19/01/2009 20:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στους δρόμους πάλι τα τρακτέρ

Στον αποκλεισμό της εθνικής οδού Αθηνών-Θεσσαλονίκης, στον κόμβο της Νίκαιας, προχώρησαν οι αγρότες από την Καρδίτσα και τη Λάρισα που πρόσκεινται στο ΚΚΕ. Η κυκλοφορία γίνεται μέσω της παλαιάς εθνικής οδού Λάρισας-Βόλου. Οι αγρότες διαμαρτύρονται για τις πολύ χαμηλές τιμές πώλησης των προϊόντων τους, όπως το βαμβάκι, το καλαμπόκι, το σιτάρι και το γάλα. Ζητούν να ικανοποιηθούν τα αιτήματά τους όσον αφορά στην τιμή πώληση της μονάδας των προϊόντων τους, αλλά διεκδικούν και κατώτερο εγγυημένο εισόδημα για την παραγωγή τους, αίτημα που θεωρείται δύσκολο να ικανοποιηθεί.

Οι κινητοποιήσεις θα συνεχισθούν αύριο και όπως εκτιμάται θα είναι από τις μεγαλύτερες των τελευταίων χρόνων. Συγκεκριμένα, αγρότες από τη Λιβαδειά και τον Ορχομενό, με 400 αγροτικά μηχανήματα θα αποκλείσουν το δρόμο στον κόμβο του Κάστρου της Βοιωτίας, στο ύψος του 110 χλμ της εθνικής οδού Αθηνών-Λαμίας. Την ίδια ώρα, συνάδελφοί τους από τα χωριά της Φθιώτιδας και της Βοιωτίας θα κλείσουν την παλιά εθνική οδό ανάμεσα στη Δαύλεια και την Ελάτεια. Ένα δεύτερο μπλόκο στην εθνική οδό θα στήσουν οι αγρότες από τη Φθιώτιδα και το Δομοκό, στο ύψος της Αλαμάνας, στο 208 χλμ της Αθηνών-Λαμίας. Σε αποκλεισμό της εθνικής θα προχωρήσουν και αγρότες από την περιοχή των Λιβανάτων και της Αταλάντης, στο ύψος των Λιβανάτων, στο 146 χλμ της εθνικής οδού Αθηνών-Λαμίας.

Παράλληλα καταβάλλονται προσπάθειες για την συγκρότηση μιας ενιαίας συντονιστικής επιτροπής με πανελλαδικό χαρακτήρα, η οποία θα συντονίζει το σύνολο των ενεργειών και θα αποτελεί το κατεξοχήν όργανο διαχείρισης των κινητοποιήσεων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Decay avatar
    Decay 19/01/2009 20:45:44

    Πολύ καλά κάνουν, είμαι μαζί τους.
    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ο εμπαιγμός των αγροτών και των κτηνοτρόφων!
    Εδώ και 14 χρόνια οι τιμές παραγωγού έχουν καθηλωθεί απο τα ΚΑΡΤΕΛ!
    Ενώ ο καταναλωτής αγοράζει όλο και ακριβότερα!
    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!

    Πείτε
    ΤΕΡΜΑ ΣΤΑ ΚΑΡΤΕΛ!

    ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ!
    Για να εκλείψουν οι εισαγωγές αγροτικών προιόντων, και να σταματήσει η ερήμωση της υπαίθρου!

  2. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 21:36:08

    Πάντως η φωτογραφία δείχνει πολλά .
    Τέτοιος εξοπλισμός με συνεχόμενη πτώση εισοδήματος 25 % τα τελευταία χρόνια μου κάνει εντύπωση ….Βγήκαν δηλ .και τα αφεντικά και νοικοκύρηδες στους δρόμους

  3. donaE avatar
    donaE 19/01/2009 21:45:39

    @ 2
    Ατακτε στο εχω ξαναπει.Εχουν τελειωσει τα παντα και τα αφεντικα και οι νοικοκυρηδες.Τα καπνα τελειωσαν στον καμπο,απο τα βαμβακια περιμενεις.Μονο νεες καλιεργειες παιζουν, αλλα αυτον τον εξοπλισμο τι να τον κανεις?

  4. αποχωρών avatar
    αποχωρών 19/01/2009 21:54:42

    @2 Ποιον εξοπλισμό βλέπεις?Απ' ότι φαίνεται τα τρακτέρ αυτά είναι τουλάχιστον δεκαετίας και βάλε.
    Πιο πολύ ψόφιους τους θέλεις τους αγρότες απ' ότι είναι?

  5. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 21:59:54

    @3-Αι αι από χωριό είμαι (γκαβά έχω και κρίση δόξα το δ…) έχω ξαδέλφια που έχουν κοπάδι 600 γιδοπροβάτων και άσπρη μέρα χρόνια τώρα δεν βλέπουν .Το γάλα 0.3 το παραδίδουν ,το κρέας το Πάσχα 3,5-4 το κιλό .Συνεταιρισμοί ανύπαρκτη ,προσπαθούν αλλά μάταια. Παντελή έλλειψη εσωτερικής κατανάλωσης στο χωριό, έλλειψη αλληλεγγύης. Είναι να ντρεπόμαστε !!!!

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 22:04:03

    αποχωρών- pardon αλλα τραχτερ 250 ΚM δεν ειναι σπανια οπως στο Κολωνακη τα land Rover ,Jeep κλπ

  7. t avatar
    t 19/01/2009 22:24:39

    Υποβάθμισε και την Ισπανία η Standard & Poor's!

  8. donaE avatar
    donaE 19/01/2009 22:27:07

    Καποιοι πρεπει να υποβαθμισουν και την Standard & Poor’s και τους υπολοιπους γιατι λειτουργουν ανεξελεγκτα ακι χωρις να δινουν λογαρισμο

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 22:34:03

    donaE- παρακαλω μπες στο www.desmie .gr να δεις ποιος σαμαχως υποβαθμιζεται...

  10. ALEKTOR avatar
    ALEKTOR 19/01/2009 22:36:12

    Ο ΧΑΤΖΗΓΑΚΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΤΡΑΚΤΕΡ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΠΙ ΠΑΣΟΚ;;;

  11. donaE avatar
    donaE 19/01/2009 22:47:06

    @10 Αυτο ειναι το προβλημα?Ολοι αυτοι ειναι περαστικοι η απαξιωση ενος ολοκληρου κοσμου ειναι το γεγονος.

  12. ALEKTOR avatar
    ALEKTOR 19/01/2009 22:51:58

    @11 ΑΠΛΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ.
    ΙΔΙΩΣ ΑΠΟ ΝΔ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ

  13. donaE avatar
    donaE 19/01/2009 22:56:37

    @12
    Δεν ειναι κατι νεο αυτο.Ολοι το ξερουν απλως τους ψηφιζουν μηπως και διορισθει κανενας στο δημοσιο και ξεφυγει-για τους αγροτες μιλαω.Αρα μαλον πρεπει να αλαξουμε προσανατολισμους.Τους πολιτικους εμεις τους εκμαυλισαμε.

  14. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 20/01/2009 00:22:55

    Alektor- μήπως έχει μπει ως ενισχυτικό στον κινητήρα του Mitsoubisi που οδηγεί ο factorx .
    τώρα να τον δούμε στο τέρμα και πάντα πρώτο!!!! …

  15. Aurora avatar
    Aurora 20/01/2009 09:03:04

    16. Apoluto dikaio exeis, file. Ta proponzidika os epi to pliston anikoun se meli tou oikiou tous perivalontos.
    Xexases tis bebes t0n 60 kai 70xil.E stous stavlous kai sta xorafia tous alvanous.

  16. kazanias avatar
    kazanias 20/01/2009 11:13:16

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ.
    ΘΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΦΥΥΛΑΜΕ ΓΕΦΥΡΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ.
    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΡΕ ΑΓΡΟΤΕΣ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΠΙΣΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΡΑΓΙΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ.

  17. Eichmann avatar
    Eichmann 20/01/2009 19:36:22

    Θα κλείσουν οι μπαρπουτιέρες! Όλοι στα μπλόκα και μετά στα φρουτάκια καφε.

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/01/2009 20:04:33

    Οι αγροτες,εχουν πολυ μεγαλη ευθυνη γι αυτα που παθαινουν.
    Απο τη μια,καταστρεψαν τους συνεταιρισμους με καθε τροπο.Μεχρι χαλασμενα πραγματα παρεδιδαν,ενω στον ιδιωτη, δεν τολμουσαν να παραδωσουν τετοια.
    Απο την αλλη,τα λεφτα που πηραν απο τις ενισχυσεις, δεν ηταν για να τα κανουν BMW και σπιτια,και να τα δινουν στις Βουλγαρες, που εχουν πλημμυρίσει την περηφανη Ελληνικη επαρχια,αλλα για να αλλαξουν τις καλλιεργειες.
    Αυτοι ομως, οποτε εμπαινε τετοιο θεμα,βουταγανε την εκαστοτε αντιπολιτευση, και κατεβαινανε στους δρομους,εκβιαζοντας για ολα τα κιλα ,ολα τα λεφτα.
    Τωρα,ας παρουν τ αρχιδια μου.Να φανε κακαρετζες.

  19. donaE avatar
    donaE 21/01/2009 01:21:09

    @20 Προβοκατωρ
    Αμα παρουν τα ...σου,μετα να δουμε εσυ τι θα κανεις.Δεν καταλαβαινεις ποσο εξαρτημενοι ειμαστε ολοι μεσα στο συστημα?Ειναι δυνατον το 20% του πληθυσμου να εχει προβλημα και εσυ να εισαι ανετος?

  20. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/01/2009 02:16:53

    Εκεί στην Κρήτη άγριοι μου φάνηκαν, με τις μαύρες σημαίες και σκυθρωποί. Συνεχίζεται η κατάληψη του αεροδρομίου;

    Πάντως, τα τρακτέρ είναι τεράστια δύναμη. Η κατάσταση μπορεί να γίνει ανεξέλεγκτη. Ειδικά, στην Κρήτη...

  21. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 09:38:22

    Αγρότης στην Ελλάδα. Ανέκδοτο. Βρε ουστ! Πουσαι ρε παπαθεμέλο που τους έσβησες για μια δεκαετία.