#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2012 21:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον δρόμο της ΑΤΕ το ΤΤ - Ραγδαίες οι εξελίξεις στον τραπεζικό τομέα



Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις στον τραπεζικό χώρο μετά και την αποκάλυψη ότι η Πειραιώς βρίσκεται σε προχωρημένες συζητήσεις με τη Societe Generale για την εξαγορά της Γενικής Τράπεζας. Στην ανακοίνωσή της η διοίκηση της Τράπεζας Πειραιώς αναφέρει πως "βρίσκεται σε εμπιστευτικές συζητήσεις με την Société Generale σε σχέση με πιθανή εξαγορά της μετοχικής συμμετοχής της Société Generale στην Γενική Τράπεζα".

Στην ίδια ανακοίνωση επισημαίνεται πως "Μολονότι οι συζητήσεις αυτές έχουν φθάσει σε προχωρημένο στάδιο, ουδεμία οριστική απόφαση έχει ληφθεί από οποιαδήποτε πλευρά, και συνεπώς οι επενδυτές δεν πρέπει να λάβουν επενδυτικές αποφάσεις στη βάση της επιτυχούς ή μη επιτυχούς κατάληξης των συζητήσεων".

Η ουσία είναι ότι ο Μιχάλης Σάλλας αποδεικνύεται σε ρυθμιστή των εξελίξεων καθώς αν αποκτήσει και τη Γενική δυναμώνει αρκετά και μπαίνει ξεκάθαρα στα «χωράφια» των μεγάλων.

Την ίδια στιγμή, πιο μπροστά φαίνεται ότι έρχεται η διαδικασία αποκρατικοποίησης του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου καθώς η διοίκηση πήρε εντολή να δημοσιοποιήσει τα αποτελέσματα της για το οικονομικό έτος 2011 το αργότερο έως την Παρασκευή.

Ομως, το ΤΤ εμφανίζει ζημίες ύψους 2,8 δισεκατομμυρίων ευρώ και χωρίς ανακεφαλαιοποίηση η ΤτΕ θα πρέπει να του... βάλει λουκέτο. Για να αποφευχθεί κάτι τέτοιο θα επιλεγεί το μοντέλο της ΑΤΕ, ελαφρώς διαφοροποιημένο καθώς θα προκηρυχθεί διαγωνισμός για την πώλησή του. Άμεσα ενδιαφερόμενες είναι η Εθνική Τράπεζα και η Eurobank καθώς κατέχουν το 12% του μετοχικού κεφαλαίου με την πρώτη να έχει τον πρώτο λόγο. Υπενθυμίζεται ότι το δημόσιο κατέχει το 35% των μετοχών του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου.

Ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας δήλωσε απόψε στα μέλη της επιτροπής Οικονομικών υποθέσεων της Βουλής «τόσο η Τράπεζα της Ελλάδας, όσο και ταμείο χρηματοπιστωτικής σταθερότητας έκριναν το Τ.Τ μη βιώσιμο». Ξεκαθάρισε επίσης ότι δεν πρόκειται να δώσει άλλη παράταση την διοίκηση του Τ.Τ. προκειμένου να δημοσιοποιήσει τα αποτελέσματα για το 2011. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι την Παρασκευή 31.8.2012 λήγει η σχετική, τέταρτη παράταση που έχει λάβει το συγκεκριμένο ίδρυμα.

Τέλος, θέμα ημερών είναι και η απόφαση των Γάλλων για την Εμπορική τράπεζα, οπότε σιγά – σιγά συντίθεται ένα νέο τραπεζικό σκηνικό το οποίο μέχρι τα Χριστούγεννα δε θα έχει καμιά σχέση με ότι ξέραμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. abc avatar
    abc 29/08/2012 18:18:37

    «Είναι γελοίο να κυβερνάται ο κόσμος με βάση τις διαθέσεις των αγορών, από 35χρονους νεαρούς οι οποίοι αυτοθεωρούνται μάνατζερ τραπεζών», δήλωσε ο πρώην καγκελάριος της Γερμανίας Χέλμουτ Σμιτ.
    Oταν οι τραπεζίτες αποτελειώσουν τη μεσαία τάξη,"σιγά – σιγά συντίθεται ένα νέο τραπεζικό σκηνικό το οποίο μέχρι τα Χριστούγεννα δε θα έχει καμιά σχέση με ότι ξέραμε"...

  2. τσαλες avatar
    τσαλες 29/08/2012 21:46:00

    Το αφεντικό τρελάθηκε και τα μοιράζει "τζάμπα"
    Έχω την αίσθηση με αυτά που γίνονται πως όλοι οι τραπεζίτες στο τέλος θα καπνίσουν το πούρο της νίκης!!
    Ηττημένος φυσικά και θα είναι ο Έλληνας που θα χει χρεωθεί κατά κεφαλήν ακόμη και για τα τρισέγγονα του!!
    Ελλάς το Μεγαλείο σου...........

    • Έτσι είναι ! avatar
      Έτσι είναι ! @ τσαλες 29/08/2012 21:50:04

      Μα είμαστε στην Ευρώπη και προσπαθούμε να μείνουμε σε αυτή ,με κάθε κόστος .

      Μπορούν να συμβούν αυτά που περιγράφετε ;

      Θα το επιτρέψει η μάμη Ευρώπη ;

    • kotstak avatar
      kotstak @ τσαλες 29/08/2012 22:29:04

      Πολλές επιχειρήσεις πωλούνται “τζάμπα” και δεν τις παίρνει κανείς (πχAlter).

      Δεν είναι κελεπούρι. “Παλτό” είναι.
      Εάν είχε την παραμικρή αξία,Alpha, Eurobank , θα έδιναν προσφορά.

      • Κώστας τουρίστας. avatar
        Κώστας τουρίστας. @ kotstak 29/08/2012 23:51:35

        ..Είναι μοιρασμένα τα προιόντα.....

        • kotstak avatar
          kotstak @ Κώστας τουρίστας. 30/08/2012 00:11:13

          "Ομως, το ΤΤ εμφανίζει ζημίες ύψους 2,8 δισεκατομμυρίων ευρώ"

          Ξέρετε πόσο μεγάλο ποσό είναι αυτό;

          Ας πάει ένας επιχειρηματίας, από αυτούς που στηρίζουν τον ΣΥΡΙΖΑ, να καταθέσει προσφορά.
          Τόσοι επιχειρηματίες τον στηρίζουν. Όλο το λόμπυ της δραχμής.
          Ας πάει να την πάρει ο γιος της Γιάννας.

  3. tpe avatar
    tpe 29/08/2012 21:58:41

    ΟΚ Να πουληθεί.
    Απορία 1η: Με τίμημα μεγαλύτερο από αυτό που έδινε 2 χρόνια πριν η Πειραιώς;
    Απορία 2η: Φυλακή θα πάει κάποιος;

    Για όσους μπερδεύτηκαν με το δεύτερο ερώτημα, να υπενθυμίσω πως πριν από 3 χρόνια, είχε γίνει ο κακός χαμός γιατί το ΤΤ είχε στην κατοχή του CDS για Ελληνικά ομόλογα. Μετά από πιέσεις και αηδίες, τα πούλησε (όπως κι όσες άλλες τράπεζες τα είχαν). Μέτοχος δεν είμαι, ούτε δικηγόρος, αλλά μετά από αυτά, νομίζω πως εύκολα μπορεί κάποιος να διεκδικήσει αυτά που του έκλεψαν.

    • kotstak avatar
      kotstak @ tpe 29/08/2012 23:04:29

      “Φυλακή θα πάει κάποιος;”

      Εξαιρετική ερώτηση!!!!
      Πρέπει να πάνε όσοι εμπόδισαν, με την στάση τους, την πώλησή της.
      Όπως φυλακή πρέπει να πάνε όσοι εμπόδισαν, με την στάση τους, τις αποκρατικοποιήσεις.

      Ξέρετε τι θα έλεγαν όλοι αυτοί στο δικαστήριο, εάν για την υπόθεση αυτή γινόταν κάποτε δίκη;
      "Εμείς κυβερνούσαμε; Εμείς απλώς λέγαμε καμιά μ@@@@α για να περνά η ώρα…"

  4. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 29/08/2012 22:12:26

    Σάλλα και Μπόμπολα σας εκατσε η τόμπολα!!..πάρτε τωρα που τα μοιραζουν τσάμπα!!

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 29/08/2012 22:36:20

    "Κράτος χωρίς ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ, Απαράδεκτο!"
    ~Ιωάννης Καποδίστριας, ο Πρώτος Κυβερνήτης της Ελλάδος

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ η Dimi 30/08/2012 00:04:17

      Το ταχυδρομικό Ταμιευτήριο πωλείται, όχι τα ΕΛΤΑ. Μην λέμε κι ότι θέλουμε... Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Κυβερνήτη!

      • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
        Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ Χαλκιδέος 30/08/2012 14:01:39

        Έχω την εντύπωση ότι πωλούνται και τα ελ.τα.
        Βέβαια το άρθρο αφορά το τ.τ.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Χαλκιδέος 30/08/2012 14:17:00

        Από το 2001 υπάρχει στρατηγική συμφωνία και σύγχρονο Πιστωτικό Δίκτυο μεταξύ ΕΛΤΑ και ΤΤ.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ η Dimi 30/08/2012 00:31:55

      εν έτει 1830 , οι ανάγκες της κοινωνίας δεν είναι ίδιες και σίγουρα δεν καλύπτονται από ένα τεράστιο κράτος .

  6. jk avatar
    jk 30/08/2012 12:33:52

    Μια χαρά την έκανε τη δουλειά του ο Στουρνάρης. Μετά τις χθεσινές του δηλώσεις η μετοχή του ΤΤ σήμερα έχει πτώση 30%...Τζάμπα θα την δώσουμε σε κανένα ημέτερο...

    • ειδωλοκλάστης avatar
      ειδωλοκλάστης @ jk 30/08/2012 12:50:30

      Εντολές τού κ.Σαμαρά ακολουθεί ο στούρν, τουτέστιν περιελήφθη στούς 'ανέγγιχτους' πού στρώνουν τόσα χρόνια τό τραπέζι...
      Καθώς όμως η Ισπανία (όπου η φυγή κεφαλαίων χτύπησε προχτές κόκκινο 15ετίας) τό γκρεμίζει όπου νάναι τό μαγαζί, κινδυνεύουμε νά βρεθούμε στή ζηλευτή θέση τού πρώτου καί μόνου μακάκα πούφαγε τή φόλα ΕΕ καί ξεπουλήθηκε, μέ τή βοήθεια τών προαναφερθέντων βεβαίως.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/08/2012 13:55:35

    Τον Οκτώβριο οι "ιδιωτικές" τράπεζες θα πάρουν για ανακεφαλαιοποιήσεις μέσω του ΤΧΣ από την νέα "δόση" του Μηχανισμού Στήριξης) άλλα 25 δις (τα 3/4 της όλης δόσης).
    Μετράει κανείς αρμόδιος σε τι ποσοστό θα διαμορφωθεί η Δημόσια συμμετοχή σε κάθε "ιδιωτική" τράπεζα; Κε Στουρνάρα βγάλατε το %;
    Μήπως "αντ' αυτού" θα υπολογίσει το ποσοστό ο κ. Ντράγκι;