#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2011 20:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον εισαγγελέα για τα "στημένα " παράγοντες του ποδοσφαίρου !!!



Σε εννέα συλλήψεις παραγόντων του ποδοσφαίρου, μεταξύ των οποίων και πολύ γνωστά ονόματα, έχει προχωρήσει έως στιγμής η Ασφάλεια Αττικής και ειδικότερα η Δίωξη Οργανωμένου Εγκλήματος, στο πλαίσιο επιχείρησης που πραγματοποιείται τις τελευταίες ώρες στην Αττική και σε άλλα μέρη της Ελλάδας, ύστερα από εισαγγελική έρευνα και παραγγελία για τα στημένα παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος.
Σύμφωνα με όσα έχουν γίνει γνωστά, οι συλληφθέντες είναι οι: Αχιλλέας Μπέος (πρόεδρος ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου), Σταύρος Ψωμιάδης (πρόεδρος ΠΑΕ Καβάλα), Γιώργος Τσακογιάννης (μεγαλομέτοχος ΠΑΕ Ηλιούπολη), Δημήτρης Ζαβαντίας (πρώην ποδοσφαιριστής), Νίκος Παντέλης (προπονητής), Αθανάσιος Ντότσης (μάνατζερ Αγροτικού Αστέρα), Νίκος Χάλκος (πρόεδρος ΠΑΕ Ηλιούπολη), Ανδρέας Δημόπουλος, Βασίλης Καρακούλιας.

Οι συλληφθέντες αντιμετωπίζουν κατηγορίες, που ξεκινούν από στοιχηματική απάτη και ξέπλυμα χρήματος και φτάνουν ως τη σύσταση εγκληματικής ομάδας.

Όπως έγινε γνωστό, έχουν γίνει πολλές προσαγωγές ανθρώπων, που έχουν σχέση με το ποδόσφαιρο, μεταξύ των οποίων και ποδοσφαιριστές, οι οποίοι εξετάζονται.

Η έρευνα γίνεται από κοινού με τις εισαγγελικές αρχές και το ΣΔΟΕ. Οι συλληφθέντες θα οδηγηθούν αύριο στους αρμόδιους εισαγγελείς.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρης avatar
    Κρης 22/06/2011 20:56:50

    τα ξέρουμε κι εμείς τα ονόματα - αν μας κάνουν μήνυση εσύ δεν θα ξέρεις τίποτα, έτσι;

    • madprof avatar
      madprof @ Κρης 23/06/2011 00:07:31

      Άρχισαν τα όργανα της αποβλάκωσης !. Οι πολίτες πεινάνε κι αυτοί τον χαβά τους. Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Αν σκάσει κάτι το καίνε σε μια μέρα και πάμε γι άλλα. Ενώ στις Ε. Δημοκρατίες συνεχίζουν μέχρι να αποδοθεί δικαιοσύνη. Αχχχχ !, ΦρουδοΦεουδοΝεποτισμοΤσιτσιολινοΣοσιαΛηστοΚαπιταλιστρο2ΓιωργοΑντωνο2Κώσταινα !, ποτέ δεν θα ζήσοθμε σε δημοκρατία ! Άκουγα στα ξένα ΜΜΕ που δίκαια φώναζαν οι πολίτες "κλέφτες κλέφτες κλέφτες"!. Απορώ δεν έχουν τσίπα γμτ μου ? δεν νιώθουν ντροπή τα παχύδερμα ? Έπρεπε να δείτε τις εκφράσεις των ξένων παρουσιαστών και των προσκεκλημένων τους που εξηγούσαν στις εκπομπές τους τι φώναζαν-επικαλούνταν οι πολίτες. Πως πάνε και παρουσιάζονται να πούνε τι ??? έτσι την πληρώνουμε εμείς !!.

    • Κρης avatar
      Κρης @ Κρης 23/06/2011 00:35:32

      σεβαστό, ( κάνει και ο γράφων mod και γνωρίζει )
      αλλα ειναι ''πρωτοσελιδα'' μέχρι και στο
      ''e-βήμα'' και ''e-εθνος'' ακόμη.

  2. Κρης avatar
    Κρης 22/06/2011 20:59:28

    και θέλανε να κανουν και τον ''Καβακλή''
    καβαλα+ηρακλης

    • Y. avatar
      Y. @ Κρης 22/06/2011 22:56:17

      Ναι, βγήκε ο Γωγάκος χθες (πρόεδρος ερασιτέχνη), και το ανακοίνωσε
      (..ωραίο το Καβακλής!!!)

  3. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 22/06/2011 21:08:49

    Από κάπου πρεπει να αρχίσει η κάθαρση στον βρωμερό βούρκο του ελληνικού ποδοσφαίρου.

    Πολλές ευχαριστίες στην UEFA που έκανε την αρχή. Σαν ενα καλό "μνημόνιο" ειναι και αυτό αφού επι 10ετίες η ΕΠΟ και η ΣουπερΛίπμ εθελοτυφλούν στην βρωμιά.

  4. irida avatar
    irida 22/06/2011 21:21:45

    Επιτέλους ο Μπέος με το υφάκι ελπίζω να μην τη γλιτώσει αυτή τη φορά. Κι όχι μόνο αυτός φυσικά. Το ποδόσφαιρο όζει στην Ελλάδα. Δεν είναι το μόνο φυσικά.

  5. A.M. avatar
    A.M. 22/06/2011 21:23:15

    ΑΝ θα τιμωρηθούν κάποιοι αυτό θα οφείλεται αποκλειστικά και μόνον στην UEFA.
    AN....
    Γιατί εδώ οι ντόπιοι παράγοντες είναι όλοι μια παράγκα.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 21:23:59

    Τυχερος ηταν ο Τσουκρατος και το ΠΑΣΟΚ..
    ειχαν πονταρει σε Μιζενς και οχι σε σουπερ λιγκα !,
    η Μιζενς επαιζε στη Σακουλα Λιγκ.-

    Θα ηταν φυλακη τωρα, ο Τσουκρατος...

    Πρασινη Τυχη Βουνο ! Μαυρη Σακουλα = Στημενο Στοιχημα.-

    ΠΠ

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 21:29:53

    τα ξέρουμε κι εμείς τα ονόματα - ΠΠ πρόσεχε !!!!

  8. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 22/06/2011 21:33:16

    Ενας υπάρχει αυτή τη στιγμή ο οποίος διαδέχθηκε το μεγα Σωκράτη !

    Και αυτή τη στιγμή καθαρίζει το μαγαζί, απο τη σαπίλα.
    Χτίζει με νέα θεμέλια...

    • noldor avatar
      noldor @ ΠΙΛΟΤΟΣ 22/06/2011 21:40:18

      Ναι, για αυτό έβαλε αντιπρόεδρο στην SuperLeague και στην ΕΠΟ τον Μπέο!!!

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ ΠΙΛΟΤΟΣ 22/06/2011 23:18:25

      Ποιός αυτός που δίδαξε νέο ήθος; Μάλλον πρέπει να ετοιμάζεται να πάρει σειρά και αυτός.

  9. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 22/06/2011 21:43:46

    Σου μιλάω ειλικρινά και καθαρά !
    Τους δίνει όλους στεγνά πλέον !
    Αν θέλεις τους αφήνει απροστάτευτους.
    Δε γίνεται κι αλλιώς αλλά ειναι ευκαιρία να τους ξεφορτωθεί.
    Πολλά του έφαγαν

    • 3birdssitting avatar
      3birdssitting @ ΠΙΛΟΤΟΣ 22/06/2011 22:05:32

      ΠΙΛΟΤΕ:

      Τότε ειναι συμμέτοχος επειδή τα πλήρωσε. οπότε μπορούν να τον δώσουν και οι σημερινοί συλληφθέντες.

      Επιπλέον ομολογείς οτι πλήρωσε προς ίδιον ώφελος....κατάλαβες υποθέτω τι είπες !!!

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ 3birdssitting 22/06/2011 22:06:38

        To νταβατζιλίκι δε σημαίνει στήσιμο ;)

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ 3birdssitting 22/06/2011 22:08:42

        Υπέθεσε πως έχεις ένα μαγαζί και σε εκβιάζουν.
        Ειδικά όταν έχεις απο τα καλύτερα και δε θες να στο χαλάνε απίθανοι...

        • Red Jones avatar
          Red Jones @ ΠΙΛΟΤΟΣ 23/06/2011 00:33:54

          Να υποθέσω οτι έχεις συναίσθηση στο κάψιμο που κάνεις στον Μαρινάκη με αυτά που λές νομίζοντας οτι τον δικαιολογείς έ ;;;

          • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
            ΠΙΛΟΤΟΣ @ Red Jones 23/06/2011 07:11:03

            Θες να σου πω και για Μαλαισία ;
            Γιατί εκεί έπεσε πολύ μαρούλι για στήσιμο

        • Γιάννης_Άλιμος avatar
          Γιάννης_Άλιμος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 23/06/2011 09:36:03

          Σε εκβιάζουν! Ε, Βαγγέλη; χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

          Το καλύτερο ανέκδοτο της ημέρας...

  10. Aris. A avatar
    Aris. A 22/06/2011 22:03:24

    Aυτή είναι η αποτυχία της Ελλάδας.

    Που επιτρέπει σε τύπους σαν τον Μπεο να είναι πρόεδροι.

  11. kostasthess avatar
    kostasthess 22/06/2011 22:08:15

    δειτε το ταιμινγκ της υποθεσης των στημενων με το μεσοπροθεσμο και την καυτη πραγματικοτητα.. Τιποτε δεν ειναι τυχαιο.. Σκεφθητε τωρα με τι θα ασχολειται ο κοσμος, το τσοντοκαναλα, οι εφημεριδες, κλπ.. Ο τελειος αποπροσανατολισμος..

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ kostasthess 22/06/2011 22:09:18

      Πολύ σωστά. Δυστυχώς έτσι είναι

    • m.s avatar
      m.s @ kostasthess 22/06/2011 23:32:13

      Τι να σου κάνει η Τζούλια;
      Δύο μνημόνια είναι πολλά!!!!
      Το ξεγοφιάσανε το κορίτσι οι αράπηδες.
      Πήρε σειρά τώρα ο Μάκαρος ο Αχιλλεύς και οι λοιποί Μυρμιδόνες....

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ m.s 23/06/2011 09:32:12

        Έτσι ακριβώς. Μάλλον δεν... μπορούσε να γυρίσει τώρα ταινία η Τζούλια, γι' αυτό το ρίξανε στη σίγουρη εναλλακτική, το ποδόσφαιρο.

        Λες και, αν είχανε "δέσει" τόσο καλά την υπόθεση, θα ήταν δύσκολο να περιμένουν πριν αρχίσουν τις συλλήψεις. Έπρεπε να γίνει τώρα, μόλις 5 μέρες πριν την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου. Βρε για δες κάτι "συμπτώσεις"...

  12. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 22/06/2011 22:15:16

    Αυτά είναι τα στημένα παιχνίδια, για το στοίχημα.
    Τα μεγάλα στημένα παιχνίδια, με τη συμμετοχή διατητών, δεν θα βγουν ποτέ.

    • Y. avatar
      Y. @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 22/06/2011 23:04:53

      Με τα άλλα μεγάλα στημένα παιχνίδια με τους ΓΑΠ, ΔΝΤ, Σόρος φαντς κλπ, κλπ?
      Ούτε αυτά θα βγουν ποτέ?

  13. m.s avatar
    m.s 22/06/2011 22:26:43

    εδώ αρχίσανε να στήνουν και το πινγκ πονγκ! δεν υπάρχει καθαρός αθλητισμός! πουθενά!!!!!
    Μπορώ να πω ότι εδώ είμαστε ερασιτέχνες ακόμα .
    Έξω να δείτε τι γίνεται.
    πχ Για να πιάσεις παιγνίδι(αξιοπρεπούς απόδοσης) στη Γερμανία πρέπει να είσαι φακίρης και πάνω.
    Ούτε πρόκειται όσες συλλήψεις να γίνουν να καθαρίσει ο χώρος.
    Μόνο αν καταργηθεί το στοίχημα!!!
    ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΤΕ.
    είναι πολλά τα λεφτά ...
    Πάντως είναι μια αρχή...

  14. tpe avatar
    tpe 22/06/2011 22:30:05

    Δεν μασάω... Η UEFA μας απείλησε, ΤΩΡΑ, με αποκλεισμό κι οι δικοί μας πήγαν και μάζεψαν 11 από τα 70+ ονόματα που έχει ο φάκελος. Πήραν τους γνωστούς (ο Μπέος δεν είναι κατηγορούμενος ή κάτι τέτοιο κι από τον Κούγια;) και τους μάζεψαν. Και κάτι ακόμα. Σε ΠΟΙΟΥΣ bookmaker δουλεύουν οι book? Γιατί δεν το λένε;

  15. Αντρίκος avatar
    Αντρίκος 22/06/2011 22:31:36

    Να δημεύσουμε τις περιουσίες τους!!!

    • μετρό-στάση γουδί avatar
      μετρό-στάση γουδί @ Αντρίκος 23/06/2011 08:23:55

      και να δοθουν στην Παοκάρα

      • m.s avatar
        m.s @ μετρό-στάση γουδί 23/06/2011 11:10:12

        +10000
        Ε ρε μια πρωταθληματάρα που θα γίνει φέτος στη Δ Εθνική!!!!!
        Όλος ο καλός ο κόσμος εκεί εκεί στη Δ εθνική!!
        χαχαχαχα

  16. m.s avatar
    m.s 22/06/2011 23:24:59

    Δηλαδή τώρα που πιάσανε τον Μάκαρο χαλάει του Καβακλή;;;;;
    χαχαχαχαχαχα (Καβάλα +Ηρακλής)

  17. vel avatar
    vel 23/06/2011 00:16:18

    κουταμάρες...
    ο ΟΠΑΠ είναι η πρώτη ΔΕΚΟ που ξεπουλιέται ..
    τα νέα αφεντικά, οι Ιταλοί , ξαναμοιράζουν τα χαρτιά..
    ένα εγώ, ένα εσύ ,ένα εγώ, ένα εγώ, ένα εγώ.......

  18. Απλά Εγώ avatar
    Απλά Εγώ 23/06/2011 08:22:16

    Κι έτσι ενώ θα παρουσιάζεται ο εφαρμοστικός νόμος, ενώ το μεσοπρόθεσμο θα συζητείται και θα ψηφίζεται στην Βουλή και την επομένη θα ψηφίζεται και ο εφαρμοστικόε νόμος, ενώ θα συμβαίνουν όλα αυτά τα υπέροχα, εμείς οι Έλληνες, κανάλια, "φίλαθλοι", δημοσιογράφοι, θα ασχολούμαστε με τον βούρκο του επαγγελματικού αθλητισμού και δη του ποδοσφαίρου. Και βέβαια θα ψάχνουμε να βρούμε καμμιά πληροφορία που θα μάς πείσει ότι οι αντίπαλοι μας είναι οι βρώμικοι και εμείς οι αδικημένες περιστερές!
    Βρε, δεν ντρεπόμαστε, λέω εγώ!! Σαν πολύ βολική για το σύστημα είναι η ώρα που έσκασε το θέμα!

  19. ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ 23/06/2011 08:58:53

    Απλά Εγώ:
    συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και αν ανατρέξουμε στο παρελθόν θα δούμε το ίδιο σκηνικό και ακριβώς το ίδιο έργο με άλλους προταγωνιστές.
    Ας ελπίζουμε όμως και οτι κάτι καλό θα βγεί τελικά, αν και κατα βάθος δεν το πιστεύω. Στο τέλος όλοι θα βγούνε λάδι και θα την πληρώσουν αυτοί που σε σύντομο χρονικό διάστημα οι ομάδες τους θα έχουν "καλή εξέληξη και πορεία ανόδου".

  20. Καλά τώρα... avatar
    Καλά τώρα... 23/06/2011 10:11:53

    "Βαγγέλη ψάξου" έλεγε ο Μπέος.

    Ο Αργύρης ο Λίβας, ο δικηγόρος, το καλόπαιδο, το πουλέν του Γκαγκάτση που είναι ρε παιδιά; Τον σκεφτόμουνα χθες τυχαία και ανησύχησα...

    Όσοι ασχολούνται ξέρουν από πέρσι το Φεβρουάριο (2010) ότι υπήρχε πλάνο παράγοντας ομάδας Β' Εθνικής που θα ανέβαινε την ίδια σεζόν να στήσει παράγκα λόγω πολύ καλής γνώσης του παρασκηνίου και παντελή έλλειψη ηθικής. Σα να λέμε "άσσο ημίχρονο-διπλό τελικό". Τόσο γκανιάν ήταν.

  21. m.s avatar
    m.s 23/06/2011 11:11:04

    τον ψάχνουν κι αυτόν που εννοείς!!!

  22. adidrust avatar
    adidrust 23/06/2011 11:13:20

    ο αποδιοποΜΠΕΟΣ του μεσοπρόθεσμου

  23. Νικηφoρος Φωκας avatar