίζει μπαρούτι. O Σεπτέμβριος 2010, προβλέπεται να είναι ιδιαίτερα καυτός..

    Γι'αυτό και θα χαθεί επί 20+ ημέρες χ € (Κύριος οίδε πόσα Εκατομμύρια).

    Αποδεικνύεται ότι από τις 5/10/2009 και μέχρι σήμερα, Εκατοντάκις Εκατομμύρια ΚΑΜΜΕΝΑ Ευρώ από το άθλιο δάνειο του ΔΝΤ, ξοδεύτηκαν γιά τα VIP Corporate Jet σουλάτσα του ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ!!! Την ώρα που οι Ελληνες στερούνται τα βασικά και υποφέρουν από κατάθλιψη.

    Αποδεικνύεται ότι η Ελλάδα υποθηκεύτηκε κι εγκλωβίσθηκε στο όνειιδος του ΔΝΤ, γιά να κάνει χλιδάτο παγκόσμιο τουρισμό ο νεοταξίτης επιδειξίας. Ο πιό άσχετος. Ο πιό επικίνδυνος άνθέλληνας προδότης από συστάσεως του Ελληνικού Κράτους.

    Γιά πόσο καιρό ακόμα θ'ανεχόμαστε την Υβρι και θα πληρώνουμε τον μασκαρεμένο «εκ των έσω» ισλαμολάτρη τυράνvο;;

    EΛΛΗΝΩΝ ΑΦΥΠΝΗΣΙΣ

    Mineiko-Bilderberg is the name of the blame name
    η, πέφτει αυτός ή, χάνεται η Ελλάδα
    η Τώρα, ή, Ποτέ!

  12. Maya avatar
    Maya 01/09/2010 21:44:57

    Στα γαλλικά αυτό λέγεται "l'âne frotte l'âne".
    Κυριολεκτικά σημαίνει "το ένα γαϊδούρι τρίβεται επάνω στο άλλο" μιας και τα συγκεκριμένα ζώα το συνηθίζουν προκειμένου να κατευνάζουν τις σεξουαλικές τους ορμές.
    Η φράση αφορά τους ανόητους ανθρώπους που ανταλλάσσουν μεταξύ τους γελοίες φιλοφρονήσεις και επιβραβεύσεις.

    Στα ελληνικά θα το λέγαμε μάλλον "κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει".

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Maya 01/09/2010 22:31:16

      Well said, Maya.

  13. lakis avatar
    lakis 01/09/2010 21:45:38

    Περικοπή επιπλέον 4% στα επιδόματα με αναδρομική ισχύ από 01/09/2010.

  14. δημης avatar
    δημης 01/09/2010 22:16:21

    Η προηγούμενη βράβευση με το ίδιο βραβείο σε Έλληνα ήταν στον Τσολάκογλου;;;;;;;;

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ δημης 01/09/2010 23:17:18

      Την 21η Απριλίου 1941, ο Γιώργος Τσολάκογλου «υπό το κράτος βίας» υπέγραψε ως Διοικητής της Ελληνικής Στρατιάς Μακεδονίας και Ηπείρου και παρέδωσε τον Ελληνικό Στρατό «άνευ όρων» στους Γερμανούς.

      Ο Τσολάκογλου τιμήθηκε από τους Ναζί.

      Ο Μineiko-Bilderberg θα τιμηθεί από τους ΝεοΝαζί (Αchermann, Merkel, Focus).

      Bϊοι Παράλληλοι!..

  15. Tassos avatar
    Tassos 01/09/2010 22:56:09

    Ε, αφού δεν το γραψε κανένας το γράφω εγώ. Σύμπας ο Ελληνικός λαός του απονέμει το βραβείο της ανοιχτής παλάμης.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/09/2010 21:02:47

    Έκανες καλή δουλειά. Τύπωσε το. Ξέχασες όμως και ένα πολύ φρέσκο:
    "Ο Τσολάκογλου τιμήθηκε από τους Ναζί.
    Ο Μineiko-Bilderberg θα τιμηθεί από τους ΝεοΝαζί (Αchermann, Merkel, Focus).
    Bϊοι Παράλληλοι!.."

  17. dr.Fake avatar
    dr.Fake 04/10/2010 19:53:26

    πήρε βραβείο ο χιτλερότερος
    http://kato-kefali.blogspot.com/2010/10/blog-post_9426.html