#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/08/2012 18:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στοχαστών βίοι παράλληλοι…




Η Είδηση :
Σε διαθεσιμότητα για... copy paste!



Ο παρουσιαστής του τηλεοπτικού δικτύου CNN και συνεργάτης του περιοδικού Time Φαρίντ Ζακαρία τέθηκε σε διαθεσιμότητα από τους εργοδότες του χθες, αφού παραδέχθηκε ότι αντέγραψε μέρος μιας στήλης που είχε δημοσιευθεί πρόσφατα σχετικά με το ζήτημα του ελέγχου των όπλων.

Το Τάιμ ανέφερε ότι θέτει σε διαθεσιμότητα τον Ζακαρία για έναν μήνα «ενώ εκκρεμεί περαιτέρω εξέταση» του ζητήματος. Το CNN ανέφερε ότι επίσης ανέστειλε τη συνεργασία μαζί του για το ίδιο δημοσιογραφικό ολίσθημα, χωρίς να ανακοινώσει κάποιο χρονικό περιθώριο.

Η εξέλιξη αυτή σημειώθηκε αφού ο Ζακαρία ζήτησε δημόσια συγγνώμη διότι αντέγραψε, χωρίς να το επικαλεστεί, ένα πρόσφατο άρθρο του περιοδικού New Yorker σχετικά με το ζήτημα του ελέγχου της οπλοκατοχής.

«Οι συντάκτες που καλύπτουν τα ΜΜΕ επισήμαναν ότι παράγραφοι της στήλης μου στο Τάιμ αυτή την εβδομάδα έχουν μεγάλες ομοιότητες με παραγράφους της πραγματείας της Τζιλ Λεπόρ στο τεύχος της 23ης Απριλίου του Νιου Γιόρκερ. Έχουν δίκιο. Έκανα ένα φρικτό λάθος», έγραψε ο Ζακαρία.

«Είναι ένα σοβαρό ολίσθημα για το οποίο η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική μου», πρόσθεσε.

Ο Άλι Ζελένκο, εκπρόσωπος του Τάιμ, είπε πως η διεύθυνση του περιοδικού δέχθηκε τη συγγνώμη του αλλά αισθάνθηκε ότι έπρεπε να υπάρξουν κυρώσεις διότι ο Ζακαρία παραβίασε τους κανόνες για τους σχολιαστές που συνεισφέρουν κείμενα στο έντυπο. «Το έργο τους δεν πρέπει να είναι μόνο βασισμένο σε γεγονότα αλλά κι αυθεντικό· οι απόψεις τους δεν πρέπει να είναι απλώς δικές τους, πρέπει να εκφράζονται και με τις δικές τους λέξεις», εξήγησε ο Ζελένκο.

Το CNN ανέφερε ότι ο λόγος που ανέστειλε τη συνεργασία του με τον Ζακαρία οφείλεται στο ότι έγραψε μια ανάρτηση στο ιστολόγιό του στο CNN.com που ήταν παρόμοια με εκείνη στο Τάιμ και περιείχε «παρομοίως αποσπάσματα (κειμένων άλλων) που δεν αποδίδονταν (στους συγγραφείς τους)».

Ο Ζακαρία, γεννημένος στην Ινδία, σπούδασε στο Γέιλ και στο Χάρβαρντ, υπήρξε διευθυντής του περιοδικού Foreign Affairs και κατόπιν αρχισυντάκτης του Newsweek International για δέκα χρόνια πριν μετακινηθεί στο CNN το 2010.

Το Σχόλιο :



Ενδιαφέροντα στοιχεία σχετικά με τον Ζακαρία

- Είναι global thinker. Ακριβώς όπως ο αγαπημένος μας ΓΑΠ.

- Συγκαταλέγεται στους διακεκριμένους υποστηρικτές του Προέδρου Ομπάμα, από το 2008.

- Ανήκει στους σημαίνοντες παγκοσμίως χρηματιστές ιδεών, εννοείται υποστηρίζοντας ό,τι ενισχύει την Αμερικανική παγκόσμια κυριαρχία. Τακτικός του Νταβός.

- Ως τέτοιος, συμπεριλαμβάνεται στους λίγους αναλυτές που φέρεται να αφουγκράζεται ο Ομπάμα

Αλλά στην Αμερική το περιοδικό The New Republic τον χαρακτήρισε  υπερεκτιμημένο στοχαστή.

Και εδώ σταματούν οι ταυτίσεις με τον Γιώργο Παπανδρέου.

Κανένας στην Ελλάδα δεν θα διανοείτο να χαρακτηρίσει τον Γιώργο «υπερεκτιμημένο».

Πόσω μάλλον «στοχαστή»…

Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Heaven avatar
    Heaven 12/08/2012 18:59:37

    Plagiarism το λένε, και στα πανεπιστήμια που σπούδασε ο κ. Ζακαρία θεωρείται ... έγκλημα καθοσιώσεως και όχι μόνον!
    He should have known better!!!

    (όσο για τα καθ΄ ημάς; ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ!!!!)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Heaven 12/08/2012 21:21:58

      +10000

  2. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 12/08/2012 19:46:09

    Το πιθανότερο είναι να του την έστησαν.

    Είναι απίθανο να προσπάθησε να κάνει αντιγραφή χωρίς έστω προφορική άδεια από το New Yorker. Είναι σαν να δουλεύεις π.χ. στο Βήμα να αντιγράφεις από την Καθημερινή και να περιμένεις να μην σε πιάσουν.

    Εν πάση περιπτώσει ο Ζακάρια είναι άξιο παλληκάρι, χωμένο και δικτυωμένο καλά μέσα στα κέντρα εξουσίας των ΗΠΑ.

    Εδώ ξαναβρήκε τον δρόμο του ο Ρίτσαρντ Κουέστ που τον είχαν πιάσει με το αγόρι του, χαπακωμένο και με έναν δονητή στον πωπώ του σε πάρκο στην Νέα Υόρκη...

    Υ.Γ.
    Γιατί οι περισσότεροι παρουσιαστές στο CNN είναι λεσβίες και ούστηδες;

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Παρατηρητής 12/08/2012 20:21:30

      "Γιατί οι περισσότεροι παρουσιαστές στο CNN είναι λεσβίες και
      ούστηδες;"

      Ενώ στην Ελλάδα ,ε ? Αποκλειεται να δείς τέτοιους , όσο ζάπινγκ κι'αν κάνεις!

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ ΣΤΕΛΙΟΣ 12/08/2012 20:24:34

        ...

      • Εύα avatar
        Εύα @ ΣΤΕΛΙΟΣ 12/08/2012 20:29:36

        Οι καταλήξεις σε -άρος, άτος κάνουν θραύση!

  3. ΒΠ avatar
    ΒΠ 12/08/2012 20:04:29

    Ευχαριστούμε γιά την πληροφορία σε ένα σημαντικό θέμα, τού πώς δηλαδή αντιμετωπίζεται -αλλού- η λογοκλοπή.

    Είναι όμως εντελώς λανθασμένη η σύγκριση του F. Zakaria με τον ΓΑΠ. Εσείς κ. Προφήτη, ως ένας καλός σχολιαστής, δεν πρέπει να κάνετε το μεγάλο λάθος να συγκρίνετε κάποιον ή κάτι -εν προκειμένω τον Zakaria- με τον "Δόλιο και Βλάκα" , τον "Ολίγιστο", το τίποτα δηλαδή. Έστω και ειρωνικά, γιατί μερικοί ευρισκόμενοι σε σύγχιση -υποβοηθούμενη και από τα ΜΜΕ και απο προσκλήσεις στο Harvard (!)- μπορεί και να νομίζουν ότι όντως ο γαπ ήταν σκεπτόμενος άνθρωπος.

    Ας σταματήσει αυτός ο τρόπος περιγραφής του Γιωργάκη, που φυσικά τον συντηρεί και ο ίδιος και το περιβάλλον του και άς περιγράφεται ως αυτό που "είναι".

    Υ.Γ. Γιά να μην κατηγορηθώ γιά λογοκλοπή:

    1) "Δόλιος και Βλάξ", όρος του Γ. Καραμπελιά.

    2) "Ολίγιστος", όρος του Χ. Γιανναρά.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΒΠ 13/08/2012 01:40:53

      Αγαπητέ φίλε ΒΠ, ο παραλληλισμός είχε όντως ειρωνική χροιά, αλλά εν μέρει .

      Ακούστε πως "τεκμηρίωσε" την εισβολή στο Ιρακ ο Ζακ. , του οποίου τη σύγκριση με τον ΓΑΠ θεωρήσατε "ανόσια" :
      " να γίνει (διότι) ο τόπος είναι ένα χάος, κάτι καλύτερο θα προκύψει σίγουρα από την φασαρία που θα γίνει".
      Κακοχωνεμένος Σουμπετερ με μπαναλιτέ γλειψιματία.

      Οι σοβαρές χώρες, και δη η Αυτοκρατορία, διαθέτουν οργανικούς διανοούμενους, πολλούς απολύτως ενσωματωμένους, που τεκμηριώνουν δημοσίως τα συμφέροντα και τις επιδιωξεις τους και αγωνίζονται νυχθημερόν να τα μετατρέψουν σε δημόσιες πεποιθήσεις, παγκοσμίως.

      Από αυτή τη "δεξαμενή" προέρχονται οι global thinkers.
      Θα πρότεινα να μην εντυπωσιάζεστε τόσο, δέστε ίσως πάλι
      με προσοχή τι γράφει το New Republic. Ή διαβάστε τον Ζακ.

      Υποτιμάτε τον ΓΑΠ. Είναι εξαίρετος performer, όταν του έχουν δώσει το σενάριο.

      Και μια ερώτηση : πώς χαρακτηρίζεται ένα ίδρυμα που καλεί έναν βλάκα να "δώσει φώτα";

      • ΒΠ avatar
        ΒΠ @ Προφήτης 14/08/2012 07:44:16

        Αγαπητέ φίλε Προφήτη,

        Καθόλου δεν εντυπωσιάζομαι από τον Zakaria και σαφώς τον θεωρώ υπερτιμημένο. Λέω όμως ότι το γαπ είναι το απόλυτο τίποτα. Αν κάνουμε ένα νοητικό πείραμα και φανταστούμε έναν κανονικό άνθρωπο, τον Χ , π.χ., να κάθεται σε ένα τραπέζι απέναντι από τον Zak, χωρίς κανείς τους να έχει εξωτερική/πρόσθετη βοήθεια και να συζητήσουν, ο Zak είμαι βέβαιος ότι θα μπορέσει -έστω ως ένα σημείο- να υπερασπισθεί/εξηγήσει αυτά που γράφει. Αυτά δε που γράφει -αυτός ή/και οι βοηθοί του τα έχει διαβάσει και εν γένει τα θυμάται.

        Αν κάνουμε το ίδιο πείραμα και απέναντι απο τον Χ καθίσει το γαπ -και δεν φύγει τρέχοντας- έ, τότε θα γελάσει ο κάθε θλιμμένος...

        Δεν συμφωνώ ότι "είναι εξαίρετος performer" ακόμη και "όταν του έχουν δώσει το σενάριο".

        Οι ιστορικοί θα σταθούν με επιμονή στην 4ην Οκτωβρίου 2009 και θα προσπαθήσουν να εξηγήσουν ΠΩΣ οι Ελλαδίτες τον εξέλεξαν ως πρωθυπουργό τους... Σε τί παρακμή ευρίσκοντο...


        Η ερώτησή σας στο τέλος είναι δύσκολη. Διάφορες παράμετροι υπεισήλθαν από την πιό απλή "γνώριζε τον Dean ή κάποιον άλλον administrator" έως πιό σύνθετα πράγματα. Δεν ξέρουμε και τις ακριβείς συνθήκες της επίσκεψης: Θα κάνει μαθήματα όλο το ακαδημαϊκό εξάμηνο (15 εβδομάδες επί τρείς ώρες την εβδομάδα) θα δώσει 2-3 διαλέξεις;

        Πάντως, και το εν λόγω ίδρυμα -κατά την ταπεινή μου γνώμη- υπερτιμημένο είναι.

  4. Εύα avatar
    Εύα 12/08/2012 20:11:24

    Έχουν και κάτι άλλο κοινό: βλακώδες χαμόγελο και κενή έκφραση

    • ΒΠ avatar
      ΒΠ @ Εύα 12/08/2012 20:29:54

      Είσαι πολύ σκληρή με τον Zakaria, Εύα.

      • Εύα avatar
        Εύα @ ΒΠ 12/08/2012 20:41:11

        ΒΠ, μπορεί..έχω όμως μια..δυσανεξία στους global thinkers..

        • Ιαπετός avatar
          Ιαπετός @ Εύα 12/08/2012 21:12:28

          Εύα.
          Γιά να μην κατηγορηθεις γιά λογοκλοπή:

          1) “δυσανεξία”, όρος Προφήτη.

          • Εύα avatar
            Εύα @ Ιαπετός 12/08/2012 21:19:44

            Καλά, Ιαπετέ, ήμουν έτοιμη να το γράψω...απίστευτο...
            ΥΓ: Πάντως, ειλικρινά, προτιμώ ανθρώπους που δίνουν μαθήματα με την συμπεριφορά ή την ηθική τους, παρά αυτούς που αποτελούν κατασκευή και μέρος του ''συστήματος'' το οποίο και καλούνται να..γκρεμίσουν..

  5. Jimakos avatar
    Jimakos 12/08/2012 21:29:44

    Εκεί τους απολύουν, εδω τους κάνουν καθηγητές πανεπιστημίου.

  6. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 12/08/2012 23:59:10

    Μα υπάρχει πλέον σε οτιδήποτε παρθενογέννεση;
    Είπαμε...Τα αγαθά copys κτώνται!

  7. Nik avatar
    Nik 13/08/2012 02:56:16

    Η χρήση του "we", ως εμείς οι Αμερικάνοι δηλαδή, από έναν Ινδό που ακόμη έχει έντονη την μητρική του προφορά πάντα ξένιζε.

  8. Αγρινίου Νικόδημος avatar
    Αγρινίου Νικόδημος 13/08/2012 08:44:27

    Μικρό δείγμα γραφής του εν λόγω αστέρος: http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,2115038-1,00.html