#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2010 20:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον πάγο για τρία χρόνια οι μισθοί του ιδιωτικού τομέα



Απανωτά χτυπήματα κατά των Ελλήνων, πραγματοποιεί η κυβέρνηση λες και θέλει να κρατήσει σε... εγρήγορση τους πολίτες ή να τους εξοργίσει περισσότερο. Προτού ακόμη το νομοσχέδιο για το ασφαλιστικό και εργασιακό καθεστώς πάει στη Βουλή για να ψηφιστεί η κυβέρνηση ετοιμάζει νέο μνημόσυνο, όπως άλλωστε έχει προαναγγείλει και το μνημόνιο.

Τριετές πάγωμα των μισθών στον ιδιωτικό τομέα. Το είπε εμμέσως πλην σαφώς ο Γ. Πεταλωτής: “Είναι μια απόφαση, που έχει ληφθεί. Το πώς θα εξειδικευτεί είναι θέμα νομοτεχνικό», είπε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος χωρίς φυσικά να αναφέρει αν υπάρχει κάποιος διάλογος με τα συνδικάτα ούτε τον τρόπο που θα αναπληρωθεί το χαμένο εισόδημα εκατομμυρίων Ελλήνων.

Με τον πληθωρισμό να τρέχει στο 6% και τους μισθούς στάσιμους η αγοραστική δύναμη αναμένεται να πέσει τόσο χαμηλά ώστε πολλοί δε θα μπορούν να επιβιώσουν. Είναι δε προάγγελος κατάργησης του 13ου και 14ου μισθού και στον ιδιωτικό τομέα, όχι όπως επιτάσσει το ΔΝΤ αλλά όπως σχεδιάζει η κυβέρνηση μόνη της.

Φανταστείτε λοιπόν ένα ζευγάρι που δουλεύει για 700 ευρώ το μήνα να δει το μισθό του να παγώνει για τρία χρόνια ενώ η ακρίβεια καλπάζει.

Αυτά είναι πολύ επικίνδυνα πράγματα και φαίνεται ότι η κυβέρνηση δεν το έχει καταλάβει. Εκτός αν θέλει να εξοργίσει τόσο πολύ τους πολίτες προκειμένου να αυξηθεί η... κατανάλωση γιαουρτιού και ζαρζαβατικών.

Δυστυχώς, μαζί μ' αυτά ενίοτε ευδοκιμούν και βόμβες



ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/06/2010 17:44:25

    Πώς θα εξειδικευτεί είναι θέμα νομοτεχνικό!!!!!
    Θαυμασια!!! Μηπως εχουν αποφασισει και ποσο δικαιουμεθα να ζηουμε;
    Θα πεθαινουμε εν ειρήνει η θα μας εκτελουν;
    Θα τους ευγνωμονουμε εαν διευκρινήσουν το λεπτο!!! αυτο ζητημα.

    και μετα σου λενε οτι τους κατηγορεις αδικα

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/06/2010 17:46:02

    Χάιλ!

  3. GSV avatar
    GSV 28/06/2010 18:04:40

    Αν ετσι νομιζουν οτι θα προσελκυσουν νεες επενδυσεις απο ιδιωτικα κεφαλαια τοτε ειναι γελασμενοι.

    Ας σκεφτουμε μια εταιρια που απασχολει 1000 υπαλληλους και εχει ετησιο τζιρο 1 δις ευρω. Ας θεωρησουμε οτι προτιθεται να δωσει αυξηση 100 ευρω το μηνα σε καθε υπαλληλο. Αυτο συνεπαγεται 100000 ευρω επιπλεον εξοδα για μισθοδοσιες το μηνα. Ετησιως 1,2 εκατομυρια ευρω επιπλεον. Με λιγα λογια ψυχουλα μπροστα στο καθαρο της κερδος.

    Απο την αλλη εαν προσελκυσεις υποψηφιους επενδυτες με τον ορο της χαμηλης φορολογιας για ενα χρονικο διαστημα (10 χρονια ας πουμε), και θεσεις εργασιας ανοιγεις, και το ιδιωτικο κεφαλαιο αυξανεται, και περισσοτερο κερδος εχει η εταιρια απο τη χαμηλη φορολογια σε σχεση με το παγωμα των συνταξεων.

    Για παραδειγμα εαν φορολογεις μια εταιρια με 10% επι των κερδων και η εταιρια εχει κερδη 500 εκατομυρια. Της αφαιρεις ως φορους 50 εκατομυρια. Εαν τη φορολογησεις 5% της αφαιρεις 25 εκατομυρια.

    Επομενως εχουμε απο τη μια 1,2 εκατομυρια κερδος για την εταιρια απο το παγωμα των μισθων

    Και απο την αλλη 25 εκατομυρια απο την μειωση της φορολογιας.

    Γιατι μια εταιρια να επενδυσει στην Ελλαδα οπου απλα θα κερδιζει ενα 0,25% απο το παγωμα των μισθων και οχι σε καποια χωρα με χαμηλη φορολογια οπου θα κερδισει το 5% επι των κερδων της?

    Επομενως με το φτωχο μου μυαλο λεω εγω χωρις να εχω ιχνος γνωσεων οικονομικων μηπως οι πολιτικες που υιοθετουνται δεν ειναι για το καλο της χωρας?

    • Κ.Τ. avatar
      Κ.Τ. @ GSV 28/06/2010 21:40:41

      +1000

  4. salmonellas avatar
    salmonellas 28/06/2010 19:16:03

    Αναξιος σχολιου.

  5. Ο Iθαγενής avatar
    Ο Iθαγενής 28/06/2010 20:59:55

    Σιγά εδώ έχουν βάλει σε πάγο ολόκληρη την κοινωνία και θα κολλήσουν σε λεπτομέρειες;
    Έχουν αποφασίσει και μας το ανακοινώνουν, τόσο απλά.

    • Ο Iθαγενής avatar
      Ο Iθαγενής @ Ο Iθαγενής 28/06/2010 21:02:42

      Βέβαια αν είχαμε δικαιοσύνη και συνδικαλιστές σε αυτή τη χώρα με το πάγωμα των μισθών θα έπρεπε να είχαμε αυξήσεις ίσες με το πληθωρισμό, αλλά τι να εξηγείς σε πεταλόμυαλους...

  6. Ορέστιος avatar
    Ορέστιος 28/06/2010 21:22:12

    Με ποιό αιτιολογικό?
    Πως σχετίζεται με το δημόσιο χρέος?
    Τί καραμπινάτι απατεωνιά είναι αυτή?

    • Ο Iθαγενής avatar
      Ο Iθαγενής @ Ορέστιος 28/06/2010 21:31:41

      Σχετίζεται όμως με τις τσέπες ορισμένων και ιδιαίτερα των Τραπεζιτών ... θα δεις τον Οκτώβριο τι έχει να γίνει.

      • Ορέστιος avatar
        Ορέστιος @ Ο Iθαγενής 28/06/2010 21:32:37

        Των γνωστών και ως βουτάδων? (από το βουτώ το χέρι στην τσέπη σου?)

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ Ο Iθαγενής 28/06/2010 23:33:58

        ε ναι σου λέει καλά τους δώσαμε τα δάνεια, αλλα αφού έχουν πληρώσει ήδη τους τόκους να μη τους κολήσουμε στον τοίχο να τους πάρουμε και το ακίνιτο; αφού μπορούμε, βαράμε το ντέφι και όλη η βουλή χωρεύει... πού το πρόβλημα;

    • donaE avatar
      donaE @ Ορέστιος 28/06/2010 21:36:09

      Ανταγωνιστικοτητα,κοστος μοσθολογικο-δηθεν.

      • Ο Iθαγενής avatar
        Ο Iθαγενής @ donaE 28/06/2010 21:44:33

        Το φθινόπωρο θα υπάρχει επαναδιαπραγμάτευση μισθών και συνθηκών εργασίας στο ιδιωτικό τομέα με τα μέτρα που εφαρμόζει...και επειδή στη μεγάλη πλειοψηφία υπάρχουν διαπροσωπικές σχέσεις η σφαγή θα γίνει στις μεγάλες που είναι τράπεζες super market όμιλοι εκεί θα γίνει το έλα να δεις...

      • Ορέστιος avatar
        Ορέστιος @ donaE 28/06/2010 21:45:08

        Ακόμη κι η Βόρειος Κορέα καλύτερους νόμους έχει.

  7. ΣΥΣ avatar
    ΣΥΣ 28/06/2010 23:08:19

    λεφτα υπάρχουν

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ΣΥΣ 28/06/2010 23:35:54

      βρήκαν την πηγή που τα βγάζει αστείρευτα... και αν η πηγή τελιώσει.. κάτι θα σκευτούν, που ξέρεις μπορεί να μας κάνουν και σαπούνια στο τέλος αρκεί να βγάλουν κάποιο τελευταίο κέρδος.

  8. laz avatar
    laz 29/06/2010 02:47:37

    Τωρα που η κυβερνηση γιωργακη πατωσε μισθους και συνταξεις θα γινουμε ελβετια σε 2 χρονια..Δεν θα χουμε διαφθορα,φοροδιαφυγη,αναξιοκρατια,κλειστες συντεχνιες,κατασπαταληση του δημοσιου χρηματος εδω και εκει ...ΖΗΤΩ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΠΟΥ ΛΥΣΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ...πως δεν το ειχαμε σκεφτει πρωτυτερα?πως ζουσαμε στο σκοτος και δεν μειωναμε ολους τους μισθους και τις συνταξεις για να γινουμε λουξεμβουργο...?