#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/11/2012 18:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στις 5 Δεκεμβρίου η σούπερ δόση των 44 δισ. ευρώ!



Συμφωνία για τη χορήγηση της σούπερ δόσης 44 δισ. ευρώ στις 5 Δεκεμβρίου, θα επιτευχθεί στο αυριανό Eurogroup, όπως αποκαλύπτει το Reuters. Σύμφωνα με το δημοσίευμα θα δοθεί το πράσινο φως για την εκταμίευση με την υποσημείωση ότι τα χρήματα θα καταβληθούν στις 5 Δεκεμβρίου εάν η Ελλάδα έχει εκπληρώσει και τις τελευταίες δεσμεύσεις της.

Όπως δήλωσαν αξιωματούχοι στο Reuters, στο Eurogroup της Τρίτης αναμένουν μία πολιτική συμφωνία επί της αρχής για το «ξεπάγωμα» των δόσεων ενώ εκτιμούν πως θα συζητηθεί και η μείωση του χρέους και η διετής παράταση στην επίτευξη των δημοσιονομικών στόχων.

Μετά την πολιτική έγκριση για την εκταμίευση των δόσεων, οι προτάσεις για τη μείωση του χρέους και για την παροχή περαιτέρω βοήθειας θα σταλούν στα εθνικά κοινοβούλια έως τις 30 Νοεμβρίου.

Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα, οι διεθνείς πιστωτές με τη σειρά τους θα ελέγξουν στις 28 Νοεμβρίου εάν οι ενέργειες έχουν ολοκληρωθεί και οι υπουργοί Οικονομικών θα λάβουν την τελική τους απόφαση στις 3 Δεκεμβρίου σε νέο Eurogroup ή σε τηλεδιάσκεψη. Κατόπιν, η Ελλάδα και η Κομισιόν θα υπογράψουν έναν αναθεωρημένο μνημόνιο κατανόησης στις 4 Δεκεμβρίου με στόχο τα χρήματα να εκταμιευθούν μία ημέρα αργότερα.

Το σχέδιο που αποκαλύπτει το πρακτορείο, θεωρείται και το πιο πιθανό σύμφωνα με πηγές από τις Βρυξέλλες. Το θέμα αυτό, όπως και οι εξελίξεις γύρω από την οικονομία, οι Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου και ο επικείμενος ανασχηματισμός θα τεθούν στο τραπέζι των χωριστών συναντήσεων του πρωθυπουργού με τον Ευ. Βενιζέλο και τον Φ. Κουβέλη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 19/11/2012 18:58:54

    Πράγματι θά είναι μεγάλη επιτυχία εάν λάβουμε τόσο μεγάλο ποσόν, αλλά υπό τίς εξής προϋποθέσεις αξιοποιήσεώς του,
    1. νά πάνε στίς Τράπεζες τά λιγότερα δυνατά δίς, όχι περισσότερα από τό 25 %,, καί πάντως μέ τήν απόκτηση κοινών μετοχών από τήν Πολιτεία (οι Τράπεζες μπορούν νά ανήκουν στούς έως τώρα ιδιοκτήτες τους μετά από τόσες πλουσιοπάροχες δανειδοτήσεις ?)
    2. νά ξεχρεώση αμέσως τό Κράτος όλες τίς οφειλές του πρός τούς ιδιώτες, περί τά 8 δίς μαζεύονται, χρήματα πού αμέσως θά ταρακουνήσουν ευχάριστα τήν σύνολη αγορά,
    3. όλα τά υπόλοιπα νά χρηματοδοτήσουν δράσεις πού εν δυνάμει θά φέρουν αποτελέσματα εξυγιαντικά καί αναπτυξιακά.
    Έτσι, θά αλλάξη τό κλίμα καί ίσως αρχίση η ανάκαμψη.
    Γιά τήν ανάπτυξη χρειάζονται ακόμη πολλά ταυτόχρονα καί παράλληλα μέτρα, πού άκαπνοι ή άτολμοι υπουργίσκοι - υφυπουργίσκοι δέν γνωρίζουν-τολμούν νά πάρουν. Άρα απομάκρυνση τών β ο λευτών καί αναποφασίστων !
    Καί βέβαια μέ τό παράλληλο ξεδόντιασμα τής διαπλοκής, πού καραδοκεί νά πάρη τήν μερίδα τού λέοντος από αυτά τά 4 δίς...

    • ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 19/11/2012 19:18:33

      Αγαπητέ μην ξεγελιέσαι ,ο "αγώνας" γίνεται άστε και αυτή και όλες οι δόσεις να πηγαίνουν στις τράπεζες και κατ'επέκταση στους μετόχους τους .

      • ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ @ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ 19/11/2012 19:19:02

        Ώστε όχι άστε

      • chrisss avatar
        chrisss @ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ 19/11/2012 20:16:09

        δεν έχετε ιδέα του τι γίνεται και το πόσο χέρι θα φάνε οι τράπεζες και ειδικά οι τραπεζίτες στο άμεσο διάστημα. Όμως, άλλο αυτό και άλλο να χρεοκοπήσουν οι τράπεζες..για όσους το εύχονται, δείτε τι έπαθε ο φιλελεύθερος Πόλσον, όταν άφησε την lehman brothers να χρεοκοπήσει...τις πρώτες ώρες τον αποθέωναν και τις επόμενες έγινε κραχ, τέτοιου μεγέθους που έφτασε την Ελλάδα στην κατάσταση που είμαστε..δείτε την ταινία "too big to fail", είναι πολύ καλή..θα καταλάβετε αρκετά

  2. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 19/11/2012 19:15:34

    44 ήθελα νά γράψω, καί όχι 4.
    Συγγνώμην.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 19/11/2012 19:24:43

      Ναι καλα !Ακομα δεν τα πηραμε και αρχισαμε του που να κανε και τι να κανουμε !Ας ειναι !Να τα παρουμε και να γραψουμε και τις αποψεις μας !Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι που πηγαν ολοι αυτοι οι Συριζαυγητες που απειλουσαν απαο το βημα της Βουλης οπως ο Χαρυ Ποτερ Τσιπρας τον Α.Σαμαρα λεγοντας οτι ''τα μετρα τα πηρατε αλλα την δοση οχι ''!Τι γιναν τα καλοπαιδα τυπου Λαφαζανη & τσιριζικωνσταντοπουλου που ουρλιαζαν στα εδρανα της Βουλης στους Υπουργους και του Βουλευτες της Κυβερνητικης συνεργασιας για προδοσια και δοσιλογισμο !Μετα την ληψη δοση φανταζομαι οτι τα ζομπι των Συριζαυγητων θα βρουν αλλο τροπαρι για ναχουν να λενε οι αβουλοι ,δειλοι και μοιραιοι της καταστροφικης μανιας που τους εχει κατακυριευσει οτι δηλαδη χαριν της δικης τους αντεθνικης τακτικης ''φοβηθηκαν '' οι Εταιροι της Ευρωζωνης και εδωσαν την δοση !Ωιμε τους αχρειους !

      • nice avatar
        nice @ Ραβινος 19/11/2012 21:07:42

        "τα μέτρα τα πήρατε αλλά την δόση όχι" έτσι δεν έγινε? κατάλαβα κάτι λάθος εγώ? την πήραμε την δόση μας και δεν το έμαθα????

        • dim avatar
          dim @ nice 19/11/2012 21:26:08

          Εσυ τι ήθελες δηλαδή? Να ψηφίσουμε τη μια μέρα, και το άλλο πρωί να είναι κατατεθιμένα σε λογαριασμό μας τα 44δις?

          Επειδή αυτά τα 44 δις (και όχι τα 31 δις που χλεύαζε ο Τσίπρας) είναι υπερπολυτιμα, για να πάρει μια ανάσα η οικονομία μας, και επειδή σε πολιτικό επίπεδο αυτά τα λεφτά είναι τεράστια επιτυχία κυρίως του Σαμαρά (δευτερευόντος του Μπενυ που στήριξε, και πολύ λιγότερο του Κουβέλη λόγω του 'παρών'), και σε κοινωνικό επίπεδο αυτά τα λεφτά είναι απόρροια των θυσιών όλων μας, καλό θα είναι από εδώ και πέρα το Τσιπρεϊκό, οι Κατακαημένοι, και τα Φασιστοειδή να μην προκαλούν με δηλώσεις που μόνο κακό κάνουν στη χώρα μας, και που υπονομεύουν στην ουσία τη προσπάθεια που γίνεται ώστε οι θυσίες όλων μας να πιάσουν τόπο….

          • nice avatar
            nice @ dim 19/11/2012 21:48:23

            "με δηλώσεις που μόνο κακό κάνουν στη χώρα μας"
            χμ- το " τα αποθέματα μας είναι μέχρι της 16 Νοεμβριου" σε πια χώρα εκανε κακό?

            και ΝΑΙ ΡΕΕ, την ίδια στιγμή ήθελα την δόση μου, δεν βλέπεις ότι δεν είμαι καλά? από το καλοκαίρι έχω να την πάρω....

            αν καταλαβαίνεις από χιούμορ - ειρωνεία καταλαβαίνεις ΚΑΙ τι έγραψα ΚΑΙ γιατί το έγραψα, αν δεν καταλαβαίνεις τότε ....

      • stathis avatar
        stathis @ Ραβινος 19/11/2012 22:02:22

        τα μετρα τα περασαν σε ενα αρθρο γιατι και καλα βιαζομασταν

  3. someone avatar
    someone 19/11/2012 19:35:03

    και εγω πιστεψα το στουρναρα οτι τα αποθεματα μας ηταν μεχρι της 16 νοεμβριου

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ someone 19/11/2012 20:00:48

      Αν δεν κάνω λάθος είχε πει σε δηλωσή του πως "θα πεινάσουμε αν δεν έχουμε πάρει τη δόση μέχρι τις 16 του μηνός"

    • chrisss avatar
      chrisss @ someone 19/11/2012 20:21:43

      έχουμε πρόβλημα τεράστιο..τα έντοκα γραμμάτια που εξέδωσε το δημόσιο, είναι μηνιαία με τεράστιο επιτόκιο(για τα μηνιαία δεδομένα)..η πίεση με τα ταμειακά αποθέματα ήταν κυρίως προς τα έξω και όχι προς τα μέσα

  4. panos avatar
    panos 19/11/2012 19:56:13

    Καλα θα κανει ο Αντωνης (απο χατζηδακη δεν περιμενω τιποτα γιατι ειναι λιγος) να κοιταξει τον υγιη ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ που σβηνει σαν το κερακι, και αν καει θα καει και το κρατος μαζι. Ας μελετησει την ερευνα της ΕΣΕΕ, οπου τα ΛΟΥΚΕΤΑ και η ΑΝΕΡΓΙΑ καλπαζουν βιαια. Ελλαδα δεν ειναι μονο η δοση για τις τραπεζες και τα μεγολολαμογια ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ......που ξαφνικα μας εγιναν και φτωχαδακια. Α. ΣΑΜΑΡΑ δες την πραγματικη οικονομια γιατι η αναπτυξη απο εκει γινετε και η μειωση της ΑΝΕΡΓΙΑΣ σαν επακολουθο της αναπτυξης. Ιδιωτικος τομεας Προεδρε δεν ειναι τα κρατικοδιαιτα επιχ/κα πελατακια του συστηματος που ζουνε μονο με δανεικα....και αγυριστα και με καταθεσεις πολλων δις εκει στα εξω. Τρεις μηνες τωρα ασχολουμαστε ολοι με τη...ΔΟΣΗ και ποτε θα ερθει, με τις μεταταξεις, τις δηθεν απολυσεις των μονιμων πελατων των κομματων σας,με τα προνομια των διπλων εφαπαξ των παιδιων σας....υπαλληλων της βουλης και γενικα με τα πελατακια του συστηματος των τελευταιων 40 χρονων. Ο υγιης ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ αργοπεθαινει και δεν βλεπω κανενα ενδιαφερον απο την κυβερνηση, εκτος και αν στα σχεδια της ΤΡΟΙΚΑ ειναι να μας αφανισετε ολους τους μικρομεσαιους για χαρη των πολυεθνικων που θα μας απασχολουν(εγω στα 50 δεν το βλεπω) με 300 ευρω ανα 4ωρο την ημερα.........

  5. kakos lykos avatar
    kakos lykos 19/11/2012 19:58:30

    Ο κακώς διανοηθείς περί των οικείων, ουδέποτε καλώς βουλεύεται περί των αλλοτρίων.

  6. elli avatar
    elli 19/11/2012 20:09:14

    Τ ο ζήτημα δεν είναι αποκλειστικά, να δοθεί αυτή η δόση. Το μεγάλο ζήτημα είναι να λυθεί το πρόβλημα με τη βιωσιμότητα του χρέους της Ελλάδας και να δοθεί μια οριστική λύση σε αυτό και όχι ημίμετρα.
    Αλλιώς πολύ γρήγορα θα ζητιανεύουμε την επόμενη δόση!

    • nice avatar
      nice @ elli 19/11/2012 21:04:26

      τώρα που γίναμε πρεζάκια θα μας το χαλάσουν???

  7. Μ.Π avatar
    Μ.Π 19/11/2012 20:42:49

    Ε, και? Αφού θα πάει σε δεσμευμένο λογαριασμό για την αποπληρωμή...των πιστωτών μας!! Φράγκο δεν θα πάει στην περίφημη "πραγματική οικονομία". Τα δίνουν από το ένα τους χέρι στο άλλο. Για τη μεγάλη αυτή εθνική επιτυχία, ξεθεμελειώθηκε η ελληνική κοινωνία. Μπράβο στο Σαμαρά, τους ψηφοφόρους και τους χειροκροτητές αυτού. Τη βγάζει δε τη βγάζει μέχρι τα Χριστούγεννα, η εθνοσωτήριος Κεντροδεξιά (και η αριστεροκεντρώαωαριστερά παραδουλεύτρα της) .

  8. ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ 19/11/2012 20:51:17

    δεν έχετε ιδέα του τι γίνεται και το πόσο χέρι θα φάνε οι τράπεζες και ειδικά οι τραπεζίτες στο άμεσο διάστημα

    Από ποιον ; Καλά έχεις καταλάβει ποιοι κυβερνούν τον κόσμο ;

  9. panos avatar
    panos 19/11/2012 20:54:11

    Χαιρετιζω την αποφαση για ΕΠΙΤΡΟΠΕΙΑ στις τραπεζες στις ΔΕΚΟ- ΟΤΑ κ.λ.π. Τωρα να δειτε κατι μπομπολαιους κατι ψυχαρηδες δολ και σια τη ΠΟΛΕΜΟ θα κανουν στην κυβερνηση γιατι ειχαν μαθει να ζουνε με ΔΑΝΕΙΚΑ και αγυριστα. Χαλαλι η δουλεια στου Μαξιμου το σαββατοκυρικο, ειναι ενα μεγαλο ΚΑΡΦΩΜΑ ......στην καρδια του πελατειακου συστηματος. ΑΝ συνεχισουμε ετσι εχω μια ελπιδα μπας και μπει μια ΤΑΞΗ στην ανομια και στο θαψιμο του κρατικοδιαιτου κρατους.

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 19/11/2012 21:31:46

    Η ανοησία είναι όντως, Αήττητη !

    • nice avatar
      nice @ η Dimi 19/11/2012 21:52:20

      +10000000000

  11. rally monkey avatar
    rally monkey 19/11/2012 23:30:59

    απο την Ελλάδα εχουν περασει μεγαλα ποσά κατα καιρους... και παντα transit

    το κριτηριο επομενως δεν ειναι τα 41δις (..αν καταλαβει κανεις που ακριβως θα καταληξουν να το γραψει .. τωρα που απο'τι λενε δεν θα πανε για τοκοχρεωλύσια..) αλλα ποσες θεσεις εργασιας δημιουργουνται στην Ελλάδα καθε μηνα.. αυτο ειναι το νουμερο που θα τα συνοψιζει όλα ..

  12. nice avatar
    nice 20/11/2012 23:00:18

    Δόση 44 δις πάρε κιάλια να την δεις !!!!
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχα