27/06/2009 21:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στοιχεία για 12 πολιτικούς και …153 βουλευτές (!!!)

Στοιχεία για πληρωμές σε 12 πολιτικούς των δυο μεγάλων κομμάτων, οι οποίοι άσκησαν υπουργικά καθήκοντα, καθώς επίσης για δώρα, εκπτώσεις και χορηγίες (λεμονοστύφτες, κουζίνες, ψυγεία, υπολογιστές) που είχαν γίνει από τη Siemens σε 153 βουλευτές από το 1997 ως το 2007 απειλεί ότι έχει στην διάθεσή του ο Μιχάλης Χριστοφοράκος, σύμφωνα με πληροφορίες της «Καθημερινής» και της «Ελευθεροτυπίας» της Κυριακής. Όπως ακούγεται απο τους υπουργούς οι δυο είναι πρώην της ΝΔ και οι επτά από του ΠΑΣΟΚ.

Σύμφωνα με την Καθημερινή, πρώην διαχειριστές των «μαύρων ταμείων» της Siemens, ισχυρίζονται οτι «τα περισσότερα χρήματα δίδονταν σε συγκεκριμένους πολιτικούς, όχι στα κόμματα», ενώ ο πρώην ισχυρός ανήρ της εταιρείας Μίχαελ Κουτσερόιτερ καταθέτει ότι «ο Χριστοφοράκος χρηματοδοτούσε υποψηφίους και από τα δύο μεγάλα κόμματα». Ο κρατούμενος του Στάντελχαϊμ δεν έχει αποφασίσει ακόμη αν θα μιλήσει με ονόματα. Ωστόσο, στην πρώτη ακρόασή του από τον Γερμανό εισαγγελέα, ο κ. Χριστοφοράκος θα πρέπει να εξηγήσει γιατί πρέπει να μην εκδοθεί στην Ελλάδα. Ενδεχομένως, τότε θα «κάψει» κάποιους για να προειδοποιήσει άλλους.

Στο μεταξύ, ο υπουργός Δικαιοσύνης, Νίκος Δένδιας, ύστερα από αίτημα του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Γιώργου Σανιδά, ενέκρινε τη μετάβαση δύο Ελλήνων δικαστικών λειτουργών στο Μόναχο προκειμένου να επισπευσθεί και να διευκολυνθεί η διαδικασία έκδοσης στην Ελλάδα του Μιχάλη Χριστοφοράκου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 27/06/2009 21:54:14

    Εχει τα φοντα να γινει Εθνικος Ηρωας και να απαιτησει συσσωμος ο Ελληνικος Λαος αφεση αμαρτιων ο Χριστοφορακος, αν οντως (δεν αποκλειεται κατ εμε)εχει τετοια στοιχεια και με αδιασειστες αποδειξεις τα βγαλει στην φορα!!!!

  2. Swell avatar
    Swell 27/06/2009 22:00:17

    Μόνο 153 τρακαδόροι στην ελληνική βουλή; Λίγοι μου φαίνονται...

  3. Lavazza avatar
    Lavazza 27/06/2009 22:20:20

    Χθες πληροφορήθηκα από έμπιστο πρόσωπο, οτι ένας από τους γενικούς γραμματείς του Υπουργείου Δικαιοσύνης, προσέλαβε 4 (ολογράφως τέσσερις) ιδιαιτέρες γραμματείς στο Υπουργείο!!!

    Οι δύο έχουν πτυχίο νοσηλευτικής και είναι πρώτου βαθμού συγγενείς του!!!

    Τώρα διαβάζουμε οτι διαχρονικά 12 Υπουργοί-Υφυπουργοί και 153 Βουλευτές τα "άρπαζαν"!!!!!!!!!

    Αν πιστεύετε σε οποιονδήποτε Θεό...

    Μα δεν μπορώ να καταλάβω, τι τα έχουν τα γαλόνια ο Γράψας κι ο Βούλγαρης...

  4. hypo avatar
    hypo 27/06/2009 22:32:59

    Δεν βλέπω το ΠΑΣΟΚ να την βγάζει μέχρι το Μάρτιο, οπότε και θα προκαλούσε εκλογές.

  5. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 27/06/2009 22:47:55

    μπας και είναι καλύτερα να μείνει στη Γερμανία ο Χριστοφοράκος και να τα βγάλει φόρα-παρτίδα για να γλυτώσει το τομάρι του, παρά να έρθει στην Ελλάδα και να τον φιμώσουνε όπως κάνανε με την 35χρονη του Ζαχόπουλου και πολλούς άλλους;

    Η εκδοχή ότι κινδυνεύει γιατί ξέρει πολλά ονόματα ενδέχεται να είναι βάσιμη.

    Μήπως δεν έχουν μακριά χέρια τα διάφορα κυκλώματα εξουσίας στην Ελλάδα και δεν μπορούν κάλλιστα να χαρτζιλικώσουν έναν "αριστεριστή τρομοκράτη" να τον καθαρίσει και να βγάλει και δύο δισέλιδες ανακοινώσεις στον τύπο;

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/06/2009 23:37:27

    Πέφτω από τα ...σύννεφα, Ελληνας πολιτικός που τα πιάνει, απαράδεκτο, δεν υπάρχει τέτοιο βιολογικό είδος.....

    ;-)


    Αλήθεια αντί για την αλλαγή του νόμου περί ευθύνης των Υπουργών που θέλει και συνταγματικές μεταρρυθμίσεις, γιατί οι ...γίγαντες του Κοινοβουλίου δεν περνάνε μια απλή διάταξη: όποιος με αποδείξεις μπορεί να αποδείξει ότι χρημάτισε ή δώρισε ή ...χάρισε σε πολιτικό άντρα οτιδήποτε να παραγράφεται το αδίκημα του και να μπορεί να νομιμοποιήσει τα περιουσιακά του στοιχεία με τη νόμιμη φορολογική επιβάρυνση.
    Τι φοβούνται τα πολιτικά κόμματα? μην αρχίσουν ορισμένοι να μιλούν....

  7. kanis avatar
    kanis 27/06/2009 23:56:12

    Η επιλεκτική μνήμη Χριστοφοράκου, πηγάζει από τα όρια των συνιδιοκτησιών του!

  8. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 28/06/2009 01:09:52

    *Όπως ακούγεται απο τους υπουργούς οι δυο είναι πρώην της ΝΔ και οι επτά από του ΠΑΣΟΚ.*

    Μήπως υπάρχει μεταξυ των πρώην της ΝΔ και ΜΙΑ που είναι και τώρα υπουργός??? Ετσι ψάχνουμε μόνο για εναν στην ΝΔ

  9. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 28/06/2009 01:14:55

    Αριθμητική 2+7=9, 12-9=3, άρα μας λείπουν 3.

    Lavazza, ένας βαθμός συγγένειας σημαίνει γονέας ή παιδί. Γονείς λίγο δύσκολο, άρα έβαλε δύο παιδιά του. Σίγουρα εννοείς κάτι άλλο, όχι πρώτου βαθμού, τρίτου ίσως (μέχρι ανήψια από αδερφό). Ξανατσέκαρε τις πηγές σου.

  10. kanis avatar
    kanis 28/06/2009 01:42:18

    Γιατί όλοι ασχολούνται με το ποιοί ...κι όχι με το ποιός τα περισσότερα;

  11. pizza avatar
    pizza 28/06/2009 02:11:36

    Πως δεν εδωσαν απο μια καφετιερα στον Ελληνικο λαο, να πουμε και εμεις οτι πηραμε κατι. Και τι δεν θ'ακουσουμε μεχρι να τελειωση αυτο. Η πλακα ειναι οτι σταματησαμε νε μιλαμε για τον αλλο της Siemens που εξαφανιστηκε.

  12. Γιάννης avatar
    Γιάννης 28/06/2009 02:38:41

    5 της ΝΔ είχε πει και ο Τέλλογλου.

  13. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 28/06/2009 06:19:16

    Μπλέκει Λιάπη ο Χριστοφοράκος.
    Ξέρετε τί σημαίνει Λιάπης?
    Πρώτος ξάδελφος του μεγάλου "αδιάφθορου" ηγέτη.

  14. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 28/06/2009 06:24:21

    @4 στα @@@@@@@ μου άν διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ το σίγουρο άν γίνει είναι οτι μαζί με αυτό θα διαλυθεί και η ΝΔ.

  15. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 28/06/2009 11:31:37

    αγγούρι, το @@@@@@@ σημαίνει οτι έχεις 7 ; Σάν πολλά ρε φίλε...

    Και κάτι άλλο : Δουλεύουν όλα μαζί ή τα έχεις για ρεζέρβα, ας πούμε

  16. Lavazza avatar
    Lavazza 28/06/2009 11:51:35

    @Τηλεμαχε,

    έχεις δίκιο.

    Πρώτου βαθμού της αδερφής του. Το τσέκαρα

  17. ataktos avatar
    ataktos 28/06/2009 13:29:28

    Άρα έχουμε ακόμα προοπτική δεν είναι και οι 300 διεφθαρμένοι μην απογοητεύεστε υπάρχουν και χειρότερα σε αυτόν το ντουνιά …

  18. perastikos avatar
    perastikos 28/06/2009 13:59:57

    Όλα καλά! βγαίνει ο Χριστοφορακος και λέει τους βουλευτές που τα έπαιρναν, στη συνέχεια πως θα πάει και πως θα εξελιχθεί το πολιτικό σύστημα; πως θα μπορέσουν να εμφανιστούν, στο επίπεδο των στελεχών οι υγιείς δυνάμεις , από τη στιγμή που το πολιτικό σύστημα έχει στεγανά;

  19. aris53m avatar
    aris53m 28/06/2009 14:17:51

    Ο Χριστοφοράκος είναι ένας αλήτης,

    => άρα αληταρία και η παρέα του,

    => άρα η αλητεία είναι αυτοδυναμία στην Βουλή

    σωστός?

  20. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 28/06/2009 15:54:03

    Φαινεται οτι ο Χριστοφορακος (οπως και ο αλλος που του δοθηκε ο χρονος για να διαφυγει με τη γνωστη καθυστερηση του τηλεγραφηματος) εχει "υψηλους" και, κατα συνεπεια, ισχυρους "προστατες", οι οποιοι για δικους τους λογους (κατανοητους) δεν τον θελουν εδω. Αλλιως δεν μπορει να ερμηνευθει το εγγραφο που σταλθηκε στην εισαγγελια του Μοναχου με τον χαρακτηρισμο του ως κατατονικου με τασεις προς την αυτοκτονια. Το εγγραφο αυτο ενισχυει σαφεστατα τις προσπαθειες του Χριστοφορακου να παραμεινει στη Γερμανια, διοτι απο εκει θα μπορει να προστατευει ασφαλως τους εδω προστατες του και ουτε γατα, ουτε ζημια για ολους τους μπερδεμενους (πολιτικους, εννοω), που θα συνεχισουν να χαιρονται τη ζωουλα τους ανεφελα. Διοτι αν ερθει εδω δεν ξερεις τι μπορει να συμβει, απο μια στραβη, που λενε και να ξεσκεπαστουν οι βρωμιλοι. Γινεται, λοιπον, κατανοητο οτι οι Γερμανοι αξιωματουχοι θα σκεφθουν παρα πολυ να στειλουν εναν Γερμανο πολιτη σε χωρα οπου ενδεχεται να κινδυνευει να "αυτοκτονησει". Εξ αλλου, δεν πρεπει να ξεχναμε οτι οι Γερμανοι προστατευουν παντοτε οσους τους εχουν προσφερει υπηρεσιες. Ετσι θα καταλαγιασει με τον καιρο και αυτη η υποθεση, οπως εγινε με τοσες αλλες, και εμεις θα μιλαμε για καθαρση που δεν ερχεται ποτε.

  21. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 28/06/2009 16:03:05

    Δεν πρέπει να είναι μόνο βουλευτές και υπουργοί οι εμπλεκώμενοι, αλλά και στελέχη ΔΕΚΟ και υπηρεσιών.

    Ο συνολικός αριθμός των εμπλεκομένων φυσιολογικά θα βγεί πολύ μεγάλος λόγω των μεγάλων ποσών που διακινήθηκαν. Το συμφέρον της χώρας είναι να μαθευτούν τα ονόματα, έστω και αν έχει παραγραφεί το αδίκημα για τους βουλευτές.

    Βέβαια οι ζημιές έχουν ήδη γίνει, και είναι και πολλές. Πρέπει όμως να γίνουν όλα γνωστά για να ξέρει ο κόσμος τι παίζεται και να μην την πατάει συνέχεια με "τίμιους" που "επανιδρύουν το κράτος" και "τίμιους" που φέρνουν "αλλαγή"....

  22. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 28/06/2009 16:03:08

    Συγγνωμην, ξεχασα να προσθεσω: Υπαρχει μια λυση στα χερια μας: Ξεφτιλισμα των βρωμιλων, να μην μπορουν να σταθουν σε χλωρο κλαρι. Και, φυσικα, γενικο μαυρισμα στις εκλογες που θα γινουν οσο κι' αν τις απεχθανονται και προσπαθουν να τις αποφυγουν με διαφορα τερτιπια και κινδυνολογιες για την οικονομια και αλλα παρομοια.

  23. αντί avatar
    αντί 28/06/2009 16:20:24

    @5 Μήτσο


    Συμφωνώ απολύτως!!

    Μόνο αν μείνει εκεί υπάρχει μια πιθανότητα να μιλήσει.

    Αν έρθει εδώ θα αναλάβει η ελληνική "δικαιοσύνη".

  24. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/06/2009 16:56:59

    Η υπόθεση SIEMENS "καίει" ΠΑΣΟΚ και Μητσοτακέϊκο, σε ποσοστό περίπου 1 προς 10 έναντι της καραμανλικής πτέρυγας της ΝΔ.
    Αλλοιώς ο Καρ. δεν θα την κινούσε.

    Σαφώς η ΝΔ, ως εμπεριέχουσα το Μητσοτακέϊκο, και ο Καρ., ως ηγέτης της, υφίστανται φθορά από τη συσχέτιση. Αλλά σε κλίμα γενικευμένης διαφθοράς μπορούν -και θα επιδιώξουν- να εμφανισθούν ως οι λιγότερο "λερωμένοι".

    Για το Λιάπη υπάρχει αντιστάθμισμα : ο Τρεπεκλής.
    Για πάρτη του πήρε 6 εκατ προμήθεια μεσολάβησης; Όχι βέβαια. Απ' τους ταμίες της Οικογένειας είναι. ¨Ήδη τού στάλθηκε μήνυμα, βόμβα στο γραφείο.

  25. Naruto avatar
    Naruto 28/06/2009 18:20:29

    @2 Αυτοι ηταν της Siem, οι αλλοι μπορει να τα επαιρναν απο αλλου.

  26. Naruto avatar
    Naruto 28/06/2009 18:31:44

    @ 20 Αυτο περι τασεων αυτοκτονιας ηταν υποπτο. Πως καταληξαν σε αυτο το συμπερασμα? Ο εισαγγελεας ειναι και ψυχολογος? Αν τον ειδε παντος ψυχολογος τωρα που ο κυριος δραπετευσε (ενστικτο επιβιωσης) μηπως πρεπει να παει σπιτι του ως ανικανος οποιος εκανε την διαγνωση?
    Παιρνεις και την προκυρηξη της Σεχτας που σου λεει εμεις στα @@ μας, ειμαστε κακοι θα διαλυσουμε το κρατος και δεν μας νοιαζει να εχουμε την υποστηριξη της κοινης γνωμης και σε βαζει σε περιεργες σκεψεις.

  27. aris53m avatar
    aris53m 28/06/2009 18:47:16

    @ o Μήτσος Says:

    μα είναι.

    Ο Σκαρπέλης είναι στο σκαμνί. Και πρέπει να έχει μεγάλη ουρά ο OTE (υποψιάζομαι και η ΔΕΗ, ο ΟΣΕ, ο ΕΡΓΟΣΕ κλπ)
    Οι περισσότεροι εξοπλισμοί είναι Siemens.
    Ειδικά στον ΕΡΓΟΣΕ το έργο GSMR ύψους περίπου 68 εκ. ευρώ, δόθηκε στην Siemens μεταξύ δύο ανταγωνιζομένων χωρίς καν να πληρεί η Siemens εκείνη την εποχή τα EU standards.

  28. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 28/06/2009 22:12:02

    @24 Προφήτης πάς καλά αγόρι μου, που θα μας πείς οτι το Μητσοτακέικο ανήκει στο ΠΑΣΟΚ?

  29. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 28/06/2009 23:28:20

    aris53m, όχι ο Χριστοφοράκος ΔΕΝ είναι αλήτης. Διαφωνώ και δεν ειρωνεύομαι. Ο Χριστοφοράκος ήταν ο τοπικός διευθυντής της Ζήμενς στην Ελλάδα και η δουλειά του ήταν να φέρνει μεγάλες δουλειές στην εταιρεία του. Το ότι έβρισκε ΠΑΝΤΟΥ γύρω του διεφθαρμένους πολιτικούς στα μεγάλα κόμματα και τους έδινε τις μίζες για να πάρει τα διάφορα έργα (ψηφιακά, Ολυμπιακοί κλπ) ευθύνεται μεν και ο ίδιος αλλά δεν είναι αλητεία. Αλητεία είναι οι βουλευτές και οι υπουργοί που δουλειά τους είναι να διαχειριστούν τα δικά ΜΑΣ χρήματα, τη δική ΜΑΣ περιουσία και αυτοί τα ΠΑΙΡΝΟΥΝ για να δώσουν τα έργα στον έναν και στον άλλον με βάση το ποιος δίνει τα περισσότερα. Δηλαδή ξεπουλάνε νύχτα τη δική ΜΑΣ περιουσία. Εμείς λοιπόν ως πολίτες, ως ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ των πολιτικών (γιατί αυτό ακριβώς είμαστε), έχουμε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να ζητήσουμε τον λόγο από τους εκπροσώπους ΜΑΣ που έφαγαν τα λεφτά. Για τον Χριστοφοράκο δε μας πέφτει λόγος.

    Πες ότι είμαστε μέτοχοι μίας εταιρείας (της Ελλάδας) και ο διευθυντής που εμείς ορίζουμε κάνει υπόγειες συμφωνίες με άλλες εταιρείες εις βάρος της δικής μας. Εμείς με τον διευθυντή ΜΑΣ θα τα βάλουμε.

  30. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 28/06/2009 23:33:53

    Εδώ δεν μπορεί κάποιος θα ξέρει. Είχα δει ένα βίντεο που η Μπακογιάννη έλεγε σε ένα κανάλι πως δεν τηλεφώνησε στον Δένδια για το χαρτί από την πρεσβεία επειδή, λέει, αφορούσε υπόθεση του ΠΑΣΟΚ και να μη φανεί ότι συνενοούνται δύο υπουργοί της ΝΔ για κάτι τέτοιο. Μήπως έχει κανείς τον σύνδεσμο για το βίντεο ή έστω κάποιο δημοσίευμα; είναι εντελώς γελοία δικαιολογία που πρέπει να μείνει και να τη θυμόμαστε.

  31. aris53m avatar
    aris53m 29/06/2009 06:35:37

    @ Tηλέμαχος

    Το να προσπαθείς να φέρεις μεγάλες δουλειές σαφώς δεν είναι αλητεία.

    Το να δωροδοκείς για να σου δώσουν την δουλεία (γιατί και άλλοι οίκοι φέρνανε μεγάλες δουλειές) όμως είναι. Άλλοι το λένε αθέμιτο μέσο. Εγώ απτόητος το κατονομάζω αλητεία!

    Παρακάτω.

    Οι βουλευτάδες, οι υπουργοί και τα στελέχη των ΔΕΚΟ που τα πήραν είναι δύο φορές αλήτες.
    Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ μαζί σου. Το δύο φορές αλήτες είναι 1) γιατί πρόδωσαν το καθήκον τους να δώσουν την δουλειά στον άξιο και όχι σε αυτόν που δωροδοκεί και 2) όπως λες και εσύ χρέωσαν το δημόσιο δηλαδή εμένα και εσένα για να πλουτίσουν οι ίδιοι.

    Ακόμα ένα βήμα παρακάτω.

    Ποιός έβαλε αυτούς τους κλέφτες στο κοινοβούλιο?
    Εγώ κι εσύ φίλε μου Τηλέμαχε. Άρα εμείς τι είμαστε? Δόκιμοι Αλήτες?

    Κι άλλο, κι άλλο, (ιαχαί)

    Όχι μόνο τους βάλαμε, αλλά τους ξαναθέλουμε....
    Βλέπε αποτελέσματα ευρωεκλογών. Άρα μήπως εκτός του ότι είμαστε Δόκιμοι Αλήτες είμαστε και Πανηλίθιοι?