#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2011 12:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στους μεγαλοκατασκευαστές δεν αρέσουν τα ... «ταγάρια» της Τίνας



Πέρα από τις απίστευτες γκάφες που κάνει απανωτά αυτή η κυβέρνηση, η υπόθεση της Τίνας Μπιρμπίλη είναι ξεχωριστή περίπτωση. Εκτός από το γεγονός ότι της την έπεσαν σχεδόν όλοι οι συνάδελφοί της στο ΠΑΣΟΚ, σημασία έχει να δούμε γιατί φαγώθηκαν και τα μέσα ενημέρωσης με την υπουργό.

Η ρύθμιση που πάει να περάσει για τα 10 στρέμματα στις περιοχές Natura ή Catura, δεν έχει σημασία, είναι εμφανώς κακοσχεδιασμένη. Διότι δεν μπορείς, ακόμη και αν πρέπει όντως να σωθούν περιοχές από την καταστροφή, να φέρνεις ένα νόμο που αντιμετωπίζει την Ελλάδα με τον ίδιο τρόπο. Δεν είναι το ίδιο η δόμηση στην Κρήτη και το ίδιο σε κάποιο νησάκι του Αιγαίου. Υπάρχουν νησιά που είναι ολόκληρα χαρακτηρισμένα ως προστατευόμενα, οπότε δε θα μπορεί να χτίσει κανείς αν δεν έχει 10 στρέμματα και πάνω. Υπάρχουν περιοχές με 60% και 70% να είναι Natura όπως υπάρχουν και περιοχές με 5%. Επομένως, σωστά επαναστάτησαν κάποιοι βουλευτές, καθώς η Τίνα δεν πήγε καλά διαβασμένη.

Τι γίνεται όμως πίσω από τις κουρτίνες; Οι πληροφορίες λένε ότι το σκηνικό που έπαιξε σε όλα τα κανάλια, και ειδικά στο Mega, θα στηθεί ξανά κατά της κ. Μπιρμπίλη κατόπιν εντολών. Κάποιοι μεγαλόσχημοι της ενέργειας και των κατασκευών θεωρούν την υπουργό μεγάλο εμπόδιο στα σχέδιά τους και προσπαθούν να την «φάνε».

Ετσι, μεγαλοεπιχειρηματίες και μεγαλοκατασκευαστές βλέπουν ότι δεν προχωρά τίποτε γιατί τα βλέπει όλα… πράσινα η Τίνα. Για παράδειγμα οι επεκτάσεις της Αττικής οδούς περικόπηκαν στο μισό γιατί η κ. Μπιρμπίλη δεν ήθελε δρόμο στον Υμηττό. Αλλά και στη ενέργεια όλα κινούνται με αργούς ρυθμούς. Κάποιοι καταλογίζουν στην κ. Μπιρμπίλη ότι δεν έχει πολιτικό κριτήριο, δεν προχωρά έργα διότι τα πάντα περνούν από το πρίσμα της οικολογίας.

Μην απορήσετε λοιπόν αν τις επόμενες ημέρες η «πράσινη» Τίνα δεχθεί και νέες επιθέσεις από πρόθυμα media. Οχι τόσο για τη γκάφα της με τα 10 στρέμματα όσο γιατί οι νταβατζήδες που περιμένουν έργα από το υπουργείο Περιβάλλοντος (και το Υποδομών) έχουν βαρεθεί να περιμένουν, όπως λένε,  την «ομάδα με τα ταγάρια» που βρίσκονται κοντά στην υπουργό. «Εδώ ο κόσμος καίγεται κι εμείς σκεφτόμαστε για την προστασία του πελαργού», λένε μέμφοντας την κ. Μπιρμπίλη και την κατηγορούν ότι έκανε το υπουργείο Περιβάλλοντος… Αρκτούρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Περδικιδης Βασιλειος avatar
    Περδικιδης Βασιλειος 19/01/2011 12:38:44

    ΕΝΩ ΑΠΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ......ΣΚΙΖΕΙ.

  2. ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ avatar
    ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 19/01/2011 12:44:33

    Μην την κάνουμε και ηρωιδα τώρα. Υπάρχουν μεγαλοκατασκευαστές και μεγαλοκατασκευαστές. Δεν παραπονιούνται όλοι. Και η πράσινη ανάπτυξη της Μπιρμίλη είναι το... μουστάκι του ντιντή

  3. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 19/01/2011 12:45:22

    Καμια φορα και οι νταβατζηδες δεν εχουν αδικο...Το Κρατος περιμενει δουλειες-εσοδα-επενδυσεις και δεν δυναται να ειναι "ομηρος" των οποιων περιβαλλοντικων η αλλων ανησυχιων του καθε αριστεστροφου/ης σαχλαμαρα που απο το 1990 και μετα (πτωση Κομμουνισμου) και μη εχοντος καμια πολιτικη αντιπροταση, το ¨εριξαν" στις οικολογιες, στις φιλοσοφιες, στην Αρχαια Ελλαδα (αιφνης εγινε και αυτο....), για να υπαρχουν στις ζωες μας και να ταλαιπωρουν το συμπαν, δια της μακακειας τους....Και ποια ειναι η Τινα εντελει??Καποια γνωστη του Πρωθυπουργευοντος απο τυχαια συναντηση σε γυμναστηριο.Στα γυμναστηρια που οι Ελληνιδες τα τελευταια χρονια "χτιζουν" κορμαρες και γινονται γυναικαρες (ανεξαρτητου ηλικιας), αυτος μας "φορτωσε" οτι χειροτερο...Ουτε την αισθητικη μας δεν σεβαστηκε, οπως και τοσα αλλα.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/01/2011 12:55:10

    δεν είμαι του περιβάλλοντός της για να ξέρω τι κάνει, αλλά από τα φαινόμενα (και από τον μόνο πράγμα που έκανε που είναι ο Νόμος για τις ΑΠΕ) πήρε εργολαβία τα αιολικά. Μόνο τα αιολικά. Εντολές; Ιδεολογία; Μάλλον το πρώτο, αν κρίνουμε από της κινήσεις της "Οικογενειακής Υπόθεσης". Ακόμα και τα φωτοβολταϊκά, τα έχει για πάρεργο. Να λαδωθούν οι μικροί, να ταϊστουν οι τράπεζες.

    Ενεργειακά, είναι από άσχετη έως καταστροφική (και από οικονομικά)

    Ένα και μόνο στοιχείο την αδειάζει τελεσίδικα:

    €55/MWhr για τούρκικα αιολικά, €100-200/MWhr για ελληνικά αιολικά.

    €100/MWhr για τα τούρκικα φ/β, €400/MWhr για τα ελληνικά.

    Με τίνος λεφτά κυρία μου; Και σε ποιούς τα δίνεις; Και με τίνος γη και βουνά και νησιά;

    Τα στοιχεία για τα τούρκικα είναι απο την χουριγιέτ h++p://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=turkish-parliament-renews-renewables-law-2010-12-30

    • jkr avatar
      jkr @ archaeopteryx 19/01/2011 12:58:13

      εδώ φυσάει περισσότερο...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ jkr 19/01/2011 13:00:44

        τι;... γι αυτό πληρώνουμε διπλα και τετραπλά; ανάποδα έπρεπε να είναι... Με δουλέυεις :-)

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ archaeopteryx 19/01/2011 13:08:09

          κρυώνουν τα Φ/Β από τον άνεμο και θέλουν περισσότερη ώρα να "ζεσταθούν", χα-χααα-χαα!

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ archaeopteryx 19/01/2011 13:15:53

          Καλή η πλάκα, αλλά αυτό που ανακάλυψες είναι όντως πολύ σοβαρό. Είμαι περίεργος να δω τι εξήγηση θα δώσουν οι εγχώριοι πράσινοι τεχνοοικονομικοί, αν βέβαια δώσουν....

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Professor Moriarty 19/01/2011 13:29:14

            σιγά μην δώσουν απάντηση... Θα περιμένουν να ξεχαστεί ή να αρχισουμε εμείς οι ηλίθιοι να ασχολούμαστε με κάτι άλλο.

            Ξεχνούν ότι μερικοί από εμάς έχουμε κάνει καταδρομείς. Και ξεχνούν πόσοι άνθρωποι, φτωχοί, πλούσιοι, αριστεροί, δεξιοί, αστοι, αναρχικοί, ψηλοί, κοντοί, είμαστε αρπαγμένοι με το θέμα. Για απλούς λόγους: Δεν μας αρέσουν, δεν θέλουμε τα κερατιάτικα. Elementary Professor.

  5. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 19/01/2011 13:05:16

    εγω γνωριζω απο φιλο που ασχολειται με ''πρασινες'' υποθεσεις (οχι, ουτε πασοκος ειναι ουτε τπτα σχετικο), οτι τουλαχιστον η Τινα πρωτη ερχεται στο υπουργειο της το πρωι κ φευγει τελευταια. Αν γνωριζα κατι αλλο θα σας το ελεγα.

    Δεν με εκπλησσει που της την πεφτουν, η εκτιμηση μου ειναι πως η Τινα πηρε σοβαρα την πρασινη συνταγη, ενω κανεις αλλος δεν το εννοουσε.

  6. korto51 avatar
    korto51 19/01/2011 13:12:25

    Δεν θα διαφωνήσω με τον archaeopteryx που πάντα ψάχνω τα σχόλιά του. Ομως απεχθάνομαι τις άσχημες βουλευτικές αντιδράσεις που φαίνεται να μην σκέπτονται τίποτε άλλο παρά τα μικροσυμφέροντά τους. Προφανώς εκτονώνονται στην Μπιρμπίλη αλλά δεν έχουν κότσια να το κάνουν και σε άλλα σοβαρά νομοσχέδια και βέβαια στην άκρως εξοργιστική συμπεριφορά τους σε θέματα άρσης βουλευτικής ασυλίας. Βέβαια αυτό δεν αναιρεί την αναγκαιότητα κριτικής του κάθε νομοσχεδίου. Αλλά το ζητούμενο είναι η στόχευση που υπάρχει.Οταν ο βουλευτής Βούρος μιλά περιφρονητικά για τους ...πελεκάνους και για οικολαγνεία δικαιούμαστε να είμαστε άκρως επιφυλακτικοί για τις προθέσεις του. Προσωπικά θα τον κατατάξω στους ανθρώπους που κατάντησαν την Αθήνα αυτό που είναι.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ korto51 19/01/2011 13:32:53

      πρώτον, σε ευχαριστώ. Δεύτερον, η πιο οργανωμένη αντίδραση εναντίον των ΑΠΕ είναι από το Δίκτυο Οικολογικών Οργανώσεων Αιγαίου (κάπως έχει μέσα και Λακωνία, Ευρυτανία κλπ). Απλοί άνθρωποι που δεν θέλουν την καταστροφή των βουνών και των νησιών τους. Ή των αρπακτικών, αποδημητικών κλπ πουλιών. Πολύ πιο ήπιοι και ευγενικοί άνθρωποι από ...εμένα.

  7. WY avatar
    WY 19/01/2011 13:18:53

    . «Εδώ ο κόσμος καίγεται κι εμείς σκεφτόμαστε για την προστασία του πελαργού»


    Όπως έχει διαμορφωθεί ήδη τό περιβάλλον στήν χώραν μας καί τά 10 στρέμματα πολλά είναι,διά νά έχης τό δικαίωμα νά οικοδομήσης καί δή σέ περιοχές πού έχουν χαρακτηρισθή Νatura!!!

    Ή χώρα μας έχει παραβιάσει χρόνια πολλά τώρα τίς περιοχές Natura καί είναι δομημένη, σέ μία απόλυτη οικοδομική αναρχία,έχοντας καταστρέψει καί τήν ""αισθητική τών πόλεων'' αλλά κυρίως καί τό περιβάλλον μέ ό,τι συνεπάγεται!!

    Τήν κατακρίνω τήν Μπιρμπίλη μόνον, διότι δέν απαγόρευσε αυστηρώς τήν όποια οικοδομική δραστηριότητα σέ περιοχές κυρίως χαρακτηρισμένες ώς Natura καί δέν κατεδαφίζει τίς ήδη υφιστάμενες παράνομες κατασκευές!!!!

    Ό κάθε βλαχοτσέλιγκας-αρβανίτης καί πρόσφυγας πόντιος,έχει καταπατήσει όλα τά δάση καί παραλίες,διά νά καταστή μεγαλο-ιδιοκτήτης στό διαμερισμάτων στό Κολωνάκι, καγιέν καί 4κίνητου κτήνους (όρα περιοχές Μεσογείων δλδ Σπάτα,Κορωπί,Βάρη,Αλεποχώρι,Βίλια,Βούλα,
    Βουλιαγμένη,Σαρωνίδα,Πεντέλη,Μελίσσια,Σταυρός,Ραφήνα,Β.προάστεια γενικώς κ.λ.π) καί διαμαρτύρεται κιόλας,διά τό όποιο μέτρο έχει σχέση μέ τήν προστασία τού περιβάλλοντος,πού λαμβάνει ή όποια κυβέρνηση!!!

    20 στρεμ. καί σέ απόσταση τούλάχιστον 10 χλμ. από τίς χαρακτηρισμένες περιοχές,ώς Natura είτε 5% είτε 90%!!!!!!

    Καί τέλος,διά νά θέσω κι ερώτημα στόν συντάκτη τού παρόντος άρθρου, μήπως κάποτε πρέπει νά αναρωτηθούμε,έαν οί πελαργοί είναι πιό χρήσιμοι στίς διαδικασίες τής φύσεως,από τόν άνθρωπο???

    "" Ό άνθρωπος, αυτό τό Κτήνος""
    Τίτλος βιβλίου τού Γάλλου φυσικομαθηματικού-φιλοσόφου Άλεξ Κάρελ.

  8. WY avatar
    WY 19/01/2011 13:23:04

    Διόρθωσις προηγουμένου σχολίου μου.
    Ήτοι :
    ....μεγαλο-ιδιοκτήτης στό διαμερισμάτων στό Κολωνάκι,.....
    σέ
    .....μεγαλο-ιδιοκτήτης διαμερισμάτων στό Κολωνάκι,....

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/01/2011 13:29:05

    Oι κατασκευαστες εχουν δικιο.Οι αυτοκινητοδρομοι Αττικης επρεπε να εχουν προχωρησει εδω και ενα χρονο.Οι ενεργειες της βαθαινουν την υφεση.

  10. factorx avatar
    factorx 19/01/2011 13:38:25

    Δείτε πως το παίζει ο Αλαφουζος και θα καταλάβετε περισσότερα:


    Αντιπολίτευση από το ΠΑΣΟΚ με αφορμή το ν.σ. Μπιρμπίλη
    Αποστάσεις του Μαξίμου από τους χειρισμούς της υπουργού

    Τη συνεχιζόμενη ένταση στους κόλπους της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ, που καλείται να αντιμετωπίσει ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου εν μέσω της παρούσας άκρως δυσχερούς συγκυρίας, αλλά και προχειρότητα στο νομοθετικό έργο της κυβέρνησης, αναδεικνύει νομοσχέδιο της υπουργού Περιβάλλοντος Τίνας Μπιρμπίλη. Υπό τη μαζική αντίδραση βουλευτών του ΠΑΣΟΚ, η κ. Μπιρπίλη υποχρεώθηκε χθες να τροποποιήσει διάταξη, σύμφωνα με την οποία θα απαιτούνται δέκα στρέμματα για δόμηση σε περιοχές Natura. Σύμφωνα με τα όσα ανέφερε, ο περιορισμός των 10 στρεμμάτων θα ισχύει μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου, και όσοι διαθέτουν σήμερα οικόπεδα τεσσάρων στρεμμάτων θα μπορούν να τα αξιοποιήσουν. Ομως, έμπειρα κοινοβουλευτικά στελέχη εκτιμούν πως η υπουργός Περιβάλλοντος θα υποχρεωθεί μέχρι την προσεχή εβδομάδα να προβεί και σε νέες αλλαγές προκειμένου να κατευνάσει τους βουλευτές και να διασφαλιστεί η ψήφιση του νομοσχεδίου, ενώ πληροφορίες αναφέρουν πως το Μέγαρο Μαξίμου λαμβάνει σαφείς αποστάσεις από τους χειρισμούς της. Το εύρος της «αντιπολίτευσης» από το εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ προβληματίζει έντονα το πρωθυπουργικό επιτελείο, ενόψει και της κατάθεσης των ρυθμίσεων για το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων.
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100052_19/01/2011_429292

    • man8os avatar
      man8os @ factorx 19/01/2011 13:43:16

      character assasination!!!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ factorx 19/01/2011 14:08:58

      Εδώ το "οικολογικό" συγκρότημα Αλαφούζου το παίζει αίφνης ουδέτερο...
      Ή μήπως λέγεται "άψογη στάση"; Που φυσικά στρέφεται κατά της Μπιρμπίλη.

  11. tiramola avatar
    tiramola 19/01/2011 13:43:58

    Δεν είναι τυχαίο το γεγονός όπου όταν μιά κυβέρνηση καταθέτει νομοσχέδιο για θέματα χωροταξίας υπάρχουν έντονες αντιδράσεις και από βουλευτές της συμπολίτευσης.
    Εδώ εμφανίζεται μιά εικόνα σαν να μην υπάρχουν πλέον άλλα οικοδομήσιμα οικόπεδα και απέμειναν μόνο όσα βρίσκονται σε περιοχές χαρακτηρισμένες νατούρα...
    Στο νομοσχέδιο για τα εργασιακά όλοι μούγκα...

    • tipoukitos avatar
      tipoukitos @ tiramola 19/01/2011 15:07:20

      Tiramola γραφοντας εδώ, τους δίνεις λόγο ύπαρξης.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/01/2011 13:45:45

    για να μην εχεις αμφιβολία τίνος βουλή εκπροσωπούν οι βουλευτές

  13. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/01/2011 14:07:16

    Η εκτός σχεδίου δόμηση, τουλάχιστον στα νησιά του Αιγαίου, έχει συμβάλει στην οικοποδοποίησή τους και στην καταστροφή περιοχών.
    10 στρέμματα στις περιοχές natura δεν είναι υπερβολικό. Δεν είμαι πολιτικός φίλος της Μπιρμπίλη, αλλά τόσος θόρυβος για κάτι αυτονόητο μου φαίνεται συντεχνιασμός του χειρίστου είδους.
    Αν η δόμηση στα 4 στρ. στις περιοχές natura είναι κάτι το λογικό, τότε γιατί να υπάρχουν οι περιοχές αυτές;

  14. katalytikos avatar
    katalytikos 19/01/2011 14:21:07

    Η μαθηματική παράσταση lim f(πράσινη ανάπτυξη) = αειφορία είναι για δυνατούς και σοβαρούς ΛΥΤΕΣ.
    Η συνέχεια στο: http://envthink.blogspot.com

  15. Τζώννυ Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννυ Μπη Γκουντ 19/01/2011 14:26:36

    Εγώ διαφωνώ και με τη ρύθμιση για τα 4 στρέμματα μέχρι να ψηφιστεί. Δίνουν χρόνο στα λαμόγια να σπεύσουν να αγοράσουν και να ρημάξουν τις περιοχές.

    Βάστα Τίνα!

  16. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 19/01/2011 14:41:48

    ΦΑΚΤΟΡΑ μόνο και μόνο επειδή όλο το κατεστημένο είναι ενάντια στην ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ ,μου την κάνει συμπαθή ,δεν θα σταθώ σε ποσοστικά η μετρικά μέρη του εν λόγω ήδη ναυαγισμένου νομοσχεδίου ,αλλά η λογική μου φωνάζει ότι η υπουργός περισσότερο δίκιο έχει παρά άδικο .Άραγε τι έχουμε να διαφημίσουμε σαν χώρα πέραν από την πολιτιστική μας κληρονομιά και την φυσική ομορφιά της πατρίδος μας,σε αυτά τα σημεία πρέπει σαν χώρα να αξιοποιήσουμε την επιχειριματικοτητά μας , άνετους δρόμους πρόσβασης στους αρχαιολογικούς μας χώρους χρειαζόμαστε ανάδειξη του πολιτιστικού μας πλούτου ,σεβασμό στο περιβάλλον μας ,ανετα ξενοδοχεία ,σοβαρές υπηρεσίες και μια αξιόλογη διαφημιστική καμπάνια πρός διαφήμιση των παραπάνω .

    Εκτός και αν σκοπός μας είναι σε τοποθεσίες απείρου φυσικού κάλους να πηγαίνουν διάφοροι μεγαλόσχημοι και με λίγα για αυτούς φυσικά χρήματα να την ρυπαίνουν με την εγωιστική κακογουστιά τους ,προτιμώ σε τέτειες περιοχές να γίνουν επενδύσεις τουριστικού περιεχομένου ώστε με ένα μικρό κόστος να απολαμβάνουμε όλοι μας τα καλά της φύσης και όχι να γίνονται ακριβά φρούρια για λίγους .
    Και για να σου φέρω ένα παράδειγμα ,για τόλμισε να πάς στον Παρνασσό, μου διαφεύγει η τοποθεσία ,εκεί στην πλαγιά που είναι οι κακογουστες βίλες, άραγε ποιών ; ,φουσκωτοί θα σε απομακρύνουν μήπως και μολύνεις το άβατο .

  17. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 19/01/2011 14:45:37

    Νατούρα και φαγούρα,
    στου Γιωργάκη την καμπούρα.

  18. korto51 avatar
    korto51 19/01/2011 15:40:07

    archaeopteryx σε αυτό δηλαδή για τα ΑΠΕ δεν έχω λόγους να μην συμφωνήσω μαζί σου.Το σχόλιό μου αφορούσε την προσπάθεια να μπεί όριο οικοδόμησης τα 10 στρέμματα στις περιοχές natura και στο οποίο αντιδρούν οι ...βουλευταράδες μας!!

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/01/2011 15:53:30

    Τι να μας πουν οι απρόσωποι εκπρόσωποι;
    Μήπως θ' αρχίσουμε ν' αναρωτιόμαστε και ποιά η άποψη του Λαλιώτη για την Τίνα;
    Του ...Άκη;
    Σηκώθηκαν τα πράσα να δείρουν ...τη μανάβισσα !
    Δεν βλέπουν καλύτερα την απαξίωσή τους, οι τσάτσοι των MEGAλο-εργολάβων;

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/01/2011 15:54:36

    Σε καμμιά χώρα Ευρωπαική δεν νοείται "εκτός σχεδίου δόμηση".
    Μόνον κατά Κάιρο και Τούνεζι μεριά.

  21. triptokarudos avatar
    triptokarudos 19/01/2011 16:28:03

    Η Μπιρμπήλη εάν υπήρχε αξιοκρατία προφανέστατα και δεν θα ήταν όχι ΠΕΧΩΔΕ, αλλά ούτε χαμηλόβαθμος υπάλληλος του Υπουργείου.
    Μπορεί κάποιοι εξ υμών να είσθε ευαισθητοποιημένοι οικολογικώς
    αλλά το ατμόπλοιο της ελληνικής οικονομίας είναι η οικοδομή
    θέλουμε δεν θέλουμε.
    'Αλλα να υπάρχουν πλαίσια και θεσμικοί κανόνες αυστηροί
    άλλο το για μας τραγουδούν τα πουλιά.
    Η ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΗ
    Επαναλαμβάνω ότι με την αβελτηρία της αναφορικώς
    με τους ημιυπαιθρίους
    έχει καταδικάσεις χιλιάδες υγιείς επαγγελματίες και ιδιοκτήτες
    σε πρωτοφανή ταλαιπωρία και οικονομική επιβάρυνση έως καταστροφή.

    Δεν είμαι ούτε κατασκευαστής ούτε έχω συμφέρον από τον χώρο των οικοδομών
    απλώς ζω στην πραγματικότητα και όχι στο τρύφηλο υπουργοποιημένο κόσμο των ΜΚΟ

  22. SAVAS avatar
    SAVAS 19/01/2011 18:32:04

    Και τώρα θα κάνω ένα μαθηματικό συλλογισμό......

    Για τα βάναυσα μέτρα που πήρε τους προηγούμενους μήνες η κυβέρνηση κανένας βουλευτής, εκτός απο 3 δεν αντέδρασαν, και τα ψήφισαν. Τα μέτρα συνεχίστηκαν και πάλι κανένας δεν αντέδρασε με αποτέλεσμα να περάσουν όλα και να ψηφιστούν απο αυτούς, δυστυχώς εναντίον του λαού.

    Αυτή τη φορά αυτοί οι ίδιοι βουλευτές, αντιδράνε και δεν θέλουν το νομοσχέδιο. Αν πραγματικά δεν περάσει και δεν αντιδράνε για τα μάτια του κόσμου, αυτοί που ψηφίσαν τα προηγούμενα, τότε το νομοσχέδιο είναι καλό δεν θα είναι εις βάρος μας.

    Αυτό λοιπόν είναι το γελοίο της υπόθεσης. Όλοι αυτοί, βλέπετε την λυπηρή αντίδραση τώρα που δείχνουν. Ενώ δηλαδή πρώτα σε καρφώνει με το μαχαίρι, διπλά και τριπλά, μετά λυπάται γιατί αιμορραγείς και μπορεί να πεθάνεις.

    Στο τέλος θα αντιδράνε και για το χυμό που σερβίρουνε στα συμβούλια αν είναι φρέσκος ή πολύ φρέσκος για να δείξουν ότι και χωρίς στόμα μπορούν να μιλάνε και να φωνάζουν.

    ...... Το πιο λυπηρό βέβαια απο όλα, είναι "ο μπουνταλάς" ο λαός.

    ...... Πάντως δεν πρέπει να έχουμε απαιτήσεις απο θέματα πολιτισμού:
    Τόσο θέατρο που βλέπουμε καθημερινά, δεν νομίζω άλλος κάτοικος του πλανήτη αυτού να απολαμβάνει περισσότερο.

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/01/2011 18:48:56

    Ανοιγουν τις κλειστες νατουρες??!! τρρροικαααα ττροοοικαααα

    ΠΠ

  24. Ιωάννης Παντόπουλος avatar
    Ιωάννης Παντόπουλος 19/01/2011 21:39:17

    Η διακηρυγμένη προεκλογικά καί εφορμοζόμενη κυβερνητικά «πράσινη Ανάπτυξη» δέν είναι, δυστυχώς, ούτε πράσινη, ούτε ανάπτυξη, τουλάχιστον στόν ενεργειακό τομέα όπου εστιάζεται καί προωθείται ( μέ άμεση καί έμμεση κρατική επιδότηση). Τα ανεπτυγμένα τεχνολογικά κράτη τής Βόρειας Ευρώπης ( Γερμανία, Ολανδία κ.λ.π.) λειτουργούν πολύ συστηματικά στό πλέγμα έρευνας καί παραγωγής νέων καί καινοτομικών προιόντων, απόρροια τής ανάγκης συνεχούς διατήρησης τής παραγωγικής βιομηχανικής τους βάσης μέ στόχο όχι μόνον τήν εσωτερική τους αγορά αλλά κύρια τήν εξαγωγή αυτών τών προιόντων λόγω τής υψηλής προστιθέμενης αξίας πού εμπεριέχουν καί η οποία διαχέεται στήν εσωτερική τους οικονομία. Τά Φωτοβολταικά είναι μια τέτοια ανάπτυξη. Γιά νά προωθήσουν τήν βιομηχανική τους παραγωγή τά επιδοτήσανε κατά κόρο. Αμεσα μέ κρατικά χρήματα καί έμμεσα μέ τήν κατώτατη εγγυημένη τιμή ανά παραγώμενη κ.β.α. Τήν έμμεση χρηματοδότηση τήν μετακυλίσανε στούς πολίτες τους, υποχρεώνοντας νομικά τίς εταιρείες διάθεσης νά αγοράζουν σέ προκαθορισμένη τιμή ( γιά 20 χρόνια ) τήν παραγωγή τους καί νά τήν μεταφέρουν στούς καταναλωτές μέ αντίστοιχες αυξήσεις στήν τιμή τού καταναλισκωμένου ρεύματος. Γι αυτό τόν λόγο καί οι τιμές βαίνουν ραγδαίως αυξανόμενες. Γιά νά μήν επηρεάσουν δέ τήν βιομηχανική τους παραγωγή η τιμή πέφτει ανάλογα μέ τήν κατανάλωση ( δές τελευταίες αυξήσεις ρεύματος στήν Ελλάδα!! ). Τό όλο εγχείρημα θά ήταν οικονομικά περιορισμένης άν όχι αρνητικής μακροοικονομικής απόδοσης, εφόσον δέν συνοδεύονταν από προσπάθεια επιβολής τού συγκεκριμενου μοντέλου κατ αρχάς στίς χώρες άμεσης επιρροής ( Ε.Ε ) καί αργότερα μέ τήν βοήθεια όμορων οικονομικά κρατών παγκόσμια. Σέ τελική ανάλυση η τεχνογνωσία τής συγκεκριμένης παραγωγής καί η παραγωγή αυτή καθ εαυτή μπορεί νά γίνει σέ συγκεκριμένα κράτη, άρα καί η υπεραξία πώλησής τους έχει συγκεκριμενη κατεύθυνση. έτσι καί η παραγωγικότητα νά εξακολουθήσει νά έχει εξαιρετικούς δείκτες καί οι εργαζόμενοί τους νά συνεχίσουν νά απολαμβάνουν υψηλότατες αμοιβές. Τέτοιες επιβολές είναι δυνατές μέ τήν οικολογική τρομοκράτηση τών ανθρώπων, απανταχού τής γής καί αυτονόητα δέν έχουν καμιά σχέση μέ τήν προστασία τού περιβάλλοντος. Αρκεί νά σκεφθεί κανείς ότι τό σύνολο τής ενέργειας πού απαιτείται γιά τήν παραγωγή ενός Φωτοβολταικού είναι μεγαλλίτερη από τήν προσδοκώμενη παραγωγή καί αυτό κάτω από άριστες συνθήκες. Τόσο πράσινη είναι λοιπόν αυτή η ενεργειακή πηγή. Εδώ γιατί σιωπούν οι πράσινοι οικολόγοι είναι ένα μυστήριο, αλλά άν προσέξει κανείς ποιός τούς χρηματοδοτεί, θά γίνει αντιληπτό γιατί είναι οι μεγαλλίτεροι θιασώτες τέτοιων μορφών ενέργειας. Οσον αφορά τήν αναπτυξιακή πτυχή της, είναι όντως άριστη γιά τίς χώρες παραγωγής Φωτοβολταικών, τίς τράπεζες πού θά χρηματοδοτήσουν τήν αγορά καί εγκατάσταση παρόμοιων συστημάτων, τούς επενδυτές πού θά βγάλουν στήν κυριολεξία άκοπα καί σίγουρα ( δές εγγυημένη τιμά κ.β.α.ς) χρήματα χωρίς δικές τους επενδύσεις καί όλα αυτά τά ωραία πράσινα καί αναπτυξιακά θά τά πληρώσει μέ τήν τιμή τής κ.β.α.ς ο πάντοτε μεγαλειώδης καί πανέξυπνος στήν αμάθειά του κυρίαρχος λαός.