#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2011 23:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στους Αβοριγίνες της Αυστραλίας απευθύνεται ο ΓΑΠ;



Έκπληκτος άκουσα απόψε, από το δελτίο του MEGA, τον κ. Παπανδρέου να μιλάει ξανά για συναίνεση.

Να ζητάει από την αντιπολίτευση να ….βάλει πλάτη.

Ύστερα άναυδος,  παρακολούθησα τον κ. Ιορδάνη Χασαπόπουλο να …εκλαϊκεύει τα λεγόμενα του πρωθυπουργού.

Ο κ. Παπανδρέου επιμένει στη συναίνεση, σύμφωνα με τον κ. Χασαπόπουλο, γιατί θέλει να φέρει σε δύσκολη θέσει τον κ. Σαμαρά!

Να τον εκθέσει στην Ευρωπαϊκή Ένωση, στην ΕΚΤ,  στο ΔΝΤ, στο ΕΛΚ  και στη διεθνή κοινή γνώμη!

Και στους aborigines  της Αυστραλίας (το τελευταίο δεν το είπε ο Ιορδάνης, το προσθέτω εγώ!)

Να τον εμφανίσει ως αδιάλλακτο!

Στοχεύει επίσης να τον εκθέσει και στα μάτια του ελληνικού λαού επειδή  αρνείται να βοηθήσει για να λυθούν τα προβλήματα της χώρας!

Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση, όλα αυτά τα αρνητικά δημοσιεύματα εναντίον του Προέδρου της Ν.Δ., να …εκπορεύονται από του Μαξίμου;

Και εγώ που νόμιζα ότι ο κ. Παπανδρέου έχει ειλικρινείς προθέσεις και επιδιώκει τη συνεργασία!

Δηλαδή, όλη αυτή η συζήτηση γίνεται για να …εκτεθεί ο Σαμαράς;

Ο Πρωθυπουργός επιδίδεται με μικρόνοα μικροπολιτικά παιχνίδια για να φθείρει τον βασικό του πολιτικό αντίπαλο!

Τώρα αντιλαμβάνομαι γιατί δεν έχει χρόνο για να συντονίσει την κυβέρνησή του.

Ο νούς του πετάει αλλού…

Καλά δεν κατάλαβε ακόμα ότι μετά το ..θρυλικό πλέον «λεφτά υπάρχουν»,  δεν πείθει κανέναν με τερτίπια;

Αδέξιος Δεξιός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/07/2011 23:26:11

    Τώρα που θα προσλάβουν και τους ημέτερους στο υπό κατάργηση Ίδρυμα Νεολαίας απολύοντας τους παλιούς υπαλλήλους, ποιος τους πιάνει!

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 06/07/2011 23:30:34

    !!!
    http://www.youtube.com/watch?v=O-MucVWo-Pw

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 06/07/2011 23:37:16

    Την τελευταία φορά που πήγε να στριμώξει τον Σαμαρά με συναίνεση:

    παραιτήθηκε από πρωθυπουργός.

    έχασε 4 βουλευτές Νασιώκα Λιάνη Κουρουπλή Φλωρίδη

    αναγκάστηκε να κάνει ανασχηματισμό

    παρέδωσε την μισή κυβέρνηση στον Βενιζέλο.

    ο Καρατζαφέρης ψήφισε οχι

    η Ντόρα παρών

    ο Κουβέλης όχι

    Πάλι τέτοια ζημιά ετοιμάζεται να κάνει στον Σαμαρά

    Ορμα Γιώργο είναι χαρακτηριστικό του έξυπνου ανθρώπου να μαθαίνει γρήγορα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Aris. A 07/07/2011 00:40:28

      +10000

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Aris. A 07/07/2011 10:05:11

      Είναι πασίγνωστο εις όλο το Σύμπαν πλέον ότι σε κάτι τέτοια ο Giorgos είναι γατάρα με πέταλα! Στον αέρα τα πιάνει ο άτιμος!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Aris. A 07/07/2011 10:57:59

      αυτή τη φορά η "ζημιά" επήλθε σε διεθνές επίπεδο (WSJ) ...

  4. geopan avatar
    geopan 06/07/2011 23:38:48

    Αλήθεια τι παραμύθι είναι πάλι αυτό;τι γίνεται;γιατί δεν μιλάει κανείς;αν τα έκανε ο "κουρασμένος" αυτά θα μας είχαν πρήξει για τα γαλάζια παιδιά!τώρα όμως μούγκα στη στρούγκα!!

  5. ΜΕΝΈΛΑΟΣ avatar
    ΜΕΝΈΛΑΟΣ 07/07/2011 00:14:34

    ΔΕΝ ΦΕΎΓΟΥΝ , ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ , ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΜΕ ΚΟΛΛΑ ΠΛΑΚΙΔΙΩΝ.
    ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΙΣΩΣ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.
    ΓΟΥΔΙ

  6. netakias avatar
    netakias 07/07/2011 00:54:25

    Εγώ νομίζω ότι ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΔΙΚΟ!

    Ο ΓΑΠ δεν χρειάζεται να κάνεις τέτοιους ελιγμούς!

    Εχει ήδη πείσει το 96% του Ελληνικού λαού (το υπόλοιπο 4% είναι του ΣΥΡΙΖΑ) ότι το Μνημόνιο είναι ευτυχία, η Ευρώπη είναι απολύτως ικανοποιημένη, σε έξι-επτά μήνες θα έχουμε ανάπτυξη που ολή η υφήλιος θα τρίβει τα μάτια της κι ο ΓΑΠ σεβόμενος την φιλία που τον συνδέει με τον Αντώνη προσπαθεί να του δώσει χέρι βοήθειας ωστε να τον γλιτώσει από τον διασυρμό.

    Netakias φον Νταίνικεν

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ netakias 07/07/2011 07:37:48

      @netakias διαφωνώ

      ο ΓΑΠ δεν έχει πείσει κανέναν. Αυτό δείχνουν οι δημοσκοπήσεις, τουλάχιστον.
      Τη ζημιά προσπαθούν να τη κάνουν στο Σαμαρά. Γιατί?
      Γιατί από το 1981 και μετά δεν θέλουν να κυβερνήσει η ΝΔ με ισχυρή πλειοψηφία. Τα κόλπα που χρησιμοποιούν είναι:
      -Αλλάζουν τον εκλογικό νόμο
      -Με το διαίρει και βασίλευε δημιουργούν πρόβλημα στη ΝΔ
      -Μεταφέρουν ψηφοφόρους
      -Δημιουργούν μικρότερα κόμματα
      -Βγάζουν στελέχη του ΛΑΟΣ και του ΣΥΡΙΖΑ και υποστηρίζουν ότι τους φταίει ο δικομματισμός

      Το τελευταίο όπλο του ΓΑΠ είναι η ψήφος των μεταναστών. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με αλλαγή του συντάγματος.Το Σεπτέμβριο θα διενεργήσει δημοψήφισμα για να το πετύχει, στηριζόμενος στο άρθρο 44 του συντάγματος.
      Ή θα πάει σε εκλογές που δεν δίνουν αυτοδυναμία σε ένα κόμμα.

      • netakias avatar
        netakias @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 07/07/2011 15:25:00

        To post μου είναι σκωπτικό. Φυσικά και δεν έχει πείσει κανέναν, αλλά όλα αυτά που λέει για τον ΣΥΡΙΖΑ και για την συναίνεση που ζητάει έχουν έναν στόχο την συσπείρωση, εν όψη εκλογών.

        Υπάρχει ένας πυρήνας, γύρω στο 25-30% των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ που είναι πιστοί ακόμη, βλέπουν την αλήθεια διαφορετικά από εμάς.

        Επιδιώκω να μιλάω με ΠΑΣΟΚους, χωρίς να δίνω στόχο κι από ότι έχω καταλάβει, πιστεύουν πραγματικά ότι ο ΓΑΠ σώζει την χώρα κι ο ΣΥΡΙΖΑ με την ΝΔ τους κάνουν πόλεμο!

        Οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ γι αυτούς είναι ότι το ΚΚΕ του '49 και η ΝΔ ότι τα ανάκτορα του '65-'66.

        Εκεί ποντάρει ο ΓΑΠ, να τους κάνει να νιώσουν τα θύματα της Ιστορίας.

        Διάβασε αν θες την ανάλυση μου για το θέμα.

  7. karamanlikos avatar
    karamanlikos 07/07/2011 03:05:39

    Το ΓΑΠαιδί πάει σε εκλογές!!!
    Και έχουν μηχανευτεί να φορτώσουν στο Σαμαρά την προσφυγή στις κάλπες, ως γνήσιοι πασόκοι διαστρεβλωτές και δολοπλόκοι...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ karamanlikos 07/07/2011 11:02:46

      σιγά το φορτίο (από ελαφρόπετρες, που είπε κάποιος) ... αφού όλοι αυτό θέλουμε, εντός, εκτός και επί τα αυτά !!!

  8. dimitris avatar
    dimitris 07/07/2011 08:16:13

    ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

  9. juliet avatar
    juliet 07/07/2011 09:10:24

    Εχουν ανάγει σε κύριο επάγγελμα την μελέτη της εξουσίας και του συνδικαλισμού και η εργασία για τους πληβείους.
    Αδαμαντιος Κοραής:''Η δαψιλεστέρα πηγή των κακών είναι η αργία.Διότι αυτή γεννάει εις την ψυχήν του αργού την ολεθρίαν επιθυμίαν να ζη απο των εργαζομένων τους κόπους.Και απο την επιθυμία ταύτην γεννώνται οι κόλακες ,οι συκοφάνται ,οι ωτακουσταί,οι καταδόται,οι κλέπται ,οι λησταί ,οι φονείς ,οι πωληταί της ιδίας των ελευθερίας,οι προδόται της πατρίδος και οι τύραννοι.''
    Οσο για το κ.Χασαπόπουλο .....τα αδέλφια αίματος σε θέματα περιουσίας σκοτώνονται,τα πράσινα άλογα ποτέ ,η αγέλη θα ψάξει νέα λιβάδια και αν δεν βρεί χλόη ,θα φάει αποξηραμένο σανό..........μέχρι να προσπαθείσει να βρεί νέο λιβάδι να σπείρει..

  10. δρόμος avatar
    δρόμος 07/07/2011 11:04:37

    Εγώ πάντως είμαι σαφώς ΥΠΕΡ της συναίνεσης (του ΠΑΣΟΚ και των λοιπών κομμάτων στα μέτρα του "ΖΑΠΠΕΙΟ ΙΙ" ) - έχετε αντίρρηση?

    • juliet avatar
      juliet @ δρόμος 07/07/2011 11:54:19

      Πόσο μπορείς να τους εμπιστευτείς;και είναι σίγουρο ότι θα τηρήσουνε τις δεσμεύσεις τους; Είναι πολλά τα ερωτηματικά σχετικά με την εντιμότητά τους και την ηθική και την χρηματική.......είναι πολλά τα φράγκα ,δρόμε μου.Εσύ ,σαν δρόμος ,ξέρεις ότι τα λόγια του δρόμου είναι σαν την δίκοπη λεπίδα.......
      Τον δρόμο τον περπατάνε και οι καλοί και οι κακοί,το θέμα είναι να κάνεις καλούς τους κακούς,γιατί η πείρα διδάσκει ότι οι καλοί γίνονται ευκολότερα κακοί.
      Αστα να πάνε .....

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ juliet 07/07/2011 11:59:34

        χαχαχα .. ποιόν να εμπιστευθώ? ΠΑΣΟΚ και Σια ? Σωθήκαμε !!!
        Θέλω να πώ ότι απλώς, είτε το ομολογούνε είτε όχι, έρχονται ΟΛΟΙ στα λόγια του Σαμαρά σιγά-σιγά, γιαυτό καλό θα ήταν η ΝΔ, αντί να εκνευρίζεται με τις παρεμβάσεις, να τους πάρει όλους στο "ψιλό" και στο χοντρό δούλεμα !

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ δρόμος 07/07/2011 12:12:08

          Δρόμε,
          όταν λές ...Σία, εννοείς την κ.Σία Κοσσιώνη;
          Για να συνεννούμαστε..

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ Κώστας Ροδινός 07/07/2011 12:25:17

            εννοώ τα λοιπά κόμματα του "χώρου".

            Πολύ ήθελα χθες βράδυ να δω το δελτίο της, αλλά δεν μπόρεσα. Τη διάβασε την WSJ ή ακόμη? Πάντως η Ακριβοπούλου μου αρέσει, έχει τσαγανό.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ δρόμος 07/07/2011 12:27:54

            Τo MEGA πάντως έπαιξε το θέμα με τρόπο που εξέπληξε ακόμα
            εμένα!
            Εννοώ θετικά!

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ Κώστας Ροδινός 07/07/2011 12:31:31

            Βλέπω ΑΝΤ1 συνήθως. Από τη Μ. Χούκλη πιό αναμενόμενο. Βλέπουν το διεθνές κλίμα να μεταστρέφεται, και ακολουθούν. Τι να το κάνεις, τώρα είναι αργά! Στα δύσκολα φαίνονται οι μάγκες, όχι στο τέλος!

        • juliet avatar
          juliet @ δρόμος 07/07/2011 13:23:59

          Δρόμε,
          Αλλη μια ερώτηση,τελευταία ρωτάω πολύ,ποιός θα κάνει την ράφτρα και θα τους δουλέψει ψιλό γαζί; γιατί πολλά ....ακης κυκλοφορούνε.Οσο για το δούλεμα ,τώρα μόνο λιανικώς πουλάμε και μας αγοράζουνε χονδρικώς.
          Μόνο με μαθήματα του ''δρόμου'' θα γίνουνε σαΐνια και μάγκες,αλλά 5 χρόνια στα σαλόνια ήτανε πολλά.

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ juliet 07/07/2011 14:55:27

            Δεν είναι κακός ο Μιχελάκης, αν αυτόν εννοείς. Αλλά με τίποτε δεν θα ήθελα να πέσουνε σε επίπεδο μαγκιάς. Για αυτοπεποίθηση μιλάω.

          • juliet avatar
            juliet @ δρόμος 07/07/2011 15:06:05

            Δεν εννοώ ''μαγκίας'' ,εννοώ επαφής με τον κόσμο και να βάλουνε τα προβλήματα του λαού πάνω απο το δικό τους εγώ και απο την δική τους αγωνία για επαναεκλογή.Η επικοινωνία σου επιφέρει και αρνητικά και θετικά ,στο χέρι τους είναι να γίνουνε αυτό που πρέπει να είναι ''εντιμοι'' εργάτες στην υπηρεσία του πολίτη
            Ο Μιχελάκης καμμία σχέση με τους (χαχαχα)Δ.Υ του κόμματος.Όπως και Λαζαρίδης ,ετοιμόλογος και άμεσος.

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ juliet 07/07/2011 15:13:20

            Κατάλαβα, μιλάς για τα "μικρά" στελέχη. Συμφωνώ.

  11. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 07/07/2011 13:08:08

    Μετά την επιβράβευση της Πορτογαλίας, για την συναίνεση που κατόρθωσαν τα δυο κόμματα εξουσίας εκεί, με την υποβάθμιση της δανειοληπτικής ικανότητας της χώρας κατά 4 βαθμίδες, δικαιολογημένα ζητά ο ΓΑΠ την συναίνεση του Αντώνη Σαμαρά. Δίνει στον Πρόεδρο της ΝΔ την δυνατότητα, με την άρνησή του στην συναίνεση, να ανεβεί ακόμα περισσότερο στην εκτίμηση του Λαού, ώστε να αναλάβει η ΝΔ μια ώρα αρχύτερα την εξουσία και με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ποσοστό.

    • juliet avatar
      juliet @ ΙΩΝΑΣ 07/07/2011 13:36:01

      Ιωνα ,
      τώρα είναι που δεν μασάμε,είπανε μπράβο στη συνέναιση της Πορταγαλίας για να μας πούνε τι; μόλις συνεναίσει και ο Σαμαράς θα μας πούνε μπράβο και το μέλλον της Πατρίδας μας ποίο θα είναι,σαν το θα τρώτε με χρυσά κουτάλια και δεν είχανε ούτε ψωμί να φάνε.
      ΛΙΠΜΑΝ:(Αμερικάνος δημοσιογράφος κατά του πολέμου του Βιετναμ)
      ''Η κατασκευή συναίνεσης(δηλ.μια τεχνική ελέγχου του λαού)είναι χρήσιμη και απαραίτητη επειδή ''τα κοινά συμφέροντα '' -τα γενικά συμφέροντα όλων των ανθρώπων -διαφέγουν της κατανόησης του κοινού.Γι΄αυτό ,τα συμφέροντα αυτά πρέπει να αποτελούν το πεδίο μιας ''ειδικευμένης τάξης''.

  12. juliet avatar
    juliet 07/07/2011 13:11:36

    Είναι μάγκες του αδιεξόδου.Αν πιάσεις το καυγά με τους ενοίκους του δρόμου και φτάσεις σε αδιέξοδο δύσκολα να γυρίσεις πίσω χωρίς να έχεις και ένα ''παράσημο''.
    Και τώρα είναι αδιέξοδο και ο τοίχος ψηλός .