01/04/2009 13:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον Βγενόπουλο και ο ΟΣΕ


________________________________________________________________________________________
Θυμάστε την συνάντηση που είχαν την περασμένη Παρασκευή ο Mr MIG με τον πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή; Μας είχε κάνει εντύπωση ότι δεν είχε διαρρεύσει τίποτα για το περιεχόμενό της, πέρα από όσα τυπικά είχε πει ο κ. Βγενόπουλος: «Ο Πρωθυπουργός είχε την καλοσύνη να με καλέσει σε μια συζήτηση, η οποία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα. Συζητήσαμε για θέματα που αγγίζουν την Ολυμπιακή, τις αερομεταφορές, τον τουρισμό, για θέματα που αφορούν την Οικονομία σε μια πάρα πολύ δύσκολη συγκυρία».

Καλά πληροφορημένες πηγές αποκαλύπτουν τώρα ότι τα «θέματα που αφορούν την Οικονομία σε μια πάρα πολύ δύσκολη συγκυρία» ήταν ένα και συγκεκριμένα η ιδιωτικοποίηση του Οργανισμού Σιδηροδρόμων Ελλάδος.

Η συζήτηση του κ. Καραμανλή με τον κ. Βγενόπουλο για τον ΟΣΕ έρχεται μετά τις δηλώσεις στις Βρυξέλλες του αρμόδιου για τις μεταφορές Επιτρόπου Αντόνιο Ταγιάνι ο οποίος τόνισε: «Με την Ελλάδα έχουμε δύο προβλήματα. Το πρώτο είναι ο τομέας των σιδηροδρόμων και το δεύτερο τα περιφερειακά αεροδρόμια». Η προειδοποίηση αφορά τις κρατικές ενισχύσεις. Σε υπηρεσιακό επίπεδο, η Επιτροπή έχει προειδοποιήσει από καιρό την Αθήνα ότι δεν μπορεί πλέον να κάνει στραβά μάτια, ιδίως στο θέμα του ΟΣΕ.

Επαναλαμβάνεται δηλαδή το προηγούμενο της Ολυμπιακής. Άλλωστε, το 2010, έτος της απελευθέρωσης των σιδηροδρόμων στην Ε.Ε., δεν είναι μακριά. Βέβαια, ορισμένες κυβερνήσεις, όπως της Γερμανίας, διστάζουν λόγω της χρηματοπιστωτικής κρίσης να προχωρήσουν στην ιδιωτικοποίηση των σιδηροδρόμων, ενώ άλλες, όπως η βρετανική, έχουν μετανιώσει που το έκαναν. Αυτό, όμως, είναι άλλη ιστορία. Εδώ είναι Βαλκάνια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/04/2009 13:30:26

    Μπορει να παρει το ΙΚΑ και το ΕΣΥ να τελειωνουμε???

    Καλο Μηνα

    ΠΠ

  2. favlos avatar
    favlos 01/04/2009 13:35:19

    Δεν κάνουμε όλο το χρόνο πρωταπριλιά να του τα δώσουμε να δούμε τι μπορεί να γίνει?

  3. poisonous avatar
    poisonous 01/04/2009 13:45:15

    Vgenopoulos όπως Branson... ανέκδοτο

  4. kanis avatar
    kanis 01/04/2009 13:49:05

    Πληροφορίες λένε, ότι θα πάρει και την Αστυνομία, αρκεί να συμφωνήσει ο Πολύδωρας!

  5. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 01/04/2009 13:53:56

    Η ανέλιξη ενός επιχειρηματία κατά την πτώση ενός πολιτικού.
    Και ενώ είναι κοινά συνομολογούμενο ότι η Ιστορία επαναλαμβάνεται, στην Ελλάδα συνεχίζει να ισχύει μόνο ως φάρσα.
    Είτε είναι πρωταπριλιά είτε όχι.
    Καλό μήνα σε όλους (και το εννοώ).

  6. Factorx avatar
    Factorx 01/04/2009 14:09:49

    Βρήκαμε κόλπο τώρα; Κάθε είδηση που ανεβάζουμε είναι πρωταπριλιά;

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2009 14:54:50

    Και τον αέρα που αναπνέετε σε λίγο (για να μην πω τις μανάδες και τις κόρες σας) ...

  8. ataktos avatar
    ataktos 01/04/2009 16:04:07

    Το παιδί «αυτοδημιούργητο»είναι θα μπορεί να γίνει τώρα για τους νέους ίνδαλμα όχι όπως κάτι μίζεροι οικοδόμοι ,κτηνοτρόφοι κλπ ,άνεργοι με 5 μεταπτυχιακά και διδακτορικά .

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2009 16:06:05

    Σαν τον Τενέζο, αυτοδημιούργητος είναι και αυτός, αλλά γιατί ρε γμτ έφτασε να κάνει απεργία πείνας στο πεζοδρόμιο ενώ άλλοι αγοράζουν όλη τη χώρα;

  10. fantomas avatar
    fantomas 01/04/2009 16:09:40

    Θα σας πω κατι και οι τακτικοι αναγνωστες ας το κρατησουν.
    Δεν μπορώ να σας πω για το θέμα του Ο.Σ.Ε. αλλα για τα περιφερειακά αεροδρόμια, τις αεροδιακομηδες του Ε.Κ.Α.Β. και την αεροπυροσβεση ενδιαφέρετε παρα πολύ η MIG !!!!

  11. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 01/04/2009 18:00:19

    Προτεινω ανεπιφυλακτα το Zeitgeist II σε οσους δεν το εχουν ηδη δει.
    Ετσι θα καταλαβετε γιατι δεν πρεπει η χωρα μας να πουλαει ΤΙΠΟΤΑ!
    Βεβαια καποιος θα πει "μονο ετσι θα μπει μια ταξη και θα αναπτυχθει επιτελους ο ΟΣΕ".
    Δεν θα εχει αδικο, αλλα ειναι σιγουρο οτι δεν υπαρχουν σωστοι ανθρωποι να ανπτυξουν τον ΟΣΕ ως δημοσιο αγαθο? Μηπως τα ρουσφετια των πολιτικων τον εφτασαν εκει, οπως και την Ολυμπιακη?

  12. stelios avatar
    stelios 01/04/2009 18:37:45

    12@Θελει τετοια μαχαιρι εκει μεσα που κανενας διορισμενος δε καταφερει ποτε τιποτα.Εδω γινοντια κακουργηματα και δεν ανοιγει μυτη(οπως ο εκτροχιασμος βαγονιων μετα απο ΧΡΟΝΙΑ λαθραιων μαυρων μεταφορων απο τα κυκλωματα των τρωκτικων)

  13. tom avatar
    tom 02/04/2009 15:08:15

    Μας φτιαχνει το νεο μπερλουσκονι ο προθυπουργος μας