Στον αέρα η διαπραγμάτευση
23/06/2015 21:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον αέρα η διαπραγμάτευση

Αντιδράει το ΔΝΤ

(Ανανεωμένο) Σε κρίσιμη φάση βρίσκονται οι διαπραγματεύσεις και αν κανείς βιάστηκε να πει ότι... καθαρίσαμε με τον ΣΥΡΙΖΑ και τη συμφωνία και απεφεύχθη η ρήξη καλύτερα να αναθεωρήσει. Το επόμενο 24ωρο, μέχρι να κλειδώσουν τα μέτρα στο Γιούρογκρουπ που θα ξεκινήσει στις 8 το βράδυ της Τετάρτης, θα γίνουν πολλά και θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για... δράματα και κλάματα.

Δεν είναι ότι αρκετοί Συριζαίοι για τα μάτια του κόσμου το παίζουν επαναστάτες και ότι θα πάρουν τα βουνά. Δεν είναι ότι υπάρχουν και πολλοί «παλαβοί» που σκέφτονται να μην ψηφίσουν αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Είναι ότι σύμφωνα με πληροφορίες μας η συμφωνία βρίσκεται ακόμη στον αέρα και δεν αποκλείεται να υπάρξουν αρκετές εκπλήξεις. Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι τα μέτρα που ανακοινώθηκαν χθες και επιβεβαίωσε και το Μαξίμου δεν είναι μόνο αυτά αλλά θα έρθουν κι άλλα. Και η κυβέρνηση κάνει ότι είναι δυνατόν προκειμένου να αποφύγει και άλλο «ξύλο» το οποίο δεν θα μπορεί να δικαιολογήσει. Λένε κάποιοι ότι το πακέτο των μέτρων δεν φτάνει τα 8 δισ. ευρώ και θα χρειαστεί ο Τσίπρας να βάλει την υπογραφή του και σε άλλα. Ποια είναι αυτά; Για παράδειγμα ίσως θα πρέπει να κάνει πίσω στον ΦΠΑ στην εστίαση και να πάνε κι άλλα προϊόντα στο 23%. Επίσης το πιο σημαντικό είναι ότι μπορεί να υποχρεωθεί σε ακύρωση των προεκλογικών και μετεκλογικών δεσμεύσεων για προσλήψεις περίπου 12.000 εργαζόμενων οι οποίοι είναι 6.000 εκπαιδευτικοί και άλλοι που είχαν περάσει μέσω ΑΣΕΠ και άλλοι τόσοι που ήταν σε διαθεσιμότητα.

Ήδη έχουν προσληφθεί περί τους 3-4 χιλιάδες, μεταξύ των οποίων άγνωστος αριθμός στην ΕΡΤ. Την ώρα δηλαδή που έρχεται φορολογική λαίλαπα ο ΣΥΡΙΖΑ κάνει ακόμη σχέδια για προσλήψεις στο δημόσιο. Τσακίζει τον ιδιωτικό τομέα για να πληρώνουμε τους δημοσίους υπαλλήλους.

Παράλληλα, πληροφορίες αναφέρουν ότι το ΔΝΤ αντιδρά στη συμφωνία καθώς θεωρεί ότι δεν είναι βιώσιμο το ελληνικό χρέος υπό τις παρούσες συνθήκες ενώ θέτει ξανά θέμα με το ασφαλιστικό ζητώντας μόνιμη λύση.

Η Wall Street Journal αποκαλύπτει τι είπε και τι ζήτησε η Κριστίν Λαγκάρντ από τους ηγέτες της ΕΕ στο πλαίσιο της Συνόδου Κορυφής στις Βρυξέλλες.

Η γενική διευθύντρια του Ταμείου ξεκαθάρισε πως δεν είναι ικανοποιημένη με σημεία-κλειδιά της ελληνικής πρότασης, καθώς, το σχέδιο για τη μείωση ελλειμμάτων στο ασφαλιστικό και τον προϋπολογισμό βασίζεται κυρίως στην αύξηση φόρων και ασφαλιστικών εισφορών.

Το ΔΝΤ, από την πλευρά, του ήθελε μεγαλύτερες περικοπές στις δαπάνες, ενώ υποστηρίζει ότι η ελληνική οικονομία είναι ήδη υπερφολογημένη και οι νέες αυξήσεις φόρων θα πλήξουν την ανάπτυξη, δυσκολεύοντας την αποπληρωμή του ελληνικού χρέους.

Εκπρόσωποι του ΔΝΤ, είπαν σε Ευρωπαίους αξιωματούχους ότι δεν είναι ικανοποιημένοι από τα σχέδια της Ελλάδας για την μεταρρύθμιση της οικονομίας, ενώ, εγείρει ακόμη και «θέμα εμπιστοσύνης» για την ελληνική διοίκηση.

Σύμφωνα με την WSJ και η Γερμανία ξεκαθάρισε κατά τη Σύνοδο Κορυφής πως θέλει και το ΔΝΤ να ικανοποιηθεί από το ελληνικό οικονομικό πρόγραμμα. Αξιωματούχοι από το Βερολίνο, μάλιστα, ενοχλήθηκαν από το πόσο γρήγορα η Κομισιόν καλωσόρισε τις ελληνικές προτάσεις και προειδοποίησαν ότι υπάρχει ακόμη πολλή δουλειά.

Τόνισαν επίσης ότι δεν θα συμφωνήσουν σε εκταμίευση των δόσεων για την Ελλάδα αν το ΔΝΤ δεν εγκρίνει το πακέτο της Αθήνας και δεν δεχτεί να συνεχίσει την χρηματοδότηση της χώρας.

Μέσα σε αυτό το κλίμα, ο Αλέξης Τσίπρας μεταβαίνει εσπευσμένα αύριο στις Βρυξέλλες για νέο γύρο διαπραγματεύσεων.

Σύμφωνα με πληροφορίες του ειδησεογραφικού πρακτορείου MNI, ο πρόεδρος της Κομισιόν Ζαν Κλόντ Γιούνκερ, προσκάλεσε τον Αλέξη Τσίπρα στην βελγική πρωτεύουσα αύριο προκειμένου να έχουν συνομιλίες.

Το ραντεβού επιβεβαίωσε και η κυβέρνηση με non paper στο οποίο αναφέρεται:

Ο Πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας αναχωρεί εκ νέου, αύριο Τετάρτη, προκειμένου το μεσημέρι να έχει συνάντηση με τους εκπροσώπους των τριών θεσμών Ζ. Κλ. Γιουνκέρ, Μ. Ντράγκι και Κρ. Λαγκάρντ.

Στις Βρυξέλλες και την Αθήνα γίνονται χοντρά παζάρια για το τελικό κείμενο της συμφωνίας που θα πρέπει να πάει στη Βουλή με... ένα νόμο κι ένα άρθρο και να ψηφιστεί το Σαββατοκύριακο καθώς τη Δευτέρα η Γερμανική Βουλή συνέρχεται για τελευταία φορά και πρέπει να επικυρώσει τη συμφωνία.

Κι ενώ γίνονται όλα αυτά, και υπάρχει κίνδυνος εμπλοκής, κορυφαία στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, όπως ο Φλαμπουράρης ή ο Παππάς ή και ο Σακελλαρίδης εκβιάζουν τους βουλευτές τους λέγοντας ότι η ψήφος στη Βουλή θα λάβει χαρακτήρα ψήφου εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση.

Ό,τι δηλαδή κατηγορούσαν παλιότερα τους... προδότες της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, το κάνουν και οι ίδιοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 23/06/2015 20:57:18

    τωρα που βρηκαμε παπα, να θαψουμε 5-6. Ετσι ειναι κ.Βαρουφακλακη. Αφου τους βριζετε μερα νυκτα ξεσηκωνοντας εντος και εκτος χωρας τους παντες εναντιων τους τωρα ειναι αναγκασμενοι να δειξουν οτι δεν ευθυνονται αυτοι για τες απιστευτες φορολογιες. Ενας οργανισμος που φημιζεται αν μη τι αλλο για τον σκληρο νεοφιλελευθερισμο του καταφεραμε να τον διαφημισουμε ως φορο αρπακτες. Φρενοκομειο σε λεω. ΠΑΡΤΑ ΤΩΡΑ τσιπρα. δεν σε βλεπω καθολου καλα. Θελω να πιστευω και ελπιζω οτι θα περασουμε ενα πολυ δυσκολο υπολοιπο 2015 και αν θελει ο ΘΕΟΣ και ο "σοφος" λαος παλι με σαμαρα να φτιαξουν τα πραματα. Ουτε τα μισα των μετρων αυτων δεν χρειαζονται να γινουν αν μεταρυθμιστει το δημοσιο συντομα..

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Παρατηρητής 23/06/2015 21:07:03

      Ν᾿ ἀρχίση ἀπό τό κομματικό μαγαζί ΕΡΤ ὅμως.

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ Φωτεινή 23/06/2015 21:13:39

        Η δημιουργια της νεριτ και το κλεισιμο της ερτ ειχε συμβολισμο. Η επαναφορα της νεριτ και το ξανακλεισιμο της ερτ ειναι επισης σημαντικο. Δεν ειμαι πλεον βεβαιος οτι χρειαζεται πλεον καποιος συμβολισμος . Εχει γινει κατανοητο και στον τελευταιο αντι μνημονιακο οτι χρειαζομαστε μεταρυθμισεις. Κατι μου λεει ομως οτι οι προσληψεις τσιπρα σε ερτ καθαριστριες κλπ θα ακυρωθουν ολες..

  2. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 23/06/2015 21:12:07

    Οι.....πολιτικοί κλαρινογαμπροί της Ελληνικής σοβιετίας θα ξεγυμνώνονται καθημερινά, μέχρι να κλείσει ο τελευταίος την πόρτα. Μακάρι να ήξερε ο Λαός τι είχε προτείνει το ΔΝΤ το 2010 και τι πράξανε τα γιουσουφάκια του πελατειακού συστήματος. Κάπως έτσι θα κλείσει ο κύκλος της μεταπολίτευσης......

  3. ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
    ΚΩΣΤΑΣ Π. 23/06/2015 21:19:56

    . Δηλαδή τελικά ο Τσίπρας δεν είπε ΝΑΙ σε όλα? Ετσι κι αλλοιώς άν αντί για 800 εκατομμύρια του e-mail Χαρδούβελη ο Τσίπρας δεν υπογράψει 8 δις αλλά ας πούμε οτι η Λαγκάρντ θα το φτάσει στα 15 δίς πιστεύουν αλήθεια οι "εταίροι" οτι θα τα κατορθώσει ο Τσίπρας να τα μαζέψει και να τους τα δώσει? Μήπως τελικά η "συμφωνία" είναι παραμύθι επειδή βλέπουν οτι ο Ευρώ δεν έχει ακόμα πολλά ψωμιά?

    • Γιαγιά avatar
      Γιαγιά @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 24/06/2015 11:35:39

      Αυτή η εκδοχή, μου φαίνεται πιθανή. Σιγά να μη βρεθούν ποτέ τόσοι φόροι για να εισπραχθούν και να αποδοθούν στους δανειστές. Ζήσε Μάη μου, να φας τριφύλι.

  4. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 23/06/2015 21:20:11

    Το πρόγραμμα αυτό δεν βγαίνει. Η βίαιη και υπερβολική φορολόγηση μπορεί να δουλέψει μία μόνο χρονιά και στη συνέχεια να υπάρχουν μειώσεις , έστω και σταδιακές για να μπορεί ο κόσμος να πληρώνει. Το φθινόπωρο θα χρειαστούν τα κανονικά μέτρα, μειώσεις συντάξεων, ενοποιήσεις ταμείων, μία και ένιαία σύνταξη,κλπ για να λειτουργήσει το ασφαλιστικό. Ενιαίο μισθολόγιο στο δημόσιο με μειώσεις μισθών και σε όποιον αρέσει. Αν φύγουν όσοι νομίζουν ότι είναι λίγα, θα βρεθούν άλλοι τόσοι που είναι άνεργοι και θα κάνουν καλύτερη δουλειά με λιγότερα χρήματα. Επιτέλους να εφαρμοστεί ένα φορολογικό σύστημα με ηλεκτρονικές συναλλαγές σε όλα και σε όποιον αρέσει. Σε 2-3 μήνες θα έχουν προσαρμοστεί όλοι. απόδοση ΦΠΑ στην πηγή με ον λάιν συναλλαγές και το πρόβλημα ρευστότητας του δημοσίου έχει λυθεί. Και με μείωση φόρων και εισφορών. Πάντως οσο υπάρχουν περίπτερα , κτελ και άγαμες θυγατέρες στην ελλάδα σωτηρία δεν υπάρχει. Αν δούμε αλλαγές στα παραπάνω είναι σίγουρο ότι κάτι πάει να αλλάξει . Όλα τα υπόλοιπα είναι σανός για τους χρήσιμους ηλίθιους ώστε το σύστημα λαμογιστάν ΑΕ να είναι ανενόχλητο.

    • Svart Drottning avatar
      Svart Drottning @ ορεσείβιος 24/06/2015 12:26:20

      Χαχαχα. Σιγά να μη φύγουν οι Δ.Υ αν περικοπεί ο μισθός τους. Στο κατάντημα που έχει περιέλθει ο Ιδ.Τομέας, το δημόσιο πάντα θα είναι όαση.

  5. ricasso avatar
    ricasso 23/06/2015 21:40:36

    Aς ελπίσουμε ότι θα τους αναγκάσουν να βρουν εστω κι ενα μικρό μέρος των χρημάτων περικόπτοντας δαπάνες.

    • Λύσανδρος avatar
      Λύσανδρος @ ricasso 23/06/2015 21:52:52

      Πιό εὔκολο εἶναι νά τούς βγάλεις τόν φρονιμίτη, παρά νά τούς ἀναγκάσεις νά περικόψουν τίς δαπάνες.

    • Φιλελεύθερος avatar
      Φιλελεύθερος @ ricasso 23/06/2015 22:01:19

      Ένα δις ευρώ έτσι για πλάκα από επιχορηγήσεις που δίνονται στα ευγενή ταμεία των ΔΕΚΟ....Υ.Γ. είναι κατάντια για το πολιτικό σύστημα να λέει ο κάθε Τόμσεν ότι τα μέτρα φουντώνουν την ύφεση.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ricasso 23/06/2015 22:44:31

      Χρειάζεται εξυγίανση και εξονυχιστικός έλεγχος των λειτουργικών δαπανών του δημοσίου, της αυτοδιοίκησης κτλ. Αλλά αυτά θέλουν, πρώτον, πολιτική βούληση (δεν βλέπω να την διαθέτει τον συριζοπασοκιστάν που μας κυβερνά) και δεύτερον, χρόνο-χρόνο-χρόνο (ούτε από αυτόν έχουμε).. οπότε το πιθανότερο να πάνε σε ακύρωση επαναπροσλήψεων...

  6. Sonderaktion avatar
    Sonderaktion 23/06/2015 21:44:58

    Φυσικά για κατάργηση της μονιμότητας στο δημόσιο, ούτε κουβέντα. Και δεν μιλάω για τον Τσίπρα, αυτός στην τελική είναι δηλωμένος κρατιστής. Μιλάω για τους δήθεν δεξιούς που στα λόγια είναι πατριώτες και στα έργα τρέμουν τους Δ/Υ και τις συντεχνίες.

  7. deltaplus avatar
    deltaplus 23/06/2015 22:12:20

    Ευτυχως που το ΔΝΤ ξερει απο οικονομια και ετσι μπορει να σταθει τυχερη η ελλαδα και να περασουν οι θεσεις του.

    • GLAD avatar
      GLAD @ deltaplus 24/06/2015 15:31:54

      ΣΩΣΤΟ.

  8. ΑΚ2015 avatar
    ΑΚ2015 23/06/2015 22:30:21

    Ο αρχιψεύτης κλαρινογαμπρός της συμφοράς και της άπλυτης αριστεράς γλυκάθηκε από τα Ευρωπαικά σαλόνια και προσπαθεί να περάσει νέα φοροεπιδρομή στους ιθαγενείς εξασφαλίζοντας τα οφίτσια της νομενκλατούρας του. Η μόνη ελπίδα να γλιτώσουμε είναι να τον στριμώξουν και να πάρει μέτρα μείωσης των δαπανών ειδάλλως η εγκατάσταση του καθεστώτος θα ειναι ακόμη ευκολότερη στους φτωχοποιημένους απο την εξοντωτική φορολογία γηγενείς.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΑΚ2015 24/06/2015 13:38:50

      Νά δῆς πού ἡ Μέρκελ θά ζητήση ἀπό τόν ἀλέξη νά φορέση γραβάτα. Τά Εὐρωπαικά σαλόνια ξεμυαλίζουν καί παρασύρουν ἀκόμα καί κνῖτες. :) :)

      • Ουαί ημίν... avatar
        Ουαί ημίν... @ Φωτεινή 24/06/2015 13:47:24

        Δεν την ενδιαφέρει τόσο να φορέσουν τα δουλικά της γραβάτα. Το κολάρο με το λουράκι είναι αυτό που την κόφτει.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Ουαί ημίν... 24/06/2015 14:20:55

          Καλῶς τους. Καινούριος/ἀ;;;

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Φωτεινή 24/06/2015 14:37:43

            Κάνε μια καταγραφή των ονομάτων της Φωτεινή για να μη σε μπερδεύει...

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/06/2015 14:41:12

            Κάτι ὑποψιάζομαι Κυθήρια, ἀλλά τό ὕφος γραφῆς μέ μπερδεύει. :)

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Φωτεινή 24/06/2015 14:42:53

            Συγγνώμη, ΚυθήριΕ.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Φωτεινή 24/06/2015 14:55:17

            Tο ύφος της έχει γίνει κλισέ πιά...

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/06/2015 15:22:49

            Εσύ πάντως Kυθήριε, συγνώμη που σου το λέω κι όλας, ίσως δεν το καταλαβαίνεις αλλά έχεις γίνει πια γραφικός. Μιλάμε έχεις πάθει μεγάλη ζημιά. χαχαχαχα. Οι παραισθήσεις έγιναν το No 1 χαρακτηριστικό σου. Σε απολαμβάνουμε πάντως. χαχαχαχα. Για πες, για πες κι άλλα και είμαι κακόκεφος σήμερα.

          • Ποταμίσιος Χάνος avatar
            Ποταμίσιος Χάνος @ MoonWalk 24/06/2015 15:56:07

            Χαχαχα! Έχω σχετικό ανέκδοτο για την περίπτωση : '' Ήταν ένας άνθρωπος ο οποίος είχε κάποιο πρόβλημα και πήγε στον γιατρό. Μπαίνοντας μέσα λέει:
            - Γιατρέ τώρα τελευταία έχω κάτι περίεργες παραισθήσεις.
            - Ναι; Τι παραισθήσεις έχετε;
            - Να, ξέρετε αισθάνομαι πώς είμαι μύγα.
            - Εεεε, καλά κατέβα από το ταβάνι να το συζητήσουμε!!!! '' :) :)

  9. George N avatar
    George N 24/06/2015 00:13:41

    Προφανώς και έχει δίκιο το ΔΝΤ αλλά μοιάζει απίθανο οι άλλοι δυο θεσμοί να μην βλέπουν το αδιέξοδο. Είναι πολιτική η συμφωνία τους για να μείνει η Ελλάδα στην ΕΖ τουλάχιστον για λίγο ακόμα. Και προφανώς καταλαβαίνουν ότι σε μερικούς μήνες θα πρέπει να μπει σε νέο μνημόνιο ενώ θα είναι σε ύφεση ή να την αφήσουν να φύγει χορηγώντας ανθρωπιστική βοήθεια στα πρώτα της βήματα μετά την πλήρη χρεοκοπία. Το τελευταίο μια και η Ελλάδα έχει κουράσει ίσως τότε γίνει ενθουσιωδώς δεκτό από όλους.

    • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Π. @ George N 24/06/2015 11:52:49

      Σε μερικούς μήνες μάλλον θα έχουν το ίδιο πρόβλημα και με την Ισπανία και εκεί μιλάμε για 50 εκατ. κόσμο και 1 τρις χρέος. Το πρόβλημα για τους Ευρωκράτες είναι οτι δεν μπορούν να αφήσουν την Ελλάδα να χρεωκοπήσει σε βάρος των ψηφοφόρν τους, τουλάχιστο όσο αυτοί παραμένουν στην εξουσία, διότι τότε θα πάρουν όλοι χαμπάρι την τράμπα τους με τη διάσωση των Γερμανικών και Γαλλικών τραπεζών που τη βάφτισαν "διάσωση της Ελλάδας" εν πλήρει γνώσει τους οτι ήταν αδύνατο να πληρωθεί απο τον χρεωκοπημένο, το "μεγαλύτερο δάνειο όλων των εποχών" που είπε και o ΓΑΠ...

      • George N avatar
        George N @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 24/06/2015 16:12:19

        Αυτό ΚΩΣΤΑΣ Π. δεν θα πληρωθεί ποτέ όπως άλλωστε δεν πληρώνεται κανένα κρατικό δάνειο. Απλά ανακυκλώνεται. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα αλλά στο ότι για να εμφανίσουμε 1% του ΑΕΠ πρωτογενές πλεόνασμα πρέπει να στύψουμε τους πολίτες.....ακόμα και τους άνεργους. Ντροπής πράγματα. Όπως έχουμε ξαναπεί και 0% πλεόνασμα να ζητούσαν (το είχαν ζητήσει το 2013) πάλι θα χρειαζόταν η αφαίμαξη.

  10. blackunder avatar
    blackunder 24/06/2015 00:52:59

    Είναι ο Τσίπρας και το ασκέρι του για τα πανηγύρια αλλά και οι ευρωπαίοι είναι ό,τι να 'ναι.....

    • Γιαγιά avatar
      Γιαγιά @ blackunder 24/06/2015 12:00:45

      Δίκιο έχεις. Άχρηστοι κοντόφθαλμοι ωφελιμιστές και μικροσυμφεροντολόγοι. Μπορούσαν να είχαν επέμβει από την αρχή θετικά, αλλά μάλλον αυτό που σήμερα συμβαίνει, τους προσφέρει βραχυπρόθεσμα κέρδη.

  11. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 24/06/2015 01:39:59

    Ρε παιδια ο Βαρουfuckης που ειναι?

  12. airman avatar
    airman 24/06/2015 09:13:46

    "... το ΔΝΤ αντιδρά στη συμφωνία καθώς θεωρεί ότι δεν είναι βιώσιμο το ελληνικό χρέος υπό τις παρούσες συνθήκες ..." Συνεπώς - υπό τις παρούσες συνθήκες - η άποψη του ΔΝΤ για το χρέος συμπίπτει με αυτή της Κυβέρνησης . Μεγάλη επιτυχία! Από την εξυπηρέτηση του χρέους, με προοπτική επανεξέτασης στο πλαίσιο της απόφασης/συμφωνίας του Νοεμβρίου του 2012, περάσαμε στο μη βιώσιμο χρέος. Αλήθεια την άλλη Τετάρτη σε ποιο σημείο θα βρισκόμαστε;

  13. Γιαγιά avatar
    Γιαγιά 24/06/2015 11:27:40

    Άντε μαντάμ Κριστίν Λαγκάρντ μου! Αποφασίστε επί τέλους τι θα κάνετε κι έχω τα τέσσερα χιλιάρικα στη γλάστρα και θα μου μουχλιάσουνε!!

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Γιαγιά 24/06/2015 12:26:33

      Στη γλαστρα, στον απορροφητηρα, στη παγοκυστες, στο φουρνο, στη ταρατσα....οπου και ναναι, αμα αυτη η κατασταση συνεχιστει λιγα ακομα χρονια οι Ελληνες θα καταναλωσουν ολες τις οικονομιες τους και τοτε..... Εξαιρουνται τα λαμογια που εχουν εξασφαλισει και τα δισεγγονα τους.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ρηνα 24/06/2015 13:20:07

        Λίγες ακόμη εβδομάδες νομίζω Ρήνα,όχι χρόνια...

        • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar