04/12/2013 15:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον δρόμο του ΓΑΠ και ο ΣΥΡΙΖΑ: ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!



Τη μια ο Τσακαλώτος λέει ότι έχει δίκιο ο Στουρνάρας ότι η Ελλάδα δεν υπερφορολογείται. Την άλλη ο Δραγασάκης υποστηρίζει ότι είχε δίκιο ο Γ. Παπανδρέου που είπε «λεφτά υπάρχουν». Και το ερώτημα είναι: Γιατί να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ αφού τους έχουμε ήδη όλους αυτούς κι έχουμε ζήσει τα όσα έχουν πει; Τι διαφορετικό λέει δηλαδή η Κουμουνδούρου όταν ταυτίζεται πλήρως με προηγούμενες πολιτικές;

Ωστόσο, έχει ιδιαίτερη σημασία να δούμε τι είπε ο Γ. Δραγασάκης, εκ των συγγραφέων του οικονομικού προγράμματος (αν υπάρχει τέτοιο) του ΣΥΡΙΖΑ.

«Αδικούμε λίγο τον Γιώργο Παπανδρέου. Είχε πει το «υπάρχουν λεφτά» με την έννοια πού πάνε τα λεφτά» σημείωσε με έμφαση ο κ. Δραγασάκης σε συνέντευξή του στο left.gr και εξήγησε: «Το 2008 η κυβέρνηση είχε να διαχειριστεί περίπου 60 δις ευρώ! 15 δις ευρώ από την αύξηση του ΑΕΠ, 3 -4 δις ευρώ από κοινοτικούς πόρους και άλλα 39 από δανεισμό. Άρα το ερώτημα ήταν πού πάνε τα λεφτά» τόνισε ο κ. Δραγασάκης και υπό αυτή την έννοια χαρακτήρισε λάθος το ερώτημα «πού θα βρούμε τα λεφτά», το οποίο καλείται να απαντήσει τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ.

Καταλάβατε; Ο Δραγασάκης μας προετοιμάζει για ένα σκηνικό από τα παλιά. Το «λεφτά υπάρχουν» δεν είναι κακό μας λέει ο ΣΥΡΙΖΑ, κι αφού υπάρχουν κάπου τα λεφτά να μην τον ρωτάμε που θα τα βρει.

Δε μας έφτανε ο ΓΑΠ τώρα θα έχουμε και τον Τσίπρα να μας λέει με απίστευτα λαϊκίστικο τρόπο ότι κάπου έχει λεφτά η Ελλάδα κι, επομένως, είμαστε μια πλούσια χώρα αλλά δεν το ξέρουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 04/12/2013 16:35:26

    Και μετά είναι διχαστικό να τους κατηγορείς για παραλλαγή του ΓΑΠ. Και έχουν κάποιοι το θράσος να το παίζουν ενωτικοί και να θέλουν συνεργασία Σαμαρά-Τσίπρα. Αφού ο ένας κοιτάει το μέλλον και ο άλλος τρέχει προς τα πίσω να σώσει τα κομματόσκυλα του πασόκ για να μη χάσει ψήφους υποσχόμενος επαναπροσλήψεις, επανακρατικοποιήσεις κλπ.

    • yannis d. avatar
      yannis d. @ Γεώργιος Τ. 05/12/2013 10:23:56

      Το βασανιστικο ερωτημα παραμενει.
      Αυτοι που καταψη
      φισαν το πρωτο μνημονιο τι προτειναν?Αφου δεν χρειαζονταν λεφτα,αρα υπηρχαν.
      Η αληθεια ειναι οτι ολοι κοροιδευαν οσους ηταν διαθεσιμοι
      Λεφτα υπηρχαν οπως ελεγε ο ΓΑΠ μονο αν ηταν δανε
      ικα.Και το μνημονιο ηταν αναγκαιο γιατι δανεικα τελος.

  2. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 04/12/2013 17:30:56

    Ααα, κε Δραγασάκη μου! Δεν μας τα είπατε αυτά. Ένα-ένα μας τα βγάζετε.. Και σας είχα σε μεγαλύτερη εκτίμηση, με το συμπάθιο κιόλας.
    Εσάς τουλάχιστον..

    Υ.Γ. Φοβάστε να κυβερνήσετε μήπως? Λέω δηλαδή, δεν ξέρω. Ευκολότερο είναι να γκρινιάζεις μόνο?
    Και η κυβέρνηση της μεγάλης Αριστεράς, του κοινωνικού κράτους και του προοδευτισμού?

  3. Ταξιδιωτης avatar
    Ταξιδιωτης 04/12/2013 19:39:37

    Ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΙΧΕ ζητησει την διωξη Βενιζελου για τη λιστα Λαγκαρντ ενω αντιθετως καταψηφισε τη διωξη Παπανδρεου οταν το ζητησε ο Καμμενος.Αυτο εξηγει την τακτικη του Συριζα.
    Ο Συριζα ειναι φανερο οτι απευθυνεται σε πρωην ψηφοφορους του Παπανδρεικου πασοκ,νοσταλγους του Ανδρεα Παπανδρεου οι οποιοι ειναι αρκετοι απο οτι φαινεται.

    Ο αρχηγος του Συριζα κυκλοφορει και με ζιβαγκο,ταξιδευει στις ιδιες χωρες και συναντιεται με τα ιδια προσωπα που ειχε συναντηθει και ο Παπανδρεου.Στους 100 "κορυφαιους παγκοσμιους διανοητες" του Foreign Policy φιγουραει και το ονομα του Τσιπρα(γελανε και οι πετρες).
    Το 2010 στην λιστα ηταν και ο Παπανδρεου.Αλλα συμπτωση και αυτη,


    Σιγα σιγα ο Συριζα αποκταει τα ερεισμτα του στα μμε στην πορεια του προς την εξουσια.Εχτες γραφτηκε το αρθρο στο antinews http://www.antinews.gr/2013/12/03/236915/


    Αυτοι που προωθουν ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ τον Τσιπρα ειναι οι ιδιοι παραγοντες που προωθουσαν και τον Παπανδρεου και στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο.


    Το Σεπτεμβριο ο Ρεππας γνωστος φιλοΠαπανδρεικος ειχε ταχθει υπερ μια συνεργασιας με το Συριζα.

    Συγκεκριμενα
    “Παράθυρο για συνεργασία του ΠΑΣΟΚ με τον ΣΥΡΙΖΑ σε κυβερνητικό επίπεδο άνοιξε ο Δημήτρης Ρέππας, μιλώντας στο συμπόσιο για την 3η του Σεπτέμβρη. Ανέφερε ότι «το ΠΑΣΟΚ πρέπει να πάρει πρωτοβουλίες και να δείξει ότι είναι έτοιμο για μία προοπτική σύμπραξη και με τον ΣΥΡΙΖΑ σε κυβερνητικό επίπεδο» σημειώνοντας ότι «το ΠΑΣΟΚ μπορεί να υπάρχει μόνο ως Κεντροαριστερά» και πως στη συγκρότηση της Κεντροαριστεράς δεν πρέπει να υπάρξει περιορισμός στο εύρος των συμμετεχόντων.”

    Οπως ειχα ξαναπει το μεγαλυτερο προβλημα για την κυβερνητικη συνοχη ειναι η Παπανδρεικη συνιστωσα.Εαν υπαρξει καποια κινηση αμφισβητησης του Βενιζελου αυτο ειναι πιθανοτερο να γινει μετα τις ευρωεκλογες.Εαν επικρατησουν στο πασοκ εναντι των Σημιτικων και του Βενιζελου θα επιδιωξουν συνεργασια με το Συριζα εαν δεν υπαρξει αυτοδυναμια και ισως να συμμετασχουν και οι βουλευτες των ανεξαρτητων Ελληνων.

    Σε αυτην την χωρα εαν δεν αντιμετωπιστει η εγχωρια διαπλοκη που επιδιωκει να ανεβοκατεβαζει κυβερνησεις και δεν υπαρξει αποκαθηλωση του φαινομενου ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ απο το βαθρο του δεν προκειται η Ελλαδα να βγει απο την βαθια και πολυποικιλη κριση που την διαπερνα σε ολους τους τομεις και σε ολα τα επιπεδα.



    Εαν λοιπον κοσμος βγαλει το Συριζα πρωτο κομμα θα ειναι αξιος της μοιρας του.Το ιδιο λαθος εκανε και το 2009 που εβγαλε τον Γαπ γιατι νομιζε οτι λεφτα υπαρχουν και θα φαει ο κοσμος ψωμακι.Τα λαθη συγχωρουνται αλλα οχι οταν επαναλαμβανονται.

  4. Eva avatar
    Eva 04/12/2013 20:32:16

    Αχ κύριε Δραγασάκη μας φλερτάρετε νομίζω...
    Αλλά ότι πήρατε απο το πασοκ πήρατε.
    Δεν έχει άλλο.
    Και ν αφήσει ο σύριζα την εμμονή με την καταστροφική εποχή της
    παντοδυναμίας του πασοκ. Μην την πολυθυμίζετε γιατί υπάρχει φόβος
    να ξυπνήσουνε και οι -δεν ξέρω, δεν απαντώ, δεν ψηφίζω--και δεν σας συμφέρει.

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 04/12/2013 22:11:37

    Έρχεται ο Τσιπρανδρέου! Τότε όλοι να δω που θα κρυφτούμε... θα είναι μαύρες σελίδες στην ιστορία του έθνους μας...
    htpp://news-up.gr

    • yellow avatar
      yellow @ Γιώργος 05/12/2013 12:30:13

      Έτσι είναι αγαπητέ μου
      Μετά το ανέσπερο φως που ζούμε έρχεται το μαύρο σκότος....

  6. ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΑΛΛΗΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΑΛΛΗΣ 05/12/2013 10:54:20

    ουνα φατσα ουνα ρατσα,γνωστον το ιταλικον και επικαιρο.

  7. Natural avatar
    Natural 05/12/2013 11:44:13

    Η πλάκα είναι αλλού... Οι άνθρωποι κάνουν τα πάντα για να μας πείσουν ότι είναι η καρικατούρα του ΠΑΣΟΚ της εποχής των κλαδικών κι εμείς αντί να τους στέλνουμε στα τσακίδια, τους δίνουμε ως κοινωνία την εντύπωση ότι τους περιμένουμε ως σωτήρες! Άξιοι της μοίρας μας....

    • Nik avatar
      Nik @ Natural 05/12/2013 17:01:28

      Σωστός!!!

  8. Ήρων avatar
    Ήρων 05/12/2013 11:52:11

    Είστε απαράδεκτοι εκεί στο antinews... Παραπλανείτε τον κόσμο και δίνετε λάθος εντυπώσεις... Ο Αλέξης είναι εντελώς διαφορετικός από τον ΓΑΠ κι έχει άλλη φιλοσοφία σε σχέση με τον ανύπαρκτο... Προτιμά τα τζην, σκισμένα και ξεβαμμένα κι αντιπαθεί τις φόρμες. Στο σχολείο δε, την ώρα της γυμναστικής πήγαινε στην τουαλέτα για τσιγάρο. Ο ΓΑΠ είναι κατά του καπνίσματος. Σοβαρευτείτε λοιπόν. Θα χάσετε το κοινό σας προσπαθώντας να αποδομήσετε τον αυριανό ηγέτη!

  9. Lorca avatar
    Lorca 05/12/2013 11:58:59

    Δεν μου προξενεί καμία κατάπληξη το γεγονός της αντιγραφής. Για μένα το ζητούμενο είναι ότι παρόλο που βλέπουμε ξεκάθαρα όλα αυτά να συμβαίνουν εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ, ασχολούμαστε όλο και περισσότερο με αυτό. Αντί να δούμε πως μία κυβέρνηση κι ένας πρωθυπουργός έχουν καταφέρει τόσα πολλά πράγματα μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, ασχολούμαστε με το λάιφ στάιλ των ΣΥΡΙΖαίων και την πλήρη αντιγραφή του ΠΑΣΟΚ που η κάλπη έστειλε στο 5%!