#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2011 09:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον "αέρα" πάλι η Κερατέα



Σας το γράφαμε πριν μερικές ημέρες, ότι στην υπόθεση της Κερατέας θα πέσει πολύ γέλιο, και δεν διαψευστήκαμε.

Η κυβέρνηση, η οποία τις προηγούμενες ημέρες είχε κάνει όπισθεν ολοταχώς στον χωροταξικό σχεδιασμό και είχε προκληθεί σοβαρό πρόβλημα μεταξύ υπουργών, κατάλαβε τη γκάφα της και χθες εμφανίστηκε ανυποχώρητη. Η συνάντηση της Τ. Μπιρμπίλη με τους κατοίκους της Λαυρεωτικής κατέληξε σε ναυάγιο καθώς ούτε η μία πλευρά ξέρει τι θέλει αλλά ούτε και η άλλη.

Η υπουργός ξαναγύρισε στην κυβερνητική θέση για κατασκευή ΧΥΤΥ στην Κερατέα, συμφώνησε για εργοστάσιο ανακύκλωσης στη ΒΙΟΠΑ και περιμένει τις προτάσεις της άλλης πλευράς.

Οι τοπικοί φορείς βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση καθώς απορρίπτουν την περίπτωση του Οβριόκαστρου και ετοιμάζονται για νέες κινητοποιήσεις. Από την άλλη καταθέτουν προτάσεις ή αναζητούν άλλες εκτάσεις για να γίνει ο ΧΥΤΥ. Αρχικά είπαν να γίνει στα λατομεία Μαρκοπούλου χωρίς όμως να ρωτήσουν το Μαρκόπουλο. Τώρα λένε ότι θα βρουν άλλη έκταση στη Λαυρεωτική και προτείνουν την παλαιά χωματερή.

 

Έτσι όπως πάμε, η υπόθεση είναι στον αέρα και θα βρίσκεται για πολύ καιρό. Ως τότε η κυβέρνηση θα είναι όμηρος της δικής της αδυναμίας να βρει λύσεις και οι κάτοικοι όμηροι της σύγχυσής τους.

Και μην αποκλείσετε νέα μπλόκα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. socrates avatar
    socrates 05/05/2011 09:17:05

    Οι τελευταίοι σπασμοί του Ραγκούση και της παρεούλας του...
    Δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ ελπίδα.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ socrates 05/05/2011 10:01:46

      O Ραγκούσης μιλούσε το πρωί γι' αυτό στον Παπαδάκη. Πολύ σοβαρός κι αξιότιμος κύριος, τον συμπάθησα.....

      • juliet avatar
        juliet @ ΝΙΚΟΛΑΣ 05/05/2011 10:17:53

        τον συμπαθούσα και εγώ,και φοβόμουνα να το ομολογήσω νόμιζα οτι ήμουνα η μόνη,τώρα που το είπες και εσύ δυνατά μ΄εκανες να το ομολογήσω......χαχαχα,σοβαρός ,κύριος,πες και άλλα γιατί κόλησα.
        Καλημέρα.

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ juliet 05/05/2011 10:29:45

          Αφορμές θα δοθούν dear juliet. Καλημέρα.

          • P.P avatar
            P.P @ ΝΙΚΟΛΑΣ 05/05/2011 11:33:06

            Τον ειδα και εγω και με ενοχλει αυτη η ..σοβαροτητα του.
            Νομιζω ειναι και ..πασοκ,ετσι δεν ειναι?? Και πριν ειχε σουβλατζιδικο στη Παρο ετσι δεν ειναι??
            Φαινεται συναναστρεφοταν Ευρωπιαους πελατες και απεκτησε..σοβαροτητα.
            Πως λεμε "με ποιον κοιμασαι ετσι θα ξυπνησεις¨..

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 05/05/2011 15:53:17

            Τελικά όλοι αγαπούν τον καντινιέρη με τη γραβάτα

  2. katalytikos avatar
    katalytikos 05/05/2011 09:19:43

    Με βάση το δελτίο τύπου του ΥΠΕΚΑ στις 4/5/2011 με θέμα ¨ Δεύτερη Συνάντηση της Υπουργού ΠΕΚΑ με τον Δήμαρχο Λαυρεωτικής για τη διαχείριση των απορριμμάτων στην ΝΑ Αττική¨ η εικόνα που προκύπτει, περιγράφεται με λίγες λέξεις στην τελευταία παράγραφο.
    ¨…. οι ΣΚΕΨΕΙΣ!! που κατέθεσε ο Δήμος Λαυρεωτικής θα εξετασθούν ΑΡΜΟΔΙΩΣ!!!…..¨

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 05/05/2011 10:07:52

    Το άρθρο έχει λίγα λαθάκια. Το Μαρκόπουλο ρωτήθηκε κανονικότατα, κι επίσημα αρνήθηκε αυτή την πρόταση.
    Οι κάτοικοι δεν έχουν σύγχυση και ξέρουν τι θέλουν. Προτάσεις τους υπάρχουν εδώ και καιρό, τώρα που ξεκίνησε διάλογος με τη Μπιρμπίλη φυσικά βρίσκονται στη φάση της διαπραγμάτευσης άρα και της επανεπεξεργασίας των θέσεων τους για να βρεθεί ο χρυσός συμβιβασμός, πού το μεμπτό;
    Δε μας τα λέτε καλά σήμερα.

    Για να γελάσουμε και λίγο, ο Θανάσης Βέγγος σε χιουμοριστικό τραγουδάκι για τα σκουπίδια! (πηγή το politeslavreotikis.blogspot.com)

    Η Μπαλάντα Των Σκουπιδιών - Θανάσης Βέγγος
    h__p://www.youtube.com/watch?v=99mQgtMvnWI&feature=player_embedded

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 05/05/2011 10:11:39

      διόρθωση στην πηγή: ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙ ΧΥΤΑ ΛΑΥΡΙΟΥ

  4. man8os avatar
    man8os 05/05/2011 10:49:38

    O XYTA ΔΕΝ μπορει να γινε στο Οβριοκαστρο. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να αναθεωρηθει ο περιφεριακος σχεδιασμος. Πρεπει να αναζητηθει μια αλλη εκταση εντος η εκτος Αττικης.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ man8os 05/05/2011 11:16:39

      Κακή επιλογή περιοχής, κακή και η λύση του ΧΥΤΑ η οποία θα απαγορεύεται σε 2 χρόνια, παρωχημένη τεχνολογία συγκριτικά με αυτές άλλων λύσεων....
      Κι όμως, εκεί! Να "τηρηθεί η νομιμότητα!" και να εφαρμοστεί ο περιφ. σχεδιασμός! Και φυσικά, παρέτειναν νομότυπα τους περιβαλλοντικούς όρους του σχεδιαζόμενου ΧΥΤΑ να έχουν ισχύ ως το 2013. Εκεί ξέρουν να αλλάζουν καθεστώτα και διατάξεις.

      Τα ίδια και με τα διόδια, μόλις κατάλαβαν ότι ο Ραγιάς σήκωσε κεφάλι, αμέσως νομοθέτησαν να γίνει παράβαση του ΚΟΚ η μή πληρωμή. Ταχύτητα αστραπής για κάτι τέτοια.

      Κοινοί παρανομαστές: α) Εργολάβοι πίσω από την κυβέρνηση β) δοσίλογη κυβέρνηση που όπου γουστάρει νομιμοποιεί τα συμφέροντα των πρώτων γ) λαός που πρέπει να πληρώσει με τη βία αλλά και δ) φτωχοραγιάδες που ξυπνάνε κι αντιδρούν ε) αντιπολίτευση που παρακολουθεί.

      Η τελευταία επίθεση της "νομιμότητας" στις τσέπες μας είναι αυτή με τους βουλευτές που θέλουν αναδρομικά (εδώ λείπουν οι εργολάβοι). Θα είναι νομότυπο....

      Και δέρνουν κόσμο για να "μη χαθούν" τα 12,5 εκ. ευρώ που θα πάρουν για το ΧΥΤΑ από την Ε.Ε. οι Λάτσης και Μπόμπολας , και λένε ότι οι βουλευτάδες αν κερδίσουν τις δίκες πρέπει να πληρωθούν 80 εκ. ευρώ από το υστέρημα του ελληνικού λαού (θα μας δείρουν αν δε τα δώσουμε;).

      Νόμιμα όλα. Αλλά τί από τα παραπάνω είναι ηθικό;

  5. Μεσογεια avatar
    Μεσογεια 05/05/2011 11:15:18

    Η λυση ειναι ,να μαζευτουν ολοι οι Δημαρχοι των μεσογειων να προτεινουν κατασκευη εργοστασιου επεξεργασιας σκουπιδιων,συμφωνα με τα προτυπα της Ευρωπης. Οι περιοχες ειναι πολλες στην περιοχη........

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Μεσογεια 05/05/2011 12:27:29

      Μπράβο

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Μεσογεια 05/05/2011 12:34:53

      Αυτη ειναι λυση!!! τι περιμενουν?? δε πιστευω να πεσουν κ αυτοι και οι συμβουλοι τους σε διαπλοκη !!!!! σε ποιανου τα χωραφια και με ποια τεχνολογια και ποιος ο εργολαβος !!!...........

      ΠΠ

    • Σακκας avatar
      Σακκας @ Μεσογεια 05/05/2011 13:14:12

      Να μαζευτουνε ολοι οι δημαρχοι , ναι βεβαια, αλλα ειμαι σιγουρος οτι η αποφαση που θα καταληξουν θα ειναι να γινει¨"αλλου" και οχι εδω στην περιοχη μας.

      Και το ερωτημα που θα προκυψει ειναι "που αλλου"??

      Και επειτα θα εχουμε και την "λυματολασπη" . Που θα πηγαινει αυτη??

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Μεσογεια 05/05/2011 13:57:58

      Ήδη τους προηγούμενους μήνες προτάθηκε τέτοια λύση με επένδυση σε σύγχρονες τεχνολογίες για ολοκληρωμένη μονάδα στην Κερατέα από κάποιους ντόπιους φορείς, αλλά τότε ακόμα έπεφτε ξύλο και η κυβέρνηση κώφευε.

      Τώρα έχουμε το παιχνίδι των διαπραγματεύσεων. Αυτή πάντως θα ήταν η καλύτερη λύση για όλη την περιοχή, με δυνατότητα αποκόμισης σημαντικών κερδών από τη διαχείριση των δικών τους απορριμμάτων. Και θα αποτελούσαν πρότυπο και για άλλες περιοχές.

      Πάντως αν δείτε δημοσιεύματα για τους ήδη λειτουργούντες ΧΥΤΑ/ΧΥΤΥ σε άλλες περιοχές....Η πλήρης αποτυχία! Και επικίνδυνοι για τις περιοχές και τον κόσμο που κατοικεί στις παραπλήσιες κοινότητες.