28/09/2012 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον Λάτση η πρώτη μοιρασιά της δημόσιας περιουσίας

Αρχισε η μοιρασιά των ασημικών του δημοσίου καθώς πριν από λίγο βγήκε ο πλειοδότης για το Διεθνές Κέντρο Ραδιοτηλεόρασης το γνωστό και IBC. Η εταιρεία Lamda ΔΟΜΗ, θυγατρική κατά 100% της Lamda Development, δηλαδή ο όμιλος Λάτσης, αποκτά την εκμετάλλευση του κτιρίου για 90 χρόνια με άμεσο αντάλλαγμα 81 εκατομμύρια ευρώ. Ανάλογα με την βελτίωση των μακροοικονομικών συνθηκών στην Ελλάδα, εντός των προσεχών 50 ετών, όπως αυτές θα αποτυπώνονται στην πιστοληπτική ικανότητα της χώρας, το Ελληνικό Δημόσιο θα εισπράξει επιπλέον έως και 32,4 εκατ. ευρώ, σημειώνεται στην ανακοίνωση.

Σχολιάζοντας τη σημερινή απόφαση του Δ.Σ. ο Γιάννης Εμίρης, Διευθύνων Σύμβουλος του ΤΑΙΠΕΔ, δήλωσε τα εξής: «Η πλήρης αξιοποίηση του Διεθνούς Κέντρου Ραδιοτηλεόρασης όχι μόνον θα αναβαθμίσει εμπορικά την συγκεκριμένη περιοχή αλλά θα αναζωπυρώσει το επενδυτικό ενδιαφέρον για την αγορά real estate της πρωτεύουσας της χώρας. »

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος του ΤΑΙΠΕΔ για τη συγκεκριμένη διαγωνιστική διαδικασία ήταν η Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας.

Ανθρωποι που γνωρίζουν την αγορά επισημαίνουν ότι ήταν μάλλον μια προαποφασισμένη διαδικασία αφού ο όμιλος Λάτση έχει ήδη ενοικιάσει το κτίριο και λειτουργεί εκεί το εμπορικό κέντρο Golden Hall. Μεγάλοι χαμένοι ή παίκτες για... την τιμή των όπλων η REDS του ομίλου ΕΛΛΑΚΤΩΡ και η TALIMA, Ελλήνων επιχειρηματικών από τη Βενεζουέλα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sirios avatar
    sirios 28/09/2012 15:48:50

    Ηταν που θα τους παραμέριζαν οι "έντιμοι δανειστές " μας τώρα που ξέρουν οτι είναι νταβατζήδες και δήθεν έχουν χάσει την "αξιοπιστία" τους στα μάτια των "σοβαρών Ευρωπαίων" που σιχαίνονται τις σχέσεις με Ανατολίτες...

  2. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 28/09/2012 16:22:49

    Όποτε αγοράζει ο ξένος δημόσια περιουσία είναι παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας.
    Όποτε αγοράζει ο Έλληνας είναι παραχώρηση στην εγχώρια διαπλοκή

    Τελικά θέλουμε αποκρατικοποιήσεις; Από ποιόν, από τον Ιησού Χριστό;

    • DD avatar
      DD @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 28/09/2012 17:22:29

      Πολύ σωστά! Αμάν πιά με τη μιζέρια και την συνωμοσιολογία!

  3. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 28/09/2012 16:29:30

    Δεν βγάζεις άκρη...
    Πρέπει να μην τα αξιοποιήσουμε, να αραχνιάσουν για να κοκορευόμαστε " τι περιουσιάρα έχει το δήμοσιο" ή ακόμη καλύτερα να διορίσουμε καμιά κατοστάρια για να το φυλάνε και να το σκουπίζουν , για να είμαστε ευχαριστημένοι.

    • Λιογκος avatar
      Λιογκος @ Kώστας ΜΠ 28/09/2012 17:10:59

      Η ένσταση έχει να κάνει με την εκμετάλλευση του κτηρίου για 90 χρόνια... δηλαδή ο Λάτσης, τα παιδιά του, τα εγγόνια του, τα δισέγγονα του... έχει σημασία να γνωρίζαμε για πόσα χρόνια το είχε ενοικιάσει αφού ήδη εδώ και καιρό ΣΩΣΤΑ το εκμεταλλεύεται.

  4. Enzo avatar
    Enzo 28/09/2012 16:53:37

    ας τα παρουν οι Ελληνες γνωστοι μας σε ολους με την προυποθεση να δωσουν δουλεια μονο σε Ελληνες.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Enzo 29/09/2012 17:46:17

      Σωστό κι αυτό...... όχι βέβαια σε ...χαριστική τιμή και με ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΑΦΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ (το ...κατά δύναμιν).

  5. armageddon avatar
    armageddon 28/09/2012 17:02:52

    Είναι κοντά στο MALL...

  6. drider avatar
    drider 28/09/2012 17:06:24

    Οσονούπω πρόστιμο 81 εκ ευρώ στο μεγαλύτερο αυθαίρετο της χώρας, το mall

    • drider avatar
      drider @ drider 28/09/2012 19:24:24

      Πέρα όμως από το σκωπτικό του σχόλιου μου υπάρχουν και τα εξής δεδομένα:

      1. "Το Mall χτίστηκε με το πρόσχημα του «Χωριού Τύπου» στο Μαρούσι, όπου θα στεγαζόταν ένα μέρος των ξένων δηµοσιογράφων κατά τη διάρκεια των Αγώνων."
      h**p://tvxs.gr/node/11907/87421

      2. "Εάν οι κάτοικοι που προσφεύγουν δικαιωθούν τελικά από το ΣτΕ, τότε το εμβαδού 80.000 τ.μ. Mall θα κηρυχθεί άλλη μια φορά αυθαίρετο, οπότε εκεί θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος: θα κληθεί άραγε η Πολεοδομία να το κατεδαφίσει ή θα βάλει πρόστιμα ανέγερσης και... διατήρησης; "
      h**p://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=270015

  7. unfair avatar
    unfair 28/09/2012 18:48:08

    εστω 300 μερες λειτουργιας, 300 αμαξια την μερα με 4
    ευρω, επι 90 χρονια! Συνολο, κατι παραπανω απο ρε εκατομμυρια!
    δεν μπορω να πω κατι παραπανω.

    • unfair avatar
      unfair @ unfair 29/09/2012 00:25:38

      είχα γράψει από κινητό.
      32+ εκατομμύρια μπορεί να βγάλει μόνο από το πάρκινγκ, με το σκεπτικό,
      300 μέρες τον χρόνο ανοιχτό,
      300 αμάξια την μέρα,
      για 4 ώρες,
      επί 90 χρόνια.
      το πόσο είναι το ενοίκιο σε κάποιο μαγαζί εκεί, δεν μπορώ καν να το σκεφτώ!
      Αυτό είναι ή δεν είναι ξεπούλημα?

  8. Ίωνας avatar
    Ίωνας 28/09/2012 21:51:11

    Έτσι μπράβο να τα πάρουν Έλληνες για να φάμε και εμείς οι υπόλοιποι με χρυσά κουτάλια.Το αν θα τα πάρει ο Λάτσης ή ο φούφουτος είναι τελείως μα τελείως αδιάφορο για τον μέσο Έλληνα που δεν έχει στον ήλιο μοίρα.Το δεύτερο θέμα πέραν του ότι είναι αδιάφορο είναι το εξής: γιατί και από ποιόν απαξιώθηκαν τα ασημικά του δημοσίου και φυσικά δεν θέλω να ακούω για φορείς που το ή θα το διαχειρίζονταν με μεγάλους μισθούς γιατί αυτά είναι παραμύθια της χαλιμάς.Κάποιος ή κάποιοι ήθελαν να απαξιωθούν τα πάντα για να μοιραστούν μετά, απλά πράγματα.Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στο νερό μην το πάρει κανένας παλιάνθρωπος (κακός άνθρωπος) και πούμε το νερό νεράκι που έλεγαν και οι πιο μεγάλοι.

  9. ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Σ avatar
    ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Σ 29/09/2012 00:58:10

    Και στην ουρά του gh δεσπόζει και η blue land
    Το άλλο έντιμο και καθόλου αυθαίρετο κτίριο όπου στεγάζει τη Γιαννα και το Θεοδωρο την ΟΤΕ globe και ποιον άλλο?
    Τη SIEMENS
    Οχι τη βρώμικη την παλαιά...
    Την καινουρια τη νέα ΣΗΜΕΝΣ που έκλεισε και τη συμφωνία με το ελληνικό δημόσιο για σεμινάρια και μαθήματα διαφάνειας

  10. Μάρκος avatar
    Μάρκος 29/09/2012 13:22:34

    Λίγα μαθηματικά ρε παιδιά: 900 χιλιάδες το χρόνο θα του κοστίσει του κ. Λάτση, ενώ τώρα πληρώνει 7,5 εκατομμύρια. Και κάθε κατάστημα, θα του κοστίσει πρακτικά 500 και κάτι ευρώ! Ναι, στο Golden Hall, εκεί που το κάθε κατάστημα έχει ενοίκιο πάνω από 2 χιλιάδες ευρώ! Εδώ ταιριάζει η ρήση του Ανδρέα Παπανδρέου: "είπαμε να κάνει ένα δωράκι, αλλά όχι και 400 εκατομμύρια"...κάπως έτσι σκέφτηκε και ο κ. Στουρνάρας, να κάνει ένα...δωράκι...