#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2012 18:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στουρνάρας: "μας περιμένουν δύσκολα χρόνια"!



«Από σήμερα μπαίνουμε στα βαθιά νερά, μας περιμένουν δύσκολα χρόνια, είμαι όμως αισιόδοξος ως άνθρωπος και βλέπω φως στο βάθος του τούνελ». Αυτό δήλωσε στους δημοσιογράφους ο Γιάννης Στουρνάρας μετά τη συνάντηση που είχε με τους τροικανούς, προϊδεάζοντας για το τι μας περιμένει στο άμεσο μέλλον.

Με την τρόικα να δηλώνει ανεπισήμως ότι σχεδόν όλοι οι στόχοι του προγράμματος προσαρμογής είναι εκτός στόχων, αλλά και να μην κάνουν καθόλου αυτοκριτική για τη λάθος συνταγή, αντιλαμβάνεται κανείς ότι η διαπραγμάτευση θα είναι αγώνας επιβίωσης για την Ελλάδα. Και φυσικά δε χωράνε υποχωρήσεις. Είναι ή ταν ή επι τας.

Μάλιστα, οι τροικανοί έστειλαν στο νέο υπουργό Οικονομικών το μήνυμα των αφεντικών τους. «Στο Γιούργκρουπ της Δευτέρας δε θα περάσεις καθόλου καλά» είπαν στο Γ. Στουρνάρα ενώ επανέλαβαν ότι πρώτα θα κάνουν αξιολόγηση της ελληνικής οικονομίας και στη συνέχεια θα αποφασίσουν να συζητήσουν για αλλαγές.

Βεβαίως ζήτησαν και πάλι τήρηση των δεσμεύσεων, θα εντείνουν την πίεσή τους για τα σκληρά μέτρα λιτότητας και θα περιμένουν στη... γωνία την κυβέρνηση αφού πρώτα ακούσουν τις προγραμματικές δηλώσεις.

Από την πλευρά του, στην ωριαία σχεδόν συνάντηση που είχε με τους εκπροσώπους της τρόικας ο Πρωθυπουργός δεν μπήκε σε συζήτηση, καθώς η συνάντηση ήταν αναγνωριστική και η μεγάλη μάχη αναμένεται να δοθεί στα τέλη Ιουλίου που θα ξανάρθει η Τρόικα. Υπογράμμισε όμως την αποφασιστικότητα της κυβέρνησης να επιταχύνει τις διαρθρωτικές αλλαγές, προκειμένου να ανακάμψει η οικονομία, να δημιουργηθούν θέσεις απασχόλησης και να διασφαλιστεί η κοινωνική συνοχή. Δήλωσε επίσης ότι η κυβέρνηση του θα προχωρήσει σε γενναίο πακέτο αποκρατικοποιήσεων, στον περιορισμό του δημόσιου τομέα, στη φορολογική μεταρρύθμιση και στην αναμόρφωση του φορολογικού συστήματος.

Ο κ. Σαμαράς τόνισε επίσης ότι η ελληνική κοινωνία δεν αντέχει άλλες μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις και νέους φόρους και σημείωσε ότι οι περικοπές στο δημόσιο δεν θα γίνουν με απολύσεις, αλλά με περιορισμό της σπατάλης και κλείσιμο φορέων του δημοσίου.

Ενδεικτικό πάντως του παγωμένου κλίματος που επικρατεί μεταξύ τρόικας και κυβέρνησης είναι σημερινό δημοσίευμα της Wall Street Journal σύμφωνα με το οποίο η τρόικα θα ζητήσει από την ελληνική κυβέρνηση μέσα στο 2012 νέα μέτρα περίπου 2 δισ. ευρώ, όσα δηλαδή υπολογίζουν οι δανειστές μας ότι χάθηκαν εξαιτίας των 2 εκλογικών αναμετρήσεων.

Αξιωματούχος της τρόικας φέρεται να διαρρέει πως :«Η Ελλάδα δεν έχει κάνει αυτά που έχει υποσχεθεί. Παραπονιέται συνεχώς ότι το πρόγραμμα είναι λάθος και ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί, τη στιγμή που άλλες χώρες με αντίστοιχα προγράμματα τα έχουν εφαρμόσει και έχουν δει αποτελέσματα. Οι συνεχείς απαιτήσεις της Αθήνας για καλύτερους όρους, την ώρα μάλιστα που δεν εφαρμόζονται τα συμφωνηθέντα, έχει προκαλέσει κόπωση σε πολλούς στην ευρωζώνη, στέλνοντας αρνητικά σήματα στους πιστωτές της χώρας». Σύμφωνα δε με την εφημερίδα δεν αποκλείεται να υπάρξει σύγκρουση της κυβέρνησης με την τρόικα, ικανή να απειλήσει την ''εύθραυστη κυβέρνηση συνεργασίας ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ''.

Από την πλευρά της η κυβέρνηση τηρεί στάση αναμονής στα πρώτα αρνητικά μηνύματα της τρόικας. Ο κ. Στουρνάρας τόνισε ότι «δεν βλέπουμε τους εκπροσώπους της Τρόικα σαν κατακτητές, είναι εκπρόσωποι των δανειστών, μας έχουν δώσει πολλά χρήματα και πρέπει να συμβιώσουμε μαζί τους». Απέφυγε να μιλήσει για τα μέτρα που θα χρειαστούν και τα οποία θα ανακοινωθούν -τα περισσότερα στις προγραμματικές- ενώ όπως όλα δείχνουν, μετά τις 20 Ιουλίου που θα τελειώσει η αξιολόγηση θα είναι σε θέση να πει τι πρέπει να γίνει.

Όμως, τα περιθώρια συνεχίζουν να στενεύουν καθώς τα ταμεία αδειάζουν και πάλι, παρά την αύξηση κατά 1% των εσόδων. Αν όμως δε δοθεί η επόμενη δόση τότε τα λεφτά θα φτάσουν μέχρι τα τέλη Ιουλίου. Οπότε θα συνεχιστεί η εσωτερική στάση πληρωμών.

Σύμφωνα με δηλώσεις κυβερνητικού αξιωματούχου στην WSJ, «δεν γνωρίζουμε την στάση που θα κρατήσει η τρόικα. Αλλά αν δεν δείξει καμία ευελιξία, η κυβέρνηση συνεργασίας θα διασπαστεί και η Ελλάδα μπορεί να αντιμετωπίσει την ανάγκη για νέες εκλογές». «Η παρούσα κυβέρνηση θα κάνει ό,τι μπορεί. Και αν η τρόικα ζητήσει τόσα πολλά, θα είναι υπεύθυνη για την πολιτική κρίση που θα ακολουθήσει», καταλήγει ο Έλληνας αξιωματούχος.

Από το Μέγαρο Μαξίμου απέφευγαν να συζητήσουν εκτενώς για τη συνάντηση, αλλά κυριαρχεί η άποψη πως ήταν μια πρώτη αναγνωριστική επαφή για διάγνωση προθέσεων και η πραγματική μάχη επί της διαπραγμάτευσης θα γίνει, όπως έχει γράψει πρώτο το Βήμα, στα τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου, οπότε και θα έχουμε τη νέα επίσκεψη της τρόικας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 05/07/2012 20:07:05

    Κι εγώ, κύριε υπουργέ, βλέπω το φως.
    Ακούω όμως και το τραίνο που έρχεται.

  2. abc avatar
    abc 05/07/2012 20:16:50

    Η σύγκρουση άρχισε. Aπ' τη μία ο Αξιωματούχος της τρόικας λέει τα δικά του
    κι απ΄ την άλλη ο κυβερνητικος αξιωματούχος στην WSJ του δίνει την πληρωμένη απάντηση...

  3. slowriver avatar
    slowriver 05/07/2012 20:43:36

    Και οι προηγουμενοι το ιδιο φως βλεπαν στο τουνελ αλλα μας φαγαν τα σκοταδια!!!!!

  4. κερας avatar
    κερας 05/07/2012 21:48:31

    Αυτον τον κυριο τον θυμαμαι να λεει το 2011 στο mega οτι αρψες του 2012 θ μπουμε σε τροχια αναπτυξης...Αυτος ειναι τωρα υπουργος οικονομικων? χαχαχαχαχαχαχαχα

  5. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 05/07/2012 21:55:25

    Τώρα μπαίνουμε στα δύσκολα;! Μέχρι τώρα δηλαδή μας χάιδευαν;!
    Ενας τρόπος υπάρχει, να παρουσιάσει ο Σαμαράς το πρόγραμμα του σε εμάς και την τρόικα και να τους πει ότι έτσι θα γίνει ότι και να λένε. Αλλιώς περάστε όταν θα έχουμε...

  6. Δεν σώζεται αυτός ο τόπος avatar
    Δεν σώζεται αυτός ο τόπος 05/07/2012 22:02:24

    Η νέα ελληνική κυβέρνηση παραιτήθηκε από το σχέδιό της για επαναδιαπραγμάτευση των όρων του μνημονίου, ύστερα από τις προειδοποιήσεις ότι το αίτημα θα απορριπτόταν από τους δανειστές, αναφέρουν σε δημοσίευμά τους οι FT

  7. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 05/07/2012 22:35:00

    υπουργός οικονομικών - απολογητής των τροϊκανών........
    Αν νομίζει, οτι με αυτή τη δουλοπρέπεια προς την τρόϊκα θα κάνει τους Ελληνες να συστρατευθούν στον αγώνα γιά την ανάκαμψη της οικονομίας, είναι μακρυά νυχτωμένος.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 05/07/2012 23:52:23

      Εισαι σιγουρος οτι αυτό που γράφουν οι FT είναι αλήθεια; Γιατί δεν περιμένεις να δούμε τι συμβαίνει πριν αποφανθείς;

      • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
        Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Factorx 06/07/2012 15:41:15

        άϊντε, να περιμένω.....

  8. dionisis avatar
    dionisis 05/07/2012 23:13:59

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΚΔΟΣΗ Η FT ΟΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ ΔΗΛΩΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΘΕΜΑ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΠΡΙΝ ΠΙΑΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ Ε!!!!!!!!!!!!! ΤΟΤΕ ΕΠΕΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ΣΤΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΥΧΟΝ ΔΥΣΑΡΕΣΤΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ. ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ -ΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΒΑΡΗ.

    • ΠΑΝ.ΠΑΠ avatar
      ΠΑΝ.ΠΑΠ @ dionisis 06/07/2012 01:43:31

      Δεν γνωρίζω ούτε κι εγώ αν έκανε αυτή τη δήλωση ο κ. Στουρνάρας. Αλλά και να την έκανε, που είναι το πρόβλημα; Ποιό είναι το δούλεμα; Είπε ποτέ ο Σαμαράς οτι δεν πρέπει να πιάσουμε τους στόχους του μνημονίου;
      Και χωρίς μνημόνιο αυτούς τους στόχους θα βάζαμε μόνοι μας, γιατί αλλιώς θα φουντάραμε. Σε οτι αφορά την επαναδιαπραγμάτευση τι σου υποσχέθηκε ο Σαμαράς; Οτι θα κάνει μαγικά που θα γεμίσει την Ελλάδα
      με δεσμίδες απο πεντακοσιάευρα; Επαναδιαπραγμάτευση σημαίνει οτι
      προσπαθώ να πείσω τον απεναντι με επιχειρήματα. Και ξέρεις πότε είσαι σίγουρα χαμένος απο χέρι; Όταν επιλέγεις να θέσεις θέματα σε λάθος χρόνο, ιδιαίτερα δε απο τη στιγμή που εσύ είσαι που ζητάς. Στο τραπεζι της διαπραγμάτευσης κάθεσαι με πιθανότητες να κερδίσεις, όταν επιλεγεις το χρόνο που θεωρείς κατάλληλο, έχοντας ισχυροποιήσει την επιχειρηματολογία σου και εκτιμάς οτι μπορείς να πείσεις. Τι να τους πεί
      σήμερα ο Σαμαράς; Οτι ζητάω αυτά; Ξέρεις τι θα του πούνε; Τι ζητάς ρε μεγάλε; Τα πάντα είναι μπάχαλο, τίποτα δεν κάνατε και θέλεις και τα ρέστα;

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/07/2012 23:17:55

    κ Υπουργού

    -Τα δύσκολα χρόνια μας περιμένουν όλους ή είναι επιλεκτικά;
    Γιατί:

    -οι υπάλληλοί σας και τις υπερωρίες τους έχουν (ΔΙΑΥΓΕΙΑ) και τα ΔΙΒΕΤ _ ΔΕΤΕ (τμήμα τους) ως προσωπική διαφορά και έναν προϋπολογισμό δεν μπορούν να συντάξουν καθώς δεν ξέρουν ...αφαίρεση στο EXCEL ζητώντας διευκρινίσεις
    -γιατί το ...σύστημα έπεσε (SAP)
    -γιατί ούτε ένα Μ Δεσμεύσεων και μια βάση δεδομένων δεν μπορούν να λειτουργήσουν ...έρμο portal
    -γιατί δεν έχουν κλείσει ένα ένταλμα στη ζωή τους, δεν έχουν κάνει μια απόδοση, δεν ξέρουν ότι υπάρχουν ειδικά μισθολόγια και ερμηνεύουν και εφαρμόζουν Νόμους με εγκυκλίους.

    YG

    05/07/12....πότε είχε προβλέψει ανάπτυξη το ...γυαλί;

  10. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 05/07/2012 23:50:39

    Λοιπόν, γιατί τα πράγματα είναι απλά.
    Η Kerin Hope είναι μια ηλικιωμένη δημοσιογράφος που ζει 20 χρόνια στην Ελλάδα και έχει καλή γνώση, αλλά όχι άριστη, της ελληνικής πραγματικότητας.
    Πολλοί την έχουν γνωρίσει.
    Γενικά χαρακτηρίζεται από ένα μείγμα αφελούς φιλελληνισμού( τύπου "τι ωραίος ήλιος") με γερές δόσεις ημιαμθούς εμπάθειας( "είστε μυστήρια χώρα, σας χρειάζεται ένα γερό μάθημα" κλπ).
    Όλα της τα γραπτά πρέπει να αξιολογούνται μέσα από αυτό το πρίσμα , χωρίς ποτέ να λησμονείται το μείγμα αντιευρωπαισμού αφενός που χαρακτηρίζει τα αγγλοσαξωνικά έντυπα και δημοσιογραφικά δημοκοπικού λαικισμούαφετέρου ( "είναι όλοι φοροφυγάδες με πισίνες").
    Η πολιτική της κυβέρνησης είναι ξεκάθαρη για όποιον διαβάζει πίσω από τις γραμμές: 2 πράγματα τώρα( ΦΠΑ στην εστίαση κλπ), μια δύο γερές αποκρατικοποιήσεις μέχρι το Φθινόπωρο και μετά έλα στον θείο τον Ηλία κ. Τόμσεν που θα μας λες πως δεν εφαρμόσαμε το πρόγραμμα επειδή... δεν απελευθερώθηκαν οι κομμώτριες.
    Ο Σαμαράς θα παίξει τα χαρτιά του αφού έχει εξασφαλίσει τα νώτα του. Δεν θα αφήσει κανέναν χαρτογιακά της ΕΕ να του πετάξει την μπάλα στην εξέδρα με αποκρατικοποιήσεις που έμειναν στα χαρτιά. Θα καλύψει τα νώτα του και μετά ένα-ένα θα τα παίρνουν πίσω οι τροικάνοι. Τώρα δύο στο χέρι , κανά δυο αποκρατικοποιήσεις και μετά στο ζουμί με ανάκληση πληθώρας υφεσιακών αντικοινωνικών μέτρων.
    Την μάχη την κερδίζεις όταν εσύ αποφασίζεις το χρόνο και το πεδίο της .
    Τα υπόλοιπα είναι για Μηλιούς και Μπαλάφες...

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Κώστας ΜΠ 06/07/2012 03:14:06

      Τι εισόδημα έχετε, αν επιτρέπεται?

    • abc avatar
      abc @ Κώστας ΜΠ 06/07/2012 10:44:20

      Κι αν σε διάβασαν φίλε Κώστας ΜΠ και πούν στο Σαμαρά,
      Ασε τα σάπια με τις κανα-δυό αποκρατικοποιήσεις, και τις κομμώτριες, εδώ έχεις υπογράψει 40.
      Και που είναι τα 50 δίς που υπέγραψες απο Αποκρατικοποιήσεις και μας δίνεις μόνο 5? Βρες τα ισοδύναμα και τώρα μάλιστα. Αλλωστε το μνημόνιο είναι και εγγράφως ιδιοκτησία σας τώρα.
      Οι εισπράκτορες δεν ενδιαφέρονται αν τηρείς τις μεταρρυθμίσεις. Τα λεφτά που βάζουν στο ταμείο τους μετρούν...

  11. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 06/07/2012 00:42:20

    Θέλει ευασθητούς υποδοχείς.
    Θέλει να μην σου τυφλώνει τα μάτια το κίβδηλο αντιμνημόνιο, όταν πραγματικός αντιμνημονιακός είναι εκείνος που παραδέχεται την αδίρητη ανάγκη δανεισμού από την Ευρώπη σε συνδυασμό( εδώ η διαφορά από τους αντιμνημονιακούς του αισχρού ψέμματος "ακύρωση τώρα") και την συνδυάζει με ανάκληση των υφεσιακών άδικων μέτρων μέσω ισοδύναμων, δηλαδή το ξήλωμα του υφεσιακού πουλόβερ. Αλλά θέλει χρόνο . Όχι χρόνια.
    Λίγο χρόνο.
    Στο μεταξύ όλα τα "θύματα" της Τρόικας προετοιμάζονται για τη ρεβάνς που σε λίγους μήνες θα έρθει. Όταν ένα- ένα θα ξηλώνεται κάθε υφεσιακό φορομπηχτικό ή οριζόντιο μέτρο. Πορτογαλία, σήμερα:

    "Αντισυνταγματική κρίθηκε σήμερα από το Συνταγματικό Δικαστήριο της Πορτογαλίας η κατάργηση του 13ου και 14ου μισθού των δημοσίων υπαλλήλων και των συνταξιούχων, ένα από τα μέτρα που έλαβε η κεντροδεξιά πορτογαλική κυβέρνηση στο πλαίσιο της πολιτικής λιτότητας που υιοθέτησε μετά το δάνειο που δόθηκε στη χώρα από την Ευρωπαϊκή Ένωση και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ).

    Οι περικοπές αυτές αποτελούν «παραβίαση της αρχής της ισότητας» που περιλαμβάνεται στο πορτογαλικό σύνταγμα, καθώς επιβάλλουν στους δημόσιους υπαλλήλους και τους συνταξιούχους «επιπλέον θυσίες χωρίς να προβλέπονται αντίστοιχες για το σύνολο των πολιτών..."

  12. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 06/07/2012 00:55:45

    Εμείς διαπραγματευόμαστε. Αυτοί δεν διαπραγματεύονται.

    Για να μην μπερδευόμαστε με τις έννοιες, η ετυμολογία της λέξης "διαπραγμάτευση":

    διαπραγμάτευση η [δiapraγmátefsi] Ο33 : 1. συζήτηση, συνεννόηση που γίνεται =======> με σκοπό τη σύναψη συμφωνίας -ση

    ουσιαστικό, θηλυκό

    - η συζήτηση μεταξύ πωλητή και αγοραστή προκειμένου να οριστεί η τιμή του υπό πώληση αγαθού
    - η συζήτηση που γίνεται μεταξύ δύο ή περισσότερων πλευρών που διαφωνούν σε κάτι με σκοπό την εξεύρεση μιας αποδεκτής λύσης ======> μετά από αμοιβαίες υποχωρήσεις <======= ή αλλιώς, συζήτηση για να βρεθεί συμβιβαστική λύση
    - η ανάπτυξη ενός επιστημονικού ή κοινωνικού ή άλλου θέματος, η ανάλυση

    Δεν έχουμε διαπραγμάτευση, μην μπερδεύεστε. Αυτό που έχουμε είναι το εξής: Αυτοί μας λένε τι θα κάνουμε και εμείς δηλώνουμε "μας περιμένουν δύσκολα χρόνια".

    Ο διάλογος είναι κάπως έτσι:

    Στουρνάρας: Καλημέρα σας κύριοι της Τρόικα! (αμήχανο χαμόγελο μέχρι τα αυτιά)
    Τρόικα: Mr. Stournaras, δεν εφαρμόσατε το πρόγραμμα που υπογράψατε. Δεν τηρείτε τις υποσχέσεις σας. Είστε μήπως ένας αναξιόπιστος έταιρος;
    Στουρνάρας: Μα....δεν πρόλαβα, χτές με έβαλαν.........! (ελαφρύς τρόμος)
    Τρόικα: ...... Δεν είναι δικό μας πρόβλημα αυτό.
    Στουρνάρας: Μα...
    Τρόικα: Δεν πειράζει όμως. Να, πάρτε ένα ακόμα πακέτο περικοπών 2 δις για τις καθυστερήσεις λόγω εκλογών. Να εφαρμόσετε και τα υπόλοιπα, γιατί αλλιώς θα έρθουν κι άλλες περικοπές. Μην ξεχνάτε πως έχετε υπογράψει μνημόνιο 1+2.
    Στουρνάρας: Μα....
    Τρόικα: Θέλατε να πείτε κάτι άλλο; (Did you want to say something else?)
    Στουρνάρας: Εγώ.... ξέρετε.... δεν...
    Τρόικα: Ευχαριστούμε για την κουβεντούλα. Καλημέρα σας, εμείς πάμε για μπύρες στην Πλάκα. Τα λέμε σε μια βδομάδα.
    Στουρνάρας: ..................
    Τρόικα: Άντε γειά. Φιλάκια.

    Στουρνάρας (στα κανάλια): "Μας περιμένουν δύσκολα χρόνια".

    • Factorx avatar
      Factorx @ Πεπόνης 06/07/2012 01:24:16

      Πεπόνη το έχεις παραξυλώσει με την αποπληροφόρηση. Δεν έγιναν έτσι τα πράγματα και συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Και μόνο η φράση των τροικανών "θα περάσεις καλά στο eurogroup" υποδηλώνει ότι προηγήθηκε εμμονή της κυβέρνησης στους στόχους της. Στην πραγματικότητα τους είπε ότι εγω στο γιουρογκροuπ θα αναφερθώ στη ανάγκη τροποποιήσεων και γι αυτό του έδωσαν την προηγούμενη απάντηση. Η κυβέρνηση αποφεύγει να κάνει διαρροές και καλά κάνει. Αν λοιπόν θέλουμε να διαβάσουμε τις διαρροές της Τροικα που αναπαράγεις εσύ ξέρουμε κι εμείς αγγλικά.

      Και νομίζω οτι δεν σέβεσαι ούτε τον χώρο ούτε τους άλλους σχολιαστες με αυτά που γραφεις

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ Factorx 06/07/2012 01:46:49

        1. Σέβομαι την σελίδα και τους σχολιαστές περισσότερο από όσο νομίζεις, αλλά και την χώρα.
        2. Σέβομαι και τον εαυτό μου όμως, αυτές τις μέρες ετοιμάζω να στείλω την φορ. δήλωση, ξέρεις.
        3. Μακάρι να έχεις δίκιο εσύ και άδικο εγώ. Αυτό δεν θα με πείραζε καθόλου, αλλά δεν το βλέπω.
        4. Η εμμονή στους στόχους και η αναφορά σε ανάγκη για τροποποίηση δεν συνιστούν αποτέλεσμα.
        5. Δεν ευθύνεται η αποπληροφόρηση που ασκώ εγώ για την κατάσταση που βιώνει ο τόπος.
        6. Έργα θέλουμε. Από λόγια χορτάσαμε. Όλοι θα κριθούν από το αποτέλεσμα. Περιμένουμε.

        • Factorx avatar
          Factorx @ Πεπόνης 06/07/2012 02:01:02

          Κι εγώ κάνω φορολογική δήλωση και όλοι εδώ μέσα πληρώνουμε τις υποσχρεώσεις που δημιούργησαν άλλοι μπας και σωθεί ο τόπος. Όμως μην φτιάχνεσαι μόνος σου και νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που παλεύει. Κια άλλο να λες την άποψή και άλλο να κάνεις προπαγάνδα

          • Πεπόνης avatar
            Πεπόνης @ Factorx 06/07/2012 02:18:48

            Καλά, άσε την προπαγάνδα, την σιχαίνομαι όσο κι εσύ. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω εγώ προπαγάνδα, στο ξεκαθαρίζω όσο πιο επίσημα γίνεται από το ίντερνετ. Την άποψη μου λέω, όπως όλοι, και δεν αμφισβητώ ότι είναι πάρα πολλοί αυτοί που παλεύουν πολύ περισσότερο από όσο εγώ... Όμως στο δια ταύτα, θεωρώ "δύσκολο" να μεταλλαχθούν σε ανθρώπους οι λύκοι της Τρόικα από την μια μέρα στην άλλη. Ο ΥΠΟΙΚ δηλώνει "μας περιμένουν δύσκολα χρόνια" - τι έπρεπε να συμπεράνω;

          • Factorx avatar
            Factorx @ Πεπόνης 06/07/2012 03:45:15

            "Διαπραγματευτική τακτική" - γιατί σώνει και καλά οι δικοί μας πρέπει να είναι "πουλημένοι" και ότι γράφει η τάδε δημοσιογράφος να είναι σωστό;

          • Πεπόνης avatar
            Πεπόνης @ Factorx 06/07/2012 09:52:03

            Αν κοιτούσα το πορτοφόλι μου, ή έστω τα πορτοφόλια των συγγενών, γνωστών και φίλων μου και τα έβλεπα να μου χαμογελούν, τότε σαφώς και δεν θα πίστευα τα όποια δημοσιεύματα. Τώρα όμως, που τα κοιτώ και κλαίνε όλα με μαύρο δάκρυ, ακούω παράλληλα να λέγονται διάφορα, όμολογώ ότι μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι πρόκειται περί τακτικής. Αν γράφουν ψέμματα οι εφημερίδες, δεν μπορώ να το ξέρω. Ζυγίζω τις φήμες μαζί με την πραγματικότητα μου και καταλήγω σε συμπέρασμα. Μακάρι να διαψευστώ και να μου λένε όλοι "είδες πόσο έξω έπεσες". Δεν έχω άλλη σοβαρή πηγή ενημέρωσης από τα Αντινέα. Εξάλλου δεν είναι λίγες οι φορές που "οι δικοί μας" αποδείχτηκαν χειρότεροι από πολλούς εφιάλτες μαζί. Κάθομαι μπροστά στον υπολογιστή και διαβάζω ότι "μας περιμένουν δύσκολα χρόνια" την ίδια ώρα που η κατάσταση έχει ήδη φτάσει στο απροχώρητο, όχι σε κάποιον φαντασιακό κόσμο, αλλά στην καθημερινότητα μου. Ας είναι όμως, ας περιμένουμε λίγο ακόμη. Καλημέρα.

          • ΠΑΝ.ΠΑΠ avatar
            ΠΑΝ.ΠΑΠ @ Factorx 06/07/2012 03:09:09

            Πεπόνη ξέρεις ο σεβασμός δεν χαρίζεται, κερδίζεται. Τωρα σε οτι αφορά την ουσία:
            1 Αν συνιστούσαν αποτέλεσμα δεν θα μιλούσαμε για τροποποιήσεις. Θα μιλούσαμε για τροποποιήσεις του αποτελέσματος.
            2 Κι εσύ κι εγώ και όλοι μας ευθυνόμαστε για την κατάσταση.
            3 Έργα θέλεις, αλλά δεν περιμένεις. Να δείς αν θα γίνουν. Αν δεν γίνουν μαζί σου
            στην δυναμική κριτική. Αλλά πριν το δούμε ας μην το βαπτίσουμε...

          • Πεπόνης avatar
            Πεπόνης @ ΠΑΝ.ΠΑΠ 06/07/2012 10:05:05

            Τα αποτελέσματα της πολιτικής τα βιώνω εγώ στην πράξη. Τροποποιήσεις που δεν αντανακλώνται στην καθημερινή ζωή δεν έχουν για μένα καμμία αξία. Δεν αντιλέγω ότι ευθυνόμαστε όλοι για την κατάσταση, αλλά υπάρχουν μεγάλες και σημαντικές διαφορές ως προς την έκταση της ευθύνης. Εγώ μόνο ψηφίζω. Δεν νομοθετώ, δεν εφαρμόζω, δεν έχω την όλη εικόνα. Την συλλογιστική του Πάγκαλου δεν πρόκειται ποτέ να την αποδεχτώ. Δεν έχει την ίδια ευθύνη ο οδηγος του αυτοκινήτου με την πίσω δεξία βίδα του κασετόφωνου όταν συμβεί ένα ατύχημα. Η πλειοψηφία ψήφιζε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ για πολλά χρόνια. Δεν τους ψήφισε όμως για να την οδηγήσουν στην άβυσσο, αλλά για να νομοθετήσουν και να εφαρμόσουν μια καλύτερη κοινωνία. Επαναλαμβάνω: Θα περιμένω, αναγκαστικά, αλλά ο χρόνος τελειώνει. Αν δεν τέλειωσε ήδη. Καλημέρα.

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/07/2012 01:13:07

    Αν το ένα από αυτά τα "δύο στο χέρι" (που προφανώς περιμένεις να μας σώσουν για αρχή) είναι η... μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση, τότε φοβάμαι ότι, αν συμβεί, απλώς θα βλέπεις τις τσέπες των εστιατόρων να παχαίνουν και τα δημόσια έσοδα από τον ΦΠΑ να πέφτουν. Και γι' αυτό να είσαι σίγουρος ότι δεν θα φταίνε "οι Μηλιοί και οι Μπαλάφες"...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 06/07/2012 01:13:54

      (Στο παραπάνω σχόλιο του Κώστα ΜΠ αναφέρεται η απάντηση.)

  14. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 06/07/2012 02:54:55

    Κατά τη προσωπική μου γνώμη,οι δηλώσεις Στουρνάρα είναι ατυχέστατες.Βέβαια,όλα θα κριθούν στη πράξη.Πάντως,ξεκίνησε με το αριστερό.Οι δηλώσεις του διακρίνονται από διάθεση υποτέλειας.Θα ισχυριστεί κάποιος ''στη κατάσταση που είναι η χώρα,δεν χωρούν νταηλίκια''.Θ'απαντούσα ως εξής:Νταηλίκι είναι να πει ο υπουργός Οικονομικών της Ελλάδος πως το πρόγραμμα αυτό ΔΕΝ βγαίνει με τίποτα και μας οδηγεί κατευθείαν στο γκρεμό;Νταηλίκι είναι να δηλώσει ο υπουργός Οικονομικών της Ελλάδος πως οι Έλληνες αυτοκτονούν,εγκαταλείπουν τη πατρίδα κατά χιλιάδες μεταναστεύοντας στο εξωτερικό,οι φόροι έχουν λυγίσει τους πάντες,οι μισθοί έχουν ξεφτιλιστεί,μαγαζιά κλείνουν και η ανεργία καλπάζει;Εάν δεν πει αυτά ο πλέον αρμόδιος υπουργός,ποιος θα τα πει;Τίποτα άλλο,προς το παρόν.

    • abc avatar
      abc @ Komis Montechristo 06/07/2012 10:52:15

      ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΟΜΗ!!!
      Και δεν κάνεις καθόλου προπαγάνδα...