#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/12/2011 21:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον αέρα το "κούρεμα", στον αέρα και η Ελλάδα



Πως συνδυάζεται η αποχώρηση του εκπροσώπου της Βραζιλίας στο ΔΝΤ κ. Batista με τις απειλές για υποβάθμιση από την S&P, το ελληνικό κούρεμα και την προειδοποίηση του Μπαρόζο ότι η Ελλάδα μπορεί να βγει από την Ευρωζώνη;

Κι όμως, κοινός παρονομαστής είναι η διάχυτη πλέον αγωνία της αποτυχίας του PSI plus εξαιτίας της απροθυμίας των ιδιωτών επενδυτών να μπουν στο πρόγραμμα.

Τόσο χθες στη συνεδρίαση του ΔΝΤ όσο και στα ευρωπαϊκά φόρα, εκφράζεται πλέον ανοικτά ο φόβος ότι θα αποτύχει το κούρεμα στο ελληνικό χρέος, κάτι που θα σημάνει αυτόματα την οριστική χρεοκοπία της Ελλάδας και μάλιστα εντός του ευρώ. Στο ΔΝΤ εξέφρασαν την εκτίμηση ότι το ελληνικό χρέος δεν είναι βιώσιμο σε βάθος χρόνου, κι αυτό γιατί δεν έχει ξεκαθαρίσει το ποσοστό συμμετοχής στο PSI. Αυτό σημαίνει ότι η μείωση κατά 100 δισ ευρώ του ελληνικού χρέους δεν είναι καθόλου διασφαλισμένη, όπως δεν είναι διασφαλισμένη και η επόμενη δόση προς την Ελλάδα.

Βασική αιτία της ρευστότητας που επικρατεί είναι το παζάρι που γίνεται για το επιτόκιο των νέων ομολόγων. Οι τράπεζες ζητούν πάνω από 8%, η Ελλάδα ζητά 4%-4,5%, κι εκεί σκαλώνει η όλη δουλειά.

Την ίδια στιγμή, η αποχώρηση του Βραζιλιάνου από τη συνεδρίαση του ΔΝΤ φέρεται να έγινε ακριβώς γιατί ο ίδιος θεωρεί μη ρεαλιστικό το στόχο για το PSI.

Μάλιστα, η κατάσταση έρχεται να γίνει χειρότερη μετά τις απειλές της S&P για υποβάθμιση τόσο των ευρωπαϊκών οικονομιών όσο και του EFSF. Από τις απειλούμενες με υποβάθμιση χώρες θέλει η Ελλάδα να πάρει τη βοήθεια για να σταθεί στα πόδια, αντιλαμβάνεται κανείς λοιπόν πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση.

Οσο το PSI είναι στον αέρα τόσο θα είναι και στον αέρα η ελληνική οικονομία.

Γι' αυτό και δεν είναι καθόλου τυχαίες οι δηλώσεις Μπαρόζο. Είναι η πρώτη φορά που θεσμικός παράγοντας της Ευρώπης αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ. Αυτό δεν πρέπει να μας αφήνει καθόλου αδιάφορους.

«Αν η Ελλάδα τηρήσει τις δεσμεύσεις της τότε είναι αδιανόητο. Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να το εξετάσουμε. Θα ήταν ωστόσο ένα κακό μήνυμα προς τις αγορές αν η ευρωζώνη χάσει ένα από τα μέλη της», δήλωσε ο πρόεδρος της Κομισιόν ερωτηθείς αν είναι πιθανή μια ευρωζώνη χωρίς την Ελλάδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nik the Greek avatar
    Nik the Greek 06/12/2011 21:52:13

    Δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσει η Ελλαδα να πετυχει τον προυπολογισμο που σημερα θα ψηφισουνε Πασοκ-Λαος-και δυστυχως για εμας η ΝΔ.

    Και πραγματικα δεν παραξενευετε κανεις σας για ποιο λογο κοπτονται οι Ευρωπαιοι να υπογραψουνε στην βουλη τα 3 κομματα τον προυπολογισμο?
    Αφου ολοι γνωριζουνε πως δεν υπαρχει περιπτωση να υλοποιηθει αυτο το εκτρωμα προυπολογισμος....Και ο Μπαροζο για πρωτη φορα μιλησε πιο ανοιχτα..Αν η Ελλαδα δεν υλοποιησει τους στοχους,τοτε ΝΑΙ υπαρχει πιθανοτητα να βγει απο την ΕU.....

    Μετα τις χτεσινες δημοσκοπησεις θελω να σας θυμισω οτι....

    Απο την ιδρυση της ΝΔ δεν υπηρχανε ποτε τοσο χαμηλα ποσοστα...οταν μαλιστα απενταντι σου εχεις το Πασοκ το οποιο εχει καταστρεψει την πατριδα εδω και 2 χρονια....Αραγε καλα βαδιζουμε η υπαρχει προβλημα?

    • blue nile avatar
      blue nile @ Nik the Greek 07/12/2011 02:41:07

      Ας όψονται τα κανάλια και οι εφημερίδες της ντροπής. Δυστυχώς επηρεάζουν ακόμα κόσμο. Ευτυχώς λιγότερους.

  2. Orestios avatar
    Orestios 06/12/2011 22:53:03

    Ο Ρομπάις σήμερα πρότεινε την οριστική απόρριψη της συμφωνίας της 26ης Οκτώβρη.

  3. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 06/12/2011 23:49:09

    Ο καζακης ειπε σημερα στο contra οτι τα τοκοχρεωλυσια για το 2012 φτανουν το αστρονομικο ποσο των 64 δις , οταν τα εσοδα του κρατους στην πιο αισιοδοξη προβλεψη δεν θα περασουν τα 45 δις ( περσυ 49 δις ) - ραγδαια μειωση της καταναλωσης
    Και ολους τους Δ/Υ να αφησουμε απληρωτους για ενα χρονο δεν βγαινουν τα νουμερα
    Επειδη η κοροιδια και η παραμυθα περι ισχυρου ευρω και επιτυχια της συμφωνιας της 26 οκτωβριου εχει τραβηξει παρα πολυ , οι εθνικες κυβερνησεις (εκτος εε) και οι οικοι αξιολογησεις λενε τα αυτονητα
    Κουρεμα χρεους πανω απο 75% και επιστροφη στην δραχμη ,αυτα οσο και να φωναζουν πολλοι δεν θα τα αποφυγουμε στο τελος

    Τελος ο προυπολογισμος σιγουρης χρεωκοπιας και φτωχειας-δανειακη συμβαση δεν θα εφαρμοστει ποτε , φως φαναρι το καταλαβαινουν και οι πετρες πλεον

    • anonymous avatar
      anonymous @ Nikos Draxma 07/12/2011 00:18:30

      Μην πιστεύεις τι λέει ο Καζάκης. Είναι αναξιόπιστος. Ένα παράδειγμα. Ας υποθέσουμε ότι έχεις ένα δάνειο χωρίς σταθερές ημερομηνίες εξόφλησης. Έχεις πάρει από την τράπεζα ένα ποσό 20.000 με ετήσιο εισόδημα 15.000. Αυτά τα 20.000 πρέπει να τα επιστρέψεις τώρα. Παλιά πριν την κρίση πόνταρες στην αναχρηματοδότηση. Ότι δηλ. θα δώσεις ότι μπορείς και τα υπόλοιπα θα τα ξαναδανειστείς. Μετά την κρίση δε σου δανείζουν οπότε δε μπορείς να εξοφλήσεις τα 20.000 και να μηδενιστεί το χρέος. Αν όμως το χρέος ήταν σπασμένο σε 5 κομμάτια άνετα θα έδινες 5.000 το χρόνο για να το εξοφλήσεις.
      Αυτή είναι η αναξιοπιστία του Καζάκη. Αποκρύπτει ότι στα επόμενα χρόνια και ειδικά από το 2015 μέχρι το 2020 έχουμε λίγες λήξεις ομολόγων. Απλά τώρα μας έπεσαν όλα μαζεμένα. Σωρευμένα ομόλογα και αδυναμία αναχρηματοδότησης, μερικής ή ολικής.

      Θλίβομαι πραγματικά με τους διάφορους αναλυτές, κυρίως προερχόμενους από την Αριστερά, (Μαριάς, Καζάκης, Βαρουφάκης κλπ.) που μας προέκυψαν τώρα τελευταία και προσπαθούν να μας το παίξουν εθνοσωτήρες. Τους κατατάσσω στην ίδια κατηγορία με κάτι Γιάννους κλπ που μας έφεραν στο σημείο αυτό και τώρα έχουν το θράσος να μας λένε τι να κάνουμε. Η όλη λογική τους συνίσταται στο εξής αριστερό και πρωτότυπο. Δεν πληρώνουμε τίποτε διότι είναι τοκογλυφικά. Αγνοούν όμως ότι τουλάχιστον 100 δις είναι λεφτά δικά σου και δικά μου που τα έχουμε καταθέσει σε ελληνική τράπεζα ή τα έχουμε πληρώσει ως εισφορά σε ασφ. ταμείο. Αγνοούν επίσης ότι ένα μέρος από τα δάνεια έχει επενδυθεί, σε δυστυχώς μη ανταποδοτικά, έργα υποδομής. Δεν αμφισβητώ ότι ένα ποσόν ήταν μίζες και ότι οι δανειστές γνώριζαν ότι τα έργα δεν ήταν πλήρως ανταποδοτικά οπότε έχουν μια σχετική ευθύνη για τα ανωτέρω και ότι θα πρέπει να γίνουν κάποιες διαγραφές. Άλλωστε οι διαγραφές θα γίνουν από τους τόκους. Οι δανειστές θα εγγράψουν ζημίες αν τους δώσουμε μικρότερο τόκο από αυτόν που δίνουν αυτοί στους καταθέτες τους.Οτιδήποτε πάρουν πάνω από τον τόκο που δίνουν στους καταθέτες είναι κέρδος.

      Η σωστή λύση από την αρχή ήταν πολύ απλή. Να γίνει μια ήπια αναδιάρθρωση του χρέους, όπως γινόταν πάντα ανεπίσημα μέσω της αναχρηματοδότησης, και να λήξει το θέμα. Ίσως και μια μικρή διαγραφή 10%. Τώρα τα πράγματα είναι πολύ άσχημα στο σημείο που μας έφεραν.

  4. Kst avatar
    Kst 07/12/2011 00:09:17

    Δεν νομιζω οτι θα βγαλει καπου ουτε αυτη η "μεταβατικη" κυβέρνηση ουτε φυσικα η εφαρμογη του προϋπολογισμου ουτε καμια αλλη κυβερνηση..

    Δεν το πιστευω για τον απλουστατο λογο οτι ολοι οι βουλευτες αλλα σκεφτονται, αλλα λενε μεταξυ τους, αλλα λενε σε μας και αλλα στην Ευρωπη...

    Αυτο που εχω καταλαβει απο ολη αυτην την πολυμηνη κινδυνολογια ειναι οτι ολοι θελουν να βγαλουν την ουρα τους απ' εξω για να επανεκλεγουν φυσικα και το χειροτερο οτι δεν δινουν στον πολιτη ενα οριστικο σχεδιο εξοδου απο την κριση και ενα μελλον για να ελπιζουν και για να σχεδιασουν την ζωη τους σε αυτην την χωρα...

    Το πιο ευκολο ειναι να φορολογουν μισθωτους και να κοβουν συνταξεις ομως μεχρι ποτε? Ποια ειναι η κοκκινη γραμμη??

    Αντι να βαζουν φορους να φτιαξουν ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ.. (Μαλλον δεν γνωριζουν οτι η φορολογικη πολιτικη δεν ειναι το μοναδικο εργαλειο μιας κυβερνησης...) Αυτη ειναι η δουλεια τους.. Αν δεν γνωριζουν πως να το κανουν ας κανουν στην ακρη, ας κλεισουν το στομα τους και ας μην μας εκθετουν αλλο... Οποιος ειναι ΑΣΧΕΤΟΣ με την πολιτικη να φυγει... Ολη αυτη η αβεβαιοτητα που προκαλουν στην κοινωνια με τα λογια τους θα τους γυρισει μπουμερανγκ..

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/12/2011 00:32:59

    Αφενός ο προυπολογισμός που σήμερα ψηφίζεται (δυστυχώς και από τη ΝΔ) είναι πλήρως ανεφάρμοστος αφετέρου ας ρωτήσει κάποιος τον υπαλληλάκο των Βρυξελών και ας του υπενθυμίσει κιόλας ότι η Ελλάδα μπορεί να φύγει από το € ή την Ευρωζώνη αν το αποφασίσουν οι πολίτες της αλλά δεν μπορεί κανένας να την βγάλει....ας τον ρωτήσουν λοιπόν πως θα βγάλει κάποιος μια χώρα από το €; Μπορεί πχ να μην την δανείσει και να καταρρεύσει το € αλλά δεν μπορεί να την βγάλει έξω ...παρά μόνο αν αλλάξουν ΟΜΟΦΩΝΑ οι συνθήκες...

    • NAYTHΣ avatar
      NAYTHΣ @ Ο Ιθαγενής 07/12/2011 12:44:49

      Οι πολιτικές διαδικασίες εχουν τέτοια δυναμική, που είναι πολύ πιθανό να συναινέσουμε σε αλλαγή των συνθηκών (άρα να η ομοφωνία) εκβιάζοντάς μας ή πετώντας μας ψίχουλα...
      Οταν είσαι ξεβράκωτος ως γνωστόν , πλακώνουν και οι γύφτοι !
      Ας προσέχαμε όταν κάναμε - ή μήπως κάνουμε ακόμα - μαγκιές.
      Αφου τις παροιμίες τις ξέρουμε. Μιά του κλέφτη, δυό του κλέφτη...

  6. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 07/12/2011 00:54:50

    Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο . Δεν τα λένε μόνο κάποιοι Έλληνες (Μαριάς, Καζάκης, Βαρουφάκης κλπ.) αλλά και ξένοι (Γουλφ).
    Η αλήθεια είναι ότι όταν δεν έχεις να πληρώσεις διαπραγματεύεσαι. Θα πεις ότι δε έχεις να πληρώσεις και θα διαπραγματευτείς την αποπληρωμή του κεφαλαίου σε καινούργιες δόσεις. Τις καταθέσεις και τα ασφαλιστικά ταμεία θα τα εγγυηθείς ως κράτος έτσι κι αλλιώς.
    Αυτή η τακτική της μόνιμης λιτότητας με στόχους που δεν μπορούν να επιτευχθούν δεν οδηγεί πουθενά.
    Αν το 2009 είχαμε χρεοκοπήσει τώρα θα είμασταν στην ανάπτυξη! και μη μου πεις ότι δεν θα σε ξαναδάνιζαν. Αυτό είναι ψέμα. Όλοι θα δάνειζαν για την ανάπτυξη.
    τώρα δεν σε δανείζουν γιατί ανακυκλώνουν χρέος.

  7. Y. avatar
    Y. 07/12/2011 01:54:16

    Εμείς, πότε θα φωνάξουμε την ίδια ιαχή των στρατιωτών μας στο Β`ΠΠ, σήμερα?

  8. Agriemenos avatar
    Agriemenos 07/12/2011 04:05:11

    Υπογράφεται το Μνημόνιο 1 τον Μάιο του 2010, μετά από 3 μήνες ανακαλύπτουμε ότι αυτό δεν φτάνει και αποφασίζεται η επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής (αποπληρωμή 110 δισ σε 3 χρόνια ούτε ο μάγος Μάικ Λαμαρ δεν θα μπορούσε να κάνει τέτοιο θαύμα!), μετά από 3 μήνες λένε πως ούτε αυτό φτάνει και αποφασίζουν τη μείωση του επιτοκίου (από το "υψηλό" 6% στο "χαμηλό" 5% !!!!!) μετά από 3 μήνες ανακαλύπτουν πως πάλι δεν είναι αρκετά όλα αυτά και φτάνουμε στη Συμφωνία της 21ης Ιουλίου η οποία ανάθεμά με κι αν κατάφερε να εφαρμοστεί ποτέ (θνησιγενής, αν και όλοι πανηγύριζαν πως βάλαμε "πάτους" σε βαρέλια για 3 ημέρες). Βρίσκουν και το μαγικό φίλτρο του EFSF αλλά ο δρυίδης υπάρχει μόνο στα κόμιξ του Ουντερζό και στη φαντασία μας! Μετά από 3 μήνες ανακαλύπτουν πως έκαναν λάθος τον Ιούλιο (που ποτέ δεν τέθηκε σε εφαρμογή, αφού δεν ήταν λύση) και την 26η Οκτωβρίου βρήκαν νέα σωτηρία. Μα αν κάθε 3 (τρείς) μήνες ανακαλύπτουν πως τα έκαναν μαντάρα για να σκεφτούν μια ακόμη λύση πιο μαντάρα, ποιός μας λέει ότι αυτή τη φορά θα έρθει η σωτηρία της Ευρωζώνης και όχι μόνο της Ελλάδας?
    Το πρόβλημα είναι η έλλειψη πολιτικών προσωπικοτήτων στην ΕΕ. Παλιότερα μπορούσε ένας Μιτεράν, ένας Χέλμουτ Κολ, ένας Ντεγκολ, ένας Ανδρέας Παπανδρέου (ασχέτως πολιτικών πεποιθήσεων) να λάβουν αποφάσεις και οι "αγορές" να αντιδράσουν στις καλές ή κακές ειδήσεις που έβγαζαν οι Σύνοδοι Κορυφής. Τώρα αποφασίζουν οι "αγορές" (ενδεχομένως καθοδηγούμενες και από συμφέροντα γύρω από Μέρκελ-Σαρκοζί) και μετά τα "παιδάκια" της ΕΕ τρέχουν πίσω από τις εξελίξεις.
    Και για να το κάνω πιο λιανά: αν εγώ είμαι ένας διαχειριστής ενός hedge fund ή ένας trader στη Διεθνή Αγορά Χρήματος και Κεφαλαίου και "επενδύω" καθημερινά δισεκατομύρια ευρώ, βάζοντας τα σήμερα σε Ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου αύριο σε Ιταλικά Έντοκα Γραμμάτια και τη μεθεπομένη σε παράγωγα μελλοντικής εκπλήρωσης εμπορευμάτων... με νοιάζει αν η Χ ευρωπαϊκή χώρα πάρει σήμερα μέτρα για τη "μακροπρόθεσμη σταθεροποίηση της οικονομίας" (άσε που με τη λιτότητα δεν γίνεται αυτό, αλλά έστω ότι θα γίνει σ' ένα παράλληλο σύμπαν), Όχι φυσικά! και αυτό γιατί κερδίζω από την οικονομική κρίση, πουλώντας γερμανικά ομόλογα που θα μου αποδώσουν 2,5% σε μια δεκαετία και αγοράζοντας 3μηνα έντοκα γραμμάτια του ιταλικού δημοσίου που θα μου αποδόσουν 6% (18% περίπου στο έτος!). Φυσικά κάποιοι βγάζουν τρελό χρήμα από τη δυστυχία εκατομμυρίων ανθρώπων στην Ευρώπη και τα λόγια του ΓΑΠ "ότι θα χάσουν τα χρήματά τους όσοι ποντάρουν στην πτώχευση της Ελλάδας" είναι απλα εσωτερική κατανάλωση...

    • Pikis avatar
      Pikis @ Agriemenos 07/12/2011 08:41:41

      Μην αδικείς τον μέγα Μάικ Λαμάρ!
      Είναι πολύ πιο αξιόπιστος από τα ανθρωποειδή της Βουλής...

  9. SOTSOT avatar
    SOTSOT 07/12/2011 07:53:34

    Μήπως κάποιος μπορεί να μας δόσει πινακοποιημένα τις διαχρονικές δανειακές μας υποχρεώσεις, για τα επόμενα 15 χρόνια;
    Εύστοχα τα σχόλια μας και οι απόψεις μας αλλά το χειροπιαστό και κατανοητό είναι να γνωρίζουμε ποιες είναι οι αδήρητες υποχρεώσεις μας. Μετά και επάνω σ' αυτόν τον πίνακα διατυπώνουμε τις λύσεις μας.

  10. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 07/12/2011 11:43:36

    Η μείωση του ελληνικού χρέους με βάση τη συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου είναι 100δις ή 68δις όπως την ίδια ημέρα είχε πει ο Παπαδήμιος? Είναι μεγάλη η διαφορά όταν μιλάμε για 30δις εγγυήσεις για το PSI….

    • Y. avatar
      Y. @ Περιπτερας 07/12/2011 15:01:33

      Πως κάνεις έτσι ρε παιδί μου για 30 δις?. Τι πράμα είστε εσείς τέλος πάντων. Τη καταστροφή φέρνεται

  11. vassilis avatar
    vassilis 07/12/2011 13:18:37

    O ενας κοροιδευει τον αλλο και ολοι μαζι τους πολιτες.Ειναι αδιανοητο να εξαρταται η ζωη του καθενα μας απο το πως επιθυμουν να τζογαρουν οι τραπεζες και να καλουμαστε να εκλεξουμε κυβερνησεις.Αν πραγματι ετσι ειναι τα πραγματα δεν θα πρεπει να ψηφιζουμε εκπρωσωπους για την κυβερνηση αλλα εκπροσωπους για τις τραπεζες.Επομενως δυο ειναι τα τινα.η'οι πολιτικοι ειναι οι ποιο αχρηστοι του ανθρωπινου ειδους η'το παιγνιδι που παιζουν ειναι εγκληματικο.Και στις δυο περιπτωσεις πρεπει να σκεφτουμε παρα-παρα πολυ τι θα κανουμε στις καλπες και ιδιαιτερως εμεις που δεν ευτυχησαμε να παρουμε προικα αλλα αγωνιστηκαμε να επιτυχουμε επαγγελματικα.

  12. SABI avatar
    SABI 08/12/2011 09:58:07

    anonymous,
    Προσωπικά δεν πιστεύω τον Καζάκη. (Οι άλλοι δύο όμως που αναφέρεις θα παραδεχτείς και μόνος σου ότι μάλλον έχουν δικαιωθεί πανηγυρικά, ιδιαίτερα ο Βαρουφάκης όσον αφορά τη Μέρκελ...)
    Χωρίς να το καταλάβεις δικαιώνεις απόλυτα την Αριστερά και την Σοφία Σακοράφα που πρώτη ζήτησε Επιτροπή Ελέγχου του Χρέους.
    Ομολογείς επι λέξει:
    "Δεν αμφισβητώ ότι ένα ποσόν ήταν μίζες και ότι οι δανειστές γνώριζαν ότι τα έργα δεν ήταν πλήρως ανταποδοτικά οπότε έχουν μια σχετική ευθύνη για τα ανωτέρω και ότι θα πρέπει να γίνουν κάποιες διαγραφές."
    Προσωπικά έχω υπολογίσει (ξέρω καλά μαθηματικά) οτι αυτό το "ένα ποσόν" που παραδέχεσαι ως παράνομο-(απεχθές λέγεται στα νομικά) ανέρχεται σε 200 δις ευρώ τουλάχιστον. Μπορεί να κάνω λάθος. ¨Ομως αν δεν συσταθεί με εξουσιοδότηση απο τη Βουλή των Ελλήνων η ΕΕΧ, πώς θα ξέρουμε ακριβώς τι πρέπει να διαγραφεί απο το χρέος? Εδώ υπάρχει και η "αιδήμων σιωπή " του Σαμαρά...