27/03/2009 21:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στις 5,3 μονάδες η διαφορά ΠΑΣΟΚ – ΝΔ

Η διαφορά στην πρόθεση ψήφου ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ανέρχεται στις 5,3 μονάδες σύμφωνα με δημοσκόπηση που διενεργήθηκε για λογαριασμό του «Έθνους της Κυριακής». Το άνοιγμα της ψαλίδας αναμένεται να λειτουργήσει διαλυτικά στο εσωτερικό της ΝΔ, όπου ήδη οι βουλευτές αγωνιούν για τη διατήρηση της έδρας τους και οι περισσότεροι υπουργοί για τα εσωκομματικά «μαγειρέματα».

Παρόλα αυτά, οι επιτελείς του Μεγάρου Μαξίμου εξακολουθούν να πιστεύουν ότι το πρόβλημα είναι η συσπείρωση των Νεοδημοκρατών και αισιοδοξούν ότι σύντομα θα βρουν τη συνταγή για να την ενισχύσουν.

Η παρουσία του πρωθυπουργού το Σάββατο στη Ζάκυνθο θεωρείται ως μία κίνηση που θα συμβάλει προς αυτή την κατεύθυνση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 27/03/2009 21:33:04

    Η διαφορα ειναι ακομη μεγαλυτερη και οσο περναει ο χρονος θα μεγαλωνει περισσοτερο διοτι η κυβερνηση-εαν υπαρχει- δεν μπορει να κυβερνησει με αξιοπιστια και αυτο οφειλεται στο γεγονος των πολλων και ακριτων προεκλογικων της υποσχεσεων και στην χωρις ορια ανικανοτητα των στελεχων της. Το ψεμα ,η υποκρισια τα σκανδαλα και το ανυπαρκτο εργο της εχουν καταβαραθρωσει το κυρος και την αξιοπιστια της.Η κατασταση ειναι πλεον μη αναστρεψιμη και αυτο το γνωριζουν ολοι τους....

  2. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 27/03/2009 21:37:05

    "Κάποιος" μου είπε σήμερα ότι τα δείγματα των δημοσκοπήσεων, είναι τα άτομα που στελεχώνουν...τις διευθυντικές θέσεις των ΔΕΚΟ (και υπηρεσιών του δημοσίου)!

    Ακούγεται τουλάχιστον περίεργο, αλλά δεν έχει αναρωτηθεί κανένας γιατί οι δημοσκοπήσεις είναι μόνο "τηλεφωνικές"?

    Σύμφωνα με τις αρχές που μάθαμε στο πανεπιστήμιο, οι τηλεφωνικές έρευνες από μόνες τους χωρίς συνδυασμό άλλων ερευνητικών εργαλείων είναι λιγότερο αξιόπιστες απο τις επιτόπιες έρευνες και σίγουρα πολύ λιγότερο απο τη λεγόμενη δημοσκόπηση "έξιτ πόλ"

    Έρε και να είναι αλήθεια ότι τα διακομματικά λαμόγια των ΔΕΚΟ στήνουν δημοσκοπήσεις και πριμοδοτούν αυτών που τους τάζει περισσότερα...θα πέσει τρελό γέλιο!

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/03/2009 21:46:05

    Είμαστε καλά ;
    Ο Μπόμπολας που έγινε μεγιστάνας επί ΠΑΣΟΚ και Σημίτη, έχει βάλει μπροστά τη φάμπρικα των πληρωμένων δημοσκοπήσεων, ξεκινώντας από το Σεπτέμβριο του 2008 και ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΚΛΙΜΑΚΩΤΑ, γλυκά-γλυκά τα νούμερα, για να δημιουργήσει κλίμα βαθμιαίας απαξίωσης και τελικά να δημιουργήσει ΑΥΤΟΕΚΠΛΗΡΟΥΜΕΝΗ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ.

    Δηλαδή, αφού το λένε οι εφημερίδες να το πιστέψει ο κόσμος, και αφού η κυβέρνηση χάνει να ψηφίσει ΠΑΣΟΚ που θέλει ο Μπόμπολας, ο οποίος μετά θα λέει "είχα δίκιο" (αυτοεκπληρώθηκε).

    3 φορές με έχουν πάρει τηλέφωνο για δημοσκόπηση.
    Και τις 3 η απάντηση που ήθελα να δώσω ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ στο ερωτηματολόγιο.
    Τους διαολόστειλα.
    Θέλετε να σάς πω ποιοι είναι οι γκαλοπιτζήδες;
    Ποιος είναι ο Θεοδωρικάκος (GPO);
    Ποιος είναι ο Ρουτζούνης (Kappa Research);
    Ποιος είναι ο Μαύρος, που φιλιόταν με τον Χρυσοχοΐδη μπροστά μου σε μια εκδήλωση ;

    Ξυπνήστε. Το ΠΑΣΟΚ έχει μοιράσει ΑΠΕΙΡΟ ΧΡΗΜΑ στους ανθρώπους της Επικοινωνίας, πέρα από το ότι ιδεολογικά συγγενεύουν, λόγω αριστερής ιδεολογικής καταγωγής - αλλά πολύ δεξιάς τσέπης.

    Και καθόμαστε και κουβεντιάζουμε για τα καθίκια.

  4. gad avatar
    gad 27/03/2009 21:49:03

    Πέστε μου κάποιος για να καταλάβω και εγώ ο λίγο πονηρεμένος ,ποιός κάνει τόσες δημοσκοπήσεις τόσο συχνά και ποιός πληρώνει εν μέσω οικονομικής κρίσης;εδώ όπως πάει ο μόνος κλάδος που πάει σφαίρα είναι οι εταιρείες δημοσκοπήσεων,Ποιός και γιατί κόπτεται και κάθε λίγο πληρώνει για δημοσκοπήσεις;δηλαδή είναι σαν να κάνεις δημοσκόπηση τον Σεπτέμβρη για το ποιός θα πάρει το πρωτάθλημα τον Μαίο.
    Ελεος ,ο κόσμός ψάχνει για δουλειά,οι ληστείες κ σκοτωμοί είναι καθημερινότητα,τα ενοικιαστήρια στα μαγαζιά συνεχώς πληθαίνουν,ο κόσμος χάνει σπίτια κ αυτοκίνητα και εσείς εκεί δημοσκοπήσεις.
    ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/03/2009 21:55:18

    @4 ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ

    Πέστα Χρυσόστομε.
    Των οικιών υμών εμπιπραμμένων υμείς άδετε...

  6. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 27/03/2009 22:26:55

    Προφητη βγαζεις πολυ γελιο!
    Πληρωνει καλα η γαλαζια χουντοπαραταξη?
    Τωρα αμφιβαλλεις για τα αποτελεσματα των δημοσκοπησεων?
    Που ησουν παλιοτερα?
    Τσουζει? Ξυδακι ...

  7. boom avatar
    boom 27/03/2009 22:29:47

    Τώρα δεξιούληδες δεν σας αρέσουν οι δημοσκοπήσεις, ε; Πριν, που έδιναν την καραμανλοπαρέα μπροστά, ήταν καλές προφητάκο, ε; Το ξέρεις το lexotanil ; Θα σου χρειαστεί τα βράδια από δω και πέρα !...

  8. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/03/2009 22:30:17

    Δηλαδη,κυριε προφητα μου,νομιζετε οτι ο κοσμος,ειναι ακομα,αγκαλια με τον Κωστακη;
    Ταχει κανει δηλαδη,τοοοσο καλα,που τρεχουν απο πισω του,με ωσανά;
    Και δε μιλαω για το πασοκ,βραστο το πασοκ.Για τη δικη του παραμονη στην πρωτη θεση μιλαω.
    Οσο και μισος να ειχαν περασει στον κοσμο τους,για τους κλεφτες του πασοκ,που δε θελει και πολυ να εμπεδωσει ο ελληνας,τωρα πια,που οι τσεπες αδειαζουν,δε μπορει να τους πει παλι,οτι φταιει το πασοκ.
    Μου θυμιζει εκεινη τη φοβερη διαφημιση της κοσμοτε,που ελεγε οτι για ολα,εφταιγε ο οτε.
    Και οπως εχω ξαναπει,εγω,δεν θα ψηφισω πασοκ,ουτε βεβαια νδ.
    Θα κατσω σπιτι.Ησυχα κι απλα.

  9. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 27/03/2009 22:30:49

    @ 3Προφητης.Πως και σε θυμηθηκαν ξαφνικα ολοι οι γλαλλοπατζηδες???Πλακα μας κανεις η δεν θελεις να παραδεχθεις καποια πραγματα που πιθανον να μη σου αρεσουν???

  10. boom avatar
    boom 27/03/2009 22:32:14

    Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ, ΠΟΥ ΤΟ ΠΑ.ΣΟ.Κ. ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΕΙ !...

    Από τα κυρίαρχα ερωτήματα που τίθενται στις συζητήσεις, στα καφενεία, τα σαλόνια, τα γραφεία : γιατί το ΠΑΣΟΚ ξαναγυρίζει ?...
    ΄Αρθρα επί άρθρων, αναλύσεις, τηλεοπτικές συζητήσεις, επιχειρούν να δώσουν απαντήσεις στο ερώτημα κι έχει δημιουργηθεί μια μεγάλη σειρά εκτιμήσεων και απόψεων…
    Το ΠΑΣΟΚ έφυγε γιατί κούρασε, αλλά και γιατί με την πολιτική των τελευταίων χρόνων του, αν και είχε εκλείψει η ανάγκη περιοριστικών πολιτικών και το εθνικό προϊόν της χώρας αυξάνονταν με μεγάλους ρυθμούς, (4 με 5 %), δεν έκανε τη σωστή κατανομή των πόρων και την πρέπουσα ενίσχυση των λαϊκών στρωμάτων.

    Η Δεξιά πάτησε πάνω στο κατηγορούμενο ΠΑΣΟΚ, πλην όμως πίστεψε λάθος, πως πιπιλίζοντας την καραμέλα του κακού παρελθόντος, θα μπορούσε, όχι μόνο να συνεχίσει την άδικη πολιτική απέναντι στα λαϊκά στρώματα, αλλά να εντείνει, ακόμα περισσότερο, την ανακατανομή του πλούτου υπέρ της μεγαλοαστικής τάξης, (όρα φορολογικά μέτρα, εισοδηματικές πολιτικές κ.α.).

    Το ΠΑΣΟΚ έρχεται επειδή συγκρίνεται – με το παρελθόν του – με τη Ν.Δ. της 5ετίας και βγαίνει καλύτερο ; ΄Ερχεται ως το λιγότερο κακό ;
    Πρόκειται για την άποψη των χρόνιων και αθεράπευτων αντιΠΑΣΟΚων, της Δεξιάς και της άλλης Αριστεράς, καθώς και των λογής – λογής κομπλεξικών και πατόκορφα διεφθαρμένων, “stars” της T.V., που επιμένουν, στη χρήση των παρωπίδων, (μερικοί τις έχουν από το 1981 !...), οι μεν, αλλά και των κρύων, σαν τον κώλο τους, λογοπαιγνίων, οι δε…

    Το ΠΑΣΟΚ ξαναγυρίζει γιατί επεξεργάστηκε και παρουσίασε, μια πολιτική σύνθεσης, που εμπεριέχει, κατά το δυνατόν, τα σωστά του παρελθόντος και έχει απορρίψει, πάλι κατά το δυνατόν, τα λαθεμένα και τα καταδικασμένα. Μια πολιτική που ενσωματώνει τις σύγχρονες ιδεολογικές απόψεις για την οικονομία και την ανάπτυξη, (κινούμενη μακριά από τον άκρατο νεοφιλελευθερισμό), που λαμβάνει, πολύ σοβαρά, υπ΄ όψη το γεγονός, πως τα βήματα για την προσέγγιση του επιπέδου των άλλων, θεωρούμενων αναπτυγμένων, χωρών της Ε.Ε., δεν μπορεί να γίνουν μόνο στους αριθμούς, ούτε μόνο από τους λίγους και προνομιούχους : θα (πρέπει να) γίνουν απ΄ όλους, από ολόκληρο το λαό !

    Δεν είναι τυχαίο πως το ΠΑΣΟΚ μπήκε μπροστά, μόλις παρουσίασε την οικονομική του πρόταση, (Γ. Παπανδρέου, Σεπτέμβριος 2008 - ΄Εκθεση Θεσσαλονίκης), και σταθεροποιήθηκε στην πρώτη θέση, των δημοσκοπήσεων, με τη συνέχιση της παρουσίασης και άλλων τομέων από το πρόγραμμά του, (πράσινη ανάπτυξη, εθνικοί στόχοι κλπ).
    Να, λοιπόν, ο βασικός λόγος, που το ΠΑΣΟΚ ξαναγυρίζει στην εξουσία !...

    Στον επίλογο, σαφώς και τίθεται το – εύλογο – ερώτημα : είναι σίγουρο πως η συνθετική αυτή πρόταση διακυβέρνησης θα εφαρμοστεί, με συνέπεια και με αποφασιστικότητα ?...
    Βεβαίως και όχι ! Η ευθύνη όλου του δυναμικού του κινήματος είναι μεγάλη και απαιτεί εγκατάλειψη του καναπέ, συμμετοχή και δράση…
    Μπας και ο ήλιος ξανάρθει στα …ίσια του !...

    www.logoplokies.blogspot.com

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/03/2009 22:36:54

    Καλώς τα εναλασσόμενα πράσινα nicks !
    Για κλητήρες έχετε υπόσχεση, παιδιά ;

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/03/2009 22:43:10

    Προβοκάτορα, ο κόσμος δεν είναι αγκαλιά με κανέναν.
    Γι' αυτό το να πλασάρεις ότι τάχα μου "λάτρεψε" τον ΓΑΠ είναι απατεωνιά.
    Δυστυχώς, δεν έχουμε να επιλέξουμε τον καλύτερο ανάμεσα σε καλούς αλλά τον λιγότερο κακό ανάμεσα σε επικίνδυνους.

  13. boom avatar
    boom 27/03/2009 22:44:46

    @Προφήτης
    "...Πρόκειται για την άποψη των χρόνιων και αθεράπευτων αντιΠΑΣΟΚων, της Δεξιάς και της άλλης Αριστεράς, καθώς και των λογής – λογής κομπλεξικών και πατόκορφα διεφθαρμένων, “stars” της T.V., που επιμένουν, στη χρήση των παρωπίδων, (μερικοί τις έχουν από το 1981 !…), οι μεν, αλλά και των κρύων, σαν τον κώλο τους, λογοπαιγνίων, οι δε…"
    ΔΙΑΛΕΞΕ !...

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/03/2009 22:49:02

    Είναι ένας σάκκος με φίδια . Βάζεις το χέρι μέσα και τραβάς. Είτε είναι δηλητιριώδες αυτό που τράβηξες είτε όχι πάλι φίδι είναι.
    Έτσι και οι επερχόμενες εκλογές. Μπελούσι ή Σίμπσονς;
    Για αυτό και `γω θα το ρίξω στην Καιλή. Με κολακεύει καθώς ακούγοντάς την αισθάνομαι διανοούμενος...

  15. thanos avatar
    thanos 27/03/2009 22:52:06

    3-Προφήτης Says:
    March 27th, 2009 at 9:46 pm

    Εαν δεχθω οτι ολα αυτα που γραφεις ειναι σωστα και οι δημοσκοπησεις ειναι αναληθεις,εαν η ΝΔ εχει ακομα το επανω χερι, γιατι δεν κατεβαινει σε εκλογες να τις παρει και να θεσει το ΠΑΣΟΚ στη γωνια και να μην ξαναζητησει εκλογες? Αυτοι που κανουν τωρα τις δημοσκοπησεις ειναι οι ιδιοι που πριν ενα χρονο εδιδαν τη διαφορα δυο και τρεις μοναδες υπερ της ΝΔ και 25 μοναδες υπερ του "καταλληλοτερου".Δηλαδη μεχρι τον περασμενο Σεπτεμβρη τα πιανανε απο τη ΝΔ και τωρα τα πιανουν απο το ΠΑΣΟΚ? μεχρι τον περασμενο Σεπτεμβρη οι δημοσκοποι παρ'οτι αριστεροι συμπαθουσανε τη ΝΔ,τωρα τους εκλεισε το ματι το ΠΑΣΟΚ.Αυτο θελεις να μας πεις?

  16. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 27/03/2009 22:53:39

    Προφητη μην κανεις πως δεν καταλαβαινεις.
    Ο κοσμος θελει ελπιδα.
    Η ΝΔ ειχε την ευκαιρια της και την εχασε πανηγυρικα!
    Τωρα παραμεριστε!

  17. Orestios avatar
    Orestios 27/03/2009 23:01:57

    Κάθε εβδομάδα ο GAP φτιάχνει κυβέρνηση. Αυτό γίνεται τους τελευταίους μήνες. Έχει και τον Βενιζέλο που καραδοκεί σε μια γωνιά. Φτάνει μην λακίσει το κοινό γιατί το έχουν στο περίμενε για μια στέψη.
    Στο μεταξύ οι ιμπρεσάριοι τον βγάζουνε κάθε λίγο στη γύρα. Τι τραβάς βρε GAP για ένα κομμάτι πρωθυπουργίας! Ά, στα κομμάτια, δεν είναι ζωή αυτή. Όλο στο περίμενε και μόνο μαρμελάδα κάθε Κυριακή.

  18. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 27/03/2009 23:07:08

    Το χω ξαναγραψει ότι ειστε απο τα καλύτερα μπλογκς.Ομως βαρεθηκα να διαβαζω για την πολιτική.Μονο αυτο απασχολεί τον πολίτη νομίζετε;Γιατί δεν ξεφεύγετε λίγο,να αφουγκραστειτε τους διπλανους σας;που πάνε,τι ακουν,τι συζητάνε,ποια τα ενδιαφέροντα;

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/03/2009 23:25:57

    @18 Δεν έχεις καθόλου άδικο. Και εγώ θα ήθελα να ανοίξει ο κύκλος των θεμάτων που αναρτώνται, αλλά...

  20. boom avatar
    boom 27/03/2009 23:55:27

    ΄Οχι και αληταράδες ! Πολιτικά συζητάμε...

  21. chalkeon cheri avatar
    chalkeon cheri 28/03/2009 00:08:08

    Η ΝΔ φεύγει ο Georg Walker έρχεται... Τέτοιον περίπατο πια ούτε στο πιό τρελό όνειρό μας δεν θα βλέπαμε. Κι όμως. Μαζί με την πτώχευση της Ελλάδος έρχεται κι η πτώχευση στη παραγωγή ονείρων. Οποιος προλάβει ας μεταναστεύσει. Κι ας ζήσει κει που θα πάει την Ελλάδα των ονείρων του. Από μακριά κι αγαπημένα.

  22. tony avatar
    tony 28/03/2009 00:11:19

    Ρισκάρω πρόβλεψη.
    Τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ κυβέρνηση συνασπισμού ΠΑΣΟΚ ΝΔ με Γιωργάκη πρωθυπουργό και Κωστάκη στο οικονομικών.Αυτό είναι το καλό σενάριο.
    Στο κακό σενάριο συνταγματάρχες.Το άλλο το ακόμη χειρότερο που είναι και το ποιο πιθανό δεν θέλω να το αναφέρω.

  23. PATRA avatar
    PATRA 28/03/2009 00:21:48

    @ 14 Strange Attractor Says:
    March 27th, 2009 at 10:49 pm

    "Είναι ένας σάκκος με φίδια . Βάζεις το χέρι μέσα και τραβάς. Είτε είναι δηλητιριώδες αυτό που τράβηξες είτε όχι πάλι φίδι είναι.Έτσι και οι επερχόμενες εκλογές."

    Ακριβως οπως ο ... γαμος...
    Θα συμφωνησω μαζι σου.
    Καϊλή ... δακγωτο.

  24. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 28/03/2009 00:23:08

    @. 21 boom
    ''Όχι και αληταράδες ! Πολιτικά συζητάμε…''

    Ιδού δείγματα της ''πολιτικής συζήτησης'':
    ''πληρώνει καλά η γαλάζια χουντοπαράταξη;...'', ''Τσούζει; Ξυδάκι...'', ''Το ξέρεις το lexotanil ; Θα σου χρειαστεί τα βράδια από δω και πέρα !...'', ''Τωρα παραμεριστε!...'', ''Δεν είναι τυχαίο πως το ΠΑΣΟΚ μπήκε μπροστά, μόλις παρουσίασε την οικονομική του πρόταση, (Γ. Παπανδρέου, Σεπτέμβριος 2008 - ΄Εκθεση Θεσσαλονίκης)''...

    Είτε διαβάζει κανείς τα ''ΠΟΛΙΤΙΚΑ'' του Αριστοτέλη είτε την παραπάνω ''πολιτική συζήτηση'' - το ίδιο και το αυτό.
    Δεν λέτε και κανένα αστείο να χαλαρώσουμε, γιατί από το βάθος των νοημάτων έχουμε πάθει κάτι σαν ίλιγγο...

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 00:53:24

    11

  26. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 28/03/2009 01:23:18

    @27
    Γειά σου Φώτη, με το κλαρίνο σου!!!

  27. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 28/03/2009 01:47:47

    ΚΥΡΙΕ ΠΡΟΦΗΤΗ ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ. ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΟΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΠΑΣΟΚΟΥΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ 2000 ΕΩΣ ΤΟ 2008 ΔΕ ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΡΩΤΟ ΕΣΤΩ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ?? ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΘΥΜΗΘΗΚΑΝ ΤΗ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥΣ?

  28. Braiton avatar
    Braiton 28/03/2009 09:12:11

    Η διαφορά παιδιά του ΠΑΣοΚ απο την Ν.Δ είναι 44 μονάδες το θέμα βέβαια είναι τι θα γίνει αύριο όταν με το καλό έλθει το ΠΑΣΟΚ ξανά στην εξουσία; Θα μας οδηγήσει εμπρός ή πάλι θα έχουμε τα γνωστά "τα βρήκαμε κατεστραμένα, δεν διορθώνονται, η δεξιά φταίει, και τις γνωστές μαμακίες που όλοι σας υποστηρίζεται;"
    Πάρτε εφημερίδες όλοι σας που γράφουν αλήθειες ...δεν ξέρετε μπορεί να κερδίσετε και καένα αυτοκινητάκι ή καμιά 10 χιλιάρικα.
    Γεια σου ρε Φακτορα με τις θεματάρες σου. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι παλαιότερες αναρτήσεις και γελάμε με τις προβλέψεις σου. 35 φορές έπεσε ο Καραμανλής και 43 η χώρα διάλυσε ΜΠΟΥΑΑΑΑΑΑΑ!

  29. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 28/03/2009 09:25:13

    Εσυ braiton νοιαζεσαι τοσο πολυ για την Ελλαδα που ουτε ενα ελληνικο ονομα δεν εισαι ικανος να διαλεξεις!
    Αντε στην Αγγλια ρε βρωμιαρη!

  30. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/03/2009 09:36:08

    @ 30 braiton"" Μη καταναλωνεις τοση φαια ουσια γιατι θα σου χρειασθει αργοτερα και εαν σου λειψει δεν θα σε μαζευουμε......

  31. mesaios daktylos¨¨ avatar
    mesaios daktylos¨¨ 28/03/2009 09:42:56

    Ισως να σας διαφεύγει το πραγματικό γεγονός ότι ο Ελληνας πολίτης στην κάλπη, δεν ψηφίζει-εκλέγει κυβέρνηση. Απλώς ρίχνει ψήφο εκδίκησης. Καταψηφίζει την απερχόμενη κυβέρνηση εάν νομίζει ότι δεν εξυπηρετήθηκαν τα στενά προσωπικά του συμφέροντα, που είναι κυρίως οικονομικής φύσεως. Ενας διορισμός, ενα δάνειο, μια οικονομική ανάσα, το κλείσιμο μιας τρύπας, η ανάπτυξη μιας περιοχής, ειναι κίνητρα για μια ευνοική ψήφο σε όποιον την υποσχεθεί. Σε αυτά ειχε επικεντρωθεί η χούντα και γιαυτό μέχρι σήμερα - όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο tiramola σε άλλη ανάρτηση- ο΄κόσμος στα χωρια αναπολεί την χούντα.¨ Ας μη είμαστε υποκριτές και το παίζουμε υπεράνω. Η αυτοανέληξη μαζί με την αυτοσυντήρηση ειναι απο΄τα ισχυρότερα ένστικτα του ανθρώπου. Ειδικά η πρώτη, είναι η ιδιοποιός διαφορά από τα ζώα που έχουν το αίσθημα της αυτοσυντήρησης.

  32. mesaios daktylos¨¨ avatar
    mesaios daktylos¨¨ 28/03/2009 09:58:16

    ΑΓΡΑΦΑ
    Σε παρακαλώ ποιό κόσμια. Χαρακτισρισμούς και ύβρεις στην κλαδική σου. ΜΟΥ ΡΥΠΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ.
    ΑΓΡΑΦΑ και Skorpios!!!
    Εδώ διατυπώνουμε γνώμεις και απόψεις. Ισως να μη συμφωνείς. Δικαίωμά σου. Αλλά αυτή ειναι η ομορφιά της Δημοκρατίας. Εκτός αν η δική σας δημοκρατία ειναι ιδιότυπος-Μεσογειακού τύπου- και απαγορεύει την διατύπωση άλλων απόψεων.
    ΦΑΚΤΟΡΕΣ ΜΗΠΩς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΤΑΙ ΘΕΣΗ????

  33. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/03/2009 10:27:12

    @34 mesaios"Mια και αναφερεσαι σε μενα,διεκρινες καμια βρισια στον οποιονδηποτε??η θα πρεπει για να ειμαστε ευπρεπεις κατα την αποψη να δεχομαστε αδιαμαρτυρητα τις αποψεις σου η τις αποψεις του οιονδηποτε??Στην δημοκρατια ο καθε ενας δικαιουται να λεει και να σχολιαζει τις αποψεις του αλλου βεβαιως με ευπρεπεια,με χιουμορ και καμμια φορα ακομη και με δεικτικοτητα..

  34. mesaios daktylos¨¨ avatar
    mesaios daktylos¨¨ 28/03/2009 11:07:04

    @35 Skorpios!!! Says:
    ¨¨Στην δημοκρατια ο καθε ενας δικαιουται να λεει και να σχολιαζει τις αποψεις του αλλου βεβαιως με ευπρεπεια,με χιουμορ και καμμια φορα ακομη και με δεικτικοτητα..¨¨
    Μα αυτά εννοώ, με άλλα λόγια, στο σχόλιο μου.
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ. Επί προσωπικού: ΣΕ ΔΙΑΧΩΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΡΑΦΑ ΔΙΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΣΥ ΔΕΝ ΒΡΙΖΕΙΣ. ΑΠΛΩΣ ΗΣΟΥΝ ΙΟΒΟΛΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ @32 ΣΤΟΝ braiton

  35. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/03/2009 11:14:20

    @ 36 Και η ...καλοπροαιρετη ειρωνια μπορει πολλες φορες να ειναι ..εποικοδομητικη στα πλαισια ενος χαλαρου διαλογου οπως του BRAITON με τις 44 μοναδες διαφορα !!!!

  36. ataktos avatar
    ataktos 28/03/2009 11:34:12

    Στο σύνολο πιάνουν το 60% αυτό είναι το ζητούμενο ,τα αλλά φλου φλου για Ντερμπεντέρη και Όλγα

  37. Chris avatar
    Chris 28/03/2009 13:21:07

    Κάθε κυβέρνηση έχει ένα σημείο μη επιστροφής, μετά από το οποίο όποτε κι αν κάνει εκλογές θα τις χάσει και το καλύτερο που έχει να περιμένει είναι να "απολαύσει" το υπόλοιπο της θητείας της όσο καλύτερα μπορεί. Για τον Ανδρέα το σημείο αυτό ήταν το 1986 με τη λιτότητα Σημίτη και τις δημοτικές εκλογές. Για τον Δρακουμέλ το σημείο αυτό ήταν το 1991 με τον Τεμπονέρα και το 0+0=14. Για τον Σημίτη ήταν το 2000, αμέσως μετά τις εκλογές με το νόμο Γιαννίτση και το θρήσκευμα στις ταυτότητες.

    Για τον Καραμανλή το σημείο παρήλθε ανεπιστρεπτί το Φθινόπωρο του 2008 με την αντιμετώπιση του σκανδάλου του Βατοπαιδίου. Δεν υπάρχει πλέον τίποτα που να μπορεί να κάνει για να αντιστρέψει την πορεία των πραγμάτων, ακόμα και με αντίπαλο τον Γιώργο. Απλά περιμένει το αναπόφευκτο και διασκεδάζει αντιστοίχως (ειδικά ο περίγυρος)...

  38. kwstas avatar
    kwstas 28/03/2009 13:34:28

    ma fysika lene psemata oi dhmoskophseis filoi mou h diafora einai akoma megalyterh kai afto einai poy exei tromaksei toys galazioys kynodontes......alitheia erwthma gia ton koyrasmenotero kata to katallhloteros den yparxei poythena re gmt:)

  39. Δήμος avatar
    Δήμος 28/03/2009 14:16:26

    @Προφήτη, σε είχα για καλύτερα. Κρίμα...

  40. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 17:01:16

    ΑΓΡΑΦΑ, Τι έγινε; Σου υποσχέθηκαν διορισμό τα λαμόγια;

  41. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 28/03/2009 20:36:49

    @ 43 Strange Attractor
    Αϊνστάιν : «δυο πράγματα δεν έχουν όρια το σύμπαν και η ανθρώπινη ανοησία και για το πρώτο δεν είμαι καθόλου σίγουρος».

    Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια!

  42. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/03/2009 22:25:50

    @42 Δήμο
    Βρισκόσουν στην Ελλάδα, 1981-2004 ;

  43. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 28/03/2009 23:17:20

    Προφητη ημουν εγω στην Ελλαδα στο 1989-1993.
    Εχεις να πεις κατι?

  44. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/03/2009 15:15:28

    @47 Τσου ρε Λαλάκη....

  45. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 31/03/2009 09:19:24

    @48
    Με ενα "τσου" θα σε φοβηθουμε??
    Τελειωσαν οι "λαλακιες"! Τρεξε να διοριστεις οσο προλαβαινεις ... αγροφυλακας να πας!