#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2012 22:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στουρνάρας: Ας κάνει ότι θέλει ο Κουβέλης, το πακέτο έχει κλείσει...



«Το πακέτο ουσιαστικά έχει κλείσει, έχουν γίνει βήματα στο εργασιακό, θα το φέρω στην Βουλή και όποιος θέλει ας το ψηφίσει και ο κ. Κουβέλης ας κάνει ό,τι νομίζει».
Τα παραπάνω δήλωσε ο υπουργός Οικονομικών, Γ. Στουρνάρας σε συνομιλίες που είχε με δημοσιογράφους με το πέρας της σύσκεψης των πολιτικών αρχηγών και με αφορμή, τις δηλώσεις του πρόεδρου της Δημοκρατικής Αριστεράς ότι δεν πρόκειται αν ψηφίσει αλλαγές στα εργασιακά δικαιώματα.

Εν τω μεταξύ τελείωσε πριν από λίγο η τηλεδιάσκεψη του υπουργού Οικονομικών, με τους επικεφαλής της τρόικας - και σύμφωνα με στελέχη του υπουργείου θα υπάρχει συνεχής επαφή με τους δανειστές, προκειμένου να βελτιωθούν οι όροι για τα εργασιακά και συνολικά το πακέτο των μέτρων, έως και την Πέμπτη (οπότε πρέπει να έχει κλείσει). Σημειώνεται ότι την ερχόμενη Πέμπτη και την Παρασκευή θα συνεδριάσει το Euro Working Group (Eurogroup με εκπροσώπους υπουργών).

Πάντως, σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες  το “πακέτο” των μέτρων θα έρθει κανονικά στη Βουλή μαζί με τα εργασιακά.

Ωστόσο δεν θα έχει τη μορφή ενός άρθρου αλλά πολλών, με τις εργασιακές αλλαγές να αποτελούν ξεχωριστή ενότητα. Σε αυτή την περίπτωση εκτιμάται ότι η ΔΗΜΑΡ θα μπορεί να ψηφίσει αρνητικά χωρίς να κινδυνεύσει το σύνολο του νομοσχεδίου, καθώς ΝΔ και ΠΑΣΟΚ αριθμούν συνολικά 160 βουλευτές

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Afroditi P. avatar
    Afroditi P. 23/10/2012 22:33:58

    Τηλεοπτικος σταθμός ανακοίνωσε ότι μόλις ήρθε είδηση από ξένο πρακτορείο ότι η Τρόικα μόλις ζήτησε και την σύνδεση μελλοντικών εσόδων από διάφορα κοιτάσματα να πάνε στον ''ειδικό λογαριασμό'' , στον οποίο θα μπαίνουν όλα τα έσοδα του ελληνικού κράτους, και θα είναι υπό διεθνή διαχείρηση.

    -Πότε ανακοινώνει ο κύριος Στουρνάρας ποιά θα είναι η επίσημη ημερομηνία δημιουργίας του Ελληνικού Προτεκτοράτου της Γερμανίας?

    Η 28η Οκτωβρίου είναι ότι πρέπει !

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ Afroditi P. 24/10/2012 13:51:47

      Αν σκέφτονται στην Αθήνα τα κοιτάσματα της Κρήτης να το ξεχάσουν.

  2. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 23/10/2012 22:35:16

    Αυτο τι σημαίνει;
    η κυβέρνηση γίνεται δικομματική με το δεύτερο κόμμα να βρίσκεται σε κατάσταση αποσύνθεσης;
    και γιατί άραγε η τρόικα να θέλει να οδηγήσει την χώρα στο χάος για ένα ζήτημα που στην ουσια δεν την ενδιαφέρει αφου τα εργασιακά ειναι εγχώριο κατασκεύασμα και απαίτηση.

    Ειλικρινά δεν υπάρχει η παραμικρή λογική σε όσα συμβαίνουν εκτός κι αν κάποιοι έχουν προαποφασίσει την πτώχευση μας

    • kouvari avatar
      kouvari @ Χμμμμ 23/10/2012 22:58:01

      Ποσους σταυρους πηρε ο κ.Στουρναρας στις εκλογες....?

  3. πετρος avatar
    πετρος 23/10/2012 23:02:11

    Επειδή τα μέτρα είναι ΑΔΙΚΑ, και οδηγούν σε ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΗ κατάρρευση την Ελλάδα ( οι γεννήσεις από 120.000 έχουν πέσει το 2011 στις 106.000 και με τα νέα, αντιτεκνικά μέτρα, οι γεννήσεις θα πέσουν φέτος ακόμα παρακάτω, ενώ το 2013 μόνο τρελοί θα κάνουν παιδιά, άρα θα έχουμε το πολύ 50.000- 60.000 γεννήσεις, κυρίως αλλοδαπών και φοροφυγάδων ) , η Ελλάδα σε 20 χρόνια θα έχει μετατραπεί σε γηροκομείο και νέο Κόσοβο, με ευθύνη της Νέας Δημοκρατίας, του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ.
    Όσοι δεν μεταναστεύσουν, θα είναι μειονότητα σε πολλές περιοχές της Ελλάδας, ιδίως περιφερειακές ! Οι βουλευτές που θα τα ψηφίσουν θα γράψουν Ιστορία : Ιστορία Ρεπούσιας παραγωγής και εκτέλεσης ! Μετά την Μικρασιατική Καταστροφή, μετά τη Γερμανοιταλική κατοχή, αυτή θα είναι η πρώτη μεγάλη χαριστική βολή στον Ελληνισμό, μέσα στον 21ο αιώνα !

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ πετρος 23/10/2012 23:26:55

      Ναι και μετα ηρθαν οι μελισσες ο ΣΥΡΙΖΑ και οι συνιστωσες του και εφεραν το μελι δηλαδη την πεινα και την εξαθλιωση της Β Κορεας και των συν αυτη συντροφικων κρατων !Σαν δεν νρεπομαστε λεω εγω με τις εμμονες της τριτοκοσμικης κομμουνιστικης ιδεολογιας !

      • noldor avatar
        noldor @ Ραβινος 24/10/2012 11:05:13

        Ραβίνε σε κατανοώ μια ζωή στόχος σου ήταν η διάλυση της Ελλάδος και το πετυχαίνεις από οτι φαίνεται.

    • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
      ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ πετρος 24/10/2012 01:05:43

      Τον Στουρνάρα ποιος τον ψήφισε που έχει και δικαίωμα να μιλάει;Εντάξει είπαμε ότι για τους άλλους που ψηφίσαμε κάναμε λάθος, γι αυτόν τι μπορεί να πει κανείς;από που μας ήρθε το παλικάρι;

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 24/10/2012 00:11:19

    Το 71% του κοσμου ειναι υπερ απολυσεων δημοσιων υπαλληλων (σημερινή δημοσκόπιση). Ας φυγουν μερικές χιλιάδες ανίκανοι μετα απο αξιοκρατικη αξιολόγιση και θα σταματήσουν οι πιέσεις για τα εργασιακά.

  5. nikos avatar
    nikos 24/10/2012 00:16:18

    Μπράβο στον υπουργό! Ετσι θα ξεσκεπαστει αυτο το μόρφωμα που λέγεται ΔΗΜΑΡ.
    Ε ρε γλέντια να πει όχι ο Φώτης και ναι ο Ψαριανος!

  6. kotstak avatar
    kotstak 24/10/2012 01:11:54

    Έχει χαθεί η μπάλα.
    Η υπερβολική δόση “Τράγκα” έχει ζαλίσει τους πάντες.
    Συμπεριφέρεστε σα να έρχεται η τρόικα και σας κλέβει το πλούτο.

    • Ερώτηση πρώτη και βασική:
    Ποιος πληρώνει το μισθό σας; ποιος είναι ο εργοδότης σας;
    Κύριοι, μας πληρώνουν όλους (μισθούς, συντάξεις και εφάπαξ) τα ελληνικά προϊόντα που παράγουμε.

    • Ερώτηση δεύτερη:
    Γκρινιάζετε όλοι σας, ξέρετε όμως πόσα χρήματα δικαιούστε;

    Η ποσότητα του χρήματος εξαρτάται από την αξία των προϊόντων που παράγουμε.
    Όση είναι η αξία των προϊόντων που παράγαμε μέσα στο μήνα, τόσα χρήματα θα πάρουμε, όλοι μαζί, στο τέλος του μήνα.

    Είναι πολύ λίγα τα προϊόντα που παράγουμε.

    Τα κεφάλια μέσα και δουλειά.
    Τα ψέματα τελείωσαν.
    Εάν δεν ξυπνήσουμε σύντομα, θα πεθάνουμε όλοι από τη πείνα.

    • blue nile avatar
      blue nile @ kotstak 24/10/2012 02:02:07

      Aπό τη στιγμή που μπήκαμε στην ένωση του ευρώ, τα ελληνικά προιόντα έγιναν ακριβότερα και τα εισαγόμενα φτήνυναν.
      Άρα για την μειωμένη παραγωγικότητα έχει μερίδιο ευθύνης και το κοινό νόμισμα που όπως πάντα έβγαλε κερδισμένες τις πλεονασματικές χώρες που είδαν τα ποιόντα τους να εξάγονται πανεύκολα.
      Όμως η προβληματική αρχιτεκτονική του ευρώ δεν προέβλεψε ότι πρέπει να υπάρχει πάντα σε μια νομισματική ένωση για να είναι αυτή βιώσιμη.
      Έναν μηχανισμό αναδιανομής πλεονασμάτων με μορφή παραγωγικών επενδύσεων από τις πλεονασματικές στις ελλειμματικές χώρες της ένωσης.
      Από το 1945 μέχρι το 1971 το δολλάριο δέθηκε με κλειδωμένες ισοτιμίες με τα νομίσματα του δυτικού κόσμου και το γιεν.
      Κυριάρχησε με αυτό τον τρόπο στερώντας μεγάλο μέρος της ανταγωνιστικότητας των άλλων χωρών με την αδυναμία τους να υποτιμούν το νόμισμα τους για να γίνονται πιο ανταγωνιστικές.
      Σε αντάλλαγμα οι ΗΠΑ επέστρεφαν το 60% των πλεονασμάτων τους στις άλλες χώρες για να μπορούν αυτές να αναπτύσονται.
      Τα σχέδια Μάρσαλ είναι ένα παράδειγμα...
      Αυτό που έπρεπε να κάνει τώρα η Γερμανία είναι να αναλάβει τις ευθύνες της ως κατεξοχήν πλεονασματική χώρα της ένωσης.
      Μέρος των κερδών που έχει αποκομίσει από το ευρώ τα τελευταία δέκα χρόνια να τα επενδύσει στις προβληματικές χώρες.
      Να τραβήξει δηλαδή το αυτάκι στη Siemens και να της επιβάλει να φτιάχνει παραγωγικές μονάδες στην Ελλάδα και όχι στην Τουρκία.
      Και ας έχουν μεγαλύτερο κόστος...
      Έτσι θα μπορέσουμε να παράγουμε κι εμείς...

      • xp avatar
        xp @ blue nile 24/10/2012 05:30:44

        Mprabo!!!!

    • Χριστίνα avatar
      Χριστίνα @ kotstak 24/10/2012 10:32:12

      Ποιος πληρώνει το μισθό σας; ποιος είναι ο εργοδότης σας;

      Στον ιδιωτικό ή στο δημόσιο τομέα ; Αναρωτιέμαι γιατί εξ όσων γνωρίζω από τα φτωχά μπακαλίστικα οικονομικά που ξέρω ο ιδιωτικός τομέας ο οποίος δεν βρίσκεται στην σφαίρα του δημοσίου προβαίνει σε αυτό ίαση όταν και εφόσον έχει πρόβλημα και δεν έχει ανάγκη καμιά τρόικα να του κόψει αποζημιώσεις και μισθούς πέρα από τους ίδιους του επιχειρηματίες που τώρα που βρήκανε παπά ας θάψουνε 5-6 . Οσο για το δημόσιο δεν θυμάμαι κανείς τα τελευταία 30 χρόνια να μίλησε για το πώς γιγαντώθηκε; Ουτε νομίζω ότι κανείς από εδώ μέσα αλλά και γενικότερα δεν ήξερε τι γίνετε . Τι έγινε τώρα δλδ ξαφνικά βγήκαν τα όπλα να πυροβολήσουμε το λαό γιατί είναι πιο εύκολο από το να πυροβολήσουμε τον δωσίλογο μιας και ταϊζόμαστε από αυτόν ;
      Οσο για τα Ελληνικά προϊόντα που παράγουμε θα υπενθυμίσω την ποσόστοση που επιβλήθηκε στην Ελλάδα και η οποία έγινε και με μπακαλίστικα δεδομένα από πλευράς μας ….. Ποιος επιδοτούσε για να βγει το σιτάρι, ο κρόκος κοζάνης , οι ελιές ;
      Ειπαμε ναι οκ φταίει ο λαός δεν λέω φταίει αλλά αν το παιδί μου κλέψει φταίει μόνο αυτό για το κατάντημά του και εγώ καθόλου που σαν γονιός δεν το απέτρεψα ή δεν του έμαθα τι σημαίνει ήθος;
      Και ποιοι μας πληρώνουν αυτοί που μας χρωστάνε ; Μήπως ξεχνάμε ότι κάτι αποζημειώσεις δεν τις έχουμε πάρει όταν όλα τα άλλα κράτη τις πήραν;
      Μήπως ξεχνάμε τις μίζες ; Μήπως ξεχνάμε το ΦΠΑ της Hochtief ;

      Κλείνοντας αναφέρετε πως πρέπει να ξυπνήσουμε γιατί θα πεθάνουμε από την πείνα, δλδ αν δεν έχουμε λεφτά να πληρώσουμε τους φόρους δεν θα πεθάνουμε από το κρύο όταν για 3000 ευρώ χρέη προς το δημόσιο θα βγαίνει το σπίτι στο πλειστηριασμό μετά το 2013 ; Αν δεν φτάνουν τα ψίγματα για να πάρουμε τρόφιμα δεν θα πεθάνουμε ούτως ή άλλως … Δλδ κατά τη γνώμη σας αυτά τα μέτρα τα οποία είναι και τα τελευταία (Ας γελάσω όσες φορές το άκουσα ήρθαν τα επόμενα που ήταν χειρότερα) θα μας σώσουν ;
      Δλδ εσείς στο παν/μιο που πήγατε ή με βάση αυτά που γνωρίζετε , μάθατε ότι το κράτος το οποίο βασίζει τα έσοδα του σε φοροεισπρακτικούς μηχανισμούς και μόνο και κόψιμο της ρευστότητας της πραγματικής αγοράς και όχι της τραπεζικής στραγγαλίζοντας τα εισοδήματα σώζεται ; Γιατί αν θυμάμαι καλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά μπορεί και να κάνω λάθος γιατί μπορεί σε αυτό το μάθημα να έλειπα και η παράδοση να ήταν ‘’άνευ όρων’’ . Τι να πω δεν ξέρω μήπως κάνω λάθος ; Όμως θα το κοιτάξω .

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ kotstak 24/10/2012 13:23:52

      Μπράβο................kotstak

      Τις αλυσίδες πότε θα μας τις φορέσεις.............οχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο...... απλά για να ξέρουμε .

  7. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 24/10/2012 01:24:18

    Αν ψηφίσει ο κόσμος για τις άδειες των ταξί και των φορτηγών θα είναι 71% απελευθέρωση.Αν ψηφίσει για την φορολόγηση των ελεύθερων επαγγελματιών θα είναι 71% φορολόγηση και ούτω καθεξής.Άσε μας ρε μεγάλε με τις δημοσκοπίσεις.Τι σχέση έχουν τα εργασιακά με τους Δ.Υ.;Άντε γιατί πολύ παραμύθα έπεσε.Δεν είμαι Δ.Υ. αλλά δεν ρίχνω και νερό στον μύλο της τροϊκας και των εγχώριων υποτακτικών της.

  8. Tasos avatar
    Tasos 24/10/2012 02:05:35

    Είναι σαν τους Γερμανούς πολίτες που έχουν πιστέψει ότι όντως φεύγουν λεφτά από τη τσέπη τους και τα τρώνε οι Ελλήνες και το κράτος τους το ευσπλαχνικό ζημιώνεται ένεκα της κοινοτικής αλληλεγύης. Σάμπως έχει κατσει κανείς σε κανένα ΜΜΕ να εξηγήσει αν βγαίνει δημοσιονομικό ώφελος από μαζικές απολύσεις στον ΔΤ? Ε, τώρα άμα πάρεις τηλέφωνο και ρωτήσεις τον άλλον αν θέλει να απολυθούν οι επίορκοι, αργόσχολοι κλπ "ναί" θα πει, τι θα πει? Και βγαίνει μετά η δημοσκοπική και λέει ααα τόσο ποσοστό θέλει απολύσεις.

  9. tarzan avatar
    tarzan 24/10/2012 08:48:27

    λιγότερους από τον Καμένο .....

  10. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 24/10/2012 09:05:13

    Ο κύριος Στουρνάρας έχει συμφωνήσει για μελλοντικά έσοδα από εξορύξεις;;;;
    Για το φυσικό αέριο και το πετρέλαιο της Κρήτης, της Κρήτης επαναλαμβάνω, δεν νομίζω πως είναι αρμόδιος ο ακαδημαϊκός Στουρνάρας να αποφασίσει...
    Να δώσει τα πετρέλαια της Κρήτης, της Κρήτης επαναλαμβάνω, ο Στουρνάρας στους Γερμανούς;;;
    Κάτω τα ξερά του Στουρνάρα, και του κάθε Στουρνάρα, από τον ορυκτό πλούτο της Κρήτης...

  11. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 24/10/2012 09:14:11

    Ετσι, εθνικοπατριωτικοηρωικά, ανέκραξε ο μακρύτερος τών τριών σωματοφυλάκων τής συγκυβέρνησης, προσδιορίζοντας παράλληλα ότι δέν έγινε συζήτηση γιά τό 'μή έγγραφο' πού οδήγησε τόν παχύτερο (Πόρθο;) σέ προηγούμενη έκρηξη αγανάκτησης κατά τών προτεκτόρων πού μάς κουβάλησε (ώς μέλος τής προηγούμενης κυβέρνησης τού παιντιού).

    Ιδού οι λεπτομέρειες: http://loutraki1.blogspot.gr/2012/10/non-paper.html

  12. θησεας avatar
    θησεας 24/10/2012 09:21:44

    εχει στον αντ1 τον Αδωνη ,εχει ξεφυγει τελειως !μαζεψτε τον !

    • noldor avatar
      noldor @ θησεας 24/10/2012 11:08:34

      Γιατί, αφού είπε ότι η ρευστότητα της οικονομίας στηριζόταν από τους υψηλούς μισθούς των ΔΥ. Άρα υποθέτω ότι είναι κατά των απολύσεων.

  13. θησεας avatar
    θησεας 24/10/2012 09:27:36

    blue nile @1000%

  14. θησεας avatar
    θησεας 24/10/2012 09:28:32

    ο γαπ δικαιωνεται !

  15. ERASMUS avatar
    ERASMUS 24/10/2012 10:06:47

    Αγαπητέ φίλε , είδα με ενδιαφέρον την ανάλυση σου και θα ήθελα να μου εξηγήσεις τα παρακάτω αφού φαίνεται να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα της κατάστασης tην οποία εγώ αγνοώ

    Όπως λές
    Η ποσότητα του χρήματος εξαρτάται από την αξία των προϊόντων που παράγουμε.
    Όση είναι η αξία των προϊόντων που παράγαμε μέσα στο μήνα, τόσα χρήματα θα πάρουμε, όλοι μαζί, στο τέλος του μήνα.Είναι πολύ λίγα τα προϊόντα που παράγουμε.

    Στα παρακάτω link

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt#cite_note-10

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_oil_production

    http://en.wikipedia.org/wiki/Public_debt

    http://www.dgaep.gov.pt/upload/RI_estudos%20Presid%C3%AAncias/Public_Employment_EUMS.pdf

    μπορείς εύκολα να διακρίνεις τα παρακάτω

    1. Η Νιγηρία , η Αλγερία και η Αγκόλα παράγουν όσο πετρέλαιο παράγει η Νορβηγία και το Κουβέιτ. και μάλιστα η Νιγηρία έχει και χρέος 71%.Γιατι οι πρώτοι λιμοκτονούν που παράγουν πετρέλαιο και οι άλλοι όχι που παράγουν την ίδια ποσότητα ?
    2. Σου παραθέτω τα συνολικά χρέη ορισμένων χωρών ( Η Ελλάδα συμφώνα με τον πίνακα έχει 170%)

    Λουξεμβούργο 3.443% ( τρεις χιλιάδες τετρακόσια τις εκατό)
    Βρετανία 390%
    Ολλανδία 344%

    Οι κάτοικοι του Λουξεμβούργου ποια μανίκια θα σηκώσουν για να το σβήσουν ? Και σε ποιες βιομηχανίες θα δουλέψουν ( διότι όπως ξέρεις το Λουξεμβούργο βρίθει από βιομηχανίες…) και τι παράγουν για να παίρνουν 5πλασιους μισθούς από τους χρεοκοπημένους Έλληνες που έχουν το ένα εικοστό του χρέους του Λουξεμβούργου (1/20) ?

    Και γιατί δεν έχουν χρεοκοπήσει ακόμα αφού η Ελλάδα είναι ήδη χρεοκοπημένη με 170% ?????


    3. Το δημόσιο χρέος της Ιαπωνίας είναι 200% της Ελλάδας 143% και της Ιταλίας 119 %. Γιατί η Ελλάδα δεν την δανείζει κανένας και έχει προσφύγει στο ΔΝΤ και όχι η Ιαπωνία ?? Από απλό ενδιαφέρον για την Ιαπωνία δεν πρέπει να πάμε να τους πούμε να κόψουν μισθούς και συντάξεις ???? Λέω εγώ τώρα … μια πρόταση κάνω …..
    4. Οι δημόσιοι υπάλληλοι στην Ελλάδα αποτελούν το 3,3 % του πληθυσμού , στην Γερμανία το 3,5 % , στην Γαλλία το 3,8% , στην Κύπρο το 5,3% και και στην Μάλτα το 3,8%. Γιατί πρέπει να γίνουν απολύσεις εδώ και όχι στις άλλες χώρες που έχουν και μεγαλύτερο ποσοστό ?
    5. Η Γερμανία έχει 2.857.000 δημόσιους υπάλληλους , η Γαλλία 2.484.000 και η Βρετανία 1.903.000 . Αυτοί γιατί δεν είναι πολλοί , όταν η Ελλάδα έχει 371.000 ????? Από αυτούς δεν πρέπει να απολυθεί κανένας ?