#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/08/2012 15:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στουρνάρας: Γιατί η Ελλάδα πρέπει να μείνει στο παιχνίδι



Ως σημαντική εξέλιξη που ενδιαφέρει άμεσα την σωτηρία της Ελλάδας εκτίμησε ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας την υιοθέτηση από το γερμανικό σοσιαλδημοκρατικό κόμμα της αρχής της δημοσιονομικής ένωσης των ευρωομολόγων κλπ. "Είναι πάρα πολύ σημαντικό, σήμερα το πρωί υιοθέτησαν εισήγηση του φιλοσόφου Habermas, ότι πρέπει το SPD να υιοθετήσει την αρχή της δημοσιονομικής ένωσης. Αυτό είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό ξέρετε και ενισχύει αυτό που λέω ότι εμείς πρέπει να μείνουμε στο παιχνίδι όσο μπορούμε μέχρις ότου η Ευρώπη δώσει τη μεγάλη ανάσα" είπε ο κ. Στουρνάρας στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια κατά την σημερινή συνάντησή τους.

«Με ρώτησε αν υπάρχει ελπίδα και του είπα ότι υπάρχει» είπε στους δημοσιογράφους ο κ. Στουρνάρας, μετά την συνάντηση και διευκρίνισε λέγοντας ότι το βασικότερο για την Ελλάδα είναι να παραμείνει στο «παιχνίδι», τώρα που πλησιάζει η «μεγάλη λύση» στην κρίση της Ευρωζώνης.

Σε συνέντευξή του στην εφημερίδα «Berliner Zeitung», ο πρόεδρος του γερμανικού σοσιαλδημοκρατικού κόμματος (SPD), Ζίγκμαρ Γκάμπριελ ,προτείνει μία εναλλακτική στρατηγική για την καταπολέμηση της κρίσης, η οποία προβλέπει την κοινή ανάληψη των χρεών από όλες τις χώρες της Ευρωζώνης με ταυτόχρονη διασφάλιση του κοινού ελέγχου στους κρατικούς προϋπολογισμούς όλων των κρατών-μελών.

Ο Γκάμπριελ προσυπογράφει επίσης το κοινό «μανιφέστο για την Ευρώπη» που παρουσίασαν τρεις επιφανείς Γερμανοί ακαδημαϊκοί: ο φιλόσοφος Γιούργκεν Χάμπερμας, ο οικονομολόγος και σύμβουλος της γερμανικής κυβέρνησης Πέτερ Μπόφινγκερ και ο καθηγητής πολιτικής θεωρίας και φιλοσοφίας Γιούλιαν Νίντα Ρίμελιν, που είχε διατελέσει υπουργός Πολιτισμού στη σοσιαλδημοκρατική κυβέρνηση του Γκέρχαρντ Σρέντερ.

Οι συντάκτες του μανιφέστου κάνουν λόγο για «παράλληλα σύμπαντα» πολιτικής και αγορών. Υποστηρίζουν ότι χρειάζεται αλλαγή στρατηγικής για την εμβάθυνση της πολιτικής Ευρώπης με εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας «για να διασφαλιστεί ο αποτελεσματικός έλεγχος της δημοσιονομικής πολιτικής», καθώς και με καλύτερο συντονισμό στην οικονομική, αλλά και κοινωνική πολιτική των κρατών-μελών, με στόχο να διορθωθούν οι «δομικές ανισορροπίες» στην ευρωζώνη.

Χωρίς αυτήν την αλλαγή στρατηγικής, η Ευρωζώνη δεν πρόκειται να επιβιώσει «στη σημερινή της μορφή» εκτιμούν οι συντάκτες του μανιφέστου, οι οποίοι πάντως θεωρούν ότι δεν βρισκόμαστε αντιμέτωποι με μία «κρίση του ευρώ», αλλά με μία «κρίση αναχρηματοδότησης» μεμονωμένων χωρών της Ευρωζώνης.

Απέκλεισε απολύσεις στο δημόσιο

Μιλώντας στους δημοσιογράφους μετά τη συνάντησή του με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ο κ. Στουρνάρας απέκλεισε κατηγορηματικά το ενδεχόμενο απολύσεων στο Δημόσιο. Άφησε όμως ανοικτό το θέμα της εφεδρείας, «γιατί τα νούμερα δεν βγαίνουν» όπως είχε χαρακτηριστικά. Δήλωσε τέλος ότι από το πακέτο των 11,5 δισ. ευρώ εκκρεμούν ακόμα μέτρα περίπου 4 δισ. ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 07/08/2012 15:53:34

    σκέψεις...
    -ποιος σοβαρός άνθρωπος υπό τις παρούσες συνθήκες θα καθόταν να αναλάβει υπουργός οικονομικών της Ελλάδας;
    -ποιος σοβαρός άνθρωπος θα αναλάμβανε αυτό το βάρος και θα μοίραζε χαμόγελα και "αυτοπεποίθηση" όπου πατούσε κι όπου περπατούσε;

    • pilot avatar
      pilot @ Παρατηρητής 07/08/2012 16:34:51

      Χωρις να θελω να πω οτι ο Στουρναρας ειναι Θεος και θα τα καταφερει...... δεν παει να πει επειδη υπό τις παρούσες συνθήκες εχει αναλάβει υπουργός οικονομικών της Ελλάδας..... ή επειδη εχει αναλαβει αυτό το βάρος και μοίραζει χαμόγελα και “αυτοπεποίθηση” όπου πατούσε κι όπου περπατούσε........ τον κανει αποτυχημενο ή ανικανο !
      Μην ξεχνας ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ οτι οι Ηγετες (ο καθενας στον τομεα του) χαραζει δρομους εκει που ολοι οι αλλοι δεν τους βλεπουν και τα εχουν παρατησει!!

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ pilot 07/08/2012 16:43:45

        μακάρι να'ναι έτσι

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Παρατηρητής 07/08/2012 16:44:18

      Αντί να ψάχνει παλατάκι στο Hampstead, κάθεται και ασχολείται με τον γερο-Habermas !!!
      Βίτσιο που έχει ο αχινοτρίχης υπουργός!

  2. Takis avatar
    Takis 07/08/2012 16:25:40

    Με ρώτησε αν υπάρχει ελπίδα και του είπα ότι υπάρχει
    ++
    Ακους αν υπαρχει!!
    Η Ελπιδα πεθαινει τελευταια.

    Ασε δηλαδη
    "που σήμερα το πρωί υιοθέτησαν εισήγηση του φιλοσόφου Habermas, ότι πρέπει το SPD να υιοθετήσει την αρχή της δημοσιονομικής ένωσης"!!!

    Ουφ .. Ανασανα επιτελους!!

  3. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 07/08/2012 16:27:12

    "τώρα που πλησιάζει η «μεγάλη λύση» στην κρίση της Ευρωζώνης"

    Περιμένοντας την μεγάλη λύση, το πρόβλημα θα έχει γίνει τεράστιο

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιώργος Αχαιός 07/08/2012 16:33:53

      Μόνον όταν το πρόβλημα γίνει τεράστιο, θα έχουμε ρεαλιστικές ελπίδες να λυθεί.
      Γιατί τότε θ' αγγίξει πραγματικά αυτούς που δεν αγγίζει ακόμη τώρα. Τότε οι "τρομοκράτες" θα τρομοκρατηθούν.
      Ο ανεγκέφαλος δεν αντιδρά όταν βλέπει τον κίνδυνο να πλησιάζει αργά - αργά, από μακρυά. Αντιδρά ζωωδώς: Μόνον όταν ο κίνδυνος τον αγγίζει στην πλάτη, όταν αισθάνεται το παγωμένο ρίγος του θανάτου στην σπονδυλική στήλη του.

      • Heaven avatar
        Heaven @ Ο Θείος 07/08/2012 17:16:10

        μιλάς για αίλουρους, η άλλως πως, γάτες με πέταλα!!!!!
        ...ενδεχομένως να αποδειχτούν και ...τέτοιοι!!!!!!

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Heaven 07/08/2012 17:54:18

          ...του λόγου μου πάλι, για κομμάτι αργόστροφους ιπποπόταμους τους κόβω. Τους κυβερνώντες την Ευρώπη σήμερα εννοείται.
          Οι άλλοι, των "αγορών", σαν τρελαμένοι υπερκινητικοί κοκαïνομανείς μου φαίνονται. Κάποιων γέρικων αλεπούδων εξαιρουμένων - Μπάφετ και Σόρος, μετά το χάος.
          Υπάρχουν όμως και οι αναδυόμενοι Κίτρινοι - εκεί βλέπω και αίλουρους και Κομφουκιανή υπομονετική σοφία χιλιετηρίδων.

          • Heaven avatar
            Heaven @ Ο Θείος 07/08/2012 18:10:48

            μερικές φορές δεν χρειάζεται να είσαι εσύ ο αίλουρος!
            όταν χαθεί εντελώς η υπομονή, και σφίξουν ...πολλά, σε τσιμπάει μια ...Ομπάμια μύγα και γίνεσαι ...Lightning Bolt!!!!!
            ...θα μου άρεσε, ίσως (!), η Frau με tights!!!!!! οχι μόνο με σοσονάκια!!!! άκου σοσονάκια... tasteless!!!

      • Κλέων avatar
        Κλέων @ Ο Θείος 07/08/2012 17:35:39

        Το μόνο ρίγος που νοιώθουν αυτή τη στιγμή, είναι της πλεονάζουσας ρευστότητας μετά από την μαζική απόσυρση επενδύσεων από Ευρωπαϊκά ομόλογα και επενδύσεις.
        Μόλις λοιπόν το ένοιωσαν, έκαναν μεταφορά της σε άλλες αγορές και η θερμοκρασία επανήλθε.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/08/2012 16:42:25

    χμμμμ, θα μπορούσε κάλλιστα να την "κοπανήσει" κι αυτός για διακοπές στην Πάρο, εξάγοντας και 8 εκατ. στο Λονδίνο για αγορά ακινήτου....
    Αφού κάνει πρώτα δηλώσεις με τον ΣΥΡΙΖΑ...
    Και να τον ψάχνουν οι FT, να του διακόπτουν τις διακοπές...

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Ο Θείος 07/08/2012 16:57:22

      η κατάσταση ως έχει τώρα (αργότερα δεν ξέρουμε)
      ο σύριζα μελλοντικά θα γίνει πιόνι της παγκοσμιοποίησης, θα τον χρησιμοποιήσει και μετά θα τον πετάξει σαν στιμένη λεμονόκουπα.
      ο στουρνάρας είναι γατόνι το ξέρει αυτό. γι'αυτό δεν πάει με αυτούς.
      επίσης είναι πεπεισμένος για την επικράτηση της παγκοσμιοποίησης.
      η θέση του τώρα και η πολιτικές που θα ακολουθήσει θα τον βοηθήσουν στην μελλοντική του καρριέρα.
      προσωπικές εξετάσεις δίνει (όπως και οι περισσότεροι), ξέρει ότι το παιγχνίδι για τη χώρα είναι χαμένο.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Παρατηρητής 07/08/2012 17:08:51

        ...σιγά το πιόνι στην παγκόσμια σκακιέρα...
        Ούτε γράμμα μονού πόντου στο σκράμπλ.
        Είναι και σχετικά άγνωστη εκτός Ελλάδος η Ελληνική έκδοση...

        • Παρατηρητής avatar
          Παρατηρητής @ Ο Θείος 07/08/2012 17:42:19

          -μόνο σε 500,000 λάθρο να δώσει ελληνική ιθαγένεια
          -μόνον να τελειώσει το θέμα του όνοματος των σκοπίων σε μακεδονία
          -μόνον τη θράκη να κοσοβοποιήσουν

          θα πίνουν νερό στο όνομά του σύριζα από την ουάσινγκτον μέχρι τα υψιπεδα του γκολάν...

          (και τα προλαβαίνουν και τα τρία μέσα σε ένα εξάμηνο...)