07/10/2008 16:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στις 100.000 η εγγύηση

Την πρόθεση της κυβέρνησης να αυξήσει στις 100.000 ευρώ τη νομική προστασία εγγύησης των καταθέσεων στην Ελλάδα-έναντι των 50.000 ευρώ, που αποφασίστηκε ως ελάχιστο όριο εγγύησης καταθέσεων στην ΕΕ- εξέφρασε από το Λουξεμβούργο ο υπουργός Οικονομίας Γιώργος Αλογοσκούφης, λίγο μετά τη λήξη του Συμβουλίου Ecofin. «Προτιθέμεθα άμεσα να καταθέσουμε τη σχετική τροποποίηση στη Βουλή, να αυξήσουμε το όριο από τις 20.000 που είναι σήμερα στις 100.000» είπε.

Προηγουμένως τα κράτη μέλη της Ένωσης δεσμεύθηκαν να στηρίξουν όλους τους μεγάλους χρηματοπιστωτικούς Ομίλους σε περίπτωση δυσκολιών, προκειμένου να αποφευχθεί ο κίνδυνος μίας γενικευμένης κρίσης.

Όπως μετέδωσαν τα ξένα πρακτορεία, οι Ευρωπαίοι υπουργοί Οικονομικών αποφάσισαν επίσης να αυξήσουν από τις 20.000 ευρώ σε τουλάχιστον 50.000 ευρώ το ελάχιστο ύψος των εγγυημένων τραπεζικών καταθέσεων ιδιωτών σε περίπτωση πτώχευσης της τράπεζάς τους.

Οι υπουργοί συμφώνησαν ότι η «οροφή» θα πρέπει να αυξηθεί στα 50.000 ευρώ, ομολογώντας ότι κάποιοι είναι αποφασισμένοι να αυξήσουν το ελάχιστο όριο ακόμα και στις 100.000 ευρώ, αναφέρεται σε σχετικό έγγραφο που επικαλείται το Reuter

Το πλαφόν εγγυημένων καταθέσεων που ίσχυε μέχρι σήμερα:

Ισπανία - 20.000
Φινλανδία - 25.000
Ολλανδία - 38.000
Δανία - 40.000
Βρετανία - 64.000 **
Γαλλία - 70.000 
ΗΠΑ - 72.000
Ιταλία -103.000
Ιρλανδία - Απεριόριστο*
 
*Για τις έξι μεγαλύτερες τράπεζες
**Δεν έχει ακόμη εφαρμοστεί

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Keep Talking avatar
    Keep Talking 07/10/2008 17:19:32

    θα ισχυει για ενα χρονο !!! και οποιο κρατος θελει μπορει να το παει στα 100.000 Ε.

  2. dona E avatar
    dona E 07/10/2008 17:44:12

    Με την εγγυηση υποτιθεται οτι θα εισπραξεις τα χρηματα σου,η αντιστοιχα ομολογα δημοσιου?Και τι γινεται με τα ομολογα αυτα.Ξερει κανεις?

  3. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 07/10/2008 18:32:03

    Τι ποσοστό καταθέτων έχει καταθέσεις πάνω από 100.000 ευρώ π.χ. Αγγλια 2% εδω ?

  4. t avatar
    t 07/10/2008 18:44:00

    @ Factorx
    Λες να μας άκουσε ο Αλογο… και θα αυξήσει το εγγυημένο με νόμο όριο από 20.000 σε 100.000 ευρώ.
    www.antinews.gr/?p=3726#comment-114771

  5. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 07/10/2008 18:46:20

    Και αυτό το 2% των καταθετών κατέχει το 49% των καταθέσεων .

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/10/2008 19:05:19

    Δεν είμαι ούτε μάντης ούτε μάγος. Θερμά συστήνω, πάψτε να ασχολείστε με το άν θα χάσετε τα λεφτά σας από απλές συμβατικές βαρετές καταθέσεις σε ελληνικές τράπεζες. Όχι γιατί είναι σοβαρές ή καλές (χάλια και σκ_τά είναι). Απλά, δεν θα τους επιτραπεί να καταρρεύσουν, ακόμα και αν χάσουν οι μέτοχοι. Αν μηδενιστεί η μετοχή της τάδε τράπεζας, η δείνα τράπεζα θα την αγοράσει μείον ίσως τίποτα σαβούρες και αμαρτίες, που θα τις δώσουν στην παλιά Ολυμπιακή να κάνει μουαγιέν.

    Αν φτάσουμε να χάσουν ιδιώτες λεφτά από καταθέσεις, το πρόβλημα θα είναι για όσους τα έβγαλαν και τα έβαλαν στο στρώμα. Θα φοβούνται να κοιμηθούν.

    Χωρια οι πλάκα. Μην τα πηγαίνετε περίπατο, μην τα μετακινείτε, μην δίνετε διακριτικές ευχέρειες σε σωτήρες. Καθήστε στα αυγά σας και κανετε οικονομία γενικώς.

  7. Keep Talking avatar
    Keep Talking 07/10/2008 19:06:54

    Το πηρε το μηνυμα 'τ' !

    Δεν ειμαστε μονο εμεις εδω που φωναζουμε για την εγγυηση, και ο κοσμος στις τραπεζες αυτα ρωταει: πως εξασφαλιζω τις καταθεσεις μου; τι εγγυηση εχω και απο ποιον ;
    Σημερα ημουνα σε μια τραπεζα και τα τηλεφωνα επεφταν το ενα μετα το αλλο! Οι καταθετες ψαχνουν εδω και μερες τροπους για να καθησυχαστουν .

    Το θεμα ειναι να δουμε πως και ποτε θα περασει απο τη Βουλη το σχετικο νομοσχεδιο. Αν θα δινει μετρητα η ομολογα ( Θεος φυλαξει !)

    Αλλα πιστευω οτι τουλαχιστον βοηθαει ψυχολογικα.

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 07/10/2008 19:19:37

    Keep Talking-Τα παπαγαλάκια έκαναν πάλι το θαύμα τους έβαναν όλων το λαό να υποστηρίζει της καταθέσεις της Γιάννας .Μπράβο τους !!!! Ένα ακόμα χρηματιστήριο(συντάξεις ) πήγε πουφ ..

  9. Keep Talking avatar
    Keep Talking 07/10/2008 20:15:48

    @δημοσθενης
    Γιαννα; Η κυρια με τα μυρια; Που να βρει τοσες τραπεζες να τα κανει διασπορα ανα 100.000Ε αντε 200.000Ε εαν βαλει συνδικαιουχο και το συζυγο. Εξαλλου δεν θα καλυπτει εταιρικες καταθεσεις, αλλα μονο ιδιωτων.

    Για την προστασια οικονομιων ζωης του κοσμου μιλαμε εδω - τουλαχιστον μιλαω εγω!

  10. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 07/10/2008 22:04:03

    Εσύ καλά τα λες αυτοί όμως την δικία τους τσέπη βλέπουν

  11. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/10/2008 00:00:20

    Κολοκυθια με την ριγανη...Αφου παντα βρισκεται τροπος και δεν χρεωκοπουν οι τραπεζες. Ιδιως τωρα με 100.000 εγγ.θα κοστιζει πιο ακριβα να φαλιρει μια τραπεζα απο οσο στοιχιζει για να σωθει!!!