#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/08/2013 15:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στουρνάρας: Τέλος το χαράτσι απο το 2014



Συνέντευξη εφ’ όλης της ύλης στο Mega έδωσε ο υπουργός Οικονομικών βγάζοντας και πολλές ειδήσεις. Μεταξύ αυτών ότι δεν κινδυνεύουν οι καταθέσεις με κούρεμα, ότι δεν θα μειωθούν οι κατώτατοι μισθοί γιατί δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια καθλως και ότι το χαράτσι στα ακίνητα θα το πληρώσουμε τελευταία φορά το 2013. Ο Γ. Στουρνάρας, αναφερόμενος στο ταξίδι του πρωθυπουργού στις ΗΠΑ τόνισε: «Λάβαμε τη στήριξη που επιθυμούσαμε από τις ΗΠΑ. Συμπίπτουμε με τις ΗΠΑ με τη συνολική στάση της οικονομικής πολιτικής. Από μόνη της η λιτότητα δε φέρνει αποτελέσματα. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος, είναι πιστεύω αντιληπτό αυτό. Δεν λύνει τα προβλήματα της ευρωζώνης μόνο ό,τι κάνουν Πορτογαλία και Ελλάδα, πρέπει να αντιμετωπίσει και η ευρωζώνη τα βασικά της προβλήματα, πρώτον με τραπεζική ένωση, δεύτερον με οικονομική πολιτική που συνδυάζει ανάπτυξη και τρίτον με μια ενιαία αγορά χρέους» σημείωσε ο υπουργός.

Ο Πρόεδρος Oμπάμα δε θα έπαιρνε το ρίσκο μιας θετικής δήλωσης αν δεν πήγαινε καλά η ελληνική οικονομία, τόνισε ο κ. Στουρνάρας.

Αναφορικά με το κούρεμα καταθέσεων τόνισε: «Μην ακούτε καταστροφολόγους που μιλάνε για "κούρεμα" καταθέσεων. Δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος» ο Γιάννης Στουρνάρας ενώ σημείωσε ότι δεν υφίσταται κανένας κίνδυνος για έξοδο από το ευρώ. Όσον αφορά στο «κόκκινα» δάνεια, ο κ. Στουρνάρας τόνισε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος για τις τράπεζες, καθώς επαρκεί το «μαξιλάρι» του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας.

Όσον αφορά τους πλειστηριασμούς και το ενδεχόμενο να γίνει άρση του παγώματος από 01/01/2014, ο κ. Στουρνάρας είπε ότι ότι γίνει θα γίνει με αίσθημα ευθύνης αλλά δεν μπορεί και να πλήττεται η στεγαστική πίστη. «Άνθρωποι που δεν μπορούν να πληρώσουν δεν πρέπει να τους κυνηγά η τράπεζα. Οι κακοπληρωτές όμως πρέπει να πληρώσουν, αλλιώς δεν θα έχουμε στεγαστική πίστη και οι τράπεζες δεν πρόκειται να δώσουν σε κανέναν δάνειο».

 

Για το θέμα των φορολογικών δηλώσεων είπε ότι δεν θα υπάρξουν άλλες παρατάσεις, ενώ για το θέμα των αποδείξεων είπε ότι όποιος δεν κόβει αποδείξεις κλέβει το κράτος. Είπε επίσης ότι γι' αυτό το λόγο με πράξη νομοθετικού περιεχομένου και με κλειστή βουλή αποφασίστηκε οι ελεγκτές του ΣΔΟΕ να κατάσχουν ακόμα και τις ταμειακές μηχανές.

Όσον αφορά στη βιωσιμότητα του ελληνικού χρέους, ο υπουργός Οικονομικών, υπογράμμισε ότι θα ανοίξει η σχετική συζήτηση όταν έρθει η ώρα.

«Δε βλέπω μεγάλες συγκρούσεις ΗΠΑ – Γερμανίας για το ελληνικό χρέος αλλά έναν εποικοδομητικό διάλογο» δήλωσε σε άλλο σημείο ο Γιάννης Στουρνάρας υπογραμμίζοντας πως η Ελλάδα πρέπει να «πετύχει πρωτογενές πλεόνασμα στο τέλος του 2013».

Σε ερώτηση αν θα ανασχεθεί η ύφεση, ο υπουργός Οικονομικών απάντησε: «Τα μέχρι τώρα στοιχεία δείχνουν πως μέχρι το τέλος του 2013 η χώρα θα οδηγηθεί σε πρωτογενές πλεόνασμα. Σαφώς υπάρχει φως στο τούνελ. Η ύφεση το 2013 θα είναι κάτω από το 5%». Για την κινητικότητα είπε ότι οι αποχωρήσεις δεν γίνονται για να πάρουμε τη δόση. «Οι υποχρεωτικές απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων θα βελτιώσουν την ποιότητα του δημοσίου τομέα. Οι 15.000 που θα φύγουν το 2013 και το 2014 είναι άνθρωποι που έχουν τιμωρηθεί ή που δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους για να έρθουν 15.000 άνθρωποι ικανοί» σημείωσε.

Μίλησε και για τη δήλωση περί κόπωσης πολιτικών, λέγοντας ότι αν κάποιοι θέλουν να δουν φαντάσματα, δεν φταίει εκείνος και ξεκαθάρισε ότι δεν αναφερόταν σε Έλληνες πολιτικούς.

«Κάνω τη δυσκολότερη δουλειά πάνω στον πλανήτη όπως μου έχουν πει συνάδελφοι στο Eurogroup. Ωστόσο αισθάνομαι μια χαρά» είπε ο κ. Στουρνάρας. Όσον αφορά το χαράτσι στα ακίνητα, ο υπουργός τόνισε ότι θα το πληρώσουμε για τελευταία φορά το 2013, καθώς από το 20104 θα ισχύσει ο Ενιαίος Φόρος Ακινήτων που είπε ότι θα είναι σύντομα έτοιμος και θα είναι δίκαιος για όλους. Για το επίδομα θέρμανσης ή της μείωσης του ειδικού φόρου κατανάλωσης είπε ότι δύσκολα μπορεί να μειωθεί ο ειδικός φόρος. Αντίθετα το θέμα του επιδόματος εξετάζεται, είτε με αύξηση του αριθμού των δικαιούχων, είτε με απλούστερη διαδικασία για την είσπραξή του.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Από μηχανής Θεά avatar
    Από μηχανής Θεά 09/08/2013 14:10:28

    Άμα το λες εσύ .........!

  2. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 09/08/2013 14:33:38

    Καλά που το είπες ρε Γιάννη, γιατί μου έχουν μείνει κάτι λίγες οικονομίες στην πάντα. Σημερα δεν προλαβαίνω βέβαια, από Δευτέρα...

  3. Ανήσυχο Πνεύμα avatar
    Ανήσυχο Πνεύμα 09/08/2013 14:40:10

    Δεν έχω τίποτε για να μου πάρεις πια κι έτσι δε νοιάζομαι για τις παρόλες σου.

  4. Νικόλας1 avatar
    Νικόλας1 09/08/2013 14:49:17

    Εγώ τον πιστεύω, διότι αν επιχειρηθεί κούρεμα στις Ελληνικές τράπεζες, δεν θα υπάρχουν ούτε οι ελάχιστες καταθέσεις που ήδη μειώνονται αλματωδώς...Θα πρέπει οι βουλευτές να εκβιασθούν και πάλι για να ψηφίσουν νόμο για έρευνα κατ' οίκον ή και σωματική, προς ανεύρεση χρημάτων...

  5. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 09/08/2013 14:57:50

    Ωχ,ωχ,ωχ!...

  6. Μιά φορά κι έναν καιρό avatar
    Μιά φορά κι έναν καιρό 09/08/2013 15:07:12

    Εγώ όμως, λέω πιό όμορφα παραμύθια.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Μιά φορά κι έναν καιρό 09/08/2013 15:25:11

      Ναί,ἀλλά αὐτός λέει,θά ζήσετε ἐσεῖς καλά κι ἐμεῖς καλύτερα..

      • Μ.Β avatar
        Μ.Β @ Κυθήριος 09/08/2013 18:26:51

        Ναι αγαπητέ Κυθήριε, μπορεί αυτός να λέει ότι θέλει, αλλά γελάει καλύτερα τελικά, όποιος γελάει τελευταίος ! :-)

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Μ.Β 09/08/2013 21:56:21

          Nά δεῖς Βασίλισσά μου πού ἔχω ξεχάσει καί πώς γελᾶνε,τῶρα τελευταία...

  7. Α.Μ avatar
    Α.Μ 09/08/2013 15:10:06

    Τα τελευταία 180 €, τα ....σήκωσα εχθές! Ας κουρεύεται όσο θέλει τώρα

  8. ApoTel avatar
    ApoTel 09/08/2013 16:26:26

    Το ωραίο ήταν στο τέλος που του λέει ο Ιορδάνης είδατε τι ωραίες συνεντεύξεις σας παίρνουμε εδώ το πάτε και τις δίνετε στους ξένους (όρα Bloomberg)

  9. Dal avatar
    Dal 09/08/2013 16:50:18

    Στουρνάρας: Δεν υπάρχει κίνδυνος για «κούρεμα» καταθέσεων,

    Τώρα η ανησυχία είναι ακόμη πιο μεγάλη.Ο άνθρωπος εδώ και τέσσερα χρόνια που τον παρακολουθώ δεν είπε ούτε μια αλήθεια, ούτε μια. Αφού πάμε για άλλο κούρεμα δεν θα κουρέψουμε και εμείς κάτι?. Τι απομένει εκτός των καταθέσεων?να ακούσω.

  10. Lin avatar
    Lin 09/08/2013 16:54:38

    Ναι και άμα γίνει κούρεμα λες και έχουμε να χάσουμε τίποτα οι μόνοι που έχουν καταθέσεις είναι διάφοροι ελ.επαγγελματίες που κλέβουν το κράτος και οι τεμπελαχαναδες δημόσιοι υπάλληλοι που περνούν το εφάπαξ.

  11. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 09/08/2013 17:04:37

    Αυτό με τις καταθέσεις και το κούρεμα δε νοείται καν να το λένε σχετικοί με τα οικονομικά. Είναι από αφελές, μέχρι ύποπτο που θέλει να ξαναρίξει τη ρευστότητα των τραπεζών με το φόβο και τη μείωση της αποταμίευσης όσων έχουν έστω και λίγα χρήματα στην άκρη. Εγώ προσωπικά δεν, αλλά κούρεμα στην Ελλλάδα ΔΕΝ γίνεται όσο και να το λένε κάποιοι 2-3 φορές τη μέρα.

  12. Hawk avatar
    Hawk 09/08/2013 17:25:01

    Εγώ πάντα το έλεγα ότι σπίτι χωρίς Γιάννη προκοπή δεν κάνει.....
    Εντάξει κύριε Στουρνάρα είπαμε, όχι και δύσκολη δουλειά, και εμείς ξέρουμε να την κάνουμε, με τόσα κουρέματα μισθών, συντάξεων, μετακινήσεων, μεταθέσεων πληρωμών ιδιωτών, όλο και θα είχαμε μειώσει το έλλειμα. Καμιά ασπιρίνη φροντίστε να δίνετε στα νοσοκομεία γιατί βλέπω πολύ ζωηρό τον Αδωνι και ανησυχώ!

  13. el eternauta avatar
    el eternauta 09/08/2013 18:42:58

    Με στο τελευταίο Κουρεμα τον ευατο μας δεν κουρεψαμε ;
    Τώρα τι να κουρεψουμε ;
    Το σκάλπ ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ el eternauta 09/08/2013 23:07:52

      Ακριβώς! Ότι είχε να γίνει έγινε. Και να το ξυρίσεις το αυγό δε βγαίνει ούτε χνούδι. Το ερωτημα είναι, γιατί επιμένουν κάποιοι να διασπείρουν φήμες για κούρεμα καταθέσεων; Αφέλεια, άγνοια ή πρακτοριλίκι;

  14. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 10/08/2013 01:41:24

    Στο τέλος η ΝΔ θα βρει μια ψήφο... αυτή του Στουρνάρα .
    Ηδη ο Σαμαρας το είπε το ευρωκοινοβούλιο θα γεμίσει με Γκρίλο ...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Θοδωρής 10/08/2013 13:02:56

      Μην είσαι τόσο σίγουρος...εκτός αν και εσυ μαζεύεις αναπτήρες και ρόπαλα

  15. kat avatar
    kat 10/08/2013 07:56:25

    Ενισχύει ολα τα κανάλια των αφεντικών , ντόπιων και ξένων.

  16. kat avatar
    kat 10/08/2013 07:57:47

    Ας πρόσεχε.

  17. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 10/08/2013 16:49:35

    Το θεμα δεν ειναι μονο να καταργηθει το ΧΑΡΑΤΣΙ της ΔΕΗ. Αυτο ειναι αυτονοητο. Το θεμα ειναι να αντικατασταθουν ΟΛΟΙ οι φοροι στα ακινητα, με 1 δικαιο προοδευτικο φορο, ο οποιος θα λαμβανει υποψη τις ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ τιμες της κτηματαγορας και οχι τις αστειες-παραφουσκομενες Αντικειμενικες Αξιες του 2009, τα τωρινα εσοδα που εχουν οι ιδιοκτητες ακινητων απο τις (όποιες) εκμισθωσεις, και τη τωρινη φοροδοτικη ικανοτητα των ιδιοκτητων ακινητων.
    Αλλοιως ο Αλεξης και η Χ.Α , θα τριβουν τα χερια τους, για τις νεες μεταγραφες ψηφοφορων που θα κανουν!

  18. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 12/08/2013 12:14:54

    Σωστά όλα, τέλος στα χαράτσια, έκτακτες εισφορές, λοιπές επιβαρύνσεις.
    Όλα σ'ενα, νοικοκυρεμένα, ΕΘΝΙΚΟ ΕΝΟΙΚΙΟ,
    κοντολογής κατάργηση ιδιοκτησίας.
    Τελικά μήπως πρόκειται για εφαρμογή του
    Μαρξισμού με καπιταλιστικό μανδύα; Γιατί
    εδώ που τα λέμε, τα όσα συμβαίνουν τα 4
    τελευταία χρόνια, σαν να ψιλομοιάζουν στα
    γραμμένα κιτάπια αυτής της θεωρίας.
    Άλλωστε, διαθεσιμότητα, μετάταξη αλλά και
    κινητικότητα, κάτι απο μυρωδιά Σ.Ενωσης
    έχουν "άσε τι σπούδασες, θα πάς εκεί που σε χρειάζεται το κράτος" Αν συνυπολογίσουμε
    κούρεμα μικροομολογιούχων + ενδεχόμενο
    κουρέματος καταθέσεων, όλα εκεί δείχνουν.
    Η μόνη διαφορά θάναι στους τίτλους, εκεί
    ήταν πολιτμπιρο εδώ θάναι ολαταμπορώ.
    Γι' αυτό ο Τατσόπουλος κάνει κουβέντα γιά
    πιθανή συνεργασία.