#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2010 16:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον Φίλιππο ανήκουν τα οστά που βρέθηκαν στη Βεργίνα



Τα οστά, που βρέθηκαν στον βασιλικό τάφο της Βεργίνας ανήκουν στον Φίλιππο, πατέρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου και όχι στον ετεροθαλή αδερφό του, Αρριδαίο.

Αυτό πιστοποιεί μία από τις πλέον αξιόπιστες ανθρωπολογικές έρευνες, που έγιναν στο Κέντρο Συγκριτικής και Κλινικής Ανατομίας στο Μπρίστολ, με επικεφαλής τον δρα Ανθρωπολογίας, Τζόναθαν Μασγκρέιβ (σσ. κύκλοι Ελλήνων αρχαιολόγων κάνουν λόγο για έναν από τους σημαντικότερους ανθρωπολόγους διεθνώς), επιβεβαιώνοντας την άποψη του Έλληνα καθηγητή - ανασκαφέα της Βεργίνας, Μανόλη Ανδρόνικου.

Από τους πλέον αναγνωρισμένους στην επιστήμη του, ο καθηγητής Μασγκρέιβ δημοσίευσε την έρευνά του στη διεθνή ιατρική επιθεώρηση «Ιnternational journal of medical sciences», σύμφωνα με την οποία τα σκελετικά ευρήματα στον τάφο, που ανέσκαψε ο Μανόλης Ανδρόνικος, δεν συνδυάζονται με τις ιστορικές πηγές που αναφέρονται στη ζωή, τον θάνατο και την ταφή του Αρριδαίου.

http://www.nooz.gr/science/ston-filippo-anikoun-ta-osta-pou-vre8ikan-sti-vergina

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 10/09/2010 16:51:37

    Αυτος ειναι ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΛΟΥΤΟΣ!!!Τα οστα του πατρος ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΚΡΑΤΟΡΑ (του πραγματικου/ουσιαστικου), εβρεθησαν περι τα 2600 χρονια μετα...Τι να πει κανεις γι'αυτη την τεραστια ΠΑΤΡΙΔΑ???Τι να πει κανεις, γι' αυτο τον τεραστιο ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΛΟΥΤΟ???Ποια spreads και ποια χρεη, μπορουν να "αμαυρωσουν" αυτη την κληρονομια???

  2. GSV avatar
    GSV 10/09/2010 17:40:18

    Την αμαυρωνουν φιλε χρηστο! Γιατι η ελλαδα του σημερα ξεπουλαει την Ελλαδα του χθες. Ξεπουλανε τη Μακεδονια μας.

    Αμαυρωνουμε την δοξα και τη προσωπικοτητα και του Φιλλιπου και του Μ. Αλεξανδρου με το να καθομαστε να συζηταμε και να συμβιβαζομαστε με σφετεριστες της ιστοριας μας.

    Δεν μπορει να απαιτει ενας σλαβοφωνος λαος γεωγραφικο προσδιορισμο χρησιμοποιοντας ελληνικη λεξη. Η λεξη Μακεδονια ειναι ελληνικης προελευσεως. Ας προσδιοριστουν χρησιμοποιοντας το ονομα που χαρακτηριζει τη περιοχη τους στη γλωσσα τους.

  3. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 10/09/2010 17:48:10

    «Στον Φίλιππο ανήκουν τα οστά που βρέθηκαν στη Βεργίνα»

    Κάκιστη δημοσιογραφία από το nooz. Δεν λέει αυτό η έρευνα. Λέει πως υπάρχουν αρνητικές ενδείξεις για τη θεωρία Αρριδαίου-Ευρυδίκης, η οποία στηρίχτηκε από τον Borza και άλλους, εναντίον της θεωρίας του Ανδρόνικου. Η θεωρία Ανδρόνικου είναι ισχυρή, αλλά παραμένει θεωρία χωρίς να έχει αποδειχτεί τελεσίδικα. Η θεωρία Borza ήταν αδύναμη και η έρευνα βάζει ακόμη ένα καρφί στο φέρετρό της.

    http://www.bristol.ac.uk/news/2010/7207.html

    Dr Musgrave said: “The aim of this paper is not to press the claims of Philip II and his wife Cleopatra but to draw attention to the flaws in those for Philip III Arrhidaios and Eurydice. We do not believe that the condition of the bones and the circumstances of their interment are consistent with descriptions of the funeral of Arrhidaios, his wife and his mother-in-law.”

    Όποιος θέλει μπορεί να τη διαβάσει εδώ:

    http://www.medsci.org/v07p00s1.htm

  4. Spiros avatar
    Spiros 10/09/2010 18:08:07

    Δε θελω να μειωσω την ανακαλυψη αλλα τη διεθνή ιατρική επιθεώρηση «Ιnternational journal of medical sciences δεν την ξερει ουτε ο εκδοτης της

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Spiros 10/09/2010 18:32:23

      Κοίταξε, δεν είναι σκουπίδι.

      International Journal of Medical Sciences is indexed/abstracted/covered by:

      * MEDLINE
      * PubMed
      * PubMed Central
      * EMBASE
      * CAS/Chemical Abstracts
      * CAB Abstracts
      * Scopus
      * Science Citation Index (SCI) Expanded
      * Current Contents - Clinical Medicine.

      The Journal is ranked very well among the top 7.5% of journals according to SCImago in the category of Medicine/Medicine (miscellaneous) in year 2007. In this category, International Journal of Medical Sciences is positioned No. 163 out of a total of 2173 journals from all countries, above many journals such as American Journal of Preventive Medicine, Oncology Research, BMC Endocrine Disorders, Journal of experimental therapeutics & oncology, Journal of Comparative Physiology A, Annals of epidemiology, QJM, Journal of Laboratory and Clinical Medicine, Cancer Journal, Archives of Medical Research.

      In the overall area of Medicine/all categories, International Journal of Medical Sciences is again ranked very well, among the top 8.2% of all journals (422/5157).


      Αλλά αν θέλεις να ακολουθήσουμε αυστηρά επιστημονική μέθοδο, διάβασε την έρευνα και κρίνε. Η έρευνα είναι καλή. Τα συμπεράσματα δεν είναι αυτά που παρουσιάζονται. Δεν λένε «αυτό ήταν, δικαιώθηκε ο Ανδρόνικος τελεσίδικα», αλλά «η θεωρία Borza χάνει έδαφος».

      http://www.scimagojr.com/journalsearch.php?q=130020&tip=sid&clean=0

  5. Orestios avatar
    Orestios 10/09/2010 18:13:35

    Πού είναι η Δοκτωρ Δραγώνα να διαψεύσει και να κατακεραυνώσει αυτούς τους τσαρλατάνους? Μόνο αυτή είναι η μεγαλύτερη επιστημόνισσα. Αυτή και οι συνάδελφοί της στα Σκόπια.

    • HIPPYA avatar
      HIPPYA @ Orestios 10/09/2010 20:17:48

      Έχει σπουδαιότερα πράγματα να ασχοληθεί όπως για παράδειγμα την εισαγωγή της Αγγλικής γλώσσας στο νηπιαγωγείο.
      Για την εκμάθηση της Ελληνικής δεν έχει χρόνο.
      Καλό θα ήταν να ρωτήσει καποιον εξεταστή των Πανελληνίων. Τους πέφτουν τα μαλλιά κάθε καλοκαίρι.

      • Orestios avatar
        Orestios @ HIPPYA 10/09/2010 20:35:18

        Έτσι είναι οι Σοσιαλιστές. Δεν βρίσκουν χρόνο. Μόνο όταν υπάρχει τριγύρω παραδάκι.

  6. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 10/09/2010 18:50:57

    ειναι αληθεια οτι εγινε τεστ DΝΑ και βρεθηκε ίδιο με του γκρουέφσκυ?

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ παπαδοπαιδι 10/09/2010 20:15:21

      ναι και είναι απόγονοί τουρκόγυφτων

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σοσιαληστής 10/09/2010 20:34:10

        χαχαχαχαχαχα

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 10/09/2010 19:12:24

    Το σημαντικότερο επιτέλεσμα θα είναι -αν όντως επαληθευτεί- η χρηση του ως θετικού μάρτυρα για την αναγνώριση τωων οστών του Αλεξάνδρου, αν και όταν βρεθεί ο τάφος του. Και φυσικά θα επαληθευτεί πλήρως και η υπόθεση, διότι περί αυτού πρόκειται, ότι ανηκουν στον Φίλιππο.

  8. ΚΑΚΟΣ avatar
    ΚΑΚΟΣ 10/09/2010 19:28:06

    Άντε βρε παληκάρια της φακής και του Βατοπεδίου, τώρα που πήρατε πίσω την Μακεδονία κάντε μια προσπάθεια και για την Κωνσταντινούπολη μπρε!!!!
    Κοντά είναι!!! Και μετά αράξτε στη πλατεία ( τη γνωστή ντε ) βετεράνοι πλέον, να διηγείστε στα παιδιά σας, πως το κόμμα σας μαζί με το ΠΑΣΟΚ δυέλυσαν την Ελλάδα!!!

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΚΑΚΟΣ 10/09/2010 23:03:47

      Αντε τράβα ρε κεφτέ!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ ΚΑΚΟΣ 10/09/2010 23:37:28

      πάλι ληγμένα πήρες;

  9. kiki avatar
    kiki 10/09/2010 20:20:42

    Οχι καλε του παπου του Γκρουεφσκι ειναι.

  10. anonymos avatar
    anonymos 11/09/2010 00:38:38

    Γιαυτό δεν μπορούσα να κοιμηθώ

  11. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 11/09/2010 04:24:56

    Φιλιππε σε ειχα για συνετο δεν περιμενες να φυγουν οι μουσαφιραιοι
    προτου εμφανιστεις?
    εκτος και αν εχεις καλο σκοπο να τους εξαφανισεις
    μην περιοριστεις μονο στα βορεια κατηφορησε και προς τα κατω και μην
    αφησεις ρουθουνι απο συγχρονους
    Αλευαδες Εφιαλτες Λυσιδες Θηβαιους Αργειους και ολους τους

    ΔΝΤσολιαδες