#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/07/2010 14:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στους 768.009 οι απογραφέντες δημόσιοι υπάλληλοι



Συνολικά 768.009 είναι οι απογραφέντες δημόσιοι υπάλληλοι, σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσίασαν σήμερα οι υπουργοί Εσωτερικών και Οικονομικών Γ. Ραγκούσης και Γ. Παπακωνσταντίνου αντίστοιχα.

Οι μόνιμοι υπάλληλοι του δημοσίου (συμπεριλαμβανομένων δικαστικών και δημόσιων λειτουργών) αποτελούν το 82%, οι υπάλληλοι με συμβάσεις αορίστου χρόνου αποτελούν το 7%, και όσοι απασχολούνται με συμβάσεις ορισμένου χρόνου αποτελούν το 6%.

Οι ηλικίες των απασχολουμένων στο Δημόσιο, είναι:

* 43.743 άνω των 60 ετών,

* 168.958 μεταξύ 50 και 60,

* 258.280 μεταξύ 40 και 50,

* 205.277 μεταξύ 30 και 40,

* 86.246, μεταξύ 20 και 30,

* 4.174 κάτω των 20 ετών.

Με βάση τα πρώτα στοιχεία, που είχαν συγκεντρωθεί από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του υπουργείου Οικονομικών, οι άνδρες στο δημόσιο καλύπτουν ποσοστό 54% και οι γυναίκες 46%.

Σε ποσοστό 39% οι απογραφέντες δημόσιοι υπάλληλοι είναι Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, σε 28% Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε 9% Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης, σε 9% Τεχνολογικής Εκπαίδευσης.

Όπως αναφέρθηκε, τα στοιχεία είναι κατά δήλωση και κατά συνέπεια μπορεί να εμφανίζουν κάποιες διαφορές σε σχέση με τα πραγματικά. Δηλαδή, μπορεί να έχουν απογραφεί από παρανόηση, ή σκόπιμα, άνθρωποι που δεν είχαν υποχρέωση να απογραφούν (πχ συνταξιούχοι ή εργαζόμενοι σε ΔΕΚΟ). Επίσης, μπορεί να μην έχουν απογραφεί, από παρανόηση, λόγω προβλήματος, ή από αντίδραση, αμειβόμενοι, που είχαν την υποχρέωση να απογραφούν.

Ο κ. Ραγκούσης δήλωσε ότι θα δοθεί άλλη μία ευκαιρία σε όσους δεν μπόρεσαν να απογραφούν, διευκρινίζοντας, ωστόσο, ότι «πρέπει να αιτιολογήσουν τους λόγους ανωτέρας βίας, που δεν τους επέτρεψαν να το κάνουν».

Είπε ακόμη ότι ως τα μέσα Σεπτεμβρίου θα έχουν αναλυθεί, διασταυρωθεί και ελεγχθεί όλα τα στοιχεία και επανέλαβε ότι από την τρόικα δεν του έχει τεθεί θέμα κατάργησης οργανικών θέσεων και απολύσεων στο δημόσιο.

Επιπλέον, δύο υπουργοί χαρακτήρισαν την απογραφή «πρωτόγνωρη, για το κράτος, πρωτοβουλία, που σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε μέσα σε δύο μήνες και με μηδενικό κόστος».

Πρόσθεσαν ακόμη ότι η απογραφή «θα είναι ένα πολύτιμο εργαλείο», διότι -κατά τον κ. Ραγκούση- αποτελεί «κρίσιμη ύλη για την αναδιοργάνωση του κράτους, για έναν “Καλλικράτη στο κράτος”», και -κατά τον κ. Παπακωνσταντίνου- διότι από το 2011 θα εκπληρωθεί η κυβερνητική δέσμευση για την πληρωμή όλων των δημοσίων υπαλλήλων από την Ενιαία Αρχή Πληρωμών στο Δημόσιο.

ΑΔΕΔΥ: Διαψεύδονται τα περί ύπαρξης 2 εκατ. δημ. υπαλλήλων

«Οι αριθμοί διαψεύδουν μια συστηματική και χρόνια παραποίηση - διαστρέβλωση της πραγματικότητας με τα περί 1,5 - 2 ακόμη και 2,5 εκατ. Δημοσίων Υπαλλήλων», σχολιάζει η ΑΔΕΔΥ με αφορμή την παρουσίαση των στοιχείων της απογραφής.

«Αποδεικνύεται ότι τόσο σε αριθμό όσο και σε μισθολογική δαπάνη είμαστε κάτω από το Μ.Ο. της Ε.Ε.», συμπληρώνει σε σχετική ανακοίνωση και τονίζει: «Είναι ώρα από την προπαγάνδα να έρθουμε στην ουσία».

Συγκεκριμένα, η ΑΔΕΔΥ υπογραμμίζει τα ακόλουθα:

• Στον τερματισμό της πολιτικής απαξίωσης των Δημοσίων Υπηρεσιών για τη διευκόλυνση της ιδιωτικοποίησής τους. Δηλαδή της εμπορευματοποίησης των δημοσίων και κοινωνικών αγαθών και την επιβάρυνση των πολιτών με δυσβάσταχτο κόστος για τα μείζονα και αναγκαία για αξιοπρεπή διαβίωση.

• Στη δημοκρατική αναδιοργάνωση και την παραγωγική ανασυγκρότηση της Δημόσιας Διοίκησης, που σημαίνει, πρώτα απ’ όλα, ξερίζωμα των λογικών περί κράτους – λάφυρου, του εκάστοτε νικητή των εκλογών.

• Στην αξιοποίηση του ανθρώπινου δυναμικού με αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας και αμοιβής, εκσυγχρονισμό μέσων και διαρκή εκπαίδευση, ανανέωση δυναμικού και δυνατοτήτων, αξιοκρατία.

«Η Α.Δ.Ε.Δ.Υ.», καταλήγει η ανακοίνωση, «με σαφείς προτάσεις, συγκεκριμένες θέσεις και διεκδικήσεις, σταθερά επιδιώκει την αύξηση της κοινωνικής αποτελεσματικότητας των δημόσιων και κοινωνικών υπηρεσιών, τον απεγκλωβισμό από οποιαδήποτε λειτουργία ή διαδικασία που βρίσκεται στο πλέγμα ιδιωτικών, παρασιτικών ή αδιαφανών, πρακτικών ενός φθαρμένου και σε κρίση συστήματος».
NAFTEMPORIKI.GR

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 30/07/2010 14:08:59

    Και ΟΛΑ τα πολιτικά-αιρετά πρόσωπα που απογράφηκαν πόσο % είναι?


    Τα σώματα ασφαλείας? Οι ένοπλες δυνάμεις? Οι εργαζόμενοι στους ΟΤΑ?

    Λίγο παραμύθα είναι το δημοσίευμα της Ν.
    Το άγχος να φουσκωθεί ο αριθμός των ΔΥ είναι προφανές...

  2. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 14:20:43

    Σημερινή ανακοίνωση στην ιστοσελίδα της απογραφής

    Επιβεβαίωση Απογραφής
    Καλώς ήρθατε στην εφαρμογή επιβεβαίωσης απογραφής και ένταξης στην Ενιαία Αρχή Πληρωμών. Εδώ μπορείτε να ενημερωθείτε για τον κωδικό (ή τους κωδικούς) που σάς δόθηκαν κατά την διαδικασία απογραφής. Αν δεν μπορέσατε να τους σημειώσετε ή να τους εκτυπώσετε, σας δίνουμε την δυνατότητα να το κάνετε από εδώ.
    Η διαδικασία είναι απλή : Πληκτρολογείται τον ΑΦΜ σας και πατάτε το κουμπί ‘Εμφάνιση Κωδικού Απογραφής’ στο κάτω μέρος της εφαρμογής. Αν είχατε απογραφεί κανονικά, τότε θα δείτε την ώρα απογραφής καθώς και τον κωδικό επιβεβαίωσης. Μπορείτε να εκτυπώσετε τα στοιχεία πατώντας το κουμπί ‘Εκτύπωση’.
    Τέλος, αν ο εκκαθαριστής της μισθοδοσίας σας έχει στείλει στοιχεία στην Ενιαία Αρχή Πληρωμής, είτε κατά την πιλοτική είτε κατά την παραγωγική φάση, θα εμφανιστεί σχετικό μήνυμα στο κάτω μέρος της οθόνης.
    Υπενθυμίζουμε πως η Ενιαία Αρχή Πληρωμής είναι η μόνη αρμόδια για την πληρωμή πάσης φύσεως αμοιβών των αμειβομένων της Κεντρικής Κυβέρνησης, καθώς και των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου

    Πληκτρολογώ λοιπόν τον ΑΦΜ μου επιβεβαιώνω ότι έχω απογραφεί, υπάρχει και ο ανάλογος κωδικός, αλλά υπάρχει και το εξής μήνυμα:

    Με βάση στοιχεία της 30/07/2010, ο εκκαθαριστής μισθοδοσίας ΔΕΝ έχει στείλει στοιχεία μισθοδοσίας στην Ενιαία Αρχή Πληρωμών για εσάς. Προτείνουμε να επικοινωνήσετε μαζί του προκειμένου να επισπεύσει την προετοιμασία και τις διαδικασίες ένταξής του στην Ενιαία Αρχή Πληρωμών.

    Και ερωτώ: ο κάθε υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να επιβλέπει τον αρμόδιο εκκαθαριστή προκειμένου αυτός να κάνει το καθήκον του; Και εάν δεν το κάνει εγκαίρως ποιος θα υποστεί τις συνέπειες; Μήπως ο μισθοδοτούμενος ο οποίος απογράφηκε κανονικά;

  3. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 30/07/2010 14:27:36

    Τους βρήκαν να τους απογράψουν;

  4. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 30/07/2010 15:20:05

    ΑΡΑ δεν τρώνε τα λεφτά του έλληνα φορολογούμενου οι δημόσιοι υπάλληλοι!
    ΠΟΥ πάνε τα λεφτά μας...οεο;

    • Orestios avatar
      Orestios @ χελιδόνι 30/07/2010 18:14:56

      Πόσα χάρησαν στον Κόκκαλη είπαμε?

    • GRAEKUS avatar
      GRAEKUS @ χελιδόνι 30/07/2010 20:53:13

      "TORKASO" την είπαμε ?

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/07/2010 15:58:48

    Με 6% συμβασιούχους, χωρίς να μας λέει μετακλητούς συμβούλους ιερείς στρατιωτικούς σώματα ασφαλείας 768.000
    ...και βγαίνει και μας λέει ότι δεν έχει δει αν έχουν απογραφεί για πλάκα ή συνταξιούχοι.
    Τώρα θα αρχίσει το παραμύθι ότι αφού δεν μας βγήκε το 1000000 για να κατηγορούμε θα είναι οι 500.000 τεμπέληδες και ανίκανοι.
    Ζήτω ο δράκος

  6. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 30/07/2010 18:12:21

    Ας μας πουν τώρα πότε προσλήφθησαν και τι ποσοστό αντιστοιχεί σε πασοκ και ποσο σε ΝΔ.Αν τολμούν!!!!

  7. nbechr avatar
    nbechr 30/07/2010 19:33:25

    Τα στατιστικά στοιχεία πού εδωσε το ΥΠΕΣ είναι "αδρανή". Χρήσιμο θα ήταν να μαθουμε πόσοι εργάζονται και πού. ( Παιδεία , Υγεία , ΟΤΑ ).
    Μία ακόμη σημείωση είναι οτι οι λεγόμενες ΔΕΚΟ είναι Ανώνυμες Εταιρείες και δεν εχουν σχέση με τον Δημόσιο Τομέα . Ηδη τα Μεγάλα Κανάλια αρχίζουν να παίζουν οτι δεν εχουν απογραφεί οι ΔΕΚΟ ακόμη !!!!!!!!!!

  8. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 19:35:12

    δεν ειναι ολοι γλυφτες!!! μην τα ισοπεδωνουμε ολα
    σκεψου κλαδους ολοκληρουσ που προσεληφθηκαν αξιοκρατικα δεν θα σου πω εγω πιοι ειναι σκεψου και λιγο μονσς σου

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 22:31:18

      Ο στρατος πρασινοφρουρών της δεκαετίας του 80' αποτέλεσε την μεγαλύτερη απάτη και καταστροφή της ελληνικής δημόσιας διοίκησης.Επιπρόσθετα αυτοί σήμερα είναι διευθυντές και προϊστάμενοι και είναι πλέον και υπευθυνοι για το χάος του δημοσίου.

    • μαρκος avatar
      μαρκος @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 23:44:46

      κι οι παπάδες είναιμέσα.

  9. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 19:38:22

    Μονο οι Δεκο δεν εχουν απογραφει.
    Παιδεία , Υγεία , ΟΤΑ , στρατος ιερεις κλ. ειναι 769.000

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/07/2010 19:41:32

    Οι παπάδες είναι τελικά μέσα στους απογραφέντες;

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/07/2010 19:43:06

    ΟΚ τώρα το έιδα. Καλύφτηκα.

  12. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 19:46:31

    h**p://www.apografi.gov.gr/
    διαβαστε γιατι βλεπω οτι φωναζετε χωρις να εχετα λαβει γνωση της εγκυκλιου.Για να γραφετε εδω πιστυω οτι γωριζετε γραφη αναγωση και P/C
    Μην περιμεντε απο τα καναλια να σας λυσουν α προβληματα. Αυτενεργηστε και αυτοπληροφορηθειτε

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/07/2010 21:15:58

      Ρε φιλε χαλαρος ειμε, αλλα διαβασε και λιγο δεν εινε ντροπη
      εχοθμε τον ΓΑΠ με τις ιδεες του μην εχουμε και σενα.
      Χαλαραρωσε και εσυ λιγο με τους Δ.Υ.Δεεν ειναι ολοι κλεφτες, κηφηνες, και λαμογια..αρκετα με τα παραμυθια και τους δρακους

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/07/2010 19:47:46

    "Σε ποσοστό 39% οι απογραφέντες δημόσιοι υπάλληλοι είναι Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, σε 28% Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε 9% Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης, σε 9% Τεχνολογικής Εκπαίδευσης."

    Σύνολο 85%, οι υπόλοιποι 15% τι είναι; Ούτε καν ΥΕ; Αναλφάβητοι;

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/07/2010 19:49:06

    Χαλάρωσε.

  15. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 30/07/2010 20:27:54

    like :)

  16. 17N avatar
    17N 30/07/2010 21:25:34

    Αν βγαλεις και το στρατο-αστυνομια και το παπαδαριο ουτε 400.000 δεν ειναι.

    ΚΑΤΕΡΕΥΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΣΤΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

  17. loretta avatar
    loretta 30/07/2010 22:49:39

    Αν μπορει και τολμαει ο ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ ας αναρτησει και το ποτε προσληφθηκαν ολοι αυτοι....!!!

    Αλλα σιγα μην τολμησει....γιατι ξερει οτι τοτε καηκε το ΠΑΣΟΚ.

  18. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 30/07/2010 23:24:47

    Τι να πει ο Ραγκούσης μωρέ,ένας δημαρχάκος ήταν που οι νταβατζήδες τον έκαναν υπουργό. Εγώ θέλω να δω

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ανώνυμος 30/07/2010 23:27:56

      Χαμπουργκεροπωλητής στην Πάρο ήταν, πριν γίνει δήμαρχος.

  19. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 30/07/2010 23:27:52

    Συνεχίζω το παραπάνω σχόλιο. Εγώ θέλω να δω τον Αδέσμευτο τύπο που τους ανέβαζε στο 1,5 εκατομμύριο. Υποψιάζομαι τι συμφέροντα εξυπηρετεί και προφανώς θέλει κρατική διαφήμηση

  20. κρις avatar
    κρις 31/07/2010 00:44:55

    οι σέχτα επαναστατών είναι μέσα?